You are on page 1of 11

LARSEN & TOUBRO LIMITED

ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
DATA

Height of wall above FGL H= 2.5 m

Height of barbed wire fence above wall = 0.5 m

Maximum spacing of columns S= 4.0 m

Basic wind speed V= 45.0 m/Sec.

Allowable safe bearing capacity of soil = 150.0 KN/m2 (for all sites (mini.))

Grade of Concrete = C40

Grade of steel = Fe460

Charecteristic strength of concrete Fcu= 40.0 N/mm2

Fy= 460 N/mm2

Unit weight of soil g= 18 KN/m3

Unit weight of concrete Wc= 24 KN/m3

Angle of internal friction of soil f= 30 Deg.

1.0 Calculation of Wind Pressure:

Design Wind Speed Vs= V. S1. S2. S3

As per CP3 chapter (V) - Part-2

a) Considering no local effects such as rising hills/ valleys

S1= 1.0

b) Considering open country with no obstructions

(from Table-3 of CP3 chapter-V, part-2) S2= 0.83

c) Considered S3= 1.0

Design wind speed Vs= 45x1x0.83x1

Vs= 37.35 m/Sec.

Dynamic wind pressure q= k. (Vs)2

k= 0.613

q= 0.613x37.35x37.35

q= 855.15 N/m2
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
Design Dynamic wind pressure q= 0.855 KN/m2

2.0 Typical Wall Panel: Barbed Wire Fence

500

A A
2500

FGL

100
150 thick. Precast wall panel 700

300

L = 1000

S = 4000 (Max.)

TYPICAL WALL PANEL ELEVATION

400

142 400

450 16 450

150 B= 1500

142

80 240 80
SECTION - A -A
400

450

LARSEN & TOUBRO LIMITED


ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
Note: All dimensions are in "mm" L = 1000

FIG. 1. FOOTING - F1

3.0 Load Calculations:

(Ref. fig. 1 - Typical wall panel and details of footing &column)

a) Self weight of column

= (3.2 x 0.4 x 0.45 - (0.166+0.15) x 0.08 x 2.6) x 24

= 12.246 KN

Deduction for 25mm dia PVC pipe for electric conduit and 100 x 100 x 200mm deep pocket

for barbed wire fence support fixing

= (0.7854 x 0.025 x 0.025 x 2.0 + 0.1 x 0.1 x 0.2) x 24

= 0.0716 KN

Actual Load coming from the column = 12.246 - 0.0716

= 12.174 KN

b) Self weight of footing = 1.0 x 1.5 x 0.3 x 24

= 10.8 KN

c) Self weight of precast panel of 150mm thick.

= 0.15 x 2.6 x [4 - (0.24+0.005 x 2)] x 24

= 35.1 KN

Total vertical load P= 12.174 + 10.8 + 35.1

P= 58.07 KN

4.0 Check for Overturning Moment:

Considered 50% of permeability (or) 0.25m of fully covered height for barbed wire fence

Height of wind exposed area = 2.5 + (0.5/2)

= 2.75 m

Total wind force Fw= 0.855 x 2.75 x 4

Fw= 9.405 KN

Lever arm = 1.0 + (2.75/2)


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
= 2.375 m

Overturning Moment Mo= 9.405 x 2.375

Mo= 22.34 KN.m

Resisting Moment due to self weight of wall panel, column and footing

Mr= 58.07 x (1.5/2)

Mr= 43.55 KN.m

Factor of safety against overturning FS= Mr/Mo

= 43.55 / 22.34

FS= 1.95 > 1.5 hence o.k

5.0 Check for Sliding:

Total Sliding force (wind force) Fw= 9.405 KN

Total resisting force Fr= P x Tan(2/3*f)

Fr= 58.07 x Tan(20)

Fr= 21.13 KN

Factor of safety against sliding FS= Fr/Fw

= 21.13/9.405

FS= 2.24 > 1.4 hence o.k

6.0 Check for SBC of soil:

Total vertical load P= 58.07 KN

Overturning moment Mo= 22.34 KN.m

Maximum soil pressure pmax = [58.07/(1.5x1.0)]+[(22.34x6)/(1.5x1.5x1.0)]

pmax = 98.28 KN/m2

Check for maximu bearing pressure considering pmini = 0


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR

B=1.50m

e P

pmini b

pmaxi = 98.28

predist.

Eccentricity e= Mo/P

= 22.34/58.07

e= 0.3847 m

For no tension e= (0.5*B - b/3)

b= 3 x (1.5*0.5 - 0.3847)

b= 1.096 m

P= 0.5 x b x L x predist.

predist. = 105.96 KN/m2

Allowable safe bearing capacity of soil = 1.25 x 150

(As per BS:8004 - 1986 cl. 2.3.2.4.3 - 25% can be incresed for wind and dead load case)

= 187.5 KN/m2

Hence maximum pressure on soil (105.96 KN/m2) is less than allowable safe bearing
capacity of soil. Hence o.k
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
7.0 Check for Thickness of footing:

7.1 Check for one-way shear

Critical section at a distance of 1.5d from face of the column.

