You are on page 1of 14

Türkiye’de ismi illüzyonla özdeşleşen değerli Üstat’a, bir kitap yazdığımı

söylediğimde çok mutlu olmuştu. Üstat Mandrake’nin hayatta olup
önsözünü yazdığı kitabı görmesini çok isterdim.
Türk illüzyonunun kilometre taşlarından biri olan Mandrake’ye…

Yazan: Fatih Ermiş Resimleyen: Mete Kaplan Eker Yayın Yönetmeni: Ebru Şenol Editör: Burcu Ünsal Kitap ve Kapak Tasarımı: Recode Baskıya Hazırlayan: Hüseyin Vatan Birinci Baskı: Kasım 2014 ISBN: 978-605-4119-75-2 Telif yasası gereği bu kitabın tüm Türkçe yayın hakları SEV Yayıncılık Eğitim ve Ticaret A.Ş. No. 197 Üsküdar İş Merkezi. İstanbul Tel. Kat 3. Üsküdar. 2014.Ş.: (0212) 422 76 00 • Sertifika No.Ş.. SEV Yayıncılık Eğitim ve Ticaret A. 14713 2 . 12603 Fatih Ermiş ile Sihirbazlık Öğreniyorum © 2014 SEV Yayıncılık Eğitim ve Ticaret A.: (0216) 474 23 43 • Sertifika No. SEV Yayıncılık.Ş. 64 Sayfa ISBN: 978-605-4119-75-2 Baskı: Ömür Matbaacılık A. 20. İstanbul Tel. Nuhkuyusu Cad. No. Haramidere. yayıncının yazılı izni olmaksızın hiçbir biçimde kullanılamaz ve çoğaltılamaz. Beysan Sanayi Sitesi. Beylikdüzü. Fatih Fatih Ermiş ile Sihirbazlık Öğreniyorum 1. Etkinlik İstanbul. Kütüphane Bilgi Kartı (CIP): Ermiş. Tanıtım yazıları dışında. Birlik Cad.’ye aittir. 34664 Bağlarbaşı.. Hobi 2.

Böylece bu sanatı yapan kişilere destek vermiş olacaksınız. Son olarak. Orada yeni sihirbazlarla tanışabilirsiniz. Sizden ricam. Kitaptaki oyunları pratik yapıp sergilemeye başladıkça bunu daha da iyi göreceksiniz. bu kitabı alıp kapağını açarak sihirbazlık dünyasına girmiş bulunmaktasınız. Sevgiyle kalın. Artık hepiniz birer sihirbaz adayısınız. Artık bu dünyaya girdiğinize göre üzerinize düşen bazı sorumluluklar var. bu kitapta okuduğunuz oyunları öncelikle bol pratik yapın ve sorulduğu takdirde kesinlikle sırlarınızı paylaşmayın. Bundan sonra bir sihirbazlık gösterisi gördüğünüzde kim olursa olsun bilet alın ve seyredin. Unutmayın ki ileride sizin de gösterileriniz olacak ve bu gösterilere insanların gelmesini isteyeceksiniz. Mandrake'yi saygıyla anıyoruz… . ancak başka bir sihirbaz ile paylaşılmalıdır. MANDRAKE (Ertuğrul Işınbark) 06 / 05 / 2013 Ailesine çok teşekkür ediyor. Öncelikle kitabın yazarı Fatih Ermiş’e sihirbazlık sanatına böyle bir eser kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Türkiye’de sihirbazlık alanında açılmış ve benim kurucusu olduğum İllüzyonistler Derneği’ni ziyaret edin. Tarihin en eski sanatlarından biri olan sihirbazlık çok önemli ve zevkli bir sanattır. Sihirbazlık sanatında sırlar gizli kalmalı. Sihirbazlıkla ilgili diğer kitapları bulabildiğiniz ölçüde alın ve okuyun.ÖNSÖZ Sevgili okurlar.

.

