Conjugation of Spanish Verbs | Morphology | Linguistic Typology

Conjugation Of Spanish Verbs

Robert Muth muth@cs.arizona.edu March 1, 1997

Contents
1 Regular Verbs 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . -er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . -ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . -ar, -er, -ir: Perfect Tenses . . . . . . . . 3 3 3 3 4 4 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 6 6 6 6 6 6 6

3 Irregular Past Participle 3.1 3.2 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . -er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3.2.1 3.2.2 3.2.3 3.3 3.3.1 3.3.2 3.3.3 3.3.4 3.3.5 3.3.6 3.4 3.4.1 3.4.2 3.4.3 3.4.4 3.4.5 3.4.6 -sorber: -sorto . . . . . . . . . . -facer: -fecho . . . . . . . . . . . -hacer: -hecho . . . . . . . . . . -poner: -puesto . . . . . . . . . . -romper: -roto . . . . . . . . . . -solver: -suelto . . . . . . . . . . -trever: -trevisto . . . . . . . . . -ve(e)r: -visto . . . . . . . . . . . -volver: -vuelto . . . . . . . . . . -brir: -buerto . . . . . . . . . . . -decir: -dicho . . . . . . . . . . . -fre´r: -frito . . . . . . . . . . . . ı -morir: -muerto . . . . . . . . . . -primir: -preso . . . . . . . . . . -scribir: -scrito . . . . . . . . . .

7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 8 8 8 8 8 8 8 8 9 9 9 9

-prender: -preso . . . . . . . . . . . . . .

-ar, -er, -ir: Passive Voice . . . . . . . . .

2 Radical-Changing Verbs 2.1 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.1.1 2.1.2 2.1.3 2.1.4 2.2 e7!ie . . . . . . . . . . . . . . . e7!ye . . . . . . . . . . . . . . . o7!ue . . . . . . . . . . . . . . . u7!ue . . . . . . . . . . . . . . .

-ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

-er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.2.1 2.2.2 2.2.3 e7!ie . . . . . . . . . . . . . . . o7!hue . . . . . . . . . . . . . . o7!ue . . . . . . . . . . . . . . .

4 Spelling-Changing Verbs 4.1 -ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4.1.1 4.1.2 4.1.3 4.1.4 4.1.5 4.1.6 4.2 4.2.1 4.2.2 4.2.3 -car . . . . . . . . . . . . . . . . -gar . . . . . . . . . . . . . . . . -guar . . . . . . . . . . . . . . . -zar . . . . . . . . . . . . . . . . -iar (some verbs) . . . . . . . . . -uar (not -guar) . . . . . . . . . . -ger . . . . . . . . . . . . . . . . -cer after consonant . . . . . . . . -cer after vowel (mecer,cocer only)

2.3

-ir . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.3.1 2.3.2 2.3.3 2.3.4 2.3.5 2.3.6 e7!i . . . . . . . . . . . . . . . . ı e7!´,- . . . . . . . . . . . . . . . e7!ie,i . . . . . . . . . . . . . . e7!ye,i . . . . . . . . . . . . . . i7!ie . . . . . . . . . . . . . . . o7!ue,u . . . . . . . . . . . . . .

-er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

.5 -quir . 5. . . . . . 5. . .2. . . . . cocer) 4.3. . .9 saber. . .7 -salir . . . to say. . . . 5. . . . 5. . . . . . . . .4 hacer.2. . . . . . .12 traer. .-ller . . . . . . . .2. . . . . to fall . u 4. . . . 5. . .1 caber. . . . . . . . .to have .3 haber. to lie . . . . . .4 -guir . . . .3. . .4 -ducir .2 decir. .3 -gir . . . .3. . . .1 asir. . .8 -venir . . . 4. . . . . . . . . . . . . . . 4. . 4. . 4. . . . . . . to be worth . . . . . . . . ı 5. 5.6 -g¨ er . . . . . . . . . .10 ser. . . . . . . . to be . . . . . . . .14 ver. . . . .3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4.2. . . . . . .3. . . . . . . .2. . . 5. . to do. . . . . . . . . . . . . . bendecir. . .3. . . . . 5. . . . . . . . .3. . . .3.2. . to tell . . 5. . . . . . .to give . . 5. .2. . 5. . . .3. .2 -cir after vowel . . . . 5. . . . .2. . . . . .to put.13 valer. 5.1. . . . . . . . .3 estar. .3. . . . . . . . . . . . . . . . . . .2. . to be contained in .2. . .2. . 5. to seize .7 poner. . . . . . . 5. . . . . . . .11 tener.8 querer. to make . . . . . . . . to have . . . . . 4. . 5. 5.5 ir. .3.1.1 andar. .2. . . . . . . . . . . . .2.1 -cir after consonant . . . . . . . . 5. . . . . . . .2 dar. . 5. . .-quir) .2 -er . to walk . . .5 placer. . . . . . .3. 5. . . . . . . . . . to be . . . . . . . . . . . . . . .3. . . . to wish .3. . .3. . . . to see . . .15 yacer. . .2. . to be able to . . 4. .3 -decir (not decir. . . . .7 -g¨ ir . . . . . 4. . . . . . . . . . 5. .3 4. . . .6 -o´r . .8 -˜ ir.3. . . . to go . u 4. . . . .6 -uir (not -guir. maldecir) 5. .3 -ir .7 -˜ er. . . . .2. . . . . .1 -ar . . .2. .4.4 -cer after vowel (not mecer.2 caer. . . . . . .2. . . . . . . 5. . . . . . . . . . . . . n -ir . . . n 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 10 10 10 10 11 11 11 11 11 12 12 12 12 13 13 13 13 14 14 14 15 15 15 15 15 16 16 16 16 2 5 Irregular Verbs 5. . to know . 5. 5. . . . . 5.2. to please . . .6 poder. . . to bring . .2. . .5 -eer . . . . to place . . . . .-llir . . . . . . . . . . . . . . . . 5. . .1. .

