You are on page 1of 16

Gözlerinizi Yuvalarından Çıkaracak, Sinemaya

Uyarlanmış 15 Gerçek Yaşam Öyküsü

Marlene
Sinemia Editörü
7 ay önce
1.450.893

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'ta
Paylaş
Seyrettiğimiz karakterlerin hangisi kurgu değildir, gerçekten "gerçektir"
acaba? Bunu bizde merak ettik ve gerçek yaşam hikayelerine dayanan
filmleri sıraladık.

1. Akıl Oyunları (Beautiful Mind, 2001)

2010) . 2. 127 Saat (127 Hours. size şüphelerden bir demet hediye ediyor film. Muhteşem performansı ile Russel Crowe’dan gözlerinizi ayıramayacaksınız.John Forbes Nash. Tüm filmi onunla ve yakın arkadaşları ile yan yana can cana izlemeye hazır mısınız? Neyin gerçek olduğunu anlamak konusunda.

Bu biyografik gerilimi izlerken nefes almayı unutacaksınız. 2008) . İddia ediyoruz. 7 gün 5 saat boyunca yaşadığı maceraya eşlik edeceğiz. Sahtekar (Changeling. 3.Aron Ralston adlı dağcının.

Derdini kimlere dese dermansız kalan yüreği yanık bir ana o.. . Bitmez bir savaşın içerisinde tek başına bir kadın.. kahramanımız Christine Collins’ e.Yönetmenliğini Clint Eastwood’un yapmış olduğu filmde. Oscar ödüllü oyuncu Angelina Jolie hayat veriyor.

5. kutsal aydınlanma. Bir Amerikan Suçu (An American Crime.4. 2007) . Ama şaka değil gerçek işte. Budizm felsefesi. Birde uzun yıllar ahbaplık etmek. 1997) Her kula. her dağcıya nasip değil Dalai Lama ile tanışmak. Brad Pitt de. Tibet’te 7 yıl (Seven Years In Tibet. dostluk diyorsanız film sizi bekler.

Ellen Page yine biblo yüzü ve naif oyunculuğu ile seyredilesi bir performans sergilemiş.Keşke gerçek olmasaymış da. böyle bir film yapılmasaymış! Seyrettikten sonra midenize kramplar mı girer. 6. 12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave. çığlık mı atarsınız bilinmez ama zor olacak bizden söylemesi. 2013) .

7. Seyrettikten sonra bir kaç gün hülyalı düşüncelere dalabilirsiniz. Patch Adams (1998) . Siyahi müzisyenimiz mutlu bir hayat sürerken bir gün iş için Washington’a gider ve sonrası çile bülbülüm.Geldi geçti yıllarım bir su gibi türünden bir film.

ABD yapımı olan duygusal filmimizin başrolünde Robin Williams var. Piyanist (The Pianist. Bir akıl hastası tıp okuyabilir mi? İzleyelim bakalım oluyor muymuş? 8. 2002) . Kendisi yine aldığı rolü göklere çıkarmış.

yetenekli oyuncu Adrien Brody canlandırıyor. 9. Uyanış (Awakenings. 1990) .Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman'ın hayatını anlattığı kitabından senaryolaştırılmış filmimizin başrolünü. Hem de ne canlandırma. Göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.

Azimli bir doktor ve komadaki hastasının öyküsü. 10. 2002) . gördüğünüz gibi tadından yenilmiyor. Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can.İngiliz nörolog Oliver Sacks’ın kendi hayatını anlatan kitabından yola çıkılarak çekilmiş olan filmin başrolleri. Çok lafa gerek yok.

Ne mümkün ne mümkün. sürükleyici bir film. Leonardo Di Caprio’ yu şimdiye kadar sevemediyseniz bu filmi seyretmeden kararınızı vermeyin. . Başrollerini Tom Hanks ile paylaştıkları Sıkıysa Yakala. her anlamda akıcı. Bukalemun mübarek.

Biraz da seveceğiz onu. . pazarlama yeteneği ile neler yapabildiğine tanık olacağız. 1993) Hitler’in sinemaya kazandırdığı diğer bir şaheserlerden biri. Ben Kingsley ve Ralph Fiennes gibi büyük isimlerin yer aldığı filmde. o kesin.) Başrollerinde Liam Neeson. Tabi ki Steven Spielberg’ ın hakkını yemeyelim .11. Almanya’ya işsiz olarak gelen Oskar Schindler’ın. Schindler’in Listesi (Schindler’s List.

Sol Ayağım (My Letft Foot. İlhama ihtiyacı olanlar buraya. 1989’da. Marina (2013) . Gerçekten çok istemek! O zaman doğuştan engelli bile olunsa. hayaller gerçekleştirilebilirmiş demek! Bu film tam olarak bunu anlatıyor. Filmdeki performansıyla Daniel Day-Lewis . en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanmıştır. 1989) Bir şeyi çok istemek gerek.12. 13.

Tavsiye olunur. Ancak baştan sona sıcacık. Diğer biyografik filmlere göre daha az bilinir."Marina marina marinağğğ" diye bir şarkı vardı belki hatırlarsınız. 14. Tatlı Bela (Erin Brockovich. sadece Matteo Simoni’nin oyunculuğu için bile defalarca izlenesi bir filmdir. 2000) . Rocco Granata! Heh işte onun hayat hikayesi.

Bir Steven Soderbergh filmi. . Hukuk okumadan nasıl hukukçu olunacağının ip uçlarını da gizler içerisinde.Julia Roberts’a en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülü kazandırmış filmdir. Güçlü bir kadının öyküsünü anlatır bize.

1990) Yönetmen (Martin Scorsese) sağlam. . Sıkı Dostlar (Goodfellas. Kadro sağlam. Mafya içinde yükselmeyi kafaya takmış soyguncuların. tek nefesle izleyeceğiniz öykülerinden esinlenmiş bir film.15. Ortaya tabi ki leziz bir iş çıkmış.