xxx

© All Rights Reserved

12 views

xxx

© All Rights Reserved

- Mine & Mill Equipment Costs Estimator's Guide, Capital & Operating Costs _ CostMine.pdf
- Surface Miner
- Mine Planning Concept
- MDMW-Limestone05
- Ankan Basu Resume - Professional Geologist / Hydro-geologist/ Geochemist
- CXC Revision Test 1
- Introduction of Continuous Haulage (4FCT) at the Clarence Collier[1]
- Opencast Mining Method
- is.4031.11.1988
- Drier Bed Sizing.xls
- 3b879e7ab79f56a_ek
- Optimisation of Overburden Blasts at Glencore Ulan Surface Coal O
- C128
- 1-s2.0-S1877705812045146-main
- ECI+171_S15_HW1
- D6111
- Rock Bursting WORD Imprime
- AME Research Iron Ore Feature Article June 2018
- Plastics
- Scopus

You are on page 1of 5

PROBLEM SOLUTIONS

support strata in a longwall mining process. If

yielding strength of the support unit is

90 tonnes/leg and shield (contact) area of each

unit is 2.25 m2, determine the maximum depth of

overburden to achieve supporting with a safety

factor of 1.8 (Assume vertical pressure is a

function of depth as Pv=z where z is depth and

is unit weight of strata=2 g/cm3).

Answer

For four legged unit, capacity = 90 t/leg*4 legs = 360 tonnes

Support density = 360 / 2.25 = 160 t/m2

For safety factor, max.support density = 160 / 1.8 = 88.9 t/m2

Question- A massive ore has a tonnage factor of 0.2 m3/t. The ore contains 20% Galena, 30%

Sphalerite and 50% Pyrite by weight. If the specific gravities of Galena and Sphalerite are 7.5 and 4.2

respectively, determine the specific gravity of Pyrite.

Answer

Unit weight of ore = 1/0.2 = 5 t/m3 Specific gravity of ore = 5

If % by weight (Assume 100 tonnes of ore)

20/7.5+30/4.2+50/X=100/5 X=50/(20-2.67-7.14)

X (SG of Pyrite) = 50/10.19 = 4.90

Question- A materials volume increases 40% when it is loosened. If 1.3 m3 of loose material weights

2200 kg, determine;

a) Swell factor of the material

b) Loose unit weight, in gr/cm3

c) Bank unit weight, in gr/cm3

Answer

a. Swell Factor = 100/(100+%of swell) = 100/140 = 0.714 or

Swell Factor = (100+%of swell)/100 = 140/100 = 1.4

b. Loose unit weight = 2200 kg/1.3 m3 = 1692 kg/m3 = 1.692 t/m3 = 1.692 g/cm3

c. If SF<1 then Bank unit weight = Loose unit weight / SF = 1.692 g/cm3 / 0.714 = 2.37 g/cm3

If SF>1 then Bank unit weight = Loose unit weight * SF = 1.692 g/cm3 * 1.4 = 2.37 g/cm3

Question- Bank specific weight of a material is 3.0 g/cm3. If 0.8 m3 of loose material weights 2000 kg,

determine swell factor and percent swell of the material.

Answer

Loose specific weight = (2000*1/0.8) = 2500 kg/m3 = 2.5 gr/cm3

Swell Factor (SF) = Bank Sp.W./Loose Sp.W. = 3.0/2.5 = 1.2 or 2.5/3.0=0.83

Swell percentage = 100*SF-100 = 100*1.2-100 = 20%

Question- A horizontal adit with a 4 m2 face excavation area is driven as shown. A locomotive is run to

carry the broken material to the surface. If the followings are given, determine the amount of advance

per cut.

Intact (bank) rock density : 2.2 g/cm3

Car weight : 1000 kg.

Number of cars :4

Locomotive weight : 2500 kg.

Locomotive power : 20 HP

Loaded travel time : 10 min.

Friction coefficient on rail : 0.02

Motor efficiency : 80%

Answer

V=1500/10*60=2.5 m/s

N=(F.V) / (75.) F=20*75*0.8/2.5=480 kg.

F = ( i) [W g + n(W w+Wf)] 480=0.02[2500+4(1000+W f)]

Total material for four cars 4W f=(480*50-6500)=17500 kg

17500 kg/2200 kg/m3=7.95 m3

4 m2*L=7.95 m3 L (advance per cut) =7.95/4=1.99 m

protect an area at the surface. The coal seam is

horizontally bedded at 250 m below surface. If diameter

of the pillar is 320 m and the angle of draw is 22o,

determine size of protected area in m2 (thickness of

seam is ignored).

