You are on page 1of 24

Kuzey Avrupa Yapımı 24 Seçme Komedi Filmi

Beşda Kikaara
Sinemia Editörü
7 ay önce
90.079

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'ta
Paylaş
Refahın yüksek, ısının düşük, saçların sarı, kadınların güzel, erkeklerin
tüysüz, eğitimin on numara, düşüncenin derin, yiğidin harman olduğu
topraklardayız. Kuzey Avrupa'dayız!
Kar, buz, fırtına, karanlık, sıkıntı, keder, hayatın anlamsızlığı, intihar... Tüm
sanatın, tüm edebiyatın üzerine sinmiş ağır bir depresyon kokusu.
Fiyordların keskin dikeyliği ile uçsuz bucaksız karlı ovaların yumuşak
yataylığı arasında salınan dengesiz ruh halleri.
Peki bu Vikingler hiç mi gülmüyor kardeşim? Olur mu hiç öyle şey; hem de
ne gülmek! En az depresyonları kadar derin bir espri anlayışları var. Her
şeyden önce "komedi" dediğimiz şey Kuzey Avrupa'da -çoğunlukla-
karakterlerle değil, durumlarla ilgili. Dolayısıyla gülmek için biraz kafanızı
çalıştırmanız, mevzunun içine girebilmeniz ve film karakterleriyle empati
kurabilmeniz gerekiyor. Bu yönüyle kesinlikle Hollywood komedileriyle
kıyaslamamalısınız. Yani demem o ki; sulu zırtlak komedi seviyorsanız
kısmetinizi başka yerde aramalısınız, Kuzey Avrupa'da değil...
Şunu da belirtmeden geçmeyeyim: Aslında aynı ekolden sayılabilecek olan
İngiliz komedi filmlerini bilerek listeye dahil etmedim, çünkü İngiliz
komedileri kesinlikle ayrı bir listede derlenmeyi hak ediyor.

1. Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam
(Hundraåringen som klev ut genom fönstret och
försvann, 2013)

Jonas Jonasson‘un romanından uyarlanan bu oldukça sıradışı komedide,
emekliliğinden sonra huzurevinde hayatını idame ettiren ve 100. yaşının
doğum günü partisine katılmak istemediği için huzurevinden kaçan Allan'ın
hikayesi anlatılıyor. Kaçtıktan sonra bir bavul dolusu uyuşturucu parası
bulan Allan, yeni edindiği kendi yaşlarındaki arkadaşıyla çok değişik
maceralara akacaktır.
Yönetmen: Felix Herngren
Yapım: 2013 / İsveç / 114 Dakika
Oyuncular: Robert Gustafsson, Iwar Wiklander, David Wiberg

Nils Westblom. Viktor Gyllenberg 3.2. Film. insanoğlunun kırılganlığını.. Yaşayanlar (Du levande. içimizdeki mizahı hatırlatıyor. Siz. tıpkı bir ağacın dalına tünemiş ve bizleri seyreden bir güvercin gibi. bize yaşamın ihtişamını. geçmişin ve geleceğin karmakarışık dünyasına absürd ve bir o kadar da gerçekçi bir bakış atıyor. İnsanları Seyreden Güvercin (En duva satt pa en gren och funderade pa tillvaron. 2014) Çağdaş zamanların Don Kişot ve Sanço Panza’sı gibi iki gezgin satıcıyı izleyen film. Yönetmen: Roy Andersson Yapım: 2014 / İsveç / 101 Dakika OyuncularHolger Andersson. 2007) . günümüzün.

insanın yüceliği ve sefilliği.İnsan hakkında bir film. Jörgen Nohall. 1999) . Jan Wikbladh 4. Kısacası bu film. bizim hakkımızda trajik bir komedi veya komik bir trajedi: Rüyalarımızdaki talihsiz olaylar gerçekleşip bizi engin güneşin altında yakaladığında mı hayatın güzelliğinin farkına varacağız? Yönetmen: Roy Andersson Yapım: 2007 / İsveç / 95 Dakika Oyuncular: Elisabeth Helander.. mutluluğu ve hüznü. İnsan denen varlığa gülmek istiyoruz ama aynı zamanda onun için ağlamak da. Modern Robin Hood'lar (I Kina spiser de hunde.. kendine olan güveni ve tasası.

