You are on page 1of 16

1.

Trumbo (2015)

Yapım: ABD
Yönetmen Jay Roach
Oyuncular: Bryan Cranston, Michael Stuhlbarg, Diane Lane
Amerikalı ünlü senaryo yazarı Dalton Trumbo'nun yaşam öyküsünden yola
çıkan film, 2. Dünya Savaşı sonrası 'cadı avı' döneminde komünist oldukları
gerekçesiyle baskı görüp işsiz kalan Hollywood çalışanlarının, 'kara liste'yi
yırtmak için verdikleri mücadeleyi anlatırken bütün Hollywood sistemini de
gözler önüne seriyor.

2. Sekiz Buçuk ( 8½, 1963)

1973) . 3. yaşadığı tıkanmayı aşmaya çalışırken anılar. düşler. Marcello Mastroianni . Amerikan Gecesi (La Nuit Americaine. Anouk Aimee . Barbara Steele Yeni filmini çekecek olan ünlü İtalyan yönetmen Guido Anselmi.Yapım : İtalya Yönetmen : Federico Fellini Oyuncular : Claudia Cardinale . Film yalnız Fellini'nin değil sinema tarihinin de en önemli başyapıtlarından biri olarak gösteriliyor. fantaziler ve gerçekler arasında kaybolmaya başlayacaktır.

yönetmeni de kendi oynuyor. kamerasını bu kez bir film setine tutuyor. Francois Truffaut. David Markham. 1963) Yapım: Fransa Yönetmen: Jean-Luc Godard . Jacqueline Bisset Büyük Fransız yönetmen François Truffaut. 4.Yapım: Fransa. Bernard Menez. İtalya Yönetmen: François Truffaut Oyuncular: Alexandra Stewart. Adını teknik bir sinema teriminden alan film. 1973 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı almıştı. Graham Greene. Nefret (Le Mepris. Gaston Joly.

Scorsese tarafından 3D olarak çekildi. Ben Kingsley Bir çocuk romanından uyarlanan film. Jack Palance. . yapımcı. ancak yönetmenin fikirlerini yeterince ticari bulmayan yapımcı. Sinemanın ilk büyük ustalarından. yönetmen ve kendi fikirleri arasında bocalarken karısıyla ilişkisi de sallanmaya başlayacaktır. Chloë Grace Moretz. Yeni yazar. 5. ilk 'film hileleri'ni kullanan. Fritz Lang Amerikalı bir yapımcı. Michel Piccoli.Oyuncular: Brigitte Bardot. bir yazardan yeni bir senaryo ister. sırları yıllar boyunca merak konusu olarak kalan büyük yönetmen George Melies'le tesadüfen tanışan küçük Hugo'nun dünyası değişecektir. Hugo (2011) Yapım: ABD Yönetmen: Martin Scorsese Oyuncular: Asa Butterfield. ünlü yönetmen Fritz Lang'ı. Homeros'un Odissea'sını filmini yapmak için işe alır.

Oyuncular (The Player. ama acaba hangisi tarafından? Yazarın kim olduğunu ortaya çıkarmaya çalıştıkça işler daha da karmaşıklaşacak. Fred Ward Stüdyo sahibi zengin bir yapımcı. kirli çamaşırlar ortaya saçılacaktır. Greta Scacchi. Yağmur Altında (Singin' in the Rain. 7.6. 1952) . Oldukça başarılı yan öyküleriyle dikkat çeken eğlenceli bir komedi. 1992) Yapım: ABD Yönetmen: Robert Altman Oyuncular: Tim Robbins. senaryosunu reddettiği bir yazar tarafından ölümle tehdit edilir.

Hellzapoppin' (1941) . Debbie Reynolds Sessiz filmden sesli filme geçiş dönemini üç film yıldızının öyküsü üzerinden gösteren. 8. Donald O'Connor.Yapım: ABD Yönetmen: Stanley Donan. tüm zamanların en iyi filmlerinden birisi olarak kabul edilen bir müzikal komedi. Gene Kelly Oyuncular: Gene Kelly.

Yapım: ABD Yönetmen: H. Potter Oyuncular: Ole Olsen. 9. Chic Johnson. Kendini kadınlara belgesel yönetmeni olarak tanıtıp onları öldürürken ölümlerini kaydeden seri katil Mark'ın öyküsü. Anna Massey. kimi sahneleri kültleşmiş yarı müzikal absürd komedisi. . sinemanın olanaklarını oldukça muzip bir maharetle kullanıyor. Martha Raye Gösterilerini bir filme uyarlamayı tasarlayan komedyenlerin.C. Moira Shearer Bir çok cesur filmin önünü açmış. 1960) Yapım: İngiltere Yönetmen: Michael Powell Oyuncular: Karlheinz Böhm. Röntgenci (Peeping Tom. Türkçe'de 'Kadın Katili' adıyla da biliniyor. çok tartışılmış müthiş bir gerilim klasiği.

Mia Wasikowska. Stardust Anıları (Stardust Memories.10. 1980) . Almanya. Robert Pattinson Sinemanın görkemli ve acımasız dünyasında var olmaya çalışan karakterlerin öykülerinden kurgulanan film. şöhret. 11. Fransa Yönetmen: David Cronenberg Oyuncular: Julianne Moore. hırs ve rekabete dayalı Hollywood kültürüne sert bir eleştiri getiriyor. 2014) Yapım: Kanada. Yıldız Haritası (Maps to the Stars. ABD.

