CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.

com

General Ability:

1 C 2 B 3 C 4 A 5 D 6 B 7 D
8 60 9 B 10 C

Chemical Engineering

1 C 2 8 3 A 4 D 5 C 6 C 7 A
8 0.65 9 C 10 752 11 B 12 0.48 13 B 14 2.65
15 C 16 D 17 16.6 18 16 19 37.5 20 3 21 20
22 A 23 D 24 D 25 C 26 0.2 27 D 28 0
29 B 30 16 31 28750 32 50 33 1.07 34 73 35 3.9
36 B 37 C 38 A 39 C 40 D 41 0.97 42 A
43 16 44 0.13 45 146 46 5340 47 B 48 A 49 1000
50 D 51 D 52 D 53 54.6 54 0.15 55 251.6

Explanations:-

1. Harry disrupted the meeting hence interloped is the appropriate word. Interlope means to intrude
or encroach.

2. Evidence means proof or confirmation.

4. 2πr = 264
22
2× × r = 264
7
264 × 7
r= = 42cm
22 × 2
∴ Area of the circle = πr 2
22
× 42 × 42 = 5544 Sq.cm
7

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

1
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

5. The pattern of the number series is
17 + 92 = 17 + 81 = 98
98 + 7 2 = 98 + 49 = 147
147 + 52 = 147 + 25 = 172
172 + 32 = 172 + 9 = 181

181 + 12 = 181 + 1 = 182

8. 40% of the 200 like Raspberry (I'm assuming you got 80 by simply taking 40% of 200).
However, there are people who like other jams as well.

In general, when we're asked to maximize one thing in a GMAT question, we want to minimize
everything else.
In this question, to maximize the number of people who like just raspberry, we need to minimize
the number of people who like strawberry and/or apple PLUS raspberry.

Here's what we know about Strawberry/Apple:
112 people like Strawberry
88 people like Apple.
60 people like both of them.
Since only 60 people like both of them, this means that:
52 people like only strawberry;
28 people like only apple; and
60 people like both.
That's already 140 people. We only started with 200, so the maximum possible number of people
who could dislike both apple and strawberry is 60.

9. Solution:
The difference between C and D is that D says II will decrease.
II. -10 - 1/(x^2)
The -10 is a constant so don't worry about that. Let's take it one step at a time. When x increases,
x^2 increases. Since x^2 is in the denominator, the entire term 1/(x^2) DECREASES. Since that
entire term is being subtracted from the constant, the entire expression -10 - 1/(x^2)
INCREASES. If you subtract a smaller number, then your result is higher.
An increase in x results in increase in II, so C. III only is correct

10. Solution:-
Solution Y is 3/10 liquid X and 7/10 water.

So the solution is 3/10 * 8 = 2.4kg of liquid X.
Therefore there are 8-2.4 = 5.6kg water.
From this we subtract the 2kg water that has evaporated, leaving 5.6-2= 3.6 kg water.
 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

2
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

We now have 2.4 kg liquid X and 3.6 kg water.

To this we now add 2kg of solution. So that would be 0.6kg of liquid X and 1.4 kg of water that
we are adding (solution is 3/10 liquid X and 7/10 water).
So we now have 2.4 +0.6 = 3 kg of liquid X.
And 3.6+1.4=5kg of water.
And we have 8kg in total.
So the percent of this new solution that is liquid X is: 3/8 =37.5%

1. By definition of Regression coefficients

2. lim x(t) = lim S.X(s)
t →∞ s→0

s(808)
limSx(s) = lim
s →0 s →0 s(s + 2s + 101)
2

808
= =8
101

3. Let X be am exponential random variable

∫ f ( x ) dx = 1
0

∞ x

∫ λe 6 dx = 1
0

 e− x 6 
⇒ λ  =1
− 1 
 6 0
⇒ − 6 λ  e −∞ − e0  = 1

⇒ 6λ = 1 ⇒ λ = 1
6
∞ ∞
1 − x6 −
8
P ( x > 8 ) = ∫ f ( x ) dx = ∫8 6 e dx = e 6
= 0.2635
8