3 -ir infinitive basic forms of vivir vivir conditional vivir´a ı vivir´as ı vivir´a ı vivir´amos ı vivir´ais ı vivir´an ı future vivir´ e vivir´ s a vivir´ a viviremos vivir´ is e vivir´ n a future viviere vivieres viviere vivi´ remos e viviereis vivieren present participle past participle imperative singular imperative plural present hablo hablas habla hablamos habl´ is a hablan present hable hables hable hablemos habl´ is e hablen present participle viviendo past participle vivido imperative singular vive imperative plural vivid indicative mood present imperfect preterit vivo viv´a ı viv´ ı vives viv´as ı viviste vive viv´a ı vivi´ o vivimos viv´amos ı vivimos viv´s ı viv´ais ı vivisteis viven viv´an ı vivieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se viva viviera viviese vivas vivieras vivieses viva viviera viviese vivamos vivi´ ramos e vivi´ semos e viv´ is a vivierais vivieseis vivan vivieran viviesen 1.1 -ar infinitive basic forms of hablar hablar hablando hablado habla hablad indicative mood imperfect preterit hablaba habl´ e hablabas hablaste hablaba habl´ o habl´ bamos hablamos a hablabais hablasteis hablaban hablaron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se hablara hablase hablaras hablases hablara hablase habl´ ramos habl´ semos a a hablarais hablaseis hablaran hablasen conditional hablar´a ı hablar´as ı hablar´a ı hablar´amos ı hablar´ais ı hablar´an ı future hablar´ e hablar´ s a hablar´ a hablaremos hablar´ is e hablar´ n a future hablare hablares hablare habl´ remos a hablareis hablaren 1.2 -er infinitive basic forms of comer comer comiendo comido come comed indicative mood imperfect preterit com´a ı com´ ı com´as ı comiste com´a ı comi´ o com´amos ı comimos com´ais ı comisteis com´an ı comieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se comiera comiese comieras comieses comiera comiese comi´ ramos comi´ semos e e comierais comieseis comieran comiesen conditional comer´a ı comer´as ı comer´a ı comer´amos ı comer´ais ı comer´an ı future comer´ e comer´ s a comer´ a comeremos comer´ is e comer´ n a future comiere comieres comiere comi´ remos e comiereis comieren 3 present participle past participle imperative singular imperative plural present como comes come comemos com´ is e comen present coma comas coma comamos com´ is a coman .1 Regular Verbs 1.

1. -ir: Perfect Tenses Form of haber + past participle. perf.4 -ar. present soy hablado eres hablado es hablado somos hablado sois hablado son hablado present sea hablado seas hablado sea hablado seamos hablado se´ is hablado a sean hablado indicative mood imperfect preterit era hablado fui hablado eras hablado fuiste hablado era hablado fue hablado eramos hablado ´ fuimos hablado erais hablado fuisteis hablado eran hablado fueron hablado subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se fuera hablado fuese hablado fueras hablado fueses hablado fuera hablado fuese hablado fu´ ramos hablado fu´ semos hablado e e fuerais hablado fueseis hablado fueran hablado fuesen hablado condicional future ser´ hablado e ser´ s hablado a ser´ hablado a seremos hablado ser´ is hablado e ser´ n hablado a future fuere hablado fueres hablado fuere hablado fu´ remos hablado e fuereis hablado fueren hablado ser´a hablado ı ser´as hablado ı ser´a hablado ı ser´amos hablado ı ser´ais hablado ı ser´an hablado ı 4 . pres. pret. perf. -er. -er. haya hablado hayas hablado haya hablado hayamos hablado hay´ is hablado a hayan hablado indicative mood pluperf. hubiere hablado hubieres hablado hubiere hablado hubi´ remos hablado e hubiereis hablado hubieren hablado habr´a hablado ı habr´as hablado ı habr´a hablado ı habr´amos hablado ı habr´ais hablado ı habr´an hablado ı 1. habr´ hablado e habr´ s hablado a habr´ hablado a habremos hablado habr´ is hablado e habr´ n hablado a fut. perf.5 -ar. hab´a hablado ı hube hablado hab´as hablado ı hubiste hablado hab´a hablado ı hubo hablado hab´amos hablado ı hubimos hablado hab´ais hablado ı hubisteis hablado hab´an hablado ı hubieron hablado subjunctive mood pluperf. perf. he hablado has hablado ha hablado hemos hablado hab´ is hablado e han hablado pres. perf. -ir: Passive Voice form of ser + past participl.:se hubiera hablado hubiese hablado hubieras hablado hubieses hablado hubiera hablado hubiese hablado hubi´ ramos hablado hubi´ semos hablado e e hubierais hablado hubieseis hablado hubieran hablado hubiesen hablado condicional fut.:ra pluperf.

