You are on page 1of 28

DESIGN OF ABUTMENT AND FOUNDATION

BRIDGE NO.

354

ABUTMENT NO.

A1

SPAN ARRANGEMENT:-

3 x 12.2 m

1.0

INTRODUCTION The system consists of a solid rectangular abutment with monolithic dirt wall, square return wall and solid abutment cap. The top dimensions of the abutment cap are fixed so as to fit in the details of PSC Slab superstucture.

2.0

REFERENCE For the design of the abutment and its different components generally the provisions of IRS(Indian Railway Standards) Codes have been followed. Followings are the main references.

i. IRS Bridge Rules ii. IRS Concrete Bridge Codes-1997 iii. IRS Substructure codes. iv.Seismic Guideline of RDSO-(Nov-2015)

 

v. IS:2911(Part1/Sec2)-2010 vi. IS:14593-1998 vii. IRC:78

 

3.0

DESIGN PARAMETERS

 

Proposed Rail Level

 

RL

48.271

m

 

Proposed Rail Formation Level

 

RL

47.533

m

Structural Depth of PSC Slab at center

 

1.100

m

Bottom of Girder Level

 

RL

46.353

m

Top of Bed Block Level

 

RL

46.353

m

Top of Abutment Level

 

RL

45.753

m

Ground Level

 

RL

40.423

m

Top of Pile Cap Level

 

RL

39.653

m

Bottom of Pile Cap Level

 

RL

37.853

m

Seismic Zone

 

= V

     

Z

   

= 0.36

Z/2R

 

= 0.06

Importance Factor (I)

 

= 1.5

Sa/g

 

= 2.5

R

   

= 3

     

4.0

SPAN DETAILS The Abutment is supporting PSC Slab Super-structure of Effective Span 12.2 m. The Details of Span is gives as under

4.1

Span 1

Effective span between c/c of bearing

=

12.79 m

Overall span

=

13.38 m

Span between c/c of Expansion Joints

=

13.40

m

5.0 SKETCHES

Rail Formation Lvl = 47.533 m Top of bed block 46.353 m 45.753 m 0.6
Rail Formation Lvl =
47.533 m
Top of bed block
46.353 m
45.753 m
0.6 m
1.41 m
-2 m
1.41 m
GL
40.423 m
T.O.Pc
39.653 m
37.853 m
1.145
m
7.7 m

ELEVATION

e= C/L of Abutment -2.000 C/L of Pile Cap 0.5 m 7.85 m 1.145 m
e=
C/L of Abutment
-2.000
C/L of Pile Cap
0.5 m
7.85 m
1.145 m
1.41 m

PLAN

8.7 m

1.8 m

6.0

DEAD LOAD CALCULATION Anticlockwise Moments are taken as positive

+
+
-
-

6.1

Dead Load from Superstructure

 

PSC Slab (Refer Drawing No. RDSO/B-10271-Alt-1)

 

Load for DL

 

=

163.26 T

Weight of superstructure (Span)

=

163.26 T

Reaction on Abutment

=

81.63 T

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Abutment, e L1

=

0.410 m

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Pile cap, e L2

 

-2 + 0.41

=

-1.590

m

Longitudinal Moment due to DL about C/L of Abutment = 81.63 x 0.41

 

=

33.468

T-m

Longitudinal Moment due to DL about C/L of Pile cap = 81.63 x -1.59

=

-129.792

T-m

The Superstructure is symmetric about Centre Line of Soffit; therefore there is no Transverse Eccentricty

 

Transverse

Eccentricity of Reaction, e T

=

0 m

Transverse Moment due to DL

=

81.63 x 0

=

0 T-m

6.2

Super Imposed Dead Load (SIDL) from Superstructure

 

Total Load for SIDL (considering SIDL @ 6.5 T/m)

 

=

87.10 T

SIDL Reaction

=

43.55 T

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Abutment, e L1

=

0.410 m

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Pile cap, e L2

=

-1.590 m

Longitudinal Moment due to SIDL about C/L of Abutment = 43.55 x 0.41

=

17.856

T-m

Longitudinal Moment due to SIDL about C/L of Pile cap = 43.55 x -1.59

=

-69.245

T-m

The Superstructure is symmetric about Centre Line of Soffit; therefore there is no Transverse Eccentricty

 

Transverse

Eccentricity of Reaction, e T

=

0 m

Transverse Moment due to SIDL

 

=

43.55 x 0

=

0 T-m

6.3

Dead Load from Abutment Cap

 

0.8 m

Length of bed block

 

=

7.850 m

Length of bed block   = 7.850 m

Width of bed block

=

1.410 m

   

Depth of bed block

=

0.600 m

 

1.18 m

0.6 m

 
 

C/L of bearing C/L of abutment

1.41 m 0.41
1.41 m
0.41

1.41 m

 
 

[a]

Dead Load of Dirt Wall

 

Dead Load

 

=

1.18 x 0.8 x 7.85 x 2.5

 

=

18.526 T

Eccentricity w.r.t. Abutment CG

=

- ( 1.41 - 0.8 ) / 2

=

-0.305 m

Eccentricity w.r.t. Pile Cap CG

=

( 1.145 - 3.85 ) +0.4

=

-2.305 m

[b]

Dead Load of Abutment Cap

 

Dead Load

 

=

1.41 x 0.6 x 7.85 x 2.5

 

=

16.603 T

Eccentricity w.r.t. Abutment CG

 

=

0 m

Eccentricity w.r.t. Pile Cap CG

 

=

( 1.145 - 3.85 ) +0.705

 

=

-2.000 m

[c] Dead Load of Raised Portion of Seismic Restrainer Block

s/w of seismic restrainer block =

 

=

9.76 T

 

2 x 1.6 x 1.525 x 0.80 x 2.5 = 0.33 x 0.5875 x 0.80 x 2 x 2.5

=

0.776 T

 

Total

=

10.536 T

Eccentricity w.r.t. Abutment CG

 

0.410 m

Eccentricity w.r.t. Pile Cap CG

-1.590 m

Total Dead Load from Abutment Cap, dirt wall and seismic restrainer blocks

 
 

=

18.526 + 16.603 + 10.536

=

45.665 T

Total Longitudinal Moment about CL of Abutment due to above Dead Load

 
 

=

18.526 x -0.305 + 16.603 x 0+10.536x0.41

 

=

-1.330 T-m

Total Longitudinal Moment about CL of Pile Cap due to above Dead Load

 
 

=

18.526 x -2.305 + 16.603 x -2+10.536x-1.59

 

=

-92.660 T-m

6.4

Dead Load of Abutment Shaft The Abutment has Rectangular Section.

