You are on page 1of 14

ncelikle söyleyelim, listemizin amacı kesinlikle özendirmek değildir.

Sinemada sıkça işlenen bir konu olan uyuşturucular hakkında yaptığımız bu
derlemede filmlerin kalitesi gözetilmiştir, filmlerde söylenenler filmi
yapanların sorumluluğundadır.
Uyarımızı yaptığımıza göre ibretliğinden, bi' acayibine uyuşturucu temalı
filmler listemize buyrun o halde...

1. Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For A Dream, 2000)

Listedeki bir çok sarsıcı eserin ilki ve belki de en güçlüsü Requiem For A
Dream. TV bağımlısı bir anne, uyuşturucu bağımlısı oğlu ve onun kız
arkadaşı hep birlikte felaketlerine doğru adım adım ilerliyorlar. Kısa sürede
kült mertebesine erişen yapımın başrollerinde Jared Leto ve Jennifer
Connely, yönetmen koltuğunda Darren Aronofsky yer alıyor.

Belki de kült mertebesine erişme sebebi bu. 1971) . hoş geldiniz. Esrar Bitti (The Panic in Needle Park.2. 3. kah mide buandırıcı kah kahkaha attırıcı bir dünyaya girdiniz. Trainspotting (1996) Gerçekten kafa karıştırıcı. olaylara isteyen istediği pencereden bakabilir. Yeraltı edebiyatının önemli yazarı Irwine Welsh'in aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturuyor. Trainspotting'in uyuşturucu ile ilgili bir mesaj kaygısı yok.

1997) Aramızdan erken ayrılışı ile üzen Tupac Shakur'un Tim Roth ile başrolü paylaştığı film. birbirine sırılsıklam aşık olan iki gencin eroin bağımlıları arasındaki yaşamlarını anlatıyor. 2 yakın dost . İyi Günde Kötü Günde (Gridlock'd. 4. Etkileyici diyaloglar ve başarılı oyunculuklar ile bezeli film gerçekçi bakış açısı ile dikkat çekiyor.Al Pacino'nun kariyerinin ilk filmlerinden olan Esrar Bitti. uyuşturucu ekseninde dönen bir kara komedi.

sarsıcı bir hikaye anlatıyor. Heath Ledger ve Abbie Cornish'in güçlü oyunculuklarıyla. 5. . Fakat beceriksizlikleri ve kötü talihleri işleri beklemedikleri noktalara sürükler. arkadaşlarının aşırı doz yaşamasından sonra uyuşturucuyu bırakmaya karar verir ve bir programa yazılmak ister. Eroine ve birbirlerine olan aşkları onları birleştirse de ilişkileri bir süre sonra geri dönüşü olmayan yollara girecektir. Candy (2006) Biri şair biri ressam olan çiftimiz Candy ve Dan.Spoon ve Stretch. Yine genç bir çift üzerinden bağımlılığı sorgulayan film. haz peşinde koşarken yolları eroin ile kesişir.

Mark Wahlberg ve James Madio eşlik ediyor.6. Berlin'in Sesi (Berlin Calling. 1995) Leonardo DiCaprio Oscar'ı bu sene kucaklasa da 1995 yılındaki bu rolüyle de bolca alkışı hak ediyor. 7. Okulun parlak basketbol oyuncusundan. uyuşturucu bulmak için herşeyi yapabilecek bir suçluya dönüşen Jim'i başarıyla canlandıran DiCaprio'ya. Günlük (Basketball Diaries. 2008) .

uyuşturucu ile sıkça ilişkilendirilen bu müzik türüne içeriden göz atma şansı yakalıyoruz. Bulanık (Spun. Uyuşturucu ve tekdüzelik arasındaki ilişkiyi sorgulayan filmin başrollerinde Matt Dillon ve Heather Graham gibi isimler var. Drugstore Cowboy (1989) Amerika'yı boydan boya dolaşarak eczaneleri soyan bir çeteyi anlatan bu Gus Van Sant filmi. 9.Elektronik müziğin önemli duraklarından Berlin'de. 2002) . çıktığı sene birçok film festivalinden ödülle dönmüştü. Gerçek hayatta da DJ olan Paul Kalkbrenner'ı filmin başrolünde izlerken. 8. bir DJ'in uyuşturucu mücadelesine şahit oluyoruz.

10. kendini kontrolden çıkmış bir uyuşturucu trafiği içinde bulan genç bir adamın.Klip ve konser videoları ile tanınan Jonas Ackerlund'un ilk uzun metrajlı filmi Spun. 2000) . Film. yıldızlar geçidi gibi oyuncu kadrosu ve Smashing Pumpkins'ten Billy Corgan'ın yaptığı müzikleri ile dikkat çeken bir yapım. bu durumdan kurtulmak için harcadığı çabayı konu alıyor. Trafik (Traffic.