4. if f is solenoidal

⇒ divf = 0
∂f1 ∂f 2 ∂f3
⇒ + + =0
∂x ∂y ∂z
where f1 = λx 2 y − yz,
f 2 = xy 2 − xz 2 ,
f 3 = 2xyz + x 2 y 2

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

3
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

⇒ 2λxy + 2xy + 2xy = 0
⇒ 2λxy + 4xy = 0
⇒ λ = −2

kx ky ky
5. Z ( kx, ky ) = 1 ky kx ky
ky ky kx

= K 3 . Z ( x, y ) ⇒ ' Z ' is a hom ogeneous

Function in x and y of degree ‘3’
∴ By Euler’s theorem,
∂z ∂z
x +y = 3.z
∂x ∂y

7. 1. Temperature – Pyrometer
2. Flow = Hot wire anemometry
3. Feed forward control – Disturbance measurement
4. Ziegler Nicholas – Frequency response

2
 2x 
  2
 2x 
0.0225 =   2 ⇒ 
10 2x
8.  = 0.0225 ⇒ = 0.15
5− x  5−x  5−x
 
 10 
⇒ 2x = 0.75 − 0.15 x ⇒ X = 0.325
∴ Total number of moles of NO=2x=0.65 moles

XA
9. For second order reaction = CAOkt
1 − XA
XA
∴ = 10 x 15 x 3 ⇒ XA = 0.997
1 − XA

10. Q = mC p dT ; m = 1g mol
573
573
 T2 
Q = ∫ ( 7 + 10 T ) dT =  7T + 10−3 
−3

473  2  473
 5732   4732 
= 7 × 573 + 10−3 × −
  7 × 473 + 10 3
×  = 752.3 cal
 2   2 

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

4
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

100 × 103
11. u= = 27.8 m / s
3600
ρuL 1.2 × 27.8 × 6
Re = = −5
= 11.1 × 107 ;∴ Turbulent flow
µ 1.8 × 10

12. Heat is lost both by convection and radiation
Q = hA ∆T + σ ∈ A ( T2 4 − T14 )
Q = 15 × 103 W,T2 = 530 K, T1 = 330 K, σ = 5.67 × 10−8 W / m 2 K 4
A = π × DL = ( 3.14 )( 0.07 )( 30 ) = 6.594 m 2
h = 03.20 W / m 2 K
15 × 103 =  03.20 × 6.594 ( 530 − 330 )  + 5.67 × 10−8 × 6.594 ( 5304 − 3304 ) ∈
2274.795 = 640 + 3801.48∈
∈= 0.48

14. NA = k G ( p g − pi ) = K L ( ci − c L )

kG c − cL ci − 2.5
=2= i =
kL p g − pi 1( 0.1) − 0.0091ci
∵ PSO2 = 1( 0.1) 2.5gm 
2 ( 0.1 − 0.0091 ci ) = ci − 2.5  
 /lt = 2.5kg / m 
3
0.2 − 0.0182 ci = ci − 2.5
ci (1.0182 ) = 0.2 + 2.5 = 2.6517 kg / m 3

15. Permeability = Diffusivity × so lub ility = 7500 × 0.2 × 10−6 = 1.5 × 10 −3
 cmHg 
= 1.5 × 10−3 cm 3 ( STP ) / cm 2 sec  
 cm 

 k L n 2 D3a u (for low RC)
16. The power required for agitator,P = 
 K n 3 D5 ρ (for high RC)
 T a

∴ P1 − P2 − P3 =1 : 2 : 3 = 1: 32 : 243
5 5 5

17. The two steps of first order reaction in series is given by, A → R → S
k1 = 100 and for sec ond step k 2 = 20 . If we approximate the overall reaction as
A → S of rate constant k, then the value of k, 1 / k = 1 / k1 + 1 / k 2 ; k= 16.67

18. Applying mass balance, N × A × V= total volumetric flow rate

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

5
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

total mass flow rate
Where, N= Number of tubes, A=Area of Cross section of each tube, flow rate=
density

