You are on page 1of 2

a.i.

) 41mi * $98,000 = $4,018,000
76mi * $98,000 = $7,448,000
135mi * $98,000 = $13,230,000
$4,018,000 + $7,448,000 + $13,230,000 = $24,696,000
a.ii.) 135mi - 41mi = 94mi
94mi * $98,000 = $9,212,000
5mo * $11,000 = $55,000
$4,054,000 + $9,212,000 + $55,000 + $88,000 +
$7,448,000 = $20,857,000
b.i.) c^2 = 94^2 + 76^2
c = sqrt(8836 + 5776)
c = sqrt(14,612) c
c = 120.88 mi
76mi
$32,000 + $98,000 = $130,000
120.88mi * $130,000 = $15,714,413.77

135mi - 41mi = 94mi
b.ii.) 76mi * $130,000 = $9,880,000
94mi * $98,000 = $9,212,000
$9,880,000 + $9,212,000 = $19,092,000
c.) P = sqrt(76^2 + (x - 94)^2)
94 - x = sqrt(P^2 - 76^2)
x = 94 - sqrt(P^2 - 5776)
P
Cost = Private(P) + BLM(x) 76mi

Cost = $130,000P + $98,000(94 - sqrt(P^2 - 5776))
theta
dcost/dP = $130,000 + $98,000(-P/( sqrt(P^2 - 5776))) l = 94 - x

0 = $130,000 + $98,000(-P/( sqrt(P^2 - 5776)))

$98,000P = $130,000(sqrt(P^2 - 5776))

$98,000^2P^2 = $130,000^2P^2 - $130,000^2 * 5776

P = sqrt(($130,000^2 * 5776)/($130,000^2 -
$98,000^2))

P = sqrt(97,614,400,000,000/7,296,000,000)
P = sqrt(13,379.167)
P = 115.67mi

x = 94 - sqrt(115.67^2 - 5776)
x = 94 - sqrt(7603.55)
x = 87.20mi

l = 94 - 87.20 = 6.8mi

41 + 6.8 = 47.8mi

76 * sin(90degrees) / 115.67mi = sin(theta)
76/ 115.67mi = sin(theta)
arcsin(0.657) = theta
theta = 41.07degrees

$130,000 * 115.67mi = $15,037,100
135mi - 47.8mi = 87.2mi
87.2 * $98,000 = $8,545,600
$8,545,600 + $15,037,100 = $23,582,700