You are on page 1of 179

Ministria e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis

Programi msimor
ARSIMI PROFESIONAL

Programi 2013

Organizator i aktiviteteve
shoqrore
Niveli I dhe II

Kosov, 2013
UDHZIMI ADMINISTRATIV

2
I. PARATHENIE

Shoqrit bashkkohore arsimin e konsiderojn ndr pasurit m t


rndsishme t njerzimit dhe prpiqen t gjurmojn potencialin e tij t plot, n
mnyr q tu ndihmojn njerzve t ballafaqohen me sfidat e bots s sotme.
Pas nj krize t gjat, shoqria kosovare sot ballafaqohet me nj sfid t re pr
tiu bashkangjitur rrjedhave aktuale t zhvillimit ndrkombtar. N sfern e arsimit,
reforma e planprogramit sht nj reagim ndaj zhvillimeve t reja n shoqrin
kosovare. Procesi i reforms s planprogramit synon rritjen e cilsis s arsimit dhe
barazis n gzimin e dobive q ofron ai pr t gjith nxnsit dhe inkuadrimin e
sistemit t arsimit n rrjedhat aktuale q kan t bjn me reformat e arsimit n
sistemet tjera t prparuara. Nevojat e prhershme pr ristrukturimin e shkollimit dhe
pr riprkufizimin e qllimeve dhe objektivave t tij, lidhen me ndryshimet q
shfaqen n shoqri, ekonomi, politik, shkenc e teknologji.
N planprogramet pr arsimin profesional t Kosovs gjersia dhe thellsia e
formimit t nxnsve shikohen si nj proces integral q prmbledh dimensionin e
prgjithshm t njeriut, dimensionin shoqror t qytetarit dhe dimensionin profesional
t puntorit, t pajisur me dije, shprehi dhe vlera t shumfishta. Nxnsit do t
ndjekin lnd t prgjithshme dhe profesionale. N kt mnyr, MASHT synon t
zhvilloj nj kultur t prgjithshme unike pr t gjith nxnsit q prfundojn
shkollat profesionale.
Programet e reja t lndve t prgjithshme, s bashku me ato t lndve e t
praktikave t ndryshme profesionale, do t sigurojn nj formim bashkkohor, sa i
prket kulturs s prgjithshme dhe profesioneve t ndryshme gjat tri viteve t
shkollimit profesional, duke synuar t prgatisin brezin e ri si qytetar t ardhshm t
nj shoqrie t lir e demokratike, t aft pr tu ballafaquar me sfidat e zhvillimit
kulturor e ekonomik dhe me krkesat e tregut t puns, krkesave universitare n
shkall vendi, rajoni e m gjer.
Ministria e Arsimit, e Shkencs dhe Teknologjis i fton t gjith
msimdhnsit dhe drejtuesit e shkollave profesionale, specialistt, prindrit, nxnsit
dhe t gjith t interesuarit pr zhvillimin e sistemit t Arsimit t Mesm t Lart
Profesional t Kosovs t japin ndihmesn e tyre pr ngritjen e nivelit t ktyre
shkollave n nivel t shkollave prkatse evropiane e m gjer, sa u prket
parametrave e standardeve.
Shfrytzojm rastin ti falnderojm t gjith ata ekspert q me prkushtim t
madh punuan n rishikimin e planprogrameve ekzistuese.

3
PRMBAJTJA
I. Parathnie

II. Korniza e programit msimor profesional pr profilin Organizator i


aktiviteteve shoqrore, Niveli I dhe II.

III. Programet e lndve profesionale dhe prshkruesit e moduleve t


praktikave profesionale pr Nivelin I

a) Programet e lndve profesionale, kl. 10.

1. Veprimtari administrative
2. Korrespondenc dhe komunikim me pal
3. Bazat e s drejts
4. Shkrim ligjor
5. Bazat e s drejts s puns

b) Prshkruesit e moduleve t praktikave profesionale, kl. 10.


1. Klasifikimi i dokumenteve dhe materialeve, sistemi i klasifikimit
2. Shkrimi i shkresave t thjeshta
3. Komunikimi me mjetet komunikuese
4. Prcaktimi i rendit t firms(rregullores)

c) Programet e lndve profesionale, kl. 11.


1. Bazat e s drejts
2. E drejta e sigurimit social
3. Bazat e evidencs am
4. Bazat e s drejts administrative
5. Kushtetuta dhe te drejtat e qytetarve
6. Punt e qarkullimit juridik

d) Prshkruesit e moduleve t praktikave profesionale, kl. 11.


1. Puna n sekretari
2. Procedura e themelimit t marrdhnies s puns
3. Shkrimi i shkresave zyrtare
4. Organizimi i udhtimeve zyrtare
5. Procedurat e shqiptimit t masave disiplinore

IV. Programet e lndve profesionale dhe prshkruesit e moduleve t


praktikave profesionale pr Nivelin II.

a) Programet e lndve profesionale, kl. 12.


1. Bazat e procedurs administrative
2. Kushtetuta e Republiks s Kosov
3. Bazat e retoriks
4. E drejta e autorit
5. Mjetet teknike t inizimit, zrimit dhe ndriimit

b) Prshkruesit e moduleve t praktikave profesionale, kl. 12.

4
1. Aftsit praktike t t folurit
2. Lidhja e kontratave t ndryshme
3. T folurit n publik
4. Organizimi i aktiviteteve shoqrore
5. Zgjidhja e kontesteve administrative ne mes te firmave ushtrimore
6. Korrespondenca ne lidhje me shitjen
7. Qasja ne institucionin dhe firmat reale

5
Korniza e programit msimor
profesional
ARSIMI PROFESIONAL

Programi 2013

Organizator i aktiviteteve
shoqrore
Niveli I dhe II

6
Korniza e programit msimor profesional
Lmi: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore
Niveli: I dhe II

I. Njoftime t prgjithshme pr shkollimin

1. Struktura e shkollimit

Arsimimi n profilin msimor Organizator i aktiviteteve shoqrore pr nivelet I


dhe II trajtohet n kuadrin e shkollimit t mesm t lart n Kosov.
Niveli i par i arsimimit profesional, me kohzgjatje dy vite msimore pas
prfundimit t arsimit t detyruar (Kl.10 dhe 11), i prgatit nxnsit pr
kompetencat fillestare (hyrse) t punsimit n profesionin e organizatorit t
aktiviteteve shoqrore. Jep nj certifikat t prgatitjes profesionale t nivelit t
punonjsit t gjysmkualifikuar (ndihms) dhe mundson kalimin n nivelin e
dyt t arsimimit profesional.
Niveli i dyt i arsimimit profesional, me kohzgjatje nj vit msimor (Kl.12) pas
prfundimit me sukses t nivelit t par, i prgatit nxnsit pr t fituar nj
kualifikim profesional q u mundson atyre integrimin n tregun e puns pr
organizator t aktiviteteve shoqrore., si dhe vazhdimin e arsimimit n nivele m
t larta. Jep nj certifikat t prgatitjes profesionale t nivelit t punonjsit t
kualifikuar q mundson kalimin n studimet universitare,pas kalimit t maturs
shtetrore dhe pajisjes me diplom.
Ky dokument prmban dokumentet kurrikulare t profilit msimor Organizator i
aktiviteteve shoqrore pr nivelet I dhe II, t strukturuara n lnd msimore
(teorike) dhe module msimore (praktike), n tri grupe kryesore:
(i) grupi i lndve t prgjithshme, q synojn formimin shkencor/humanitar t
nxnsve pr t lehtsuar integrimin e tyre n shoqri, si dhe vazhdimin e
shkollimit t mtejshm.
(ii) grupi i lndve teorike-profesionale, q synojn konsolidimin te nxnsit, t
koncepteve shkencore, si dhe bjn njohjen e tyre me proceset teknike-
teknologjike q lidhen me profesionin e organizatorit t aktiviteteve shoqrore
(iii) grupi i moduleve t praktiks profesionale,q synojn prgatitjen e nxnsve me
kompetencat praktike t nevojshme pr tu integruar me sukses n tregun e
puns n sektorin e shrbimeve sociale.

2. Qllimet e prgjithshme t shkollimit

Qllimi kryesor i shkollimit (dynivelsh) pr Organizator i aktiviteteve shoqrore


sht zhvillimi i personalitetit t nxnsve pr tu inkuadruar n nj shoqri
demokratike si qytetar aktiv e kompetent, si dhe pr tu angazhuar me sukses n
tregun e puns gjithnj n ndryshim. Sfida t rndsishme pr arritjen e ktij qllimi
jan dhe zhvillimi te nxnsit i ndjenjs s vetbesimit, kultivimi i vullnetit t lir n
marrjen e vendimeve, nxitja e ndjenjs s siprmarrjes dhe e gatishmris pr t nxn
gjat gjith jets.
Pr t mundsuar zhvillimin individual t nxnsve nga pikpamja emocionale,
intelektuale dhe profesionale, sht e nevojshme q shkolla profesionale tu krijoj
atyre:

7
Mundsi t prshtatshme pr t nxn, pavarsisht nga gjinia, raca, etniteti dhe
aftsit fizike e mendore;
Lehtsi pr t kuptuar mjedisin shoqror dhe ekonomik, lokal, kombtar dhe
rajonal, si dhe pr t qen t vetdijshm pr rolin q mund t luajn n shoqri;
Mbshtetje pr t zhvilluar ndjenjn e siprmarrjes dhe t disiplins, kureshtjen
intelektuale dhe vlerat morale;
Kushte pr tu zhvilluar psikologjikisht dhe fizikisht, pr t prballuar vshtirsit
q do t ndeshin gjat veprimtarive t ardhshme jetsore dhe profesionale;
Mundsi pr t zhvilluar kompetencat profesionale, t bazuara n njohurit,
shprehit dhe qndrimet/vlerat, t mjaftueshme pr t lehtsuar punsimin dhe
prparimin drejt arsimit dhe aftsimit profesional t mtejshm;
Mbshtetje pr t muar me realizm vlerat dhe potencialin e tyre, pr tu orientuar
drejt n drejtimet e karriers profesionale t ardhshme dhe pr t marr
prgjegjsi n procesin e zhvillimit t tyre t vazhdueshm personal dhe
profesional;
Mbshtetje pr t zhvilluar format e bashkpunimit dhe t besimit t ndrsjell
nprmjet prvojs s puns praktike;
Mundsi pr tu njohur me zhvillimet perspektive t profesionit t tyre, t para
kto n kontekstet e integrimit rajonal dhe evropian;
Kushte pr tu njohur me teknologjit dhe proceset teknologjike aktuale e t
perspektivs, n sektorin e shrbimeve sociale;
Kushte pr t njohur dhe pr t zbatuar rregullat e mbrojtjes n pun e t ruajtjes
s mjedisit, n prputhje me standardet ndrkombtare.

1. Grupi t cilit i drejtohet shkollimi

Shkollimin pr Organizator i aktiviteteve shoqrore, niveli I dhe II, mund ta ndjekin


t gjith t rinjt dhe t rejat t cilt kan prfunduar me sukses arsimin e detyruar
nntvjear, jan n mosh deri 24 vje dhe zotrojn aftsi shndetsore (fizike e
mendore) t mjaftueshme pr t kryer kto nivele shkollimi.
N raste t veanta, kur krkesat e nxnsve pr t ndjekur kt shkollim jan m t
larta se sa mundsit reale t shkollave profesionale t veanta, Ministria e Arsimit,
Shkencs dhe Teknologjis (MASHT) prgatit udhzime me kritere t posame
pranimi n kto shkolla.

1. Mundsit e shkollimit t mtejshm

Prfundimi me sukses i shkollimit pr profilin msimor Organizator i aktiviteteve


shoqrore n nivelin I, u lejon nxnsve vazhdimin e shkollimit n nivelin II t ktij
profili.
Prfundimi me sukses i shkollimit pr profilin msimor Organizator i aktiviteteve
shoqrore, niveli II,nnsi i nnshtrohet testit t brendshm sipas rregullave te
prcaktuara nga MASHT dhe pajiset me ertifikat .Pas prfundimit t procedurave t
brendshme t shkollimin nga niveli i II-t nxnsi fiton t drejtn pr tju nnshtruar
profimit t maturs q t fitoj diplomn e maturs, me t drejt kalimi n shkollimin e
lart universitar.

2. Mundsit e punsimit

8
Shkollimi pr Organizator i aktiviteteve shoqrore, niveli I dhe II, u referohet
punve administrative si dhe kryerjes s shrbimeve sociale q jan aktuale dhe
shihen me prparsi pr t ardhmen n tregun e Kosovs. Nisur nga kjo nxnsi pr
Organizator i aktiviteteve shoqrore i nivelit I dhe II mund t punsohet n recepcion
ose sekretarin e ndrmarrjeve publike e private, shkrimore t ndrmarrjeve dhe
institucioneve, biblioteka (AA), arkiva (AA+AJ). Me kualifikime t mtejshme dhe
pas nj prvoje pune t konsiderueshme, ai mund t krijoj nj biznes t vetin n kt
sektor dhe t punsoj t tjer.

II. Kompetencat e fituara nga nxnsit n prfundim t shkollimit

1. Kompetencat e prgjithshme
Ndjekja e shkollimit n profilin msimor Organizator i aktiviteteve shoqrore,
niveli I, do t zhvilloj te nxnsit nj trsi kompetencash t prgjithshme, t cilat do
ti shrbejn atij pr prvetsimin me efektivitet t programit msimor, zhvillimin n
nivelin e krkuar t kompetencave profesionale dhe integrimin e mtejshm n
shoqri dhe n tregun e puns gjithnj n ndryshim. Kto kompetenca t prgjithshme
do t zhvillohen n nj nivel m t lart gjat kryerjes s shkollimit pr Organizator i
aktiviteteve shoqrore, niveli II. Kshtu, nxnsi do t jet i aft:
T komunikoj n mnyr korrekte, me shkrim dhe me goj, pr t shprehur
mendimet e ndjenjat e tij dhe pr t argumentuar opinionet pr shtje t
ndryshme.
T prdor burime dhe teknika t ndryshme (prfshir dhe ato t kompjuterizuara)
t mbledhjes dhe t shfrytzimit t informacioneve t nevojshme pr zhvillimin e
tij personal dhe profesional.
T angazhohet fizikisht, mendrisht dhe emocionalisht n zgjidhjen e situatave t
ndryshme problemore q do t ndesh n kontekstin profesional, personal dhe
shoqror.
T manifestoj qasje t nj kritike konstruktive ndaj zhvillimeve profesionale,
personale dhe shoqrore.
T nxit potencialin e tij t brendshm pr krkim t vazhdueshm n drejtim t
zgjidhjeve t reja, m efektive dhe m efiiente.
T respektoj rregullat dhe parimet e nj bashkjetese demokratike n kontekstin
e integrimeve lokale, rajonale dhe globale.
T manifestoj guxim dhe iniciativ n marrjen e prgjegjsis pr t ardhmen e
tij.
T tregoj vetkontroll n ushtrimin e veprimtarive t tij n kontekstin e
pavarsis n vendimmarrje.
T organizoj drejt procesin e t nxnit t tij dhe t shfaq gatishmrin e
vullnetin pr nj t nxn q zgjat gjith jetn.
T respektoj parimet e puns n grup dhe t bashkpunoj aktivisht n arritjen e
objektivave t pranuara.
T bj vlersime dhe vetvlersime nisur nga kritere t drejta, si baz pr t
prmirsuar dhe uar m tej arritjet.
T hulumtoj vetveten dhe rrugt e mundshme t karriers profesionale pr t
br zgjedhje t prshtatshme t veprimtarive profesionale t ardhshme.

9
2. Kompetencat profesionale

Me prfundimin e suksesshm t shkollimit dyvjear n profilin Organizator i


aktiviteteve shoqrore, niveli I, nxnsi do t jet i aft t ushtroj kompetencat
profesionale si m posht:
Prgatit vendin e puns.
Prdor dhe mirmban mjetet dhe pajisjet e puns.
Zbaton rregullat e mbrojtjes n pun e t ruajtjes s mjedisit.
Klasifikon, fajlon materiale dhe dokumente fizike dhe elektronike.
Shkruan shkresa t thjeshta.
Komunikon me mjetet e komunikimit, telefon, fax, internet.
Zbaton procedurat e themelimit t marredhenjes s puns,
Organizon zyrn e sekretaris.
Mban korrespondencn elektronike.
Zbaton rendin (rregulloren)e firms
Mban protokollin e mbledhjeve.
Mban kalendarin e takimeve.
Shkruan shkresa t ndryshme zyrtare.
Organizon udhtimet zyrtare.
Prdor mjetet e zyrs si kompjuterin, shtypsin, fotokopjuesin etj.
Zbaton rregullat e etiks profesionale gjat komunikimit.
Zbaton procedurat e shqiptimit t masave disiplinore
Prdor n mnyr t pavarur literaturn me qllim ngritjen profesionale.

Me prfundimin e suksesshm t shkollimit t mtejshm njvjear n profilin


msimor Organizator i aktiviteteve shoqrore, niveli II, nxnsi do t rris n nj
shkall m t lart nivelin e kompetencave profesionale t fituara n nivelin I, si dhe
do t aftsohet t ushtroj kompetenca t tjera profesionale si m posht:
Jep kontribut konstruktiv n diskutime.
Flet me kompetenc dhe vetbesim prpara nj audience.
Lidh kontrata t ndryshme.
Trajton cenimet e kontratave m t prhapura.
Prgatit nj projekt t thjesht pr aktivitete shoqrore.
Organizon veprimtari t ndryshme shoqrore.
Zgjidh kontestet ne mes te firmave ushtrimore mbi ruajtjen e te drejtes s autorit
Prdor mjetet teknike pr inizim, zrim dhe ndriim.
Zbaton procedurat e shtitje blerjes
Qasja ne institucionin dhe firmat reale
Prdor n mnyr t pavarur literaturn me qllim ngritjen profesionale.

10
III. Plani msimor pr profilin Organizator i aktivit. shoqrore, Niveli I e II

Ort javore/vjetore dhe kreditet


Nr Lndt dhe modulet msimore Niveli I Niveli II
Klasa 10 Klasa 11 Klasa 12
A. Lndt e prgjithshme (Gjithsej) 16 (560) 13(455) 11(352)
1 Gjuh shqipe dhe letrsi 3 (105) 3 (105) 3 (96)
2 Gjuh angleze 2 (70) 2 (70) 2 (64)
3 Gjuh gjermane - 2 (70) -
4 Matematik 2 (70) 2 (70) 2 (64)
5 Teknologji e informacionit dhe komunikimit 1 (35) 1 (35) -
6 Ekonomi dhe ndrmarrsi 1 (35) 1 (35) 1 (32)
7 Edukat qytetare 1 (35) - -
8 Edukat fizike 2 (70) 2 (70) 2 (64)
9 Histori 1 (35) - -
10 Gjeografi 1 (35) - -
11 Psikologji 1(35) - -
12 Sociologji 1(35) - -
13 Menaxhim i projekteve - - 1 (32)
B. Lndt profesionale (Gjithsej) 10 (350) 10 (350) 9 (288)
1 Veprimtari administrative 2 (70) - -
2 Bazat e s drejts 2 (70) 1 (35) -
3 Shkrim ligjor 2 (70) - -
4 Bazat e s drejts s puns 2 (70) - -
5 Korrespondence dhe komunikim me pale 2 (70) - -
6 E drejta e sigurimit social - 2 (70) -
7 Bazat e evidencs am - 2 (70) -
8 Bazat e s drejts administrative - 2 (70) -
9 Punt e qarkullimit juridik - 2 (70) -
10 Kushtetuta dhe te drejtat e qytetarve - 1 (35) 2 (64)
11 Bazat e procedurs administrative - - 2 (64)
12 Bazat e retoriks - - 1 (32)
13 E drejta e autorit - - 2 (64)
14 Mjetet teknike pr incizim, zrim dhe ndriim - - 2 (64)
C. Modulet e praktiks profesionale - (Gjithsej) 6 (210) 9 (315) 12 (384)
Firma ushtrimore klasa e 11-t dhe 12-t
1 Klasifikimi i dokumenteve dhe materialeve, 4K (40) - -
sistemi i klasifikimit
2 Shkrimi i shkresave t thjeshta 7K (70) - -
3 Komunikimi me mjetet komunikuese 6K (60) - -
4 Rendi i firms-Rregullorja 4K (40) - -
5 Procedurat e themelimit te marrdhnies s puns - 6K (60) -
6 Puna n sekretari - 5K (50) -
7 Shkrimi i shkresave zyrtare - 6.5K (65) -
8 Organizimi i udhtimeve zyrtare - 4K (40) -
9 Prezantimi i firms ushtrimore - 5K (50) -
10 Masat diciplinore Procedurat e shqiptimit - 5K (50) -
11 Aftsit praktike t t folurit - - 2K (20)

11
12 Lidhja e kontratave t ndryshme - - 3K (30)
13 T folurit n publik - - 3K (30)
14 Organizimi i aktiviteteve shoqrore - - 5K (50)
15 Zgjidhja e kontesteve ne mes firmave ushtrimore - - 3K(30)
16 Korrespondenca n lidhje me shitjen - - 4K(40)
17 Qasja praktike n institucionet reale - 18.4K(184)
D. Gjithsej A+B+C 32(1120) 32 (1120) 32 (1024)

IV. Udhzime pr zbatimin e Kornizs s programit msimor profesional

12
Programet e hollsishme t lndve t prgjithshme parashtrohen n nj dokument t
veant t MASHT.
Javt msimore sipas klasave:
Klasa 10 35 jav; Klasa 11 35 jav (niveli I);
Klasa 12 32 jav (niveli II).
Java msimore (5 dit msimore) prmban 32 or msimore.
Nj or msimore ka 45 minuta.
Si njsi e ngarkess msimore pr praktikat msimore profesionale do t prdoret
krediti (K), i cili do t jet i barasvlershm me 10 or msimore .
Nj or praktik profesionale ka 45 minuta pr praktikat q organizohen n firma
ushtrimore d.m.th brenda objektit shkollor.
Rekomandohet q praktikat profesionale t realizohen bllok ose ditore (kl e 10 -6 or
kl e 11 -9 or (niveli I-i par 15or gjithsej) dhe kl 12-t niveli II 12 or),si m posht:

Klasa 10: Praktik 6or n jav gjithsej -realizimi 1 dit n jav n kabinet ose
klas dhe
Teori 4 dit n jav
Klasa 11: Praktik 9or n jav gjithsej(315or ne vit) - realizimi i praktiks sipas
sistemit bllok nj muaj panderpre n Firma ushtrimore(gjithsej 315 or ne vit)
Teori 4 dit n jav
Klasa 12: Praktik Gjithsej 12 or n jave (gjithsej 384or n vit) - realizimi i
praktiks bllok nj muaj pandrprere n firma ushtrimore (gjithsej 200 or) ose nj
dit n jav , kurse pjesa tjetr prej gjithsej 184 orve ,t realizohet n institucione
ose firma reale n fund t msimit teorik . dhe
Teori 4 dit n jav
Rekomandohet q modulet praktike pr do vit msimor, t realizohen n prputhje
me radhn e paraqitur n planin msimor. Shkollat profesionale, n varsi nga kushtet
dhe situatat e veanta n t cilat ndodhen, mund t bjn ndryshime t radhs s
trajtimit t moduleve msimore praktike, gjithnj duke synuar t mos e dmtojn
procesin e prvetsimit t tyre.
Mbshtetur n programet e detajuara t lndve profesionale, msimdhnsit e
lndve teorike profesionale bjn planifikimin e njsive msimore prkatse.
Mbshtetur n prshkruesit e moduleve t praktikave profesionale, msimdhnsit e
praktikave profesionale prgatisin plane m t detajuara, ku parashtrohen veprimtarit
praktike konkrete. Njkohsisht, ata prgatisin instrumentet e vlersimit pr do
rezultat msimor t paraqitur n prshkruesit e moduleve.
Vlersimi prfundimtar i nxnsve, n mbarim t secilit prej t dy niveleve t
prgatitjes n profilin Organizator i aktiviteteve shoqrore, do t organizohet n
form provimesh:
N Nivelin I: Provimi i integruar i prgatitjes praktike q organizohet nga shkolla
profesionale.
N Nivelin II: (a) Provimi i integruar pr lndt e teoris profesionale, q organizohet
nga shkolla profesionale, dhe (b) Provimi i integruar pr praktikn profesionale q
organizohet nga shkolla profesionale.
Rezultatet e provimeve do t pasqyrohen n certifikatat prkatse t prfundimit t
shkollimeve profesionale n t dy nivelet e prgatitjes.
Modalitetet e procedurave t provimeve prfundimtare, kriteret e vlersimit t
nxnsve me nota dhe t prmbajtjes s certifikatave, prcaktohen me udhzime t
veanta t MASHT.

V. Udhzime t prgjithshme didaktike

13
Msimdhnsit e lndve teorike profesionale dhe t praktikave profesionale duhet t
przgjedhin dhe prdorin forma dhe metoda msimdhnieje t tilla q t nxisin sa m
shum t nxnit aktiv t nxnsve dhe t ojn n krijimin tek ata, t kompetencave
sociale e profesionale, t plota dhe t qndrueshme.
E rndsishme sht q planifikimi i msimdhnies t bazohet n nj proces analize
fillestare, i cili duhet t marr parasysh faktor t till t rndsishm si, niveli i hyrjes
s nxnsve, prmbajtja e hollsishme e lndve t teoris profesionale dhe e
moduleve t praktikave profesionale, shkalla e integrimit t tyre, objektivat konkret q
do t arrihen, mundsit reale q ka shkolla pr realizimin e veprimtarive msimore
etj. Pr kt planifikim duhet nj bashkpunim i ngusht i t gjith personelit drejtues
dhe msimdhns t shkolls.
Elementi ky pr arritjen e suksesit n nj proces t nxni, sht motivimi i nxnsve.
Njohja e vazhdueshme e nxnsve me shkalln e prmbushjes s objektivave nga ana
e tyre, prbn nj mekanizm t fuqishm motivimi, i cili duhet t shihet me prparsi
nga msimdhnsit e lndve teorike dhe moduleve praktike.
Nj element tjetr q ndihmon suksesin sht integrimi i teoris me praktikn e
profesionit. Parimi i t nxnit duke br duhet t gjej vendin e duhur n procesin e
t msuarit n shkolln profesionale q prgatit nxnsit n profesionin Organizator i
aktiviteteve shoqrore.
Msimdhnsit duhet t prdorin metoda t tilla t t msuarit q zhvillojn jo vetm
njohurit teorike, shkathtsit dhe shprehit praktike t nxnsve, por edhe qndrimet
e tyre ndaj jets, puns dhe shoqris n prgjithsi. Puna n grup dhe Puna me
projekte jan dy nga format baz t organizimit t msimit (teorik apo praktik) pr t
zhvilluar kompetencat kye, t nevojshme pr zgjidhjen e problemeve q kan t bjn
me veprimtarin profesionale, n veanti, dhe veprimtarin sociale t qytetarit t
ardhshm, n prgjithsi.
Nj parim tjetr q duhet respektuar nga msimdhnsit dhe instruktort sht fakti q
t nxnt nuk ndodh vetm n mjediset e shkolls, por edhe jasht tyre. Dhnia e
detyrave dhe puna krkimore e pavarur e nxnsve ka nj ndikim t dukshm n
formimin e tyre si profesionist t ardhshm.
Format dhe metodat e t msuarit jan t shumta e t shumllojshme dhe
msimdhnsit, n konsultim t ngusht me njri-tjetrin, duhet t przgjedhin ato q
jan m t prshtatshme pr kontekstin e tyre konkret. T tilla jan: ligjrata
tradicionale, demonstrimi, zgjidhja e problemit teorik, ushtrimi praktik, projektet
praktike, veprimtarit n grupe t vogla etj. Rekomandohet q n prmbajtjet teorike
t prdoren kryesisht ligjrata, zgjidhja e problemit teorik dhe demonstrimi, kurse n
zbatimin e moduleve praktike t prdoren kryesisht demonstrimi nga msimdhnsi,
praktika e mbikqyrur dhe praktika e pavarur e nxnsve. Projektet praktike, sidomos
ato q integrojn kompetenca t lidhura me shum aspekte t profesionit, jan nj
metod q rekomandohet sidomos n fazat prmbyllse t shkollimit. N kushtet e
mungess s mjediseve reale t puns, duhet t synohet krijimi i mjediseve t
simuluara t puns.
Pr sa i prket vlersimit t nxnsve, rekomandohet t prdoren metoda dhe
instrumente vlersimi q t nxisin prparimin e nxnsve, shmangin subjektivizmin
n vlersim dhe pasqyrojn arritjet reale t tyre. Me rndsi sht vlersimi i
vazhdueshm dhe ai prfundimtar, ku format dhe instrumentet e vlersimit
przgjidhen apo hartohen nga vet msimdhnsit. Duhet t synohet vlersimi i
arritjeve i bazuar n kriteret, ku arritjet e nxnsit krahasohen me standardet e
paracaktuara dhe t shmanget sa m shum t jet e mundur vlersimi i bazuar n
renditjen, ku nxnsit krahasohen me njri-tjetrin. Format dhe instrumentet e

14
vlersimit q rekomandohen jan: pyetjet me goj, pyetjet me shkrim, detyrat me
shkrim,vzhgimi i veprimtaris s nxnsve, listat e kontrollit, projekte pr vlersim
etj. N veprimtarit praktike, listat e kontrollit duhet t jen instrumenti vlersues q
duhet t mbizotroj. Msimdhnsi przgjedh ato q jan m t prshtatshme, duke
marr parasysh kushtet konkrete. Edhe gjat provimeve prfundimtare n teori
profesionale dhe praktik profesionale, n prputhje me udhzimet prkatse t
MASHT, duhet t mbizotroj vlersimi i kompetencave t puns s nxnsve, q
testohen n situata pune reale ose t simuluara.

N prgjithsi, si pr msimdhnien, ashtu edhe pr vlersimin duhet t synohen


forma e metoda q e vendosin nxnsin n qendr t veprimtarive msimore dhe e
shndrrojn rolin e msimdhnsit nga ligjrues (lektor) i thjesht, n nj moderator,
mbikqyrs dhe vlersues i veprimtaris s nxnsve.

15
Programet e lndve profesionale dhe
prshkruesit e moduleve profesionale
ARSIMI
PROFESIONAL

Organizator i aktiviteteve
shoqrore
Niveli I dhe II

16
Klasa 10
Programet e lndve profesionale
Programi i lnds

Veprimtari administrative
Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 10

I. Qllimet e lnds
N prfundim t lnds s zhvilluar n klasn e 10-t, nxnsi duhet t:
- tregoj kuptimin dhe rndsin e veprimtaris administrative;
- dalloj standardet, sistemet e klasifikimit;
- bj ndarjen, fajlimin e dokumenteve;
- tregoj pr kushtet e puns dhe rndsin e tyre;
- tregoj materialin shpenzues, rndsin dhe t numroj materialin e nevojshm t
zyrs;
- tregoj pr materialin tjetr shpenzues t zyrs, vulat, llojet e vulave, rndsin e
vuls, kompetenca e prdorimit si dhe ruajtja e saj;
- tregoj pr evidencat dhe dalloj ato;
- shpjegoj se jan aktet zyrtare, llojet dhe pse prpilohen ato;
- prshkruaj mnyr e prpilimit t nj krkes t thjesht.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Kuptimi i veprimtaris administrative 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e veprimtaris administrative dhe etapat kryesore t zhvillimit
t saj;
- tregoj rndsin e administrats,
- tregoj ndarjen e administrats dhe prfshirjen e administrats n lmit e
ndryshme shoqrore.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i veprimtaris administrative.
- Zhvillimi i administrats.
- Rndsia e administrats.
- Ndarja dhe prfshirja e administrats.

17
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj pun n grup;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-charti dhe markera shum ngjyrsh;
- skica nga pamjet e punve n administrat.

