You are on page 1of 10

PROIECT DE

ACTIVITATE INTEGRAT

,,A RUGINIT FRUNZA DIN


VII
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
Data:

Unitatea: Grdinia PriknDell

Prof.nv.Prec.: Vlceanu Alexandra

Nivelul / Grupa: nivel II / grupa mare

Tema anual:,,Cnd, cum i de ce se ntmpl?

Tema proiectului: ,,Toamna darnic

Subtema: ,,Parfum de toamn

Tema activitii: ,,A ruginit frunza din vii

Tipul de activitate: predare + consolidare de priceperi i deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrat (DEC + DOS)

Mijloc de realizare: cntec + lipire

Scopul activitii:

DEC: Formarea deprinderii de a interpreta corect cntecul ,,A ruginit frunza din
viide Dumitru C. Kiriac i de a reda ritmic micrile cerute de jocul
muzical ,,Vioara; dezvoltarea receptivitii i sensibilitii muzicale;
dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaiei i a ateniei voluntare;

DOS: Consolidarea priceperii i deprinderii de a lipi diferite materiale ntr-un


contur dat pentru obinerea unui produs finit; dezvoltarea gndirii creatoare, a
simului estetic, critic i autocritic i a unor trsturi de caracter.
Obiective operaionale:

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV

Obiective cognitive:

- s memoreze i s reproduc cntecul i melodia acestuia clar, corect i


expresiv;

- s identifice ritmul cntecului i al jocului muzical;

- s stabileasc legturi cu elemente specifice anotimpului toamna;

- s se exprime clar, cursiv i corect;

Obiective psihomotrice:

- s-i regleze corespunztor respiraia n emisia sunetelor muzicale;

- s redea ritmic micrile cerute n jocul muzical;

- s-i formeze o inut corect;

Obiective afective:

- s neleag expresivitatea cntecului i caracterul melodios;

- s-i exerseze simul artistic i respectul pentru acest gen de activitate;

- s iubeasc i s protejeze natura.

DOMENIUL OM I SOCIETATE

Obiective cognitive:

- s identifice materialele de lucru primite n coulee;

- s lipeasc corect materialul mototolit (hrtie creponat mototolit) pe


suprafaa strugurilor din carton i materialul din natur(frunze uscate
mrunite) pe suprafaa frunzelor din carton;

- s lipeasc conform indicaiilor primite, respectnd etapele de lucru;

- s verbalizeze aciunile efectuate, utiliznd un limbaj corect i fluent;

Obiective psihomotrice:
- s mnuiasc cu uurin materialul didactic pus la dispoziie;

- s-i coordoneze micrile oculo-motorii;

- s pstreze o poziie corect pe parcursul activitii;

Obiective afective:

- s participe cu plcere la activitate, manifestndu-se liber, creativ;

- s-i dezvolte simul estetic;

- s aprecieze critic/autocritic lucrarea sa ori pe cele ale colegilor.

STRATEGIA DIDACTIC :

a) Modul de abordare al nvrii: mixt;

b) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,


problematizarea, turul galeriei;

c) Resurse: -umane: potenialul intelectual al educatoarei i al copiilor;

- materiale: medalioane, imagini de toamn, instrumente muzicale jucrii,


plane cu instrumente muzicale, coulee cu hrtie creponat mototolit,
coulee cu frunze uscate mrunite, struguri i frunze din carton, lipici.

d) Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

LOCUL DE DESFURARE: sala de grup

DURATA: 40-45 minute

EVALUARE: parial i final

BIBLIOGRAFIE:

,,Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7 ani, MECI, 2008

,,Metode interactive de grup, ghid metodic, Silvia Breban, Georgeta Puiu,


Elena Gancea, Elena Fulga, Editura Arves, 2002

,,Activiti integrate, ntrebri i rspunsuri, Editura Casei Corpului


Didactic, Cluj, 2009

,,Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii


,,Revista nvmntul Precolar, nr. 3-4, 2013

,,Revista nvmntul Precolar, nr.3-4 , 1999

NR. EVENIMEN- CONINUTUL STRATEGIA EVALUA-


CR TUL RE
T DIDACTIC TIINIFIC DIDACTIC

1. Moment Se asigur condiiile necesare Observa-


pentru buna desfurare a rea
organizatoric
activitii: comporta
mentului
-aerisirea slii de grup
copiilor
-amenajarea spaiului
educaional

-pregtirea materialelor
didactice necesare desfurrii
activitii
-ocup
-corectez poziia copiilor pe locul pe
scunele scunele
2. Captarea Captarea ateniei se va realiza -deducia -sesizarea
ateniei printr-o surpriz: descoperirea logic ateniei i
unei msue pe care se afl a
-Problema-
instrumente muzicale de interesului
tizarea
jucrie. pentru
coninutul
Se deduce i motiveaz
nvrii
activitatea ce se va desfura.
3. Reactualiza- Voi pune ntrebri copiilor:
-conversaia -analiza
rea rspunsuri
,,Ce cntece tii voi? examinatoa-
lor
cunotinelor re
,,n ce anotimp suntem?
-
,,Care sunt schimbrile din chestionar
natur? ul oral

,,Care sunt muncile oamenilor -analiza


n anotimpul toamna?

