You are on page 1of 7

Универзитет у Београду

Учитељски факултет

ПИСАНА ПРИПРЕМА ИЗ МЕТОДИКЕ НАСТАВЕ


СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ

Студент:
Асистент: Вишња Мићић
Професор : др Вук Милатовић
ОПШТИ ПОДАЦИ:
Студент:
Основна школа:
Разред и одељење: I/5
Учитељ ментор:
Час по реду: четврти
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ:
Наставна тема: Епика
Наставна јединица: Неће увек да буде први, Александар
Поповић
Наставна област: Књижевност
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Подстицање ученика на свестрано
разумевање, доживљавање и тумачење
драмског текста Неће увек да буде први,
Александар Поповић. Упознавање
ученика са одликама драмског текста
(дидаскалије).
Задаци часа:
-Образовни: Доживљавање, разумевање и увођење у
тумачење књижевно-уметничког текста.
Усвајање нових речи и богаћење
речника.
Усвајање знања о основним
карактеристикама драмског текста
(дидаскалије).
-Функционални: Развијање способности за свестрано
тумачење и вредновање књижевног дела.
Подстицање ученика на стваралачки рад
читањем драмског текста по улогама.
-Васпитни: Развијање љубави према књижевности
као уметности.
Развијање потребе за читањем.
Подстицање ученика на развијање
правилног обрасца понашања.
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни.
Наставне методе: Метода усменог излагања, метода
разговора, метода рада на тексту
Наставна средства: Касетофон (звучни запис)
Уџбеник: Јоксимовић, С. (2007), Нови Буквар,
Едука, Београд
Литература: Лекић, Ђ. (1993), Методика разредне
наставе, Нова просвета, Београд
Николић, М. (1992), Методика наставе
српског језика и књижевности, ЗУНС
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ

Емоционално интелектуална припрема ученика: 1 минута

Најава наставне јединице: 2 минут

Изражајно читање текста (глума драмског текста): 4 минута

Психолошка пауза: 1 минут

Разговор о непосредном доживљају: 3 минута

Тихо усмерено читање: 5 минута

Анализа непознатих речи и израза: 2 минута

Анализа текста: 20 минута


-карактеризација ликова

Самостални стваралачки рад: 6 минута


и синтеза (уопштавање)