Sihirbaz (Ansiktet. evine gelip onu azarlar. Kadının durumuna çok üzülen Arvin. bir para nakil aracını soyar. Çünkü kocası -yani hırsız.Bir bankada sıradan bir memur olarak çalışan Arvid. 1958) . Artık soygunlardan ellerine geçen paraları. Derken işler tersine döner ve bir soygun sırasında ölümle burun buruna gelirler. aniden silahla içeri girip bankayı soymaya kalkan bir hırsızı bayıltıp soygunu önler ve kahraman olur. Ancak iki gün sonra hırsızın karısı.. Başarılı geçen bu soygun. aynı Robin Hood hikayesindeki gibi ihtiyaç duyan kişilere dağıtmaya başlarlar. Nikolaj Lie Kaas. Tomas Villum Jensen. Peter Gantzler 5. sadece ihtiyaçları olan parayı bankadan çalmak istemiştir. azılı bir suçlu olan ağabeyi ile beraber.. onların ilk işleri olur. Dejan Cukic. Yönetmen: Lasse Spang Olsen Yapım: 1999 / Danimarka / 91 Dakika Oyuncular: Kim Bodnia.aslında çok iyi biridir ve tüp bebek yapmak için.

Kar ve İntikam (Kraftidioten. Yönetmen: Ingmar Bergman Yapım : 1958 / İsveç / 100 Dakika Oyuncular : Max von Sydow . Gunnar Björnstrand . Buz. 2014) .Ondokuzuncu yüzyılın başında . Vogler’den özel bir gösteri isterler. Bengt Ekerot 6. Dr. İsveç taşrasını dolaşan küçük bir tiyatro grubu Stockholm’un girişinde görevliler tarafından durdurulur. Vogler adlı sihirbazın foyasını ortaya çıkarmaktır. Böylelikle yaptıklarının toplum sağlığına zararlı olup olmadığını denetleyeceklerdir. Ingrid Thulin . Amaç. Bibi Andersson . Görevliler dilsiz olduğu söylenen Dr.

2006) . Norveç’in dağ yollarında kar küreyici şoförü olarak çalışan Nils. Hatta zamanında Yılın Vatandaşı Ödülü’ne bile layık görülmüştür. Biraz da acemi şansıyla Nils kimliği meçhul bir yeraltı kahramanına dönüşecektir. Fakat bu iddiaya inanmaz ve kendince bu cinayetin faillerini bulmaya ant içer. Sinema ve reklam filmi yönetmeni Hans Petter Moland’ın çektiği bu kapkara komedi-aksiyon. Sorun Yaratan Adam (Den brysomme mannen. fena halde örnek bir vatandaştır. Yönetmen: Hans Petter Moland Yapım: 2014 / Norveç / 116 Dakika Oyuncular: Stellan Skarsgård. Nils'in bu bireysel adalet arayışı. Norveçli vegan gangster “Kont” ile Sırp bir mafya babası olan “Papa” arasında bir çete savaşı başlamasına neden olacak olayları tetikler. Bir gün Nils. oğlunun aşırı dozdan öldüğü haberini alır. Kristofer Hivju. Birgitte Hjort 7. Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yaptı.

günün birinde kendisini. Yönetmen: Jens Lien Yapım: 2006 / Norveç / 95 Dakika Oyuncular: Trond Fausa. bir evi bir de karısı vardır. Az Buçuk Kibar Bir Adam (En ganske snill mann. Ancak Andreas bir şeylerin yolunda olmadığının farkındadır. Bu yere nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri bile yoktur. Bunun üzerine şehirden kaçmaya karar verir ancak şehirden kaçmanın hiçbir yolunu bulamaz. 2010) . Petronella Barker. Per Schaanning 8. hiç bilmediği bir şehirde bulur.Orta yaşlarının ortasındaki Andreas. Üstelik burada sıradan bir işi. Bir süre sonra Hugo isimli bir adamla tanışır ve olaylar farklı bir yöne doğru gelişmeye başlar.

