You are on page 1of 17

Devletlerin politikaları ve şirketlerin çıkarları sinemayı büyük bir maharetle

yönlendiriyor. Ama bu durumu kabul etmeyip sistemin çarkına çomak
sokmak amacıyla film yapan sinemacılar da hep var oldu. Otoriteye ve
sisteme boyun eğmeyen, adaletsizliklere karşı sesini yükseltmekten
çekinmeyen yüzlerce film arasından seçtiğimiz, haksızlıklara karşı isyan
bayrağı haline gelen 21 filmden oluşan listemizi, filmleri yapan sinemacılara
saygıyla sunuyoruz.

1. V for Vendetta (2005)

Yönetmen: James McTeigue
Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
Remember, remember, the fifth of november! Maskesi tüm dünyada
isyanların yüzü olan film, geleceğin diktatörlükle yönetilen İngiltere'sinde
açılan bir isyan bayrağı adeta.

2. o dönem yasaklı senarist Donald Trumbo'nun adını . Jean Simmons Tarihin ilk büyük isyancısı Spartaküs'ün köleliğe karşı başlattığı büyük isyanı anlatan epik film çekildiği dönem büyük tartışmalar yaratmıştı. Edward Norton. 1999) Yönetmen: David Fincher Oyuncular: Brad Pitt. yeraltı edebiyatından popüler sinemaya uyarlansa da isyankar ruhundan pek bir şey kaybetmedi. Dövüş Kulübü (Fight Club. 1960) Yönetmen: Stanley Kubrick Oyuncular: Kirk Douglas. Spartaküs (Spartacus. 3. Helena Bonham Carter Sahip oldukların sonunda sana sahip oluyor! Kapitalist sisteme açıkça meydan okuyan film. Laurence Olivier. Filmin yönetmeni Kubrick.

. 1936) Yönetmen: Charlie Chaplin Oyuncular : Charlie Chaplin. Chaplin'in komünist olarak damgalanıp dışlanmasına sebep olmuştu. sanayi kapitalizminin yarattığı yabancılaşmayı müthiş bir ustalıkla anlatan film. Modern Zamanlar (Modern Times. Henry Bergman Charlie Chaplin. 50'lerin komünist cadı avının sinemadaki tahakkümüne son vermişti. Paulette Goddard. Şarlo tiplemesini kullandığı son sessiz filmi 1930'ların ekonomik buhran yıllarında yapmıştı. 4.jeneriğe yazarak 'kara liste'yi delmiş. Modern çağların.

(1968) Yönetmen: Lindsay Anderson Oyuncular: Malcolm McDowell.. baskıyla boğulan okula yaymaya kalkınca otoritenin hışmını üzerlerine çekerler. Richard Warwick Dünyada 68. adeta 68 kuşağının manifestosu gibi.. Potemkin Zırhlısı (1925) .. 6... okulda devrim var! Bir grup arkadaş.. İf. İf.5. David Wood.. Ama gençliğin sözü daha bitmemiştir. kendi odalarında gizlice yaşadıkları özgürlüğü.

yüzyılın insanlık dışı koşullarında iliğine kadar sömürülen maden işçilerinin Emile Zola'nın elinden çıkan öyküsünü anlatan film. Gérard Depardieu. Eisenstein Oyuncular: Aleksandr Antonov. Vladimir Barsky. yalnız konusuyla değil. . ve montajın sinema için taşıdığı hayati önem biraz da bu filmle anlaşıldı. Miou-Miou 19.Yönetmen: Sergei M. Germinal (1993) Yönetmen: Claude Berri Oyuncular: Renaud. 7. tekniğiyle de sinema tarihinin en devrimci filmlerinden biri. işçilerin büyük isyanını anlatıyor. Eisenstein bu filmde montajla ilgili tüm teorilerini deneme imkanı buldu. Grigori Aleksandrov 1905'te Rusya'nın savaş gemisi Potemkin'de başlayan ayaklanmayı anlatan film.

. Candice Bergen İngiliz sömürgeciliğine karşı ülkesinin bağımsızlığını şiddete başvurmadan savunan. Hindistan ulusunun babası Mahatma Gandi'nin hayat hikayesini anlatıyor.8. John Gielgud. Gandhi (1982) Yönetmen: Richard Attenborough Oyuncular: Ben Kingsley.