Answer

CD = ADxtan 22o = 250xtan 22o = 101 m = EF

AB = DE = 320 - 2x110 = 118 m (diameter of protected area at the surface, circular)

Area of protected shape = r2 = (118/2)2 = 10935 m2

pump mine water via an inclined drift. For givens,

determine the pipe diameter to run the system. (Neglect

fitting losses).

Pipe diameter : ? cm.

Water speed in pipe : 1.8 m/s

Gravity : 9.81 m/s2

Efficiency : 80%

Friction factor of pipe : 0.02

Water flow rate : 1.2 l/s

Pump power : 3 HP

Answer

N=(Q.H.) / (75.) H=(3*75*0.8)/(0.0012*1000)=150 m

H=H+Hs (fitting loss is neglected) 150=(hy-hs)+ Hs Hs = 150 (456-320) = 14 m

L = [(hy-ht)/sin] + he= [(456-324)/sin30] + 8= 272 m

Friction loss, Hs=[(.V2.L)/(2.g.D)]= [(0.02*1.62*272)/(2*9.81*D)]= 14 m

D = [(0.02*1.22*272)/(2*9.81*14)] = 17.62/274.68 = 0.064 m = 6.4 cm

Question- A vertical ore seam with an uniform thickness of 12

meter is mined. If the figure and parameters are given,

determine the stripping cost in TL/m3. Consider that 180 m

is the critical depth to mine by surface mining method.

Underground mining cost : 35 TL/t

Critical depth : 180 m

Density of coal : 1.3 g/cm3

Answer

Critical Stripping Ratio = (Underground cost-Open Pit Cost) / Stripping Cost

According to costs, SR will be m3/t (= (TL/t)/(TL/m3). That means m3 waste/tonnage of coal

To determine the coal and waste amount, we assume any length in the 3rd direction. Ex. 1 m.

Coal volume = 180*12*1 = 2160 m3

Coal weight = 2160 m3*1,3 t/m3 = 2808 tonnes

Waste volume = 180*180*tan32o*1 = 20245 m3

SR = 20245 m3/2808 t = 7.21 m3/t

7.21 m3/t = (35-16 TL/t) / Stripping Cost

Stripping Cost = (19 TL/t) / 7.21 m3/t = 2.64 TL/m3

Question- A car hoisting system is running on an inclined drift as shown in the figure. Determine

required motor power (HP) to run the system.

Waste weight in car : 2000 kg.

Car empty weight : 750 kg.

Slope : 30o

Road distance : 120 m.

Traction coefficient : 10 kg/t

Friction on rollers : 0.2

Hoisting speed : 1 m/s

Motor efficiency : 80%

Rope weight : 0.45 kg/m

Answer

Static weight, W = W b + Wt = 2000+750 = 2750 kg

W x = W.sin = 2750*sin 30 = 1375 kg

W y = W.cos = 2750*cos 30 = 2382 kg = 2.38 t

Traction force, Fs = T.W y = 10*2.38 = 23.8 kg

Forces due to traction and material, F = W x+Fs = 1375+23.8 = 1398.8 kg

Froces due to rope weight and friction on rollers;

Fr = q.S.sin + q.S.cos. = 0.45*120*sin 30+0.45*120*cos 30*0.2 = 27+9.4 = 36.4 kg

Total force, F = F+Fr = 1398.8+36.4 = 1435.2 kg

Motor power, N=(F.V) / (75.) = (1435.2*1)/(75*0.8) = 23.9 HP or 23.9*0.75 = 18 kW

Question- Rectangular pillars, 4 mx6 m in dimensions, are left to support and the rest is mined. If the

extraction percentage (ratio) is 80%, determine the ifluence area of a singular pillar.

Answer

the influence area of a pillar is equal to whole area as well

e (extraction ratio) = excavated area / whole area = (whole area-pillar area) / whole area

then, 0.8=(x-(4*6)) / x x = 24/(1-0.8) = 120 m2

Question- A sump will be located in underground to pump mine water via an inclined drift. For givens,

determine the elevation at discharge point (hy). (Ignore fitting losses).