Karısıyla yatan adamı öldürdüğü için 12 yıl hapis yatan Ulrik. hapisten çıktıktan sonra ciddi bir yol ayrımındadır: İntikam mı almalı yoksa ailesiyle ilgilenip tüm olanları bir kenara mı bırakmalıdır? Yönetmen: Hans Petter Moland Yapım: 2010 / Norveç / 113 Dakika Oyuncular: Stellan Skarsgård. Jorunn Kjellsby 9. Bjørn Floberg. 1996) . Sürüklenen Bulutlar (Kauas pilvet karkaavat.

Bir tramvay şirketinde vatman olarak çalışan Lauri işten çıkartılır. Elina Salo 10. Küçük Kasap (The Butcher Boy. Ancak ne yazık ki son derece şanssızdırlar. Üstüne karısı Ilona’nın baş garson olarak çalıştığı restoran kapanır. 1997) . Umudun tükenmekte olduğu noktada Ilona eski patronu ile karşılaşır ve hesapta olmayan bir durum çıkar ortaya. Film Finlandiya Üçlemesinin ilkidir. Felaketlerin arkası bir türlü kesilmek bilmez. Yönetmen: Aki Kaurismäki Yapım: 1996 / Finlandiya / 96 Dakika Oyuncular: Kati Outinen. Kari Väänänen. Sosyal güvenlik siteminden para talep etmek konusunda fazla gururlu davranan ikili yeni bir iş bulmak için çırpınırlar. Cannes’da Özel Mansiyon Ödülü ve Sao Paulo’da En İyi Film Ödülünü almıştır.

Yaşamın Ritmi (Sound of Noise. Bu noktadan itibaren hayal gücünün de etkisiyle önüne geçilemez bir şiddetin pençesine düşecektir. Yönetmen: Neil Jordan Yapım: 1997 / İrlanda / 109 Dakika Oyuncular: Stephen Rea. 2010) .Alkolik babası ve hasta annesiyle zor bir hayat süren Francie gündelik yaşama bir türlü adapte olamamaktadır. Fiona Shaw. Eamonn Owens 11. Çevresinin de etkisiyle iyice karanlığa sürüklenen genç adam bir kasabın yanında çalışmaya başlar.

ele avuca sığmaz bir çetedir karşısındaki. ancak son görevi kardeşinin konserini bu ses teröristlerinden kurtarmak olacaktır. delilik ve gürültülü davullarla ilgili. yaratıcı bir kentsel durum komedisi. Bu vaka müzikten nefret eden kahramanımız için bir işkencedir. Yönetmen: Ola Simonsson.. kariyerinin en zor vakasıyla. kahkahalarla dolu. Johannes Stjärn . müzikal bir soruşturmayla karşı karşıyadır: Şehri orkestra olarak kullanan ve müzikal bir kıyamet “çalan” altı eylemci davulcudan oluşan... aşk. Müzikal komediye yeni bir anlam katan bu film.Polis komiseri Amadeus Warnebring..

Ingemar. durmadan çatısını tamir eden bir kasabalı.Mitt liv som hund. devamlı onunla uğraşan ve ona kötü şakalar yapan abisinden bıkmıştır. zamanını futbol oynayıp boks yaparak geçiren kasabanın çocukları. Dayısının yaşadığı kasabada. Sanna Persson. Magnus Börjeson 12. Köpek Olarak Hayatım (My Life as a Dog . çılgın bir heykeltıraş. Yaz tatilinde. 1985) Abisi. dostluk. annesinin biraz yalnız kalarak dinlenmesi için küçük bir kasabada yaşayan dayısının yanına gönderilir. Yönetmen: Lasse Hallström . bütün yaşadıklarını annesine anlatmak üzere aklında tutmaktadır. Aile. hasta annesi ve köpeği Sickanla yaşayan Ingemar. ergenlik ve ölüm üzerine. bir cam atölyesinin işçileri. bir erkek kadar iyi futbol oynayan ve Ingemara özel bir ilgi duyan Saga isimli bir kızla yepyeni bir hayatı tanımaya başlar. bir çocuğun meraklı ve masum bakışını yansıtan duyarlı ve yürekleri ısıtan bir film.Yapım: 2010 / İsveç / 102 Dakika Oyuncular: Bengt Nilsson.

