Tematická kartografie Úvod do předmětu

Přednáška z předmětu Tematická kartografie (KMA/TKA) Otakar Čerba Západočeská univerzita

Datum vytvoření dokumentu: 1. 9. 2005 Datum poslední aktualizace: 24. 9. 2012

Co se v předmětu Tematická kartografie naučím?

• • • • • •

Poznat mapu Zhodnotit mapu Interpretovat mapu Vytvořit mapu Vysvětlit používání mapy … a něco málo málo z historie i současnosti kartografie

Pestrý svět map

Mapa...
• ...je zmenšený generalizovaný konvenční obraz Země, nebeských těles, kosmu či jejich částí, převedený do roviny pomocí matematicky definovaných vztahů (kartografickým zobrazením), ukazující podle zvolených hledisek polohu, stav a vztahy přírodních, socioekonomických a technických objektů a jevů. (ČSN 730402 /národní definice/) • ...je zmenšené zevšeobecněné zobrazení povrchu Země, ostatních nebeských těles nebo nebeské sféry, sestrojené podle matematického zákona na rovině a vyjadřující pomocí smluvených znaků rozmístění a vlastnosti objektů vázaných na jmenované povrchy. (Mezinárodní kartografická asociace /ICA/)

Jak vytvořit mapu?

Jak vytvořit správnou mapu?
• Údajně až 80% map na celém světě je vyrobeno laiky a nejsou pravdivé...

Opravdu se jedná o Egypt? Je Írán skoro stejně velký jako Saúdská Arábie?

Proč nejsou vidět hranice Izraele?

Proč je použito větší písmo? K čemu vlastně tato mapa slouží? Ukazuje, že Izrael je naprosto nevýznamný a cizí prvek v arabském světe? Nebo, že je Izrael ohrožený arabskými sousedy a odůvodňuje potřebu vojenského zásahu?

Stadium of Hate
dokument BBC, 2012

CBC news, 14.9.2006

• An incorrect map and communications failure led to an Israeli air strike on a UN observer post that killed four peacekeepers, including a Canadian... • ..."The UN position — we had it as a Hezbollah target. This was an error."...said Israeli Foreign Ministry spokesman Mark Regev

iDNES.cz, 7.12.2006
Pětatřicetiletý James Kim, novinář ze San Franciska, se s manželkou a dvěma dcerami vydal na rodinné prázdniny na severozápad Spojených států. Při cestě zpátky je však v oregonských horách zastihla divoká sněhová bouře. James Kim špatně odbočil a dostal se na odlehlou vedlejší silnici. Takové bývají přes zimu často neprotažené. Auto uvízlo ve sněhu a nebylo možné s ním hnout. James, jeho žena Kati a dvě malé dcery měli jen omezené zásoby jídla. A tak se otec rozhodl, že dojde pro pomoc. Manželce slíbil, že se za pár hodin vrátí. Kati čekala devět dní. Zpočátku ještě mohla použít topení v autě, ale po čase samozřejmě došel benzín. Aby zahřála děti, pálila mladá žena pneumatiky. Nakonec se dočkala záchranářů. Její manžel bohužel takové štěstí neměl. Policisté ho našli o pár dní později. Jeho mrtvé tělo leželo necelý kilometr od auta, ale policie zjistila, že muž celkem ušel asi jedenáct kilometrů.

iDNES.cz, 7.12.2006
Pětatřicetiletý James Kim, novinář ze San Franciska, se s manželkou a dvěma dcerami vydal na rodinné prázdniny na severozápad Spojených států. odbočení mohla být je však v Důvodem špatného Při cestě zpátky oregonských horách zastihla divoká sněhová bouře. James Kim chyba v aplikaci Google Maps. Rodina špatně odbočil a dostal se na odlehlou vedlejší silnici. Takové Jamese Kima použila pro návrat domů bývají přes zimu často neprotažené. Auto uvízlo Yahoo cestu Bear Camp Road. Programy ve sněhu a nebylo možné s ním hnout. MapQuest doporučují jinédvě malé dcery měli Maps a James, jeho žena Kati a trasy a jen omezené zásoby jídla. A tak označují cestu Bear dojde pro silniční mapy dokonce se otec rozhodl, že pomoc. Manželce slíbil, že za za pár hodin vrátí. zimě. Camp Road se neprůjezdnou v Kati čekala devět dní. Zpočátku ještě Maps trasu Bear Campautě, ale po čase Google mohla použít topení v Road samozřejmědoporučují. došel benzín. Aby zahřála děti, pálila mladá žena pneumatiky. Nakonec se dočkala záchranářů. Její manžel bohužel takové štěstí neměl. Policisté ho našli o pár dní později. Jeho mrtvé tělo leželo necelý kilometr od auta, ale policie zjistila, že muž celkem ušel asi jedenáct kilometrů.

Official: Maps outdated
A U.S. official told CNN Sunday that the initial target suggestion that led to the bombing of the Chinese Embassy in Belgrade came from the CIA. But the official pointed out that the initial suggestion was reviewed at dozens of levels, both in the Pentagon and at NATO, before the target was assigned. This process, which could include the Joint Staff, U.S. European command and NATO planners, is designed to ensure the object being targeted is not near schools, hospitals, embassies or other sensitive areas. This time, the official said, the process failed. Contributing to the problem, CNN was told, were the maps for the area. All available maps for the area showed the Chinese Embassy in its former location and not its current location, where it has been for about four years. China joined a chorus of voices from Russia and Yugoslavia calling for an end to the bombing. But officials from NATO nations repeated their assertion that the air campaign would continue until the safe return of Kosovo refugees can be assured. "NATO's air campaign ... has continued and will continue again next week, and we will continue for as many weeks after that as we need to complete the task," British Armed Forces Minister Doug Henderson said.

Kartografie jako součást skupiny geověd

• Geotechnologie představují jednu ze tří nejdynamičtějších oblastí světové ekonomiky (společně s biotechnologiemi a nanotechnologiemi). • Například NASA v nejbližších třech letech bude potřebovat 7 000 specialistů v oblasti geověd.

• Kartografie je moderní → Google Maps, média, navigace • Kartografie – obrovské business příležitosti • Kartografové musí být partnery pro technology a informatiky → rozdělení práce • Trendy – web 2.0, Earth viewers, multimédia → přesto jsou základy kartografie stejné

Kartografie je v nejlepší situaci za posledních 100 let

Prezident ICA 19. kartografická konference

Georg Gartner