0 Up votes0 Down votes

35 views27 pagesDesign of Bridge NO. 414 in N F Railway

Jan 03, 2018

© © All Rights Reserved

PDF, TXT or read online from Scribd

Design of Bridge NO. 414 in N F Railway

© All Rights Reserved

35 views

Design of Bridge NO. 414 in N F Railway

© All Rights Reserved

- The Day the World Came to Town: 9/11 in Gander, Newfoundland
- Seveneves: A Novel
- Good to Great: Why Some Companies Make the Leap...And Others Don't
- Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race
- Hidden Figures Young Readers' Edition
- Hidden Figures Young Readers' Edition
- The Path Between the Seas: The Creation of the Panama Canal, 1870-1914
- The Last Second
- The Wright Brothers
- The Wright Brothers
- Life in a Medieval Castle
- Fault Lines
- State of Fear
- State of Fear
- Elevator Pitch: A Novel
- The Power of Discipline: 7 Ways it Can Change Your Life
- Hit Refresh: The Quest to Rediscover Microsoft's Soul and Imagine a Better Future for Everyone
- The Innovators: How a Group of Hackers, Geniuses, and Geeks Created the Digital Revolution
- Goodnight, Goodnight Construction Site

You are on page 1of 27

ABUTMENT NO. A1

SPAN ARRANGEMENT:- 3 x 6.1 m

1.0 INTRODUCTION

The system consists of a solid rectangular abutment with monolithic dirt wall, square return wall and solid

abutment cap. The top dimensions of the abutment cap are fixed so as to fit in the details of PSC Slab

superstucture.

2.0 REFERENCE

For the design of the abutment and its different components generally the provisions of IRS(Indian Railway

Standards) Codes have been followed. Followings are the main references.

ii. IRS Concrete Bridge Codes-1997 vi. IS:14593-1998

iii. IRS Substructure codes. vii. IRC:78

iv.Seismic Guideline of RDSO-(Nov-2015)

3.0 DESIGN PARAMETERS

Proposed Rail Level RL 43.538 m

Proposed Rail Formation Level RL 42.800 m

Structural Depth of PSC Slab at center 0.575 m

Bottom of Girder Level RL 42.165 m

Top of Bed Block Level RL 42.165 m

Top of Abutment Level RL 41.765 m

Ground Level RL 38.029 m

Top of Pile Cap Level RL 39.565 m

Bottom of Pile Cap Level RL 38.065 m

High Flood Level (HFL) RL 40.636 m

Design Discharge 39.0 cumec

Seismic Zone = V

Z = 0.36 Z/2R = 0.06

Importance Factor (I) = 1.5 Sa/g = 2.5

R = 3

The Abutment is supporting PSC Slab Super-structure of Effective Span 6.1 m. The Details of Span is gives as under

4.1 Span 1

Overall span = 7.145 m

Span between c/c of Expansion Joints = 7.165 m

5.0 SKETCHES

42.165 m

1.065 m

GL 38.029 m

T.O.Pc 39.565 m

38.065 m 1.5 m

2.0175 m

5.1 m

ELEVATION

0.0

0.5 m

7.85 m 8.7 m

2.0175 m

1.065 m

PLAN

6.0 DEAD LOAD CALCULATION

Anticlockwise Moments are taken as positive

+ -

6.1 Dead Load from Superstructure PSC Slab (Refer Drawing No. RDSO/B-10274)

Load for DL = 50.57 T

Weight of superstructure (Span) = 50.57 T

Reaction on Abutment = 25.285 T

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Abutment, e L1 = 0.271 m

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Pile cap, e L2 = 0.271 m

Longitudinal Moment due to DL about C/L of Abutment = 25.285 x 0.271 = 6.852 T-m

Longitudinal Moment due to DL about C/L of Pile cap = 25.285 x 0.271 = 6.852 T-m

The Superstructure is symmetric about Centre Line of Soffit; therefore there is no Transverse Eccentricty

Transverse Eccentricity of Reaction, eT = 0m

Transverse Moment due to DL = 25.285 x 0 = 0 T-m

Total Load for SIDL (considering SIDL @ 6.5 T/m) = 46.57 T

SIDL Reaction = 23.29 T

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Abutment, e L1 = 0.271 m

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Pile cap, e L2 = 0.271 m

Longitudinal Moment due to SIDL about C/L of Abutment = 23.286 x 0.271 = 6.311 T-m

Longitudinal Moment due to SIDL about C/L of Pile cap = 23.286 x 0.271 = 6.311 T-m

The Superstructure is symmetric about Centre Line of Soffit; therefore there is no Transverse Eccentricty

Transverse Eccentricity of Reaction, eT = 0m

Transverse Moment due to SIDL = 23.286 x 0 = 0 T-m

Length of bed block = 7.850 m

Width of bed block = 1.065 m

Depth of bed block = 0.400 m

0.635 m

1.065 m 0.4 m

C/L of bearing

C/L of abutment

0.271

1.065 m

Dead Load = 0.635 x 0.523 x 7.85 x 2.5 = 6.518 T

Eccentricity w.r.t. Abutment CG = - ( 1.065 - 0.523 ) / 2 = -0.271 m

Eccentricity w.r.t. Pile Cap CG = = -0.271 m

Dead Load = 1.065 x 0.4 x 7.85 x 2.5 = 8.360 T

Eccentricity w.r.t. Abutment CG = 0m

Eccentricity w.r.t. Pile Cap CG = 0m

s/w of seismic restrainer block = 2 x 1.310 x 1.525 x 0.523 x 2.5 = = 5.224116 T

0.33 x 0.5875 x 0.523 x 2 x 2.5 = 0.507 T

Total = 5.731 T

Eccentricity w.r.t. Abutment CG 0.271 m

Eccentricity w.r.t. Pile Cap CG 0.271 m

Total Dead Load from Abutment Cap, dirt wall and seismic restrainer blocks

= 6.518 + 8.36 + 5.731 = 20.609 T

Total Longitudinal Moment about CL of Abutment due to above Dead Load

= 6.518 x -0.271 + 8.36 x 0+5.731x0.271 = -0.210 T-m

Total Longitudinal Moment about CL of Pile Cap due to above Dead Load

= 6.518 x -0.271 + 8.36 x 0+5.731x0.271 = -0.210 T-m

The Abutment has Rectangular Section.

