You are on page 1of 22

3-Prometheus, 2012

1979'da Yaratık (Alien) filmi ile karşımıza çıkan yönetmen Ridley Scott 33
sene sonra tüm hikayenin başlangıcı olarak kabul edilen Prometheus ile
yeniden karşımıza çıkıyor. Karanlık çekim tarzı ile karışan aklımıza bir de
korku ekliyor yeniden. Önümüzdeki sene devam filmi Alien Covenant ile
Michael Fassbender ve Noomi Rapace'ı yeniden izleyeceğimiz filmde çok
daha fazla korku ve bilimkurgu bizleri bekliyormuş. Ne yapsak acaba,
beyinlerimize format attırıp taze taze mi izlesek?

12-Victor Frankenstein, 2015

James McAvoy ve Harry Potter serilerinden hatırladığımız İngiliz oyuncu
Daniel Radcliffe'in başrolü paylaştıkları Mary Shelley'in romanından sayısız
seferdir karşımıza çıkan uyarlama. Elbette bu sefer son model teknolojinin
desteklediği görsel efektlerle hem daha inandırıcı hem de daha karmaşık
hem de daha fantastik bir kurguya sahip.

13-Wolverine, 2013

Marvel evrenindeki mutantlardan en favori olanı herhalde Hugh Jackman'ın
canlandırdığı Logan namı diğer Wolverine'dir. Vaktiyle üzerinde yapılan
deneylerle vücuduna adamantium zerk edilerek çabuk iyileşme özelliği
sağlanan bu ölümsüz, tek başına sırtladığı ilk filminde yine maceranın,
kurgunun ve bilimin kucağına düşürüyor bizleri. İkinci Dünya Savaşı'ndan
kalan bir mevzu ile alakalı Japonya'ya giden iyi niyetli kahramanımız hiç
beklemediği bir durum ile karşılaşır.

11. Çıldırış (The Jacket, 2005)

Yönetmen: John Maybury
Oyuncular: Adrien Brody, Keira Knightley, Daniel Craig
Körfez Savaşı sırasında başından ağır yaralanan ve hafıza problemleri
yaşayan eski bir asker, memleketine dönmek için yola çıkar. Otostop

çekerken arabası bozulmuş bir kadın ve küçük kızıyla karşılaşır. başka bir adamın arabasına binerler ve Kanada sınırında bir polis kontrol noktasına doğru ilerlerler. düşlerinde gördüğü ölümünden kurtulabilecek midir? 1. 2003) . Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King. Gözlerini akıl hastanesinde açtığında bir polis memurunu öldürmekle suçlandığını öğrenir. Hastanedeki deneylerin de etkisiyle düşle gerçek arasında gidip gelen Jack.

274 gün boyunca Yeni Zelanda'nın farklı bölgelerinde çekildi. .Tüm zamanların en başarılı fantastik yapımlarından Yüzüklerin Efendisi serisi. Yönetmen Peter Jackson Yeni Zelanda'nın fantastik bir görselliğe sahip olduğunu ve eski Avrupa kırsalının özünü yansıttığını düşünüyordu.

Avatar (2009) .2.

en iyi görsel efekt ve en iyi makyaj dallarında Oscar kazanmıştı. 3. en iyi sanat yönetimi. . en iyi sanat yönetimi dalında yapım tasarımcısına ve set dekoratörüne Oscar kazandırdı. Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button. 2008) David Fincher imzalı Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi. Film.Çekildikten sonra neredeyse tüm rekorları alt-üst eden Avatar'ın büyük bölümü Hawai'de kurulan sette çekildi.

2001) . Jiangsu ve Sincan kentlerinde gerçekleşti.4. Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge. en iyi sanat yönetimi ve set dekorasyonu dalında Oscar dahil farklı festivallerde toplam 99 ödül kazanmıştı. 2000) Filmin çekimleri Çin Halk Cumhuriyeti'nin Beijing. Kaplan ve Ejderha. Anhui. 5. Hebei. Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long. Crouching Tiger. Hidden Dragon.

Baz Luhrmann imzalı müzikal film. Akademi Ödülleri'nde En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Kostüm Tasarımı dallarında Oscar kazanmıştı. 2014) . 6. Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel. 74.

En İyi Yapım Tasarımı ve Set Dekorasyonu. Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby.Akademi Ödülleri'nde. 2013) . 87.Wes Anderson imzalı filmin çekimleri Almanya'da yapıldı. 7. Film. En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Saç ve Makyaj dallarında Oscar kazandı.

Scott Fitzgerald'ın romanından uyarladığı film. Hugo (2011) . 8.Baz Luhrmann'ın F. en iyi yapım tasarımı ve en iyi kostüm tasarımı dallarında Oscar kazandı.

Martin Scorsese'nin sinemanın babalarından Georges Méliès'in yaşamına odaklandığı filmi Hugo. . en iyi sanat yönetimi dalında Oscar dahil 5 dalda Oscar sahibi.

2006) .9. Pan'ın Labirenti (El laberinto del fauno.

.

Guillermo del Toro'nun İspanya İç Savaşı'nı arka plana alarak çektiği fantastik filmi Pan'ın Labirenti. Bir Geyşanın Anıları (Memories of a Geisha. sanat yönetmeni ve makyajcısına Oscar kazandırmıştı. set dekoratörü. en iyi sanat yönetmeni ve en iyi kostüm tasarımı dallarında Oscar sahibi. . 10. 2005) Rob Marshall'ın Arthur Golden'ın çok satan kitabından uyarladığı film.

2007) . Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street.11.

.

Alis Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland. .Tim Burton imzalı filmin sanat yönetmeni ve set dekoratörü. 2008 Akademi Ödülleri'nde En İyi Sanat Yönetimi Oscarı kazanmıştı. 2010) Yine Tim Burton tarafından çekilen Alice Harikalar Diyarı'nda. en iyi kostüm tasarımı ve en iyi sanat yönetimi dallarında Oscar kazanmıştı. 12.

Metropolis (1927) .13.

.

Caligula . dönemine göre rekor sayılacak bir bütçeyle çekilmişti. 1989) James Cameron'ın hem yazıp hem de yönettiği filmin etkileyici sualtı sahneleri. Derinlik Sarhoşluğu (Abyss. o sırada henüz inşaat halinde olan Güney Carolina 'daki Cherokee Nükleer Reaktörünün soğutma havuzunda çekildi. 14.Fritz Lang'ın yönettiği. 15. sinema tarihinin en önemli filmleri arasında gösterilen efsanevi Metropolis filmi. Almanya'nın Babelsberg Stüdyoları'nda inşa edilen devasa sette.

erotik filmlerin usta yönetmeni Tinto Brass tarafından çekildi. Devasa yapımın bütçesi Penthouse dergisi tarafından karşılandı. .Roma İmparatoru Caligula'nın yaşamını konu alan film.

Dogville'i tebeşirle çizilmiş bir sette çekerek gerçekçi olmayan bir dekor anlayışının da etkili olabileceğini kanıtlamıştı. Dogville (2003) Lars von Trier. .16.