Домаћи рад: 1минута


ТОК ЧАСА

Емоционално-интелектуална На почетку часа да бих ученицима


припрема приближила појам драмског текста, правим
атмосферу као у позоришту. Пуштам
ученицима касету са правилима понашања у
позоришту. (Прилог 1.) Сврха тога је да
ученици испоштују оно што су чули на касети
и науче како треба да се понашају у
позоришту.
Најава наставне јединице Затим кажем ученицима да ће сада гледати
представу Неће увек да буде први. Записујем
наслов на табли, Неће увек да буде први,
Александар Поповић. Кажем ученицима да
запишу наслов у свеске.
Изражајно читање (глума Након најаве ученици ће видети
драмског текста) импровизацију драмског текста Неће увек да
буде први. Глумим улогу маме у овом тексту,
са још двоје колега који ће глумити сина и
ћерку. На овај начин ће ученици стећи прави
утисак о драмском тексту.
Психолошка пауза Након завршетка остали глумци се повлаче,
дајем ученицима мало времена да среде своје
утиске о томе шта су видели.
Разговор о непосредном Да бих сазнала први утисак ученика питам их
доживљају и утисцима -О чему сте размишљали док сте гледали ову
представу? Шта вам се допало? Шта вам је
било занимљиво? Ко вам се највише допао у
овој породици? Видела сам осмехе на вашим
лицима?! Зашто сте се осмехивали? (уколико
ученицима буде смешно)
Тихо усмерено читање Кажем ученицима да свако за себе прочита
овај текст. Дам им упутство да подвуку у
тексту речи које су им непознате, и обрате
пажњу на то колико су ова деца послушна.
Такође им кажем да означе звездицом (*)
реченицу где мама пита ко ће да оде по дрва.
Саопштим ученицима да се текст налази у
Буквару на 105. страни.
Анализа непознатих речи Ученици ми саопштавају које су им речи
непознате. Могућ фонд речи (Прилог 2.) Када
ми ученици саопште непознату реч,прво
прочитамо реченицу у којој се та реч налази,
питам их да ли неко зна шта та реч значи, па
ако не, онда заједно утврђујемо значење те
речи.
Анализа текста Питам ученике:
О чему говори овај текст? Уколико ученици
понуде одговарајућу тему записујем је на
табли, а уколико немају свој пример записују:
Свађа брата и сестре.
Које ликове имамо у овој причи?
Шта је мама тражила од деце када их је први
пут позвала? Да ли су се деца обрадовала?
Зашто? Шта мислите има ли нечег тешког у
томе што је мама тражила од њих? Ко се први
јавио? Зашто се брат јавио први? Зашто је
желео да буде први? Шта је сестра рекла када
се брат први јавио? Како се она тада осећала?
Да ли је брату било жао? Како се он понашао?
Ученици треба да схвате да је брат себичан
и да се труди да уради само ствари које воли
и не жели да их дели нисаким.
Шта је мама после тога питала децу? Ко се
сада први јавио? Зашто је брат журио да се
први јави? Да ли му је било тешко да уради
оно што је мама од њих тражила? Како је
сестра сада реаговала на то што њен брат
жели да поједе и половину поморанџе? Брат
жели опет све за себе и не обазире се на
сестру, што потврђује његов себичлук.
Како се зову брат и сестра?
Шта би сте ви урадили да сте на месту Владе
и Милице? Зашто? Да ученици схвате да се
Влада и Милица не понашају како треба.
Шта је на крају мама тражила да ураде Влада
и Милица? Ко се сада први јавио? Зашто се
нико није јавио? Зашто се Влада сада није
јавио? Зашто сада није желео да буде први?
Зашто Влада ово што је мама тражила од њих
жели да препусти својој сестри? Да ли је
Влада волео да иде за дрва као што воли
поморанџе и фил за торту? Сврха ових
питања је да ученици схвате да Влада ради
само оне ствари које воли, и да када треба да
помогне мами око кућних послова не такмичи
се са сестром, као када су у питању
слаткиши.

Како је Влада решио ко ће да послуша маму?


Карактеризација лика Шта ви мислите ко би требало да помогне
мами и оде по дрва? Зашто? Да ли је Влада то
урадио? Да ли он поступа добро или не? Шта
нам говори то што Влада хоће сам да поједе
фил за торту и половину поморанџе? А шта
нам говори то што не жели да оде по дрва?
Схватају карактерне особине главног лика
драмског текста.
Да ли ви са вашим братом или сестром делите
чоколаду? А да ли такође делите и послове
које имате да обавите у кући? Ученици пореде
своје понашање са понашањем Владе и
Милице. Закључимо да брат и сестра треба
све да деле, послове које треба да обаве у
кући и слаткише. Затим Влада излази пред
ученике и каже им да је погрешио и да ће од
сада све делити са сестром и одлази да са њом
подели поранџу.
Кажем ученицима да погледају у тексту коју
су реченицу означили звездицом (*). Шта се
Језик и стил догодило када је мама питала децу ко ће да
оде у подрум по дрва? Како знамо да су
ћутали? Шта пише у загради? Хајде да се
сетимо, да ли су глумци изговарали ту реч
када су глумили? Закључујемо да се речи које
се налазе у заградама не изговарају већ
помажу глумцима . Сврха ових питања је да
ученици схвате карактеристике дидаскалија.

Самостални стваралачки рад и Кажем ученицима да ће сада они бити


синтеза (уопштавање) глумци, изаберем три ученика и поделим им
улоге. Ученици ће бити маскирани у
зависности од улоге и добити цео текст, али
ће део који они треба да причају бити обојен
истом бојом да би могли да прате ток своје
улоге.
Домаћи задатак За домаћи задатак дајем ученицима да
илуструју сцену из текста која им се највише
свидела.
Прилог 1.

Звучни запис : Молимо вас да у току представе седите право, не причате, не


грицкате семенке, не грицкате нокте, не режете оловке, не листате књиге,
искључите мобилни телефон! Уживајте у представи!

Прилог 2.

Могући фонд речи:


-фил за торту-слатки крем од кога се прави торта
-победник-неко ко први нешто уради
-грабљив-неко ко жели све за себе

Изглед табле

Неће увек да буде први,


Александар Поповић

Тема: Свађа брата и сестре.

You might also like