Kapitulli 2: Aftsimi profesional, faktort, metodat 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj aftsit profesionale q duhet ti ket puntori i suksesshm
administrativ;
- zbatoj nj procedur t puns;
- prdor teknologjin e puns n administrat;
- tregoj pr rregullat e puns, kodin e mirsjelljes me klient, standardet e kulturs.

b) Temat e kapitullit
- Puntort administrativ.
- Aftsimi profesional.
- Planifikimi i puns.
- Mekanizimi i motivimit.
- Ekspediviteti i puns.
- Strategjia e puns.
- Teknologjia e puns, ndarja (sistemimi) i puntorve n vendet e puns.
- Vlerat individuale dhe profesionale.
- Kultura e puns, standardet e kulturs, puna me pal.
- Procedura e puns.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- nxis aftsit dalluese t nxnsve me an t puns n grupe;
- organizoj vizita me nxns n firmat ushtrimore ose reale;
- parashtroj pyetje;
- shkruaj prgjigje e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart dhe markera;
- projektor.

18
Kapitulli 3: Mjetet e komunikimit 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prdor mjetet pr komunikim, internetin, telefonin, faxin, fotokopjuesin etj.;
- shkruaj nj tekst me kompjuter;
- demonstroj punn edhe me mjete tjera q mundsojn kryerjen e punve n
administrat, p.sh. shkrimi i nj e-mail-i me internet.

b) Temat e kapitullit
- Prdorimi i kompjuterit.
- Shkrimi i shkresave me programin Word.
- Puna me internet, shkrimi i nj e-maili zyrtar.
- Prdorimi i telefaxit, telefonit dhe mjeteve t tjera.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- kompjuteri, interneti, faxi, telefon;
- fotokopjues, printer.
.
Kapitulli 4: Kushtet e puns 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kushtet e puns;
- krahasoj kushtet q ndikojn n efikasitetin e puns;
- tregoj interierin e domosdoshm t zyrs.

b) Temat e kapitullit
- Objekti (lokali) i puns.
- Kushtet fizike.
- Kushtet teknike.
- Kushtet higjienike.
- Enterieri i zyrs.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- nxis aftsit dalluese t nxnsve me an t puns n grupe;
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- paraqes fotografi nga pamjet e zyrs,
- bj test me shkrim.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit

19
- pankartat pr konkretizimin e msimit;
- flip-chart, markera;
- vizatime dhe fotografi me pamjet e zyrs.

Kapitulli 5: Materiali shpenzues i zyrs 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet:
- shpjegoj me fjalt e tij kuptimin dhe rndsin e materialit shpenzues t zyrs;
- krahasoj materialin tjetr t zyrs, vulat.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe llojet.
- Letra, llojet e letrave, ngjyrat, lapsat, gomat, plikot, mbshtjellsit.
- Formulart, lidhset e materialeve, etj.
- Vulat, llojet e vulave, kutia e vuls.
- Ruajtja dhe prdorimi i vuls.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- prezantoj materialin nprmjet vizatimeve dhe fotografive, si dhe t prezantoj
realisht;
- demonstroj mnyrn e prdorimit;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- letra;
- lapsat, gomat (korrektor);
- ngjyrat, plikot, dosjet, fajlat, ngjitset, mbshtjellsit si dhe i gjith materiali q
nevojitet pr kryerjen e punve n administrate.

Kapitulli 6: Evidencat dhe mjetet evidentuese 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e evidencat;
- mbaj evidenca elektronike, p.sh evidencn e klass;
- tregoj rndsin e kalendarve t puns, duke e ilustruar me shembuj;
- tregoj pr prkujtuesit e punve q punt t kryhen me koh duke e ilustruar me
shembuj.

b) Temat e kapitulli
- Kuptimi, llojet, e evidencave.
- Libri si mjet evidentues.
- Kartoteka si mjet evidentues, llojet.
- Kartotekat elektronike.
- Kalendart e puns.
- Prkujtuesit automatik.

20
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- nxis aftsit dalluese t nxnsve me an t puns n grupe;
- paraqes shembuj t mbajtjes s evidencave psh evidenca e librit t klass;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- librat e evidencs;
- kompjuter, printer, libra, CD, flopi, flesh disk.

Kapitulli 7: Sistemi i klasifikimit 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj mnyrn e klasifikimit t materialeve, dokumenteve dhe shkresave;
- demonstroj fajlimin e materialeve, dokumenteve, katalogve, shkresave etj. sipas
sistemeve t ndryshme.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, llojet, lnda.
- Sistemi shkronjor.
- Sistemi numerik.
- Sistemi gjeografik.
- Sistemi kronologjik.
- Sistemi ideologjik.
- Sistemi i simboleve.
- Sistemi decimal, centimal.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- demonstroj mnyrn e sistemimit t dokumenteve, materialeve sipas sistemeve t
ndryshme;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

e) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- libra, katalog;
- fajla, dosje.

21
Kapitulli 8: Klasifikimi elektronik 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- demonstroj klasifikimin elektronik;
- demonstroj klasifikimin e kartelave elektronike;
- prezantoj t dhnat q duhet t shkruhen.

b) Temat e kapitullit
- Lnda e kartoteks dhe klasifikimi i kartelave.
- Kartelat.
- Shkrimi i t dhnave n kartel.
- Kartotekat elektronike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- demonstroj klasifikimin elektronik;
- prezantoj t dhnat q duhet t shkruhen;
- ilustroj me modele t klasifikimesh;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuteri, printeri,

Kapitulli 9: Aktet zyrtare 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e akteve zyrtare;
- krahasoj aktet sekrete dhe jo sekrete;
- shkruaj nj krkes t thjesht;
- krijoj dosjen personale me punimet e tij.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, llojet e akteve.
- Lnda, kuptimi, llojet.
- Dosja, kuptimi, llojet.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup, p.sh, mbajtja e dosjes s nxnsve;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- fajlat; flip-chart, markera.
Kapitulli 9: Regjistrimi i akteve 5 or

22
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj mnyrn e regjistrimit sipas lnds;
- tregoj mnyrn e pranimit, kompetencn e vendosjes si dhe ndarjen sipas
rndsis dhe urgjencs;
- tregoj ndarjen e akteve;
- dalloj rastet e vendosjes me nj akt t till;
- ilustroj me shembuj.

b) Temat e kapitullit
- Mnyra e regjistrimit sipas lnds.
- Pranimi i lndve.
- Ndarja e lndve.
- Libr-rrfyesi i shkurtr.
- Formimi i numrit t lnds.
- Vendosja n lidhje me lndn.
- Ndarja e akteve.
- Vendimi, aktvendimi, konkluzioni.
- Krkesa, oferta etj.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje;
- prdor shkmbim idesh;
- jap nj list aktesh e ti komentoj ato;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- shembuj praktik;
- skica.

Kapitulli 10:Kartotekat elektronike 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t :
- tregoj se sht lnd e kartoteks dhe klasifikimi i kartelave;
- tregoj mnyrn e shkrimit t t dhnave;
- ilustroj me shembuj;
- paraqes mnyrn e mbajtjes s kartelave elektronike.

b) Temat e kapitullit
- Lnda e kartoteks dhe klasifikimi i kartelave.
- Ndarja e kartelave.
- Shkrimi i t dhnave n kartel.
- Kartotekat elektronike.

23
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje;
- organizoj pun n grupe;
- prdor shembuj praktik mbi kartotekat.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter;
- shembuj praktik, skica nga kartotekat.

Kapitulli 11: Mjetet bashkkohore pr kryerjen e punve 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prdor kompjuterin dhe internetin pr kryerjen e punve t ndryshme t zyrs;
- demonstroj prdorimin e fotokopjuesit, telefonit, prkujtuesit e punve,
diktafonit, tele-projektorit;
- prgatit nj prezantim dhe ta prezantoj me projektor.

b) Temat e kapitullit
- Puna me kompjuter.
- Puna me internet.
- Puna me mjete t tjera q shrbejn pr kryerjen e punve, si: fotokopjuesi,
telefoni, mjetet pr incizimin e zrit, prkujtuesit e punve, diktafoni, tele-
projektori, etj.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj testin me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- shembuj praktik, skica;
- kompjuter, internet, intranet, telefon, diktafon, teleprojektor etj.

Kapitulli 12: Shkrimorja 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin dhe rndsin e shkrimores;
- tregoj punt q kryhen n shkrimore si dhe mnyrn e shprndarjes s lndve
pr vendosje;
- tregoj mnyrn dhe rndsin e protokollimit t shkresave q pranohen dhe atyre
q nisen.

24
b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, rndsia e shkrimores.
- Puna n shkrimore.
- Evidentimi, klasifikimi, pranimi i lndve, shkresave.
- Shprndarja e lndve pr vendosje.
- Protokollimi.
- Librat interne.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- protokolle, skica me ndarjen e punve n shkrimore.

Kapitulli 13: Posta 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj mnyrn e pranimit, mjetet dhe vendin e pranimit;
- demonstroj mnyrn e drgimit t posts elektronike;
- shpjegoj karakteristikat e e-mailit zyrtar;
- tregoj pr mnyrn e evidentimit dhe klasifikimit t posts;
- shpjegoj prmbajtjen e librit t posts, si dhe procedurn para arkivimit.

b) Temat e kapitullit
- Mnyra e pranimit, mjetet, vendi.
- Evidentimi, klasifikimi, ruajtja dhe kontrollimi.
- Librat e pranimit t posts, vrtetimi i pranimit.
- E-maili zyrtar.
- Procedura para arkivimit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe dhe individuale;
- organizoj loj me role;
- jap detyra praktike n klas.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- shembuj praktik nga posta, skica;
- kompjuterin, internetin.

25
Kapitulli 14: Arkivi 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj historikun e zhvillimit t arkivave;
- tregoj pr llojet e arkivave;
- tregoj pr punn e arkivs;
- tregoj si klasifikohen dhe evidentohen lndt;
- tregoj pr prmbajtjen e librave t arkivs;
- tregoj pr mnyrn e mbrojtjes s lndve n arkiva nga dmtuesit;
- shpjegoj rndsin e arkivave elektronike dhe t bj krahasime me ato klasike,

b) Temat e kapitullit
- Historiku i zhvillimit.
- Llojet e arkivave.
- Puna n arkiva.
- Klasifikimi, evidentimi i lndve.
- Librat e arkivave.
- Mbrojtja dhe ruajtja e lndve.
- Arkivat elektronike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj me nxnsit pr njohurit q ata kan pr
arkivat;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj ekskursion msimor n arkiva;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligjin mbi arkivat e Kosovs;
- shembuj praktik mbi arkivat, skica t organizimit t arkivave;
- kompjuter, internet.

26
Programi i lnds

Bazat e s drejts
Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 10

I. Qllimet e lnds
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 10-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj jan normat shoqrore dhe si vendosen ato;
- shpjegoj kuptimin e normave teknike dhe krahasoj ato me normat shoqrore;
- shpjegoj nocionet themelore t s drejts;
- tregoj rregullat e shtetit si dhe zhvillimin e shtetit dhe t drejts;
- tregoj burimet e s drejts;
- shpjegoj kuptimin, pjest, llojet e norms juridike dhe dallimet e saj me normat e
tjera;
- shpjegoj nocionin e akteve juridike;
- shpjegoj marrdhniet juridike;
- tregoj pr subjektet dhe objektet e s drejts.

II. Fondi i orve t lnds


35 x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Normat shoqrore 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e normave shoqrore,
- tregoj llojet e normave,
- krahasoj normat teknike nga normat shoqrore .

b) Temat e kapitullit
- Nocioni dhe llojet e normave shoqrore.
- Normat shoqrore n kuptim t ngusht.
- Llojet e normave.
- Normat teknike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.

27
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- flip-chart, markera.
- skic me ndarjen e normave.

Kapitulli 2: Shteti dhe e drejta 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj ka nnkuptojm me t drejt;
- tregoj cilat marrdhnie rregullon e drejta;
- shpjegoj pr marrdhniet mes shtetit dhe s drejts;
- tregoj lidhmrin n mes shtetit dhe rendit juridik;
- tregoj pr elementet e rendit juridik.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i s drejts.
- E drejta objektive dhe subjektive.
- Marrdhnia e shtetit dhe e s drejts.
- Rendi juridik.
- Elementet e rendit.
- Ligjshmria dhe dinamika e rendit juridik

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skema e rendit juridik .

Kapitulli 3: Burimet e s drejts 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prkufizimin e burimeve t s drejts, dhe zhvillimin;
- krahasoj burimet e s drejts n tipe t ndryshme t shteteve;
- tregoj pr llojet e burimeve t s drejts;
- shpjegoj 'sht morali dhe doket;
- krahasoj moralin me doket;
- tregoj raportin e moralit dhe dokeve me t drejtn.

b) Temat e kapitullit
- Prkufizimi i burimeve t s drejts.
- Burimet e s drejts n kuptimin material dhe formal.
- Morali.
- Zakonet (doket) dhe marrdhniet e tyre me t drejtn.

28
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji, kanuni.

Kapitulli 5: Normat juridike 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e norms juridike;
- krahasoj normn shoqrore me normn juridike;
- shpjegoj prkufizimin e norms juridike;
- tregoj pjest e norms dhe llojet e saj.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i norms juridike.
- Pjest e saj.
- Premisa e norms juridike.
- Llojet e norms juridike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skem e ndarjes dhe me pjest e normave juridike.

Kapitulli 6: Akti juridik dhe mjetet 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin aktit juridik, dhe prmbajtjen;
- krahasoj aktin e prgjithshm dhe t veant;
- shpjegoj nocionin e padis, kompetencn e ngritjes s padis si dhe pse paraqitet
padia;
- tregoj si bhet paraqitja e ankess, kush e paraqet si dhe far mbrohet.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni, forma dhe prmbajtja e aktit.
- Kompetenca, procedura dhe mnyra e nxjerrjes.

29
- Materializimi i aktit juridik.
- Aktet e prgjithshme dhe t veanta.
- Padia dhe ankesa

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- modele t ankess, padije etj.

Kapitulli 7: Mjetet juridike 11 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj krijimin e marrdhnies juridike;
- tregoj pr palt q e krijojn at;
- krahasoj t drejtat absolute dhe relative;
- dalloj domethnien e termeve kreditor dhe debitor;
- tregoj pr kriteret e krijimit dhe pushimit t marrdhnies juridike.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni dhe elementet e marrdhnies juridike.
- T drejtat absolute dhe relative.
- Kreditori dhe debitori.
- Detyrimi juridik.
- Krijimi, ndryshimi i marrdhnies juridike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e nocioneve dhe koncepteve;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 8: Subjektet e s drejts 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kush konsiderohet subjekt i s drejts;
- prshkruaj n ka qndron kjo cilsi;
- shpjegoj personin fizik, kur dhe n far kushtesh mund t bhet subjekt i s
drejts;

30
- shpjegoj kuptimin e kujdestarit, t miturit t ri, t miturin t vjetr, moshs
madhore etj.;
- shpjegoj nocionin e subjektit juridik;
- prshkruaj si fitohet dhe si humbet aftsia juridike dhe e veprimit.

b) Temat e kapitullit
- Aftsia juridike dhe punuese.
- Personat fizik dhe juridik.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- krkoj nga nxnsit t diskutojn nse jan subjekt i s drejts dhe ta
argumentojn;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera;
- skica me subjektet e s drejts.

Kapitulli 8: Objektet e s drejts dhe faktet juridike 11 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj objektet e s drejts dhe cilat jan ato;
- tregoj kur sendet mund t jen objekt i s drejts;
- shpjegoj nocionin e sendeve dhe tregoj ndarjen e tyre;
- tregoj cilat veprime njerzore q konsiderohen objekt i s drejts;
- shpjegoj kuptimin e fakteve juridike dhe t jap shembuj pr to;
- krahasoj veprimet t lejueshme dhe t palejueshme;
- shpjegoj kuptimin e termit E mira personale.

b) Temat e kapitullit
- Sendet.
- Veprimet njerzore.
- T drejtat subjektive dhe t mirat personale.
- Ngjarjet natyrore.
- Veprimet e lejueshme dhe t palejueshme.
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me objektet e s drejts
dhe faktet juridike;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

31
Programi i lnds

Korrespondenc dhe komunikim me pal

Lmia: Administrat
Profili: Asistent juridik, Asistent i administrats, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: I
Klasa: 11

I. Qllimi i lnds
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 11-t, nxnsi duhet t:
- interpretoj nocionet dhe rndsin e korrespondencs bashkkohore n
administrat;
- tregoj pr kuptimin dhe rndsin e letrave afariste si dhe mnyrn e
korrespondimit n lidhje me shitblerjen e mallrave;
- tregoj rndsin e korrespondencs zyrtare;
- interpretoj nocionin e aktet zyrtare dhe demonstroj formn e shkrimit;
- shpjegoj nocionin e procesverbalit dhe dalloj procesverbalin n procedure
administrative nga procesverbali i mbajtjes s mbledhjeve;
- tregoj pr mnyrn e mbajtjes s korrespondencs n lidhje me themelimin e
marrdhnies s puns dhe procedurave t shitblerjes;
- prshkruaj nocionin dhe mnyrn e organizimit t udhtimeve zyrtare;
- tregoj dhe demonstroj mnyrn e komunikimit me pal;
- prdor shembuj praktik nga korrespondenca.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Korrespondenca bashkkohore n administrat dhe rndsia e saj

a) Qllimet e kapitullit 10 or
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prejardhjen e fjals korrespondenc dhe rndsin e saj n administrat;
- tregoj cilat jan palt n korrespondenc;
- shpjegoj parimet e korrespondencs;
- shpjegoj rndsin e korrespondencs n punt e sekretarit;
- shpjegoj cilsit morale dhe profesionale t sekretarit dhe pse jan t
rndsishme;
- rendis detyrat themelore t sekretarit.

b) Temat e kapitullit
- Rndsia e korrespondencs n administrat.
- Palt n korrespondenc.
- Parimet themelore t korrespondencs.
- Korrespondenca dhe shrbimi i sekretares.
- Aftsia punuese e sekretarit.
- Cilsit morale dhe profesionale t sekretarit.

32
- Detyrat themelore dhe ndarja e punve t sekretarit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor fotografi shembuj praktik;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skica e punve t sekretarit.

Kapitulli 2: Letrat afariste 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin letr afariste dhe dalloj llojet e letrave afariste;
- shpjegoj pse letrat afariste paraqiten n disa forma dhe ti dalloj ato;
- prshkruaj elementet e marketingut q duhen pasur parasysh gjat prpilimit t
korrespondencs n lidhje me shitblerjen e mallit dhe marketingun pr zhvillimin
e biznesit.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe llojet e letrave afariste,
- Forma e letrs afariste.
- Korrespondenca n lidhje me shitblerjen e mallit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- ilustroj me fotografi dhe shembuj praktik;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- modele letrash afariste.

Kapitulli 3: Korrespondenca zyrtare 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr llojet e korrespondencs dhe dalloj ato;
- krahasoj korrespondencn gjyqsore dhe diplomatike;

b) Temat e kapitullit
- Llojet e korrespondencs zyrtare.
- Korrespondenca gjyqsore.
- Korrespondenca diplomatike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;

33
- prdor shembuj praktik;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- modele te korrespondencave t ndryshme.

Kapitulli 4: Shkrimi i akteve zyrtare 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj mnyrn e prpilimit dhe t shtypjes s akteve t ndryshme zyrtare:
krkesa, oferta, vrtetime, certifikata, kontrata, nnkontrata etj..

b) Temat e kapitullit
- Prpilimi dhe shtypja e krkess.
- Prpilimi dhe shtypja e certifikats.
- Prpilimi dhe shtypja e vrtetimit.
- Prpilimi dhe shtypja e kontrats.
- Prpilimi dhe shtypja e nnkontrats.
- Prpilimi dhe shtypja e reversit etj.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor dhe demonstroj shembuj praktik;
- organizoj pun n grupe dhe pun individuale;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuteri, shtypsi,

Kapitulli 5: Korrespondenca n lidhje me mbajtjen e mbledhjeve 2 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj formn e procesverbalit n lidhje me mbajtjen e mbledhjeve, kohn
dhe vendin e mbajtjes, rendin e dits;
- krahasoj procesverbalin e mbledhjeve nga procesverbali n procedur.

b) Temat e kapitullit
- Korrespondenca n lidhje me mbajtjen e mbledhjeve.
- Procesverbali,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- organizoj pun n grupe dhe ndarje rolesh;
- organizoj test me shkrim.

34
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- procesverbale t mbajtjes s mbledhjeve.

Kapitulli 6: Korrespondenca n lidhje me marrjen n pun 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t;
- shpjegoj mnyrn dhe kushtet e themelimit t marrdhnies s puns;
- prezantoj formn e konkursit dhe mnyrn e shpalljes;
- prezantoj formn e aplikacionit dhe prmbajtjen.

b) Temat e kapitullit
- Mnyra e themelimit t marrdhnies s puns.
- Shpallja e konkursit.
- Aplikacion punsimi.
- Intervista ,
- Marrja e vendimit,
- Lidhja e kontrats

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe dhe loj me role: pundhns e punmarrs;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- shpallje konkursesh n gazeta etj.
- aplikacioni i punsimit.

Kapitulli 7: Organizimi i udhtimeve zyrtare 4or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj qllimin dhe rndsin e udhtimeve zyrtare;
- interpretoj informacionin n ftes dhe axhend dhe njoftoj drejtuesin/drejtuesit
prkats;
- rendis hapat pr prgatitjen e nj udhtimi zyrtar: prcaktimi i mjetit t
udhtimit, prerja e bilets, prcaktimi i numrit t pjesmarrsve, prgatitja e
materialeve t puns, shkmbimet me telefon, fax, e-mail, prcaktimi i mnyrs s
mbajtjes s kontakteve me kompanin etj.;
- tregoj kujdes pr ndjekjen e procedurave t llogaritjeve pr shpenzimet e
udhtimit, mditjet, taksat etj. nga sektori prkats;
- mbledh dokumentacionin e raportimit pas kryerjes s udhtimit zyrtar dhe bn
shprndarjen e tij tek zyrat prkatse.

b) Temat e kapitullit
- Qllimi i organizimit t udhtimit zyrtar.
- Hapat pr prgatitjen e udhtimeve zyrtare.
- Ftesa dhe axhenda e veprimtaris.
- Mjeti i udhtimit, bileta, pjesmarrsit,

35
- Akomodimi, materialet e puns.
- Organizimi i transportit deri te vendi i nisjes (pr aeroport, port, stacion treni ose
autobusi etj.)
- Mbajtja e kontakteve me paln pritse.
- Shpenzimet e udhtimit, mditjet, taksa kufiri, viza etj.
- Raportimi.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter;
- internet;
- fotokopje biletash udhtimi;
- rregullore pr pagesat e mditjeve;
- flet-udhtimi;
- agjenda e udhtimit;
- fatura hotelesh, restorantesh dhe taksish.

Kapitulli 8: Baza e komunikimit 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e komunikimit pr shkmbimin e informacionit;
- dalloj modelet e procesit t komunikimit;
- paraqes skica t modeleve t komunikimit;
- tregoj pr tipet e komunikimit, rrjetin e komunikimit dhe veorit e tyre;
- prshkruaj karakteristikat kryesore t mjeteve t komunikimit dhe t krahasoj
mjetet e komunikimit q prdoren sot me ato t dikurshmet.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe rndsia e komunikimit.
- Modeli i procesit t komunikimit.
- Tipet e komunikimit.
- Rrjetet e komunikimit.
- Mjetet e komunikimit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shembuj praktik, skica dhe fotografi;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter, internet.
- telefon, fax.

36
Kapitulli 9: Elektronika e komunikimit 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj veorit e telekomunikimit;
- tregoj pr mnyrn e mbajtjes s telekonferencave;
- analizoj prparsit dhe dobsit e tyre;
- shpjegoj rolin e jashtzakonshm q kan kompjutert pr prpunimin e
informacionit;
- tregoj qllimin e analizs transaksionale;
- bj nj prezantim t shkurtr para nj kamere;
- jap dhe marr feedback (analiz nga t tjert pr mnyrn e prezantimit,etj).

b) Temat e kapitullit
- Telekomunikimi.
- Telekonferencat.
- Prparsit dhe dobsit.
- Prdorimi i kompjuterve pr prpunimin e informatave.
- Analiza transaksionale.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor metodn e diskutimit dhe feedback-ut.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- videokamer;
- kompjuter.

Kapitulli 10: Komunikimi i biznesit Kodet e komunikimit 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj se jan kodet e komunikimit dhe kuptimin e tyre;
- shpjegoj nocionin gjuh njerzore;
- shpjegoj konceptet mbi cilsin e gjuhs, fjalorin, kuptimet e ndryshme t t
njjts fjal (kontekstet) dhe e kundrta, kuptimi i njjt i fjalve t ndryshme
(sinonimet), shqiptimin etj.;
- prshkruaj kodet e tjera t biznesit;
- dalloj dhe krahasoj kodin verbal me at jo-verbal (gjuhn e gjesteve);
- identifikoj sinjalet jo verbale n situata t biznesit.

b) Temat e kapitullit
- Kodet e komunikimit dhe kuptimi i tyre.
- Kuptimi i gjuhs njerzore.
- Cilsit e gjuhs, fjalori, kuptimet e ndryshme t t njjts fjal, sinonimet,
ndryshueshmria n shqiptim etj.
- Kodet e tjera n biznes.
- Kodi jo-verbal, kodi verbal.
- Sinjalet jo-verbale n situata t biznesit.

37
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shembuj praktik;
- demonstroj prdorimin e kodeve t komunikimit;
- prdor lojn me role.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter;
- telefon.

Kapitulli 11: Komunikimi i biznesit n kontekstin global 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj me fjalt e tij kuptimin e komunikimit ndr-kulturor dhe modelin e ktij
komunikimi;
- argumentoj me an shembujsh pr ndikimin dhe rndsin e edukimit dhe
arsimimit n komunikim;
- citoj ligjin dhe rendis rregullat e komunikimit;
- diskutoj mbi rolin dhe rndsin e ekonomis, politiks, besimit fetar, normave
sociale n komunikim.

b) Temat e kapitullit
- Komunikimi ndr- kulturor dhe koncepti.
- Modeli ndr-kulturor i komunikimit.
- Edukimi dhe arsimimi.
- Ligji dhe rregullat.
- Ekonomia.
- Politika.
- Besimi fetar.
- Normat sociale.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- organizoj diskutim;
- prdor shembuj praktik;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- ligji, rregullorja mbi komunikimin.

Kapitulli 12: Variablat kulturore individuale 3 or


a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj si przgjidhet koha pr komunikim me pal, hapsira, ushqimi n
komunikim ndrkombtar;
- argumentoj duke e ilustruar me shembuj kujdesin q duhet treguar pr stilin e
veshjeve n vende t ndryshme, me qllim t evitimit t situatave t paplqyera;
- diskutoj duke dhn shembuj pr mnyrn e sjelljes nga palt gjat komunikimit;

38
- shpjegoj mnyrn e marrjes s vendimeve n veprimtarin e biznesit.

b) Temat e kapitullit
- Koha. Hapsira.
- Ushqimi. Veshja e pranueshme.
- Mnyra e sjelljes.
- Marrja e vendimeve.
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- organizoj pun n grupe;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj diskutime n klas;
- prdor shembuj praktik.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kodi i sjelljes;
- foto veshjesh nga mjedise pune dhe vende t ndryshme.

Kapitulli 13: Korrespondenca gjat procedurs s shitblerjes 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e kontrats dhe elementet q duhet t prmbaj;
- shpjegoj elementet prbrse q duhen pasur parasysh gjat prpilimit t nj
porosie, konfirmimi, fletdrgese dhe fature;
- prshkruaj korrespondencn q shoqron nj procedur t zakonshme shit-
blerjeje.

b) Temat e kapitullit
- Kontrata e shit-blerjes.
- Porosia.
- Konfirmimi.
- Fletdrgesa.
- Fatura.
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe dhe loj me role: shits dhe blers.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- dokumente pr realizimin e procedurs s shitblerjes.

39
Programi i lnds

Shkrim ligjor
Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 10

I. Qllimi i lnds
N prfundim t lnds s zhvilluar n klasn e 10-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj rndsin e shkrimit ligjor, parimet e shkrimit ligjor;
- prpiloj shkresa t thjeshta sipas forms zyrtare;
- shpjegoj dhe zbatoj metodat e shkrimit ligjor.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Parimet themelore t shkrimit ligjor 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionet themelore pr gjuhn dhe stilin e shkrimit.
- demonstroj shkrimin e nj letre sipas karakteristikave :
- paraqes titullin se kujt i drejtohet (pranuesi), drguesi, prmbajtja, prdorimi i
stilit dhe shprehjeve juridike.

b) Temat e kapitullit
- Parimi i prcaktimit se kujt i drejtohet nj shkres.
- Argumentimi i fakteve.
- Parimi i pedanteris.
- Parimi i shkurtsis s shkrimit, qartsia e t shkruarit.
- Parimi i vazhdimsis s t shkruarit, gjuha e shkrimit dhe stili i shkrimit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- shpjegoj parimet themelore t shkrimit ligjor;
- organizoj pun n grupe dhe individuale;
- organizoj teste me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart. markera;
- modele t shkresave.

40
Kapitulli 2: Prmbledhja e ideve 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi t:
- bj radhitjen logjike t mendimit;
- ket nj diapazon t gjer t shprehjeve;
- formuloj n mnyr t shkatht fjalit;
- demonstroj shkrimin e shkresave me t gjith elementet q ajo duhet t prmbaj:
hyrjen, prmbajtjen, prfundimin.

b) Temat e kapitullit
- Prezantimi i ides.
- Pjesa kryesore e dokumentit.
- Prfundimi.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- paraqes modele shkresash;
- organizoj pun n grupe dhe pun individuale;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera;
- kompjuter;
- modele shkresash.

Kapitulli 3: Rregullat kryesore t shkrimit 12 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- bj radhitjen logjike t mendimit;
- ket nj diapazon t gjer t shprehjeve;
- shpreh shkathtsit n formulimin e fjalive.

b) Temat e kapitullit
- Ruajtja e radhs logjike t mendimit.
- Shprehja e qart e mendimeve.
- Prdorimi i fjalive me gjatsi t ndryshme.
- Prdorimi i fjalive kalimtare.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor punime t nxnsve dhe krkoj komentimin nga vet ata;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe;
- organizoj test me shkrim.

41
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- flip-chart, markera;
- modele shkresash;
- kompjuter;
- projektor.

Kapitulli 4: Shkrimi i nj letre-dokumenti ligjor 18 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shkruaj nj letr-dokument ligjor etj. sipas strukturs s dhn;
- adresoj sakt letrn apo shkresn e prpiluar drejt marrsit.

b) Temat e kapitullit
- Koka e letrs: data, emri i plot dhe adresa e marrsit.
- Prshndetja.
- Prmbajtja.
- Mbyllja, firma.
- Shtojcat, personat q marrin kopje t letrs etj.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje;
- prdor punime t nxnsve dhe t krkoj komente nga ata pr kto punime;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe dhe pun individuale;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera;
- kompjuter;
- modele letrash.

Kapitulli 5: Shkrimi i i shkresave t thjeshta - dokumenti ligjor 20 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi t:
- dij t shkruaj shkresa t ndryshme, si krkesa, lutje, prej t thjeshtave n t
prbra.

b) Temat e kapitullit
- Koka e letrs: data, emri i plot dhe adresa e marrsit.
- Prshndetja.
- Prmbajtja.
- Mbyllja dhe firma.
- Shtojcat, personat q marrin kopje t letrs etj.
- Forma e shkrimit t shkress.
- Mnyra e plotsimit t aplikacioneve, shembuj.
- Shembuj praktik, krkesa etj.

42
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje;
- prdor punime t nxnsve dhe t krkoj komente nga ata pr kto punime;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj pun n grupe dhe pun individuale;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera;
- kompjuter.

43
Programi i lnds

Bazat e s drejts s puns

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 10

I. Qllimi i lnds
N prfundim t lnds s zhvilluar n klasn e 10-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e t drejts s puns;
- shpjegoj marrdhnien e puns;
- shpjegoj obligimet e puntorit n pun;
- shpjegoj rregullat pr orarin e puns, pushimet e puntorit, mungesat e puntorit,
t ardhurat personale;
- shpjegoj mbrojtjen e puntorit n pun dhe prgjegjsin e puntorit n pun.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: E drejta e puns 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e s drejts s puns;
- prshkruaj objektin e s drejts s puns;
- tregoj pr burimet kryesore t s drejts s puns;
- citoj aktet normative, kushtetutn, ligjin prkats dhe rregulloren q lidhen me t
drejtn e puns;
- argumentoj nevojn e lidhjes s kontrats pr prcaktimin e t drejtave dhe
obligimeve n nj marrdhnie pune;
- prshkruaj parimet kryesore t s drejts s puns dhe qllimin e tyre.

b) Temat e kapitullit
- Lnda, prmbajtja, rndsia.
- Objekti, zhvillimi.
- Burimet.
- Aktet normative.
- Kushtetuta, ligji, rregullorja, ligji n fuqi i Kosov.
- Kontrata e puns.
- Parimet.
- E drejta e puns dhe liria e puns.
- Parimi i mbrojtjes n pun.
- Parimi i t ardhurave personale.
- Parimi i sigurimit material.

44
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- bashkbisedoj me nxnsit lidhur me t drejtn e puns;
- organizoj pun n grupe pr gjetjen e neneve, paragrafve etj. n dokumente t
ndryshme ligjore q lidhen me t drejtn e puns;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kushtetuta, rregullorja e puns, ligji n fuqi.

Kapitulli 2: Themelimi i marrdhnies s puns 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kushtet pr themelimin e marrdhnies s puns;
- tregoj pr mnyrn e themelimit t marrdhnies s puns;
- prshkruaj formn dhe prmbajtjen e konkursit;
- krahasoj punn me koh t caktuar dhe t paracaktuar;
- shpjegoj se mbi baza bhet sistemimi i puntorve n vendet e puns;
- shpjegoj t drejtn e puntorit pr t punuar n dy organizata;
- argumentoj nevojn dhe mundsit e trajnimit t puntorit pr vendin e puns.

b) Temat e kapitullit
- Kushtet pr themelimin e marrdhnies s puns.
- Kushtet e prgjithshme.
- Kushtet e veanta.
- Mnyra e themelimit.
- Konkursi, shpallja, etj.
- Marrdhnia e puns me koh t caktuar, marrdhnia e puns me koh t
pacaktuar.
- Sistemimi i puntorve n vendet e puns.
- Marrdhnia e puns n dy organizata.
- Praktikantt.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera;
- modele konkursesh.

45
Kapitulli 3: Obligimet e puns 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj sht obligimi i puns;
- dalloj obligimet e prgjithshme dhe t veanta;
- numroj shkeljet e obligimit t puns dhe shpjegoj peshn e shkeljes.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i obligimit t puns.
- Obligimet e prgjithshme.
- Obligimet e veanta.
- Kuptimi dhe llojet e shkeljes s obligimit t puns.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera;
- rregulloren e ligjit t puns n fuqi.

Kapitulli 4: Orari i puns 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e orarit t puns;
- numroj llojet e orarit dhe kur zbatohen ato, n cilat raste etj.;
- shpjegoj se si prcaktohet orari i puns n baz t rregullores.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe llojet.
- Orari i plot (i rregullt) i puns.
- Orari i shkurtuar i puns. Orari i vazhduar i puns.
- Orari jo i plot.
- Orari i puns sipas rregullores.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- organizoj test me shkrim.

46
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- rregullorja e puns.

Kapitulli 5: Pushimet e puntorit 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj sht pushimi, llojet e pushimeve;
- shpjegoj kuptimin e pushimit vjetor, kur puntori fiton t drejtn e pushimit
vjetor;
- shpjegoj mnyrn e shfrytzimit t pushimeve;
- shpjegoj se si llogaritet koha e fitimit t s drejts n pushim vjetor;
- tregoj minimumin dhe maksimumin e pushimit vjetor;
- prshkruaj mnyrn e shfrytzimit t pushimit;
- prshkruaj llojet e tjera t pushimeve, si pushimi mjeksor dhe i lehonis sipas
ligjit n fuqi.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe llojet.
- Pushimi ditor.
- Pushimi javor.
- Pushimi gjat festave shtetrore.
- Pushimi vjetor, kuptimi dhe rndsia -fitimi i s drejts n pushim vjetor.
- Mnyra e shfrytzimit t pushimit.
- Pushimi i lehonis, pushimi mjeksor.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- organizoj bised me nj punonjs t sektorit t personelit t fardolloj
organizate;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- rregulloret e ligjit mbi pushimin;
- modele vendimesh mbi pushimet e puntorve,

Kapitulli 6: Mungesat e puntorit nga puna 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj mungesat e puntorit nga puna;
- precizoj rastet e mungess s puntori nga puna;
- bj evidencat e mungesave t nxnsve t klass n formn e evidencs
statistikore.

47
b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, llojet e mungess nga puna.
- Mungesa e puntorit me pages.
- Mungesa pa pages.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Rregullorja mbi mbrojtjen e puntorve n pun.

Kapitulli 7: T ardhurat personale 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e t ardhurave personale;
- tregoj rastet kur parashihet kompensimi n vend t t ardhurave personale dhe
shprblimet pr inovacione dhe forma t tjera t krijimtaris.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i t ardhurave personale.
- T ardhurat minimale.
- Kompensimi n vend t t ardhurave personale.
- Kompensimi dhe shprblimet pr inovacione dhe forma t tjera t krijimtaris.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- rregullorja e t ardhurave personale;
- modele t vendimeve pr t ardhurat personale .

Kapitulli 8: Mbrojtja e puntorit n pun 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj mbrojtjen n pun;
- numroj masat q duhet t ndrmerren pr mbrojtjen n pun;
- dalloj masat e prgjithshme dhe ato t veanta;

48
- shpjegoj mbrojtjen e posame t grave, t rinjve dhe invalidve.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, rndsia e mbrojtjes n pun.
- Organizimi i mbrojtjes n pun.
- Masat e prgjithshme.
- Masat e veanta.
- Mbrojtja e posame e grave, t rinjve dhe invalidve n pun.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- ilustroj shpjegimin me rregulloret n fuqi pr mbrojtjen n pun;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji i mbrojtjes s puntorve n pun.

Kapitulli 7: Prgjegjsit n pun 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prgjegjsin n pun;
- dalloj qart prgjegjsit disiplinore nga prgjegjsit e tjera;
- rendis rastet e prjashtimit t prgjegjsis.

b) Temat e kapitullit
- Prgjegjsia personale.
- Prgjegjsia disiplinore.
- Dallimi mes prgjegjsis disiplinore dhe prgjegjsive t tjera.
- Prjashtimi i prgjegjsis.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje - prgjigje dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj nga prvoja personale;
- krkoj nga nxnsit t japin shembuj praktik nga t afrmit e tyre ose ata vet
(nse kan prvoja pune);
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Rregullorja e mbrojtjes n pun.

49
Klasa 10
Prshkruesit e moduleve t praktikave
profesionale

PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Klasifikimi i dokumenteve dhe materialeve, sistemi i klasifikimit

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 10

Numri i modulit 1
Qllimi i modulit Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi praktike pr t kryer
klasifikimin e dokumenteve dhe materialeve, duke prdorur sisteme
t ndryshme t klasifikimit sipas nevojs.
Kohzgjatja e 4 kredite (40or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi kryen klasifikimin e dokumenteve
msuarit (RM) Prmbajtja
dhe prmbajtja - Prcaktimi i sistemit t klasifikimit.
- Analiza e sistemit t klasifikimit t przgjedhur.
- Przgjedhja e dokumenteve, materialeve, lndve pr
klasifikim.
- Prdorimi i mjeteve q mundsojn klasifikimin, dosjet,
fajlat.

RM 2 Nxnsi kryen sistemimin e dokumenteve.


Prmbajtja:
- Klasifikimi i librave t blerjes sipas furnizuesve.
- Klasifikimi i librave t shitjeve.
- Fajlimi i formularve t tatimeve.
- Fajlimi i formularve t kontributeve.
- Shnimi i ndarjes s dokumenteve sipas sistemit
przgjedhs.
- Kontrolli i klasifikimit dhe fajlimit.
- Ruajtja e mjedisit.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit

50
KR Kriteret e realizimit
RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- prcaktoj drejt sistemin e klasifikimit q do t
prdor;
- analizoj sistemin e przgjedhur pr prshtatshmrin
e tij pr klasifikimin dhe fajlimin e dokumenteve n
dispozicion;
- przgjedh drejt instrumentet matse n klasifikimin
e dokumenteve dhe fajlimin e tyre;
- prdor drejt sistemin e klasifikimit t przgjedhur.

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- bj klasifikimin e librave t blerjes sipas furnizuesve
t ndryshm;
- bj klasifikimin e librave t shitjeve duke u bazuar
n ndarjen e klientve;
- bj fajlimin e formularve t tatimeve sipas sistemit
t przgjedhur;
- bj fajlimin e formularve t kontributeve sipas
sistemit t przgjedhur;
- bj shnimin e ndarjes s dokumenteve sipas
sistemit t przgjedhur;
- kontrolloj klasifikimin dhe fajlimin e realizuar pr
efekt saktsie;
- zbatoj rregullat e mbrojtjes s mjedisit.

Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n kabinet, n klas, n firma


msuarit t ushtrimore.
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e mundur
demonstrimet konkrete pr klasifikimin e dokumenteve me
sisteme t ndryshme.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr mnyrn
e sistemimit t fajlimit.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi praktik
i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- Flip-chart, markera.
- Letr shpenzuese, lapsa, stilolapsa.
- Dokumentacion pr standardet.
- Dokumente t ndryshme referuese.

51
PRSHKRUESI I MODULIT TE PRAKTIKES PROFESIONALE

Shkrimi i shkresave t thjeshta

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 10

Numri i modulit 2
Qllimi i Nj modul praktik q i aftson nxnsit t shkruaj krkesa dhe
modulit ankesa me shkrim dore, me prmbajtje t thjesht, bazuar n kritere
profesionale t paraqitjes s tyre.
Kohzgjatja e 7kredite (70 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi shkruan krkes me shkrim dore.
msuarit (RM) Prmbajtja
dhe prmbajtja - Przgjedhja e mjeteve t puns.
- Titulli.
- Emri dhe adresa e drguesit.
- Lnda.
- Prmbajtja dhe stili.
- Data, vendi, nnshkrimi.
- Vendosja n zarf, mbishkrimi i zarfit.
- Pastrimi dhe sistemimi i vendit t puns.

RM 2 Nxnsi shkruan nj ankes t thjesht me shkrim dore.


Prmbajtja
- Przgjedhja e mjeteve t puns.
- Titulli.
- Emri dhe adresa e drguesit.
- Lnda.
- Prmbajtja dhe stili.
- Data, vendi, nnshkrimi.
- Vendosja n zarf, mbishkrimi i zarfit.
- Pastrimi dhe sistemimi i vendit t puns.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

52
RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- przgjedh mjetet e puns;
- vendos titullin e shkress (krkes) me shkronja
kapitale si dhe kujt i drejtohet;
- vendos emrin dhe adresn e drguesit;
- shkruaj, te lnda, n form t prmbledhur
objektin (pr far bn fjal) e krkess;
- formuloj prmbajtjen duke shkruar n vet t par,
prdorur fjal t thjeshta e t qarta, duke aplikuar
drejt madhsin e shkronjave etj.;
- vendos datn, vendin dhe nnshkrimin e vet;
- vendos krkesn n zarf duke br palosjen e duhur;
- vendos mbishkrimin (adresn e drguesit dhe
marrsit) n zarf;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- przgjedh mjetet e puns;
- vendos titullin e shkress (ankes) me shkronja
kapitale si dhe kujt i drejtohet;
- vendos emrin dhe adresn e drguesit;
- shkruaj, te lnda, n form t prmbledhur
objektin (pr far bn fjal) e ankess;
- formuloj prmbajtjen duke shkruar n vet t par,
prdorur fjal t thjeshta e t qarta, duke br
referencat ndaj dispozitivit dhe br arsyetimin
prkats, duke aplikuar drejt madhsin e shkronjave
etj.;
- vendos datn, vendin dhe nnshkrimin e vet;
- vendos ankesn n zarf duke br palosjen e duhur;
- vendos mbishkrimin (adresn e drguesit dhe
marrsit) n zarf;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

53
Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n klas, kabinet, firma
msuarit t ushtrimore
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e
mundur demonstrimet konkrete pr mnyrn e shkrimit t
shkresave t thjeshta, si pr sa i takon prmbajtjes, ashtu
edhe formatimit t tyre: pozicioni i elementeve prkatse,
mnyrs s t shprehurit etj.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr t
ushtruar shkrimin e krkesave dhe ankesave t thjeshta pr
shtje t ndryshme.
- Gjat vlersimit t nxnsve, duhet t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- kabinet praktik ose klas;
- letr, stilolaps;
- modele krkesash dhe ankesash.

54
PRSHKRUESI I MODULIT TE PRAKTIKES PROFESIONALE

Komunikimi me mjetet komunikuese

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 10

Numri i modulit 3
Qllimi i Nj modul praktik q i aftson nxnsit pr t komunikuar me mjete
modulit t komunikimit si telefon, fax dhe e-mail.
Kohzgjatja e 6 kredite (60 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi komunikon me telefon.
msuarit (RM) Prmbajtja
dhe prmbajtja - Prgatitja pr komunikim me telefon:
gjetja e librit t numrave telefonik;
przgjedhja e numrit t dshiruar;
shtypja e numrit dhe pritja.
- Prezantimi.
- Realizimi i biseds.
- Mbyllja e biseds dhe prshndetja.
- Lnia e porosis n rast mosparaqitjeje t pals.
- Leximi i porosive n sekretarin telefonike.
- Rregullat e sjelljes n biseda telefonike.

RM 2 Nxnsi komunikon me fax.


Prmbajtja
- Kontrolli i gjendjes s fax-it.
- Prgatitja pr pun e fax-it:
lidhja me rrymn;
shtypja e butonit t ndezjes;
shtypja e butonit t aktivizimit (nse sht e
nevojshme);
vendosja e letrs.
- Zgjedhja e numrit t pals dhe informimi.
- T dhnat e drguesit dhe pranuesit t fax-it.
- Subjekti dhe rndsia e fax-it.
- Prcaktimi i numrit t faqeve t prcjella me fax.
- Komentet pr fax-in.
- Prdorimi i tastaturs dhe komanda e drgimit.
- Koha e drgimit t fax-it dhe marrja e konfirmimit.
- Mbrojtja n pun dhe ruajtja e mjedisit.
- Kryerja e shrbimeve t thjeshta t mirmbajtjes s fax-
it.

RM 3 Nxnsi komunikon me e-mail.

55
Prmbajtja
- Prgatitja e kompjuterit pr pun.
- Hyrja n Internet dhe/ose n programin prkats t
komunikimit me e-mail.
- Hyrja n adresn prkatse t e-mail-it (komanda sign
in).
- Prdorimi i opsionit t Address Book-ut.
- Leximi i mesazheve.
- Dhnia e komands compose.
- Dhnia e komands reply/reply all/forward.
- Adresa e pranuesit dhe subjekti.
- Shkrimi i e-mail-it.
- Prdorimi i opsionit signature.
- Dhnia e komands send.
- Konfirmimi automatik i drgimit.
- Dhnia e komands sign out.
- Dalja nga Interneti dhe/ose programi prkats i
komunikimit me e-mail.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- bj prgatitjet pr komunikim me telefon:
gjej librin e numrave telefonik;
przgjedh numrin e dshiruar;
shtyp numrin;
pres me durim prgjigjen nga pala tjetr,
veanrisht pr rastet urgjente dhe t rndsishme.
- bj prezantimin e vet-vetes ose zyrs ose kompanis
nga e cila kryhet paraqitja;
- realizon bisedn n mnyr t qart dhe t sakt;
- bn mbylljen e biseds;
- bn prshndetjen dhe falnderimet e rastit;
- l sakt porosin n sekretarin telefonike n rast
mosparaqitjeje t pals;
- lexon porosit n sekretarin telefonike, t ofruara
nga pal t tjera;
- zbaton rregullat e sjelljes n biseda telefonike.

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

56
KR Nxnsi duhet t:
- kontrolloj gjendjen e fax-it pr tu siguruar q sht
n gjendje pune;
- prgatis fax-in pr pun:
bj lidhjen me rrymn;
shtyp butonin e ndezjes;
shtyp butonin t aktivizimit (kur nuk sht i
lidhur me telefonin);
vendos letrn.
- zgjedh numrin e pals s cils do ti drgohet fax-i
- informoj me telefon paln s cils do ti drgohet
faxi
- shkruaj t gjitha t dhnat e drguesit dhe pranuesit
t fax-it;
- shkruaj subjektin dhe rndsin e fax-it;
- prcaktoj numrin e faqeve t prcjella me fax;
- shkruaj komentet pr at fax;
- prdor tastaturn e fax-it sipas manualit t
prdorimit;
- jap drejt komandn e drgimit;
- pres t mbaroj koha e drgimit t fax-it;
- pres marrjen e konfirmimit nga pala pranuese e fax-
it;
- zbatoj rregullat e mbrojtjes n pun dhe ruajtjes s
mjedisit;
- kryej shrbimeve t thjeshta t mirmbajtjes s fax-
it, si marrja e pluhurit, mbulimi me mbulesn
prkatse etj.

RM 3 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- prgatis kompjuterin pr pun;
- hap Internetin dhe/ose programin prkats t
komunikimit me e-mail, si Yahoo, Hotmail, Outlook
Express etj..
- hyj n adresn prkatse t e-mail-it:
shkruaj sakt adresn;
vendos sakt fjalkalimin;
jap komandn sign in.
- prdor opsionin Address Book pr vendosjen e
adresave t kontaktit me e-mail;
- lexoj mesazhet;
- jap komandn compose;
- jap komandn reply/reply all/forward direkt
nga nj mesazh i drguar dhe sipas rastit (nse i
drgohet prgjigje vetm drguesit, apo edhe t
tjerve n cc, apo i drgohet t tretve);
- shkruaj adresn e pranuesit (ose ta bj Insert nga
Address book-u) dhe subjektin e mesazhit q do t
drgohet;

57
- shkruaj e-mail-n sipas modelit t dhn: me
shkronja t vogla (sepse tregon butsi dhe kultur)
dhe jo me shkronja t mdha (sepse tregon arroganc,
me prjashtim t rasteve t nevojshme);
- prdor opsionin signature pr nnshkrimin
automatik t mesazhit t drguar;
- jap komandn send;
- pres konfirmimin automatik t drgimit;
- jap komandn sign out;
- dal nga interneti dhe/ose programi prkats i
komunikimit me e-mail.

Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n kabinet, firma ushtrimore.


msuarit t - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e
rekomanduara mundur demonstrimet konkrete pr komunikimin me telefon,
fax dhe e-mail.
- Msimdhnsi mund t prdor lojn me role, veanrisht
pr komunikimin me telefon.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr mnyrn
e komunikimit me mjete komunikuese.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- Pajisjet me material dhe mjete t nevojshme pr pun
praktike.
- Telefon, fax, kompjuter, shtyps, internet.
- Manuale, tutoriale, guida prdorimi t telefonit, faksit,
shtypsit, internetit etj.

58
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Rendi i firms (Rregullorja)

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: I
Klasa: 10

Numri i modulit 4
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi praktike pr t
modulit respektuar rendin e firms dhe implementimin e rregullave dhe
ligjeve ,krahasojn rregullat a jan ne prputhje me ligjet
,shqyrtojn ato pr nevojn e plotsimit apo ndryshimin,verifikimi
dhe sjellja e propozimeve te reja.

Kohzgjatja e 4 kredite (40 or)


modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi kryen verifikimin dhe sjellja e propozimeve te
msuarit (RM) reja pr rendin e firms.
dhe prmbajtja Prmbajtja:
- Analizimi i rregullores ekzistuese.
- Krahasimi i rregullores me ligjin e puns.
- Dhnia e propozimeve pr rregulla te reja.
- Respektimi i rregullave.
- Ndryshimi dhe plotsimi i rregullores

RM 2 Nxnsi cakton mbledhje ne lidhje me analizimin e


rregullores ekzistuese.
Prmbajtja:
- Paraqet lajmrimin mbi mbajtjen e mbledhjes.
- Cakton rendin e dits.
- Shqyrton rregulloren e firms.
- Epen propozime te reja rreth plotsimit dhe
ndryshimin e rregullores
- Krahasimi i rregullores me ligjin e puns dhe
prputhja me ligji.
- Merr vendim mbi ndryshimin dhe plotsimin e
rregullores pr te drejtat dhe obligimet e puntorve .

RM 3 Nxnsi ndryshon dhe plotson rregulloren.


Prmbajtja:
- Ndrhyn ne rregulloren ekzistuese.
- Plotson me rregulla te reja,ndryshon rregullat qe nuk
prputhen me ligjin.
- Ndryshon rregullat ne mnyr manuale dhe
elektronike me track changes.
- Paraqet ndryshimet e bra dhe arsyet e ndryshimit

59
Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e
vlersimit knaqshme e t gjitha kritereve t realizimit t specifikuara
pr do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Pyetje-prgjigje me goj dhe vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- Analizoj rregulloren ekzistuese t puns.
- Krahasoj rregulloren me ligjin e puns.
- Jep propozime pr rregulla t reja.
- Analizoj zbatimin e rregullave.
- Ndryshoj dhe plotsoj rregulloren e puns me te
drejta dhe obligime t puntorive.

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- Paraqet lajmrimin mbi mbajtjen e mbledhjes.
- Cakton rendin e dits.
- Shqyrton rregulloren e firms.
- Jep propozime te reja rreth plotsimit dhe
ndryshimin e rregullores
- Krahasoj i rregullon me ligjin e puns .
- Merr vendim mbi ndryshimin dhe plotsimin e
rregullores pr te drejtat dhe obligimet e
puntorve .

RM 3 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- Ndrhyj ne rregulloren ekzistuese.
- Plotsoj me rregulla te reja,ndryshoj rregullat qe
nuk prputhen me ligjin.
- Ndryshon rregullat ne mnyr manuale dhe
elektronike me track changes.
- Paraqet ndryshimet e bra dhe arsyet e ndryshimit
- Paraqet pr aprovim te trajneri

Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n kabinet, n klas, n firma


msuarit t ushtrimore.
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e
mundur udhzime dhe demonstrimet konkrete pr mnyrn

60
e realizimit te modulit Rendi (Rregullorja) i firms. Rikujtoj
t drejtat dhe obligimet e puntorve. Prputhjen e
rregullores me ligjin e puns n fuqi.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Flip-chart, markera.
- Letr shpenzuese,
- Ligji.
- Rregullorja
- Kompjuteri,
- Printeri
- Interneti,

61
Klasa 11

Programet e lndve profesionale


Programi i lnds

Bazat e s drejts

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 11

I. Qllimet e lnds
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 10-t, nxnsi duhet t:
- interpretoj sistemin juridik , krahasoj me sisteme t tjera
- dalloj degt e s drejts,
- shpjegoj dhe krahasoj degt e s drejts kushtetuese, civile, penale,
administrative, familjare, trashgimore, t puns, ekonomike, etj.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 1 or/jav = 35or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Sistemi juridik 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj konceptin e sistemit juridik;
- rendis institucionet juridike n Kosov;
- rikujtoj konceptin, objektin e s drejts t puns dhe rndsin e saj;
- dalloj dhe krahasoj degt e s drejts;
- ilustroj me shembuj sistemin juridik dhe degt e s drejts.

b) Temat e kapitullit
- Krijimi dhe zhvillimi i sistemit juridik.
- Institucionet juridike n Kosov.
- Degt e s drejts.
- Ndarja e s drejts n degt themelore, lmenjt juridik.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh,
- organizoj pun n grupe,
- organizoj test me shkrim,

62
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- skica e nj sistemi juridik.

Kapitulli 2: E drejta kushtetuese 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e s drejts kushtetuese si deg themelore e s drejts;
- prshkruaj zhvillimin e s drejts kushtetuese duke e ilustruar me shembuj;
- prshkruaj objektin e s drejts kushtetuese;
- tregoj marrdhniet e saj me degt e tjera t s drejts;
- krahasoj Kushtetutn n fuqi me kushtetutat e vendeve t tjera.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i s drejts kushtetuese.
- Objekti i s drejts kushtetuese.
- Marrdhniet e saj me degt e tjera t s drejts.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsit t:
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik;
- prdor literatur, si p.sh. Kushtetutn e Kosovs;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skic me degt e s drejts;
- literatur (Kushtetuta e Kosovs).

Kapitulli 3: E drejta civile 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e s drejts civile, objektin;
- krahasoj t drejtn civile n koh romake me t drejtn e sotme;
- prshkruaj mnyrn e ndarjes s sendeve;
- rendis karakteristikat e fitimit, pushimit dhe mbrojtjes s pronsis;
- prshkruaj t drejtn e pengut, hipoteks, kadastrs, tapis,
- shpjegoj konceptin e posedimit.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i s drejts civile.
- Objekti i saj.
- Ndarja e s drejts civile dhe karakteristikat themelore.
- Nocioni dhe ndarja e sendeve. Nocioni i pronsis.
- Fitimi, pushimi dhe mbrojtja e pronsis.
- E drejta e pengut, hipoteka, kadastra dhe tapia.
- Posedimi.

63
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t;
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- tabel me karakteristikat themelore t s drejts civile.

Kapitulli 4: E drejta trashgimore 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e s drejts trashgimore;
- dalloj llojet e trashgimis;
- tregoj me an shembujsh tipik se cilt jan trashguesit ligjor;
- prshkruaj ndryshimet m t rndsishme t s drejts trashgimore pr shkak t
ndryshimeve n jetn sociale;
- rendis llojet e testamentit dhe prshkruaj dy format e tij m t prhapura.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i s drejts trashgimore.
- Llojet e trashgimit.
- Zhvillimet e t drejts trashgimore n ditt e sotme.
- Testamenti dhe llojet e tij.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- jap detyra praktike;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skem me llojet e trashgimis.

Kapitulli 5: E drejta administrative 3or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e s drejts administrative;
- prshkruaj objektin e s drejts administrative;
- dij t shkruaj nj akt t thjesht juridik;
- emrtoj burimet e s drejts administrative, duke i ilustruar edhe me shembuj;
- prshkruaj tiparet kryesore t kundrvajtjeve.

64
b) Temat e kapitullit
- Nocioni i s drejts administrative.
- Objekti i s drejts administrative.
- Aktet juridike.
- Burimet juridike t s drejts administrative.
- Kundrvajtjet.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje ,
- zbatoj punn me grupe;
- jap detyra, p.sh. t shkruhet nj akt i thjesht;
- jap shembuj praktik.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi administratn publike.

Kapitulli 6: E drejta e puns 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e drejts s puns;
- tregoj burimet e s drejts s puns.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni dhe zhvillimi i s drejts s puns.
- Burimet juridike t s drejts s puns.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- zhvilloj ligjrat;
- zhvilloj diskutime me klasn
- parashtroj pyetje.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- rregullorja n fuqi mbi t drejtn e puns.

Kapitulli 7: E drejta ekonomike 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin dhe zhvillimin e t drejts ekonomike;
- tregoj burimet e s drejts ekonomike;
- prshkruaj tiparet, kur dhe pse ndodhin deliktet ekonomike;
- krahasoj deliktin ekonomik me kundrvajtjet;
- jap shembuj deliktesh ekonomike.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni dhe zhvillimi i s drejts ekonomike.
- Burimet e s drejts ekonomike.
- Deliktet ekonomike.

65
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje;
- zbatoj pun n grupe;
- jap shembuj praktik.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- statistika mbi deliktet ekonomike.

Kapitulli 8: E drejta familjare 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e familjes;
- prshkruaj objektin e s drejts familjare;
- tregoj burimet e s drejts familjare;
- dalloj t drejtn familjare nga e drejta trashgimore;
- shpjegoj ndryshimet kryesore ndrmjet t drejts familjare nga ajo trashgimore;
- shpjegoj nocionin e martess, t drejtat dhe detyrat martesore;
- tregoj mbi marrdhniet ndrmjet prindrve dhe fmijve.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i s drejts familjare.
- Objekti i s drejts familjare.
- Burimet e s drejts familjare.
- Martesa, t drejtat dhe detyrat martesore.
- Marrdhniet ndrmjet prindrve dhe fmijve.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje;
- prdor shkmbim idesh;
- prdor diskutimin;
- zbatoj punn me grupe;
- jap detyra, p.sh.: hulumtim - tema t ndryshme sociale nga e drejta familjare.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- legjislacioni familjar;
- evidenca statistikore q lidhen me familjen.

Kapitulli 9: E drejta penale 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e s drejts penale;
- tregoj ndarjen e saj;
- dalloj veorit kryesore t s drejts penale nga ajo civile;
- shpjegoj arsyet e ndryshimeve kryesore ndrmjet t drejts penale dhe asaj civile;
- prshkruaj elementet e veprs penale.

b) Temat e kapitullit

66
- Kuptimi dhe rndsia e s drejts penale.
- Objekti dhe ndarja e s drejts penale.
- Veprat penale, elementet e veprs penale.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj punn me grupe;
- jap detyra, p.sh.: hulumtim - tema t ndryshme nga veprat penale;
- organizoj biseda me gjykats;
- kryej vlersim me an testi me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- legjislacioni penal;
- evidenca statistikore.

Kapitulli 10: E drejta ndrkombtare 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e s drejts ndrkombtare publike;
- prshkruaj objektin dhe burimet e s drejts ndrkombtare publike;
- tregoj mbi obligimet kryesore q kan shtetet n marrdhniet ndrkombtare;
- shpjegoj nocionin e t drejts ndrkombtare private;
- prshkruaj objektin dhe burimet e s drejts private;
- rendis dallimet m t rndsishme ndrmjet t drejts ndrkombtare publike dhe
asaj private.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i s drejts ndrkombtare publike.
- Objekti i s drejts ndrkombtare publike.
- Burimet e s drejts ndrkombtare publike.
- Obligimet e shteteve n marrdhniet ndrkombtare.
- E drejta ndrkombtare private.
- Objekti dhe burimet e s drejts ndrkombtare private.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj punn n grupe;
- kryej test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- literatur nga e drejta ndrkombtare (norma, marrveshje ndrkombtare,
konventa etj.)

67
Programi i lnds

Bazat e s drejts administrative


Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 11

I. Qllimi i lnds
N prfundim t lnds s zhvilluar n klasn e 10-t, nxnsi duhet t:
- interpretoj nocionet themelore pr t drejtn administrative;
- prshkruaj organizimin e administrats;
- shpjegoj rndsin dhe organizimin e shrbimeve publike;
- shpjegoj nocionin dhe prmbajtjen e akteve m t rndsishme administrative;
- interpretoj kompetencn e organeve n kontrollin e puns s administrats;
- shpjegoj dallimet e prgjegjsis administrative nga llojet e tjera t prgjegjsive;
- shpjegoj nocionin kundrvajtje dhe rndsin e sanksioneve ndaj kundrvajtjeve.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Njohuri hyrse mbi t drejtn administrative 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e pushtetit dhe prkufizimin e administrats shtetrore;
- jap shembuj t bazs juridike (lidhshmrin me normat juridike) t funksionimit
t administrats;
- shpjegoj kuptimin e aktit administrativ dhe ta dalloj at nga akti juridik;
- shpjegoj veorit e organit administrativ si subjekt juridik.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i pushtetit.
- Prkufizimi dhe funksionimi i administrats shtetrore.
- Aktet administrative.
- Organi administrativ si subjekt juridik.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- organizoj pun n grupe;
- prdor pr ilustrim shembuj t shumt pr nocionin e pushtetit dhe mnyrs s
funksionimit t administrats shtetrore.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi administratn.

68
Kapitulli 2: E drejta administrative 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj se ku dallohet karakteri i prgjithshm i s drejts administrative dhe cila
sht prmbajtja themelore e saj;
- prshkruaj me termat e duhura objektin e s drejts administrative;
- krahasoj t drejtn administrative me t drejta tjera;
- prshkruaj shkurt burimet e s drejts administrative;
- bj dallimet m kryesore ndrmjet sistemit t s drejts administrative dhe
sistemit t s drejts civile.

b) Temat e kapitullit
- Karakteri i prgjithshm dhe prmbajtja themelore e s drejts administrative.
- Objekti i s drejts administrative.
- Raporti i s drejts administrative me t drejta tjera.
- Burimet e s drejts administrative.
- Sistemi i s drejts administrative.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, realizoj bashkbiseda;
- organizoj pun n grupe;
- prdor shembuj praktik, skica;
- ftoj nj jurist t fushs s t drejts administrative.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi administratn.