p3) present subjunctive (p1.s2.p3) imperf.p1.1.s3.1. to tell costar to cost demonstrar to demonstrate encontrar to encounter.p2. to entangle to rain.s3. to persuade to return. to lay down colgar to hang.p3) future subjunctive (s1.1 -ar 2.1. to shower to move. subjunctive -ra (s1.1 e7!ie e becomes ie in Rs .p1. jugar to play.p2) imperf. to meet 2. oler to smell. to miss 2. to turn (irr pp) 2. cerrar to close.3 o7!ue o becomes ue in Rs .2 o7!hue o becomes hue in Rs .s3.2.1. to set 2.p3) present subjunctive (s1.2 Radical-Changing Verbs Rs = [stressed radical vowel] present indicative (s1. subjunctive -se (s1.p3).p2. entender perder to understand to lose. Ix = [exceptions for -ir] preterit indicative (s3.s2.1 e7!ie 2.s2.2 -er 2.p2.p3) present participle 2. to gamble (-gar) 5 . to scent imperative (s2) e becomes ie in Rs . to suspend (-gar) combrobar to verify. to decide acostar to put to bed.2. to lock comenzar to begin (-zar) empezar to begin (-zar) mentar to mention.2.4 u7!ue u becomes ue in Rs .s3.2 e7!ye e becomes ye in Rs .p1.s2.s3. to check concordar to agree contar to count. to call pensar to think segar to mow (-gar) sentar to seat.3 o7!ue o becomes ue in Rs acordar to arrage. envolver llover mover volver to involve.s2. errar to err 2.

to continue (-guir) servir serve vestir to dress. ı re´r ı to laugh fre´r ı to fry. to imagine despedir to discharge.3.4 e7!ye. to entertain herir to wound.3. to spoil convertir to convert divertir to amuse.- e becomes ´ in Rs .3 -ir 2. erguir to erect. adquirir to aquire. to hint 2. to conclude (-gir) concebir to conceive. to sense sugerir to suggest. consentir to consent. e becomes i in Ix . to beg repetir to repeat seguir to follow. e becomes i in Ix . to clothe 2. dormir to sleep morir to die 6 . to gain 2.3. e is omitted in Ix .i e becomes ie in Rs .1 e7!i e becomes i in Rs Ix .2 ı e7!´. colegir to gather.3 e7!ie.3.6 o7!ue.3.u o becomes ue in Rs . to choose pedir to ask.i e becomes ye in Rs .5 i7!ie i becomes ie in Rs .2. to dismiss elegir to elect. to hurt hervir to boil mentir to lie preferir to prefer sentir to feel. to lift (-guir) 2. o becomes u in Ix .3. to tease sonre´r to smile ı 2.

1 -brir: -buerto abrir cubrir descubrir to open to cover.3.4.2 -decir: -dicho decir to say -facer: -fecho 3.3 Irregular Past Participle 3.2 3.3 -prender: -preso prender 3.to impress poner componer 3.3 -solver: -suelto to absolve to resolve to loosen absolver resolver solver 3.1 -sorber: -sorto to absorb absorber 3.6 -volver: -vuelto to come back.4 -ir 3.2.3. to be prescribed subscribe to transcribe -romper: -roto to break.4. to make 3.4.to tear romper 3.4.3 -fre´r: -frito ı -hacer: -hecho fre´r ı to do. to hide to discover.2.3.5 -primir: -preso -poner: -puesto to put to compose imprimir to print.1 -ar no irregular past participles 3.4 -morir: -muerto to fry 3.3.4.4 3.2 -er 3.3.3.2.1 to catch.2 3.3 hacer 3.5 -trever: -trevisto -ve(e)r: -visto to provide to see proveer ver 3. to return 7 volver .4.to arrest morir to die 3.6 -scribir: -scrito escribir inscribir prescribir subscribir transcribir to write to register to lapse. to uncover 3.

