You are on page 1of 5

Proiect didactic

Data: 29.01.2014.
Clasa: a III-a ‘’B’’
Instituția: Liceul Teoretic ”Mircea cel Bătrân”
Invatator : Juncă Aliona
Disciplina: Matematica
Unitatea de învățare: Înmulțim cu hărnicie, împărțim cu dărnicie. Înmulțirea și împărțirea în concentrul 0 - 1000
Subiectul : Împărțirea exactă a unui număr format din zeci sau sute la un număr de o cifră.
Tipul lecției: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor.
Competențe specifice:Identificarea și utilizarea conceptelor matematice și a limbajului mathematic în situații diverse
Aplicarea operațiilor aritmetice și a proprietăților acestora în contexte variate
Rezolvarea și formularea de probleme, utilizînd achizițiile matematice.
Subcompetențe:
-Aplicarea operațiilor matematice in contexte variate.
-Rezolvarea si formularea problemelor, utilizînd achizițiile matematice.
Obiective operaționale:
O1 - să efectueze operaţii de împărţire exactă a numerelor ce se termină cu zerouri;
O2 - să scrie împărţirile ce reies din fiecare înmulţire;
O3 - să utilizeze corect limbajul matematic;
O4 - să rezolve problemele propuse;
O5 - să manifeste spirit de competiţie şi de colaborare.
Tehnologii si strategii didactice:
a) Metode, procedee:completarea, descoperirea, aranjarea, compararea, triada, metoda analitico – sintetică, joc didactic,problematizarea,
lucrul creative, joc concurs, cutia cu idei, copacul autoaprecierii.
b) Forme de organizare:activitatea frontală, lucrul în perechi, lucrul individual,diferențiat, pe variante, independent.
c) Mijloace de instruire:anexe, manual, pălărie, cutia ornamentată, inimioare, frunzulițe(de diferite culori), computer – prezentare P.Point
d) Metode de evaluare:orală, scrisă, frontal, autoaprecierea.
Bibliografie:Curriculum Național, Ministerul Educației al RM,Chișinău, 2010
Matematica – manual cl. a III-a, L.Ursu, S.Lupu, Iu.Iașinschi, Chișinău ,Editura Prut Internațional, 2012
Matematica – ghid pentru învățători și părinți, cl. a III-a -, L.Ursu, S.Lupu, Iu.Iașinschi, Chișinău ,Editura Prut Internațional, 2012
Demers didactic

Momentele Strategii didactice


O Metode de
instructiona Activitatea invatatorului si a elevului Metode, Forme de Mijloace
b. evaluare
le procedee organizare didactice
Evocarea
1. Moment organizatoric Conversația
Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare bunei
desfăşurări a orei de matematică.
Asigurarea unui climat propice desfăşurării lecţiei.

2. Captarea atenţiei
Mama m-a trimis la piață
Să iau trei pîini și dulceață. Frontala Orala
Dulceața costă opt lei,
O pîine, un sfert din ei.
Sora mea m-a întrebat:
-Pîinile, cît au costat?
Răspuns: 6 lei Calcul oral
În grădină, trei fetițe
Au sădit cinci garofițe,
Dar bunica le-a-ntrecut, Anexa 1
Sădind de trei ori mai mult. Frontal Orala
Dacă bine-ați calculat,
În total cîte-au plantat?( 20)

3.Calculul oral/ frontal


- Cum se numesc numerele la înmulțire?
- Rezultatul operației de înmulțire?
- Aflați produsul numerelor: 3și 8, 4 și 7, 9 și 8;
Realizarea - Micșorați de 6 ori numerele: 60, 36, 24, 12, 18, 54, 6;
sensului - Mărițicu 4 numerele: 3, 5, 9, 6, 15.
- Aflați jumătatea nr. 26, 18, 20. Oral
- Aflați triplul nr. 9, 10, 4, 8.
- Calculați.: produsul nr. 8 și 2 mărit cu 14?
- Triplați produsul nr. 2 și 5;
- La produsul numerelor 26 și 2 adăugați 18

4. Anunțarea subiectului lecției


5. Predarea temei noi Descoperirea
PPT
60: 2 =30 & 30x2= 60

6. Aplicare
60: 2 80:2 900: 3 1000: 2
60:3 80: 4 900: 9 1000: 5

Într-un parc cresc plopi si tei. Tei erau 80 iar plopi de 2 ori
mai puțini. Cîți plopi erau?
O rochie costă 600 lei și este de 3 ori mai scumpă decît Fise
sacoul. Cît costă sacoul?

7.Triada. Diferențiat Scrisa


50: 5 50+50 35+15 Triada
200: 4 10x5 48-38
800: 8 9+1 2x50 Coresponden-
te
8. Problemă
Problema 6 c (pagina 74).
 Citirea independenta a problemei.
Un costum costă 800 lei. Un pulover este de 2 ori
mai ieftin decît costumul și cu 150 lei mai ieftin
decît o pereche de pantofi. Aflați prețul pantofilor. Manual Orala
 Formuleaza o intrebare potrivita si rezolva
problema.
 Prezentarea enuntului problemei de catre un elev.
Formularea intrebarii (parerea unor elevi).
Analiza problemei:
-Despre ce se vorbeste in problema? Frontal
-Ce ne arata numarul 800? Analiza
-Ce stim (cunoastem) despre pulover?
-Ce se spune despre pantofi? Orală
-Care este intrebarea problemei?
Reflectie  Sinteza Sinteza
-Putem oferi raspuns la intrebarea problemei? (Nu).
De ce?
-Dar putem afla cit costă puloverul? (Da). Cum?
-Prin ce operatie vom afla cît costă pantofii? Scrisă
(Adunare).
 Schema problemei:
 Rezolvarea problemei cu justificari : Orală
1. 800: 2=400 (lei)- prețul puloverului Schema
2. 400+150= 550 (lei)- prețul pantofilor grafica Poster

Raspuns : 550 lei prețul pantofilor.


Scrisă
8.Lucrul creativ. Exerciții de post-rezolvare Problematiza-
rea
9. Exercițiul. Determinați ordinea efectuării operațiilor
și calculați.
Fete: 60: 2+ 4x 50=230
Băieți: 60: (2+4)x50=500
Lucrul
diferențiat
Dictare
11.Dictare matematică
M-am gîndit la numărul 500 pe care l-am micșorat de 5
ori, apoi l-am mărit cu 50 și am aflat treimea acestui
număr. Ce număr ați obținut?
Lucrul în Autoevaluare
perechi
12. Găsiți exercițiile în care Nătăfleață a uitat să pună
parantezele. Corectați plasînd parantezele la locul
cuvenit.
200+600: 2=400 90:3+7=9 Lucrul în Orală
900-300:3=200 80:2x10=400 perechi
Extindere
Tema pe acasa. (manual pagina 74, pr.6,(a), ex. 5 )

You might also like