Filmde mutantların. diğer adıyla Kung Führer’i yok etmektir. Steven Chew . Jorma Taccone. Tomas von Brömssen. Yönetmen: David Sandberg Yapım: 2015 / İsveç / 31 Dakika Stars: David Sandberg. bir hata sonucu İskandinav tanrılarının hükmettiği bir döneme gider ve Thor ile karşılaşır. Kung Fury (2015) Kısa metrajlı bu filmde. Anki Lidén 13. dinozorların.Yapım: 1985 / İsveç / 101 Dakika Oyuncular: Anton Glanzelius. bir bilgisayar aracılığı ile zamanda yolculuk yapan kahramanımız Kung Fury. robotların ve nazilerin de olduğu bir dünya ile karşılaşıyoruz. Kung Fury’nin amacı. tüm dünyaya zarar veren Nazi Almanya’sının lideri Adolf Hitler’i.

Hep Beraber (Tillsammans. Yönetmen: Lukas Moodysson Yapım: 2000 / İsveç. Goran’ın kız arkadaşı Lena. lezbiyenliğinin yeni farkına varmış Anna. sürekli sarhoş olan kocasından artık bıkmıştır. Stockholm’de yaşayan Elisabeth. Fakat Goran bir grup insanla beraber komünal bir hayat yaşamaktadır. Çocuklarını da alıp kardeşi Goran’ın yanına taşınır. Eva’nın yeni arkadaş olduğu komşuları Fredrik’ten oluşan gruba. Danimarka. Michael Nyqvist. onun biseksüel kocası ve onların komünist eşcinsel oğulları. Emma Samuelsson . Birbirinden tamamen farklı olan bu insanlar aynı çatı altında yaşamanın ne demek olduğunu öğreneceklerdir. Elisabeth ile yeniden bir araya gelme çabaları içinde olan kocası Rolf de dahil olunca işler daha da karışır.14. 2000) 1975 yılında. İtalya / 106 Dakika Oyuncular: Lisa Lindgren.

Yönetmen: Ruben Östlund Yapım: 2014 / İsveç. 1998) . Evliliğinin zorlu bir dönemeçte olduğunu anlayan Tomas. öğle yemeği yedikleri esnada kontrollü çığ düşürme olayına denk gelir. Danimarka. aile hiyerarşisindeki yerini tekrar kazanmaya çalışırken trajikomik anlar yaşanacaktır. Karlar yemek yedikleri restoranın üzerine doğru gelirken Tomas anlık bir refleksle karısını ve çocuklarını ardında bırakıp kaçmaya başlar. Fransa. tatilin ikinci gününde.15. Clara Wettergren 16. Ebba'da yarattığı hayal kırıklığını fark eder. karısı Ebba ve çocukları ile birlikte kış tatilini geçirmek için bir haftalığına Fransız Alplerine giderler. Turist (2014) Tomas. Norveç / 120 Dakika Oyuncular: Johannes Bah Kuhnke. Lüks bir otele yerleşen İsveçli aile. Lisa Loven Kongsli. Sev Beni (Fucking Åmål. Olay sona erip her şey normale döndükten sonra Tomas.

sempatik ve popüler bir kız olan Elin'in aksine depresif Agnes'in pek arkadaşı yoktur. Gizliden gizliye Elin'den hoşlanan Agnes. bunu ifade etmenin bir yolunu bulamadıkça daha da mutsuz olmakta ve içine kapanmaktadır. Rahat. Yönetmen: Lukas Moodysson Yapım: 1998 / İsveç. yaş gününü kutlamak için parti düzenlerler. Gerizekalılar (The İdiots . 1998) . Danimarka / 89 Dakika Oyuncular: Alexandra Dahlström. Erica Carlson 17.Agnes ve Elin. Başka bir partiye gitmemek için Agnes'in partisine gelen Elin ile Agnes arasında arkadaşlıktan daha farklı bir ilişki başlayacaktır.Idioterne. Rebecka Liljeberg. İsveçte Åmål isimli küçük kasabada yaşayan iki genç kızdır. Agnesin durumundan endişelenen ailesi 16.