1.065 m

TRAFFIC DIRECTION

7.85 m

Sectional area of Abutment Shaft = 7.85 x 1.065 = 8.360 m2

Volume of Abutment Shaft = 2.2 x 8.36025 = 18.393 m3

Dead Load of Abutment Shaft = 18.39255 x 2.5 = 45.981 T

Longitudinal Eccentricity w.r.t. C/L of Pile Cap, e L = 0m

Longitudinal Moment about C/L of Pile Cap = 45.981375 x 0 = 0 T-m

Length of Square Return = 2.018 m

Average width of Square Return = 0.5 m

Height of Square Return = 42.8 - 39.565 = 3.235 m

Weight of Two Square Returns = 2 x 2.0175 x 0.5 x 3.235 x 2.5 = 16.32 T

Longitudinal Eccentricity w.r.t. C/L of Abutment/Pile Cap

= - [ ( 2.0175 + 1.065 ) / 2.0 ] = -1.541 m

Longitudinal Moment about C/L of Pile Cap = 16.317 x ( -1.54125 ) = -25.150 T-m

6.7 Dead Load of Pile Cap

Length of Pile Cap (perpendicular to track) = 8.700 m

Width of Pile Cap (parallel to track) = 5.100 m

Depth of Pile Cap = 1.5 m

5.1 m

8.7 m

Traffic Direction

Standard of Loading 25t Loading-2008

(Note : Please Refer Appendix XXIII of IRS:Bridge Rules)

Loaded Length (Overall length) = 7.145 m

Total EUDL Load (Shear) for 7.145 m span ( for single track loaded) = 105.000 T

Here total 1 Nos. tracks are placed on single sub-structure

Total EUDL Load (Shear) for 7.145 m span ( when 1 track loaded, concentrically ) = 105.000 T

Longitudinal Eccentricity of Reaction w.r.t. C/L of Pile Cap, e L2 = 0.271 m

[a] When single track at edge loaded

Transverse Eccentricity w.r.t. C/L of Abutment, e T = 0.100 m

(Note : Please Refer Cl: 2.5.1 of IRS:Bridge Rule for Transverse Eccentricity )

(Note : Please refer clause 2.4.1.1 (a) of IRS:Bridge Rule)

CDA = 0.15 + [ 8 / (6 + L)] Subject to Maximum of 1.0

Therefore, CDA = 0.15 + [ 8 / ( 6 + 7.145 ) ] = 0.759

Augmented load calculation

[a] When single track at edge loaded

Total Live Load (Shear) = 105 x (1 + 0.759 ) = 184.695 T

Live Load Reaction on Abutment = 184.695 / 2.0 = 92.348 T

Longitudinal Moment due to LL on Abutment, ML = 92.3475 x 0.271 = 25.026 T-m

Transverse Moment due to LL on Abutment, MT = 92.3475 x 0.1 = 9.235 T-m

Therefore, CDA for Foundation = 0.759

Augmented load calculation

[a] When single track at edge loaded

Total Live Load (Shear) excluding CDA = 105 x (1 + 0.759 ) = 184.695 T

Live Load Reaction on Abutment = 184.695 / 2.0 = 92.348 T

Longitudinal Moment due to LL on Pile Cap, ML = 92.3475 x 0.271 = 25.026 T-m

Transverse Moment due to LL on Pile Cap, MT = 92.3475 x 0.1 = 9.235 T-m

8.1 TRACTIVE EFFORT / BRAKING FORCE

(Please Refer Appendix XXIV of IRS Bridge Rules )

Loaded Length (Edge to Edge of Superstructure) = 7.145 m

Tractive Force for 7.145 m Loaded Span = 33.320 T

Braking Force for 7.145 m Loaded Span = 22.506 T

Governing Longitudinal Force = max ( 33.32 , 22.506 ) = 33.320 T

Dispersion of Longitudinal Force = 0.00 %

(Note : Refer Clause 2.8.3.4, IRS : Bridge Rules)

Net Longitudinal Force = 33.32 x ( 1.0 - 0 / 100 ) = 33.32 T

Type of bearing = Bitumen layer

Percent Force Transferred to Abutment = 50.00 %

Tractive force for Type A Live Load = 16.66 T

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 42.165 - 39.565 = 2.600 m

Lever Arm w.r.t. Base of Pile Cap = 42.165 - 38.065 = 4.100 m

Moment Calculation

[a] When single track at edge loaded (Type A)

Moment about Base of Abutment = 16.66 x 2.6 = 43.316 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 16.66 x 4.1 = 68.306 T-m

8.2 FRICTIONAL RESISTANCE DUE TO BEARING

(Please Refer Cl:5.6.2 of IRS:Bridge & Substructure Code & Cl:2.7 of IRS:Bridge Rule)

For Type A loading

Total Frictional Force = 0.5 x ( 25.285 + 23.286 ) = 24.286 T

Frictional Force = 24.286 T

Moment about Bottom of Pile Cap = 24.2855 x 4.1 = 99.57 T-m

8.3.1 ACTIVE EARTH PRTESSURE DUE TO BACKFILL

(Note : Please Refer CL. 5.7.1 Of IRS : Substructure & Foundation Code.)

φ = 30 ° = 0.524 radians

i = 0 ° = 0.000 radians

δ = 10.00 ° = 0.175 radians

α = 0 ° = 0.000 radians

γ = 1.8 T per cum

Ka = Cos2(φ-α)/[Cos2αCos(α+δ)[1+√((Sin(φ+δ)Sin(φ-i))/(Cos(α+δ)Cos(α-i)))]2]

Ka = 0.308

3.235 m

4.735

TOP OF PILE CAP

1.5 38.065 m 2.625 T/m2

BOTTOM OF PILE CAP

Earth Pressure at Abutment Base = KaγH

= 0.308 x 1.8 x 3.235 = 1.793 T/m2

Total Force at Abutment Base = 0.5 x 1.793 x 3.235 x 6.85 = 19.866 T

Lever Arm w.r.t. Abutment Base = 3.235 / 3.0 = 1.078 m

Moment about Base of Abutment Wall = 19.866 x 1.078 = 21.416 T-m

Earth Pressure at base of Pile Cap = 0.308 x 1.8 x 4.735 = 2.625 T/m2

Force on Pile Cap only = 0.50 x ( 1.793 + 2.625 ) x 1.5 x 8.7 = 28.827 T

Lever Arm w.r.t. Pile Cap Base = ( 1.5 / 3 ) x [ ( 2 x 1.793 + 2.625) / ( 1.793 + 2.625 ) ]

= 0.703 m

Total Force at bottom of Pile Cap = 19.866 + 28.827 = 48.693 T

Total Moment at bottom of Pile Cap = 19.866 x ( 1.078 + 1.5 ) + 28.827 x 0.703

= 71.48 T-m

8.3.2 ACTIVE EARTH PRESSURE DUE TO SURCHARGE EFFECT

(Note : Please Refer CL. 5.8.2 Of IRS : Substructure & Foundation Code.)