 44 × 10−3 
 
 1.4 
⇒N=   = 16
L
  × 2.5 × 10
4
−2 ×4( )
25
1
19. ∫ E ( t ) dt = Area = ( 25 − 20 )( 0.05) + 2 ( 25 − 20)( 0.1 − 0.05) = 0.375 = 37.5%
20

3
X xe
20. Kc= = 4 =3
1-X xe 1- 3
4
Vo Vo
21. V= ; V- = 20%
1+E x X x V
 COOCH3 
 | 
22. nCH 2 = C − COOCN3  393K

Benzoyl peroxide
→  CH 2 − C − 
|
 CH3 
 n

24. Hydrolysis of ester reaction is without the pressure of alkali (or) zero order reaction.

25. Temperature coefficient should be high to increase sensitivity linear function ensures easy
calibration.
Repeatable R-T relation makes the instrument more reliable.

dR
26. SensitivityS =
dT
R = R o 1 + σ ( T − To ) 
dR
∴S = = aR o
dT
= 0.000410 × 500
= 0.205Ωτ−1

27. Polystyrene – thermoplastic is formed by addition; Polymerization have linear structure; Nylon-
66 polyamide fibre containing amide linkages in their chains
Vulcanised rubber is elastomer {polymer chains held by Vanderwaal forces}
 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

6
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

28. Proportional Controller with transfer function Kc has amplitude ratio Kc at all frequencies than
the phase angle is zero.

29. Control system is unstable if the open loop frequency and AR exceeding the unity and the
frequency and the rule is called the cross over frequency and bode stability criteria.

30. The annular area required∆ A = Nρ 2T
2
 
P
2 2
 ∆1  N1  PT1   PT 2 
⇒ =   ⇒ ∆ 2 = ( ∆1 )   = ( ∆1 )  P  = 16
 ∆ 2  N 2  PT 2   PT1   
4

31.
1A,2B 1A,2B
1000o C 1000o C

cool the Heat the
reac tan ts, reac tan ts, ∆H4
∆H2

1A,2B 1A,2B
1000o C 1000o C
∆Hr ,25o C
= −250000

∆H n ,1000 C = ∆H 2 + ∆H r , 25 C + ∆H 4 = 1 × 30 × (25 − 1000) + 2 × 40 × (25 − 1000)
o o

−20000 + 2 × 80 × (1000 − 25) = 28750 j

32. Conversion of A X A = ( C p ∆T − Q ) / −∆H r
All the data is given based on 1 mol of A. Hence, we need to calculate Cp of feed mixture based
on 1 mol A. If feed contains 1 mol A, then it also contains 0.25 mol of B. Hence, Cp of feed
mixture is 1 × 80 + 0.25 × 30 = 87.5 J / ( mol of A.K ) .

By above formula, X A = ( 87.5 × 300 − 1250 ) / 50,000 = 0.50

y1
x n P sat 2 8 16
33. Relative volatility α = 1 = 1 1sat ∵ x1 γ1 P1sat = y1P  = × = = 1.07
y2 n 2 P2 3 5 15
x2

Co 1
= = (1 + kτi )
2
34.
CN 1 − X N

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

7
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

5 CSTR in series V= 1 Litre
V 1
τi = =
FAo 0.5
τi = 2 min

= (1 + 0.15min −1 × 2 min ) = 3.713
1 5

1 − XN
1
1 − XN = = 0.2693
3.713
1 − X N = 0.2693
X N = 0.73
X N = 73%

35. Initial volume of gas entrapped in bulb+capillary, Vi = 0.01m 3
Applied pressure = P1
Initial pressure (after compression) = P2 = P1 + r
Initial volume of gas=ah (a = c / sarla of capillary)
By Boyle's law,
P1V1 = P2 V2
⇒ P1V1 = ( P1 + h ) ah
= P1ah + ah 2
⇒ ah 2 = P1 ( V1 − ah )
≈ P1V1
ah 2
∴ P1 =
V1
a = πr 2
π× ( 0.5 ×103 ) × 50 ×103
2

