You are on page 1of 3

Prralla me UNESCO-n

Ndrsa Kosova ende nuk ka qeveri dhe Ministria e Jashtme drejtohet nga nj
anonim q sdi t shkruaj shqip dhe shrbimi diplomatik prej vitesh sht
mbushur me nxns dhe nxnse t Henry Kissingerit t Akademis
Diplomatike t Suhareks, Serbia ka shprndar 27 emisar npr bot pr t
lobuar kundr pranimit t Kosovs n UNESCO. Gjasat jan q Prishtina t
mos kandidoj fare nga frika e dshtimit si nj vit m par

Edhe pak dit bhen tre muaj prejse n Kosov u mbajtn zgjedhjet
parlamentare. Asnj parti apo koalicion nuk arriti t fitonte aq vota, saq t
mund t krijoj vet Qeverin e re. Q nga 11 qershori Kosova i ngjan nj
kafehaneje t madhe t intrigave politike. A i ke numrat? A i sigurove numrat?
Ku kndon sonte Labi? Mes ors 23:00 dhe 24:00, pasi t ken vallzuar
nusja me dhndrin, Labi bn nj pauz dhe ather mund ta nxjerrim jasht,
n aborr trestorantit dhe tia themi disa fjal.

Ndrkoh n Parlament kryetari i PDK-s alarmon: Albin Kurti, shefi faktik i


Lvizjes Vetvendosje, do ta kthej Serbin n Kosov. Kujdes, popull! Se
kush po e kthen Serbin n Kosov, madje Serbin e Slobodan Milosheviqit,
tregon ky fakt: nj apo dy dit para se n foltoren e Kuvendit t fliste bosi i
PDK-s, n nj hotel n periferi t Prishtins foli Velko Odaloviqi, zyrtar i lart
i Ministris s Jashtme t Serbis. Pr Odaloviqin kthimi n Kosov ishte
kthim n vendin e krimit. N fund t viteve 90 ai ishte emruar nga Qeveria e
Serbis kryeshef (naallnik) i Qarkut t Kosovs dhe Metohis,
rrjedhimisht ai sht prgjegjs jo vetm politik pr fushatn e terrorit kundr
shqiptarve t Kosovs. Po t kishte Kosova prokuror t hairit, Odaloviqi do
t ishte i akuzuar pr krime t lufts. A e dini ka bn vaki te ne? Presidenti i
Kosovs e fton Odaloviqin t flas pr t pagjeturit.

Odaloviq sht sekretar i prgjithshm n Ministrin e Jashtme t Serbis.


Shef i tij, Ivica Daiq, ka njoftuar se resori i tij sht duke punuar pandrprer
pr t penguar hyrjen e Kosovs n UNESCO. Para nj viti Serbia arriti t
pengonte kandidaturn e Kosovs ose thn ndryshe: Kosova dshtoi t
siguronte mbshtetjen e nevojshme pr tu antarsuar n kt nnorganizat
t OKB-s. Madje pr Kosovn nuk votuan edhe disa vende, t cilat e kan
njohur pavarsin e saj. Askush nga politikant apo diplomatt e Kosovs nuk
dha prgjegjsi pr kt dshtim, i cili i mundsoi Daiqit, Odaloviqit dhe t
tjerve t krekosen se arritn t bllokonin Kosovn. Gazeta Blic e Beogradit
shkruan se Serbia ka shprndar npr bot 27 emisar pr t lobuar kundr
pranimit t Kosovs n UNESCO. Gjasat jan q Prishtina nga frika e
dshtimit t mos kandidoj fare. Dhe kjo ssht fare befasi: Ministria e
Jashtme e Kosovs drejtohet nga nj anonim q sdi t shkruaj shqip, ndrsa
shrbimi diplomatik nn drejtimin e paraardhsit t tij sht mbushur me
nxns dhe nxnse t Akademis Diplomatike t Suhareks. Kjo
diplomaci akraballku, me kunata e mbesa, me daj e kushrinj, me futbollist
dhe me teze, me militant partiak dhe me ka jo tjetr, Kosovn nuk do t
arrij ta antarsoj as n Shoqatn Botrore t Trumcakve (SHBT).

Diplomacia serbe duket se sht koncentruar sidomos tek ato vende, t cilat
vitin e kaluar kan votuar kundr hyrjes s Kosovs n UNESCO dhe sivjet
mund t ken ndrruar mendjen. Ato vende jan: Kirgistani, Libani, Mianmari
(Birmania), Paraguai, Siria dhe Uganda. Ministria e Jashtme serbe supozon
se edhe shtete q kan prkrahur Kosovn tani mund ta mbshtesin Serbin.
Prmendet n kt kontekst Sulltanati i Omanit.