Live Load Surchage = S = 13.7 T/m

Surcharge Width at Formation Level = B = 3.0 m

Length of Abutment = L = 7.85 m

Height of Abutment = h = 3.235 m

Thickness of Pile Cap = D = 1.5 m

Total height with Pile Cap = H = 4.735 m

Length of Pile Cap = Lp = 8.7 m

L-B= 7.85 - 3 = 4.850 m

Therefore, H < (L - B), Case-1 is applicable

calculation required for Case - 1

Case - 1

2.074

Formation Level a b

c bc = 1.270

P2

4.735 3.235 P1

1.5

Bottom of Pile Cap

e d

0.804

= 2.074 T/m2

Pressure at Bottom = [ (S + V ) / (B + H ) ] Ka = [ ( 13.7 + 6.5 ) / ( 3 + 4.735 ) ] x 0.308

= 0.804 T/m2

Surcharge Pressure at Bottom of Abutment = 0.998 T/m2

Calculation for Bottom of Pile Cap :

P1 = (0.804 ) x 4.735 = 3.807 T/m

acting at = 4.735/ 2 = 2.368 m

P2 = (0.804 x 4.735 x 4.735 ) / ( 2x 3) = 3.004 T/m

acting at = 2 x 4.735 / 3 = 3.157 m

Calculation for bottom of Abutment :

P1 = (0.998 ) x 3.235 = 3.229 T/m

acting at = 3.235/ 2 1.618 m

P2 = (0.998 x 3.235 x 3.235 ) / ( 2x 3) = 1.741 T/m

acting at = 2 x 3.235 / 3 2.157 m

At Base of Abutment Wall

Horizontal Force at Base of Abutment Wall = (3.229+1.741) x 7.85 = 39.015 T

Moment about Base of Abutment Wall = (3.229 x 1.6175 + 1.741 x 2.157) x 6.85 = 70.479 T-m

Horizontal force on Pile Cap = (3.807+3.00431)x7.85 = 53.469 T

Total Moment about Base of Pile Cap (3.807 x 2.3675 + 3.00431 x 3.157) x 7.85 = 145.207 T-m

Final Result:

at pile cap

P1 = 3.807 T/m

acting at = 2.3675 m

P2 = 3.004 T/m

acting at = 3.157 m

Total Horizontal Force at Base of Abutment Wall = = 39.015 T

Moment about Base of Abutment Wall = = 70.479 T-m

Horizontal force on Pile Cap only = = 53.469 T

Total Moment about Base of Pile Cap = = 145.207 T-m

9.1 VERTICAL LOAD DUE TO BACKFILL ON PILE CAP

Height of back fill behind abutment wall = 3.235 m

Avg. height of back fill beyond Return Wall in Trans. Direction = 3.235 m

Eff. width of outer cantilever Pile Cap loaded with Earthfill = 0.425 m

W = ( 2 x 0.425 + 7.85 - 2 x 0.5 ) x 2.0175 x 3.235 x 1.8 = 90.459 T

Eccentricity w.r.t. CG of Pile Group = - [ ( 2.0175 + 1.065 ) / 2.0 ] = -1.541 m

Longitudinal Moment about CG of Pile Group = 90.459 x ( -1.541 ) = -139.397 T-m

(Note : Please refer RDSO guideline on sismic design of railway bridge)

Design Horizontal Seismic Coefficient αh = 2.5 x 1.5 x 0.06 = 0.225

Design Vertical Seismic Coefficient αv = 2/3 x αh 2/3 x 0.225 = 0.150

Longitudinal direction

(Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block)

Horizontal Seismic Force for 7.165 (c/c Bearing) Span = 0.225 x 25.285 = 5.689 T

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 42.165 + 0 - 39.565 = 2.600 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap = 42.165 + 0 - 38.065 = 4.100 m

Moment about Base of Abutment = 5.689 x 2.6 = 14.791 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 5.689 x 4.1 = 23.325 T-m

Transverse direction

(Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block )

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 42.165 + 0 - 39.565 = 2.600 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap = 42.165 + 0 - 38.065 = 4.100 m

Moment about Base of Abutment = 5.689 x 2.6 = 14.791 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 5.689 x 4.1 = 23.325 T-m

Longitudinal direction

(Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block)

Horizontal Seismic Force for 7.165 (c/c Bearing) Span = 0.225 x 23.286 = 5.239 T

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 42.165 + 0 - 39.565 = 2.600 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap = 42.165 + 0 - 38.065 = 4.100 m

Moment about Base of Abutment = 5.239 x 2.6 = 13.621 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 5.239 x 4.1 = 21.480 T-m

Transverse direction

(Note : Seismic Force will act at Top of Bed Block )

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 42.165 + 0 - 39.565 = 2.600 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap = 42.165 + 0 - 38.065 = 4.100 m

Moment about Base of Abutment = 5.239 x 2.6 = 13.621 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 5.239 x 4.1 = 21.480 T-m

[a] Dirt Wall

Horizontal Seismic Force = 0.225 x 6.518 = 1.467 T

Distance of C.G. of Dirt Wall From B/O of Dirt Wall = 0.635 / 2.0 = 0.318 m

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 42.165 + 0.3175 - 39.565 = 2.917 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap = 42.165 + 0.3175 - 38.065 = 4.417 m

Horizontal Seismic Force = 0.225 x 8.36 = 1.881 T

Distance of C.G. of Abutment Cap From B/O of Abutment Cap = 0.4 / 2.0 = 0.200 m

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 41.765 + 0.2 - 39.565 = 2.400 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap = 41.765 + 0.2 - 38.065 = 3.900 m

= 3.348 T

Moment about Base of Abutment = 1.467 x 2.917 + 1.881 x 2.4

= 8.794 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 1.467 x 4.417 + 1.881 x 3.9

= 13.816 T-m

Horizontal Seismic Force = 0.225 x 45.981375 = 10.346 T

Level of C. G. of Abutment (RL) = ( 41.765 + 39.565 ) / 2.0 = 40.665 m

Lever Arm w.r.t. Abutment Base = 40.665 - 39.565 = 1.100 m

Lever Arm w.r.t to Bottom of Pile Cap = 40.665 - 38.065 = 2.600 m

Moment about Base of Abutment = 10.346 x 1.1 = 11.381 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 10.346 x 2.6 = 26.900 T-m

10.5 ON SQUARE RETURN

Horizontal Seismic Force = 0.225 x 16.317 = 3.671 T

Level of C. G. of Square Return (RL) = ( 42.8 + 39.565 ) / 2 = 41.183 m

Lever Arm w.r.t. Abutment Base = 41.1825 - 39.565 = 1.618 m

Lever Arm w.r.t to Bottom of Pile Cap = 41.1825 - 38.065 = 3.118 m

Moment about Base of Abutment = 3.671 x 1.618 = 5.940 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 3.671 x 3.118 = 11.446 T-m