 
 

TRAFFIC DIRECTION

TRAFFIC DIRECTION
 
1.41 m
1.41
m
 
 
  7.85 m

7.85

m

  7.85 m

Total height of abutment

 

=

45.753 - 39.653

 

=

6.100 m

Sectional area of Abutment Shaft

=

7.85 x 1.41

=

11.069 m 2

Volume of Abutment Shaft

=

6.1 x 11.0685

=

67.518 m 3

Dead Load of Abutment Shaft

=

67.51785 x 2.5

=

168.795 T

Longitudinal Eccentricity w.r.t. C/L of Pile Cap, e L

 

=

-2.000 m

Longitudinal Moment about C/L of Pile Cap

 

=

168.794625 x -2

=

-337.5893

T-m

6.5

Dead Load of Square Return

 

Length of Square Return

 

=

1.145 m

Average width of Square Return

=

0.5

m

Height of Square Return

=

47.533 - 39.653

 

=

7.88 m

Weight of Two Square Returns

=

2 x 1.145 x 0.5 x 7.88 x 2.5

=

22.56 T

Longitudinal Eccentricity w.r.t. C/L of Abutment

 
 

=

- [ ( 1.145 + 1.41 ) / 2.0

]

 

=

-1.278 m

Longitudinal Moment about C/L of Abutment

=

22.557 x ( -1.2775 )

=

-28.820 T-m

Longitudinal Eccentricity w.r.t. C/L of Pile Cap

 
 

=

-{(7.7/2-1.145/2)}

 

=

-3.278 m

Longitudinal Moment about C/L of Pile Cap

 

=

22.557 x (-3.2775)

=

-73.931 T-m

6.7

Dead Load of Pile Cap

 

Length of Pile Cap (perpendicular to track)

 

=

8.7 m

Width of Pile Cap (parallel to track)

=

7.70 m

Depth of Pile Cap

=

1.8

m

7.7 m

7.7 m
7.7 m
Traffic Direction
Traffic Direction

JOGIGHOPA STATION

PANCHARATNA STATION

Depth of Pile Cap = 1.8 m 7.7 m Traffic Direction JOGIGHOPA STATION PANCHARATNA STATION 8.7

8.7 m

PLAN OF PILE CAP

Weight of Pile Cap

=

8.7 x 7.7 x 1.8 x 2.50

 

=

301.455 T

7.0 VERTICAL LIVE LOAD CALCULATION

 

Standard of Loading

25t Loading-2008

 

(Note : Please Refer Appendix XXIII of IRS:Bridge Rules)

Loaded Length (Overall length)

 

=

13.380 m

Total EUDL Load

(Shear) for 13.38 m span ( for single track loaded)

 

=

177.430 T

Here total Total EUDL Load

1 Nos. tracks are placed on single sub-structure (Shear) for 13.38 m span ( when 1 track loaded, concentrically )

=

177.430 T

Longitudinal

Eccentricity

w.r.t C/L of Abutment, e L1

 

=

0.410 m

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Pile Cap, e L2

 

=

-1.590

m

Calculation of transverse eccentricity

 
 
   
 

[a] When single track at edge loaded Transverse Eccentricity w.r.t. C/L of Abutment, e T (Note : Please Refer Cl: 2.5.1 of IRS:Bridge Rule for Transverse Eccentricity )

 

=

0.100 m

Computation of Moment Due to LL

 

(Note : Please refer clause 2.4.1.1 (a) of IRS:Bridge Rule)

 

CDA = 0.15 + [ 8 / (6 + L)]

Subject to Maximum of 1.0

Therefore, CDA Augmented load calculation

=

0.15 + [ 8 / ( 6 + 13.38 ) ]

=

0.563

[a] When single track at edge loaded Total Live Load (Shear)

=

177.43 x (1 + 0.563

)

=

277.323 T

Live Load Reaction on Abutment

=

277.323 / 2.0

=

138.662 T

Longitudinal Moment due to LL on Abutment, M L

=

138.6615 x 0.41

=

56.851 T-m

Transverse Moment due to LL on Abutment, M T

=

138.6615 x 0.1

=

13.866 T-m

For Design of Deep Foundation (Pile Foundation) Therefore, CDA for Foundation Augmented load calculation

 

=

0.563

[a] When single track at edge loaded Total Live Load (Shear) excluding CDA

=

177.43 x (1 + 0.563

)

=

277.323 T

Live Load Reaction on Abutment

=

277.323 / 2.0

=

138.662 T

Longitudinal Moment due to LL on Pile Cap, M L

=

138.6615 x -1.59

=

-220.472

T-m

Transverse Moment due to LL on Pile Cap, M T

=

138.6615 x 0.1

=

13.866 T-m

8.0

HORIZONTAL LOAD CALCULATION

8.1

TRACTIVE EFFORT / BRAKING FORCE (Please Refer Appendix XXIV of IRS Bridge Rules )

=

 

Loaded Length (Edge to Edge of Superstructure)

 

=

13.380 m

Tractive Force for 13.38 m Loaded Span

=

63.000 T

Braking Force for 13.38 m Loaded Span

=

37.5 T

Governing Longitudinal Force

max ( 63 , 37.5 )

=

63.000 T

Dispersion of Longitudinal Force

=

0.00 %

(Note : Refer Clause 2.8.3.4, IRS : Bridge Rules)

 

Net Longitudinal Force

=

63 x ( 1.0 - 0 / 100 )

 

=

63 T

Type of bearing

=

Bitumen layer

 

Percent Force Transferred to Abutment

 

=

50.00 %

Therefore, Net Longitudinal Force Transferred to Abutment

 

=

31.5 T

Tractive force for Type A Live Load

=

31.5 T

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment

=

46.353 - 39.653

=

6.700 m

Lever Arm w.r.t. Base of Pile Cap

=

46.353 - 37.853

=

8.500 m

Moment Calculation [a] When single track at edge loaded (Type A) Moment about Base of Abutment

 

=

=

211.050 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

31.5 x 6.7 31.5 x 8.5

=

267.750 T-m

8.2 FRICTIONAL RESISTANCE DUE TO BEARING (Please Refer Cl:5.6.2 of IRS:Bridge & Substructure Code & Cl:2.7 of IRS:Bridge Rule)

 

Co-efficient of Friction For Type A loading

=

=

 

=

0.500

Total Frictional Force

0.5 x ( 81.63 + 43.55 )

 

=

62.590 T

Frictional c o a Force o ce

62 . 590 T

 

Moment about Base of Abutment

 

=

62.59 x 6.7

=

419.35 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

62.59 x 8.5

=

532.02 T-m

8.3 EARTH PRESSURE

 

8.3.1 ACTIVE EARTH PRTESSURE DUE TO BACKFILL (Note : Please Refer CL. 5.7.1 Of IRS : Substructure & Foundation Code.)

 
 

=

30 °

=

0.524

radians

i

=

0 °

=

0.000

radians

=

10.00 °

=

0.175

radians

=

0 °

=

0.000

radians

 

=

1.8 T per cum

 

Co-efficient of active earth pressure

K

K

K

a

a

aH =

=

Cos 2 ( - )/[Cos 2 Cos( + )[1+ ((Sin( + )Sin( -i))/(Cos( + )Cos( -i)))] 2 ]

=

0.308

=

0.303

9.68

FORMATION LEVEL

2 ] = 0.308 = 0.303 9.68 FORMATION LEVEL 4 7 . 5 3 3 m

47.533 m

7.88 m

39.653 m

9.68 FORMATION LEVEL 4 7 . 5 3 3 m 7.88 m 39.653 m 4.298 T/m2

4.298 T/m29.68 FORMATION LEVEL 4 7 . 5 3 3 m 7.88 m 39.653 m TOP OF

TOP OF PILE CAP

1.8 37.853 m

5.279 T/m29.68 FORMATION LEVEL 4 7 . 5 3 3 m 7.88 m 39.653 m 4.298 T/m2

BOTTOM OF PILE CAP

At base of Abutment Wall Earth Pressure at Abutment Base

Total Force at Abutment Base Lever Arm w.r.t. Abutment Base Moment about Base of Abutment Wall

At base of Pile Cap Earth Pressure at base of Pile Cap Force on Pile Cap only Lever Arm w.r.t. Pile Cap Base

Total Force at bottom of Pile Cap Total Moment at bottom of Pile Cap

=

=

=

=

=

=

=

=

=

=

K aH γH

0.303 x 1.8 x 7.88

=

4.298 T/m 2

0.5 x 4.298 x 7.88 x 6.85

=

115.999 T

7.88 / 3.0

=

2.627 m

115.999 x 2.627

=

304.729 T-m

0.303 x 1.8 x 9.68

=

5.279 T/m 2

0.50 x ( 4.298 + 5.279 ) x 1.8 x 8.7 =

74.988

T

( 1.8 / 3 ) x [ ( 2 x 4.298 + 5.279) / ( 4.298 + 5.279 ) ]

115.999 + 74.988 115.999 x ( 2.627 + 1.8 ) + 74.988 x 0.869

= 0.869 m

=

190.987 T

= 578.692 T-m

8.3.2 ACTIVE EARTH PRESSURE DUE TO SURCHARGE EFFECT (Note : Please Refer CL. 5.8.2 Of IRS : Substructure & Foundation Code.)

Dead Load Surcharge Live Load Surchage Surcharge Width at Formation Level Length of Abutment Height of Abutment Thickness of Pile Cap Total height with Pile Cap Length of Pile Cap

L - B =

Therefore, H > (L - B), Case-2 is applicable

calculation required for Case - 2

7.85 - 3

Case - 2

a

b

2.040

=

V

=

S

=

B

=

L

=

h

=

D

=

H

=

Lp

=

4.850 m

c

= h = D = H = Lp = 4.850 m c 9.68 m P1&P1' 4.85

9.68 m

P1&P1' 4.85 m 3.03 m g d P2' Bottom of Abutment 1.8 m P2
P1&P1'
4.85 m
3.03 m
g
d
P2'
Bottom of Abutment
1.8 m
P2

f

m 3.03 m g d P2' Bottom of Abutment 1.8 m P2 f 0.780 e =

0.780

e

=

=

=

=

=

=

=

=

Height of abutment =

6.5 T/m

13.7 T/m

3.0 m

7.85 m

7.880 m

1.800 m

9.68 m

8.7 m

7.880 m

Pressure at Top

=

[ (S + V ) / B ] K a

=

[ ( 13.7 + 6.5 ) / 3 ] x 0.303

= 2.040 T/m 2

Pressure at Bottom

=

[ (S + V ) / L ] K a

=

[ ( 13.7 + 6.5 ) / 7.85 ] x 0.303

 

=

Surcharge Pressure at Bottom of Abutment Calculation for Bottom of Pile Cap :

=

P1

=

4.85 x (2.04+0.78) / 2

=

acting at

9.68-((4.85/3)x(2x0.78+2.04)/(0.78+2.04))

=

P2

=

0.78x(3.03+1.8)

=

acting at

(1.8+3.03)/2

=

0.780 T/m 2

0.780 T/m 2

6.839 T/m

7.616 m

3.767 T/m

2.415 m

Calculation for bottom of Abutment :

 

P1'

=

4.85 x (2.04+0.78) / 2

=

6.839 T/m

acting at

7.88-((4.85/3)x(2x0.78+2.04)/(0.78+2.04))

 

=

5.816 m

P2'

=

0.78x3.03

=

2.363 T/m

acting at

3.03/2

=

1.515 m

At Base of Abutment Wall Horizontal Force at Base of Abutment Wall =

(6.839+2.363) x 7.85

 

=

72.236

T/m

Moment about Base of Abutment Wall =

(6.839 x 5.816 + 2.363 x 1.515) x 7.85

=

340.341 T-m

At Base of Pile Cap Horizontal force on Pile Cap =

(6.839+3.767) x 8.7

=

92.272 T/m

Total Moment about Base of Pile Cap

(6.839 x 7.616 + 3.767 x 2.415) x 8.7

=

532.300 T-m

8.4.1

Centrifugal Force (Please Refer Cl:2.5.3(b) of IRS:Bridge Rule)

 

W=

 

=

13.261 T/m

V=

=

160 KmPh

R=

=

875 m

C1=

=

3.05 T/m

Degree of curve( º)=

 

2 º

Span Length=

 

=

13.38 m

Total force act on abutment=

=

20.438 T

Centrifugal force for Type A Live Load

f

=

10.219 T

Lever Arm w.r.t. Base of Pier

=

1.83+48.271-39.653

 

=

10.448 m

Lever Arm w.r.t. Base of Foundation

=

1.83+48.271-37.853

=

12.248 m

[a] When single track, single span loaded (Type A)

10.219 x 10.448

 

=

106.768 T-m

 

Moment about Base of abutment Moment about Bottom of Foundation

10.219 x 12.248

=

125.162 T-m

8.4.2 Temperature Load

 

8.4.2.1

Thermal Expansion/Contraction of Slab

 

Horizontal load due to thermal expan/contraction of slab (B-10271)

 

=

15.86*4/2

=

31.72 T

Total moment at base of abutment=31.72x(0.6+(45.753-39.653))

=

=

212.524 T-m

Total moment at base of pile cap=31.72x(0.6+(45.753-39.653)+1.8)

=

=

269.62 T-m

8.4.2.2

Thermal Expansion/Contraction of Retainer

 

Horizontal load due to thermal expan/contraction of slab

 

=

8.78*2/2

=

8.78 T

Total moment at base of abutment=8.78x(0.6+(45.753-39.653))

=

=

58.826 T-m

Total moment at base of pile cap=8.78x(0.6+(45.753-39.653)+1.8)

=

=

74.63

T-m

9.0

VERTICAL LOAD DUE TO EARTH

 

9.1

VERTICAL LOAD DUE TO BACKFILL ON PILE CAP

 

Height of back fill behind abutment wall

 

=

7.880 m

Avg. height of back fill beyond Return Wall in Trans. Direction

=

7.880 m

Eff. width of outer cantilever Pile Cap loaded with Earthfill

=

0.425 m

W

=

( 2 x 0.425 + 7.85 - 2 x 0.5 ) x 1.145 x 7.88 x 1.8

 

=

125.053 T

Eccentricity w.r.t. CG of Pile Group

=

- [ ( 1.145 + 1.41 ) / 2.0 ]

 

=

-3.278 m

Longitudinal Moment about CG of Pile Group

=

125.053 x ( -3.2775 )

=

-409.861

T-m

10.0

SEISMIC FORCE (Note : Please refer RDSO guideline on seismic design of railway bridge) Design Horizontal Seismic Coefficient α h

=

2.5 x 1.5 x 0.06

=

0.225

Design Vertical Seismic Coefficient αv

 

=

2/3 x αh

2/3 x

0.225

=

0.150

10.1

ON SUPER STRUCTURE DEAD LOAD Longitudinal direction (Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block)

 

Horizontal Seismic Force for 13.4 (c/c Bearing) Span =

 

0.225 x 81.63

 

=

18.367

T

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment

=

46.353 + 0 - 39.653

=

6.700 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap

=

46.353 + 0 - 37.853

=

8.500 m

 

Moment about Base of Abutment

=

18.367 x 6.7

=

123.059 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

18.367 x 8.5

=

156.120 T-m

Transverse direction (Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block ) Lever Arm w.r.t. Base of Abutment

=

 

=

6.700 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap

=

46.353 + 0 - 39.653 46.353 + 0 - 37.853

=

8.500 m

Moment about Base of Abutment

=

18.367 x 6.7

=

123.059 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

18.367 x 8.5

=

156.120 T-m

10.2

ON SUPER IMPOSED DEAD LOAD (SIDL) Longitudinal direction (Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block)

 

Horizontal Seismic Force for 13.4 (c/c Bearing) Span =

 

0.225 x 43.55

 

=

9.799 T

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment

=

46.353 + 0 - 39.653

=

6.700 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap

=

46.353 + 0 - 37.853

=

8.500 m

Moment about Base of Abutment

=

9.799 x 6.7

=

65.653 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

9.799 x 8.5

=

83.292 T-m

Transverse direction (Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block ) Lever Arm w.r.t. Base of Abutment

=

=

6.700 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap

=

46.353 + 0 - 39.653 46.353 + 0 - 37.853

=

8.500 m

Moment about Base of Abutment

=

9.799 x 6.7

=

65.653 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

9.799 x 8.5

=

83.292 T-m

10.3

ON ABUTMENT CAP

[a]

Dirt Wall Horizontal Seismic Force

=

0.225 x 18.526

 

=

4.168 T

Distance s a ce of o C . G . of o Dirt Wall a From o B/O of o Dirt Wall a

 

=

1 18 / 2 . 0

=

 

=

.

