You are on page 1of 19

Doğaüstü Güçlere İnanmayanların Bile İçine Korku

Salacak 17 Şeytani Film

izel ozten
Sinemia Editörü
5 ay önce
143.721

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'ta
Paylaş
Korku filmleri en önemli türlerden biri olsa da korku filmleri kategorisine
giren "şeytani filmler" de başlı başına bir tür oluşturabilecek kadar iddialı.
Özellikle 70'li yıllarda çok güzel örnekleri olan bu filmleri izledikten sonra
çocuk sahibi olmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu filmlere bakılırsa korkarım ki
şeytanlar bize sandığımızdan daha yakın.

Rosemary'nin Bebeği (Rosemary's Baby.1. 196 .

Genç kadın kendisini kocasına ifade edemez ve işler her geçen gün daha da çığırından çıkar. Oldukça tuhaf komşuları Castavet çiftini tuhaf bulan tek kişi ise Rosemary'dir. 2. 1973) .Guy ve Rosemary New York'taki evlerine yeni taşınmıştır. Şeytan (The Exorcist. Satanist komşuların sahip olmak istediği tek şey Rosemary'nin henüz doğmamış bebeğidir.

1975) .. Sonrasında gelen birçok filme rehberlik eden ve birçok uyarlaması çekilen filmde içine şeytan giren 12 yaşındaki Regan isimli kızın korkunç hikayesi anlatılıyor. Çocuk büyüdükçe şeytani özellikleri yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlar. 4. Yine 70'lerde geçen bir film ve yine 70'lerin tüm esintisini üzerinde taşıyor.Tüm şeytanların en ustası hiç kuşkusuz ki bu filmdeki.. The Omen (1976) Çocuklardan inceden korkmamıza neden olan film kesinlikle The Omen! Robert ve Katherine bir çocuk evlat edinirler ama sonucu hiç de bekledikleri gibi olmaz. Ecelle Yarış (Race with the Devil. William Peter Blatty'nin aynı isimli romanından uyarlanan filmdeki Regan karakteri. 3. hareketleriyle rüyanıza girecek cinsten.

Ama yolculukta tahmin etmedikleri bir satanist kültle karşılaşırlar.Film. Film mükemmel olmamasına rağmen dönemini ustaca yansıtmasıyla övgüleri topluyor. Constantine (2005) . yolculuktaki arkadaşların peşini bırakmamaktadır. 5. Roger ve Frank eşlerini de alıp karavanla seyahate çıkar. 70'li yılların klasik korku ögelerini barındırıyor ve halk arasındaki yaygın paranoyalara ışık tutuyor. Dehşet.

Özel bir dedektif olan John Constantine daha önce intihar edip cehenneme gitmiştir.Sonunda şeytana olan inancımızın arttığı bir film varsa o da Constantine'dir. . Tekrar dünyaya döndürülen adam bu sefer iyi biri olma niyetindedir. Şeytanların insanların dünyasına girmeye çalıştıklarını fark eden John ve şeytan arasında bir savaş başlayacaktır.

Aradığı son kitap Karanlıklar Krallığı'nın dokuz kapısını açacak bir el yazmasıdır ve Corso bu kitabın peşine düştüğünde kendini birçok gizemli ve korkunç olayın ortasında bulacaktır. Kapı (The Ninth Gate. . Dean Corso özel koleksiyoncular için kitap toplamaktadır. 9. 1999) Roman Polanski'nin yönettiği bu alışılmışın dışındaki filmin başrolünde Johnny Depp yer alıyor.6.

Kutsanmış Çocuk (Bless the Child. Bir gün kız kardeşi Jenna'ya rastlaması kadının hayatını değiştirecektir. İyilik ve kötülük savaşı tam da bu çocuk etrafında şekillenecektir. Jenna'nın yanındaki down sendromlu Cody isimli çocuğa oldukça bağlanacaktır. 1987) . 2000) Maggie doğaüstü güçlere asla inanmayan bir hemşiredir. 8. Çünkü Maggie.7. Şeytan Çıkmazı (Angel Heart. Çünkü bu iki kadın da sanılandan çok daha farklıdır.

1985) . Harry kiminle konuşsa o kişi ölmektedir ve Harry suçlanmaktan korkar.Sürprizli finaliyle en ürkütücü filmler arasındaki yerini ilk sıralardan alan filmde Luis (Robert De Niro) isimli adam özel dedektif Harry'yi (Mickey Rourke) birini bulması için tutar. Efsane (Legend. Luis aslında kimdir? Harry neyle uğraşmaktadır? 9. Ipuçlarıyla birlikte hedefine doğru ilerleyen dedektif bu yolda birçok doğaüstü olayla karşılaşır.