p1. acercar to bring near buscar to look for comunicar to communicate.3 -guar gu becomes g¨ before e (Ae ).5 -iar (some verbs) i becomes ´ if stressed (Rs ). to suspend (o7!ue) entregar to deliver.p1.p2.p1.p2.1. subjunctive -ra (s1.p2. to entrust to cool. to pull out tocar to touch. to bring about to graduate to locate.4 -zar z becomes c before e (Ae ). to show mercar to purchase.s3. to chill to send to guide. to notify convocar to call together explicar to explain indicar to indicate.6 -uar (not -guar) u becomes u if stressed (Rs ).1. to calm to find out.p3) present subjunctive (s1.p2.p3) present participle 4. to buy sacar to draw out. u apaciguar averiguar 4. to empasize to continue to effect. to reach obligar to oblige.1 -ar 4.p1.s2.s3. to place 4. to play 4. acorazar comenzar empezar to armor to begin (e7!ie) to begin (e7!ie) to pacify.1.s3.1.s2.s2.s2. ı ampliar confiar enfriar enviar guiar variar to widen.p3) preterit indicative (s1) Iao = Eao 4.s3.s2. to gamble (u7!ue) llegar to arrive.p3) imperf.s2.1. ´ acentuar continuar efectuar graduar situar to accentuate.p3) future subjunctive (s1. subjunctive -se (s1.2 -gar g becomes gu before e (Ae ).p3) imperative (s2) Id = Ed = [ie-io-diphthong-suffix] (Ix without present subjunctive (p1.p2.p1.s2.1 -car c becomes qu before e (Ae ).s3. to drive to vary. to enlarge to confide.p3) Iaeo = [a-e-o-suffix] present subjunctive (s1.s3.s3. to hand over jugar to play.p3) imperf.1. to change 4.4 Spelling-Changing Verbs Ae = [e-suffix] present subjunctive (s1. colgar to hang.p2. to compel pagar to pay 8 .p2)) preterit indicative (s3. to investigate = [a-o-suffix] present indicative (s1) present subjunctive (s1.p1.

to think leer to read u In Rs Ix g¨ changes to gu and suffices beginning in i (Id ) poseer to possess. to conclude (e7!i) convergir converge dirigir to direct. cocer to cook. to select proteger to protect.2. concluir to conclude. to defeat 4.-llir ˜ In Id the leading i of the suffix is omitted. lucir to shine.5 -quir qu becomes c before o and a (Iao ). esparcir to scatter.5 -eer instruir to instruct sustituir to substite In Id the leading i of the suffix is omitted. to illuminate 4. delinquir to delinquish ? 4. to spread 4. to appear permanecer to remain. destinguir to distinguish? seguir to follow (e7!ie) 4.-ller ˜ 4.2.4 -cer after vowel (not mecer.3.3 -cer after vowel (mecer. tra˜ er to ring. to boil (omapstoue) mecer to swing 4.2 -cir after vowel c becomes zc before o and a (Iao ). to shelter recoger to gather. to collect 4.3. to dye n 9 In Id the leading i of the suffix is omitted.2. to avoid 4.4.3.cocer only) c becomes z before o and a (Eao ). to infer contribuir to contribute destruir to destruct huir to escape.6 -guer ¨ ??? 4.3.2 -er 4. 4.2.3 -gir g becomes j before o and a (Iao ). to manage erigir to erect. bullir to boil. to peal. to touch n . cocer) c becomes zc before o and a (Eao ).3. to promise parecer to seem.3.2.8 -nir.3.6 -uir (not -guir. arg¨ ir to argue.1 -ger g becomes j before o and a (Eao ).1 -cir after consonant c becomes z before o and a (Iao ).4 -guir gu becomes g before o and a (Iao ). to deduce u 4. to build 4.7 -guir ¨ creer to believe. to quarrel n te˜ ir to tinge. colegir to gather.2. convalcer to recover from an illness convencer to convince ejercer to practice vencer to conquer. to own change i to y all other suffices prepend y (Iaeo ). agradecer to be grateful conocer to know desconocer to disregard establecer to establish merecer to deserve obedecer to obey ofrecer to offer.-quir) c becomes z before o and a (Eao ).3.3 -ir 4. to bustle.7 -ner. coger to seize. to pertain In Rs Ix suffices beginning in i (Id ) change i to y all other suffices prepend y (Iaeo ). to catch converger to converge escoger to choose. All other suffices with leading i have an accent on it.2. to deride re˜ ir to scold. to stay pertenecer to belong.2 -cer after consonant 4.

1 -ar andar.to give basic forms of dar infinitive dar present participle dando past participle dado imperative singular da imperative plural dad indicative mood present imperfect preterit doy daba di das dabas diste da daba dio damos d´ bamos a dimos dais dabais disteis dan daban dieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se d´ e diera diese des dieras dieses d´ e diera diese demos di´ ramos e di´ semos e deis dierais dieseis den dieran diesen conditional dar´a ı dar´as ı dar´a ı dar´amos ı dar´ais ı dar´an ı future dar´ e dar´ s a dar´ a daremos dar´ is e dar´ n a future diere dieres diere di´ remos e diereis dieren 10 . to be conditional andar´a ı andar´as ı andar´a ı andar´amos ı andar´ais ı andar´an ı future andar´ e andar´ s a andar´ a andaremos andar´ is e andar´ n a future anduviere anduvieres anduviere anduvi´ remos e anduviereis anduvieren infinitive basic forms of estar estar estando estado est´ a estad indicative mood imperfect preterit estaba estuve estabas estuviste estaba estuvo est´ bamos a estuvimos estabais estuvisteis estaban estuvieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se estuviera estuviese estuvieras estuvieses estuviera estuviese estuvi´ ramos estuvi´ semos e e estuvierais estuvieseis estuvieran estuviesen conditional estar´a ı estar´as ı estar´a ı estar´amos ı estar´ais ı estar´an ı future estar´ e estar´ s a estar´ a estaremos estar´ is e estar´ n a future estuviere estuvieres estuviere estuvi´ remos e estuviereis estuvieren present participle past participle imperative singular imperative plural present estoy est´ s a est´ a estamos est´ is a est´ n a present est´ e est´ s e est´ e estemos est´ is e est´ n e dar.1 5.2 andando andado anda andad indicative mood imperfect preterit andaba anduve andabas anduviste andaba anduvo and´ bamos a anduvimos andabais anduvisteis andaban anduvieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se anduviera anduviese anduvieras anduvieses anduviera anduviese anduvi´ ramos anduvi´ semos e e anduvierais anduvieseis anduvieran anduviesen 5.1.3 estar.5 Irregular Verbs 5.1.1. to walk basic forms of andar infinitive andar present participle past participle imperative singular imperative plural present ando andas anda andamos and´ is a andan present ande andes ande andemos and´ is e anden 5.