Water speed in pipe : 1.6 m/s

Gravity : 9.81 m/s2

Efficiency : 80%

Friction factor of pipe : 0.02

Water flow rate : 1.2 l/s

Pump power : 4 HP

Answer

N=(Q.H.) / (75.) H=(4*75*0.8)/(0.0012*1000)=200 m

Friction loss, Hs=[(.V2.L)/(2.g.D)]= [(0.02*1.62*L)/(2*9.81*0.05)]=0.0522L

Pipe length, L = [(hy-ht)/sin] + he= [(hy-324)/sin30] + 8 = 2hy-648+8 = 2hy-640

H=h+Hs (fitting loss is ignored) 200 = (hy-hs)+0.0522L

200=(hy-320)+0.0522(2hy-640)= hy+0.1044hy-33.41-320

1.1044hy=200+353.41 hy=553.41/1.1044=501.1 m

Question- A mine drift with a cross-sectional face area of 12 m2 is driven upwards with an inclination

(grade) of 0.3%. The broken material is hauled by a locomotive. For information given below, determine

the amount of advance per round. Assume cars are full with their capacities.

Car empty weight; 800 kg.

Locomotive weight; 2500 kg.

Locomotive velocity (loaded); 6 m/sec

Friction coefficient on rail; 0.01

Number of cars; 6

Locomotive motor power; 30 HP

Motor efficiency; 80%

Answer

30 HP = (F*6 m/s) / (75*0.8) F=300 kg

300 kg= (0.01-0.003) [2500+6(800+x)] 6x = (300/0,007)-2500-4800 then

6x = 35557 kg (Total amount of material hauled after per advance in drift)

Volume = 35557/2000 = 17.78 m3 (volume of hauled material)

Advance = 17.78/12 = 1.48 m. advance per round

Question- A horizontal (flat) coal seam with a constant thickness of 4 m is situated 200 m below

surface. A pillar of coal in square shape (top view) is left to protect the shaft and the surface area

around the shaft. The amount of coal left in pillar is 360000 m3. Angle of draw is 20o. Determine the size

of the area protected at the surface. (Use analytical solution).

Answer

Pillar area = 360000/4 = 90000 m2 Pillar size (square) = (90000)1/2 = 300 m.

o

Size at surface = 300-2*200*tan20 = 154.4 m (side of square arae protected at the surface)

Protected area = 154.4*154.4 = 23843 m2

Question- A horizontal mine drift with a cross-sectional face area of 10 m2 is driven and the broken

material is hauled by a locomotive. For information given below, determine the maximum amount of

material (in kg or tonnes) can be carried by each of the cars.

Unit weight of Intact (bank) rock; 2 g/cm3

Car empty weight; 700 kg.

Locomotive weight; 2500 kg.

Locomotive velocity (loaded/unloaded); 3 m/sec

Friction coefficient on rail; 0.01

Number of cars; 6

Locomotive motor power; 10 HP

Motor efficiency; 80%

Answer

10 HP = (F*3 m/s) / (75*0.8) F=(10*75*0.8)/3 = 200 kg

200 kg= (0.01) [2500+6 (700+x)] 6x = (200/0.01)-2500-4200 then

6x = 13300 kg (Total amount of material carried at once)

Capacity of per car = 13300/6 = 2216 kg

Question- A sump will be located in underground to pump mine water via an inclined drift. For given

parameters, determine the pump power. (Ignore fitting losses).

Water speed in pipe : 1.2 m/s

Gravitational acc. : 9.81 m/s2

Efficiency : 75%

Friction factor of pipe : 0.02

Water flow rate : 3.4 l/s

Answer

h = [(hy-hs) = 480-320 = 160 m L = (hy-ht)/sin28o+8 = 156/sin28o+8 = 340 m

If we ignore fitting losses,

H = h + [(.V2.L)/(2.g.D)] = 160 + 0.02*1.22*340/2*9.81*0.05 = 160+9.98 m = 170 m

Pump Power, N=(Q.H.) / (75.) = 170*3.4*10-3*1000/(75*0.75) = 10.3 HP

Question- 760 kg of a loose material occupies a volume of 0.8 m3. Determine bank unit weight of this

material if its swell percentage is 40 percent by volume.

Answer

Loose unit weight = 760/0.8 = 950 kg

Swell factor = 1.4 = Bank U.W./Loose U.W. then

Bank Unit Weight = 950*1.4 = 1330 kg/m3 = 1.33 g/cm3

Question- In a room-and-pillar mininng, rectangular pillars of 4 mx6 m in dimensions are left to support

and the rest of the seam is mined. If the influence area of a single pillar is 96 m2 determine extraction

percentage (ratio).