İÇİNDEKİLER BAŞLAMADAN ÖNCE.. 7 SİHİRLİ ASA 8 MALZEME KUTUSU 9 SİHİRBAZ ŞAPKASI 10 GÖSTERİ ZAMANI 13 ATLAYAN LASTİK 14 BİRLEŞEN ATAŞLAR 16 SİHİRLİ PARA 18 KAYBOLAN KÜRDAN 21 SİHİRLİ KALEM 22 YÜKSELEN KART 24 SİHİRLİ ÇEKMECE 26 YÜRÜYEN YÜZÜK 28 GÜÇLÜ İSKAMBİL 30 İSKAMBİLDEN KİBRİT KUTUSUNA 32 ÜÇ KART OYUNU 34 PAPAZI YAKALA 37 PATLAMAYAN BALON 38 PAPAZ KAÇTI 40 SİHİRLİ BARDAK 42 SİHİRLİ KİBRİT KUTUSU 44 KESİLMEYEN İP 46 PARA KAYBETME 48 DONDURUCU NEFES 50 SİHİRLİ PİNPON TOPU 52 SİHİRLİ EV 55 ÖZGEÇMİŞLER 61 ZORLUK DERECESİ TABLOSU 63 ..

6 .

başkalarını da inandıramazsınız. onların gözünde sizi gösteri başlamadan ilgi odağı yapacaktır. Peki. yaptığımız gösterilere de “sihir” denmektedir. Sihirbazlar genelde siyah pantolon. Eğer ailenizi ve arkadaşlarınızı etkileyecek sunumlar yapamazsanız gösteriniz başarısız olmuş demektir. Okuduğunuz bu kitabın adı Sihirbazlık Öğreniyorum. Bir sihirbazın en önemli aksesuarları şapkası.) Bu illüzyon gösterilerini yapanlara da aslında sihirbaz değil. sihirbazlık nedir? Aslında bu kitapta öğrendiğimiz oyunlar birer sihir değil. (İllüzyonun sözcük karşlığı ise “yanılsama”dır. sihirli asa ve eşyalarınızı saklamak için bir malzeme kutusunu nasıl yapabileceğinizi öğreniyoruz… Fatih Ermiş 7 . Şapka. sadece sihirbazların kostümlerini tamamlayan bir aksesuar değil. beyaz ya da siyah gömlek ve siyah ceket giyerler. Ama kendi kostümlerini özel olarak yaptıran sihirbazlar da vardır. illüzyondur. Sevgili okurlar. Sizler kendinize hangisini uygun görüyorsunuz? Sihirbaz mı yoksa illüzyonist mi? Bu kitapta öğreneceğiniz numaraları daha önce başka sihirbazlık gösterilerinde görmüş. Bu malzemeleri hazırlamak hiç de zor değil. Sizler devamlı olarak şapka kullandığınız zaman bunun faydasını fark edeceksiniz. Siz inanmazsanız. Siz yaptığınız oyunun olağanüstü bir şey olduğu düşünmelisiniz ki gösteriyi yaptığınız kişiler size daha kolay inansın. Bir sihirbazlık numarasının asıl sırrı nasıl gösterildiğidir. kendi esprileriniz olsun. Bu kitapta bütün detaylarıyla pek çok sihirbazlık numarasının hilesini öğreneceksiniz. Yaptığınız her sihirbazlık gösterisine kendinizden bir şeyler katın. her zaman yanında bulundurduğu eşya da sihirli asasıdır. “illüzyonist” ya da “illüzyon sanatçısı” denmektedir. Sizi izleyecek arkadaşlarınızdan daha farklı giyinmeniz. Sihirli asayı ise sihirbazlar daima seyircinin dikkatini dağıtmak için kullanırlar. aynı zamanda seyircinin hiç dikkat etmediği “sır saklama kutusu”dur.. Sihirbazlar seyircilerinin görmelerini istemediği eşyalarını genellikle şapka içinde saklarlar. Ancak o zaman. O zaman bu oyunlar sizlere basit gibi görünecek ama sakın bu hataya düşmeyin.BAŞLAMADAN ÖNCE. Ama yaşadığımız çağda mesleğimizin ismine “sihirbaz”. Gösteri yapacağınız zaman sadece bu numaraları bilmek yetmiyor. çünkü basit olduğunu düşündüğünüz bir numarayı yaptığınızda kimseyi inandıramazsınız. kendi hareketleriniz. Bu bölümde gösterilerinizde kullanabileceğiz bir sihirbaz şapkası. profesyonel sihirbazlar gibi gizemli görünmek istiyorsanız güzel bir şekilde giyinmeniz ve kendi tarzınızı oluşturmanız lazım.. bu kitabı okumaya başlayarak bir sihirbaz olma yolunda ilk adımı atmış bulunuyorsunuz. çok beğenmiş ve nasıl yapıldığını merak etmiş olabilirsiniz. o gösteri size özel olur.