2.2 caer. to make infinitive basic forms of hacer hacer conditional har´a ı har´as ı har´a ı har´amos ı har´ais ı har´an ı future har´ e har´ s a har´ a haremos har´ is e har´ n a future hiciere hicieres hiciere hici´ remos e hiciereis hicieren basic forms of caer infinitive caer present participle cayendo past participle ca´do ı imperative singular cae imperative plural caed indicative mood present imperfect preterit caigo ca´a ı ca´ ı caes ca´as ı ca´ste ı cae ca´a ı cay´ o caemos ca´amos ı ca´mos ı ca´ is e ca´ais ı ca´steis ı caen ca´an ı cayeron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se caiga cayera cayese caigas cayeras cayeses caiga cayera cayese caigamos cay´ ramos e cay´ semos e caig´ is a cayerais cayeseis caigan cayeran cayesen present participle haciendo past participle hecho imperative singular haz imperative plural haced indicative mood present imperfect preterit hago hac´a ı hice haces hac´as ı hiciste hace hac´a ı hizo hacemos hac´amos ı hicimos hac´ is e hac´ais ı hicisteis hacen hac´an ı hicieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se haga hiciera hiciese hagas hicieras hicieses haga hiciera hiciese hagamos hici´ ramos e hici´ semos e hag´ is a hicierais hicieseis hagan hicieran hiciesen 11 .to have infinitive basic forms of haber haber conditional habr´a ı habr´as ı habr´a ı habr´amos ı habr´ais ı habr´an ı future habr´ e habr´ s a habr´ a habremos habr´ is e habr´ n a future hubiere hubieres hubiere hubi´ remos e hubi´ reis e hubieren infinitive present participle past participle imperative singular imperative plural present quepo cabes cabe cabemos cab´ is e caben present quepa quepas quepa quepamos quep´ is a quepan present participle habiendo past participle habido imperative singular h´ e imperative plural habed indicative mood present imperfect preterit he hab´a ı hube has hab´as ı hubiste ha hab´a ı hubo hemos hab´amos ı hubimos hab´ is e hab´ais ı hubisteis han hab´an ı hubieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se haya hubiera hubiese hayas hubieras hubieses haya hubiera hubiese hayamos hubi´ ramos hubi´ semos e e hay´ is a hubierais hubieseis hayan hubieran hubiesen 5.2 -er 5.5. to be contained in basic forms of caber caber cabiendo cabido cabe cabed indicative mood imperfect preterit cab´a ı cupe cab´as ı cupiste cab´a ı cupo cab´amos ı cupimos cab´ais ı cupisteis cab´an ı cupieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se cupiera cupiese cupieras cupieses cupiera cupiese cupi´ ramos cupi´ semos e e cupierais cupieseis cupieran cupiesen conditional cabr´a ı cabr´as ı cabr´a ı cabr´amos ı cabr´ais ı cabr´an ı future cabr´ e cabr´ s a cabr´ a cabremos cabr´ is e cabr´ n a future cupiere cupieres cupiere cupi´ remos e cupiereis cupieren 5.2.4 hacer. to fall conditional caer´a ı caer´as ı caer´a ı caer´amos ı caer´ais ı caer´an ı future caer´ e caer´ s a caer´ a caeremos caer´ is e caer´ n a future cayere cayeres cayere cay´ remos e cayereis cayeren 5.2. to do.3 haber.2.1 caber.