∴ P1 = = 3.93 µm
0.01 ×1012

36. The characteristic equation is A − λI = 0

⇒ λ3 − λ 2 + ( −10 + 8 + 0 ) λ − 0 = 0

⇒ λ3 − λ 2 − 2λ = 0

⇒ λ = 0, −1, 2
∴ λ1 ≤ λ 2 ≤ λ3 ⇒ & λ1 = −1; λ 2 = 0; λ 3 = 2

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

8
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

dy
37. Given = 1 + 2xy; y(0) = 0; h = 0.3
dx
i.e., x 0 = 0; y 0 = 0
By Euler’s method, we have
y n +1 = y n + hf (x n , y n )
⇒ y1 = y 0 + hf (x 0 , y 0 )
⇒ y(0.3) = 0 + 0.3[1 + 2(0)(0)] = 0.3 = y1 .
⇒ y 2 = y(0.6) = y1 + hf (x1 , y1 )
= 0.3 + 0.3[1 + 2(0.3)(0.3)] (∵ x1 = 0.3, y1 = 0.1)
= 0.3 + 0.3[1 + 2(0.09)]
= 0.3 + 0.354 = 0.654 = y 2 .
⇒ y3 = y(0.9) = 0.654 + 0.3[1 + 2(0.6)(0.654)]
= 0.654 + 0.3[1.7848]
= 1.18944

1
38. A may win in the first round with the probability= .
2
He may win in the second round after A and B failed is the first round with probability=
2
1 1
  − . continue like this.
2 2
The probability of A wins the game is
1
2 4
1 1 1 1 1 2 1 4 2
+   +   + − − −− = = × =
2 2 2  2 2  1  2 3 3
2

1 −   
  2  

2 1
Hence the chances of B success are = 1 − = .
3 3

39. z = a (singularity of the integral) lies inside ‘C’
∴ By Cauchy’s integral formula,
z2 + z − 1
{
∫ C z − a dz = 2πi ( z + z − 1) z = a
2
}
= 2πi ( a 2 + a − 1) = 2πi

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

9
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

∴ 2πi ( a 2 + a − 1) = 2πi
⇒ a2 + a −1 = 1
a2 + a − 2 = 0
a = −2 or1

d2 y dy
40. x2 2
−x + y = 0 → Cauchy − Euler equation
dx dx
⇒ [ θ.(θ − 1) − θ + 1].y = 0
(θ 2
− 2θ + 1) .y = 0
A.E : m 2 − 2m + 1 = 0 ⇒ m = 1,1
∴ solution is y = C.F
= ( c1 + c 2 z ) .e z
⇒ y = c1 .x + c 2 . x log x
∴ y1 (x) = x and y 2 (x) = x log x

ms 40
41. x= = = 0.9696 ≃ 0.97
ms + m w 40 + 1.25

42. Pressure is a scalar quantity and the magnitude remains same in all the directions irrespective of
dimensions of the container.

13.7
43. PS − P0 = × 9.8 × 1000 = 134.26 N / m 2
1000
2g C ( PS − PD ) 2 × 1(134.26 )
Velocity = u = 0.98 = 0.98 = 16 m / sec
ρ 1
V22
44. n = 0.1
2g
P1 V12 P V2 V2
Z1 + + = Z 2 + 2 + 2 + 0.1 2
γ 2g γ 2g 2g
V22
0 + 10 + 0 = 3 + 66 + 1.1
2g
V2 = 267 m / s
π
G = n 2 V2 = ( 0.25) x267
4
G = 0.131m 3 / sec

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

10
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

1 3
dp dp
45. =γ⇒ = 13.6 + 0.25h 2 + 0.012h 4
dh dh
0.025 × 2 3
0.012 × 4 7
∴ P = 13.6 × h + × h2 + ×h4
3 7
= 136.91Pa
Total pressure at depth = 10 + 136.91Pa = 146.91Pa

gβ ( Tω − Td ) d 3 1 1
46. Gr Pr = Pr β− =
γ 2
Tun 408
1
9.81× × ( 250 − 20 )( 0.305)
3
hd
Gr Pr = 408 × 0.68 = 1.6 × 10t ; Nua = a = 0.53 ( Gr Pr )
0.25

( 26.25 ×10 )−6 2 k

× 0.53 (16 × 108 ) , h a = 6.7w / m 2 k
k 0.034
× 0.53 ( Gr Pr ) =
0.25 0.25
ha =
d 0.305
J 1480 × 3600
φ = h ( πd × 1)( Tw − Ta ) = 6.7 × ( π × 0.305 × 1)( 250 − 20 ) = 1480 = = 5340kJ / hr
S 1000

2900
47. λ m T = 2900µk; λ m = 0.52µ ; T = ⇒ T = 5580K ( According Wein l law )
0.52
According to Stefan Boltzmanns Law λ m T = 2900µk
4
 5580 
7
10 w 56.7MW
φ = σT ⇒ φ = 5.67 × 
4
 = 5.67 × ⇒φ=
 100 
2
m m2

49. T∞ = 20°C
Ts = 45°c
qconv

h = 40 N/mK
2

Appropriate rate equation for this is given by Newton’s law of cooling.
q " =h T −T
conv s ∞ ( )
Substitute numerical values
q " = 40 W / m 2 K ( 45 − 20 ) °C = 1000 W / m 2
conv
Note: units of K in heat transfer coefficient, h and units of °C. in temperature difference
( Ts − T∞ ) , cancel.
50. Wien’s displacement law

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

11
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

λ max T = C = 0.289 × 10 −3 mK
0.289 × 10−3
T= = 4816.66 K
( 0.6 × 10−6 m )
Stefan Boltzman law
E = σ T 4 = ( 5.67 × 10−8 ) ( 4816.66 )
4

E = 30.51 MW / m 2

51. Since the work is given by pdV, whenever V is a constant in a process, dV is always zero and the
work is also zero along that path in the p-V diagram.
The net work done by the gas in the cyclic process ABCDA, found from equation is
Wtotal = WAB + WBC + WCD + WDA (19.6)
Wtotal = pA(VB- VA) + 0 + pD(VA- VB) + 0
Wtotal = ( pA- pD)(VB- VA)

W=(P-P)(V-V)
W=0

52. The maximum force that can sustain be sustained by the body of a man
= mg = 100 × 9.81 = 981Newton
At height H, the acceleration due to gravity is g’ so,
981 = m 'g ' = 150g ' ⇒ g ' = 654cm / sec 2 ;Total decrease 981 − 654 = 327cm / sec 2

327 327 × 1000
∴H = = = 3.28 × 107 metres
0.01 / 1000 0.01

53. Height of Hg column =350mm
Density of Hg = 13.6g/cm3, g = 9.81m/sec2
g 350 13.6
P = h.p = × × 106 × 9.81 = 46695.6N / m 2
gc 1000 1000

Absolute pressure = 1.01325 × 105 - 46695.6 = 54629.4N / m 2
54. p→Q
T=constant, CSTR
1st order reaction
XA
kr =
1 − XA
V 5c
τ= = = 10 min.
FAo 0.5 C / min

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

12
CHTest ID: 168270 TarGATE’16 www.gateforum.com

X A = 0.6
1 XA 1 0.6
∴k = . = . ⇒ k = 0.15 min −1
τ 1 − X A 10 11 − 0.6

55. m = 1.5 kg
Density = 1.16 kg/m3
1.5
Volume = = 1.293 m3
1.16
Given PV = constant
P1V1 0.1 x 1.293
P1V1 = P2V2 ⇒ V2 = = = 0.18473 m3
P2 0.7
V  0.10473 
Work done = P V ln 2 = 0.1 x 106 x 1.293 ln  
1 1 V  1.293 
1
= -251.6 kJ = 251.6 kJ work done by piston

 ICP–Intensive Classroom Program  eGATE-Live Internet Based Classes DLP  TarGATE-All India Test Series
India’s No.1 institute for GATE Training  65+ Centers across India
© All rights reserved by Gateforum Educational Services Pvt. Ltd. No part of this booklet may be reproduced or utilized in any form without the written permission.

13