You are on page 1of 2

Design of Gravity Wall by using T.V.A.

Procedure :

Unit wt. of Masonry = 2.400 t/m3


Unit wt. of Concrete = 2.400 t/m3
Unit wt. of Dry earth = 1.800 t/m3

0.45 + 418.20

0.45 W7
W8 + 417.150
W6 W4

0.30 0.15 1.700 =h


+ 416.700 W1 2.550
W5 W3 0.4 h

0.15 0.3 + 416.500


+ 416.25
W2 Ka * γ * h

0.10 0.45 0.45 0.1 + 415.650


A 0.900
W9 0.2
B 1.100 + 415.450 Earth Pressure Diagram

1. Taking moments about 'A' : ( Stresses in Concrete )

Force
Load Particulars L.A. Moment
V H
W1 0.450 x 2.550 x 2.4 2.754 0.68 1.859
W2 0.45 x 0.600 x 2.4 0.648 0.225 0.146
W3 0.30 x 0.450 x 2.4 0.324 0.300 0.098
W4 0.15 x 0.450 x 2.4 0.162 0.375 0.061
W5 0.15 x 0.450 x 1.8 0.121 0.075 0.01
W6 0.30 x 0.450 x 1.8 0.243 0.150 0.037
W7 0.45 x 1.050 x 1.8 0.851 0.225 0.192

Pv 0.0384 x 1.700 x 1.700 x 1.8 0.200 ---


Ph 0.134 x 1.700 x 1.700 x 1.8 0.697 1.020 0.712
ΣV = 5.303
ΣH = 0.697 ΣM = 3.115

Lever arm = ΣM / ΣV = 3.115 / 5.30 = 0.587 m

Eccentricity = 0.587 - 0.90 /2 = 0.137 m

Permissible 'e' = 0.90 /6 = 0.150 > 0.137 HENCE OK

a. Check for Stresses :


5.30 1 + 6 x 0.137 = 11.273 t/sq.m.
Max. Comp. Stress = x
0.900 0.900

5.30 1 - 6 x 0.137 = 0.511 t/sq.m.


Min. Stress = x
0.900 0.900
b. Check for Sliding :
Total Vertical Load ( ΣV ) = 5.303 t
Total Horizontal Load ( ΣH ) = 0.697 t
Ref : Cl.706.3.4 of IRC:78 - 2000
Assuming co-eff. of friction between Soil and Concrete ( μ ) = 0.5
Factor of safety against sliding = μ ΣV
ΣH
= (0.5 * 5.303) / 0.698
= 3.8 > 1.5 HENCE O.K.

2. Taking moments about B : ( Stresses on Soil )

Force
Load Particulars L.A. Moment
V H
W1 0.45 x 2.550 x 2.4 2.754 0.775 2.135
W2 0.45 x 0.600 x 2.4 0.65 0.325 0.211
W3 0.30 x 0.450 x 2.4 0.324 0.400 0.13
W4 0.15 x 0.450 x 2.4 0.162 0.475 0.077
W5 0.15 x 0.45 x 1.8 0.121 0.175 0.022
W6 0.30 x 0.45 x 1.8 0.243 0.25 0.061
W7 0.45 x 1.05 x 1.8 0.851 0.325 0.277
W8 0.10 x 2.55 x 1.8 0.459 0.050 0.023
W9 1.10 x 0.20 x 1.8 0.396 0.550 0.218

Pv 0.0384 x 1.700 x 1.700 x 1.8 0.200 ---


Ph 0.134 x 1.700 x 1.700 x 1.8 0.697 1.100 0.767
ΣV = 6.158
ΣH = 0.697 ΣM = 3.921

Lever arm = M/V = 3.921 / 6.158 = 0.637 m

Eccentricity = 0.637 - 1.100 /2 = 0.087 m

Permissible 'e' = 1.10 / 6 = 0.183 > 0.087 HENCE O.K.

a. Check for Stresses :


6.158 x 1 + 6 x 0.087 = 8.254 t/sq.m.
Max. comp. Stress =
1.10 1.100

6.158 x 1 - 6 x 0.087 = 2.941 t/sq.m.


Min. Stress =
1.10 1.100

b. Check for Sliding :


Total Vertical Load ( ΣV ) = 6.158 t
Total Horizontal Load ( ΣH ) = 0.697 t
Ref : Cl.706.3.4 of IRC:78 - 2000
Assuming co-eff. of friction between Soil and Concrete ( μ ) = 0.5
Factor of safety against sliding = μ ΣV
ΣH
= ( 0.5 * 6.158 ) / 0.698
= 4.4 > 1.5 HENCE O.K.