8 querer. to be able to basic forms of poder poder conditional podr´a ı podr´as ı podr´a ı podr´amos ı podr´ais ı podr´an ı future podr´ e podr´ s a podr´ a podremos podr´ is e podr´ n a future pudiere pudieres pudiere pudi´ remos e pudiereis pudieren 5.2. to place basic forms of poner poner poniendo puesto pon poned indicative mood imperfect preterit pon´a ı puse pon´as ı pusiste pon´a ı puso pon´amos ı pusimos pon´ais ı pusisteis pon´an ı pusieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se pusiera pusiese pusieras pusieses pusiera pusiese pusi´ ramos e pusi´ semos e pusierais pusieseis pusiera pusiese conditional pondr´a ı pondr´as ı pondr´a ı pondr´amos ı pondr´ais ı pondr´an ı future pondr´ e pondr´ s a pondr´ a pondremos pondr´ is e pondr´ n a future pusiere pusieres pusiere pusi´ remos e pusiereis pusieren infinitive present participle past participle imperative singular imperative plural present plazco places place placemos plac´ is e placen present plazca plazcas plazca o plegue plazcamos plazc´ is a plazcan placer placiendo placido place placed indicative mood imperfect preterit plac´a ı plac´ ı plac´as ı placiste plac´a ı placi´ o plac´amos ı placimos plac´ais ı placisteis plac´an ı placieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se placiera placiese placieras placieses placiera pluguiese placi´ ramos placi´ semos e e placierais placieseis placieran placiesen infinitive present participle past participle imperative singular imperative plural present pongo pones pone ponemos pon´ is e ponen present ponga pongas ponga pongamos pong´ is a pongan 5.6 poder. to please basic forms of placer conditional placer´a ı placer´as ı placer´a ı placer´amos ı placer´ais ı placer´an ı future placer´ e placer´ s a placer´ a placeremos placer´ is e placer´ n a future placiere placieres placiere placi´ remos e placiereis placieren 5.2.5.5 placer.7 poner. to wish basic forms of querer querer queriendo querido quiere quered indicative mood imperfect preterit quer´a ı quise quer´as ı quisiste quer´a ı quiso quer´amos ı quisimos quer´ais ı quisisteis quer´an ı quisieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se quisiera quisiese quisieras quisieses quisiera quisiese quisi´ ramos quisi´ semos e e quisierais quisieseis quisiera quisiese conditional querr´a ı querr´as ı querr´a ı querr´amos ı querr´ais ı querr´an ı future querr´ e querr´ s a querr´ a querremos querr´ is e querr´ n a future quisiere quisieres quisiere quisi´ remos e quisiereis quisieren infinitive infinitive present participle pudiendo past participle podido imperative singular puede imperative plural poded indicative mood present imperfect preterit puedo pod´a ı pude puedes pod´as ı pudiste puede pod´a ı pudo podemos pod´amos ı pudimos pod´ is e pod´ais ı pudisteis pueden pod´an ı pudieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se pueda pudiera pudiese puedas pudieras pudieses pueda pudiera pudiese podamos pudi´ ramos pudi´ semos e e pod´ is a pudierais pudieseis puedan pudiera pudiese present participle past participle imperative singular imperative plural present quiero quieres quiere queremos quer´ is e quieren present quiera quieras quiera queramos quer´ is a quieran 12 .2.to put.2.

to have basic forms of tener tener conditional tendr´a ı tendr´as ı tendr´a ı tendr´amos ı tendr´ais ı tendr´an ı future tendr´ e tendr´ s a tendr´ a tendremos tendr´ is e tendr´ n a future tuviere tuvieres tuviere tuvi´ remos e tuviereis tuvieren basic forms of saber infinitive saber present participle sabiendo past participle sabido imperative singular sabe imperative plural sabed indicative mood present imperfect preterit s´ e sab´a ı supe sabes sab´as ı supiste sabe sab´a ı supo sabemos sab´amos ı supimos sab´ is e sab´ais ı supisteis saben sab´an ı supieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se sepa supiera supiese sepas supieras supieses sepa supiera supiese sepamos supi´ ramos e supi´ semos e sep´ is a supierais supieseis sepan supieran supiesen infinitive present participle teniendo past participle tenido imperative singular ten imperative plural tened indicative mood present imperfect preterit tengo ten´a ı tuve tienes ten´as ı tuviste tiene ten´a ı tuvo tenemos ten´amos ı tuvimos ten´ is e ten´ais ı tuvisteis tienen ten´an ı tuvieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se tenga tuviera tuviese tengas tuvieras tuvieses tenga tuviera tuviese tengamos tuvi´ ramos e tuvi´ semos e teng´ is a tuvierais tuvieseis tengan tuvieran tuviesen 5. to bring basic forms of traer traer conditional traer´a ı traer´as ı traer´a ı traer´amos ı traer´ais ı traer´an ı future traer´ e traer´ s a traer´ a traeremos traer´ is e traer´ n a future trajere trajeres trajere traj´ remos e trajereis trajeren infinitive present participle trayendo past participle tra´do ı imperative singular trae imperative plural traed indicative mood present imperfect preterit traigo tra´a ı traje traes tra´as ı trajiste trae tra´a ı trajo traemos tra´amos ı trajimos tra´ is e tra´ais ı trajistes traen tra´an ı trajeron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se traiga trajera trajese traigas trajeras trajeses traiga trajera trajese traigamos traj´ ramos e traj´ semos e traig´ is a trajerais trajeseis traigan trajeran trajesen .12 traer.9 saber. to know conditional sabr´a ı sabr´as ı sabr´a ı sabr´amos ı sabr´ais ı sabr´an ı future sabr´ e sabr´ s a sabr´ a sabremos sabr´ is e sabr´ n a future supiere supieres supiere supi´ remos e supiereis supieren 5.11 tener.2.2. to be basic forms of ser infinitive ser present participle siendo past participle sido imperative singular s´ e imperative plural sed indicative mood present imperfect preterit soy era fui eres eras fuiste es era fue somos eramos ´ fuimos sois erais fuisteis son eran fueron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se sea fuera fuese seas fueras fueses sea fuera fuese seamos fu´ ramos e fu´ semos e se´ is a fuerais fueseis sean fueran fuesen conditional ser´a ı ser´as ı ser´a ı ser´amos ı ser´ais ı ser´an ı future ser´ e ser´ s a ser´ a seremos ser´ is e ser´ n a future fuere fueres fuere fu´ remos e fuereis fueren 13 5.2.2.5.10 ser.