Ditve t fundit diplomacia serbe ia prezantoi bots nj shou: e trhoqi tr


personelin nga Ambasada e Serbis n Shkup me arsyetimin se prfaqsia
diplomatike e Beogradit po prgjohej. Pastaj si argument tjetr u prmend se
Maqedonia e pasksh ndrmend t votonte pr pranimin e Kosovs n
UNESCO. N t vrtet Serbia i trhoqi diplomatt, sepse Qeveria e re
maqedonase, e mbshtetur nga partnert perndimor, ndrmori masa q
Ambasada e Serbis n Shkup t pengohet n aktivitetet e saj agjenturore n
bashkveprim me Rusin. Rrjedhimisht, Ivica Daiqi tani po thot se nuk ishte
Qeveria maqedonase e przier n prgjimin e diplomatve serb n Shkup,
por faktori i jashtm, nj eufemizm pr amerikant. Pr ta kapitalizuar
politikisht kt situat pala serbe si shkak pr acarimin e raporteve prmendi
edhe gjoja synimin e Maqedonis pr ta futur Kosovn n rend t dits n
UNESCO. Me kso paradash dhe krizash artificiale, t prodhuara prej saj,
Serbia synon tu bj presion edhe shteteve t tjera t kundrshtojn pranimin
e Kosovs n organizata ndrkombtare. Nuk sht me rndsi q Kosova
(ende) nuk ka rikandiduar pr t hyr n UNESCO. Me rndsi pr Serbin
sht t krijoj tensione t pandrprera, si t thuash preventive.

Si zakonisht pala kosovare sht spektatore e zhvillimeve. A sht diskutuar


fare brenda institucioneve t Kosovs se a duhet t ket prioritet antarsimi
n UNESCO apo n OKB? Para disa ditsh ish-ministri i Jashtm i Kosovs
nga radht e PDK-s tha: Nse Serbia vazhdimisht udhheq fushat kundr
antarsimit t Kosovs n organizatat ndrkombtare, pr far lloj
normalizimi mund t flasim? Nj pyetje e shtruar me gjasht vjet vones: n
gjasht vjett e fundit Kosova ka negociuar me Serbin, duke i br
koncesione t mdha me shpresn se Serbia do t bhet racionale. E
kundrta ka ndodhur: Serbia sht futur thell e m thell brenda shtetit t
Kosovs dhe saboton do prpjekje t Kosovs pr t krijuar subjektivitet
ndrkombtar. Brenda UNESCO-s Serbia sht n avantazh, sepse ka
prfaqsim t prhershm dhe, ksisoj, mban lidhje n nivel t ambasadorve
me t gjitha shtetet. UNESCO-ja e trajton Kosovn sipas Rezoluts 1244. Si
dihet, ky dokument e quan Kosovn pjes t Serbis.

Brenda UNESCO-s roli i Rusis sht i madh, prfshir edhe kontrollin e


fondeve. Fokusi duhet t jet n antarsimin e Kosovs n OKB ndonse
kjo tani mund t duket iluzore, por pr t arritur kt cak Kosova nuk duhet t
praktikoj nj politik nnshtruese ndaj Serbis dhe diplomatve injorant t
BE-s, t cilt ose nuk duan, ose nuk e njohin politikn destruktive t
Beogradit. BE-ja ka interes ta mbaj Serbin afr pr ta mbajtur Rusin larg
Ballkanit. Serbia ka interes t afrohet me BE-n pikspari pr arsye
ekonomike, sepse nga Brukseli rrjedhin fonde, ndrsa nga Kremlini vijn
agjent dhe prralla pr vllazrin ortodokse. N kt situat Kosova duhet
t mbaj qndrim t qart: Serbia duhet ta pranoj pavarsin e Kosovs,
pastaj mund t flitet pr shtje teknike. Dikur thuhej: standardet para statusit,
sot duhet t thuhet: njohja e pavarsis para muhabeteve teknike.

Por, pr t zhvilluar politik t menur Kosova duhet t ket politikan, t cilt


nuk mund ti shantazhoj askush. Pra, Kosova duhet t ket politikan q nuk
e ftojn Velko Odaloviqin n Prishtin pr t simuluar gjoja njfar pajtimi.