10. 2005) . Fantastik bir macera filmi olan Legend aynı zamanda bir aşk öyküsü etrafında dönüyor.Şu ana kadar yaratılmış en başarılı şeytan figürlerinden biri kesinlikle Legend filmindeki Tim Curry'nin canlandırdığı karakter. sevdiği kadın ile evlenmek için Darkness isimli bu korkunç şeytanı yok etmek zorundadır. Jack (Tom Cruise). Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose.

11. mantığı ve dini inanç kavramı arasına sıkışacak ve bu davayı çözmek hiç de kolay olmayacaktır. Gerçek bir dosyaya dayanan filmde Emily isimli genç bir kız ölür.Bu film ile ilgili tek bir kelime söyleme hakkımız olsaydı bu kesinlikle "korkunç" olurdu. The Sentinel (1977) . Pederin avukatı Erin Bruner. Ölümle ilgili herkes şeytan çıkarma ayini yapan Peder Moore'u suçlar.

İçerisinde birçok korkunç olay yaşanmaktadır. The Sentinel'da evliliğe hazır olmayan bir modelin hikayesi anlatılıyor.Birçok kişinin favorisi olan bu filmde sürreal ögeler oldukça ön plana çıkıyor. 1997) . Genç kadın yeni bir apartmana taşınır ancak bu apartman tahmin ettiği gibi bir yer değildir. 12. Şeytanın Avukatı (The Devil's Advocate.

Tabii ki olumsuz yönde. Teklifi yapan John. Keanu Reeves bir şeytan filminde daha karşımıza çıkıyor. Bir gün en büyük hukuk firmalarının birinden teklif alır. Acaba bize anlatmak istediği bir şeyler mi var? 13. Beyond the Door (1974) .Başarılı bir avukat olan Kevin'in hayatındaki her şey yolundadır. Kevin'ın hayatını oldukça değiştirecektir.

Beyond the Door The Exorsist'ten hemen sonra çekilmesiyle küçük şeytani kıza rakip olmayı başarabilmiş. 14. Ancak Jessica isimli bu kadının durumu biraz daha farklı. Şeytanın Günü (End of Days. 1999) . The Exorcist kadar popüler olamasa da bu filmde de içine şeytan girmiş bir kadın var. Çünkü bu genç kadın şeytanın bebeğini doğurmak üzere olan bir hamile.

.

Şeytan iş başındadır. Kız vaftiz edilerek annesine teslim edilir ama dünya karmakarışık bir hale gelir. Stigmata (1999) .Arnold Schwarzenegger şeytana karşı! Kesinlikle mükemmel bir ikili olmuşlar. Filmde bir kızın doğumu tüm dünyayı etkiler. Neyse ki Schwarzenegger var! 15. Çünkü bu küçük kız çocuğunun İsa'ya karşı bir isyan başlatacağı düşünülmektedir.

. Bir kadın görülmeyen varlıkların saldırısına uğramıştır ve kadının şikayetleri bilimi aşan bir düzeydedir.Diğer tüm filmlerden çok daha "dindar" olan Stigmata. Kadına yardımcı olacak kişi bu rahip olacaktır. Vatikanlı bir rahibin Sao Paulo şehrine gönderilmesiyle başlıyor.

16. Kendine dine adamış Rahip Dennis. Günahkar (The Unholy. 1988) Oldukça yüksek düzeyde şeytani ve satanistik imgeler barındıran filmde ana karakterimiz tahmin edildiği gibi bir rahip. Ancak olaylar farklı bir yola evrilecektir. . şeytana karşı bir savaş başlatmıştır. Şeytan insanları öldürmektedir ve rahip buna kayıtsız kalamaz.

1987) Gece evde yalnız başınayken aklınıza gelip sizi korkutmayı başaracak bu film satanistliği ustaca işlemeyi başarıyor.17. . Bir kilisenin altında bulunan oda korkunç bir sır saklamaktadır ve bu odanın anahtarı ölmekte olan bir rahiptedir. Karanlıklar Prensi (Prince of Darkness. Bir grup fizik öğrencisi ve hocaları inceleme yapmak için bu odaya girerler ve içeride hiç beklemedikleri korkunç olaylarla karşılaşırlar.