2.5.2.15 yacer.13 valer.14 ver. to see basic forms of ver ver conditional ver´a ı ver´as ı ver´a ı ver´amos ı ver´ais ı ver´an ı future ver´ e ver´ s a ver´ a veremos ver´ is e ver´ n a future viere vieres viere vi´ remos e viereis vieren 14 infinitive present participle viendo past participle visto imperative singular ve imperative plural ved indicative mood present imperfect preterit veo ve´a ı vi ves ve´as ı viste ve ve´a ı vio vemos ve´amos ı vimos veis ve´ais ı visteis ven ve´an ı vieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se vea viera viese veas vieras vieses vea viera viese veamos vi´ ramos e vi´ semos e ve´ is a vierais vieseis vean vieran viesen . to be worth basic forms of querer infinitive querer present participle past participle imperative singular imperative plural present quiero quieres quiere queremos quer´ is e quieren present quiera quieras quiera queramos quer´ is a quieran queriendo querido quiere quered indicative mood imperfect preterit quer´a ı quise quer´as ı quisiste quer´a ı quiso quer´amos ı quisimos quer´ais ı quisisteis quer´an ı quisieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se quisiera quisiese quisieras quisieses quisiera quisiese quisi´ ramos quisi´ semos e e quisierais quisieseis quisiera quisiese conditional querr´a ı querr´as ı querr´a ı querr´amos ı querr´ais ı querr´an ı future querr´ e querr´ s a querr´ a querremos querr´ is e querr´ n a future quisiere quisieres quisiere quisi´ remos e quisiereis quisieren 5. to lie infinitive basic forms of yacer yacer yaciendo yacido yace yaced indicative mood imperfect preterit yac´a ı yac´ ı yac´as ı yaciste yac´a ı yaci´ o yac´amos ı yacimos yac´ais ı yacisteis yac´an ı yacieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se yaciera yaciese yacieras yacieses yaciera yaciese yaci´ ramos e yaci´ semos e yacierais yacieseis yacieran yaciesen conditional yacer´a ı yacer´as ı yacer´a ı yacer´amos ı yacer´ais ı yacer´an ı future yacer´ e yacer´ s a yacer´ a yaceremos yacer´ is e yacer´ n a future yaciere yacieres yaciere yaci´ remos e yaciereis yacieren present participle past participle imperative singular imperative plural present yazco o yago yaces yace yacemos yac´ is e yacen present yazca o yaga yazcas yazca yazcamos yac´ is a yazcan 5.2.

4 -ducir infinitive basic forms of conducir conducir conduciendo conducido conduce conducid indicative mood imperfect preterit conduc´a ı conduje conduc´as ı condujiste conduc´a ı condujo conduc´amos ı condujimos conduc´ais ı condujisteis conduc´an ı condujeron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se condujera condujese condujeras condujeses condujera condujese conduj´ ramos conduj´ semos e e condujerais condujeseis condujeran condujesen conditional conducir´a ı conducir´as ı conducir´a ı conducir´amos ı conducir´ais ı conducir´an ı future conducir´ e conducir´ s a conducir´ a conduciremos conducir´ is e conducir´ n a future condujere condujeres condujere conduj´ remos e condujereis condujeren basic forms of decir infinitive decir present participle diciendo past participle dicho imperative singular di imperative plural decid indicative mood present imperfect preterit digo dec´a ı dije dices dec´as ı dijiste dice dec´a ı dijo decimos dec´amos ı dijimos dec´s ı dec´ais ı dijisteis dicen dec´an ı dijeron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se diga dijera dijese digas dijeras dijeses diga dijera dijese digamos dij´ ramos e dij´ semos e dig´ is a dijerais dijeseis digan dijeran dijesen present participle past participle imperative singular imperative plural present conduzco conduces conduce conducimos conduc´s ı conducen present conduzca conduzcas conduzca conduzcamos conduzc´ is a conduzcan .3 -decir (not decir.5. maldecir) infinitive basic forms of decir decir conditional dir´a ı dir´as ı dir´a ı dir´amos ı dir´ais ı dir´an ı future dir´ e dir´ s a dir´ a diremos dir´ is e dir´ n a future dijere dijeres dijere dij´ remos e dijereis dijeren infinitive present participle asiendo past participle asido imperative singular ase imperative plural asid indicative mood present imperfect preterit asgo as´a ı as´ ı ases as´as ı asiste ase as´a ı asi´ o asimos as´amos ı asimos as´s ı as´ais ı asisteis asen as´an ı asieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se asga asiera asiese asgas asieras asieses asga asiera asiese asgamos asi´ ramos e asi´ semos e asg´ is a asierais asieseis asgan asieran asiesen present participle diciendo past participle dicho imperative singular di imperative plural decid indicative mood present imperfect preterit digo dec´a ı dije dices dec´as ı dijiste dice dec´a ı dijo decimos dec´amos ı dijimos dec´s ı dec´ais ı dijisteis dicen dec´an ı dijeron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se diga dijera dijese digas dijeras dijeses diga dijera dijese digamos dij´ ramos e dij´ semos e dig´ is a dijerais dijeseis digan dijeran dijesen 5.3.3.3. to tell conditional dir´a ı dir´as ı dir´a ı dir´amos ı dir´ais ı dir´an ı future dir´ e dir´ s a dir´ a diremos dir´ is e dir´ n a future dijere dijeres dijere dij´ remos e dijereis dijeren 15 5.2 decir.1 asir.3. bendecir.3 -ir 5. to say. to seize basic forms of asir asir conditional asir´a ı asir´as ı asir´a ı asir´amos ı asir´ais ı asir´an ı future asir´ e asir´ s a asir´ a asiremos asir´ is e asir´ n a future asiere asieres asiere asi´ remos e asiereis asieren 5.