Horizontal Seismic Force = 0.225 x 166.3875 = 37.437 T

Level of C. G. of Pile Cap (RL) = ( 38.065 + 39.565 ) / 2 = 38.815 m

Lever Arm w.r.t to Bottom of Pile Cap = 38.815 - 38.065 = 0.750 m

Moment about Bottom of Pile Cap = 37.437 x 0.75 = 28.078 T-m

Total Horizontal Seismic Force on Abutment due to Dead Loads

= 5.689 + 5.239 + 3.348 + 10.346+3.671 = 28.293 T

Total Horizontal Seismic Force on Pile Cap due to Dead Loads

= 28.293 + 37.437 = 65.730 T

Total Longitudinal Moment about Base of Abutment due to Dead Loads

= 14.791 + 13.621 + 8.794 + 11.3806+5.939678 = 54.526 T-m

Total Longitudinal Moment about Bottom of Pile Cap due to Dead Loads

= 23.325 + 21.48 + 13.816 + 26.8996 + 11.446 + 0 + 28.078 = 125.045 T-m

Total Transverse Moment about Base of Abutment due to Dead Loads

= 14.791 + 13.6214 + 8.794 + 11.3806+5.939678 = 54.527 T-m

Total Transverse Moment about Bottom of Pile Cap due to Dead Loads

= 23.325 + 21.4799 + 13.816 + 26.8996 + 11.446 + 28.078 = 125.045 T-m

(Note : Refer clause 2.12.6, IRS:Bridge Rules)

Point of application of the force at Top of Bed Block = 42.165 m RL

Lever Arm w.r.t. Base of Abutment = 42.165 - 39.565 = 2.600 m

Lever Arm w.r.t. Bottom of Pile Cap = 42.165 - 38.065 = 4.100 m

[a] When single track at edge loaded (Type A)

Horizontal Seismic Force = [ 92.3475 / ( 1 + 0.759 ) ] x 0.50 x 0.225 = 5.906 T

Moment about Base of Abutment = 5.906 x 2.6 = 15.356 T-m

Moment about Bottom of Pile Cap = 5.906 x 4.1 = 24.215 T-m

10.10 SEISMIC FORCES IN VERTICAL DIRECTION DUE TO DEAD LOADS

Seismic Force on Abutment due to Dead Loads in Vertical Direction

= 28.293 x 0.15 / 0.225 = 18.862 T

Seismic Force on Pile Cap due to Dead Loads in Vertical Direction

= 65.73 x 0.15 / 0.225 = 43.820 T

10.11 SEISMIC FORCES IN VERTICAL DIRECTION DUE TO LIVE LOADS

[a] When single track at edge loaded (Type A)

Seismic Force due to Live Load in Vertical Direction = 5.906 x 0.15 / 0.225 = 3.938 T

(Note : Please Refer Cl. 5.12.6 Of IRS:Substructure & Foundation Code )

αh = 0.225 φ = 30 °

αv = 0.15 δ = 10.00 °

For + ve αv

λ = tan-1[αh / (1 + αv)]

= 0.1932 radians = 11.070 °

For - ve αv

-1

λ = tan [αh / (1 - αv)]

= 0.2588 radians = 14.826 °

Ca =

(((1 + αv) x cos2(φ-α-λ))/(cosλ x cos2α x cos(δ + α + λ))) x [1 / (1 + √((sin(φ + δ) x sin(φ - i - λ)) / (cos(δ + α + λ) x cos(α - i))]2

11.070 0.518 Ca = Max (0.518 , 0.441 )

14.826 0.441 = 0.518

At Base of Abutment Wall

Increment in Force = [ ( 0.518 - 0.308 ) / 0.308 ] x 19.866 = 13.545 T

Lever Arm w.r.t. Abutment Base = 3.235 / 2.0 = 1.6175 m

Increment in Moment about Abutment Base = 13.545 x 1.6175 = 21.91 T-m

Increment in Force = [ ( 0.518 - 0.308 ) / 0.308 ] x 48.693 = 33.2 T

Lever Arm w.r.t. Pile Cap Bottom = 4.735 / 2.0 = 2.3675 m

Increment in Moment about Pile Cap Bottom = 33.2 x 2.3675 = 78.60 T-m

Equating Moments about Bottom of Pile Cap, the Equivalent Uniform Surcharge Intensity is given by,

qe = (S+V)/B = (6.5 + 13.7)/3 = 6.734 T/m2

At Abutment Base

Increment in Force = [ ( 0.518 - 0.308 ) / 0.308 ] x 39.015 = 26.601 T

Lever Arm w.r.t. Abutment Base = 0.66 x 3.235 = 2.135 m

Increment in Moment about Abutment Base = 26.601 x 2.135 = 56.793 T-m

Increment in Force = [ ( 0.518 - 0.308 ) / 0.308 ] x 53.4687835 = 36.456 T

Lever Arm w.r.t. Pile Cap Bottom = 0.66 x 4.735 = 3.125 m

Increment in Moment about Pile Cap Bottom = 36.456 x 3.125 = 113.925 T-m

SUMMARY OF LOADS IN TABULAR FORM

At the bottom of abutment

SL No. LOAD DESCRIPTION V ML MT HL HT

a Dead Load

6.1 From Super-structure 25.285 6.85 0 0 0

6.2 SIDL 23.286 6.311 0 0 0

6.3 From Abt. Cap, railing, pedestal, OHE 20.609 -0.210 0 0 0

6.4 From Abutment wall 45.981 0.000 0 0 0

6.5 From square return 16.317 -25.150 0 0 0

b Live Load

7.0 When single track loaded 92.348 25.026 9.235 0 0

c Tractive force/Braking force

8.1 When single track loaded 0 43.316 0 16.66 0

d Frictional Resistance for bearing

8.2 When single track loaded 0 63.14 0 24.286 0

e Earth Pressure

8.3.1 Due to backfill 0 21.416 0 19.866 0

8.3.2 Due to surcharge effect 0 70.479 0 39.015 0

f Temperature load

8.40 Thermal Expansion of Slab and Retainer 0 0.000 0 0.000 0

g Seismic force

10.10 Dead Load seismic 18.862 54.526 54.527 28.293 28.293

10.11 When single track loaded 3.938 0 15.356 0 5.906

11.10 Dynamic incr. of earth pressure 0 21.909 0 13.545 0

11.20 Dynamic incr. of surcharge earth pressure 0 56.793 0 26.601 0

Normal condition Seismic Condition

Case-1 ULS SLS Case-2 ULS SLS Description ULS SLS

DL 1.25 1 DL 1.25 1 DL 1.25 1

SIDL 2 1.2 SIDL 2 1.2 SIDL 1.5 1.2

TEMP 1.5 1 Frictional 1.5 1 LL 0.5 0.5

EP 1.7 1 EP 1.7 1 EQ 1.2 1

LL 1.4 1 EP 1.7 1

12.1 Servicebility Limit State (SLS)

(Note : Partial Safety Factors are as per Table 12, IRS Concrete Bridge Code)