4. Anunarea Se anun titlul noului -expunerea


temei cntec:,,A ruginit frunza din
-explicaia
viii se prezint copiilor trei
plane explicndu-se coninutul
acestora , precum i cuvintele
noi , necunoscute din cntec.

5. Dirijarea Se anun pregtirea vocilor -omogeni- -execut


copiilor prin exerciii de joc: zarea i
nvrii exerciiile
nclzirea
a)exerciii de respiraie
vocilor joc
Explic i demonstrez:,,imitm
-
sunetul emis de sirena corectarea
locomotivei i sunetul emis de greelilor
claxonul mainii -demonstra-
ia
b)exerciii de emisie vocal demonstra- -execut
ia
Se imit mpreun cu copiii n colectiv
sunetele emise de unele -exerciiul
instrumente muzicale
(trompet, vioar, pian, tob)
Se execut cu copiii un joc demonstrea- -execut
ritmic axat pe cntecul ,,A z jocul
ritmic n colectiv
ruginit frunza din vii

Se intoneaz copiilor cntecul demonstra- -ascult cu


n ntregime. ia
Atenie
,,A ruginit frunza din vii

Versurile de Artur Stavri

Din colecia C.Kiriac

Allegretto

Se repet cntecul cu copiii -exerciiul -aprecieri


mai nti pe strofe (I,II, I-II, I-
muzical colective
II-III), iar apoi n ntregime. i indivi-

Cntecul va fi intonat cu -algoritmi- duale


ntreaga grup, pe grupuri mici
zarea -aplauze
i chiar individual. Cntecul se
va repeta de mai multe ori.

6. Obinerea Se interpreteaz mpreun cu -demonstra- -aprecieri


performanei copiii jocul muzical
ia verbale
,,Vioara,rednd micrile
cerute n jocul muzical. -exerciiul
7. Asigurarea Propun copiilor s realizm noi -conversaia
o vi-de-vie cu struguri i
feed-backului
frunze n cadrul unei activiti
practice. Printr-o tranziie : -tranziia
,,Bat din palme clap-clap-clap

Din picioare trap-trap-trap,

Ne-nvrtim, ne rsucim

i spre mese noi pornim


copiii se aeaz la mesele cu
materiale dup medalioanele
primite la gt (unii au frunz de
vi de vie, alii stuguri).

1.Intuirea materialului
-analiza
Echipa strugurilor va avea n rspunsuri
coulee hrtie creponat -conversaia lor
mototolit pe care o vor aplica
pe suprafaa ablonului
struguri cu ajutorul lipiciului.

Echipa frunzelor va avea n


coule frunze uscate i
mrunite pe care le vor aplica
pe suprafaa ablonului
frunze cu ajutorul lipiciului.

2.Explicarea modului de lucru

Copiii vor lipi hrtia creponat -explicaia -analiza


mototolit pe suprafaa aciunilor
abloanelor strugure i
materialul mrunt din natur pe
suprafaa abloanelor frunz.
Aceste lucrri le vom prinde pe
viele de vie adevrate aduse n
sala de clas pentru a realiza un
buta de vie.

3.Activitatea independent

Se face nclzirea muchilor -munca


mici ai minii printr-o tranziie: independen-

,,Mna lebd o fac t

Care d mereu din cap,

Lebedele-n jur privesc,

Minile eu le rotesc.

Bate vntul ne-ncetat

Degetele le-am micat

Spre stnga i dreapta mea

Ca s putem lucra.

Se d semnalul de lucru pe
-fond muzical prin urarea
,,Spor la lucru.

Li se amintete copiilor poziia


corect a corpului i li se atrage
atenia asupra modului de
lucru.
Lucrrile vor fi prinse pe viele
de vie adevrate.
-aplauze

8. Evaluarea Aprecierea lucrrilor se face -turul -aprecieri


prin turul galeriei i realizarea verbale
performanei galeriei
butaului de vie.
-analiza
-conversaia
Se fac aprecieri asupra modului muncii
n care au participat la
activitate.
9. ncheierea Se vor ntreba copiii cum s-a recompense -analiza
activitii numit cntecul nvat astzi , comporta
ce au realizat ei cu materialele mentelor
primite i vor primi
recompense.

Activitatea se ncheie prin


interpretarea cntecului
,,Culesul viilor.

You might also like