Netherlands Oyuncular: Bodil Jørgensen. Anne Louise Hassing. Sweden. 2010) . Anders Hove 18. Henrik Prip. Anne-Grethe Bjarup Riis. Louise Mieritz. Modern hayatın kurallarını alt üst etmek için basit bir oyun geliştirmişlerdir. Knud Romer Jørgensen. Michael Moritzen. Paprika Steen.Orta yaşlarına yaklaşan bir grup arkadaş. Aşkın Formülü Yok (I rymden finns inga kanslor. Stoffer'ın başkanlığında şehir dışında bir komün hayatı sürdürmektedirler. Trine Michelsen. Karen gruptakilerin aksine sıradan bir hayattan gelen. eğitimsiz bir ev kadınıdır. Dünyanın bilgeliğini bir kenara bırakıp gerizekalı olmaya karar verirler. Yönetmen: Lars von Trier Yapım: 1998 / Denmark. Jens Albinus. Luis Mesonero. Stoffer gruba gittikçe daha sert eylemlerde bulunmaları yönünde emirler verdikçe grupta çatırdamalar olur. Erik Wedersøe. Troels Lyby. bir gün kendi halinde bir kafede oturan Karen da dahil olur. Grubun üyelerine büyük mutluluk veren bu oyuna. Nikolaj Lie Kaas.

sandığından daha meşakatli bir iş olacaktır. Bu duruma çok üzülen Asperger Sendromundan mustarip kardeşi Simon ise onu neşelendirmek ve normal hayata döndürmek için Sam'e yeni bir kız arkadaş bulmaya karar verir.Sevgilisinden ayrılan Sam depresyona girmiştir. Terk edilmiş bir otel-restoran bozması bina bulurlar. Yaralı arkadaşlarıyla birlikte minibüsle Barcelona’ya kaçarlarken araç ormanın ortasında alev alır. Susanne Thorson Yapım: 2010 / İsveç / 85 Dakika 19. Yönetmen: Andreas Öhman Oyuncular: Bill Skarsgard. Sofie Hamilton. şimdiye kadar kendisine hep göz kulak olmuş olan abisine yardım etmek. Soygun sırasında içlerinden biri vurulur. Parıldayan Fenerler (Blinkende lygter. Yaralı arkadaşları iyileşene kadar burada kalmaya . Fakat kendi rahatsızlığıyla bile zor başa çıkan Simon için. büyük bir bankadan 4 milyon kron çalarlar. 2000) Dört hırsız.

2010) Bir grup üniversite öğrencisi. Yönetmen: Anders Thomas Jensen Yapım: 2000 / Danimarka. Peter Andersson. Jesper Asholt.karar verirler fakat sahile yakın. Nikolaj Lie Kaas. yaşadıkları bölgedeki gizemli ayı ölümlerini araştırmaya başlarlar. Iben Hjejle. Sofie Gråbøl. Niels Anders Thorn. doğayla iç içe olan bu ortam çok hoşlarına gider ve kalmaya karar verirler. Solbjørg Højfeldt. Frits Helmuth. Helle Dolleris. Mads Mikkelsen. Ulrich Thomsen 20. Troll Avı (Trollijegeren. Yönetmeni: Andre Ovredal Yapım: 2010 / Norveç / 99 Dakika . İsveç / 109 Dakika Oyuncular: Bent Mejding. Søren Pilmark. Gizemli bir avcıyı takip etmeye başladıklarında aslında onun bir trol avcısı olduğunu öğrenirler. Ole Thestrup. Ancak çok daha tehlikeli olaylarla karşılaşırlar. Henning Jensen.