12.Traffic. Filmin hikayesi de bu yüzden üç kol üzerinden ilerliyor.. bu yüzden düzgün kelimeler seçemediysek affola. Fakat izlediğim film bana net bir hikaye anlatsın. Vegas'ta Korku ve Nefret (Fear and Loathing In Las Vegas. 11. uyuşturucu meselesine sadece bağımlı tarafından değil bir çok farklı açıdan bakabilen bir yapım.. eşini kaybettikten sonra uyuşturucu işinin başına geçmek durumunda kalan dul bir kadın ve Meksikalı bir polis. Uyuşturucu ile mücadele eden bir yargıç. 2001) . Beyaz Şeytan (Blow. başı sonu belli olsun derseniz aradığınızı bulamayabilirsiniz zira film başlı başına bir uyuşturucu tribi olarak tarif ediliyor. 1998) Nereye gittiği belli olmayan bir yolculuk ve birbirinden çılgın iki kahraman.. Film anlatılmaz yaşanır tarzda diyebiliriz..

iki genç kızın sınırlarını esnetmeye çalışırken yaşadıklarını anlatıyor ve bu süreçte yolları uyuşturucu ile kesişiyor..Johnny Depp'in kokaini Amerika'ya ithal eden adam olarak tanıtabileceğimiz George Jung'u canlandırdığı film. gerçekçi bir biyografi. Bu insanlar bağımlı oluyor. İşte bunlar hep kötü arkadaş. 13.. peki bu değirmenin suyu nereden geliyor diye düşünenler için cevap niteliğinde. On Üç (Thirteen. . 2003) Aslında bir büyüme ya da bir ergenlik filmi olarak nitelendirebileceğimiz Thirteen.

1955) . 15. Halüsinatiflerin etkisindeki bu yolculukta uyuşturucu satıcısı Oscar'a eşlik ediyoruz. 2009) Son filmi Love 3D ile yine ortalığı karıştıran. sinemanın özgün yönetmeni Gaspar Noe ile Tokyo sokaklarında bir keşfe çıkıyoruz.14. Altın Kollu Adam (The Man With The Golden Arm. Boşluk (Enter The Void.

bir bağımlıyı anlatan ilk film olması sebebiyle birçok tartışmaya konu olmuş.Frank Sinatra'nın uyuşturucu bağımlısı bir caz sanatçısını canlandırdığı film. 1955 yılında ilk kez seyirciyle buluştuğu dönemde. 16. 2011) Bu kez bağımlılığa bir başka açıdan yaklaşıyoruz. Anders bağımlılığından kurtulmak için kaldığı klinikten bir günlüğüne kaçıyor ve Oslo'da dolaşmaya . Oslo. August. 31 Ağustos (Oslo. 31.

Karanlığı Taramak (A Scanner Darkly. 2006) Şehirdeki bir ortaokulda öğretmenlik yapan Dan. Bu gezi esnasında biz de Anders'in mutsuzluğunun kaynağını çözmeye çalışıyoruz. Tepetaklak Nelson (Half Nelson. 17. 18. 2006) . Öğrencilerinden biri bu durumu öğrenince aralarında alışılagelmişin dışında bir dostluk başlar.başlıyor. işini severek yapmaktadır ancak uyuşturucu bağımlılığı giderek hayatının daha büyük bir bölümünü kaplamaya başlamıştır.

Gary Oldman'ın Sid Vicious rolünü başarıyla kotardığı filmde. yer yer saplantılı ilişkiyi anlatan Sid ve Nancy. 1986) Sex Pistols'ın bas gitaristi Sid Vicious ve Nancy Spungen arasındaki yer yer tutkulu. uyuşturucu da başrollerden biri. Dick kitabından uyarlanan A Scanner Darkly. Sid Ve Nancy (Sid And Nancy. 19. Film. belgesel türüne göz kırpan bir yapım. alışılmışın dışındaki bir görsel dille ünlü oyuncuları beyaz perdeye taşıyan bir animasyon.Aynı isimli Philip K. yakın bir gelecekte müptelası olduğu uyuşturucu yüzünden kimliğini kaybetmeye başlayan bir polisin hikayesine odaklanıyor. .

1987) Bret Easton Ellis'in aynı isimli kitabından uyarlanan filmde Clay.20.. Julian isimli uyuşturucu bağımlısı rolünün altından başarıyla kalkıyor ancak filmden sonraki yıllarda ne yazık ki kendisi de bağımlılıkla mücadele etmek zorunda kalıyor . Robert Downey Jr. Sıfırın Altı (Less Than Zero. Blair ve Julian isimli 3 arkadaşın arasındaki ilişkisine odaklanıyoruz.