Kapitulli 3: Organizimi i administrats 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin organizat administrative;
- rendis parimet themelore t organizimit t administrats;
- argumentoj nevojn e zbatimit t ktyre parimeve themelore;
- prshkruaj llojet e organizatave administrative bazuar n format e ndryshme t
strukturs s tyre;
- ilustroj me shembuj organizatash t ndryshme administrative.

b) Temat e kapitullit
- Organizatat administrative. Nocioni.
- Parimet themelore t organizimit.
- Llojet e organizatave administrative

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- organizoj pun n grupe;
- prdor shembuj praktik, skica.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit

69
- Ligjin mbi administratn;
- skica me organogramin e organizatave administrative.

Kapitulli 4: Shrbimet publike dhe institucionet pr ushtrimin e tyre 13 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- interpretoj nocionin e shrbimit publik;
- bj klasifikimin e shrbimeve publike;
- prshkruaj termin dhe kuptimin e autorizimit publik;
- tregoj pr funksionimin e administrats n Kosove dhe ta krahasoj at me vende
t tjera;
- shpjegoj kuptimin dhe rolin e puns shoqrore n jetn e komunitetit,
lidhshmrin q ka ajo me administratn publike;
- prshkruaj thjesht metodologjin e puns s administrats publike n fushn e
shrbimeve.

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i shrbimeve publike.
- Klasifikimi i shrbimeve publike.
- Autorizimet publike. Administrata shtetrore n Kosov.
- Puna shoqrore.
- Metodologjia e puns e administrats publike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- organizoj pun n grupe pr mbledhje informacioni nga lokaliteti;
- prdor shembuj praktik;
- organizoj nj ligjrat nga zyrtar t shrbimeve publike.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi administratn;
- Kushtetuta n fuqi.

Kapitulli 5: Aktet e administrats shtetrore 13 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin akt juridik i administrats,
- rendis aktet e prgjithshme juridike m kryesore;
- shpjegoj kuptimin mbi hierarkin e akteve administrative dhe tregoj nprmjet
skicave pr hierarkin e akteve juridike;
- rendis llojet e akteve t veanta;
- tregoj elementet kryesore t prmbajtjes s nj dekret ligji, rregulloreje,
urdhrese, udhzimi, statusi, dekreti, vendimi, kontrate si dhe ku bazohen ato;
- prshkruaj veorit dhe dallimet e akteve t prgjithshme shtetrore nga ato t
veanta;
- jap shembuj t akteve administrative. akteve gjyqsore dhe punve juridike.
b) Temat e kapitullit
- Aktet e prgjithshme juridike (shtetrore). Hierarkia e akteve.

70
- Dekret ligji.
- Rregullorja.
- Urdhresa.
- Udhzimi.
- Statusi.
- Dekreti.
- Vendimi.
- Kontrata.
- Aktet e veanta, akti administrativ, akti gjyqsor.
- Puna juridike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- prdor shembuj praktik, skica pr vizualizimin e hierarkis s akteve.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligjin mbi administratn;
- skic e hierarkis s akteve;
- fotokopje aktesh t ndryshme administrative.

Kapitulli 6: Kontrolli i puns n administrat 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- argumentoj domosdoshmrin e kontrollit t puns n administrat;
- prshkruaj detyrat kryesore t kontrollit t brendshm dhe atij t jashtm si dhe
kompetencn e organit q ushtron kontrollin;
- prshkruaj mjetet q duhet t zbatohen pr kontrollin e punve n administrat;
- ilustroj me shembuj praktik.

b) Temat e kapitullit
- Kontrolli i puns n administrat.
- Kontrolli i brendshm dhe i jashtm. Kompetencat.
- Mjetet e kontrollit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- prdor shembuj praktik dhe skica.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit:


- rregulloret mbi kontrollin e puns s administrats;
- skica e organogramit.

Kapitulli 7: Kundrvajtjet 12 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin kundrvajtje;

71
- shpjegoj pse vendosen sanksionet, rolin e tyre pr shmangien e kundrvajtjeve
dhe si normohen ato;
- shpjegoj mnyrn, vendin dhe kohn e kryerjes s kundrvajtjes;
- dalloj kundrvajtjet nga veprat penale;
- ilustroj me shembuj praktik masat pr kundrvajtje.

b) Temat e kapitullit
- Njohuri t prgjithshme pr kundrvajtjet.
- Sanksionet, nocioni dhe normimi i tyre.
- Mnyra, koha, vendi i kryerjes s kundrvajtjes.
- Procedura kundrvajtse.
- Masat pr kundrvajtje.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- parashtroj pyetje, t bashkbisedoj;
- organizoj loj me role, ku dikush t luaj rolin e kundrvajtsit dhe dikush tjetr
rolin e prfaqsuesit t organit administrativ prkats apo ndonj organi tjetr;
- prdor shembuj praktik, skica.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi kundrvajtjet;
- skica ilustruese;
- dokumente ndshkuese, flet-pagesa etj.

72
-
Programi i lnds

Bazat e evidencs am
Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 11

I. Qllimi i lnds:
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 11-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e evidencs am si baz t dhnash pr gjendjen
civile;
- prshkruaj llojet e librave am;
- rendis veorit e evidencave q mbahen n librin am t t lindurve;
- rendis veorit e evidencave q mbahen n librin am t kurorzimit;
- rendis veorit e evidencave q mbahen n librin am t t vdekurve;
- shpjegoj procedurn pr lshimin e certifikatave;
- rendis rregullat pr mnyrn e ruajtjes s librave am dhe shkresave;
- shpjegoj domosdoshmrin e riprtritjes s librave am.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Baza e t dhnave (evidencs) 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj rndsin dhe mnyrn e mbajtjes s evidencave am;
- prshkruaj mnyrn fizike dhe elektronike t mbajtjes s evidencs si dhe
dallimet ndrmjet tyre;
- prshkruaj procedurn e krijimit t bazs s t dhnave dhe rndsin e saj.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i bazs s t dhnave.
- Evidenca e shkruar dhe ajo elektronike.
- Krijimi i bazs s t dhnave.
- Rndsia e bazs s t dhnave.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- Parashtroj pyetje, bashkbisedoj.
- Ilustroj me shembuj.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- fotokopje evidencash, skica;

73
- kompjuter, shtyps.
Kapitulli 2: Librat am (evidenca) 12 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj rndsin e librave am dhe dalloj ata nga llojet e tjera t evidencs
am;
- prshkruaj mnyrn e mbajtjes dhe udhheqjen;
- prshkruaj faktet e regjistrimit dhe mnyrn e regjistrimit;
- prshkruaj mnyrn e mirmbajtjes s librave am dhe rregullat pr ruajtjen e
tyre.

b) Temat e kapitullit
- Librat am, kuptimi.
- Mnyra e mbajtjes dhe udhheqja.
- Llojet e librave am.
- Faktet e regjistrimit.
- Mirmbajtja e librave am.
- Mnyra e regjistrimit.
- Kopjet e librave am.
- Ruajtja e librave am.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- jap detyra praktike.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter, shtyps, formular.

Kapitulli 3: Libri am i t lindurve LAL 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj mnyrn e caktimit t emrit personal;
- prshkruaj procedurn e pranimit t atsis dhe amsis;
- prshkruaj procedurn e pranimit t atsis dhe amsis n rastet e veanta (pr
fmijt e braktisur etj.);
- rendis t dhnat e regjistrimit me rastin e adoptimit;
- prshkruaj mnyrn e mirmbajtjes s librave;
- prshkruaj mnyrn e regjistrimit t qytetarve t lindur jasht vendit dhe
dokumentet vrtetuese.

b) Temat e kapitullit
- Caktimi i emrit personal dhe regjistrimi i faktit t lindjes.
- Pranimi i atsis dhe amsis.
- Regjistrimet e t dhnave me rastin e adoptimit.
- Regjistrimi i faktit t lindjes s qytetarve t Kosovs jasht vendit.

74
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj ligjrat nga puntori kompetent i librave am;
- jap detyra praktike.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter, shtyps;
- formular regjistrimi etj.

Kapitulli 4: Libri am i kurorzimit (martesor) LAM 11 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj formn e krkess pr lidhjen e martess;
- prshkruaj shnimet q duhet t posedohen me rastin e lidhjes s martess;
- prshkruaj procedurn e martess s qytetarve kosovar n shtetet e huaja;
- theksoj t drejtn e shtetasve t huaj pr t lidhur martes me shtetas t Kosovs;
- prshkruaj mnyrn e regjistrimit t shkurorzimeve si pr qytetart vendas dhe
pr ata t lindur jasht vendit, si edhe pr rastet e martesave me t huaj.

b) Temat e kapitullit
- Krkesa pr lidhjen e martess.
- Shnimet me rastin e lidhjes s martess n librin amz.
- Lidhja e martess n shtetet e huaja.
- E drejta e shtetasve t huaj pr t lidhur martes.
- Regjistrimi i shkurorzimeve.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- ilustroj me shembuj mbi procedurat e regjistrimit pr martes dhe pr
shkurorzim;
- prdor fotokopje t shnimeve q duhen pr regjistrimin e martesave.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi martesn dhe familjen;
- Ligji mbi gjendjen civile.
- lista me shkaqet e shkurorzimit;

Kapitulli 5: Libri am i t vdekurve - LAV 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- dshmoj procedurn e paraqitjes s faktit q nj person t konsiderohet i vdekur;
- prshkruaj t dhnat pr regjistrimin e faktit t vdekjes.

b) Temat e kapitullit
- Paraqitja e faktit t vdekjes.

75
- T dhnat pr regjistrimin e faktit t vdekjes.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- paraqes t dhna t ndryshme dhe komentoj ato;
- jap detyra praktike;
- ftoj nj puntor kompetent t librave am t t vdekurve pr mbajtjen e nj
ligjrate;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi gjendjen civile;
- dokumente faktuese t vdekjes s nj personi.

Kapitulli 6: Lshimi i certifikatave 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj formn e krkess pr lshimin e certifikats;
- prshkruaj llojet e certifikatave dhe veorit e tyre;
- prshkruaj formn dhe elementet e certifikats;
- prshkruaj mnyrn e plotsimit t certifikatave t llojeve t ndryshme.

b) Temat e kapitullit
- Paraqitja e krkess me shkrim.
- Llojet e certifikatave.
- Prmbajtja dhe forma e certifikats.
- Plotsimi i certifikatave.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj,
- prdor shkmbim idesh;
- ilustroj me shembuj certifikatash t ndryshme;
- ftoj nj puntor kompetent t librave am pr mbajtjen e nj ligjrate;
- jap detyra praktike pr plotsimin e certifikatave.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter, shtyps;
- formular certifikatash.
Kapitulli 7: Ruajtja e librave am dhe e shkresave 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj mnyrn dhe rregullat e sigurimit nga dmtimet dhe keqprdorimet;
- tregoj se cilat shkresa me vler duhet t ruhen dhe sa koh;
- prshkruaj mnyrn e arkivimit t librave am dhe protokollit.

b) Temat e kapitullit
- Sigurimi nga dmtimi, asgjsimi dhe nga keqprdorimi i librave am.

76
- Shkresat me vler q duhet t ruhen.
- Arkivimi s bashku me librin e protokollit..

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- organizoj nj ligjrat nga puntori kompetent i librave am.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kompjuter, shtyps;
- Ligji mbi arkivat dhe rregullorja pr ruajtjen e dokumenteve.

Kapitulli 8: Prshkrimi (riprtrirja) i librave am 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj mnyrn e riprtritjes s shnimeve t librave am n rast dmtimi;
- shpjegoj prmbajtjen e shnimeve q duhet t shkruhen.

b) Temat e kapitullit
- Dmtimi i librave amz dhe prshkrimi i tyre.
- Prmbajtja e shnimeve q prshkruhen.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, bashkbisedoj.
- organizoj nj ligjrat nga puntori kompetent i librave am.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi arkivat;
- kompjuter, shtyps.

77
Programi i lnds

E drejta e sigurimit social

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 11

I. Qllimet e lnds
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 11-t, nxnsi duhet t:
- tregoj pr mnyrn e realizimit t t drejtave t puntorve n pun;
- shpjegoj rolin e inspektoratit t puns;
- shpjegoj rolin e sindikats pr realizimin e t drejtave prmes ksaj organizate;
- prshkruaj fazat e zhvillimit t sigurimit social dhe politikat sociale q ndiqen pr
mbrojtjen dhe mbshtetjen e kategorive t veanta;
- shpjegoj konceptin mbi mbrojtjen shndetsore dhe si realizohet ajo;
- tregoj se kush e garanton t drejtn e sigurimit pensional dhe invalidor dhe si
realizohet ajo;
- shpjegoj se kur lind e drejta pr fitimin e pensionit t pleqris;
- argumentoj t drejtn pr rikualifikim;
- shpjegoj se kur lind e drejta pr pension familjar.

II. Fondi i orve t lnds


35 jav x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Realizimi i t drejtave t puntorve n pun 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj domosdoshmrin dhe rndsin e mbrojtjes s t drejtave t puntorve
n pun;
- prshkruaj rolin e organeve kompetente q mbrojn t drejtat e puntorve n
pun;
- shpjegoj ndikimin q ka konteksti i puns pr prcaktimin dhe mbrojtjen e t
drejtave t puntorve;
- ilustroj me shembuj nga realiteti.

b) Temat e kapitullit
- Mbrojtja e t drejtave t puntorve n pun.
- Organet kompetente.
- Konteksti i puns.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- parashtroj pyetje, fakte dhe ti komentoj ato;

78
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Rregullorja mbi t drejtat e puntorve n pun.

Kapitulli 2: Inspektimi i puns dhe i kushteve t puns 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj rolin e inspektoratit t puns pr mbrojtjen e t drejtave t punonjsve
n fushn e marrdhnieve t puns, si e drejta e 8-orve t puns, e pagess, e
drejta e pushimit etj.;
- shpjegoj rolin e inspektimit nga organet kompetente t kushteve t puns, t tilla
si kushtet higjiene-sanitare, zbatimit te rregullave t siguris dhe mbrojtjes kundr
zjarrit etj.;
- prshkruaj skemn e ankimimit kundr vendimit t inspektoratit.

b) Temat e kapitullit
- Mbikqyrja e realizimit t t drejtave t punonjsve.
- Mbikqyrja e zbatimit t standardeve pr kushtet e puns.
- Ankesa kundr vendimit t inspektoratit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik;
- prdor rregulloren e inspektimit t puns;
- organizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- rregulloren e inspektimit t puns;
- skema e ankimimit kundr vendimit t inspektoratit t puns.

Kapitulli 3: Sindikata 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj pr historikun e zhvillimit t sindikats;
- krahasoj rolin e sindikatave t vendeve t ndryshme;
- ilustroj me shembuj;
- shpjegoj kuptimin e t drejts pr grev.

b) Temat e kapitullit
- Organizatat sindikale.
- Mbrojtja e t drejtave nga sindikata.
- E drejta e grevs.

79
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna nga nxnsit dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj lojn me role;
- jap shembuj praktik;
- ligjrat nga nj prfaqsues i sindikats, vizit te nj organizat sindikale;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- dokumente, t tilla si marrveshje t Sindikatave me qeverin, statuti i ndonj
organizate sindikale etj.;
- Kushtetuta.

Kapitulli 4: Sigurimi social 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj shkurt historikun e zhvillimit t sigurimit social;
- shpjegoj nocionin e sigurimit social, degt e tij dhe parimet ku mbshtetet;
- shpjegoj se kur konsiderohet i siguruar nj person;
- argumentoj nevojn pr politika sociale dhe lidhjen me sigurimin social
nprmjet shembujve konkret;
- shpjegoj rndsin e Ligjit pr sigurimin social si baza kryesore ligjore pr
sistemin e sigurimit social.

b) Temat e kapitullit
- Zhvillimi i sigurimit social.
- Kuptimi, degt, parimet.
- Personat e siguruar.
- Koncepti i sigurimit social. Ligji mbi sigurimin social.
- Politika sociale.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik;
- prdor skicn me degt dhe parimet e sigurimit social;
- organizoj nj hulumtim me temn Rastet sociale.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Rregullorja e sigurimit social.

Kapitulli 5: Sigurimi shndetsor 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe skemn e mbrojtjes shndetsore;
- rendis parimet mbi t cilat bazohet sigurimi shndetsor;
- prshkruaj veprimtarin shndetsore;

80
- kategorizoj personat q gzojn mbrojtje shndetsore;
- llogaris kompensimin e t ardhurave pr mbrojtje shndetsore;
- tregoj edhe pr t drejta tjera t puntorve pr mbrojtjen shndetsore;
- ilustroj me shembuj.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe mbrojtja shndetsore.
- Parimet e sigurimit shndetsor.
- Veprimtaria shndetsore.
- Personat q gzojn mbrojtje shndetsore.
- Kompensimi i t ardhurave.
- T drejtat e tjera.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna nga nxnsit dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj praktik;
- realizoj or ushtrimesh;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Rregullorja e sigurimit shndetsor.

Kapitulli 6: Sigurimi pensional dhe invalidor 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr bashksin e sigurimit pensional dhe invalidor;
- bj renditjen e hapave pr procedurn e realizimit t sigurimit pensional dhe
invalidor dhe dokumentacioni mbshtets q prdoret;
- aplikoj rregullat n fuqi pr ndjekjen e procedurs pr realizimin e sigurimit
pensional dhe invalidor;
- prshkruaj bazat e llogaritjes s pensionit;
- citoj Ligjin pr sigurimin social gjat dhnies s shembujve t ndryshm.

b) Temat e kapitullit
- Bashksia e sigurimit pensional dhe invalidor.
- Procedura e realizimit.
- T drejtat e sigurimit pensional dhe invalidor.
- T drejtat sipas ligjit n fuqi .
- Bazat e pensionit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik;
- organizoj or ushtrimesh;
- prdor rregulloren n fuqi;
- organizoj test me shkrim.

81
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- Rregullorja n fuqi.

Kapitulli 7: Pensioni i pleqris 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prcaktoj kohn e fitimit t t drejts n pension t pleqris;
- tregoj se kush dhe ku prcaktohen t drejtat n pension t pleqris;
- bj llogaritjen e pensionit t parakohshm dhe atij t pjesshm;
- tregoj se cilat jan t drejtat n pension n baz t kategoris s invaliditetit;
- ilustroj me shembuj.

b) Temat e kapitullit
- Fitimi i pensionit t pleqris.
- Prcaktimi i t drejtave.
- Pensioni i parakohshm dhe i pjesshm.
- T drejtat n baz t invaliditetit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t bashkbisedoj;
- prdor shkmbim idesh;
- realizoj or ushtrimesh;
- realizoj test me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Rregullorja n fuqi e sigurimit pensional.

Kapitulli 8: T drejtat n rikualifikim 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- rendis kushtet q duhet t plotsohen pr fitimin e s drejts n rikualifikim;
- prshkruaj t drejtn e punsimit n baz t rikualifikimit t fituar dhe citoj
bazn ligjore mbshtetse.

b) Temat e kapitullit
- Kushtet pr fitimin e s drejts.
- Sigurimi i punsimit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin:


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pyetje, ti shkruaj dhe prgjigjet e dhna ti komentoj;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligjin mbi arsimin profesional dhe aftsimin e t rriturve.

82
Kapitulli 9: Pensioni familjar 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr t drejtn n pension familjar;
- tregoj se kush prfiton t drejtn n kompensim;
- shpjegoj mnyrn e harmonizimit t pensioneve;
- shpjegoj kuptimin e stazhit pensional dhe si llogaritet;
- tregoj pr t drejtat tjera nga sigurimi pensional dhe invalidor;
- tregoj edhe pr t drejtat n sigurim material t vejushs;
- shpjegoj rastet e fitimit t s drejts n ndihmn sociale;
- ilustroj me shembuj raste dhe situata t ndryshme.

b) Temat e kapitullit
- E drejta n pension familjar.
- E drejta n kompensim.
- Harmonizimi i pensioneve.
- Stazhi i pensionit.
- T drejtat e tjera nga sigurimi pensional dhe invalidor.
- E drejta n sigurim material t vejushs.
- E drejta n ndihma sociale.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- jap shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji pr shrbime sociale dhe familjare.

83
Programi i lnds

Kushtetuta dhe t drejtat e qytetarve

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: I
Klasa: 11

I. Qllimet e lnd
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 11-t, nxnsi duhet t:
shpjegoj kuptimi dhe rndsin e s drejts kushtetuese,
tregoj pr nocionin e kushtetuts,burimet,llojet e kushtetutave dhe dalloj ato
shpjegoj prmbajtjen dhe strukturn e kushtetuts;
shpjegoj kuptimin,nocioni dhe numroj parimet e kushtetutshmris dhe
ligjshmris,
shpjegoj zhvillimin dhe mbrojtjen e kushtetutshmris ne bote:
shpjegoje kuptimin , elementet e shtetit dhe organizimit te tije :
tregoje tipat dhe format e shtetit
tregoj dhe shpjegoje, trajtat e rregullimit t brendshm shtetror:
numroj dhe shpjegoj format e ushtrimit te pushtetit
shpjegoje kuptimin dhe rndsia dhe zhvillimi i lirive dhe te drejtave te
qytetarve:
numroj ndarjen e lirive dhe te drejtave te qytetareve:
tregoje klasifikimin e lirive dhe te drejtave
shpjegoje dhe numroj lirit dhe te drejtat personale
shpjegoje dhe numroje lirit dhe te drejtat politike
shpjegoje dhe numroj te drejtat sociale,kulturore dhe ekonomike.

II. Fondi i orve t lnds


35 x 1 or/jav = 35 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1:Kuptimi dhe rndsia e s drejts kushtetuese-Kushtetuta akti


themelor juridik
4or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e kushtetuts dhe sht kushtetuta,
- tregoj pr hierarkin e sistemit juridik,
- shpjegoj prejardhjen(burimet) e kushtetuts,
- numroj llojet e kushtetutave dhe beje dallimin e tyre,
- shpjegoj prmbajtjen dhe strukturn e kushtetuts

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe rndsia e kushtetuts,
- Kushtetuta akti themelor,
- Prejardhja e kushtetuts,

84
- Kushtetutat e para te shkruara,
- Llojet e kushtetutave,
- Prmbajtja dhe struktura e kushtetuts

c) Udhzime didaktike pr kapitullin

Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brain storming);
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik,
- skica me hierarkin e sistemit juridik.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- flip-chart, markera.
- skic me llojet e kushtetutave.
- skica me hierarkin e sistemit juridik

Kapitulli 2: Kushtetutshmria dhe Ligjshmria 3or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin,kuptimin e kushtetutshmris dhe ligjshmris;
- krahasoj kushtetutshmrin dhe ligjshmrin;
- numroj parimet e kushtetutshmris dhe ligjshmris;
- shpjegoj kuptimin e parimeve;

b) Temat e kapitullit
- Kushtetutshmria dhe Ligjshmria
- Kuptimi i Kushtetutshmris dhe ligjshmris
- Parimet e kushtetutshmris.
- Parimet e ligjshmris.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik parimet e kushtetutshmris dhe ligjshmris
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) pr realizimin e kapitullit
- flip-chart,markera.

Kapitulli 3: Zhvillimi i Kushtetutshmris n bot 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj zhvillimin e kushtetutshmris n bot
- shpjegoj Kushtetutn e SHBA-ve gjate shekullit XIX;
- krahasoj zhvillimin e kushtetutshmris midis dy luftrave botrore dhe numroj
ato;

85
- shpjegoj zhvillimin bashkkohor t kushtetutshmris n bot dhe shpjegoj
mbrojtjen e kushtetutshmris dhe ligjshmris n bot.

b) Temat e kapitullit
- Zhvillimi i kushtetutshmris n bot,
- Zhvillimi i kushtetutshmris gjat shekullit XIX,
- Kushtetuta e SHBA-ve e vitit 1787,
- Zhvillimi i kushtetutshmris midis dy luftrave botrore,
- Zhvillimi i kushtetutshmris pas lufts s dyt botrore,
- Zhvillimi bashkkohor i kushtetutshmris n bot,
- Mbrojtja e kushtetutshmris n bot.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- literatur profesionale
- flip chart,markera

Kapitulli 4: Shteti dhe organizimi i tije 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin e shtetit;
- Tregoje organizimin e shtetit;
- Shpjegoje elementet e shtetit:
- Tregoje tipat dhe format e shtetit:
- Tregoje format e pushtetit te tije dhe bartsit e tije:
- Numroje dhe shpjegoje format e regjimit politike:
- Numroj dhe shpjegoje trajtat e rregullimit te brendshm shtetror

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i shteti dhe elementet e prgjithshme:
- Pushteti shtetror dhe format kryesore
- Tipat dhe format e shtetit:
- Format e regjimit politik:
- Trajtat e rregullimit te brendshm:
- Dalloj monarkin nga republika
- Tregoje pr nocionin e demokracis dhe numroj llojet e saj:
- Tregoje pr nocionin e referendumit dhe ka vendosin qytetaret me referendum:
- Dalloje federatn nga konfederate
- Format e ushtrimit te pushtetit;

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;

86
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skem e ndarjes se pushtetit shtetror.
- Skeme e tipave dhe formave te shtetit:
- Skeme e tipit dhe trajtat e demokracis;
- Skeme trajta e rregullimit te brendshm shtetrore;

Kapitulli 5: Organet e shtetit 4or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Numroje funksionet kryesore te parlamentit;
- Dalloje format e paraqitjes se shefit te shtetit;
- shpjegoj raportin ne mes parlamentit dhe qeverise;
- tregoj organet shtetrore qe ushtrojn funksionin gjyqsor.

b) Temat e kapitullit
- Parlamenti.
- Shefi i shtetit.
- Qeveria.
- Organet gjyqsore:

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- modele t ankess, padis etj.

Kapitulli 6: Lirit t drejtat dhe detyrat e qytetarve 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Shpregoj kuptimin e lirive t drejtave dhe detyrat e qytetarve,
- Numroj lirit t drejtat dhe detyrat e qytetarve,
- Krahasoj prcaktimin e lirive dhe t drejtave t qytetarve me akte t brendshme
shtetrore dhe me akte ndrkombtare,
- Tregoj si mbrohen lirit dhe t drejtat e qytetarit,
- Klasifikoj lirit dhe t drejtat e qytetarve
- Shpjegoj nocionin lirive dhe t drejtave personale dhe numroj disa liri dhe t
drejta personale
- Tregoj nocionin e drejts pr t jetuar dhe si mbrohet ajo,
- Tregoj procedurn me t ciln bhet bastisja e baness,

87
b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i lirive dhe t drejtave t qytetar qytetarve.
- Zhvillimi historik i lirive dhe t drejtave t qytetarve.
- Lirit dhe drejtat e njeriut n t drejtn ndrkombtare.
- Mbrojtja e lirive dhe t drejtave.
- Klasifikimi i lirive dhe t drejtave t qytetarve
- Lirit dhe t drejtat personale,
- Pacenueshmria e njeriut
- Liria e qarkullimit dhe e banimit,
- Pacenueshmria e baness,
- Fshehtsia e letrs dhe e mjeteve t tjera t komunikimit
- Liria e t menduarit
- Liria e shprehjes s prkatsis fetare
- E drejta e sekretit personal
-
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e lirive dhe t drejtave t njeriut;
- organizoj test t shkurtr me shkrim,
- organizimi i punimeve seminarime me teme mbi lirit dhe t drejtat personale.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 7: Lirit dhe t drejtat politike 4or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj lirit dhe t drejtat politike;
- numroj lirit dhe t drejtat politike t qytetarve;
- tregoj se cilat liri dhe t drejta t qytarve kan karakter politik;
- tregoj nocionin e t drejts s zgjedhjes dhe ka prfshin ajo.;
- numroj format e bashkimit politik t qytetarve;
- shpjegoj kuptimin e partive politike,cili sht qllimi i tyre dhe si ndahen ato,
- shpjegoj lirin e fjals dhe t shtypit.

b) Temat e kapitullit
- Lirit dhe t drejtat politike,
- E drejta e zgjedhjes,
- Liria e bashkimit politik,
- Liria e fjals,
- Liria e tubimit politik,
- Liria e shtypit,
- E drejta e peticionit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:

88
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- krkoj nga nxnsit t diskutojn pr lirit dhe t drejtat politike;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera;

Kapitulli 8: T drejtat ekonomik,sociale dhe kulturore 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Shpjegoj t drejtat ekonomike,sociale dhe kulturore t qytetarve
- Tregoj dallimin e t drejts pr pun nga liria e puns
- Shpjegoj t drejtn e pronsis sipas Kushtetuts s Kosovs,
- Shpjegoj t drejtn e shkollimit ,
- Tregoj t drejtat e prdorimit t gjuhs amtare,
- Numroj t drejtat kryesore t qytetarve t prcaktuara me Kushtetut.

b) Temat e kapitullit
- E drejta pr pun,
- Liria e puns,
- E drejta n orar t kufizuar t puns,
- E drejta e pronsis,
- E drejta e shkollimit,
- E drejta e prdorimit gjuhs amtare,
- E drejta e krijimtaris shkencore artistike,
- Detyrat e njeriut dhe shtetasit

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me t drejtat e puns
zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

89
Programi i lnds

Punt e qarkullimit juridik


Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: I
Klasa: 11

I. Qllimet e lnd
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 11-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e punve t qarkullimit juridik,parimet, t drejtat
pronsore,objektin , mjetet dhe sanksionet,
- shpjegoj kuptimin e sendeve n qarkullimin juridik dhe numroj ato,
- shpjegoj nocionin e punve juridike, deklarimin e vullnetit dhe numroj
deklarimet e vullnetit n punt juridike,
- numroj llojet e punve juridike , elementet prbrse si dhe dalloj ato,
- shpjegoj kushtin dhe afatet n punt juridike,numroj elementet e afateve
juridik dhe dalloj ato,
- shpjegoj pavlefshmrin e punve juridike dhe numroj llojet e punve t
pavlefshme juridike,
- shpjegoj nocionin e s drejts kontraktuese dhe parimet themelore,
- numroj llojet e kontratave dhe elementet kryesore te kontratave,
- shpjegoj kushtet e prgjithshme pr krijimin e kontrats,
- shpjegoj kuptimin e veprimit t kontrats,numroj llojet e veprimit t
kontrats, si dhe dalloj veprimet e veanta t kontrats me ngarkes
- shpjegoj kuptimin e prfaqsuesit dhe dalloj llojet e prfaqsuesve,
dalloj pushimin e detyrimit t kontrats,mnyrat e pushimit,
shpjegoj kuptimin e kontratave n qarkullimin e mallrave , numroj
karakteristikat e kontratave ne qarkullimin e mallrave ,
shpjegoj kuptimin,prmbajtjen,forma ,lidhja dhe vendin e lidhjes s
kontrats,
demonstroj nj forme te prpilimit dhe lidhjes se kontrats
shpjegoj para kontratn ,veprimet dhe demonstroje prpilimin e para
kontrats,
shpjegoj t drejtat dhe obligimet e shitsit dhe t blersit,
demontroj prpilimin e nje kontrate t shit blerjes,tregoj pr prfaqsimin,
llojet dhe prfaqsimin tregtar,
tregoj dhe shpjegoj mjetet pr sigurimin e kontrats dhe llojet e sigurimit ,
shpjegoj kontratn komisionare ,numroj karakteristikat e kontrats , palt
dhe burimet juridike,
demonstroj praktikisht formn e prpilimit te kontrats komisionare,
shpjegoj kontratn mbi magazinimin,numroj karakteristikat e kontrats ,
palt dhe burimet juridike,
demonstroj praktikisht formn e prpilimit te kontrats mbi magazinimin,
shpjegoj kuptimin e kontrats mbi spedicionin,numroj karakteristikat dhe
llojet e kontrats,palt dhe burimet juridike
shpjegoj kuptimin e kontrats mbi sigurimin,numroj karakteristikat dhe
llojet e kontrats,palt dhe burimet juridike,demonstroj prpilimin e kontrats
.

90
shpjegoj subjektet ekonomike n sistemin ton juridik,
shpjegoj t drejtn,punt ,shrbimet dhe qarkullimin e pagesave te banks,

II. Fondi i orve t lnds


35 x 2 or/jav = 70 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1:Punt e qarkullimit juridik 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e punve t qarkullimit juridik,
- tregoj parimet e qarkullimit juridik,
- shpjegoj t drejtat pronsore,
- shpjegoj objektin dhe mjetet e qarkullimit juridik,

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe rndsia e punve t qarkullimit juridik,
- Parimet civilo-juridike t marrdhnieve me qarkullimin juridik,
- Sanksioni pronsor civilo-juridik,
- Qarkullimi i t drejtave pronsore,
- Objekti dhe mjetet e qarkullimit juridik,
- Karakteristikat e mjeteve t qarkullimit juridik,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brain storming);
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik,

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera
- literatur profesionale dhe
- ligji

Kapitulli 2: Kuptimi i sendeve(objekteve) n qarkullimin juridik 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e sendeve n qarkullimin juridik;
- numroj dhe dalloj sendet n qarkullimin juridik;

b) Temat e kapitullit
- Nocioni i sendeve(objekteve),
- Kuptimi i sendeve dhe qarkullimi juridik,
- Ndarja e sendeve,
- Sendet n qarkullim dhe sendet me qarkullim t kufizuar dhe jasht qarkullimit,
- Sendet e lvizshme dhe t palvizshme,

91
- Sendet e caktuara individuale dhe sipas gjinis,
- Sendet e ndryshueshme dhe t pandryshueshme,
- Sendet konsumuese dhe jo konsumuese,
- Sendet e ndashme dhe jo t ndashme,
- Sendet e thjeshta dhe t prbra,
- Sendet kryesore dhe aksesore,
- Sendet turm dhe t prbashkta,
- Parat dhe letrat me vler.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik,
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) pr realizimin e kapitullit
- flip-chart,markera.

Kapitulli 3: Kuptimi i puns juridike 3or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e punve juridike;
- shpjegoj deklarimin e vullnetit;
- numroj shprehjen e vullnetit n punt juridike dhe mangsit:

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i puns juridike:
- Punt juridike si mjete t qarkullimit juridik:
- Deklarimi i vullnetit si fakt juridik:
- Liria e shprehjes s vullnetit dhe kufizimi i saj n qarkullimin juridik:
- Shprehja e dshirs dhe karakteristikat e dshirs relevante:
- Dshira e shprehur reale dhe rezervat mentales:
- Shprehja e drejtprdrejt dhe e trthort e dshirs:
- Deklarimi i vullnetit n heshtje:
- Mangsit e shprehjes s dshirs:
- Lajthimi;
- Mashtrimi n qarkullimin juridik;
- Krcnimi:
- Kauza(baza,qllimi) i puns juridike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

92
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- filp-chart,markera,
- Ligji,
- Literatur profesionale;

Kapitulli 4: Llojet e punve juridike dhe elementet prbrse t saj 3 or


5 or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Numroj llojet e punve juridike dhe elementet prbrse t saj;
- Dalloj punt juridike;

b) Temat e kapitullit
- Elementet prbrse t puns juridike,
- Llojet e punve juridike
- Punt e njanshme dhe t dyanshme,
- Punt juridike bamirse dhe me ngarkes,
- Punt juridike formale dhe joformale,
- Punt juridike reale dhe konsensuale,
- Punt juridike aleatore dhe komulative ,
- Punt juridike kauzave dhe abstrakte,
- Punt aksesore juridike,
- Punt n mes t gjallve dhe n rast t vdekjes.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- Flip-chart , markera,
- Literatura profesionale,
- Ligji.

Kapitulli 5: Modifikimi i punve juridike kushti dhe afati 3or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Shpjegoj kushtet dhe llojet e kushteve,
- Shpjegoj afatin dhe numroj llojet e afateve dhe dalloj ato,

b) Temat e kapitullit
- Modifikimi i punve juridike Kushti;
- Llojet e kushteve:
- Afati:
- Llojet e afateve;
- Llogaritja e afateve;
- Urdhri.

93
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e kushtit dhe afateve;
- organizoj test t shkurtr me shkrim,

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 6: Pavlefshmria e punve juridike 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj pavlefshmrin e punve juridike;
- numroj ndarjen e punve t pavlefshme juridike;
- dalloj pasojat e punve t pavlefshme juridike;

b) Temat e kapitullit
- Ndarja themelore e punve t pavlefshme juridike,
- Nocioni,llojet dhe pasojat e nulitetit t punve juridike,
- Punt juridike kundrligjore,
- Punt juridike joformale,
- Punt me fajde,
- Punt juridike fiktive,
- Punve juridike t cilave ju mungon qllimi,
- Punt simuluese juridike,
- Punt juridike t personave plotsisht t pa aft veprimi dhe
- Punt juridike t lidhura me kundrshtim me statutin e personit juridik.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- krkoj nga nxnsit t diskutojn llojet e punve juridike;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera;

Kapitulli 7: Nocioni i s drejts kontraktore 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Shpjegoj nocionin e s drejts kontraktore,
- Numroj parimet themelore t s drejts kontraktore,
- Dalloj lirit e kontraktimit dhe konsensualizmi,
- shpjegoj dhe numroj llojet e ndryshme t kontratave,

94
b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe rndsia e kontratave;
- Parimet themelore t s drejts kontraktuese;
- Llojet e kontratave;
- Kontratat sipas rregullimit ligjor;
- Kontratat sipas kushteve t domosdoshme pr krijimin e tyre;
- Kontratat sipas marrdhnies s t drejtave dhe obligimeve;
- Kontratat sipas kohzgjatjes s detyrimit;
- Kontratat sipas karakterit- t thjeshta dhe t prbra;
- Kontratat sipas tekniks dhe mnyrs s lidhjes
- Kontratat kolektive dhe individuale;
- Kontratat gjenerale dhe t veanta;
- Kontratat sipas varshmris n mes veti;
- Kontratat sipas personalitetit t kontraktuesit,
- Kontratat paraprake dhe kryesore dhe
- Kontratat sipas dukshmris s kauzs.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me kontratat,
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.
-
Kapitulli 8: Pushimi i kontrats- shkputja dhe anulimi i kontrats 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj arsyjet e pushimit t kontrats,
- numroj mnyrat e pushimit t kontrats,
- dalloj pushimin e kontrats nga pushimi i detyrimit.

b) Temat e kapitullit
- Pushimi i kontrats dhe pushimi i detyrimit;
- Pushimi i kontrats me marrveshjen e palve;
- Pushimi i kontrats me vdekjen e pals kontraktuese;
- Pushimi i kontrats pr shkak t shkatrrimit t sendit;
- Pushimi i kontrats pr shkak t mosprmbushjes s obligimit nga ana e njeriut
bashk kontraktues;
- Pushimi i kontrats me anulim.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

95
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- projektor;
- flip-chart, markera

Kapitulli 9:Kuptimi i kontratave ne qarkullimin e mallrave


3or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin n qarkullimin e mallrave ,
- numroj karakteristikat e kontratave ne qarkullimin e mallrave,

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i kontratave n qarkullimin e mallrave,
- Karakteristikat e kontratave n qarkullimin e mallrave

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brain storming);
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik,

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera
- literatur profesionale dhe
- ligji

Kapitulli 10: Kuptimi,rndsia,forma,prmbajtja,lidhja dhe vendi i lidhjes se


kontrats

a) Qllimet e kapitullit 3or


N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe prmbajtjen e kontrats;
- shpjegoj formn dhe vendin e lidhjes se kontrats;
- demonstroje nj forme te prpilimit dhe lidhjes s kontrats

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi,
- Forma e kontrats,
- Prmbajtja,
- Momenti i lidhjes s kontrats,
- Vendi i lidhjes s kontrats,
- Demonstroje nj forme te prpilimit dhe lidhjes s kontrats,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik,
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

96
d) pr realizimin e kapitullit
- flip-chart,markera.
- Shembuj praktik
- Literature profesionale

Kapitulli 11: Para kontrata-Veprimi i kontrats 3or


a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e para kontrats dhe demonstroje prpilimin e nj para
kontrate,
- shpjegoj veprimin e kontrats
- numroj llojet e veprimit t kontrats,
- dalloj veprimet e veanta t kontratave me ngarkes,
- tregoj prgjegjsit pr t metat juridike.

b) Temat e kapitullit
- Para kontrata,
- Veprimi i kontrats;
- Llojet e veprimit t kontrats;
- Veprimet e veanta t kontrats me ngarkes;
- Prgjegjsit pr t metat efiksionet,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera

Kapitulli 12: -Sigurimi i kontratave


3or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj mjetet pr sigurimin e kontratave,
- dalloj pengun e dors nga hipoteka
- shpjegoj mjetet pr sigurimin e kontratave dhe dnimet e kontrats.

b) Temat e kapitullit
- Mjetet pr sigurimin e kontrats,
- Llojet e pengjeve,
- Pengu i dors,
- Hipoteka (pengu i paluajtshm)
- Kapari,
- Heqja dor,
- Dnimi kontraktues,
- Dorzania

97
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- literatur profesionale
- flip chart,markera

Kapitulli 13: T drejtat dhe obligimet e shitsit dhe blersit 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj t drejtat dhe obligimet e shitsit dhe t blersit,
- numroj t drejtat dhe obligimet e shitsit,
- numroj t drejtat dhe obligimet e blersit,
- demonstroj nj shitje te thjeshte,

b) Temat e kapitullit
- Detyrimet e shitsit;
- Dorzimi;
- Dorzimi i sendit;
- Objekti i dorzimit
- Koha e dorzimit t sendit,
- Vendi i dorzimit t sendit,
- Detyrimet e blersit,
- Marrja(pranimi) i sendit,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- Prdor shembuj praktik
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera

Kapitulli 14: Prfaqsimi 3or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prfaqsimin,
- numroj llojet e prfaqsimit dhe
- shpjegoj kuptimin e prfaqsimit tregtar,

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i prfaqsimit;

98
- Llojet e prfaqsimit;
- Kuptimi i prfaqsimit tregtar;

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera

Kapitulli 15: Kontrata komisionare 4or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prmbajtjen e kontrats komisionare;
- tregoj karakteristikat e kontrats,palt dhe burimet e kontrats;
- tregoj detyrimet e komisionarit:
- tregoj pr veprimet e komitentit:
- shpjegoj obligimet e komitentit;
- Numroj llojet e kontratave komisionare:
- Demostroj plotsimin e nj formulari t kontrats komisionare;

b) Temat e kapitullit
- Karakteristikat e kontrats,palt,kuptimi dhe burimet juridike:
- Prmbajtja e kontrats:
- Detyrimet e komisionarit:
- Realizimi i urdhrit me kujdes te ekonomistit t mire:
- Mbrojta e interesit t komitentit:
- Ruajtja e mallit t komitentit:
- Dhnia e llogaris komitentit :
- Dorzimi i t gjitha dobive nga punt e kryera:
- Obligimet e komitentit:
- Provizionet;
- Kompensimi i shpenzimeve;
- Marrja e obligimeve nga komisionari:
- Llojet e kontratave komisionare.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- filp-chart,markera,
- Ligji,
- Literatur profesionale;

99
Kapitulli 16: Kontrata mbi magazinimin 4 or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
shpjegoj prmbajtjen e kontrats mbi magazinimin;
tregoj karakteristikat e kontrats,palt dhe burimet e kontrats;
tregoj detyrimet e pranimit te mallit:
tregoj pr veprimet e afaristi t mir:
shpjegoj obligimet e udhheqjes ,sigurimit,dorzimit;
shpjegoj obligimet e lnsit t mallit n magazin
shpjegoj prgjegjsit e magazinierit:
Demostrij plotsimin e nj formulari t kontrats mbi magazinimin;

b)Temat e kapitullit
- Karakteristikat e kontrats,palt,kuptimi dhe burimet juridike:
- Elementet qensore t kontrats:
- Llojet e kontratave t magazinimit dhe llojet e magazinimit:
- Prmbajtja e kontrats pr magazinim:
- Detyrimet e magazinierit:
- Veprimet e afaristi t mir:
- Detyrimi i pranimit t mallit:
- Obligimi i ruajtjes,i udhheqjes s librave afariste,i lshimit s flet
magazinimit,
- Obligimet e lnsit t mallit.
- Dorzimit t mallit :
- Provizionet;
- Kompensimi i shpenzimeve;
- Obligimi i marrjes s mallit:
- Prgjegjsia e magazinierit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Flip-chart , markera,
- Literatura profesionale,
- Ligji.

Kapitulli 17: Kontrata mbi transportimin e mallit n hekurudh 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prmbajtjen e kontrats;
- tregoj karakteristikat e kontrats,palt dhe burimet e kontrats;
- tregoj obligimet e palve kontraktuese
- tregoj detyrimet e pranimit te mallit n transportim:

100
- Tregoj obligimet q ta kryejn transportimin e mallit,e ruajtjes s mallit
- tregoj pr veprimet e afaristi t mir:
- shpjegoj obligimet e kryerjes s punve doganore dhe punve te tjera;
- tregoj obligimet pr arritje dhe dorzimin mallit:
- tregoj shpenzimet,mimet e transportit,kompensimet e dmit
- shpjegoj prgjegjsit e hekurudhs dhe lirimi nga prgjegjsia:
- Demostrij plotsimin e nj formulari t kontrats mbi transportin;

b) Temat e kapitullit
- Karakteristikat,kuptimi,palt dhe burimet juridike;
- Llojet e kontratave:
- T drejtat dhe obligimet e palve kontraktuese:
- Obligimet e transportit hekurudhor;
- Obligimi i pranimit t mallit t transportuar:
- Obligimi i ruajtjes s mallit:
- Obligimi i kryerjes s punve doganore dhe punve t tjera:
- Obligimi i kryerjes s urdhrave t mvonshme t drguesit:
- Obligimi i lajmrimit pr arritjen dhe dorzimin e mallit :
- T drejtat e transportuesit hekurudhor:
- E drejta n mimin transportues,kompensimin e shpenzimeve,shprblim te demit:
- Prgjegjsia dhe lirimi i hekurudhs nga prgjegjsia:

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim;

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 18: Kontrata mbi shpedicionin 4or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prmbajtjen e kontrats;
- tregoj karakteristikat e kontrats,palt dhe burimet e kontrats;
- tregoj obligimet e shpedituesit:
- tregoj detyrimet e pranimit te mallit n transportim:
- tregoj obligimet q ta kryejn transportimin e mallit,e ruajtjes s mallit
- tregoj pr veprimet e afaristi t mir:
- shpjegoj obligimet e kryerjes s punve doganore dhe punve te tjera;
- tregoj obligimet e ruajtjes s interesit t komitentit:
- shpjegoj obligimet e dhnies s llogaris:
- tregoj obligimet e komitentit:
- numroj dhe shpjegoj obligimet e dorzimit te sendit n ekspedim,pagess s
shprblimit,pagimin e shpenzimeve;

101
- Demostrij plotsimin e nj formulari t kontrats mbi shpedicionin;

b) Temat e kapitullit
- Karakteristikat,kuptimi,palt dhe burimet juridike;
- Prmbajtja e kontrats mbi shpedicionin dhe obligimet e shpedituesit
- Obligimi i organizimit te transportimit t sendeve(mallit)
- Obligimi qe te veproj sipas urdhrave te komitentit
- Obligimi i ruajtjes s obligimeve te komitentit,Obligimi i dhnies s llogaris,
- Obligimet e komitentit,
- Obligimi i dorzimit t sendit n ekspedim
- Obligimi i pagess s shprblimit (provizionit)
- Obligimet e komitentit qe te paguaj shpenzimet

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
-
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- projektor;
- flip-chart, markera;

Kapitulli 19:Kontrata mbi sigurimin 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e kontrats mbi sigurimin,numroj karakteristikat dhe llojet e
kontrats,palt dhe burimet juridike,
- numroj llojet e kontratave mbi sigurimet,
- tregoj elementet qensore te kontrats mbi sigurimet dhe lidhja e kontrats,
- shpjegoj polisn e sigurimeve,
- tregoj detyrimet kontraktuese te sigurimit dhe te siguruarit:
- shpjegoj obligimet e paraqitjes s rrethanave pr vlersimin e rrezikut:
- shpjegoj obligimin e pagimit t premis s sigurimit,lajmrimin e ndodhjes s
rastit
t kontraktuar,pengimi i ndodhjes s rastit dhe i shptimit t objektit t siguruar,
- tregoj obligimet e pagimit te dmshprblimeve dhe shpenzimeve te
domosdoshme,
- Demostrij plotsimin e nj formulari t kontrats mbi sigurimin;

b) Temat e kapitullit
- Kuptimin e kontrats mbi sigurimin,
- Karakteristikat dhe llojet e kontrats,
- Palt dhe burimet juridike;
- Llojet e sigurimeve;
- Detyrimet e kontraktuesit te sigurimit dhe t siguruarit;
- Obligimet e paraqitjes s rrethanave pr vlersimin e rrezikut ;
- Obligimet e pagimit t premiss s sigurimit
- Obligimet e lajmrimit pr ndodhjen e rastit te kontraktuar dhe te siguruar dhe te

102
shptimit te objektit te siguruar;
- Detyrimet e siguruesit ;
- Obligimet e veprimit sipas ligjit, pagimit te dmshprblimit,shpenzimeve te
domosdoshme ;

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- vizit kompanive te sigurimit
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- projektor;
- flip-chart, markera.
- Literatur profesionale

Kapitulli 20: Subjektet ekonomike n sistemin ton juridik 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj subjektet ekonomike n sistemin ton juridik,
- shpjegoj shoqrit aksionare,komanditore,
- shpjegoj shoqrit me prgjegjsi t kufizuar, aksionare,holldingut,
- tregoj pr flet aksionet,prmbajtjen e flete aksioneve,

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi i shoqris;
- Shoqria tregtare publike;
- Shoqria komanditore;
- Shoqria me prgjegjsi te kufizuar ;
- Shoqria aksionare;
- Kompanit e holdingut;
- Flete aksionet prmbajtja e flete aksioneve.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
-
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- projektor;
- flip-chart, markera.
- literature profesionale

Kapitulli 21: Bankat dhe punt bankare 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:

103
- shpjegoj t drejtn bankare,
- shpjegoj punt bankare,
- shpjegoj shrbimet bankare dhe
- tregoj qarkullimin e pagesave te banks,

b) Temat e kapitullit
- Bankat;
- Punt bankare;
- Punt kredituese;
- Punt tjera kredituese,
- Punt e depozitimit bankar,
- Llogaria vijuese bankare.
- Kontrata pr sefin,
- Punt shrbyese bankare,
- Punt e qarkullimit te pagesave,
- Qarkullimi i pagesave,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim;

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera
- literature adekuate
- flip-chart, markera

104
Klasa 11
Prshkruesit e moduleve t praktikave
profesionale
PRSHKRUESI I MODULIT TE PRAKTIKES PROFESIONALE

Procedurat e themelimit te marrdhnies s puns

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: I
Klasa: 10

Numri i modulit 5
Qllimi i Nj modul praktik q i aftson nxnsit pr procedurat e themelimit te
modulit marrdhnies se puns,prshkrimin e vendeve te punes dhe sistemimin
e tyre ne vendet perkatese.
Kohzgjatja e 6 kredite (60 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1
msuarit (RM) Loje me rrole
dhe prmbajtja Nxnsi shpall konkursin.
Prmbajtja
- Prpilimi i konkursit:
- Shpallja ne tabeln e shpalljes;
- Prgatitja e aplikacioneve;
- Aplikimi pr pune(dorzimi i aplikacioneve se
bashku me letrn motivuese)
- Prcaktimi i komisionit.
- Shqyrtimi i aplikacioneve
- Njoftimi i kandidateve pr interviste
- Organizimi i intervists.
- Mbajtja e evidencave gjate intervists se
kandidateve
- Marrja e vendimit
- Njoftimi i kandidateve mbi vendimin e komisionit.
- Afati mbi prdorimin e mjetit juridik.
- Lidhja e kontratave te puns.

RM 2 Nxnsi ndan vendet e puns neper sektor


Prmbajtja:
- Prgatitja e vendeve te puns ne sektor te veanta
- Sektori i sekretaris dhe puntort ne sekretari
- Sektori tjera pr lmin e Administrats

- Prshkrimi i vendeve te puns neper sektor dhe

105
prgatitja e materialeve te nevojshme ne sektor
- Vendosja e emrtimeve te sektorve dhe evidentimi i
puntoreve qe punojn ne kta sektor .
- Przgjedhja e puntoreve sipas pozitave ne baze te
kritereve te prcaktuara
- Sistemimi i vendit t puns.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara ne
rezultat e t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
1 Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- Prpiloj konkursin:
- Przgjedh konkursin qe do te shpallet ;
- Shpalle konkursin ne tabeln e shpalljes;
- Prgatitja e aplikacioneve ;
- Shprndarja e aplikacioneve
- Plotsimi i aplikacioneve ,manuale dhe
elektronike.
- Dorzimi i aplikacioneve dhe letrs
motivuese ne burimet njerzore;
- Caktoje komisionin pr shqyrtimin e
aplikacioneve ;
- Organizoj intervistat:
- Mbaje evidenca gjate zhvillimit te
intervistave:
- Prgatite njoftimin dhe njoftoje kandidatet
mbi vendimin e komisionit:
- Beje vrejtje ,sugjerim ,udhzime me
shkrim kandidateve te paraqitur ne
interviste
- Prpiloj vendimin mbi pranimin e
kandidateve;
- Paraqes ankese ne afatin ligjor kundr
vendimit:
- Lidhe kontratn e puns:

KR 2 Loje me role;

Nxnsi duhet t:
- bj prgatitjet e vendeve te puns te ndare ne

106
sektor;
- przgjedh nxnsit qe do te punojn neper sektor
- przgjedh nxnsit e ndare neper
pozita(udhheqsit) ne sektort e caktuar ;
- mbaj evidenca dhe shnime pr puntort ne
sektort e caktuara
- prshkruaj vendet e puns ne sektort prkatse;
- caktimin e detyrave neper sektor ;
- bashkpunoj me sektort tjer dhe caktoje afatet se
sa do te qndroj ne nj sektor ;
- rrotacionin e vendeve te puns;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.
- Kontrolloje vendet e puns pas do prfundim te
orarit nga kujdestaret ditor.
- Nnshkruhen ne librin e kujdestarise.

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n firma ushtrimore,kabinet


msuarit t - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e mundur
rekomanduara demonstrimet konkrete pr procedurn e themelimit te
marrdhnies se puns
- Msimdhnsi mund t prdor lojn me role.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi praktik
i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- Pajisjet me material dhe mjete t nevojshme pr pun
praktike.
- Mostra
- Kompjuter, shtypsit, internetit .
- Letr,marker,tabele pr lnien e porosive

107
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Puna n sekretari

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 11

Numri i modulit 6
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi praktike pr t br
modulit organizimin e zyrs s sekretaris dhe pr t kryer veprimet pr
mbajtjen e librit t protokollit t korrespondencs, pr protokollimin
e mbledhjeve, si edhe mbajtjen e kalendarit t takimeve dhe
ngjarjeve t veanta.
Kohzgjatja e 5 kredite (50 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi kryen paraprgatitjet pr pun n zyrn e
msuarit (RM) sekretaris.
dhe prmbajtja Prmbajtja:
- Vendndodhja e zyrs s sekretaris.
- Mnyra e vendosjes s pajisjeve t zyrs n sekretari.
- Cilsit profesionale t sekretarit.
- Veshja dhe paraqitja n pun.
- Rregullat e etiks profesionale.

RM 2 Nxnsi kryen regjistrimet e korrespondencs hyrse dhe


dalse n librin e protokollit.
Prmbajtja:
- Prgatitja e librit t protokollit.
- Prgatitja e vuls zyrtare.
- Marrja dhe hapja e posts.
- Plotsimi i protokollit pr korrespondencn hyrse.
- Plotsimi i protokollit pr korrespondencn dalse.
- Vendosja e numrit t protokollit n korrespondencn
dalse dhe vulosja e saj.
- Arkivimi n fajlat (dosjet) prkatse t kopjeve t
korrespondencs.
- Sistemimi i vendit t puns.

RM 3 Nxnsi mban protokollin e mbledhjeve.


Prmbajtja:
- Marrja e njoftimit dhe prgatitja pr mbajtjen e
protokollit.
- Prgatitja e librit t protokollit t mbledhjeve.
- Mbajtja e shnimeve t folsve.

108
- Nnshkrimi i protokollit.
- Transkriptimi i protokollit.
- Ruajtja e librit t protokolleve.
- Sistemimi i vendit t puns.

RM 4 Nxnsi mban kalendarin e takimeve dhe t ngjarjeve t


veanta.
Prmbajtja:
- Przgjedhja e kalendarit.
- Mbajtja e shnimeve prkatse.
- Rikujtimi elektronik.
- Rikujtimi i drejtuesit.
- Sistemimi i vendit t puns.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjitha kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Pyetje-prgjigje me goj dhe vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- orientohet drejt pr vendin ku duhet t jet zyra e
sekretaris;
- organizoj vendosjen e pajisjeve t zyrs n
sekretari n mnyr profesionale dhe komode;
- rendis cilsit profesionale t sekretarit;
- zgjedh veshjen e duhur pr pun dhe zbatoj orarin
e puns;
- jet i vmendshm gjat marrjes s porosive pr
kryerjen e detyrave t ndryshme;
- zbatoj rregullat e etiks profesionale gjat
komunikimit me t tjert.

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- prgatis librin e protokollit: hapjen dhe gjetjen e
faqes prkatse pr pranim ose drgim shkresash;
- prgatis vuln zyrtare pr vulosjen e shkresave pr
drgim;
- marr postn dhe ta hap at;
- plotsoj sakt protokollin pr korrespondencn
hyrse;
- plotsoj sakt protokollin pr korrespondencn
dalse;
- vendos sakt numrin e protokollit n
korrespondencn dalse dhe vulos at;

109
- bj arkivimin n fajlat (dosjet) prkatse t kopjeve
t korrespondencs;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

RM 3 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- bj prgatitjet pr mbajtjen e protokollit, pas
marrjes s njoftimi pr kohn dhe vendin ku do t
kryhet mbledhja;
- prgatis librin e protokollit t mbledhjeve duke
vendosur datn, orn, vendin, rendin e dits dhe
pjesmarrjen;
- mbaj shnimet e folsve me shkrim t shpejt, t
qart, me shkurtesa, simbole, nnvizime pr pika t
rndsishme, me emrat e folsve, pa komente
personale etj.;
- nnshkruaj protokollin me mbarimin e mbledhjes;
- transkriptoj protokolli kur krkohet n rrug
elektronike ose kur krkohet nj protokoll m i
plot;
- ruaj librin e protokolleve t mbledhjeve n vendin e
caktuar;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

RM 4 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- przgjedh formn (fizik ose elektronik) e kalendarit
t takimeve dhe ngjarjeve t ardhshme;
- mbaj shnimet prkatse pr takime apo ngjarje t
veanta sipas datave, prioriteteve, afateve etj.
- vendos opsionin pr rikujtim (n rastin kur
kalendari sht elektronik);
- rikujtoj drejtuesin pr takimet apo ngjarjet e
veanta (festa, ditlindje, prvjetor);
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

110
Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n kabinet, n klas, n firma
msuarit t ushtrimore.
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e
mundur demonstrimet konkrete pr organizimin e zyrs s
sekretaris, pr kryerjen e veprimeve pr mbajtjen e librit t
protokollit t korrespondencs, pr protokollimin e
mbledhjeve, si edhe mbajtjen e kalendarit t takimeve dhe
ngjarjeve t veanta.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr
mnyrn e organizimit t zyrs s sekretaris dhe kryerjen e
veprimeve me librat e protokollit dhe kalendarin e takimeve
(si me at fizik dhe me at elektronik).
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Flip-chart, markera.
- Letr shpenzuese, lapsa, stilolapsa.
- Libra protokolli.
- Kalendar takimesh.
- Dokumente t ndryshme referuese.

111
PRSHKRUESI I MODULIT TE PRAKTIKES PROFESIONALE

Shkrimi i shkresave zyrtare

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 11

Numri i modulit 7
Qllimi i Nj modul praktik q i aftson nxnsit t shkruaj shkresa t
modulit ndryshme zyrtare, bazuar n standarde dhe kritere profesionale t
prpilimit dhe paraqitjes s tyre.
Kohzgjatja e 6.5 kredite (65 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi bn prgatitjet pr shkruarjen e shkresave zyrtare
msuarit (RM) me kompjuter.
dhe prmbajtja Prmbajtja
- Marrja e urdhrit nga drejtuesi.
- Prgatitja e kompjuterit pr pun:
vnia n pun;
hapja e programit prkats;
elja e nj dokumenti (file) t ri.
- Kontrolli dhe prgatitja e printerit. (shtypsit).

RM 2 Nxnsi shkruan nj shkres informuese.


Prmbajtja
- Przgjedhja e llojit t shkress informuese.
- Emrtimi dhe logoja e institucionit/organizats.
- Adresa e institucionit/organizats, data dhe vendi.
- Lnda dhe kujt i drejtohet shkresa.
- Hyrja e shkress.
- Prmbajtja e shkress informuese.
- Mbyllja e shkress.
- Prshndetja dhe nnshkrimi.
- Prdorimi i templateve.
- Ruajtja (komanda save).
- Kontrolli para shtypjes.
- Shtypja e shkress me shtypsin.
- Rregullat standarde t shkrimit t shkresave zyrtare.
- Pastrimi dhe sistemimi i vendit t puns.

RM 3 Nxnsi shkruan nj shkres argumentuese.


Prmbajtja
- Veorit e shkresave argumentuese.
- Emrtimi dhe logoja e institucionit/organizats.
- Adresa e institucionit/organizats, data dhe vendi.
- Lnda dhe kujt i drejtohet shkresa.

112
- Hyrja e shkress.
- Prmbajtja e shkress argumentuese.
- Mbyllja e shkress.
- Prshndetja dhe nnshkrimi.
- Ruajtja (komanda save).
- Kontrolli para shtypjes.
- Shtypja e shkress me shtypsin.
- Rregullat standarde t shkrimit t shkresave zyrtare.
- Pastrimi dhe sistemimi i vendit t puns.

RM 4 Nxnsi shkruan nj ofert.


Prmbajtja
- Emrtimi dhe logoja e institucionit/organizats.
- Adresa e institucionit/organizats, data dhe vendi.
- Lnda dhe kujt i drejtohet oferta (grupi i synuar).
- Hyrja e shkress.
- Prmbajtja e oferts.
- Przgjedhja e fjalve dhe prdorimi sipas kontekstit.
- Mbyllja e shkress.
- Prshndetja dhe nnshkrimi.
- Prdorimi i templateve.
- Ruajtja (komanda save).
- Kontrolli para shtypjes.
- Shtypja e oferts me shtypsin.
- Rregullat standarde t shkrimit t shkresave zyrtare.
- Pastrimi dhe sistemimi i vendit t puns.

RM 5 Nxnsi plotson nj aplikim pr pun.


Prmbajtja
- Krkesa pr aplikim.
- CV dhe formatet prkatse.
- Letra rekomanduese nga t tret.
- Fajlimi i dokumentacionit pr aplikim.
- Pastrimi dhe sistemimi i vendit t puns.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- lexoj me kujdes urdhrin nga drejtuesi pr
prpilimin e nj shkrese t caktuar nga vet ai, ose
sipas dorshkrimit t dhn;
- prgatis kompjuterin pr pun:
vr n pun at;

113
hap programin prkats;
el nj dokument (file) t ri ose hap
template-in e duhur;
- kontrolloj dhe prgatis printerin (shtypsin) pr
printim.