Answer

the influence area of a pillar is equal to whole area as well

e (extraction ratio) = excavated area / whole area

then, e = (96-24)/96 = 75%

- Mine & Mill Equipment Costs Estimator's Guide, Capital & Operating Costs _ CostMine.pdfUploaded byArturo Allende
- Surface MinerUploaded bysilver_grains_kkp
- Mine Planning ConceptUploaded byHiken D. Cho
- MDMW-Limestone05Uploaded byminingnova
- Ankan Basu Resume - Professional Geologist / Hydro-geologist/ GeochemistUploaded byAnkan Basu
- CXC Revision Test 1Uploaded byBlack Ink Tutorials & Services
- Introduction of Continuous Haulage (4FCT) at the Clarence Collier[1]Uploaded bysken
- Opencast Mining MethodUploaded byjaypadole
- is.4031.11.1988Uploaded byVijayKataria
- Drier Bed Sizing.xlsUploaded byvkumaran
- 3b879e7ab79f56a_ekUploaded byRamo Kiss
- Optimisation of Overburden Blasts at Glencore Ulan Surface Coal OUploaded byMário de Freitas
- C128Uploaded byZinc Marquez
- 1-s2.0-S1877705812045146-mainUploaded byJavier Alejandro Rodriguez
- ECI+171_S15_HW1Uploaded byJason Chu
- D6111Uploaded byChristina Ferreira
- Rock Bursting WORD ImprimeUploaded byRicardo Huisa Bustios
- AME Research Iron Ore Feature Article June 2018Uploaded byBisto Masilo
- PlasticsUploaded byClaudia Huo
- ScopusUploaded byBill Maquin
- Bisichi13Uploaded bydjokouwm
- Ubc 2017 May Babaeikhorzoughi MohammadUploaded bycomercial MACREST
- Coal Production Methods - Current Issues and TrendsUploaded byAkansha
- Ppr2015.0650maUploaded byhumayri
- Zha 2017Uploaded byRiomas Harjuno Aji
- Experiment 2Uploaded byCarla Jade Mesina
- Reclamation of PostUploaded byREMON
- v080n08p271Uploaded byDoniPrasetyo
- Lab Report FagarasUploaded byRadu Chibzui
- des Worked ExampelesUploaded byMuhammad Mosa

- Wheel Pwr GenerationUploaded byAsad Ahmed Khan
- Ductile Deformation MechanismsUploaded byHafiezul Hassan
- AssignmentUploaded byApril June
- Industrial high frequency grinding with FEIN.Uploaded byRameet
- Validation and Qualification of Heating, Ventilation, Air ConUploaded byJai Murugesh
- lab report onShaperUploaded bySanatan Choudhury
- Fan Performance TestUploaded byzhang
- Toyota Veycle Recycling - MetodologyUploaded byFernando Jose Novaes
- e042030.pdfUploaded byChandan Singh
- Corrosion of 304SS in sufuric acidUploaded byAPI
- Dragons: Your Celestial Guardians - by Diana CooperUploaded byHay House UK
- McDonald's in India is a Locally OwnedUploaded byp4prem
- Carboxylic AcidUploaded byKeyvir Aulinz
- ISO_Standards.pdfUploaded bysandy4u2k2
- Atmosphere Above Japan Heated Rapidly Before M9 Earthquake - Technology ReviewUploaded bylaslsguy
- HHWUploaded byRitvique Parashar
- Mep 831a Operator Unit and Direct Support Maintenance Manual Including Repair Parts and Special Tools List Tm 9 6115 639 13pUploaded byomoige
- Part List 501-c01Uploaded byMichael Unzueta Farfán
- Cascaded Buck-Boost Converter Report RevUploaded byAlif Rizki Bastoni
- NymUploaded byMustafa Kamal
- qUploaded byEza Misbah
- Compact Printed Circuit Heat ExchangerUploaded byNur Amanina
- The UniverseUploaded byZing Teo
- Plasma Dxg SabreUploaded byDon Cabe Díaz de León
- P 13 DMR and EMR BrochureUploaded byvedat
- Vibration IsolationUploaded byabhinav2359
- Sustainable City Development - The SWECO ApproachUploaded byiciiciici
- kle650caf-parts-list.pdfUploaded byOliver
- Discussion Cooling Tower (1)Uploaded bynabil
- Axisymmetric SolidsUploaded bysaulhoudson