yaptığınız çubuğun içerisinden çıkarın. AA Makas AA Yapıştırıcı 2 Sonra kalemler yardımıyla kartonu sararak rulo haline getirin ve kartonun ucunu yapıştırın. Sizler de gösterinizde bu asaya ihtiyaç duyacaksınız. bazen de seyircilerin dikkatini dağıtmak için. Malzemeler 1 AA Siyah karton Öncelikle kalemleri AA Beyaz dosya kâğıdı resimdeki gibi siyah AA 2 adet kurşun kalem kartonun üzerine koyun. 3 Beyaz dosya kâğıdından üç parmak kalınlığında iki uzun şerit kesin. Şimdi bu şeritleri de çubuğun iki ucuna sarıp yapıştırın. Bu çubuğun. “sihirli asa” ya da “sihirli değnek” gibi adları vardır. Artık sihirli bir asanız var! 4 8 . Bunu bazen gösterilerine yardımcı olması için kullanırlar. İsmi ne olursa olsun. Sihirbazların gösterileri sırasında ellerinde çoğunlukla bir çubuk bulunur. bu araç sihirbazlar için çok önemlidir. Kalemleri.

Evinizde bulunan ayakkabı kutusu gibi herhangi bir karton kutu da kullanabilirsiniz. Bu kutu. Ayrıca gösteri yapmadığınız zamanlar oyun malzemelerini içinde saklayabilirsiniz. İşte kutumuz hazır! İsterseniz renkli kâğıtlardan yıldız gibi farklı şekiller kesip yapıştırarak kutunuzu süsleyebilirsiniz. 2 Şimdi bu kutunun içini ve dışını renkli kartonlarla kaplayın. Malzemeler AA 5 adet 25 x 25 cm mukavva AA Renkli karton AA Parlak kap kâğıdı (Defter kaplamada kullanılanlardan) AA Makas AA Koli bandı ve yapıştırıcı 1 Mukavvaları resimdeki gibi bir araya getirin ve kenarlarından birbirine bantlayın.İsterseniz hazırlayacağınız sihirbazlık oyunlarının malzemelerini yerleştirmek için bir kutu yapabilirsiniz. Böylece sadece bu kutunun üzerini renkli kartonlarla kaplayarak malzeme kutunuzu hazırlayabilirsiniz. hem malzemelerinizin düzgün bir şekilde durmasını sağlayacak hem de gösteri sırasında arkadaşlarınızın malzemeleri incelemesini engelleyecektir. Kutunun dışı için parlak kap kâğıdı kullanabilirsiniz. 9 .

Bir şapka. Küçük dairenin çapı hazırladığınız silindirin çapı kadar olacak. aynı zamanda masa üstüne ters koyup içine eşyalarını yerleştirir.) büyüklerinizden yardım AA Pergel isteyebilirsiniz. 10 . 2 Şimdi de ayrı bir mukavvaya pergel yardımıyla iç içe iki daire çizin. Sihirbazlar şapkalarını sadece başlarına takmazlar. Mukavvayı kesmek için şapkaları genellikle siyahtır. sihirbaz için çok önemlidir. hatta seyircilerin görmelerini istemedikleri malzemeleri burada saklarlar. Büyük daire de ondan dört. Seyircilerin dikkatini çekmediğinden. genişliği dilediğiniz kadar olabilir. Uçlarından birbirine yapıştırın. bir şeyler gizlemek için çok kullanışlı bir aksesuardır! Malzemeler AA 2 adet 35 x 50 cm mukavva 1 AA 2 adet 35 x 50 cm siyah karton Mukavvadan uzun bir dikdörtgen (İsterseniz başka renk de kullanabilirsiniz ama sihirbaz kesin. beş parmak daha kalın olsun. Dikdörtgenin AA Makas uzunluğu başınızın çevresi AA Yapışkan bant ve yapıştırıcı kadar olmalı.

4 Şimdi sıra parçaları birleştirmeye geldi. Artık şapkanız hazır! İsterseniz renkli kâğıtlardan yıldızlar kesip şapkanızı süsleyebilirsiniz. 11 . Rulo yaptığımız mukavvayı. ortası delik dairenin iç kısmına oturtun. Parçaları bir araya getirmek için yapışkan bant kullanabilirsiniz.3 Kestiğiniz mukavva parçalarının her tarafını siyah kartonla kaplayın. Son olarak küçük daireyi de şapkanın üzerine sağlam bir şekilde yerleştirin.

12 .

İlk gösterinizi anne babalarınıza yapabilirsiniz. Neyse ki bu kitapta yer alan numaraları yapmak için bu kadar uzun süre çalışmanıza gerek yok. Sihirbazlık numaralarını öncelikle ayna karşısında yapmanız sizlere avantaj sağlayacaktır. yaptıkları gösterileri sizlere sergilemeden önce aylarca belki de yıllarca çalışmışlardır. İzlediğiniz pek çok sihirbaz. başlıkların altından ve sayfa 63’teki tablodan bakabilirsiniz. Birkaç günlük sağlam bir çalışmayla başarılı olacağınıza inanıyorum.. Hemen oyunu toparlayıp devam edin ya da sonraki oyuna geçin. sakın paniğe kapılmayın. çalışmalarınızı müzikle beraber yapın. Sizler bu kitap sayesinde pek çok numara öğrenecek. Unutmayın. hem de bir daha gösteri yapmak istemeyebilirsiniz. Eğer konuşarak yapacağınız oyunlar varsa konuşurken müziğin sesini kısın ya da kapatın. çünkü o zaman onların gözündeki başarınız yok olacaktır.GÖSTERİ ZAMANI Şapkanız. arkadaşlarınız sizlere numaraların nasıl yapıldığını soracaklardır. Unutmayın. Konuşma yapacağınız oyunlara da önceden çalışmanız ve söyleyeceklerinizi bir kâğıda yazıp hazırlanmanız gerekiyor. Eğer çok çalıştığınız halde gösteri sırasında heyecandan yanlış yapar ve oyunun hilesini belli ederseniz. onlar genellikle sizlerin gönüllü seyircisi olacaklardır ve yaptığınız hataları mazur görüp düzeltmenize yardım edeceklerdir. Ama unutmayın. Gösterilerinizi hazırlayıp sunduğunuz zaman. Gösterinizi kendi odanızda ya da evinizin salonunda sunabilirsiniz. sihirbazlık sadece bu kitaptan ibaret değil. asanız ve malzeme kutunuz hazır olduğuna göre artık gösterilere başlayabilirsiniz! Bu kitapta öğreneceğiniz sihirbazlık numaralarının hepsi evinizde ya da çevrenizde rahatlıkla bulabileceğiniz eşyalarla yapabileceğiniz numaralardır. Gösteri yapmadan önce hepsini uzun uzun çalışmanızı tavsiye ederim.. Müzik kullanmanız yaptığınız programı daha eğlenceli hale getirecektir. çünkü ayna karşısında kendi kendinizi kandırabildiğiniz zaman başarılı olmuşsunuz demektir. Oyunların zorluk derecelerine. sizler merak etmeli. çünkü gösterinizi yaparken yanlışlıkla hilesini belli ederseniz hem moraliniz bozulur. Bunun için önceden müzikleri seçin. Artık sihirbazlık numaralarını öğrenip gösteri yapma zamanı. çok güzel yemek yapan bir aşçı da yemekleri nasıl yaptığını çoğunlukla anlatmaz çünkü anlatırsa insanlar onun yemeklerini yemek yerine kendileri aynı şeyleri pişirirler. gösteri sırasında bazı hatalar yapmaktadır ama oyunu çok iyi bildikleri için hemen toparlanıp seyircinin bu hataları fark etmesini engellemektedirler. Ama kimseye yaptığınız gösterilerin hilesini anlatmayın. öğrenmekle kalmayıp nasıl sahneleneceği konusunda bazı ipuçlarını göreceksiniz. bugüne kadar izlediğiniz sihirbazların çoğu. devamlı araştırmalı ve okumalısınız… Sihir her zaman sizinle olsun! Fatih Ermiş 13 .

14 . parmaklarınıza iki kat sarabilirsiniz. Üstelik bu numarayı yapmak hiç zor değil... (Eğer lastik. “Hokus pokus!” dediğiniz zaman bir anda yüzük ve Malzemeler serçeparmağınıza geçecek. Bütün arkadaşlarınız buna çok şaşıracak. nedir bu sihrin sırrı gelin görelim. AA 1 adet paket lastiği 1 Paket lastiğini resimdeki gibi işaret ve ortaparmağınıza takın. Peki.) Sağ elinizle lastiği bileğinize kadar çekin. Bunu kimseye 2 göstermeden yapmalısınız. Zorluk Derecesi: 1 Bu sihirbazlık numarasında işaret ve ortaparmağınızın etrafına taktığınız bir paket lastiği. elinize çok büyük gelirse.