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- przgjedh drejt llojin e shkress informuese, n
varsi t urdhrit apo porosis s dhn;
- emrtoj shkresn dhe vendos logon e institucionit/
organizats;
- vendos sakt adresn e institucionit/organizats,
datn dhe vendin;
- prshkruaj lndn dhe kujt i drejtohet shkresa, n
varsi kjo t llojit t komunikimit (i jashtm, i
brendshm etj.);
- bj prshndetjen n hyrje t shkress;
- shkruaj prmbajtjen e shkress pr njoftimin lidhur
me organizimin e takimeve, diskutimeve,
workshopeve, panaireve etj. me tema dhe qllime t
ndryshme;
- mbyll shkres me falnderimet paraprake dhe
shprehjen e dshirs pr bashkpunim t mtejshm;
- bj prshndetjen dhe nnshkruaj shkresn;
- prdor format (template) pr shkresat informuese;
- ruaj shkresn n kompjuter (komanda save);
- kontrolloj shkresn para shtypjes pr evitimin e
gabimeve n prmbajte dhe formatim (komanda
print preview);
- shtyp shkresn me shtypsin (komanda print);
- zbatoj rregullat standarde t shkrimit t shkresave
zyrtare;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

RM 3 IV Pyetje-prgjigje me goj dhe vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- rendis veorit e shkresave argumentuese;
- emrtoj shkresn dhe vendos logon e institucionit/
organizats;
- vendos sakt adresn e institucionit/organizats,
datn dhe vendin;
- prshkruaj lndn dhe kujt i drejtohet shkresa, n
varsi kjo t llojit t komunikimit (i jashtm, i
brendshm etj.);
- bj prshndetjen n hyrje t shkress;
- shkruaj prmbajtjen e shkress argumentuese duke
pasur parasysh veorit e saj: argumentimin pr
veprimet e ndrmarra apo q do t ndrmerren etj.;

114
- mbyll shkresn me falnderimet paraprake pr
mirkuptimin dhe bashkpunim t mtejshm;
- bj prshndetjen dhe nnshkruaj shkresn;
- ruaj shkresn n kompjuter (komanda save);
- kontrolloj shkresn para shtypjes pr gabime t
mundshme dhe formatimin (komanda print
preview);
- shtyp shkresn me shtypsin (komanda print);
- zbatoj rregullat standarde t shkrimit t shkresave
zyrtare;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

RM 4 IV Pyetje-prgjigje me goj dhe vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- emrtoj shkresn (shkruaj ofert) dhe vendos
logon e institucionit/ organizats;
- vendos sakt adresn e institucionit/organizats,
datn dhe vendin;
- prshkruaj lndn dhe kujt i drejtohet oferta, n
varsi kjo t grupit t synuar;
- bj prshndetjen n hyrje t oferts;
- shkruaj prmbajtjen e oferts: informimi pr
produktin/ produktet apo shrbimin/shrbimet q
ofrohen nga institucioni/organizata, si edhe
specifikimet prkatse, tarifat, etj.;
- przgjedh fjalt e duhura dhe prdor sipas
kontekstit, duke mbajtur parasysh edhe variablat
kulturore, veanrisht pr komunikimet me jasht
vendit;
- mbyll ofertn me falnderimet paraprake dhe me
shprehjen e dshirs pr bashkpunim;
- bj prshndetjen dhe nnshkrimin e oferts;
- prdor forma (template) pr ofertat;
- ruaj dokumentin (komanda save);
- kontrolloj dokumentin para shtypjes pr shmangien
e gabimeve n prmbajtje dhe formatim (komanda
print preview);
- shtyp ofert me shtypsin (komanda print);
- zbatoj rregullat standarde t shkrimit t shkresave
zyrtare;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

115
RM 5 IV Pyetje-prgjigje me goj dhe vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- formuloj krkesn pr aplikim, ku jepen arsyet e
aplikimit (pse do t punsohet aty, motivet, aspiratat
personale etj.) pr at vend pune;
- przgjedh formatin e dshiruar t CV;
- plotsoj CV sipas formatit t przgjedhur;
- kontrolloj krkesn pr aplikim dhe CV para
shtypjes pr shmangien e gabimeve n prmbajtje
dhe formatim (komanda print preview);
- shtyp krkesn dhe CV me shtypsin (komanda
print);
- hartoj nj letr rekomanduese nga t tret;
- bj fajlimin e dokumentacionit pr aplikim, n
form profesionale;
- zbatoj rregullat standarde t shkrimit t shkresave;
- mbaj pastr dhe sistemoj vendin e puns.

Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n klas, kabinet, firma


msuarit t ushtrimore
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e
mundur demonstrimet konkrete pr mnyrn e shkrimit t
shkresave t ndryshme zyrtare, si pr sa i takon prmbajtjes,
stilit, prdorimit t fjalve t duhura sipas kontekstit dhe
llojit t komunikimit, ashtu edhe formatimit t tyre:
pozicionimi i elementeve prkatse, margjinat, ngjyrat etj.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr t
ushtruar shkrimin e shkresave t ndryshme zyrtare, CV,
letr rekomandimeve etj.
- Gjat vlersimit t nxnsve, duhet t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- kabinet me kompjuter, shtyps;
- template, modele shkresash;
- letr A4.

116
PRSHKRUESI I MODULIT TE PRAKTIKES PROFESIONALE

Organizimi i udhtimeve zyrtare

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: I
Klasa: 11

Numri i modulit 8
Qllimi i Nj modul praktik q i aftson nxnsit t kryejn veprimet e
modulit nevojshme pr prgatitjen e udhtimeve zyrtare t punonjsve t nj
institucioni, organizate apo kompanie.
Kohzgjatja e 4 kredite (40or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi kryen veprimet paraprake pr udhtimin zyrtar.
msuarit (RM) Prmbajtja
dhe prmbajtja - Njoftimet pr aktivitetin.
- Prcaktimi i mjetit/mjeteve t udhtimit.
- Przgjedhja e hotelit, moteli, apo ndonj vendqndrimi
tjetr.
- Marrja e ofertave nga agjencit e udhtimit.
- Informacioni pr marrjen e vizave.
- Informacioni pr gjetjen e prkthyesit.

RM 2 Nxnsi kryen veprimet pr organizimin e udhtimit zyrtar.


Prmbajtja
- Blerja e biletave t udhtimit.
- Ndjekja e procedurave pr marrjen e vizave.
- Prgatitja e materialeve t puns pr takimet, seminaret,
workshopet etj.
- Prgatitja e pajisjeve q do t merren me vete nga
personi/ personat pr udhtim.
- Przgjedhja e dhuratave simbolike.
- Organizimi i transportit pr tek vendi i nisjes dhe
mbrritjes.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

117
RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- bj njoftimet pr aktivitetin, n baz t ftess, apo
axhends s prpiluar nga vet
institucioni/organizata;
- prcaktoj mjetin/mjetet e udhtimit, n baz t
largsis, mundsive t transportit, mimeve etj.;
- przgjedh hotelin, motelin, apo ndonj
vendqndrimi tjetr, n varsi t kushteve t vendit
mikprits;
- marr ofertat nga agjencit e udhtimit;
- marr informacionin e nevojshm pr marrjen e
vizave (nse sht e nevojshme), duke kontaktuar
me ambasadat prkatse;
- marr informacion pr gjetjen e prkthyesit (nse
sht e nevojshme).

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- bj blerjen e biletave t udhtimit tek agjencia e
udhtimit e przgjedhur si ofruesja m e
prshtatshme;
- marr formulart e aplikimit n ambasadn
prkatse;
- kryej pagesat e siguracionit pran agjencive t
sigurimeve;
- prpiloj notn verbale nga institucioni/organizata
pr punonjsit q do t pajisen me viza;
- prgatis materialet e puns pr takimet, seminaret,
workshopet etj., duke br shumfishimin e tyre,
prgatitjen e fajlave me dokumentacionin e duhur
etj.;
- ndjek prgatitjen e pajisjeve dhe mjeteve t tjera q
do t merren me vete nga personi/personat q do t
udhtojn;
- przgjedh dhuratat simbolike, n rast takimesh
zyrtare t rndsishme;
- organizoj transportin pr tek vendi i nisjes dhe
mbrritjes - aeroport, port etj. - n varsi t mjetit
dhe kohs s udhtimit.

118
Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n klas, kabinet, firma
msuarit t ushtrimore.
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e
mundur demonstrimet konkrete pr kryerjen e veprimeve
pr organizimin e udhtimeve zyrtare, si kontaktimi i
agjencive t udhtimit, ambasads, prpilimin e nots
verbale, blerjen e biletave, pagesn e siguracioneve,
przgjedhjen e dhuratave simbolike etj.
- Msimdhnsi mund t prdor lojn me role gjat
zhvillimit t modulit pr situatat e ndryshme q mund t
paraqiten gjat zhvillimit t modulit dhe pr marrjen e
informacioneve konkrete (p.sh. nga agjencit e udhtimit).
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr
kryerjen e veprimeve t msiprme pr organizimin e
udhtimeve zyrtare.
- Gjat vlersimit t nxnsve, duhet t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- kabinet kompjutersh, internet;
- letr, stilolaps;
- mostra dhuratash simbolike ose makete t tyre;
- harta t ndryshme.

119
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Prezantimi i firms ushtrimore

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik ,Organizator i aktiviteteve
shoqrore
Niveli: I
Klasa: 11

Numri i modulit 9
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi pr prezantim dhe
modulit punim te prezantimeve ne programin power point
Kohzgjatja e 5kredite (50 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Loje me role-pune ne grupe
msuarit (RM) Nxnsit prgatitin prezantimin e firms ne power point per
dhe prmbajtja sektorin(departamentin ) e vet.
Prmbajtja:
- Prpilimi i nj liste i t gjitha detyrave t rregullta dhe
specifike te departamentit ose sektorit.
- Paraqitja e detyrave sipas nje rendi te caktuar
- Prgatitja e nj power pointi te prshtatur me filozofin e
firmes ushtrimore ne te cilen punon
- Prezantimi te prmbaj fjalet referuese dhe ilustrime
- Mbledh informata te nevojshme,bn foto etj
- Prgatit prezantimin ne power pont.
- Prezantohet para kolegeve
- Pret pyetje dhe pergjigjet ne pyetjet e bera
- Pranon komentet e trajnerit

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja


vlersimit e knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t
specifikuara pr do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR1 Loje me role-pune ne grupe


Nxnsi duhet t:
- Prpilimi i nj liste i t gjitha detyrave t
rregullta dhe specifike te departamentit ose

120
sektorit.
- Paraqitja e detyrave sipas nj rendi te caktuar
- Prgatitja e nj power pointi te prshtatur me
filozofin e firms ushtrimore ne te ciln punon
- Prezantimi te prmbaj fjalt referuese dhe
ilustrime te ndryshme
- Mbledh informata te nevojshme,bn foto etj
- Prgatit prezantimin ne power pont.
- Prezantohet para kolegeve
- Pret pyetje dhe prgjigjet ne pyetjet e bra
- Pranon komentet e trajnerit

Metodat e t - Ky modul duhet te realizohet n firma ushtrimore .


msuarit t - Msimdhnsi duhet t jap vazhdimisht udhzime t
rekomanduara qarta pr mnyrn e realizimit dhe procedurat e
puns,detyra duhet te realizohet ne grupe ,si detyre
komplekse .
- Msimdhnsi duhet t simuloj sa m shum situata
reale pune duke filluar q nga llojet e dokumenteve q do
t prgatiten , saktsin (standardet e prgatitjes) e deri te
vendosja e afatit t prfundimit t puns, vendosja e
raporteve t drejta me kolegt dhe zbatimi i rregullave t
brendshme t organizats pr konfidencialitetin e
informacionit.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr
prgatitjen e dokumenteve t puns,procedurat e puns
rreth prgatitjes s prezantimit per firmen ushtrimore
gjate kohes s vizitave qe i bhen firmes qofshin oto te
jashtme apo te brendshme .Prezantimi duhet t punohet
ne power point .Prezantimi mund t shfrytzohet edh per
mysafir te rregullt t firms.
- Pr realizimin e detyrs duhet te respektohet afati kohor i
prcaktuar nga msimdhnsi.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara,vzhgim gjate gjith kohs me
liste kontrolli

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Firma ushtrimore e pajisur me kompjuter .
- Printer.
- Dokumente .materiale,evidenca manuale dhe elektronike,
- Letr A4.Flip chart,markera me ngjyra
- Projektor
- Pakon e offic-programin power point
- Internetin
- Llap top,

121
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Masat diciplinore Procedurat e shqiptimit

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik ,Organizator i aktiviteteve
shoqrore
Niveli: I
Klasa: 11

Numri i modulit 10
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi pr shqiptimin e
modulit masave disiplinore ndaj atyre qe sillen ne mnyre te paprgjegjshme,
duke u mbshtet ne Ligjin e puns dhe rregulloren e firms
ushtrimore
Kohzgjatja e 5 kredite (50or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Loje me role-pune ne grupe
msuarit (RM) Nxnsi paraqet krkes pr hapjen e procedurs disiplinore.
dhe prmbajtja Prmbajtja:
- Prdorimi i kompjuterit me evidencave te puntore
- Konsulton evidencat manuale dhe elektronike te
nnshkrimit te puntoreve
- Grumbullon material me argumente(arsyetime)qe ndikojn
ne hapjen e procedurs disiplinore
- Paraqet krkes pr hapjen e procedurs disiplinore
disiplinor me arsyetimet prkatse.

RM 2 Loja me rrole
Nxnsi bene fletparaqitje komisionit disiplinor.
Prmbajtja:
- Zbatimi i ligjit te puns
- Zbatimi i rregullores se puns ne firmn ushtrimore
- Nxnsi prpilon fletparaqitje pr komision
disiplinor.
- Printon fletparaqitjen:
- Dorzimi i fletparaqitjes komisionit.
- Kontrollimin e materialit dhe argumenteve
- Deklarata e administratorit dhe puntorit
- Caktimi i mass disiplinore
- Marrja e vendimit pr marrjen e masave disiplinore
- Vendimi mbi ndrprerjen e marrdhnies se puns
duke u mbshtet ne formn e vendimit elementet,
afatet kohore ,arsyetimin,udhzimin mbi mjetin
juridik datn dhe nnshkrimin
- Stili dhe formati i organizats (sipas kritereve te
dhna).
- Terminologjia e puns dhe gramatika e shqipes.

122
- Stilet dhe formati i prezantimit.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja


vlersimit e knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t
specifikuara pr do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Loje me role-pune ne grupe


Nxnsi duhet t:
- Grumbulloj materialin ,librat e evidencs
manuale dhe elektronike me nnshkrimet e
puntorve
- Shnoj argumente mbaj evidenca mbi puntorin
e caktuar pr paraqitjen e krkess
- Prpiloj krkesn me shkrim mbi hapjen e
procedurs disiplinore ne baze te argumenteve te
grumbulluara

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Loje me role-pune ne grupe

Nxnsi duhet t:
- Zbatoj ligjin e puns mbi masat disiplinore pr
shkeljet e obligimeve te puns(prgjegjsit ne
pune)
- Zbatoj rregulloren e puns ne firme ushtrimore
mbi prgjegjsit ne pune.
- Prpiloj fletparaqitje pr hapjen e procedurs
disiplinore.
- Printoj fletparaqitje
- Dorzoj materialin komisionit disiplinor
- Kontrolloj materialin komisioni
- Merr deklarata nga administratore dhe puntori
- Caktoj masn duke u bazuar ne ligj dhe
rregullore
- Mer vendim mbi shqiptimin e prgjegjsis
disiplinore
- Prpiloj vendimin ,sipas forms juridike,me te
gjitha elemente ,hyrja ,prmbajtja
,arsyetimi,udhzimi mbi mjetin juridike ,vendi
data,nnshkrimi,vula,stili dhe formati i
dokumentit sipas standardit te firms ushtrimore

123
- Terminologjia profesionale dhe gramatika e
shqipes

Metodat e t - Ky modul duhet te realizohet n firma ushtrimore .


msuarit t - Msimdhnsi duhet t jap vazhdimisht udhzime t
rekomanduara qarta pr mnyrn e realizimit dhe procedurat e
puns,detyra duhet te realizohet ne grupe ,si detyre
komplekse .
- Msimdhnsi duhet t simuloj sa m shum situata
reale pune duke filluar q nga llojet e dokumenteve q do
t prgatiten , saktsin (standardet e prgatitjes) e deri te
vendosja e afatit t prfundimit t puns, vendosja e
raporteve t drejta me kolegt dhe zbatimi i rregullave t
brendshme t organizats pr konfidencialitetin e
informacionit.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr
prgatitjen e dokumenteve t puns,procedurat e puns
rreth shqiptimit te masave ndaj atyre qe jane te pa
prgjegjshmen ne pune,marrjen e vendimit ,zbatimin e
afatit deri te ekzekutimi i vendimit.
- Pr realizimin e detyrs duhet te respektohet afati kohor i
prcaktuar nga msimdhnsi.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara,vzhgim gjate gjith kohs me
liste kontrolli

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Firma ushtrimore e pajisur me kompjuter .
- Printer.
- Dokumente .materiale,evidenca manuale dhe elektronike,
- Letr A4.
- Projektor
- Ligji i puns
- Rregullorja e puns

124
Klasa 12
Programet e lndve profesionale
Programi i lnds

Bazat e procedurs administrative

Lmia: Administrat
Profili: Asistent juridik, Asistent i administrats, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

I. Qllimi i lnds
N prfundim t lnds s zhvilluar n klasn e 12-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e procedurs administrative;
- shpjegoj kuptimin e organit q zhvillon procedur, personit zyrtar, shtjes
administrative;
- shpjegoj kompetencat e organit pr zhvillimin e procedurs;
- numroj dhe shpjegoj rolin e palve dhe pjesmarrsve n procedur;
- shpjegoj rolin e prfaqsuesit t pals;
- numroj rastet me afate t prcaktuara me ligj si dhe t shpjegoj mnyrn e
vendosjes s afateve t tjera n veprimet procedurale;
- tregoj arsyet e mbajtjes s procesverbalit, mnyrn e mbajtjes, etj.;
- prpiloj nj procesverbal;
- prshkruaj dorzimin e shkresave, mnyrn e dorzimit;
- shpjegoj si llogariten shpenzimet e procedurs;
- numroj fazat e zhvillimit t procedurs s rregullt administrative;
- tregoj se cilat mund t jen ndryshimet n procedurn e filluar;
- tregoj hapat kryesore q ndiqen pr procedurn e hetimeve pr konstatimin e
fakteve dhe rrethanave q jan me rndsi pr marrjen e aktvendimit;
- shpjegoj dhe numroj aktet administrative: aktvendimin, konkluzionin, organin
kompetent pr vendosje;
- prshkruaj mjetet e rregullta juridike me t cilat kontestohet ligjshmria e
aktvendimit.

II. Fondi i orve t lnds


32 jav x 2 or/jav = 64 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Kuptimi dhe rndsia e procedurs administrative 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e procedurs administrative;
- numroj llojet e procedurs administrative;
- numroj dhe interpretoj me fjalt e tij parimet baz t procedurs administrative.

125
b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe rndsia e procedurs administrative.
- Dispozitat.
- Llojet e procedurs administrative.
- Parimet themelore t procedurs administrative.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- jap shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- tabela me hapat e procedurs administrative pr lloje t ndryshme procedurash;
- flip-chart, markera;
- baz ligjore pr procedurn administrative.

Kapitulli 2: Organi q zhvillon procedur administrative dhe personi zyrtar


4
or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e termit organ q zhvillon procedur;
- shpjegoj kuptimin e termit person zyrtar;
- shpjegoj kuptimin e termit shtje administrative.

b) Temat e kapitullit
- Organi q zhvillon procedur.
- Personi zyrtar.
- shtja administrative.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- jap shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera;
- baz ligjore pr procedurn administrative.

Kapitulli 3: Kompetencat n procedurn administrative 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e kompetencs n procedurn administrative;

126
- numroj dhe shpjegoj llojet e kompetencave n procedurn administrative;
- shpjegoj kuptimin e kufizimeve hapsinore;
- tregoj se kur lindin konfliktet e kompetencs dhe t jap shembuj t thjesht pr
to;
- prshkruaj raste t ndihms juridike.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, rndsia e kompetencs.
- Llojet e kompetencs.
- Kufizimi hapsinor.
- Konflikti i kompetencs.
- Ndihma juridike.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin:


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- jap shembuj praktik nga prvoja e tij/saj;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- tabela me t dhna pr fushn e kompetencave t organeve t ndryshme
administrative;
- flip-chart,markera;
- baz ligjore pr procedurn administrative.

Kapitulli 4: Palt dhe pjesmarrsit n procedur 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe jap shembuj pr palt n procedurn administrative;
- prshkruaj dallimet mes palve aktive dhe atyre pasive pjesmarrse n nj
procedur administrative;
- shpjegoj kuptimin e zotsis procedurale;
- shpjegoj kuptimin e legjitimacionit t pals n nj procedur administrative dhe
si verifikohet kjo;
- prshkruaj kuptimin e pozits s pals.

b) Temat e kapitullit
- Pala aktive dhe palt pasive.
- Zotsia procedurale.
- Legjitimacioni i pals.
- Pozita e pals.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup dhe loj me role;
- jap shembuj praktik pr ilustrimin e nocioneve t kapitullit;
- bj test t shkurtr me shkrim.

127
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- dokumente q ilustrojn pjesmarrjen e palve n procedur;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 5: Prfaqsimi i pals 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e termit prfaqsues ligjor dhe rastet kur paraqitet nevoja
pr prfaqsim ligjor;
- shpjegoj veorit q ka prfaqsuesi me vullnet;
- shpjegoj veorit q ka prfaqsuesi i autorizuar;
- shpjegoj veorit q ka prfaqsuesi i prkohshm;
- shpjegoj veprimet kryesore q ndrmarrin palt;
- prshkruaj procesin e shikimit t shkresave.

b) Temat e kapitullit
- Prfaqsuesi ligjor.
- Prfaqsuesi me vullnet.
- Prfaqsuesi i autorizuar.
- Prfaqsuesi i prkohshm.
- Veprimet e palve.
- Shikimi i shkresave.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- zbatoj metodn e diskutimit;
- jap shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skem me veorit e do lloj prfaqsimi;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 6: Afatet n procedur 7 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e afateve ligjore n procedurn administrative;
- prshkruaj mnyrn e ndarjes s afateve pr veprimet procedurale dhe t jap
shembuj pr kt;
- shpjegoj afatet q cakton organi kompetent n procedurn administrative;
- shpjegoj zbatimin e kthimit n gjendjen e mparshme si mjet i jashtzakonshm
juridik.

b) Temat e kapitullit
- Afati ligjor.
- Afatet q i cakton organi.
- Afatet absolute.

128
- Kthimi n gjendjen e mparshme.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- zbatoj metodn e diskutimit;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- jap sa m shum shembuj praktik.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skem me afatet pr veprime t ndryshme procedurale;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 7: Procesverbali 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj prmbajtjen e procesverbalit;
- shpjegoj mnyrn e mbajtjes s procesverbalit;
- tregoj se kush jan nnshkruesit e procesverbalit;
- shpjegoj pse procesverbali ka fuqi provuese;
- shpjegoj se pse dhe si bhet shnimi n shkresa dhe evidentimi i krkesave.

b) Temat e kapitullit
- Prmbajtja e procesverbalit.
- Mnyra e mbajtjes.
- Nnshkrimi.
- Fuqia provuese.
- Shnimi n shkresa dhe evidentimi i krkesave.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor metodn e diskutimit pr mnyrn e mbajtjes s procesverbalit;
- zbatoj metodn e puns n grup ose lojn me role;
- jap shembuj praktik;

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- kopje procesverbalesh t ndryshme;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 8: Shpenzimet n procedur 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj llojet e shpenzimeve t procedurs administrative;
- dalloj shpenzimet e prgjithshme dhe t veanta.

b) Temat e kapitullit
- Shpenzimet e procedurs administrative.
- Shpenzimet e prgjithshme.
- Shpenzimet e veanta.

129
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- jap shembuj praktik t llogaritjes s shpenzimeve t procedurs administrative;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skem me llojet e shpenzimeve t procedurs administrative;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 9: Fazat e procedurs s rregullt administrative 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj se si fillon procedura me krkesn e pals;
- shpjegoj se si fillon procedura sipas detyrs zyrtare;
- tregoj ndryshimet n procedurn e filluar,
- shpjegoj se si veprohet pr bashkimin e dy ose m shum shtjeve n nj
procedur;
- shpjegoj pse dhe si bhet ndrrimi i krkess,
- shpjegoj kur hiqet dor nga krkesa dhe veprimet procedurale me kt rast;
- shpjegoj rndsin e ujdis dhe far sjell ajo.

b) Temat e kapitullit
- Fillimi i procedurs me krkesn e pals.
- Fillimi i procedurs sipas detyrs zyrtare.
- Ndryshimet n procedurn e filluar.
- Bashkimi i dy ose m shum shtjeve n nj procedur.
- Ndrrimi i krkess.
- Heqja dor nga krkesa.
- Ujdia.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- bj ilustrimin e fazave t procedurs administrative me dokumentacion konkret;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- jap sa m shum shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skem me fazat e procedurs s rregullt administrative;
- dokumentacion konkret pr do faz t procedurs administrative;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 9: Procedura e hetimeve 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e procedurs s hetimeve;
- prshkruaj ndarjen e procedurs s hetimeve n varsi t kohs etj.;

130
- shpjegoj veorit e procedurs s shkurtr;
- shpjegoj veorit e procedurs s veant;
- shpjegoj veorit e shtjes paraprake dhe shqyrtimit gojor.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi dhe rndsia e procedurs s hetimeve.
- Procedura e shkurtr.
- Procedura e veant.
- shtjet paraprake.
- Shqyrtimi gojor.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj shpjegimin e procedurs s hetimeve me sa m shum shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me goj.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- dokumentacion praktik i procedurs s hetimeve;
- flip-chart, marker.

Kapitulli 10: Aktet administrative 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e aktit administrativ;
- shpjegoj se cili sht organi q merr aktvendim n raste t ndryshme;
- dalloj pjest prbrse t aktvendimit;
- dalloj llojet e ndryshme t aktvendimeve;
- numroj rastet kur organi nxjerr konkluzion dhe tregoj mnyrn e formulimit t
tij.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, rndsia.
- Organi i cili merr aktvendim.
- Pjest e aktvendimit. Llojet e aktvendimit.
- Konkluzioni.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- ilustroj shpjegimin e akteve administrative me dokumentacion konkret;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- bj test t shkurtr me shkrim.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- dokumentacion praktik pr aktet administrative;
- flip-chart, marker.

131
Kapitulli 11: Mjetet juridike n procedur 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e mjeteve juridike n procedurn
administrative;
- numroj llojet e mjeteve juridike n procedurn administrative;
- krahasoj karakteristikat e mjeteve t rregullta juridike me ato t mjeteve t
jashtzakonshme juridike;
- shpjegoj veorit e ankess dhe kundrshtimit si mjete t rregullta juridike;
- prshkruaj rastet kur prdoret kundrshtimi si mjet juridik.

b) Temat e kapitullit
- Kuptimi, rndsia e procedurs administrative.
- Llojet e mjeteve juridike n procedurn administrative.
- Ankesa, kundrshtimi.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn e diskutimit;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- jap shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- dokumentacion praktik i mjeteve juridike n procedur;
- flip-chart, marker.

132
Programi i lnds

Kushtetuta dhe t drejtat e qytetarve

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

I. Qllimet e lnd
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 12-t, nxnsi duhet t:
shpjegoj pr lindjen e Republiks s Kosovs dhe tregoj faktort n
shprbrjen e ish Jugosllavis, akte kushtetuese dhe politike prcaktuan
shtetsin dhe pavarsin e Kosovs,
shpjegoj pozitn e Kosovs sipas rezolut 1244,
shpjegoj zgjedhjet komunale dhe themelimin e institucioneve t para
demokratike n Kosov,
tregoj pr kornizn kushtetuese dhe organet sipas korrnizes,
shpjegoj organizimin e judikaturs,nocioni,prbrja dhe karakteri i funksionit
gjyqsor,shpalljen e pavarsis s Kosovs 17 shkurt 2008, tregoj nxjerrjen e
Kushtetutes s Republiks s Kosovs,
shpjegoj dispozitat themelore,prkufizimin e shtetit t Kosovs,organizimin e
shtetit,
Krahasoj dhe prsrite lirit dhe te drejtat nga viti i kaluar me lirive dhe t
drejtave sipas kushtetuts s Republiks t Kosovs;
shpjegoj te drejtat e komuniteteve ne Kosov;
shpjegoj parimet e prgjithshme t organeve t shtetit te Kosovs-Kuvendi i
Republiks s Kosovs,numroj rastet e shprndarje s kuvendit:
shpjegoj statusin,kompetencat,zgjedhja,mandati,betimi,
imuniteti,pajtueshmria e presidentit t Republiks s Kosovs,numroj rastet
e shkarkimit t presidentit:
shpjegoj parimet e prgjithshme t Qeveris s Republiks s
Kosovs,mnyrn e zgjedhjes s kryetarit dhe ministrave,numroj
kompetencat e qeveris dhe kryeministrit, prgjegjsit, imuniteti ,mocioni i
votbesimit,shrbimi civil,
shpjegoj sistemin e drejtsis,parimet e prgjithshme t sistemit
gjyqsor,organizimin dhe juridiksioni i gjykatave:numroj rastet e shkarkimit
t gjyqtarve:
tregoj pr mandatin e gjyqtarve dhe riemrimin,pajtueshmrin,imunitetin,:
shpjegoj kshillin gjyqsor t Kosovs,prokurorin e shtetit,avokaturn
shpjegoj parimet e prgjithshme t Gjykats kushtetuese t
Kosovs,juridiksioni dhe palt
shpjegoj marrdhniet ekonomike,pronn,financat publike,prdorimi i
pasuris natyrore:
shpjegoj parimet e prgjithshme t qeverisjes lokale dhe organizimin e saj:
shpjegoj parimet e prgjithshme t sektorit t siguris,forcn e
siguris,kshilli i siguris,policin e Kosovs,autoritetin civil,gjendja e
jashtzakonshme

133
shpjegoj institutet e pavarura-Avokati i popullit,zgjedhja,kualifikimi dhe
shkarkimi i Avokatit t popullit,komisioni i qendror i zgjedhjeve,agjentit e
pavarura,banka qendrore:
shpjegoj propozimin gjith prfshirs t statusit t Kosovs.
.