450
400
L= 1000
1.5d

B= 1500

0.196

300

55.2 105.96 KN/m2

87

Maximum shear developed = (105.96 + 87) x 0.5 x 1.0 x 0.196

= 18.91 KN

Assume reinforcement bar dia for footing = 12mm

Clear cover to main reinforcement = 75mm

Effective depth of footing d= 300 - 75 - 0.5*12

d= 219.0 mm

Shear stress developed t= (1.4 x 18.91 x 1000) / (1000 x 219)


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR

t= 0.12 N/mm2

Permissible shear stress (0.15% steel) = 0.39 N/mm2

(BS:8110, Part-1 - 1985, Table 3.9) Hence o.k

7.2 Check for two-way shear

Punching shear - critical section at column face

Load coming on the footing = 58.07 - 10.8

= 47.27 KN

t= [(1.4x47.27x1000)] / [(400+450)x2x219]
t= 0.178 N/mm2

Maximum permissible shear stress = 0.8 Fcu or 5 N/mm2 whichever is lower

= 0.8 x 40

= 5.06 N/mm2

Hence o.k

8.0 Reinforcement:

Bending Moment at face of the column M= (105.96+55.2)x0.5x1x0.525xLever arm

Lever arm = [(2x105.96+ 55.2)/(105.96+55.2)]x(0.525/3)

= 0.29 m

M= 12.27 KN.m

k= (1.4x12.27x106) / (1000x219x219x40)

k= 0.0090 N/mm2

Zmax = [ 0.5 + 0.25 - k/0.9 ] x d

Zmax = 0.989 d > 0.95 d

Hence Zmax = 0.95 x 219 = 208.05mm

Area of steel required, As= Mu/(0.87*Fy*Zmax.)


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
As= (1.4x12.27x106)/(0.87x460x208.05)

As= 206.31 mm2

Spacing of 12mm dia tor steel = 540 mm c/c

Hence provide 12mm dia tor steel at 250mm c/c at bottom lower layer

Provide 10mm dia tor steel at 250mm c/c at top upper and lower also at bottom upper layers

9.0 Design of Column:

Total Vertical load on column = 47.3 KN

Bending Moment at base level = 22.34 KN.m

Size of the column b= 400.0 mm

h= 450.0 mm

Clear cover to main reinforcement = 40.0 mm

Assuming 20mm dia tor steel as main reinforcement bars

Effective cover = 40+20x0.5 = 50mm

Unsupported length of column Lo= 3.20 m

Multiplying factor for effective length b= 2.2

(From table 3.22 of BS:8110 part-1 - 1985)

Effective length of column Le= 2.2 x 3.2

Le= 7.04 m

Slenderness ratio, SR = Le / h

= 7040 / 450

= 15.6

Hence defflection of column a= ba* k * h

From table 3.23 of BS:8110, Part-1 - 1985

Le/b'= 7040 / (400 - 50)

Le/b'= 20.1
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
ba= 0.2022

k= 1.0

Defflection of column a= 0.2022 x 1 x 0.45

a= 0.091 m

Moment due to slenderness = 47.27 x 0.091

= 4.3 KN.m

Total moment M= 22.34 + 4.3

M= 26.64 KN.m

Ultimate design loads,

Pu= 1.4x47.27 = 66.18 KN

Mu= 1.4x26.64 = 37.3 KN.m

h'= 450 - 50 = 400 mm

h'/h= 400/450 = 0.88

From chart 39 of BS:8110, Part-3 - 1985

Pu/bh= (66.18 x 1000) / (400 x 450)

Pu/bh= 0.367 N/mm2

Mu/bh2= (37.3 x 106)/(400 x 450 x 450)

Mu/bh2= 0.46 N/mm2

Percentage of reinforcement required as per Chart 39 of BS:8110, part-3 - 1985

pt= < 0.4%

Hence provide minimum percentage of steel I.e 0.8%

Ast mini.= (0.8/100) x 400 x 450

Ast mini.= 1440.0 mm2

Provide 8 - 16mm tor steel as main reinforcement

Also provide 8mm tor steel as links at 190mm c/c. (12 x 16 = 192mm c/c)

10.0 Design of Precast Wall panel:

Wall panel shall be designed as simply supported slab spanning between two columns,
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
subjected to uniform wind load acting over the entire area of panel

Length of wall panel Lp= 4.0 m

Considered 1m width of panel Bp= 1.0 m

Overal thickness of panel D= 150.0 mm

Clear cover to main reinforcement = 30.0 mm

Assuming 10mm dia bars as reinforcement

Effecive depth of wall d= 150 - 30 - 10x0.5

d= 115.0 mm

Wind pressure = 0.855 KN/m2

Maximu Bending Moment at centre M= (0.855x4x4) / 8

= 1.71 KN.m

Design moment Mu= 1.4 x 1.71

Mu= 2.394 KN.m

k= (1.4x2.394x106) / (1000x115x115x40)

k= 0.0045 N/mm2

Zmax = [ 0.5 + 0.25 - k/0.9 ] x d

Zmax = 0.99 d > 0.95 d

Hence Zmax = 0.95 x 115 = 109.25mm

Area of steel required, As= Mu/(0.87*Fy*Zmax.)

As= (1.4x2.394x106)/(0.87x460x109.25)

As= 54.75 mm2

Spacing of 10mm dia tor steel = 500 mm c/c

Minimum Reinforcement required As(mini)= 0.0013 x Bp x d

As(mini)= 149.5 mm2

However provide a mesh of 10mm dia bars at 200 c/c on both sides
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR