You are on page 1of 13

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

Ce ne-aduce Toamna-n
cos?

Educatoare:Eparu Elena
Grupa:mare
Gradinita Nr.1,Rovinari
Data:
Grupa:
Tema anuala:Cand/cum si de ce se intampla?
Tema saptamanala:Legume de toamna
Tema activitatii integrate:Ce ne-aduce Toamna-n cos?
Categorii de activitati:ALA,ADE,ADP
Scopul activitatii:--fixarea cunostintelor referitoare la anotimpul toamna;
--dezvoltarea capacitatii de a desparti cuvintele in silabe,de
a formula propozitii;
--dezvoltarea imaginatiei si creativitatii prin realizarea unor
figuri din legume si frunze;
-fixarea cunostintelor despre cifre si raportarea numarului
la cantitate;
--educarea dragostei pentru mediul inconjurator;

I. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA)

1.Joc de masa:Asaza-ma la locul meu-incadrare in pagina


-sa recunoasca siluetele legumelor;
-sa gaseasca locul potrivit al fiecareia

2.Stiinte: Scara legumelor-exercitii cu material individual


-sa ordoneze crescator numerele pana la 5;
-sa raporteze numarul la cantitate;
-sarezolve sarcinile de pe fisa de lucru;

3.Arta: Ariciul-
-sa realizeze un arici folosind un cartof si scobitori;

II.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


Optional:Micii ecologisti;

Tema:Copacul toamnei-activitate practica(colaj)


-sa aranjeze frunze de toamna astfel incat sa obtina figura unui
copac;
III.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

1. DLC(Domeniul Limba si comunicare)


Joc didactic:Cuvinte fermecate de la Zana Toamna date
-sa recunoasca legumele de pe jetoane;
-sa aleaga corect corespondentul natural al legumei de pe
jeton;
-sa desparta corect cuvintele in silabe;
-sa precizeze numarul silabelor;
-sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
-sa dezlege ghicitorile despre legume;
-sa aseze jetoanele in diamantul Toamnei,in functie de numarul
silabelor cuvantului denumit de imagine

2. DEC(Domeniul Estetic si Creativ):Activitate plastica


Pictura:Legume de toamna
-sa picteze in contur legume;
-sa foloseasca culoarea adecvata;
-sa lucreze curat si ingrijit;

STRATEGIA DIDACTICA
a)Metode si procedee:conversatia,explicatia,observarea,problematizarea,
metoda Diamantul,jocul didactic,ghicitorile
b)Mijloace de invatamant:jetoane,cosulete,cifre,fise,creioane colorate
siluete ale legumelor,legume proaspete,scrisoare de la Zana,
costume,casetofon,frunze uscate,recompense.

c)Forma de organizare:frontala,individuala,pe grupuri

Durata:1 zi

Bibliografie:
Scenariul zilei

Activitatea debuteaza cu salutul de dimineata,calendarul naturii,,apoi


activitatea de grup:La piata,in cadrul careia copiii vor fi costumati in
legume,fiecare prezentandu-se in fata gospodinelor ,pentru a le convinge sa
le cumpere.Apoi,pe fundalul melodieiSupa de zarzavat,copii dau
costumele jos,timp in care in sala va intra musafirul zileiZana Toamna care
se va prezenta,apoi ne va da o scrisoare pe care o voi citi copiilor.
Zana Toamna va lua loc in coltul special amenajat pt ea,pt a asista la
activitatile copiilor si pt a vedea cat de multe lucruri stiu copiii despre ea.
Se trece apoi la activitatea pe centre,copiii se vor imparti la sectoarele
de lucru astfel:cei care au in piept frunze portocalii vor merge la sectorul
STIINTE,unde vor avea de format Scara legumelor,cei cu frunze galbene
merg la centrul ARTA,unde vor avea de realizat un arici din cartof si
scobitori,cei cu frunze verzi vor merge la JOC DE MASA,unde vor trebui sa
depisteze locul fiecarei legume pe o plansa,apoi sa o reconstituie,punand
silueta legumei in locul de unde a fost decupata.
Lucrarile copiilor vor fi depuse in coltul Toamnei.
Se realizeaza tranzitia pt a se trece la activitatea urmatoare:Bate
vantul frunzele
Scaunelele vor fi asezate sub forma de semicerc.Sunt anuntati copiii ca
astazi vor juca un joc numitCuvinte fermecate de la Zana Toamna date,in
cadrul careia ei trebuie sa desparta cuvinte in silabe,sa precizeze numarul
silabelor,apoi sa formuleze o propozitie cu cuvintele date ,toate astea pentru
a-i arata zanei cat de multe lucruri stiu ei si pentru a o convinge sa vina si
anul urmator mai bogata decat anul acesta.Voi chema cate un copil sa aleaga
din cosul Toamnei un plic in care este un jeton,va denumi imaginea,apoi va
desparti cuvantul in silabe,va preciza numarul silabelor si va forma o
propozitie.Un alt copil va alege din cos corespondentul natural al cuvantului
denumit de imagine.Se procedeaza asa pana la finalizarea plicurilor cu
jetoane.
Se realizeaza din nou un joc de miscare,dupa care se trece la activitatea
de pictura.Fiecare copil va primi o fisa cu o legume pe care trebuie sa o
picteze, folosind culoarea adecvata,iar lucrarile vor fi cuprinse intr-un album
ce va fi afisat in coltul Toamnei.
Fixarea cunostintelor acumulate se fa face prin ghicitori.voi citi cate o
ghicitoare,iar copiii trebuie sa o dezlege,apoi sa desparta cuvantul ce
reprezinta raspunsul ghicitorii in silabe si sa aseze jetonul pe diamant in
functie de numarul silabelor.
Trecerea la activitate optionalaMicii ecologisti se realizeaza tot printr-
un joc de miscare.
Copiii vor primi pe masute fise pe care este desenat un trunchi de copac
si diverse frunze adunate din natura.Ei trebuie sa aranjeze frunzele in asa fel
incat sa formeze coroana copacului,apoi sa le lipeasca.Si aceste lucrari vor fi
cuprinse intr-un album ce va fi depus in sala de ecologie,pe care copiii o vor
vizita la sfarsitul activitatii.
Dupa finalizarea lucrarilor,copiii vor fi felicitati de zana Toamna care le
promite ca ii va vizita si anul urmator,apoi le imparte recompense
Copiii ii canta zanei un cantecelToamna,toamna harnica,timp in care
aceasta paraseste sala de grupa,luandu-si la revedere de la copii.
Etapele Continut instructiv-educativ Strategii Evaluare
activitatii didactice
1.Moment Se asigura conditiile necesare
organizatoric desfasurarii optime a
activitatii: -conversatia
-aerisirea salii;
-aranjarea mobilierului;
-pregatirea materialului
didactic

2.Captarea Captarea atentiei se face prin conversatia


atentiei aparitia zanei Toamna care se
prezinta,apoi imi inmaneaza o
scrisoare(anexa 1)
Eu sunt Toamna aurie explicatia
Si cu haina ruginie,
Pe covor de frunze moi
Iarasi am venit la voi,
Plina sunt de roade,plina,
Ca o harnica albina.
Port in plete crizanteme,
Albe flori in diademe.
Citesc copiilor scrisoarea in
care este anuntata si tema
zileiCe ne-aduce Toamna-n
cos?
3.Reactualizare Dupa o discutie despre Conversatia
a cunostintelor anotimpul toamna ,copiii vor Explicatia
fi ghidati catre centre in Problematiz Raspund la
functie de culoarea frunzei pe area intrebari
care o au in piept
Ei vor merge la centre
recitand versurile:
Centrele le vizitam,
Sarcinile le-ascultam
Si corect le rezolvam.
Cream,dar ne si distram,
Lucruri multe invatam.
Se intuiesc materialele
primite
Le explic sarcinile de la
fiecare centru ,astfel:
-La centrul Stiinte,copiii
trebuie sa ordoneze crescator explicatia Rezolva
numerele de la 1 la 5,apoi sa sarcinile
formeze scara legumelor primite
punand atatea legume cat le
arata cifra.
-La centrul Arta ,copiii vor
avea de realizat un arici dintr-
un cartof si scobitori,
-La centrul Joc de masa,copiii
trebuie sa aseze siluetele
legumelor in locul de unde au
fost decupate,reintregind
astfel imaginea.
Odata finalizate lucrarile,se
face turul galeriei,astfel incat Turul
fiecare copil sa vada ce au galeriei
facut colegii lor. Expunerea
Lucrarile realizate de copiii lucrarilor
vor fi asezate in coltul
Toamnei.