II. Fondi i orve t lnds


32 x 2 or/jav = 64or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Lindja e Republiks s Kosovs-shprbrja e ish Jugosllavis


5 or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj faktort q dikuan n shprbrjen e ish Jugosllavis,
- numroj aktet kushtetuese dhe politike q ndikuan n shtetsin dhe pavarsin e
Kosovs:
- tregoj pr deklaratn Kushtetuese t 2 korrik 1990:
- shpjegoj rendsin e referendumit popullor pr Kosovn shtete te pavarur,
- shpjegoj rndsin e Kushtetuts s Republiks s Kosovs,
- numroj amendamentet kushtetuese n kushtetutat e Kosovs
b) Temat e kapitullit
- Lindjes se Republiks s Kosovs dhe shprbrja e ish Jugosllavis,
- Aktet burimore kushtetuese dhe politike me te cilat u prcaktua shtetsia e
Kosovs,
- Deklarata kushtetuese e Kosovs,
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs,
- Referendumi pr Republikn e Kosovs shtet sovran dhe i pavarur,
- Rezoluta e kuvendit t Kosovs pr republikn e Kosovs,
- Amendamentet e Kushtetuese n Kushtetutn e Republiks S Kosovs

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brain storming);
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.
d) shtet pr realizimin e kapitullit
- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

Kapitulli 2: Pozita e Kosovs sipas rezoluts 124 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj pozitn e Kosovs sipas rezolut 1244;
- tregoje se cili organ e ka miratua rezolutn 1244;

134
- tregoj fazat e kalimit t administrimit ndrkombtar n baz t Rezoluts 1244.
- tregoj pr dispozitat qe vlejn n Kosov;

b) Temat e kapitullit
- Rezoluta 1244
- Prmbajtja e Rezoluts 1244
- Ligji n fuqi n Kosov

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs
- Literatur profesionale

Kapitulli 3:Zgjedhjet komunale dhe themelimi i institucioneve t para


demokratike t pushtetit lokal n Kosov
3or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj zgjedhjet komunale dhe themelimin e institucioneve t para
demokratike n Kosov;
- numroj prgjegjsit dhe pushtetin e komunave:
- tregoj dhe krahasoj organet e komuns s athershme me organet dhe
kompetencat sot:
- shpjegoj kontrollin ndrkombtar n funksionimin e pushtetit lokal:
b) Temat e kapitullit
- Zgjedhjet komunale dhe themelimi i institucioneve t para demokratike t pushtetit
lokal n Kosov
- Prgjegjsit dhe pushteti i komunave:
- Organet e komuns .
- Kontrolli ndrkombtar i funksionimit t pushtetit lokal.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

135
Kapitulli 4: Korniza kushtetuese dhe organet sipas kornizs, 3 or

a) Qllimet e kapitullit

N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:


- shpjegoj kuptimin e Kornizs Kushtetuese,
- tregoj pr shtjet kontestuese me rastin e hartimit t Kornizs Kushtetuese ;
- Tregoj pr prmbajtjen dhe strukturn e kornizs Kushtetuese:
- Numroj institucionet e prkohshme vetqeverisse

b) Temat e kapitullit

- Kuptimi dhe rndsia e Kornizs Kushtetuese:


- shtjet kontestuese me rastin e hartimit t kornizs Kushtetuese.
- Prmbajtja dhe struktura e kornizs Kushtetuese.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- Krahasoj dispozitat themelore te kornizs Kushtetuese me dispozitat tjera te
Kushtetuts s Kosovs.
-
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit

- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

Kapitulli 5: Organizimin e judikaturs , nocioni,prbrja dhe karakteri i


funksionit gjyqsor,
4 or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj nocionin,prmbajtjen dhe karakteri i funksionit gjyqsor
- tregoj pr parimin e gjykimit n instanc,
- numroj kushtet e zgjedhjes s gjyqtarve,
- tregoj pr prokurort dhe gjyqtart ndrkombtar n Kosov,
- shpjegoj strukturn e gjykatave,
- shpjegoj organet e pa varura,prokurorit dhe avokatura
b) Temat e kapitullit
- Nocioni ,prmbajtja dhe karakteri i funksionit gjyqsor,
- Pavarsia e gjykatave dhe gjyqtarve n gjykim,
- Kolegji n gjykim,parimi i gjykimit n instanc
- Zgjedhja dhe shkarkimi i gjyqtarve .
- Gjyqtart dhe prokurort ndrkombtar n sistemin gjyqsor n Kosov,
- Struktura e gjykatave,
- Organet e pavarura,prokurorit dhe Avokaturat,

136
c) Udhzime didaktike pr kapitullin

Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera.
- Literatur profesionale,
- Interneti

Kapitulli 6: Kushtetuta e Republiks s Kosovs 4or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj dispozitat themelore,prkufizimin e shtetit t Kosovs,burimin e
sovranitetit,
- numroj gjuhet zyrtare,simbolet,qe prdoren ne Kosov :
- tregoj pr trashgimin kulturore n Kosov:
b) Temat e kapitullit
- Dispozitat themelore,prkufizimi i shtetit,
- Sovraniteti,barazia para ligjit,forma e qeverisjes dhe ndarja e pushtetit,
- Gjuht,simbolet,vlerat,trashgimia kulturore dhe fetare,ekonomia,pushteti lokal.
- Shtetasit jasht vendit,marrveshjet ndrkombtare,bartja e sovranitetit,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brain storming);
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.
d) shtet pr realizimin e kapitullit
- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

Kapitulli 7: T drejtat dhe lirit themelore 3 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Krahasoj dhe prsrite lirit dhe te drejtat nga viti i kaluar dhe lirive dhe te
drejtave sipas kushtetuts se Republiks se Kosovs;
- shpjegoj te drejtat e komuniteteve ne Kosov;

b) Temat e kapitullit
- Lirit dhe te drejtat themelore
- T drejtat e komuniteteve n Kosov

137
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

Kapitulli 8: Kuvendi i Republiks s Kosovs 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj parimet e prgjithshme te organeve t shtetit te Kosovs,strukturn e
kuvendit,kompetenca,zgjedhja dhe mandati,barazia gjinore,pamundsia e
kandidimit,imuniteti,rregullorja e puns,komisionet,miratimi i ligjeve;
- numroj rastet e shprndarje s kuvendit:

b) Temat e kapitullit
- Parimet e prgjithshme t Kuvendit t Republiks s Kosovs.
- Struktura e Kuvendit.
- Kompetencat e Kuvendit.
- Zgjedhja dhe mandati,zgjedhja e kryetarit dhe nnkryetarve
- Seancat,kuorumi,barazia gjinore,pajtueshmria ,pamundsia e kandidimit

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

Kapitulli 9: Presidenti i Republiks s Kosovs


4 or
a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj statusin ,kompetencat,zgjedhja,mandati dhe betimi,
- tregoj pr mandatin,imunitetin,pajtueshmrin e presidentit t Republiks s
Kosovs;
- numroj rastet e shkarkimit t presidentit:

b) Temat e kapitullit
- Statusi i presidentit.

138
- Kompetencat e presidentit t Republiks s Kosovs.
- Zgjedhja e presidentit dhe kualifikimi pr zgjedhje.
- Mandati dhe betimi i presidentit.
- Mungesa e prkohshme e presidentit,
- Shkarkimi i presidentit,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

Kapitulli 10: Qeveria e republiks s Kosovs 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj parimet e prgjithshme te Qeveris se Republiks s Kosovs
- tregoj mnyrn e zgjedhjes s kryetarit dhe ministrave,
- numroj kompetencat e qeverise dhe kryeministrit,
- tregoj prgjegjsit,imunitetin,mocioni i votbesimit,shrbimin civil,
b) Temat e kapitullit
- Parime te prgjithshme te Qeveris s Republiks s Kosovs.
- Kompetenca e qeveris.
- Kompetencat e kryeministrit.
- Zgjedhja e qeveris.
- Ministrit dhe prfaqsimi i komuniteteve,
- Prgjegjsit,
- Imuniteti,procedurat,mocioni i votbesimit,shrbimi civil

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera.
- Kushtetuta e Republiks s Kosovs

Kapitulli 11: Sistemi i drejtsis

a) Qllimet e kapitullit 5 or
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:

139
- shpjegoje sistemin e drejtsis,parimet e prgjithshme t sistemit
gjyqsor,organizimin dhe juridiksioni i gjykatave:
- numroj rastet e shkarkimit t gjyqtarve:
- tregoj pr mandatin e gjyqtarve dhe riemrimin,pajtueshmrin,imunitetin,:
- shpjegoj kshillin gjyqsor t Kosovs,prokurorin e shtetit,avokaturn :
b) Temat e kapitullit
- Parimet e prgjithshme te sistemit gjyqsor.
- Organizimi dhe juridiksioni i gjykatave .
- Emrimi dhe shkarkimi i gjyqtarve.
- Mandati dhe riemrimi,pajtueshmria,imuniteti
- Kshilli gjyqsor i Kosovs.
- Prokurori i shtetit,kshilli prokuroria i Kosovs,
- Avokatura,

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e rreth sistemit t drejtsis n Kosove;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 12: Gjykata kushtetuese e Kosovs 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj parimet e prgjithshme te gjykats kushtetuese t Kosovs,juridiksioni
dhe palt:
- tregoj prbrjen ,mandatin,organizimin,imunitetin dhe shkarkimin e gjykats
kushtetuese
b) Temat e kapitullit
- Parimet e prgjithshme .
- Juridiksioni dhe palt e autorizuara.
- Prbrja dhe mandati i gjykats kushtetuese,
- Organizimi i gjykats kushtetuese,
- Efekti juridik i vendimeve,
- Imuniteti, shkarkimi

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor metodn shkmbim mendimesh (brainstorming);
- krkoj nga nxnsit t diskutojn pr gjykatn kushtetuese te Kosovs

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera;

140
Kapitulli 13: Marrdhniet ekonomike 4or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj marrdhniet ekonomike,pronn,
financat publike,prdorimi i pasuris natyrore:

b) Temat e kapitullit
- Parimet e prgjithshme.
- Financat Publike.
- Prona,.
- Prdorimi i pasuris dhe burimeve natyrore.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.
- Literatur adekuate,

Kapitulli 14: Qeverisja lokale

a) Qllimet e kapitullit 2 or
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj parimet e prgjithshme te qeverisjes lokale dhe organizimin e saj:

b) Temat e kapitullit
- Parimet e prgjithshme te qeverisjes lokale.
- Organizimi dhe funksionimi i qeverisjes lokale .

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e rreth qeverisjes lokale;

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 15: sektori i siguris

a) Qllimet e kapitullit 4 or
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Shpjegoje parimet e prgjithshme te sektorit t siguris,
forcn e siguris,kshilli i siguris,policin e Kosovs,
autoritetin civil,gjendja e jashtzakonshme

141
b) Temat e kapitullit
- Parimet e prgjithshme mbi sigurin,drejtsin .
- Forca e siguris s Kosovs,
- Kshilli i siguris s Kosovs,
- Policia e Kosovs,
- Agjencia e Kosovs pr inteligjence,
- Autoriteti civil,gjendja e jashtzakonshme

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e rreth Forcs s siguris;
- testi i shkurt me shkrim,

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 16: Institucionet e pavarura

a) Qllimet e kapitullit 4 or
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- Shpjegoje institutet e pavarura-Avokati i popullit,
- Tregoj pr zgjedhjen,kualifikimi dhe shkarkimi i Avokatit t popullit,
- tregoj pr komisionin qendror t zgjedhjeve,agjencit e pavarura,bankn
qendrore:

b) Temat e kapitullit
- Rroli dhe kompetencat e Avokatit te popullit .
- Kualifikimi ,zgjedhja dhe shkarkimi,
- Raportimi i avokatet te popullit,
- Auditori i prgjithshm i Kosovs,,
- Komisioni qendror i zgjedhjeve,
- Banka qendrore e Kosovs

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e rreth Institucioneve te pavarura;
- testi i shkurt me shkrim,

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 17: Dispozitat prfundimtare


a) Qllimet e kapitullit 3 or
- N Shpjegoje propozimin gjith prfshirs se statusit te Kosovs:

142
b) Temat e kapitullit
- Propozimi gjithprfshirs i statusit t Kosovs,amendamenti,
- Vazhdimi i marrveshjes ndrkombtare

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e rreth kapitullit;
- Organizoj test me shkrim,
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

143
Programi i lnds
Bazat e retoriks
Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

I. Qllimet e lnds
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 12-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsia e retoriks;
- tregoj mnyrn e komunikimit verbal n vendet e puns;
- prshkruaj dinamikn e puns;
- tregoj mnyrn e t folurit publik;
- prshkruaj komunikimin n mes njerzve;
- tregoj komunikimin pa fjal me veprime konkludente;
- shpjegoj komunikimin masiv;
- tregoj pr komunikimin ndrkombtar;
- shpjegoj t drejtn e medieve;
- tregoj komunikimin me media;
- tregoj pr teknikn e komunikimit;
- demonstroj mnyrn e prezantimit.

II. Fondi i orve t lnds


32 x 1 or/jav = 32 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: Hyrje n retorik 6or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin dhe rndsin e retoriks;
- tregoj pr rolin e retoriks n shoqri dhe fjalimet;
- shpjegoj veorit e fjalimeve t bukura q mbaheshin n Rom.

b) Temat e kapitullit
- Lnda, kuptimi i retoriks n prgjithsi.
- Rndsia dhe roli i retoriks dhe fjalimet.
- Fjalimet e bukura n Rom.
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.

144
Kushtet pr realizimin e kapitullit
- flip-chart, markera;
- internet.

Kapitulli 2: Komunikimi verbal n vendet e puns 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- argumentoj nevojn pr nj komunikim profesional n vendet e puns;
- tregoj pr mnyrn e komunikimit verbal n vendet e puns;
- krahasoj mnyrn e komunikimit verbal dhe me shkrim;

b) Temat e kapitullit
- Hyrje n njohurit e komunikimit.
- Komunikimi verbal n vendin e puns.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- tregoj, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Interneti.

Kapitulli 3: Dinamika e komunikimit 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj dinamikn e komunikimit.

b) Temat e kapitullit
- Teoria dhe praktika e t folurit dhe t dgjuarit t efektshm n komunikimet n
mes njerzve, n grupe dhe situatat e komunikimit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji.

145
Kapitulli 4: T folurit publik 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj zhvillimin fillestar t folsve
- shpjegoj pr krkesat sekrete n lidhje me fjalimet fiktive n situata publike dhe
n audienc.

b) Temat e kapitullit
- Zhvillimi i njohurive fillestare t folsve.
- Krkesat sekrete pr fjalime fiktive n situata publike dhe n audienc.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi lirin e fjals

Kapitulli 5: Komunikimi n mes njerzve 4 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj parimet e komunikimit;
- tregoj pr njohurit e komunikimit ndrnjerzor,

b) Temat e kapitullit
- Parimet e komunikimit ndrnjerzor.
- Njohuri pr komunikimin ndrnjerzor.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji pr komunikimi

Kapitulli 6: Komunikimi pa fjal me veprime konkludente 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr mnyrat e njerzve pr t komunikuar pa fjal;
- tregoj pr veprimet konkludente.

146
b) Temat e kapitullit
- Mnyra e njerzve pr t komunikuar pa fjal.
- Veprimet konkludente.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e nocioneve dhe koncepteve;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- literatur adekuate;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 7: Komunikimi masiv 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj mnyrn e transmetimit
- tregoj pr ndikimin e filmit n shoqri;
- tregoj pr metodat e shtypura dhe ndikimin e tyre n shoqri dhe individ;

b) Temat e kapitullit
- Transmetimi
- Filmi.
- Mediet e shtypura dhe ndikimi i tyre n shoqri dhe tek individi.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me komunikimin
masiv;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 8: Komunikimi ndrkombtar 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr mnyrn e komunikimit ndrkombtar t suksesshm;

b) Temat e kapitullit
- Teoria dhe praktika e komunikimit ndrkombtar t suksesshm.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin

147
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me objektet e s drejts
dhe faktet juridike;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 9: E drejta e medieve 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj t drejtn e medieve, si e drejt pozitive;
- tregoj faktort q ndikojn n demokratizimin e medieve;
- tregoj pr lirin e medieve dhe lirin e shoqris n shprehjen e lir t fjals.

b) Temat e kapitullit
- E drejta e medieve dhe e drejta e qytetarve.
- E drejta e medieve si e drejt pozitive.
- Faktort q ndikojn n demokratizimin e medieve.
- Mediet e lira dhe shoqria e lir.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me fjaln e lir;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 10: Komunikimi me media 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr karakteristikat e puns me publikun;
- tregoj pr materialet q duhet t prgatiten n lidhje me aktivitetet prkatse;
- shpjegoj mnyrn e informimit t medieve lidhur me aktivitetin;
- tregoj pr mnyrn e formulimit t pyetjeve;
- shpjegoj mnyrn e dhnies s raportit.

b) Temat e kapitullit
- Karakteristikat e puns me publikun.
- Prgatitja e materialeve lidhur me aktivitetin prkats.
- Informimi i medieve.
- Organizimi i konferencave me media.

148
- Formulimi i prgjigjeve.
- Raportimi.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me formulimin e
pyetjeve pr intervist;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 11: Komunikimi, retorika dhe teknika e biseds 6 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prpiloj fjalit lidhur me prezantimin;
- tregoj pr komunikimin verbal;
- tregoj pr stilet e komunikimit;
- tregoj pr teknikn e zgjedhjes s konflikteve;
- demonstroj pr teknikn e gjuhs trupore;
- prshkruaj veorit e komunikimit ndrkulturor dhe faktort q duhen pasur
parasysh.

b) Temat e kapitullit
- Prgatitja e biseds dhe referateve.
- Formulimi i fjalive dhe mbshtetja pr prezantim.
- Komunikimi verbal dhe nn verbal. Stilet e komunikimit.
- Teknika e zgjidhjes s konflikteve.
- Dgjimi aktiv.
- Prdorimi efektiv i gjuhs trupore.
- Komunikimi ndrkulturor.
c) Udhzime didaktike pr kapitullin
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj me teknikat e dhe stilet e
komunikimit;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 12: Prezantimi 5 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:

149
- shpjegoj teknikn dhe strategjin e prezantimit;
- prshkruaj mnyr e prpilimit t nj prezantimi dhe far duhet mbajtur
parasysh gjat ktij procesi;
- dij prdorimin e pajisjeve pr prezantim, si projektor, Power Point etj;

b) Temat e kapitullit
- Ndrtimi teknik dhe strategjik;
- Prdorimi i mjeteve pr prezantim, pajisjeve, tabels me letr (flip-chart),
- projektor, programi Power Point

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me prezantimin;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.

150
Programi i lnds

E drejta e autorit
Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

I. Qllimet e lnds
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 12-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e s drejts s autorit dhe objektin e saj;
- shpjegoj funksionin e autorit;
- shpjegoj nocionin e autorit, marrdhnia midis autorit dhe t drejtat t afrta;
- tregoj pr parimet autorit dhe detyrat;
- tregoj pr pengesat dhe ndalesat e autorit;
- shpjegoj marrdhniet ndrmjet autorit dhe t drejtat t afrta;
- tregoj pr veprat e autorit dhe kushtet e mbrojtjes;
- prshkruaj procedurn n kontestet e autorit;
- tregoj pr caktimin kufizimin e s drejts s autorit;
- tregoj pr llojet e kontratave, kontratat;
- shpjegoj administrimin e t drejtave t autorit.

II. Fondi i orve t lnds


32 x 2 or/jav = 64or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1: E drejta e autorit 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj kuptimin e s drejts s autorit;
- tregoj marrdhnien e s drejts s autorit dhe t drejtave tjera;
- tregoj objektin e e s drejts s autorit;
- tregoj rndsin e t drejts s autorit;
- shpjegoj veprat e autorit;
- tregoj pr kushtet e mbrojtjes.

b) Temat e kapitullit
- T drejtat e autorit, prkufizimet.
- Marrdhnia midis s drejts s autorit dhe t drejtave t afrta .
- Autori dispozitat e prgjithshme.
- Veprat e autorit dhe kushtet e mbrojtjes. Veprat e autorit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me autorin;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

151
d) Kushtet pr realizimin e kapitullit
- projektor;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 2: T drejtat e autorit dhe funksionet 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj funksionet e autorit;
- tregoj pr t drejtat e autorit;
- dalloj t drejtat e autorit;

b) Temat e kapitullit
- T drejtat morale.
- T drejtat ekonomike.
- E drejta e reproduktimit.
- E drejta e shprndarjes.
- E drejta pr kompensim t veant.
- T drejtat tjera t autorit.
- Funksioni dhe t drejtat e autorit.
- E drejta n kompensim t veant.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me t drejtat e autorit;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart, markera.
- Ligji pr t drejtat e autorit.

Kapitulli 3: T drejtat e afrta 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj dallimin midis t drejts s autorit dhe t drejts s afrt;
- krahasoj t drejtn e prodhuesve dhe fonogrameve;
- tregoj pr t drejtat e producentve t filmit, organizoj nj pjes teatrale;
- tregoj pr t drejtat e organizatave radiotelevizive;
- tregoj t drejtat e botuesve, organizoj nj intervist me persona nga institucionin
i arsimit.

b) Temat e kapitullit
- T drejtat e interpretuesve.
- T drejtat e prodhuesve t fonogrameve.
- T drejtat e producentve t filmit.
- T drejtat e organizatave radiotelevizive. T drejtat e botuesve.
c) Udhzime didaktike pr kapitullin

152
Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji pr t drejtat e autorit dhe t drejtat tjera t prafrta.

Kapitulli 4: Administrimi i t drejtave 8 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj mundsit dhe mjetet pr administrimin individual t t drejtave;
- prshkruaj mundsit dhe mjetet pr administrimin kolektiv t t drejtave.

b) Temat e kapitullit
- Administrimi individual i t drejtave.
- Administrimi kolektiv i t drejtave.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi t drejtat e autorit.

Kapitulli 5: E drejta kontraktuese e autorit 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- rikujtoj t drejtn kontraktore;
- dij t prpiloj kontrata t ndryshme mbi t drejtn e autorit.

b) Temat e kapitullit
- E drejta kontraktore.
- Kontrata e shfaqjes.
- Kontrata e interpretimit.
- Kontrata e prpunimit t veprs.
- Veprat audio vizuale.
- E drejta e transmetuesve.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;

153
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi t drejtat e autorit.

Kapitulli 6: Mbrojtja e t drejtave 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr kushtet q ndikojn pr t mbrojtur t drejtat e autorit;
- tregoj se cilt persona kan t drejt t krkojn mbrojtje;
- tregoj pr masat mbrojtse t t drejtave t autorit.

b) Temat e kapitullit
- Kushtet e mbrojtjes s autorit.
- Personat q krkojn mbrojtje.
- Masat pr sigurimin e mbrojtjes.
- Masat pr zbatimin e mbrojtjes.
- Masat gjyqsore.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e nocioneve dhe koncepteve;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji mbi t drejtat e autorit;
- flip-chart, markera.

Kapitulli 7: Ndshkimet 9 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj detyrimet pr dhnien e informacionit;
- tregoj pr sigurimin e provave pr t drejtat e autorit;
- tregoj pr kushtet q ndikojn n shpejtimin e procedurs;
- tregoj pr masat disiplinore q merren n rastet e shkeljes s t drejtave t autorit;
- prshkruaj rolin dhe funksionin e organit kompetent q bn ndjekjen penale;
- tregoj pr rastet e konfiskimit t materialit t autorit;
- shpjegoj aktgjykimin;
- bj dallimin se kur konsiderohet kundrvajtje shkelja e t drejts s autorit e kur
vepr penale.

b) Temat e kapitullit
- Detyrimi pr dhnien e informacioneve.
- Sigurimi i provave.
- Shpejtimi i procedurs.
- Masat disiplinore.

154
- Ndjekja penale.
- Konfiskimi.
- Shpallja e aktgjykimit.
- Kundrvajtja.
- Veprat penale.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Ligji pr t drejtat e autorit.

155
Programi i lnds

Mjetet teknike pr incizim, zrim dhe ndriim


Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

I. Qllimet e lnds
N prfundim t trajtimit t lnds n klasn e 12-t, nxnsi duhet t:
- shpjegoj veorit e altoparlantve pr prhapjen e zrit dhe ndikimi i ambientit
n zrim;
- prshkruaj vetit e mikrofonave dhe aplikimin e tyre n zrim;
- prshkruaj llojet e ndryshme t zrimit t ambientit dhe kujdesi gjat zrimit;
- shpjegoj mnyrn e zgjedhjes, prdorimit dhe montimit t akustiks s ambientit;
- prshkruaj prpunimin analog t zrimit dhe funksionin e A/D konvertorve;
- prshkruaj elementet kryesore t zrimit digjital;
- prshkruaj detajizimin e sistemeve kabllovike dhe shfrytzimin adekuat t tyre;
- rendis dhe prshkruaj vetit themelore t audio komponentve.

II. Fondi i orve t lnds


32 x 2 or/jav = 64 or

III. Programi i hollsishm i lnds

Kapitulli 1:Veorit e altoparlantve, prhapja e zrit dhe ndikimi i ambientit n


zrim 11 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- shpjegoj veorit e altoparlantve;
- tregoj prhapjen e zrit dhe ndikimi i ambientit n zrim.

b) Temat e kapitullit
- Bazat e akustiks:
- Vetit e altoparlantve.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- prdor pun n grupe;
- ilustroj nprmjet shembujve praktik.

f) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- flip-chart, markera;
- skic adekuate.

156
Kapitulli 2: Vetit e mikrofonave dhe aplikimi i tyre n zrim 11 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr vetit e mikrofonave;
- tregoj mnyrn e aplikimit n zrim.

b) Temat e kapitullit
- Struktura e mikrofonave.
- Ndrtimi i mikrofonave dhe prdorimi.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- tregoj, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- Interneti.

Kapitulli 3: Llojet e zrimit t ambientit 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr llojet e zrimit t ambientit;
- prshkruaj kujdesin pr zrim.
- tregoj mnyrn e zgjedhjes dhe prdorimin e akustiks n ambient;

b) Temat e kapitullit
- Zrimet e ambienteve.
- Zrimet e hapura dhe t mbyllura.
- Mnyra e zgjedhjes dhe prdorimit t akustiks n ambient

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- bj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- pajisje t thjeshta t zrimit;
- internetin.

157
Kapitulli 5: Prpunimi analog i zrimit dhe A/D konvertort 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj specifikimet e prodhuesve t mikrofonave e altoparlantve dhe
amplifikatorve, si edhe prdorimin e tyre n projekte t ndryshme.

b) Temat e kapitullit
- Prdorimi i specifikimeve t prodhuesve t mikrofonave, altoparlantve dhe
amplifikatorve t projekteve konkrete.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- parashtroj pyetje, shkruaj prgjigjet e dhna dhe komentoj ato;
- prdor shkmbim idesh;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- ilustroj me shembuj praktik;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- skema dhe foto adekuate.

Kapitulli 6: Prpunimi digjital i zrit dhe pajisjet prcjellse 10 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- prshkruaj elementet kryesore t zrimit digjital;
- prshkruaj pajisjet m t prhapura q prdoren pr prpunimin digjital t zrit.
- prshkruaj detajizimin e sistemit kabllovik dhe shfrytzimin e tyre;
- prshkruaj mnyrn e shfrytzimit

b) Temat e kapitullit
- Njohja elementare pr prpunimin analog dhe digjital t zrimit.
- Pajisjet prcjellse.
- Detajizimi i sistemit kabllovik n zrim;
- Shfrytzimi adekuat i tyre.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor pyetje, t shkruaj prgjigjet e dhna dhe ti komentoj ato;
- organizoj diskutimin e nocioneve dhe koncepteve;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- kompjuter;
- internet.

158
Kapitulli 8: Audio komponentet 12 or

a) Qllimet e kapitullit
N prfundim t kapitullit, nxnsi duhet t:
- tregoj pr vetit themelore t audio komponentve;
- tregoj pr mnyrn e kompletimit t sistemit t zrimit, incizimit.

b) Temat e kapitullit
- Vetit themelore t audio komponentve.
- Kompletimi me sistemin e zrimit dhe prpunimi i zrit, incizimit.

c) Udhzime didaktike pr kapitullin


Rekomandohet q msimdhnsi t:
- prdor shkmbim idesh;
- krkoj nga nxnsit t japin sa m shum shembuj lidhur me sistemin audio dhe
teknologjin e re;
- zbatoj metodn e puns n grup;
- organizoj test t shkurtr me shkrim.

d) Kushtet pr realizimin e kapitullit


- projektor;
- flip-chart,
- markera;
- kompjuter;
- internet.

159
Klasa 12
Prshkruesit e moduleve t praktikave
profesionale

PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Aftsit praktike t t folurit

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: II
Klasa: 12

Numri i modulit 11
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi pr t dhn prgjigje
modulit me goj, ose me aftsi prezantuese gjat dhnies s instruksioneve,
pr t vepruar si n situata profesionale ashtu edhe n situata sociale
t ndryshme.
Kohzgjatja e 2 kredite (20or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi merr pjes n nj diskutim n grup.
msuarit (RM) Prmbajtja:
dhe prmbajtja - Prcaktimi i shtjeve pr diskutim.
- Prcaktimi i kohs pr diskutim.
- Caktimi i drejtuesit t diskutimit.
- Pjesmarrja n diskutim.

RM 2 Nxnsi jep udhzime me goj n varsi t qllimit dhe


audiencs.
Prmbajtja:
- Prcaktimi i udhzimeve n varsi t situats s dhn.
- Prcaktimi i rendit logjik t udhzimeve, i detajeve dhe
theksimi i masave paralajmruese.
- Monitorimi i audiencs gjat dhnies s udhzimeve, si
edhe prsritja e udhzimeve ose perifrazimi i tyre (nse
sht e nevojshme).

RM 3 Nxnsi ndrvepron me nj individ n situata specifike.


Prmbajtja:
- Prcaktimi i qndrimit n nj situat t dhn.
- Dhnia e kontributit gjat dialogut.
- Prgjigjet dhe reagimi gjat dialogut.
- Qartsia dhe dgjueshmria gjat biseds.
- Intonacioni dhe qetsia.

160
Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e
vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Detyr
KR Nxnsi duhet t:
- prcaktoj shtjen pr diskutim s bashku me
msimdhnsin ose me grupin, n varsi nga situata,
e cila mund t jet e fushs profesionale ose nga
fusha t tjera;
- prcaktoj, n bashkpunim me msimdhnsin ose
grupin, kohn pr diskutim;
- caktoj, n bashkpunim me msimdhnsin ose
grupin, drejtuesin e diskutimit;
- marr pjes n diskutim, duke pasur parasysh q:
kontributet n diskutim t jen t argumentuara
dhe t mbshtesin zhvillimin e diskutimit;
gjuha, stili dhe komunikimi joverbal t
mbshtesin zhvillimin e diskutimit;
intonacioni (kngzimi, melodia) i zrit dhe
qetsia t mbshtesin kontributin e t tjerve n
diskutim.

RM 2 IV Detyr
Nxnsi duhet t:
KR - prcaktoj qart udhzimet q do t jepen n
situatn e dhn;
- jap udhzimet sipas rendit logjik t prcaktuar, n
mnyr t qart dhe t detajuara (n varsi t
audiencs s cils i jepen kto udhzime);
- theksoj masat paralajmruese ndaj rreziqeve ose
ndrlikimeve t mundshme;
- monitoroj audiencn gjat dhnies s udhzimeve,
duke pasur parasysh q:
t ket nj t folur t qart dhe t dgjueshm;
t prsris ose perifrazoj udhzimet (nse
sht e nevojshme);
intonacioni (kngzimi, melodia) i zrit dhe
qetsia t mbshtesin dhnien e udhzimeve;
gjuha, stili dhe komunikimi joverbal t
mbshtesin dhnien e udhzimeve.

RM 3 IV Loj me role
Nxnsi duhet t:
KR - prcaktoj drejt qndrimin e vet n situatn

161
specifike t dhn;
- jap kontribut me argumente pr mbshtetjen e
dialogut me individin tjetr;
- prgjigjet dhe t reagoj n mnyr t till q t
ndihmoj ecurin n drejtimin e duhur t dialogut;
- flas me qartsi dhe me nivel t pranueshm
dgjueshmrie gjat biseds;
- prdor intonacionin e duhur;
- ruaj qetsin pr t lejuar kontributin e
bashkbiseduesit n dialog.
Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet kryesisht n klas, n firma
msuarit t ushtrimore dhe pjesrisht n terren (nse sht e mundur).
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t jap vazhdimisht udhzime t qarta pr
prdorimin e elementeve t prezantimit si dhe t mnyrs s
pjesmarrjes n nj diskutim.
- Msimdhnsi duhet ti przgjedh situatat n varsi t
madhsis s audiencs (e cila mund t jet q nga nj individ e
deri n nj grup i vogl), shkalls s ndrveprimit dhe
komunikimit t audiencs, kompleksitetit t detyrs pr dhnien
e udhzimeve, nivelit t kompetencs q ka audienca s cils i
jepen udhzimet, faktorve t tjer dhe, sipas rastit, n varsi
edhe t kushteve pr mbrojtjen e shndetit dhe siguris.
- N rastin e situatave specifike, dhnia nga ana e msimdhnsit
e situats profesionale ose nj situate t prgjithshme duhet t
jet sa m realiste dhe t materializoj kufizimet q lidhen me t
dhe me individt e prfshir; ajo duhet t jet e drejtprdrejt
(sy ndr sy) por mund t simulohet edhe nj bised me telefon;
nj situat profesionale mund t jet krkesa p.sh. pr kryerjen e
nj pagese, ose marrja me nj individ jobashkpunues, realizimi
i nj interviste etj.
- Msimdhnsi, krahas dhnies s detyrave mund t prdor
lojn me role, veanrisht n rastin e dialogut n situata
specifike.
- Nxnsit duhet t angazhohen n veprimtari konkrete pr
diskutimin e shtjeve t caktuara n grup, prgatitjen e
udhzimeve dhe dhnien korrekte t tyre, si edhe prdorimin si
duhet t elementeve t dialogut n situata specifike. Nxnsit
mund t lejohen t prdorin dhe mjete dhe pajisje pr prezantim,
si videobim, kompjuter, projektor etj.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi praktik i
aftsive t fituara. Gjat vlersimit t vazhdueshm t nxnsve
(prgjat modulit), prve vlersimit nga msimdhnsi mund
t aplikohen forma t tilla vlersimi si vet-vlersimi apo
vlersimi i nxnsve nga njri-tjetri.
Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t
e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- Kabinet msimor me hapsir t mjaftueshme pr realizimin e
prezantimeve.
- Kompjuter, videobim, projektor.
- Letra t formateve t ndryshme.
- Markera, ngjitse dhe mjete t tjera t zyrs.