8 -venir 5.3.7 -salir infinitive basic forms of salir salir conditional saldr´a ı saldr´as ı saldr´a ı saldr´amos ı saldr´ais ı saldr´an ı future saldr´ e saldr´ s a saldr´ a saldremos saldr´ is e saldr´ n a future saliere salieres saliere sali´ remos e saliereis salieren basic forms of ir infinitive ir present participle yendo past participle ido imperative singular ve imperative plural id indicative mood present imperfect preterit voy iba fui vas ibas fuiste va iba fue vamos ´bamos ı fuimos vais ibais fuisteis van iban fueron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se vaya fuera fuese vayas fueras fueses vaya fuera fuese vayamos fu´ ramos e fu´ semos e vay´ is a fuerais fueseis vayan fueran fuesen present participle saliendo past participle salido imperative singular sal imperative plural salid indicative mood present imperfect preterit salgo sal´a ı sal´ ı sales sal´as ı saliste sale sal´a ı sali´ o salimos sal´amos ı salimos sal´s ı sal´ais ı salisteis salen sal´an ı salieron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se salga saliera saliese salgas salieras salieses salga saliera saliese salgamos sali´ ramos e sali´ semos e salg´ is a salierais salieseis salgan salieran saliesen 5.3.5 ir.5.3.6 -o´r ı basic forms of o´r ı o´r ı conditional oir´a ı oir´as ı oir´a ı oir´amos ı oir´ais ı oir´an ı future oir´ e oir´ s a oir´ a oiremos oir´ is e oir´ n a future oyere oyeres oyere oy´ remos e oyereis oyeren 16 infinitive basic forms of venir venir viniendo venido ven venid indicative mood imperfect preterit ven´a ı vine ven´as ı viniste ven´a ı vino ven´amos ı vinimos ven´ais ı vinisteis ven´an ı vinieron subjunctive mood imperfect:ra imperfect:se viniera viniese vinieras vinieses viniera viniese vini´ ramos e vini´ semos e vinierais vinieseis vinieran viniesen conditional vendr´a ı vendr´as ı vendr´a ı vendr´amos ı vendr´ais ı vendr´an ı future vendr´ e vendr´ s a vendr´ a vendremos vendr´ is e vendr´ n a future viniere vinieres viniere vini´ remos e viniereis vinieren infinitive present participle oyendo past participle o´do ı imperative singular oye imperative plural o´d ı indicative mood present imperfect preterit oigo o´a ı o´ ı oyes o´as ı o´ste ı oye o´a ı oy´ o o´mos ı o´amos ı o´mos ı o´s ı o´ais ı o´steis ı oyen o´an ı oyeron subjunctive mood present imperfect:ra imperfect:se oiga oyera oyese oigas oyeras oyeses oiga oyera oyese oigamos oy´ ramos e oy´ semos e oig´ is a oyerais oyeseis oigan oyeran oyesen present participle past participle imperative singular imperative plural present vengo vienes viene venimos ven´s ı vienen present venga vengas venga vengamos veng´ is a vengan . to go conditional ir´a ı ir´as ı ir´a ı ir´amos ı ir´ais ı ir´an ı future ir´ e ir´ s a ir´ a iremos ir´ is e ir´ n a future fuere fueres fuere fu´ remos e fuereis fueren 5.3.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful

Master Your Semester with Scribd & The New York Times

Special offer for students: Only $4.99/month.

Master Your Semester with a Special Offer from Scribd & The New York Times

Cancel anytime.