Case - I ( Vertical Load Case-Considering LL & Temperature Load)

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375 +16.317 +0 ) + 1.20 x ( 23.286) + 1.0 x ( 92.3475 ) = 228.483 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21 +-25.15+0 ) + 1.20 x ( 6.310506 ) + 1.0 x ( 25.0261725) +1.0x(43.316 ) + 1.0 x (21.416 + 70.479+ 1.0 x 0 ) = 149.30 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.0 x ( 9.23475 ) = 9.235 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

= 1.0 x ( 16.66 ) + 1.0 x ( 0 + 1.0 x ( 19.866 + 39.015 ) = 75.541 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Case - II (Vertical Load Case-Considering Frictional Load Case)

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375 +16.317 +0 ) + 1.20 x ( 23.286) + 1.0 x92.3475 = 228.483 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21 +0 + -25.15+0 ) + 1.20 x ( 6.310506 ) + 1.0 x ( 63.14 ) + 1.0 x (21.416 + 70.479 ) = 144.100 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.0 x ( 0 ) = 0.000 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

= 1.1 x ( 24.2855 ) + 1.0 x ( 19.866 + 39.015 ) = 83.167 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0 ) + 1.20 x ( 23.286) + 0.5 x ( 92.3475 ) - 1 x 18.862)

= 163.447 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21+0+-25.15+0 ) + 1.20 x ( 6.310506 ) +0.5 x ( 25.0261725+ 43.316 ) + 1.0 x (21.416

= + 70.479248.359

) T-m

+ 1.0 x ( 54.526278 +21.909 +56.793 )

Transverse Moment (MT) =

0.5 x ( 9.23475 ) + 1.0 x (15.356) = 19.973 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.0 x (19.866+39.015) + 1.0 x ( 28.293 +13.545 + 26.601 ) = 135.650 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0.000 T

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0 ) + 1.20 x ( 23.286) + 0.5 x ( 92.3475 )

- 1.0 x (18.862 ) = 163.447 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21+-25.15+0 ) + 1.20 x ( 6.310506 ) + 0.5 x ( 25.0261725+43.316)

+ 1.0 x (21.416 + 70.479 ) = 115.131 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 0.5 x ( 9.23475 ) + 1.0 x (54.527 +15.356 = 74.500 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.0 x (19.866+39.015) + 1.0 x ( 13.545 + 26.601 ) = 67.211 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

1.0 x (28.293+5.906) = 34.199 T

12.0 Combination of Loads and Moments at Base of Abutment

12.2 Ultimate Limit State (ULS)

(Note : Partial Safety Factors are as per Table 12, IRS Concrete Bridge Code)

Case - I ( Vertical Load Case-Considering LL & Temperature Load)

Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375 +16.317 +0 ) + 2.0 x ( 23.286) + 1.4 x ( 92.3475 )

= 311.099 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + -0.21 +0+-25.15+0 ) + 2.0 x ( 6.310506 ) + 1.4 x ( 25.0261725+43.316 ) + 1.7 x (21.416 + 70.479 ) =

= 241.387 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.4x ( 9.23475 ) = 12.929 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

= 1.4 x ( 16.66) + 1.7 x ( 19.866 + 39.015 ) = 123.422 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0 T

Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375 +16.317 +0 ) + 2.0 x ( 23.286 )+ 1.75 x ( 92.3475) = 343.421 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + -0.21 +0+-25.15+0 ) + 2.0 x ( 6.310506 ) + 1.7 x ( 63.14 ) + 1.7 x (21.416 + 70.479 ) = 240.418 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.75 x ( 9.23475 ) = 0.000 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

= 1.75x ( 24.2855 ) + 1.7 x ( 19.866 + 39.015 ) = 142.597 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0 ) + 1.5 x ( 23.286) + 0.5 x ( 92.3475 ) - 1.2 x 18.862 - 1.2 x 3.938)

= 188.983 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + -0.21+-25.15+0 ) + 1.5 x ( 6.310506 ) + 0.5 x(25.0261725+43.316 ) + 1.7 x (21.416 + =70.479 ) 336.60 T-m

+ 1.2 x ( 54.526278 +21.909 +56.793 )

Transverse Moment (MT) =

0.5 x ( 9.23475 ) + 1.2 x (54.527+ 15.356) = 23.045 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5x 16.66+ 1.7 x (19.866+39.015) + 1.2 x ( 28.293 +13.545 + 26.601 ) = 190.555 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0 ) + 2.0 x ( 23.286) + 1.4 x ( 92.3475 ) = 188.983 T

- 1.2 x (18.862 +3.938 )

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + -0.21+-25.15+0 ) + 1.5 x ( 6.310506 ) + 0.5 x (25.0261725 + 43.316)

+ 1.7 x (21.416 + 70.479 ) + 1.2 x (54.526278 ) = 176.724 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 0.5 x ( 9.23475 ) + 1.20 x (54.527 +15.356) = 88.477 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.7 x (19.866+39.015) ) = 108.428 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

1.2 x (28.293+5.906)+ 1.7x(13.545+26.601) = 109.287 T

At the bottom of pile cap

SL No. LOAD DESCRIPTION V ML MT HL HT

a Dead Load

6.1 From Super-structure 25.285 6.852 0 0 0

6.2 SIDL 23.286 6.311 0 0 0

6.3 From Abt. Cap, railing, pedestal, OHE 20.609 -0.210 0 0 0

6.4 From Abt. Shaft 45.981 0.000 0 0 0

6.7 From pile cap 166.388 0.000 0 0 0

6.5 From square return 16.317 -25.150 0 0 0

9.1 Weight of backfill 90.459 -139.397 0 0 0

9.2 Due to Dead Load and LL Surcharge 0.000 0.000 0 0 0

b Live Load

7.0 When single track loaded 92.348 25.026 9.235 0 0

c Tractive force/Braking force

8.1 When single track loaded 0 68.306 0 16.660 0

d Frictional Resistance for bearing

8.2 When single track loaded 0 99.571 0 24.286 0

e Earth Pressure

8.3.1 Due to backfill 0 71.480 0 48.693 0

8.3.2 Due to surcharge effect 0 145.207 0 53.469 0

f Temperature load

8.4 Thermal Expansion of Slab and Retainer 0 0.000 0 0.000 0

g Seismic force

10.10 Dead Load seismic 43.820 125.045 125.045 65.730 65.730

10.11 When single track loaded 3.938 0.000 24.215 0 5.906

11.10 Dynamic incr. of earth pressure 0 78.601 0 33.200 0

11.20 Dynamic incr. of surcharge earth pressure 0 113.925 0 36.456 0

13.0 Combination of Loads and Moments at Base of Pile Cap

13.1 Servicibility Limit State

Case - I (Vertical Load-Considering Live Load)