4.Anuntarea Sunt anuntati copiii ca zana


temei ne provoaca la un joc
numit:Cuvinte fermecate de
la zana Toamna date,apoi la
o minunata activitate de
pictura.
5.Dirijarea Explic copiilor regulile conversatia
invatarii jocului,apoi execut jocul de
proba,dupa care vom trece la
desfasurarea propriu zisa a explicatia
jocului.
Voi chema cate un copil sa
aleaga din cosul zanei un Desparte
plic,in plic va descoperi un problematiza in silabe;
jeton cu imaginea unei rea Formuleaz
legume,va denumi ao
leguma,apoi va chema un jocul propozitie;
coleg care sa aleaga din cos didactic
corespondentul natural al
imaginii de pe jeton,se
desparte cuvantul in silabe,se
precizeaza numarul
silabelor,apoi se formuleaza o
propozitie.
Se procedeaza astfel pana la
epuizarea plicurilor cu jetoane
Se realizeaza tranzitia,apoi explicatia
se trece la activitatea de
pictura.Sunt atentionati
copiii sa lucreze
curat,ingrijit,sa nu depaseasca
conturul si sa nu foloseasca
multa apa.Copiii vor avea in
fata legumele naturale pentru
a-si putea alege culoarea Expunerea
potrivita.Copiii vor avea de lucrarilor
pictat legume diferite.Dupa ce
au terminat de pictat,in josul
paginii copiii trebuie sa
realizeze schema grafica a
cuvantului ce denumeste
leguma pictata. Conversatia
Lucrarile vor fi cuprinse intr- Explicatia
un album si asezate tot in
coltul Toamnei pentru a putea
fi vazut de toti cei care ne
viziteaza clasa.
Din nou va fi realizata
tranzitia print-un joc cu text si
cant:Luati seama bine.
Se trece la activitatea
optionala:Micii ecologisti
Se intuiesc materialele
primite:fise cu un trunchi de
copac,frunze ,lipici.
Le explic copiilor modul de
lucru ,le prezint plansa
model,dupa care ii ajut pentru
aranjarea frunzelor astfel
incat sa obtinem coroana u demonstrare
nui copac,reusind astfel sa a
folosim frunzele din natura
pentru a crea lucrari observarea
frumoase. Se expun lucrarile
dupa care vor fi cuprinse intr-
un album ce va fi asezat la
sala de ecologie,pe care copiii
o vor vizita la sfarsitul
activitatilor.
6.Fixarea Pentru a observa daca copiii
cunostintelor si-au insusit notiuni generale
despre legume,daca reusesc
relative usor sa desparta in
silabe cuvinte si sa precizeze
numarul silabelor,voi folosi Ghicitorile
metoda ghicitorilor si a
diamantului. Asaza
Voi citi o ghicitoare ,copiii Metoda jetonul la
trebuie sa o dezlege dupa care diamantului locul
vor desparti cuvantul in silabe potrivit
si in functie de numarul
silabelor vor aseza jetonul ce
reprezinta raspunsul ghicitorii
pe diamante.Se procedeaza
astfel pana la completarea
diamantului.
7.Incheierea Zana Toamna se arata
activitatii multumita de activitatea conversatia
copiiilor,le imparte
recompense si le promite ca
la anul urmator va reveni mai
bogata ca anul acesta.
Copiii ii canta zanei cantecul
Toamna ,Toamna
harnica,luandu-si la revedere
de la ea.
Anexa 2.

Activitati de dezvoltare personala:

Tranzitii:Bate vantul frunzele


Luati seama bine

1,2,1,2
Mergem toti in pas vioi,
Mainile sa le spalam,
La masa sa ne-asezam.
Pe hol noi nu alergam,
Ca sa nu ne-accidentam.
Ghicitori
.

Dragii mei prieteni,


M bucur tare mult sa va revad! Am auzit multe laude la adresa
voastr, cum c ai nvat multe lucruri interesante despre mine, c v
plac bogiile pe care vi le-am adus, i anume fructe , legume, dar i
frumuseea culorilor picate pe florile din grdini i frunzele copacilor.
Pentru c suntei nite copii istei i harnici , v-am pregtit cteva
surprize if provocri, adic v propun s realizai nite activiti
interesante . Sper sa va plac.
i dup cum spuneam v invit la centrul Art realizai un
animal tepos ce aduna mere din livada, .Am mprtiat puin praf magic
invizibil ca s v ias nite arici minunati.
La centrul Stiinte v provoc s formai scarea legumelor , s
punei n coresponden numrul cu cantitatea i s colorai atatea
legume cat va indica cifra.
La centrul Joc de masa, v invit s reconstituiti imaginea
punand siluetele legumelor in locul de unde au fost decupate
Apoi ,vom desfasura impreuna un joc numitCuvinte fermecate
de la zana Toamna date,unde trebuie sa despartiti cuvintele in
silabe.,apoi vom picta impreuna legume,v-am adus si frunzulite din care
voi sa-mi realizati un copac.
V-am pregtit nite medalioane, n trei culori , care v vor ghida
spre centre, dar i alte surprize pe care v las s le descoperii singuri.
Nu-mi rmne dect s v urez spor la lucru, i succes n
rezolvarea sarcinilor. Cu siguran voi fi multumita de voi
V mbriez cu drag,
Zna Toamn

You might also like