Sven Nordin. Otto Jespersen. Elling (2001) Elling bir akıl hastanesinde tedavi gören. Gleen Erland Tosterud. Robert Stoltenberg 21.Hans Morten Hansen. eğitilebilir zihinsel engelli bir hastadır. Marit Pia Jacobsen . Tomas Alf Larsen. Elling'e kendisiyle aynı durumda olan bir ev arkadaşı (Kjell). Knut Nærum. bir daire ve onları sosyal hayata adapte olma sürecinde sık sık kontrol edecek bir doktor ayarlanır. Uzun süredir burada bulunan Elling'in durumunda düzelme gören Norveç hükümeti artık onun topluma katılıp diğer bireylerle yaşayabileceğine karar verir. Yönetmen: Petter Næss Yapım: 2001 / Norveç / 89 Dakika Oyuncular: Per Christian Ellefsen.Oyuncuları: Johanna Mørck.

2014) İngiliz aktörler ve yönetmenden oluşan sekiz kişilik bir ekip. Michael Colgan. Çekim süreçleri boyunca yaşayacakları aksaklıklar. Daisy Head. anlaşmazlıklar ve heyecan dolu anlar ise ortaya bir başyapıt çıkararak herkesin kariyerinde bir dönüm noktası oluşturacaktır. Sam Heughan. Richard Lumsden.22. Jannicke Stendal Hansen. Yönetmen: Jan Vardoen Yapım: 2014 / Norveç / 107 Dakika Oyuncular: James Bachman. Norveç’in hiç bitmeyen gün ışığı ve gerçeküstü doğa koşullarıyla amansız bir mücadeleye dönüşecektir. Rosie Day. John Hodgkinson. Dominic Mafham. Matt Ryan. Aydınlığın Kalbi (Heart of Lightness. Jan Vardoen . Henrik Ibsen’in “Denizden Gelen Kadın” adlı oyununu filme uyarlamak için Norveç’in kuzey kıyılarına giderler. Laura Donnelly. Başta kolay gibi gözüken projeleri.

aniden sırt çantasını topluyor ve kendisini doğanın kucağına atma kararı alıyor. Rebekka Nystabakk. Marte Vold Yapım: 2014 / Norveç / 80 Dakika Oyuncular: Ole Giæver. Doğada Tek Başına (Mot Naturen. yönettiği ve başrolünü üstlendiği film. çıktığı garip. Trond Peter Stamsø Munch .23. Her ne kadar ulaşamasa da hayal kurmaktan çekinmeyen Martin. Marte Magnusdotter Solem. yine hayallere daldığı sıkıcı bir iş gününün ertesinde. orta yaş krizinin eşiğinde olan Martin’in. komik ve bir o kadar da içsel yolculuğu anlatıyor. 2014) Kuzey Avrupa sinemasının maharetli isimlerinden biri olan Ole Giæver’in yazdığı. Yönetmen: Ole Giæver. Sivert Giæver Solem.

Leningrad Kovboyları Amerika'ya Gitsin (Leningrad Cowboys Go America. Film boyunca ABD'nin kültürsüzlüğünen ve aslında hiç de öyle rüya gibi bir ülke olmadığından sık sık dem vuran Kaurismaki. Sakke Järvenpää. SSCB'yi de taşlamaktan geri durmuyor. hayranlarınca: "Fırsatlar ülkesinin fırsatlar ülkesi olmadığını her fırsatta vurgulayan bir film” olarak tanımlanıyor. Komik ve müzikli bir yol hikayesi anlatırken aynı zamanda çökmek üzere olan SSCB'yi ve ve sözde fırsatlar ülkesi ABD'yi ince ince eleştiriyor film. Yönetmen: Aki Kaurismäki Yapım: 1989 / Finlandiya / 78 Dakika OyuncularMatti Pellonpää. Rus müzik grubunun şark kurnazı menajeri ve sığır sürüsü karakterindeki grup üyeleri arasındaki ilişki üzerinden.24. 1989) Ve son olarak kült olmuş bir absürd komedi.. Film. Heikki Keskinen .. Kari Väänänen.