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+166.3875+16.317+0 ) + 1.2 x ( 23.286) + 1.0 x ( 92.3475 )

+ 1.0 x ( 90.459 + 0 + 0) = 485.330 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21 + 0 + 0 + -25.15 + 0 ) + 1.2 x ( 6.310506 ) + 1.0 x ( 25.0261725+68.306)

+ 1.0 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.0 x (-139.397 + 0+0 )+ 1 x0 = 159.687 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.0 x ( 9.23475 ) = 9.2 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

1.0 x 16.66+ 1 x 0+ 1.0 x (48.693+53.4687835) = 118.822 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+166.3875+16.317+0 ) + 1.2 x ( 23.286)

+ 1.0 x ( 90.459 + 0 + 0) = 485.330 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21 + 0 + 0 + -25.15 + 0 ) + 1.2x ( 6.310506 )

+ 1 x 99.57055 1.0 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.0 x (-139.397 + 0+0 ) = 165.925 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.1 x ( 0 ) = 0.0 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

1.0 x 24.2855+ 1.0 x (48.693+53.4687835)+1 x0 = 126.447 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0+166.3875 ) + 1.2 x ( 23.286)

+ 1.0 x 92.3475+ 1.0 x ( 90.459 + 0 + 0) - 1.0 x (43.82 + 0) = 391.398 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21 + 0 + 0 + -25.15 + 0 ) + 1.2 x ( 6.310506 )+ 1.0 x ( 71.48 + 145.207 )

+ 1.0 x (-139.397 + 0+0 ) + 1.0 x (125.045 + 78.601+113.925 ) = 430.592 T-m

= 1.0 x ( 24.215 ) = 24.215 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.0 x (48.693+53.4687835) + 1.0 x (65.73) = 245.878 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0+166.3875 ) + 1.2 x ( 23.286)

+ 1.0 x 92.3475+ 1.0 x ( 90.459 + 0 + 0) + 1.0 x (43.82 + 0) = 486.914 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + -0.21 + 0 + 0 + -25.15 + 0 ) + 1.2 x ( 6.310506 )+ 1.0 x ( 71.48 + 145.207 )

+ 1.0 x (-139.397 + 0+0 ) + 1.0 x (125.045 + 78.601+113.925 ) = 430.592 T-m

= 1.0 x ( 24.215 ) = 24.215 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.0 x (48.693+53.4687835) + 1.0 x (65.73) = 245.878 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Case - IV (Normal Load + Transverse Seismic + Vertical Seismic )

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0+166.3875 ) + 1.2 x ( 23.286)

+ 1.0 x 92.3475+ 1.0 x ( 90.459 + 0 + 0) - 1.0 x (43.82+0) = 391.398 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + 0 + 0 + -0.21 + -25.15 + 0 ) + 1.2 x ( 6.310506 )

+ 1.0 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.0 x (-139.397 + 0+0 ) = 91.381 T-m

= 0.5 x ( 9.23475 ) + 1.0 x (125.045 +24.215) + 1x (78.601+113.925) = 346.403 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.0 x (48.693+53.4687835) + 1.0 x (33.2+36.456) = 180.148 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

= 1.0 x ( 65.73+5.906 )+ 1x(33.2+36.456) = 71.636 T

Vertical Load (V) =

= 1.0 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0+166.3875 ) + 1.2 x ( 23.286)

+ 1.0 x 92.3475+ 1.0 x ( 90.459 + 0 + 0) + 1.0 x (43.82+0) = 486.914 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.0 x ( 6.852235 + 0 + 0 + -0.21 + -25.15 + 0 ) + 1.2 x ( 6.310506 )

+ 1.0 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.0 x (-139.397 + 0+0 ) = 91.381 T-m

= 0.5 x ( 9.23475 ) + 1.0 x (125.045 +24.215) + 1x (78.601+113.925) = 346.403 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.0 x (48.693+53.4687835) + 1.0 x (33.2+36.456) = 180.148 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) =

= 1.0 x ( 65.73+5.906 )+ 1x(33.2+36.456) = 71.636 T

13.2 Load Combination for Ultimate Limit State

Case - I (Vertical Load-Considering Live Load & Temperatur)

Vertical Load (V) =

= 1.25x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0+166.3875 ) + 2.0 x ( 23.286) + 1.4 x ( 92.3475 )

+ 1.7x ( 90.459 + 0 + 0) = 672.864 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + 0 + -0.21 + 0 + -25.15 + 0 ) + 2.0 x ( 6.310506 ) + 1.4x ( 25.0261725+68.306)+1.5x(0)

+ 1.7 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.7 x (-139.397 + 0+0 ) = 251.544 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.4 x ( 9.23475 ) = 12.9 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

1.4 x 16.66+ 1.7 x (48.693+53.4687835) + 1.5 x 0 = 207.675 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+16.317+0+166.3875 ) + 2.0 x ( 23.286)

+ 1.7 x ( 90.459 + 0 + 0) = 543.577 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + 0 + -0.21 + 0 + -25.15 + 0 ) + 2.0 x ( 6.310506 ) )+1.5x(99.57055)

+ 1.7 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.7 x (-139.397 + 0+0 ) = 270.235 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 1.4 x ( 0 +) = 0.0 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

1.5x 0+ 1.7 x (48.693+53.4687835) = 210.103 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+166.3875+16.317+0 ) + 1.5 x ( 23.286) +0.5X(92.3475)

+ 1.7 x ( 90.459 + 0 + 0) - 1.2 x (43.82 + 3.938 ) = 580.625 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + 6.310506 + -0.21 + 0 + -25.15 + 0 ) + 2.0 x ( 25.0261725 )

+ 1.7 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.7 x (-139.397 + 0+0 ) + 1.25 x (125.045 + 78.601+113.925 )

= 545.475 T-m

Transverse Moment (MT) =

=0.5 x9.23475)+1.2x24.215 = 34.886 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