46.353 + 0.59 - 39.653

 

=

0 . 590 m 7.290 m

 

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap

=

46.353 + 0.59 - 37.853

=

9.090 m

[b]

Abutment Cap Horizontal Seismic Force

=

0.225 x 16.603

 

=

3.736 T

Distance of C.G. of Abutment Cap From B/O of Abutment Cap

0.6 / 2.0

=

0.300 m

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment

=

= 45.753 + 0.3 - 39.653

=

6.400 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap

=

45.753 + 0.3 - 37.853

=

8.200 m

Total Horizontal Load Due to Abutment Cap Components

 

=

4.168 + 3.736

 

=

7.904 T

 

Moment about Base of Abutment

=

4.168 x 7.29 + 3.736 x 6.4

 
 

=

54.295 T-m

 

Moment about Bottom of Pile Cap

=

4.168 x 9.09 + 3.736 x 8.2

 
 

=

68.522 T-m

10.4

ON ABUTMENT WALL

Horizontal Seismic Force

=

0.225 x 168.794625

 

=

37.979 T

Level of C. G. of Abutment (RL)

=

( 45.753 + 39.653 ) / 2.0

=

42.703 m

Lever Arm w.r.t. Abutment Base

=

42.703 - 39.653

=

3.050 m

Lever Arm w.r.t to Bottom of Pile Cap

=

42.703 - 37.853

=

4.850 m

Moment about Base of Abutment

=

37.979 x 3.05

=

115.836 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

37.979 x 4.85

=

184.198 T-m

10.5

ON SQUARE RETURN

Horizontal Seismic Force

=

0.225 x 22.557

 

=

5.075 T

Level of C. G. of Square Return (RL)

=

( 47.533 + 39.653 ) / 2

=

43.593 m

Lever Arm w.r.t. Abutment Base

=

43.593 - 39.653

=

3.940 m

Lever Arm w.r.t to Bottom of Pile Cap

=

43.593 - 37.853

=

5.740 m

Moment about Base of Abutment

=

5.075 x 3.94

=

19.996 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

5.075 x 5.74

=

29.131 T-m

10.7

ON PILE CAP

 

Horizontal Seismic Force

 

=

0.225 x 301.455

=

67.827 T

Level of C. G. of Pile Cap (RL)

=

( 37.853 + 39.653 ) / 2

=

38.753 m

Lever Arm w.r.t to Bottom of Pile Cap

=

38.753 - 37.853

=

0.900 m

Moment about Bottom of Pile Cap

=

67.827 x 0.9

=

61.044 T-m

10.8

SUMMARY OF SEISMIC FORCES DUE TO DEAD LOADS

 

Total Horizontal Seismic Force on Abutment due to Dead Loads

=

 

18.367 + 9.799 + 7.904 + 37.979+5.075

 

=

79.124 T

Total Horizontal Seismic Force on Pile Cap due to Dead Loads

 

=

 

79.124 + 67.827

 

=

146.951 T

Total Longitudinal Moment about Base of Abutment due to Dead Loads

 

=

 

123.059 + 65.653 + 54.295 + 115.83595+19.9955

 

=

378.838 T-m

Total Longitudinal Moment about Bottom of Pile Cap due to Dead Loads

 

=

 

156.12 + 83.292 + 68.522 + 184.19815 + 29.131 + 0 + 61.044

 

=

582.307 T-m

Total Transverse Moment about Base of Abutment due to Dead Loads

 

=

 

123.059 + 65.6533 + 54.295 + 115.83595+19.9955

 

=

378.839 T-m

Total Transverse Moment about Bottom of Pile Cap due to Dead Loads

 

=

 

156.12 + 83.2915 + 68.522 + 184.19815 + 29.131 + 61.044

 

=

582.307 T-m

10.9

ON 50% LIVE LOAD IN TRANSVERSE DIRECTION

 

(Note : Refer clause 2.12.6, IRS:Bridge Rules) Point of application of the force at Top of Bed Block

 

=

46.353 m RL

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment

 

=

46.353 - 39.653

 

=

6.700 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap

=

46.353 - 37.853

=

8.500 m

[a]

When single track at edge loaded (Type A)

 

Horizontal Seismic Force

=

[ 138.6615

/ ( 1 + 0.563 ) ] x 0.50 x 0.225

=

9.980 T

Moment about Base of Abutment

=

 

=

66.866 T-m

10.10

Moment about Bottom o of Pile Ca

o

e

a

ou

o

o

e

ap

=

9.98 x 6.7 9 98 x 8 5

.

x

.

SEISMIC FORCES IN VERTICAL DIRECTION DUE TO DEAD LOADS

=

84 . 830 T-m -

Seismic Force on Abutment due to Dead Loads in Vertical Direction

 
 

=

79.124 x 0.15 / 0.225

=

52.749 T

 

Seismic Force on Pile Cap due to Dead Loads in Vertical Direction

 
 

=

146.951 x 0.15 / 0.225

=

97.970 T

10.11

SEISMIC FORCES IN VERTICAL DIRECTION DUE TO LIVE LOADS

 

[a]

When single track at edge loaded (Type A) Seismic Force due to Live Load in Vertical Direction

 

=

9.98 x 0.15 / 0.225

=

6.654

T

11.0

DYNAMIC INCREMENT OF EARTH PRESSURE

 

(Note : Please Refer Cl. 5.12.6 Of IRS:Substructure & Foundation Code )

For + ve v

h

v

=

0.225

=

30 °

=

0.15

=

10.00 °

=

tan -1 [ h / (1 + v )]

=

0.1932 radians

=

11.070 °

=

tan -1 [ h / (1 - v )]

=

0.2588 radians

=

14.826 °

For - ve v

Active Earth Pressure Coefficient

C a

=

(((1 + v ) x cos 2 ( - - ))/(cos x cos 2 x cos( + + ))) x [1 / (1 + ((sin( + ) x sin( - i - λ)) / (cos( + + ) x cos( - i))] 2

C

a

11.070

0.518

14.826

0.441

Co-efficient of dynamic increment

C a

=

Max (0.518 , 0.441 )

=

0.518

11.1

DYNAMIC INCREMENT DUE TO ACTIVE EARTH PRESSURE OF BACKFILL At Base of Abutment Wall

 

=

[ ( 0.518 - 0.303 ) / 0.303 ] x 115.999

 

=

82.310 T

Increment in Force Lever Arm w.r.t. Abutment Base Increment in Moment about Abutment Base

=

7.88 / 2.0 82.31 x 3.94

 

=

3.94 m

=

=

324.30 T-m

At Base of Pile Cap

 

=

[ ( 0.518 - 0.303 ) / 0.303 ] x 190.987

 

=

135.519 T

Increment in Force Lever Arm w.r.t. Pile Cap Bottom Increment in Moment about Pile Cap Bottom

 

=

9.68 / 2.0 135.519 x 4.84

=

4.84 m

=

=

655.91 T-m

11.2

DYNAMIC INCREMENT DUE TO ACTIVE EARTH PRESSURE OF SURCHARGE At Abutment Base

 

Increment in Force

 

=

[ ( 0.518 - 0.303 ) / 0.303 ] x 72.236

 

=

51.257 T

Lever Arm w.r.t. Abutment Base Increment in Moment about Abutment Base

=

0.66 x 7.88 51.257 x 5.201

=

5.201 m

=

=

266.588 T-m

At Base of Pile Cap Increment in Force

 

=

[ ( 0.518 - 0.303 ) / 0.303 ] x 92.272

=

65.474 T

Lever Arm w.r.t. Pile Cap Bottom Increment in Moment about Pile Cap Bottom

 

=

0.66 x 9.68 65.474 x 6.389

=

6.389 m

=

=

418.313

T-m

SUMMARY OF LOADS IN TABULAR FORM At the bottom of abutment

 

SL No.

 

LOAD DESCRIPTION

 

V

ML

MT

HL

HT

 

a

Dead Load

         

6.1

From Super-structure

 

81.630

33.47

0

0

0

6.2

SIDL

43.550

17.856

0

0

0

6 3

From Abt Ca

railin

edestal , OHE

45 665

-1 330

0

0

0

.

.

p,

g, p

.

.

     

6.4

From Abutment wall

 

168.795

-337.589

0

0

0

6.5

From square return

 

22.557

-28.820

0

0

0

b

Live Load

         

7.0

When single track loaded

 

138.662

56.851

13.866

0

0

c

Tractive force/Braking force

           

8.1

When single track loaded

 

0

211.050

0

31.50

0

d

Frictional Resistance

           

8.2

When single track loaded

 

0

419.35

0

62.590

0

e

Earth Pressure

           

8.3.1

Due to backfill

 

0

304.729

0

115.999

0

8.3.2

Due to surcharge effect

 

0

340.341

0

72.236

0

f

Temperature load + Centrifugal load

           

8.4.1/2

Thermal Expansion of Slab and Retainer+Centrifugal load

 

0

271.350

106.768

40.500

20.438

g

Seismic force

           

10.10

Dead Load seismic

 

52.750

378.838

378.839

79.124

79.124

10.11

When single track loaded

 

6.654

0

66.866

0

9.980

11.10

Dynamic incr. of earth pressure

 

0

324.301

0

82.310

0

11.20

Dynamic incr. of surcharge earth pressure

 

0

266.588

0

51.257

0

IRS CBC TABLE-12

Cl-6.7 RDSO Seismic Guideline

 

Normal condition

 

Seismic Condition

Case-1

ULS

SLS

Case-2

ULS

SLS

Description

ULS

SLS

DL

1.25

1

DL

1.25

1

DL

1.25

1

SIDL

2

1.2

SIDL

2

1.2

SIDL

1.5

1.2

TEMP

1.5

1

Frictional

1.5

1

LL

0.5

0.5

EP

1.7

1

EP

1.7

1

EQ

1.2

1

LL

1.4

1

 

EP

1.7

1

12.0

Combination of Loads and Moments at Base of Abutment

12.1

Servicebility Limit State (SLS) (Note : Partial Safety Factors are as per Table 12, IRS Concrete Bridge Code) Case - I ( Vertical Load Case-Considering LL & Temperature Load) Vertical Load (V) =

 

=

1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625 +22.557 +0 ) + 1.20 x ( 43.55) + 1.0 x ( 138.6615 )

=

509.568 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 33.4683 + -1.33 +-28.82+0 ) + 1.20 x ( 17.8555 ) + 1.0 x ( 56.851215) +1.0x(211.05 ) + 1.0 x (304.729 + 340.341+ 1.0 x 271.35 ) =

871.48 T-m

Transverse Moment (MT) =

=

1.0 x ( 13.86615+106.768) )

=

120.634 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

=

1.0 x ( 31.5 )

+ 1.0 x ( 40.5 + 1.0 x ( 115.999 + 72.236

)

=

260.235 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

20.438 T

Case - II (Vertical Load Case-Considering Frictional Load Case) Vertical Load (V) =

 

=

1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625 +22.557 +0 ) + 1.20 x ( 43.55)

=

370.907 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 33.4683 + -1.33 +-337.58925 + -28.82+0 ) + 1.20 x ( 17.8555 ) + 1.0 x ( 419.35 ) + 1.0 x (304.729 + 340.341 ) =

 

751.576

T-m

Transverse Moment (MT) =

 

=

0.000 T-m

 

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

=

1.1 x ( 62.59 ) + 1.0 x ( 115.999 + 72.236

)

=

250.825 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

0 T

Case - III (Normal Load +Longitudinal Seismic+Vertical Seismic UP) Vertical Load (V) =

 

=

1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0 ) + 1.20 x ( 43.55) + 0.5 x ( 138.6615 ) - 1 x 52.75)

 

=

387.487 T

 

Lon ong itudinal u na Moment omen (ML) =

1.0 x ( 33.4683 + -1.33+-337.58925+-28.82+0 ) + 1.20 x ( 17.8555 ) +0.5 x ( 56.851215+ 211.05 ) + 1.0 + 1.0 x ( 378.83845 +324.301 +266.588 ) Transverse Moment (MT) =

=

=

1435.904 T-m

0.5

x ( 13.86615+106.768 )

=

60.317 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5

x 31.5+ 1.0 x (115.999+72.236) + 1.0 x ( 79.124 +82.31 + 51.257 )

=

416.676 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

20.438 T

Case - IV (Normal Load + Transverse Seismic + Vertical Seismic UP)

 

Vertical Load (V) =

1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0 ) + 1.20 x ( 43.55) + 0.5 x ( 138.6615 ) - 1.0 x (52.75 ) Longitudinal Moment (ML) =

=

=

387.487 T

1.0 x ( 33.4683 + -1.33+-28.82+0 ) + 1.20 x ( 17.8555 ) + 0.5 x ( 56.851215+211.05) + 1.0 x (304.729 + 340.341 ) Transverse Moment (MT) =

=

=

466.176 T-m

0.5 x ( 13.86615+106.768 ) + 1.0 x (378.839 +66.866 Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

=

=

506.022 T-m

0.5

x 31.5+ 1.0 x (115.999+72.236)

=

203.985 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

1.0

x (79.124+9.98)

=

89.104 T

12.0

Combination of Loads and Moments at Base of Abutment

12.2

Ultimate Limit State (ULS) (Note : Partial Safety Factors are as per Table 12, IRS Concrete Bridge Code) Case - I ( Vertical Load Case-Considering LL & Temperature Load) Vertical Load (V) =

 

=

1.25 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625 +22.557 +0 ) + 2.0 x ( 43.55) + 1.4 x ( 138.6615 )

 

=

679.534 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 33.4683 + -1.33 +-337.58925+-28.82+0 ) + 2.0 x ( 17.8555 ) + 1.4 x ( 56.851215+211.05 ) + 1.7 x (304.729 + 340.341 ) + 1.5 x 271.35)

= 1496.578 T-m

Transverse Moment (MT) =

=

1.4x ( 13.86615+106.768 )

=

168.888 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

=

1.4 x ( 31.5) + 1.7 x ( 115.999 + 72.236 ) + 1.5 x40.5)

=

424.850 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

20.438 T

Case - II (Vertical Load Case-Considering Frictional Load ) Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625 +22.557 +0 ) + 2.0 x ( 43.55 )

=

485.408 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 33.4683 + -1.33 +-337.58925+-28.82+0 ) + 2.0 x ( 17.8555 ) + 1.5 x ( 419.35 ) + 1.7 x (304.729 + 340.341 ) =

1343.516

T-m

Transverse Moment (MT) =

 

=

0.000 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

=

1.5x ( 62.59 ) + 1.7 x ( 115.999 + 72.236 )

=

413.885 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

0 T

Case - III (Normal Load +Longitudinal Seismic+Vertical Seismic UP) Vertical Load (V) =

=

1.25 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0 ) + 1.5 x ( 43.55) + 0.5 x ( 138.6615 ) - 1.2 x 52.75

 

=

469.664 T

Longitudinal Moment (ML) =

1.25 x ( 33.4683 + -1.33+-28.82+0 ) + 1.5 x ( 17.8555 ) + 0.5 x(56.851215+211.05 ) + 1.7 x (304.729 + + 1.2 x ( 378.83845 +324.301 +266.588 ) Transverse Moment (MT) =

=

=

2425.17 T-m

0.5

x ( 13.86615+106.768)

=

60.317 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) = 0.5x 31.5+ 1.7 x (115.999+72.236) + 1.2 x ( 79.124 +82.31 + 51.257 )

=

590.979 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

20.438 T

Case - IV (Normal Load + Transverse Seismic + Vertical Seismic UP) Vertical Load (V) =

1.25 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0 ) + 2.0 x ( 43.55) + 1.4 x ( 138.6615 ) - 1.2 x (52.75 ) Longitudinal Moment (ML) =

=

=

469.664 T

1.25 x ( 33.4683 + -1.33+-28.82+0 ) + 1.5 x ( 17.8555 ) + 0.5 x (56.851215 + 211.05) + 1.7 x (304.729 + 340.341 ) Transverse Moment (MT) =

=

=

1261.501 T-m

=

0.5 x ( 13.86615 ) + 1.20 x (378.839 +66.866)

=

541.779 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5

x 31.5+ 1.7 x (115.999+72.236) )

=

335.750 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

1.2

x (79.124+9.98)

=

106.925 T

At the Bottom of Pile Cap

 

SL No.

LOAD DESCRIPTION

V

ML

MT

HL

HT

 

a

Dead Load

         

6.1

From Super-structure

81.630

-129.792

0

0

0

6.2

SIDL

43.550

-69.245

0

0

0

6.3

From Abt. Cap, railing, pedestal, OHE

45.665

-1.330

0

0

0

6.4

From Abt. Shaft

168.795

-337.589

0

0

0

6.7

From pile cap

301.455

0.000

0

0

0

6.5

From square return

22.557

-73.931

0

0

0

9.1

Weight of backfill

125.053

-409.861

0

0

0

9.2

Due to Dead Load and LL Surcharge

0.000

0.000

0

0

0

b

Live Load

         

7.0

When single track loaded

138.662

-220.472

13.866

0

0

c

Tractive force/Braking force

         

8.1

When single track loaded

0

267.750

0

31.500

0

d

Frictional Resistance for bearing

         

8.2

When single track loaded

0

532.015

0

62.590

0

e

Earth Pressure

         

8.3.1

Due to backfill

0

578.692

0

190.987

0

8.3.2

Due to surcharge effect

0

532.300

0

92.272

0

f

Temperature load + Centrifugal load

         

8.4.1/2

Thermal Expansion of Slab and Retainer + Centrifugal load

0

344.250

125.162

40.500

20.438

g

Seismic force

         

10.10

Dead Load seismic

97.970

582.307

582.307

146.951

146.951

10.11

When single track loaded

6.654

0.000

84.830

0

9.980

11.10

Dynamic incr. of earth pressure

0

655.912

0

135.519

0

11.20

Dynamic incr. of surcharge earth pressure

0

418.313

0

65.474

0

13.0 Combination of Loads and Moments at Base of Pile Cap

 

13.1 Servicibility Limit State Case - I (Vertical Load-Considering Live Load & Temperature) Vertical Load (V) =

 
 

= 1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+301.455+22.557+0 ) + 1.2 x ( 43.55) + 1.0 x ( 138.6615 )

 

+ 1.0 x ( 125.053 + 0 + 0)

 

=

936.076 T

Longitudinal Moment (ML) =

 

=

1.0 x ( -129.7917 + -1.33 + -337.58925 + 0 + -73.9305675 + 0 ) + 1.2 x ( -69.2445 ) + 1.0 x ( -220.471785+267.75)

 

1.0 x ( 578.692 + 532.3 ) + 1.0 x (-409.861 + 0+0 )+ 1 x344.25 Transverse Moment (MT) =

+

 

=

466.924 T-m

=

1.0 x ( 13.86615+125.162 )

=

139.0 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

 

1.0

x 31.5+ 1 x 40.5+ 1.0 x (190.987+92.272)

 

=

355.259 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

20.438 T

Case - II ( vertical load case-Cosidering Frictional Load Case) Vertical Load (V) =

 

= 1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+301.455+22.557+0 ) + 1.2 x ( 43.55)

 

+ 1.0 x ( 125.053 + 0 + 0)

 

=

797.415 T

Longitudinal Moment (ML) =

 

=

1.0 x ( -129.7917 + -1.33 + -337.58925 + 0 + -73.9305675 + 0 ) + 1.2x ( -69.2445 )

 

1 x 532.015 1.0 x ( 578.692 + 532.3 ) + 1.0 x (-409.861 + 0+0 ) Transverse Moment (MT) =

+

 

=

607.411 T-m

 

=

0.0 T-m

 

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

 

1.0

x 62.59+ 1.0 x (190.987+92.272)+1 x40.5

 

=

345.849 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

0 T

Case - III (Normal Load +Longitudinal Seismic+Vertical Seismic Up ) Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0+301.455 ) + 1.2 x ( 43.55)

+ 1.0 x 138.6615+ 1.0 x ( 125.053 + 0 + 0) - 1.0 x (97.97)

 

=

768.775 T

Longitudinal Moment (ML) =

1.0 x ( -129.7917 + -1.33 + -337.58925 + 0 + -73.9305675 + 0 ) + 1.2 x ( -69.2445 )+ 1.0 x ( 578.692 + 532.3 ) + 1.0 x (-409.861 + 0+0 ) + 1.0 x (582.307 + 655.912+418.313 )

=

 
 

=

1755.567 T-m

Transverse Moment (MT) = =0.5 x ( 13.86615+125.162 )

=

69.514 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

 

0.5

x 31.5+ 1.0 x (190.987+92.272) + 1.0 x (146.951)

 

=

646.953 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

20.438 T

Case - IV (Normal Load + Transverse Seismic + Vertical Seismic Up ) Vertical Load (V) =

 

= 1.0 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0+301.455 ) + 1.2 x ( 43.55)

+ 1.0 x 138.6615+ 1.0 x ( 125.053 + 0 + 0) - 1.0 x (97.97)

 

=

768.775 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( -129.7917 + -337.58925 + 0 + -1.33 + -73.9305675 + 0 ) + 1.2 x ( -69.2445 )

 

+ 1.0 x ( 578.692 + 532.3 ) + 1.0 x (-409.861 + 0+0 )+0.5 x (-220.471785 + 267.75) )

=

99.035 T-m

Transverse Moment (MT) =

0.5 x ( 13.86615+125.162 ) + 1.0 x (582.307 +84.83) ) Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

=

 

=

736.651 T-m

0.5

x 31.5+ 1.0 x (190.987+92.272)

=

299.009 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

 

= 1.0 x ( 146.951+9.98 )

=

156.931 T

13.2 Load Combination for Ultimate Limit State Case - I (Vertical Load-Considerin Vertical Load (V) =

g

Live Load & Tem erature)

p

=

1.25x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0+301.455+125.053 ) + 2.0 x ( 43.55) + 1.4 x ( 138.6615 )

 

=

1212.669 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( -129.7917 + -337.58925 + -1.33 + 0 + -73.9305675 + 0+-409.861 ) + 2.0 x ( -69.2445 ) + 1.4x ( -220.471785+267.75)

+1.5x(344.25)+ 1.7 x ( 578.692 + 532.3 ) Transverse Moment (MT) =

=

1142.134 T-m

=

1.4 x ( 13.86615+125.162 )

=

48.0 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

1.4

x 31.5+ 1.7 x (190.987+92.272) + 1.5 x 40.5

=

586.390 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

20.438 T

Case - II ( vertical load case-Cosidering Frictional Load Case) Vertical Load (V) =

=

1.25 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+22.557+0+301.455 +125.053) + 2.0 x ( 43.55)

 

=

1018.543 T

Longitudinal Moment (ML) =

=

1.25 x ( -129.7917 + -337.58925 + -1.33 + 0 + -73.9305675 + 0 ) + 2.0 x ( -69.2445 ) )+1.5x(532.015)

1.7 x ( 578.692 + 532.3 ) Transverse Moment (MT) =

+

=

1357.592 T-m

=

0.0 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) = 1.5x 0+ 1.7 x (190.987+92.272)

=

575.425 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

=

0 T

Case - III (Normal Load +Longitudinal Seismic+Vertical Seismic )

Vertical Load (V) =

=

1.25 x ( 81.63 + 45.665 + 168.794625+301.455+22.557+0+125.053 ) + 1.5 x ( 43.55) +0.5X(138.6615)

= 1.25 x ( -129.7917 + -1.33 + -337.58925 + 0 + -73.9305675 + -409.861 ) + 2.0 x ( -69.2445 )

- 1.2 x (97.97 ) Longitudinal Moment (ML) =