162
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Lidhja e kontratave t ndryshme


Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: II
Klasa: 12

Numri i modulit 12
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi pr prpilimin e
modulit kontratave t llojeve t ndryshme, duke interpretuar dhe zbatuar
legjislacionin n fuqi.
Kohzgjatja e 3 kredite (30or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi prpilon nj kontrat shitjeje.
msuarit (RM) Prmbajtja:
dhe prmbajtja - Paraqitja e palve me dokumente identifikues.
- Paraqitja e dokumenteve t pronsis, t veprimtaris
etj.
- Prpilimi i tekstit t kontrats s shitjes.
- Leximi, kuptimi dhe aprovimi i tekstit t kontrats s
shitjes.
- Vendosja e emrave t palve dhe firmosja.
- Administrimi i kopjeve.
- Cenimet e kontrats s shitjes.

RM 2 Nxnsi prpilon nj kontrat porosie pr nj shrbim t


caktuar.
Prmbajtja:
- Paraqitja e palve me dokumente identifikues.
- Prpilimi i tekstit t kontrats s shrbimit.
- Leximi, kuptimi dhe aprovimi i tekstit t kontrats s
shrbimit.
- Vendosja e emrave t palve dhe firmosja.
- Administrimi i kopjeve.
- Cenimet e kontrats s porosis pr nj shrbim t
caktuar.

RM 3 Nxnsi prpilon kontrata t tjera.


Prmbajtja:
- Paraqitja e palve me dokumente identifikues.
- Prpilimi i tekstit t kontrats s huamarrjes.
- Prpilimi i tekstit t kontrats s furnizimit.
- Prpilimi i tekstit t kontrats s qeras.
- Prpilimi i tekstit t kontrats s qeras financiare.
- Leximi, kuptimi dhe aprovimi i tekstit t kontrats.
- Vendosja e emrave t palve dhe firmosja.
- Administrimi i kopjeve.

163
- Cenimet e kontrats.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Detyr

KR Nxnsi duhet t:
- verifikoj dokumentet identifikuese t palve n
kontrat;
- verifikoj dokumentet e pronsis (nse objekt i
kontrats sht shitja e nj prone), t veprimtaris q
ushtron shitsi (licenc ushtrimi veprimtarie
tregtare, prodhimi etj.);
- prpiloj tekstin e kontrats s shitjes me t gjitha
elementet e saj;
- interpretoj dhe zbatoj drejt legjislacionin n fuqi;
- jap koh palve t lexojn, kuptojn dhe aprovojn
tekstin e kontrats s shitjes;
- vendos emrat e palve dhe krkoj firmosjen prej
tyre;
- administroj kopjet sipas krkesave ligjore;
- trajtoj cenimet e kontrats s shitjes.

RM 2 IV Detyr

KR Nxnsi duhet t:
- verifikoj dokumentet identifikuese t palve n
kontrat;
- prpiloj tekstin e kontrats s shrbimit me t gjitha
elementet e saj;
- interpretoj dhe zbatoj drejt legjislacionin n fuqi;
- jap koh palve t lexojn, kuptojn dhe aprovojn
tekstin e kontrats s shitjes;
- vendos emrat e palve dhe krkoj firmosjen prej
tyre;
- administroj kopjet sipas krkesave ligjore;
- trajtoj cenimet e kontrats s porosis pr nj
shrbim t caktuar.

164
RM 3 IV Detyr

KR Nxnsi duhet t:
- verifikoj dokumentet identifikuese t palve n
kontrat;
- prpiloj tekstin e kontrats s huamarrjes me t
gjitha elementet e saj;
- prpiloj tekstin e kontrats s furnizimit me t
gjitha elementet e saj;
- prpiloj tekstin e kontrats s qeras me t gjitha
elementet e saj;
- prpiloj tekstin e kontrats s qeras financiare (kur
qiraja sht e lart, gati n form kstesh pagese pr
disa vjet) me t gjitha elementet e saj;
- interpretoj dhe zbatoj drejt legjislacionin n fuqi;
- jap koh palve t lexojn, kuptojn dhe aprovojn
tekstin e kontrats s hartuar;
- vendos emrat e palve dhe krkoj firmosjen prej
tyre;
- administroj kopjet sipas krkesave ligjore;
- trajtoj cenimet e, t paktn, dy prej kontratave t
msiprme.

Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet kryesisht n klas dhe n firma


msuarit t ushtrimore.
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t jap vazhdimisht udhzime t qarta
pr mnyrn e prpilimit t kontratave t ndryshme duke
theksuar veorit.
- Nxnsit duhet t angazhohen n veprimtari konkrete pr
prpilimin e teksteve t kontratave t ndryshme me t gjitha
elementet e domosdoshme, sipas specifikave dhe n baz t
legjislacionit aktual n Kosov. Gjithashtu, nxnsi duhet t
merret edhe me trajtimin e cenimeve t kontratave m
kryesore.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara. Gjat vlersimit t vazhdueshm
t nxnsve (prgjat modulit), prve vlersimit nga
msimdhnsi, mund t aplikohen forma t tilla vlersimi si
vet-vlersimi apo vlersimi i nxnsve nga njri-tjetri.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Kompjuter.
- Printer.
- Projektor.
- Letra t formateve t ndryshme.
- Markera, ngjitse dhe mjete t tjera t zyrs.

165
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

T folurit n publik
Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore, Asistent i administrats,
Asistent juridik
Niveli: II
Klasa: 12

Numri i modulit 13
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi dhe vetbesim pr t
modulit folur n publik n situata profesionale dhe sociale t ndryshme.
Kohzgjatja e 3 kredite (30or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi prgatitet pr t folur n publik.
msuarit (RM) Prmbajtja:
dhe prmbajtja - Prcaktimi i qllimit t prezantimit.
- Prcaktimi i shtjeve.
- Renditja e fakteve dhe argumenteve.
- Madhsia e audiencs dhe njohurit q ka pr shtjet e
prezantimit.
- Prgatitja e shnimeve mbshtetse.
- Prova e t shprehurit.

RM 2 Nxnsi realizon prezantimin n publik.


Prmbajtja:
- Komunikimi i qart pa ln jasht prmbajtjen
thelbsore.
- Renditja dhe prezantimi i ideve dhe provave n
mbshtetje t argumentit.
- Przgjedhja dhe prezantimi sipas radhs i elementeve
kryesore.
- Prdorimi i zrit, prmbajtjes dhe mnyrs s
prezantimit n prshtatje me qllimin, situatn dhe
audiencn.

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e


vlersimit knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t specifikuara pr
do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

166
RM 1 IV Detyr

KR Nxnsi duhet t:
- prcaktoj qllimin e prezantimit;
- bj nj plan pr prcaktimin e shtjeve, fakteve
dhe argumenteve, pr kohzgjatjen e prezantimit,
burimet e informacionit, veprimet q do t kryhen
pr krkim informacioni etj.;
- zbatoj planin n mnyr sistematike;
- siguroj t dhna t qarta pr madhsin dhe
prbrjen e audiencs si edhe njohurit q ajo ka pr
shtjet e prezantimit;
- identifikoj pikat kye q e bjn prezantimin t
sakt;
- prgatis shnime t qarta e koncize n mbshtetje
t prezantimit;
- prgatis prezantimin sipas nj gjatsie t
prcaktuar;
- bj provn e t shprehurit.

RM 2 IV Detyr

KR Nxnsi duhet t:
- komunikoj n mnyr t qart idet, argumentet etj.
pa ln jasht prmbajtjen thelbsore;
- rendis dhe prezantoj idet dhe provat n
mbshtetje t argumentit;
- prdor zrin dhe elementet tjer t prezantimit n
funksion t qllimit, situats dhe audiencs duke
prfshir:
elementet e zrit: kontrollin e frymmarrjes,
diksionin (shqiptimin), theksimin, modulimin
(rregullimin) e zrit, volumi i zrit;
elementet e prmbajtjes: mbulimin i shtjeve,
thellsin e trajtimit, fjalorin, relevancen ndaj
audiencs, stilin;
elementet e prezantimit: qartsin, theksimin
dhe volumin, pozicionin, gjestet, shprehjen dhe
kontaktin me sy, ritmin, qndrimin.

167
Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet kryesisht n klas, n firma
msuarit t ushtrimore dhe pjesrisht n teren (nse sht e mundur).
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t jap vazhdimisht udhzime t qarta
pr prdorimin e elementeve t prezantimit.
- Nxnsit duhet t angazhohen n veprimtari konkrete pr
prgatitjen e nj prezantimi dhe realizimin e tij. Nxnsve
mund tiu lejohen shnimet prmbledhse (koncize) gjat
prezantimit, por jo t lexojn nj prezantim.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara. Gjat vlersimit t vazhdueshm
t nxnsve (prgjat modulit), prve vlersimit nga
msimdhnsi, mund t aplikohen forma t tilla vlersimi si
vet-vlersimi apo vlersimi i nxnsve nga njri-tjetri.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Kabinet msimor me hapsir t mjaftueshme pr
realizimin e prezantimeve.
- Kompjuter, videobim.
- Projektor.
- Letra t formateve t ndryshme.
- Markera, ngjitse dhe mjete t tjera t zyrs.

168
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Organizimi i aktiviteteve shoqrore

Lmia: Administrat
Profili: Organizator i aktiviteteve shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

Numri i modulit 14
Qllimi i modulit Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi praktike pr t kryer
veprimet pr organizimin e seminareve dhe aktiviteteve shoqrore
t ndryshme.
Kohzgjatja e 5 kredite (50 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi kryen veprimet pr sigurimin e pjesmarrsve t
msuarit (RM) seminarit, puntorive (workshop-it), konferencs apo t
dhe prmbajtja evenimenteve t tjera.
Prmbajtja:
- Prgatitja e shpalljes (informats) pr mbajtjen e
seminarit.
- Drgimi i shpalljes n mjetet e informimit dhe kryerja e
pagess pr t.
- Vendosja e shpalljes (konkursit) n vende publike.
RM 3 -Nxnsi
Drgimi organizon
i shpalljes punt
prmespr prgatitjen e salls s
internetit, institucioneve me
trajnimit/
interes.
-seminarit
Pranimietj.i thirrjeve telefonike dhe dhnia e informatave
Prmbajtja:
plotsuese rreth seminarit.
Hulumtimi
- Pranimi dhei kthimi
alternativave
i e-mail-vet ndryshme
personave prtsall.
interesuar.
- Pjesmarrja
Marrja e informatave pr do
n procesin e przgjedhjes ssall.
RM 2 -Nxnsi
Sigurimiorganizon punt pr prgatitjen
i prkthyesit/prkthyesve
pjesmarrsve, kure kamaterialeve
pjesmarrs t t
-trajnimit,
huaj. dhee materialeve
Prgatitja t tjera mbshtetse
lists me pjesmarrs t zgjedhur. pr
seminarin.
Sigurimi
- Thirrja mei facilitatorve
telefon dhe post (lehtsuesve)
elektronike t eeventit.
pjesmarrsve
-Prmbajtja:
Raportimi
pr i informatave
t verifikuar prfundimishtte eprori ose porositsi.
ardhjen e tyre.
Vendosja
Fotokopjimi
- Drgimi i eagjends
banerit
i materialeve
(banderols)
dhe ftess bazprmetseminar.
trajnimit
emrtimin dhee lidhja
eventite
dhe
tyre.organizats/organizatave
- Transporti, n mbrritje dhe nisje, q e mbshtesin,
i pjesmarrsve n fillim
t
- huaj
t
Sigurimi
salls.
(nsei ka).
materialeve t prkthyera pr pjesmarrsit e
huaj.
Rregullimi
- Rezervimi isalls
hotelitsipas nevojs.
pr pjesmarrsit.
- Rregullimi
Shumzimiiitavolinave agjends snseminarit,
form t germs
i formularve
U dhe ditor
formave
dhe prfundimtar
t tjera. t vlersimit t seminarit.
- Vendosja
Prgatitja ee pajisjeve
lists pr elektronike,
blerjet. pajisjeve pr zrim dhe
RM 4 - ndriim
Hulumtimi
Nxnsi n
kryen sall.
i tregut
veprimet lidhur
e me mimet
mbshtetjes pre blerjeve.
fillimin,
Procedurat e - Verifikimi
Blerja
mbajtjen e folderve
dhe i gjendjes
prfundimin (fajlave),
dhe e sigurimi
lapsave i mirfunksionimit
seminarit/eventit.
Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet dhe fletorevearritja
pr te
vlersimit knaqshmepajisjeve
shnime.
Prmbajtja: elektronike,
e t gjith kritereve t pajisjeve
t realizimit pr zrim dhe ndriim.
t specifikuara pr
- Vendosja
Blerja
Pritja ee letrave
e flip-chartit
pjesmarrsve
do rezultat t msuarit. pr flip-chart,
dhe vendosja
markerave,
orientimi e
prletrave
nngjitsve
n
vendet t.et
- Prgatitja
M poshtletrs dheshkurtimet
tyre.jepen engjitsit
letrave plastelin,
me qemrin dhe
si edhe
do t prdoren: mbiemrin
letraveeme dongjyra
RM - pjesmarrsi,
t formatit A4
Shprndarja
Rezultatet esilists
ose
t edhe
formateve
tepr
msuarit moderatorin/moderatort
t tjera pr
pjesmarrsit etj. nnshkrim.e
IV - seminarit
Sigurimi
Prcjellja iose
Instrumentetematerialeve
drejtuesit/drejtuesve
rrjedhs s t
e vlersimit marketingut
seminarit/eventit. t eventit.
(pr konferenca
KR - Vendosja
etj.).
Kritereteembishkrimeve
Shprndarja e kopjeve me t
realizimit t pjesmarrsve
dhnat e pjesmarrsve dhe n
- moderatorve
Sigurimi i materialeve
n tavolin.
fund t seminarit/eventit informuese
(kur shtpr vendin (shtetin,
e aplikueshme).
- Vendosja
qytetin,
Furnizimi zonn),
ei folderve
sallspr kohn
sipas mbi tavolin
nevojdhe mevendin prt
uj edo
nisjes,
pjesmarrs
pijes si edhe
etj.
- (pr
pr aktivitetet
Kryerjaseminare,
e punve pas
puntori,
eventit,
pas etj.).
pr pjesmarrsit
prfundimit t seminarit. e huaj.
- Vendosja 169 e materialeve
gotave pr dhe
uj axhends
npr tavolina.n folder.
- Prgatitja e nj kutie flete tnvogl
t cilnt formatit
do t vendosenme t dhna pr
markerat,
firmn/institucionin,
ngjitsit, letrat seminarin
me ngjyr etj. t formatit A4 apo
- formateve
Vendosja etshenjs tjera etj.s (pr
firms/institucionit
seminare, puntori, n folder.
etj.)
RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- prgatis sakt dhe sipas nj formati t dhn
shpalljen (informatn) pr mbajtjen e seminarit n t
ciln do t prezantohen: titulli i seminarit, data/datat e
mbajtjes, vendi ku duhet t mbahet seminarit,
kohzgjatjen ditore t seminarit, personat potencial
q mund t marrin pjes, etj.;
- drgoj, n kohn e duhur, shpalljen/informatn n
mjetet e informimit: n gazetat ditore, n radio,
televizion apo forma t tjera;
- bj pagesn n bank pr shpalljen/informatn;
- vendos shpalljen/informatn n vende publike,
gjegjsisht n vendet ku njerzit frekuentojn m
shum;
- drgoj shpalljen institucioneve me interes prmes
internetit;
- pranoj thirrjet telefonike nga pjesmarrsit
potencial duke dhn informatat plotsuese t
nevojshme rreth seminarit;
- pranoj dhe prgjigjet e-mail-ve t personave t
interesuar, gjegjsisht pjesmarrsve potencial;
- marr pjes n procesin e przgjedhjes s
pjesmarrsve;
- prgatis listn pr pjesmarrsit e zgjedhur, n t
ciln do t shnohen: emri dhe mbiemri i
pjesmarrsit, institucioni prej nga vjen, nr. i
telefonit, adresa elektronike e informata t tjera sipas
nevojs;
- kontaktoj me telefon ose me e-mail pjesmarrsit
pr t verifikuar dhe konfirmuar prfundimisht
ardhjen e tyre;
- drgoj agjendn dhe ftesn e seminarit prmes e
mail-it ose posts;
- siguroj transportin n mbrritje dhe n nisje pr
pjesmarrsit e huaj;
- rezervoj hotelin pr pjesmarrsit q do t kalojn
natn ose nett, n varsi t kohzgjatjes s
evenimentit.

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- shumzoj materialet baz t trajnimit dhe materialet
referuese nse ka, n baz t numrit t pjesmarrsve;
- siguroj materialet e prkthyera pr pjesmarrsit e
huaj;
- shumzoj agjendn e seminarit, formulart ditor
dhe prfundimtar t vlersimit t seminarit, n baz

170
t numrit t pjesmarrsve;
- prgatis nj list pr blerjen e materialeve dhe
mjeteve t nevojshme pr seminar, n baz t
krkess s moderatorit dhe n normativat e dhna;
- dal n teren dhe t hulumtoj npr librari t
ndryshme se ku jan m lir materialet e ndryshme
pr seminar;
- bj blerjen e folderve, lapsave e fletoreve pr do
pjesmarrs t seminarit;
- bj blerjen e materialeve t tjera, si letrave pr
flipchart, markerave me ngjyra t ndryshme, ngjitsit
pr letr dhe ngjitsit plastelin, letrave me ngjyra t
formatit A4 apo t formateve t tjera, grshrve
(nse ka nevoj) etj.;
- siguroj materiale marketingu n varsi t eventit;
- siguroj materiale informuese pr vendin (shtetin,
qytetin, zonn), pr kohn dhe vendin e nisjes, si
edhe pr aktivitetet pas eventit pr pjesmarrsit e
huaj;
- vendos materialet e trajnimit dhe agjendn e
seminarit n folder pr do pjesmarrs;
- prgatis, me kompjuter, nj flet t vogl t formatit
(1/4 e A4) n t ciln do t shnoj emrin dhe
emblemn e organizats q e organizon seminarin,
titullin e seminarit, datn e mbajtjes s seminarit, si
edhe shenjat/emblemat e donatorve (nse ka);
- vendos mbi folder shenjn e firms/institucionit
organizuese t seminarit.

RM 3 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- dal n terren pr hulumtimin e sallave t ndryshme;
- marr informata pr do sall: madhsin, mimin,
ndriimin, vendin, nse ka zhurm rreth saj, etj.;
- siguroj prkthyesin/prkthyesit kur ka pjesmarrs
t huaj;
- siguroj facilitatort (lehtsuesit: ata q ndihmojn
pr mbarvajtjen e eventit);
- shnoj informatat n nj flet dhe ti raportoj
eprorit t vet;
- jap mendimin e vet se cila sall i sht dukur m e
prshtatshme dhe pse;
- vendos banerin (banderols) me emrtimin e eventit
dhe organizats/organizatave q e mbshtesin, n
fillim t salls;
- rregulloj tavolinat n sall n form t germs U ose
n forma t tjera, n baz t krkess s moderatorit
t seminarit;
- vendos pajisjet n sall, gjegjsisht projektorin,
laptopin dhe pajisjet pr zrim dhe ndriim n sall;

171
- verifikoj gjendjen e pajisjeve elektronike dhe
pajisjeve t tjera t vendosura n sall;
- siguroj mirfunksionimin e pajisjeve elektronike dhe
pajisjeve t tjera;
- vendos flipchartin dhe letrat n t;
- prgatis, me shkrim dore ose n kompjuter,
mbishkrimet me emrin dhe mbiemrin, pr do
pjesmarrs, pr moderatorin/moderatort si edhe pr
ose drejtuesin/drejtuesit e eventit;
- vendos mbishkrimet mbi tavolin, n form
vertikale q t mund t lexohen m leht nga
pjesmarrsit dhe moderatori/moderatort,
drejtuesi/drejtuesit e eventit;
- vendos foldert e kompletuar mbi tavolin pr do
pjesmarrs;
- vendos gotat pr uj npr tavolina si dhe shishet me
uj;
- prgatit nj kuti (paket t vogl) dhe ta vendos at
n nj vend t prshtatshm pr futjen n t
markerave, ngjitsit, letrave me ngjyr t formatit A4,
formularve t vlersimit ditor dhe prfundimtar t
seminarit.

172
RM 4 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- pres me etikn e duhur pjesmarrsit dhe ti
orientoj ata pr n vendet e tyre;
- prcjell listn e pjesmarrsve te secili pjesmarrs
dhe t pres deri sa pjesmarrsi t shnoj elementet
e krkuar n list ose deri sa ta nnshkruaj;
- prcjell gjat gjith kohs rrjedhn e seminarit;
- shprndaj kopjet me t dhnat e pjesmarrsve, n
fund t seminarit/eventit (kur kjo sht e
aplikueshme);
- furnizoj salln sipas nevojs me uj t pijes etj.;
- kryej punt pas prfundimit t seminarit:
mbledh flett e flipchartit nga vendet ku jan
vendosur;
mbledh mjetet e tjera q jan shfrytzuar gjat
seminarit;
mbledh pajisjet;
sistemoj dhe kryej pun t tjera sipas nevojs.

Metodat e t - Ky modul duhet t trajtohet n kabinet, n klas, n firma


msuarit t ushtrimore ose edhe n teren (nse sht e mundur).
rekomanduara - Msimdhnsi duhet t prdor sa m shum t jet e
mundur demonstrimet konkrete pr organizimin e
suksesshm t nj seminari apo eventi tjetr duke treguar
pr veprimet q duhet t ndrmerren.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr
mnyrn e organizmit t punve rreth fillimit e deri
prfundimit t nj seminari ose eventi.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara.

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e mposhtme:
- Flip-chart, markera.
- Letr shpenzuese, lapsa, stilolapsa dhe materiale t tjera pr
seminare/puntori, etj.
- Materiale marketingu.
- Materiale me t dhna pr zonn ku do t kryhet
seminari/eventi.
- Kompjuter, projektor.
- Mjete teknike pr incizim, zrim dhe ndriim.
- Dokumente t ndryshme referuese.

173
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Zgjidhja e kontesteve ne mes firmave ushtrimore

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik, Organizator i
aktiviteteve shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

Numri i modulit 15
Qllimi i Nj modul praktik q i aftson nxnsit praktikisht pr t zgjidhe
modulit kontestet ne mes te firmave ushtrimore kur firma paraqet:
Krkespadi,Padi,Ankes,n raste te tilla merret vendim pr
zgjidhjen e kontestit ne baze te ligjit.
Kohzgjatja e 3K (30or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Nxnsi bjn pranimin e Krkespadis nga ana e
msuarit (RM) firms tjetr ushtrimore.
dhe prmbajtja Prmbajtja:
- Regjistrimi i Krkespadis.
- Protokollimi.
- Dorzimin n sektorin kompetent.
- Shqyrtimi.
- Kontakti me paln paditse.
- Shqyrtimi i rastit.
- Thirrja e paleve
- Marrja n pyetje e palve kontraktuese(p.sh. shitsit
dhe blersit).
- Paraqitja dhe gjetja e argumenteve.
- Marrja n pyetje e palve kontraktuese dhe
dshmitarve.
- Mbajtja e seancave dhe procesverbali te marjes ne
pyetje

RM 2 Nxnsi merr n baz t fakteve dhe bn zgjedhjen e


kontestit.
Prmbajtja:
- Obligimi i pagimit t shpenzimeve procedurale
- Marrja e Vendimit lidhur me kontestin .
- Afati pr Ankes kundr Vendimit t marr.
- Forma e prer e Vendimit.
- Ekzekutimi i Vendimit.

174
Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja e
vlersimit knaqshme e t gjitha kritereve t realizimit t specifikuara
pr do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- Pranimin e Krkespadis;
- Protokollimin dhe evidentim e Krkespadis ;
- Shqyrtimin e Krkespadis;
- Kontakti me palt kontraktuese;
- Shqyrtimi i rastit;
- Paraqitja dhe gjetja e argumenteve;
- Drgimi i thirrjeve palve ne kontest
- Marrja e pyetje e palve kontraktuese dhe
dshmitarve;
- Mbajtja e seancave dhe procesverbalin e marrjes
ne pyetje
-

RM 2 IV Vzhgim me list kontrolli

KR Nxnsi duhet t:
- Caktoj shumn e shpenzimeve procedurale;
- Prpiloj vendimin me shkrim n baz t
fakteve ,rrethanave dhe n baz t Krkespadis
s ngritur ;
- Protokollimi dhe regjistrimi i Vendimit.
- Dorzimi i Vendimit tek palt n procedur;
- Afati pr Ankese si mjet i rregullt juridik;
- Shqyrtoj Ankesn e paraqitur nse pala paraqet
Ankes;
- Pas afatit ligjor Vendimi mer formn e prer;
- Pasi Vendimit merr formn e prer bhet
Ekzekutimi i Vendimit.

Metodat e t - Ky modul duhet te realizohet n firma ushtrimore .


msuarit t - Msimdhnsi duhet t jap vazhdimisht udhzime t
rekomanduara qarta pr mnyrn e realizimit dhe procedurat e
puns,detyra duhet te realizohet ne grupe ,si detyre
komplekse .
- Msimdhnsi duhet t simuloj sa m shum situata
reale pune duke filluar q nga llojet e dokumenteve q do
t prgatiten , saktsin (standardet e prgatitjes) e deri te
vendosja e afatit t prfundimit t puns, vendosja e
raporteve t drejta me kolegt dhe zbatimi i rregullave t
brendshme t organizats pr konfidencialitetin e

175
informacionit.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr
prgatitjen e dokumenteve t puns,procedurat e puns
rreth zgjidhjes se kontesteve ne mes firmave ushtrimore
kur ato paraqesin ankesa per realizimin e te drejtave t
tyres.Shqyrtimin e ankeses teparaqitura.grummbullimin e
materialit dhe argumenteve per marjen e vendimit
- Pr realizimin e detyrs duhet te respektohet afati kohor i
prcaktuar nga msimdhnsi.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara,vzhgim gjate gjith kohs me
liste kontrolli

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Firma ushtrimore e pajisur me kompjuter .
- Printer.
- Dokumente .materiale,evidenca manuale dhe elektronike,
- Letr A4.Flip chart,markera me ngjyra
- Projektor
- Internetin
- Llap top,
- Ligji i procedures kontestimore

176
PRSHKRUESI I MODULIT T PRAKTIKS PROFESIONALE

Korrespondenca e Shitjes

Lmia: Administrat
Profili: Asistent i administrats, Asistent juridik ,Organizator i aktiviteteve
shoqrore
Niveli: II
Klasa: 12

Numri i modulit 16
Qllimi i Nj modul praktik q i pajis nxnsit me aftsi pr( korrespondencn e
modulit shitjes) ofrimin e shrbimet juridike ,reklamimin dhe komunikimin me
klient
Kohzgjatja e 4 kredite (40 or)
modulit
Rezultatet e t RM 1 Loje me role-pune ne grupe
msuarit (RM) Nxnsit prgatitin ofertat per klient ne shrbimet
dhe prmbajtja administrativo - juridike .
Prmbajtja:
- Prpilimi i oferts.
- Pranimi dhe shqyrtimi i krkesave nga klientt
- Lidhja e kontrats
- Faturimi(pagesa)
- Evidentimi ne librin prkats (libri i shitjes)

Procedurat e Realizimi i pranueshm i modulit do t konsiderohet arritja


vlersimit e knaqshme e t gjith kritereve t realizimit t
specifikuara pr do rezultat t t msuarit.
M posht jepen shkurtimet q do t prdoren:
RM Rezultatet e t msuarit
IV Instrumentet e vlersimit
KR Kriteret e realizimit

RM 1 IV Vzhgim me list kontrolli

KR1 Loje me role-pune ne grupe


Nxnsi duhet t:
- Bje oferta me shrbimet prkatse(prpilimi i
ankesave,shqyrtimi i ankesave,prpilimi i
autorizimeve,lidhja e kontratave zgjidhja e
kontesteve ne mes firmave ushtrimore etj
- Drgoj katalog ,reklama ,oferta speciale etj
- Pranoje dhe shqyrtoj krkesat nga klientt per
kryerjen e shrbimeve prkatse

177
- Lidhja e kontratave pr kryerjen e shrbimeve
prkatse
- Drgoj fatura pr shrbimet e bra.
- Evidentoje shrbimet e kryera(libri i shitjes).

Metodat e t - Ky modul duhet te realizohet n firma ushtrimore .


msuarit t - Msimdhnsi duhet t jap vazhdimisht udhzime t
rekomanduara qarta pr mnyrn e realizimit dhe procedurat e
puns,detyra duhet te realizohet ne grupe ,si detyre
komplekse .
- Msimdhnsi duhet t simuloj sa m shum situata
reale pune duke filluar q nga llojet e dokumenteve q do
t prgatiten , saktsin (standardet e prgatitjes) e deri te
vendosja e afatit t prfundimit t puns, vendosja e
raporteve t drejta me kolegt dhe zbatimi i rregullave t
brendshme t organizats pr konfidencialitetin e
informacionit.
- Nxnsit duhet t angazhohen n pun konkrete pr
prgatitjen e dokumenteve t puns,procedurat e puns
rreth shitjes dhe ofrimit te shrbimeve administrativo
juridike deri te plotsimi i librit te shitjes.
- Pr realizimin e detyrs duhet te respektohet afati kohor i
prcaktuar nga msimdhnsi.
- Gjat vlersimit t nxnsve, t zbatohet demonstrimi
praktik i aftsive t fituara,vzhgim gjate gjith kohs me
liste kontrolli

Baza materiale Pr realizimin si duhet t modulit sht e domosdoshme t


e domosdoshme sigurohen mjediset, veglat, pajisjet, dhe materialet e
mposhtme:
- Firma ushtrimore e pajisur me kompjuter .
- Printer.
- Dokumente .materiale,evidenca manuale dhe elektronike,
- Letr A4.Flip chart,markera me ngjyra
- Projektor
- Internetin
- Llap top,

178
Literatura e rekomanduar klasa e 10

1. Veprimtari Administrative:
V. Harizanova, M. Stegenshek dhe R. Bulliq.
Material nga interneti.
Doracak praktik: Milazim Salihu.
Doracak praktik: Laehmayr Bogenhuber.
2. Shkrim ligjor:
Ligjrat e autorizuar: Dr. Abdullah Aliu.
3. Prpunim teksti:
Doracak pr ECDL: Doracak Smart Bits.
4. Bazat e s drejts:
Bazat e teoris t s drejts: Dr. Osman Ismajli, grup autorsh tjer.
5. Bazat e s drejts s puns.
Rregullorja e ligjit themelor i puns n fuqi n Kosov, Kudrat ela, E drejta e
puns, Tiran 2000, Ligji mbi mbrojtjen n pun i Republiks s Kosovs
Nr.2003/19.

Literatura e rekomanduar klasa e 11

1. Bazat e s drejts.
Bazat e teoris t s drejts: Dr. Osman Ismajli.
Bazat e s drejts administrative.
2. E drejta administrative Dr. Esat Stavileci.
3. E drejta e sigurimit social.
Ligji mbi ndihmn ekonomike dhe kujdesin social Nr 7710, Ligji mbi
sigurimin shndetsor.
Korrespondenc dhe komunikim me pale.
Bazat e evidencs am.
Literatur nga evidencat prkatse n departamentet administrative dhe ligjet
n fuqi.

Literatura e rekomanduar klasa e 12

1. Bazat e s drejts s pronsis.


Grup autorsh nga fakulteti juridik.
2. Bazat e procedurs administrative.
Ligji i procedurs administrative, Procedura administrative dhe konflikti
administrativ Dr. Bajram Pollozhani dhe Lazim Salihu, Hyrje n shkencn a
administrative Dr. Esat Stavileci.
3. Mjetet teknike pr inizim, zrim dhe ndriim.
Grup autorsh, material nga interneti.
4. E drejta e autorit.
Ligji mbi t drejtn e autorit.
5. Bazat e retoriks.
Hajnrih Lausberg Elementet e retoriks letrare.

179