10. insanın ne kadar zalimleşebileceğini ve zulme karşı her koşulda nasıl mücadele edebileceğini anlatıyor. Protesto (La Haine. Hubert Koundé. Brian Milligan 1981 yılında cezaevlerindeki baskılara karşı son çareyi açlık grevinde gören Bobby Sands'ın öyküsü. . Laine Megaw. Saïd Taghmaoui Paris gettolarında yaşayan üç genç arkadaşın öyküsü. 1995) Yönetmen: Mathieu Kassovitz Oyuncular: Vincent Cassel.9. ırkçılığa ve sınıf ayrımlarına karşı büyük ses getirmişti. 2008) Yönetmen: Steve McQueen Oyuncular: Stuart Graham. Açlık (Hunger.

Solanas. Kızgın Fırınların Saati (La Hora de los Hornos.11. 1968) Yönetmen: Fernando E. Hollywood ve Avrupa sanat sinemasından ayrı devrimci bir 'üçüncü sinema' arayışının da başlangıcı sayılıyor. Octavio Getino Üç bölüm halinde kurgulanan çığır açıcı belgesel. .

Jean Dasté Yatılı okul öğrencilerinin baskıcı okul yönetimine karşı başlattığı isyanı anlatan efsanevi kısa film. Raphaël Diligent. Hal ve Gidiş Sıfır (Zéro de conduite: Jeunes diables au collège. 1995) .12. 1933) Yönetmen: Jean Vigo Oyuncular: Louis de Gonzague. 13. 'anarşiye bir saygı duruşu' olarak niteleniyor. Ülke ve Özgürlük (Land And Freedom.

1969) . tarihin en önemli kırılma noktalarından olan İspanya İç Savaşı üzerine yapılmış en iyi filmlerin başında geliyor.Yönetmen: Ken Loach Oyuncular: Ian Hart. İsyan (Queimada!. Rosana Pastor. 14. Icíar Bollaín İspanya İç Savaşı'nda cumhuriyetçilerin safında savaşmaya giden İngiliz devrimci David Carr'ın öyküsü.

15. Evaristo Márquez.Yönetmen: Gillo Pontecorvo Oyuncular: Marlon Brando. Renato Salvatori Haiti tarihinden esinlenerek çekilen destansı film. sömürgecilere karşı yaşanan ayaklanmayı anlatırken. o dönem güncel olan Vietnam savaşıyla ilgili göndermeler de içeriyor. Che (2008) .

Benicio Del Toro.Yönetmen: Steven Soderbergh Oyuncular: Julia Ormond. Oscar Isaac Sartre'ın deyimiyle 'çağımızın en mükemmel insanı' Ernesto Che Guevara'nın hayatını anlatan yapım. iki film halinde kurgulanmıştı. 16. Viva Zapata (1952) .

Malcolm X (1992) . Anthony Quinn Emiliano Zapata önderliğinde diktatör Porfirio Diaz'ın yönetimine karşı başlayan mücadelenin ve 1910 Meksika Devrimi'nin öyküsü. 17.Yönetmen: Elia Kazan Oyuncular: Marlon Brando. Jean Peters.

Afrika kökenli Amerikalı aktivist ve insan hakları savunucusu Malcolm X'in yaşamını anlatıyor. Delroy Lindo Film. 1972) . 18. Angela Bassett.Yönetmen: Spike Lee Oyuncular: Denzel Washington. Her Şey Yolunda (Tout va Bien.

Patrice Chéreau.Yönetmen: Jean-Luc Godard Oyuncular: Yves Montand. Roland Blanche 'Eşitlik. kapitalizme ağır eleştiriler getirirken. Jane Fonda. kendi çocuklarını yiyen devrim için yapılmış en iyi filmlerden. Krzysztof Globisz. 19. kardeşlik' sloganıyla başlayan Büyük Fransız Devrimi'nin öncülerinden Danton ve Robespierre arasındaki mücadeleyi anlatan film. Ronald Guttman. Danton (1983) Yönetmen : Andrzej Wajda Oyuncular : Gérard Depardieu. yeterli olamayan devrimci örgütleri de sert bir biçimde eleştirmekten geri durmuyor. özgürlük. Vittorio Caprioli Bir fabrikada yaşanan grevin öyküsünü anlatan film. .

Bernard Bombeau 1871 Paris Komünü'nün. 2013) . La Commune (Paris 1871) (2000) Yönetmen: Peter Watkins Oyuncular: Eliane Annie Adalto.20. 13 günde çekilen altı saatlik yarı belgeseli oldukça farklı ve devrimci bir anlatıma sahip. 21. Pierre Barbieux. Meydan (Al Midan.

Yönetmen: Jehane Noujaim 6 farklı direnişçinin gözünden. . Tahrir meydanında yaşanan büyük ayaklanmayı ve devrimin çalınışını anlatan oldukça etkileyici bir belgesel.