+ 1.7 x (48.693+53.4687835) + 1.2 x (65.73+33.2+36.456) = 336.138 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 0T

Vertical Load (V) =

= 1.25 x ( 25.285 + 20.609 + 45.981375+166.3875+16.317+0 ) + 1.5 x ( 23.286)

+ 0.5 x 92.3475+ 1.7 x ( 90.459 + 0 + 0) - 1.2 x (43.82+3.938) = 520.798 T

Longitudinal Moment (ML) =

= 1.25 x ( 6.852235 + -0.21 + 0 + 0 + -25.15 + 0 ) + 1.5 x ( 6.310506 )

+ 1.7 x ( 71.48 + 145.207 ) + 1.7 x (-139.397 + 0+0 )

= 117.724 T-m

Transverse Moment (MT) =

= 0.5 x ( 9.23475 ) + 1.2 x (125.045 +24.215) = 183.729 T-m

Horizontal Load in Longitudinal Direction (HL) =

0.5 x 16.66+ 1.7 x (48.693+53.4687835) = 182.005 T

Horizontal Load in Transverse Direction (HT) = = 1.2 x ( 65.73+5.906 )+1.7x(33.2+36.456) = 85.9632 T

14 Summary of Forces

14.1 at Base of Abutment

Serviceability Limit State (SLS) Ultimate Limit State (ULS)

all Loads are in ton all Loads are in ton

Case - I Case - II Case - III Case - IV Case - I Case - II Case - III Case - IV

V 228.48 228.483 163.45 163.45 V 311.10 343.421 188.98 188.98

ML 149.30 144.09984 248.36 115.13 ML 241.39 240.418 336.60 176.72

MT 9.23 0.000 19.97 74.50 MT 12.93 0.000 23.04 88.48

HL 75.54 144.100 135.65 67.21 HL 123.42 142.597 190.55 108.43

HT 0.00 0 0.00 34.20 HT 0.00 0 0.00 109.29

Servicibility Limit State (SLS)

all Loads are in ton

Case - I Case - II Case - III Case - IV

V (T) 485.33 485.330 391.40 391.40

ML (T-m) 159.69 165.925 430.59 91.38

MT (T-m) 9.23 0.0 24.22 346.40

HL (T) 118.82 126.447 245.88 180.15

HT (T) 0.00 0 0.00 71.64

all Loads are in ton

Case - I Case - II Case - III Case - IV

V (T) 672.86 543.577 580.63 520.80

ML (T-m) 251.54 270.235 545.48 117.72

MT (T-m) 12.93 0.0 34.89 183.73

HL (T) 207.67 210.103 336.14 182.01

HT (T) 0.00 0 0.00 85.96

15 Design of Abutment Shaft

the Abutment section is checked for Ultimate Limit State

Charateristics Tensile stress for concrete (fy) = 500 Mpa

1.065 m

7.850 m

Therefore, allowable axial compressive load = ( 0.1 x35 x8.36025 ) x 100 = 2926.0875 T

Maximum axial compressive load (Pmax) = 343 T

Hence OK

Abutment wall can be treated as cantilever slab where the ultimate Axial load is less than 0.1 fck Ac. And shall be designed

in accordance with cl: 15.4.2.1.2 of IRS:Concrete Bridge Code.

Maximum Ultimate Transverse Moment = MT = 88.5 T-m

Resultant Moment = MR = sqrt (336.598^2 +88.477^2 ) = 348.032 T-m

Clear cover = 75 mm

Dia. of main Bar (vertical) = 25

Dia. of Distribution Bar (horizontal) = 16

Effective cover 75+16+25 / 2 = = 103.5 mm

Effective depth = 961.5 mm

Spacing of main bar = 100 mm

2

Area of tensile steel provided on each face (per m width) Ast = 4909 mm

fck = 35 mPa

0.92 d< 0.95 d (As per Cl No.15.4.2.2.1)

= 884.58 mm

From IRS ,CBC 15.4.2.2.1

Mu = 0.15 fck b d2

So,

Mu

dreqd = Sqrt =290.60mm

0.15 x fck x b

So,

Mu (As per Cl No.15.4.2.2.1 of IRS CBC)

Astrequired = = 1152.19 Sqmm

0.87xfyx Z

Ref. cl: 15.9.4.2 of IRS Concrete Bridge Code.

Provide 25 mm dia @ 100 mm spacing c/c in Layer I . Total area = 4909 mm2

Provide 0 mm dia @ 100 mm spacing c/c in Layer II Total area = 0 mm2

Hence OK

Secondary Reinforcement:

Provide 16 mm dia @ 125 mm spacing c/c as transverse reinf. Total area= 1608 mm2

Min side face reinforcement required = 0.05 % bt d = 3773.8875 Sqmm (Each face)

Provide 25 mm dia bar 9 Nos bar on each face. (As per Cl No.15.9.4.2 of

So, (Ast)Provided = 4417.86467 Sqmm > (Ast)Required IRS CBC)

Hence Ok

16 CHECK FOR SHEAR

Corresponding ultimate transverse force = HT = 0T

Resultant force = 190.55 T

as per cl: 15.4.3 of IRS concrete bridge code,

Direct shear stress (v) = 0.252 N/mm2

Hence OK

As per table 16 of IRS concrete bridge code,

Depth factor (s) = 0.849

as per cl no: 15.5.4.1.1, S x ζc = 0.479 N/mm2

Aera of Lateral Shear Reinforcement to be provided is as follows:

For, v< = S x ζc, Asv>= 0.4 x b x sv /0.87 fyv here, fyv should not be more than

For, v > S x ζc, Asv>= b x sv x ( v + 0.4 - S x ζc)/0.87 x fyv 500 N/mm2

Dia. Of shear Reinforcement = 12 mm

Spacing of Shear reinforcement in vertical direction = s v = 200 mm

Asv_required = = 79.3 mm2

Hence Ok

Stress Level Check (Longitudinal Direction)_Non Sismic

e1

dc

Abutment Shaft Strain Stress

M= 19.019 t-m/m

So,

0.4x Fck x dc x b =0.87 xFy x Ast provided

dc = 152.522 mm

M= σ x Ast x (d-0.5xdc)

σsteel = 43.769 Mpa < allowable stress = (375 Mpa)

Hence ok

Total force = 214.85 kN/m

Hence oK

M= 31.638 t-m/m

So, 0.4x Fck x dc x b =0.87 xFy x Ast provided

dc = 152.522 mm

M= σ x Ast x (d-0.5xdc)

σsteel = 72.808 Mpa < allowable stress = (562.5 Mpa)

Hence ok

Total force = 357.40 kN/m

Hence oK

Crack Width Check

Mg 31.95 t-m

Strain at reinforcement level = εs = 0.000219 Mq 0.000 t-m

Where

So, ε1 = 0.00025 εs = Starin in tension reinforcement

ε1 = Strain at level of cracking

3.8*bt*h(a'-dc) Moment at section due to

εm = ε1 - 1-Mq/Mg *10^-9 Mg =

εsAs(h-dc) Permanent Loads

Mq = Moment at section due to LL

= -0.00352 But not greater than ε1

= -0.906mm

1+2(acr-cnom)/(h-dc)

allowable crack width = 0.1 mm(Table 10 ,CBC)

hence ok

- Job Procedure for Pile Load TestUploaded bypratimwhite
- G-170-R0 Horizontal Vessel - Foundation Metric Sheets_2Uploaded bymicktunx
- PILE GROUP DESIGNUploaded byHenRy Ngu 旭
- Abhinav Pile Soil Interaction 110718Uploaded byAbhinav KA
- Specification for General PilingUploaded byCyan Siew
- ITEM_400_Latest_2004.docUploaded byengineer2911
- Pile Load Test Frequently Asked QuestionsUploaded bylimara65
- pile testing.pdfUploaded byAnonymous dWa1xtpKmf
- IES OBJ Civil Engineering 2004 Paper IIUploaded bySudharsananPRS
- 122Uploaded bySANTHOSH KUMAR V
- Tanzania Roads Agency_ Field Testing ManualUploaded byDelvin Jacobs
- SIT MethodologyUploaded byMuhammad Usman
- RCC Detail Design of Bridge No.-422Uploaded byshashibhushan singh
- Deep Foundations-Eng Yasse El leathy2013.pdfUploaded bytissdruss
- Admissible Deformation for Slab FoundationsUploaded bysmwassy
- 04.09Uploaded byravi.salimath3936
- LI 2009Uploaded by'Vanessa Vogt
- Tu_dien_Tieng_Anh_Chuyen_Nganh.xlsUploaded byBa'ch Nguyen
- Long Term Behaviour of Temporary Prestressed Anchors – “Keramikos” Underground Car Park StationUploaded bymetropodikas
- PdaUploaded byuygarkoprucu
- BH-48.pdfUploaded bycivixx
- Wong 2000Uploaded byreddy
- 6421Uploaded byDid Dde
- Bearing Piles and GroupsUploaded byjologscresencia
- Spülen en_8170-0.pdfUploaded bypaspa
- 4800 Series Earth Pressure CellsUploaded byWys Wyswys
- Pile Loading TestUploaded byJoNes Yoh
- piling-terms-and-definitions-pdca-23-rev-1.pdfUploaded bymuhammad Lutfhi
- Analysis of Reduced Modulus Action in U Section Steel Sheet PilesUploaded byArif Fauzi
- 16.2 Unit Costs for Standard Bid Items & Special Provision ItemsUploaded byDavid D'Agostino

- Pir Panjal Railway Tunnel - A dream realizedUploaded byamare21
- Pile Layout of Proposed Rob for Nfr_12.10.18Uploaded byshashibhushan singh
- Design Calculation of Pile for NFR_ROB at Jagi RoadUploaded byshashibhushan singh
- Design Calculation of ROB on N F RailwayUploaded byshashibhushan singh
- SP16-Design Aid for RC to IS456-1978Uploaded bysateeshsingh
- Moody's ChartUploaded bybsk109
- RCC Details Design of Bridge No. 422 of N F RailwayUploaded byshashibhushan singh
- Br. No.-390_U-Trough Retaining Wall_Pile Foundation.xlsUploaded byshashibhushan singh
- RCC Detail Design of Bridge No.-422Uploaded byshashibhushan singh
- Abutment & Foundation Design_Br. No.-354 New.xlsUploaded byshashibhushan singh
- Design of Pier Pile of Br. No. 537.pdfUploaded byshashibhushan singh
- U_Trough_Dhansiri Section N F RailwayUploaded byshashibhushan singh
- RCC Detail Design of Abutment and PierUploaded byshashibhushan singh
- Report on Design of RCC Retaining Wall Between Ch. Km. 54.342 & 54.504 (Old Ch. Km. 53.625 & 53.787)Uploaded byshashibhushan singh

- Writ of Kalikasan Appeal Under Rule 45 (With TEPO)Uploaded byAlvinClaridadesDeObando
- The Role of Hemodialysis and Fomepizole in Ethylene Glycol Intoxication 2161 0959.S10 004Uploaded bylilis sulastri
- Economic Importance of AlgaeUploaded bysantanu rana
- LOWFOD MAP SIBO Gut Healing ProtocolUploaded byLoredana Stefan
- Unit 3Uploaded bydesignmukesh
- Nicholas Flamel - The BreviaryUploaded byseba8282
- Orientation of Proper Management and Waste DisposalUploaded bysunshine mae
- olympic lifting for elite sports performance article for websiteUploaded byapi-356847476
- Restofair EquipmentUploaded byAzhar Ahmed
- Total HardnessUploaded bypermatakomputer
- Nourish South Asia: Growing a better future for regional food justiceUploaded byOxfam
- stroke.pdfUploaded byYuliarni Hasan
- FarmasiUploaded byAulia Suci Wulandari
- pottingmixUploaded bysycho69
- TMC ML-250Uploaded byD Fallow
- New Microsoft PowerPoint Presentation.pptxUploaded byThiện Nguyễn
- 3RS1702-1DD00_0-20@4-10mA_2WayUploaded byDenis Pelegrini
- BSUploaded byZoran Danilov
- Ryobi Power Usage Meter InstructionsUploaded byNrv Chili Fest
- A Review on Phytoremediation of Crude Oil Spills (30012017)Uploaded byLhiia Kurniawaty
- Division Capacity Building SS and ED GAD CoordinatorsUploaded byJoyce Carreon
- 11_eco_pp_ch2_1Uploaded byGamer Channel
- tugas lc Pelvic Ultrasound.docxUploaded byRengganis Desilestari
- healthy relationships curriculumUploaded byapi-316518503
- Ionic Crystal StructuresUploaded byEhsaan Mirza
- CNS Pathology-CNS Vasculature.docxUploaded byShunqing Zhang
- Alpha Insurance and Surety CoUploaded bylittlemissbeliever
- Thermodynamics_C. P. AroraUploaded byTRIPURARI SINGH
- SVAguidelines-SVA-ES.pdfUploaded bydefri rahman
- hydrocortisone inj. (IV)Uploaded byzepoli_zepoly6232

## Much more than documents.

Discover everything Scribd has to offer, including books and audiobooks from major publishers.

Cancel anytime.