Tersyüz (Adaptation. Jessica Harper Yüzeysel komedilerle ünlenen Sandy Bates. artık kendi istediği filmleri yapma zamanının geldiğini düşünmektedir. 2002) . Charlotte Rampling. Woody Allen'ın en kişisel.Yapım: ABD Yönetmen: Woody Allen Oyuncular: Woody Allen. aynı zamanda en sevdiği filmlerinden biri. 12. İlk ciddi filmi beğenilmeyince büyük bir mutsuzluk ve iç sorgulama başlar.

Yapım: ABD Yönetmen: Spike Jonze Oyuncular: Nicolas Cage. Chris Cooper Büyük bir tıkanma yaşayan bir senaryo yazarı. 2008) Yapım: ABD. Jack Black. Meryl Streep.. aynı anda bir gerilim senaryosu yazmaya çalışan bir ikiz kardeş. İngiltere. Bir Vietnam gazisinin yazdığı kitaptan uyarlanan bir filmin Vietnam'daki sıra dışı çekim sürecini anlatan oldukça eğlenceli bir komedi.. Tropik Fırtına (Tropic Thunder. 13. Robert Downey Jr. Almanya Yönetmen: Ben Stiller Oyuncular: Ben Stiller. kendi içine akan bir hikaye. . Charlie Kaufmann'dan yine akılları zorlayan bir senaryo.

15. Robert Englund. buna bir de filmin içindeki film de eklenince ortaya seyir zevki yüksek bir film çıkıyor. Barton Fink (1991) . Jeff Davis Efsanevi Elm Sokağı'nda Kabus serisinin yedinci filminde. 1994) Yapım: ABD Yönetmen: Wes Craven Oyuncular: Heather Langenkamp. gerçekler ve rüyalar yine birbirine karışıyor. Elm Sokağı'nda Son Kabus (New Nightmare.14.

Goodbye. Dragon Inn (Bu San. Judy Davis New Yorklu ünlü bir oyun yazarı aldığı film senaryoları yazma teklifini kabul eder ve Los Angeles'a gelerek bir otelde kalmaya başlar. John Goodman. bir türlü senaryoyu yazamaz ve en sonunda kendini gerçeküstü bir tablonun içinde bulur. Ethan Coen Oyuncular: John Turturro. 16. Ancak büyük bir tıkanma yaşar. İngiltere Yönetmen: Joel Coen.Yapım: ABD. 2003) .

büyük ve köhne bir sinema salonu. İtalyan sinemasının en iyi yapımlarından biri olarak gösteriliyor. Fransa Yönetmen: Giuseppe Tornatore Oyuncular: Philippe Noiret. 17. Dışarıda yağmur. nerdeyse boş salondaki gizemli seyirciler. Kiyonobu Mitamura Artık pek kimselerin gelmediği eski. Antonella Attili Ünlü bir yönetmenin henüz küçük bir çocukken bir sinema makinistiyle yaşadığı dostluğu anlatan film. 1988) Yapım: İtalya. ürpertici atmosferde çekilen bir komedi. tamamen kapanmadan önceki son gecesinde eski 'Dragon Inn' filmini göstermektedir. makiniste aşkını itiraf etmek için son şansını kullanmak isteyen biletçi kız. Cennet Sineması (Nuovo Cinema Paradiso.Yapım: Tayvan Yönetmen: Ming-liang Tsai Oyuncular: Kang-sheng Lee. Enzo Cannavale. Shiang-chyi Chen. .

Yavuzer Çetinkaya. Aytaç Yörükaslan. . Türk sinemasının tartışmasız en iyi filmlerinden biri. toplumcu gerçekçi bir film yaparak üzerine yapışan sıfattan kurtulmak istemektedir. Müjde Ar Aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni Haşmet Asilkan. Değişen Yeşilçam koşullarında 'ilk filmi'ni yapmak için yakın dostlarıyla beraber inanılmaz bir mücadele gösterecektir.19. Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990) Yapım: Türkiye Yönetmen: Yavuz Turgul Oyuncular: Şener Şen.

21. Fatma Ceylan. Mayıs Sıkıntısı (1999) Yapım: Türkiye Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan Oyuncular: Muzaffer Özdemir. bir yandan akıp giden gündelik hayatın içerisinde anne ve babasının oynadığı bir film çekmeye koyulur.20. Emin Ceylan Yıllar sonra memleketine dönen Muzaffer. bir nevi kendi kendini anlattığı Çehov öyküsü tadındaki filmi. ünlü yazara adamıştı. Nuri Bilge Ceylan. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004) . Mehmet Emin Toprak.

Yapım: Türkiye Yönetmen: Ahmet Uluçay Oyuncular: İsmail Hakkı Taslak. biri karpuzcunun diğeri berberin çırağı olan iki çocuğun sinema. Boncuk Yılmaz. Kadir Kaymaz. . hayaller ve aşk dolu yaz tatilini şiirsel bir lezzetle anlatıyor. Hasbiye Günay Ahmet Uluçay. Gülayşe Erkoç.