You are on page 1of 14

Connection Ref.(07.1-MC splice COL.-BE.

)-02 Rv-00
Project :
COLUMN/BEAM TO COLUMN/BEAM SPLICE CONNECTION
1.0 SCOPE
This worksheet assesses the adequacy of the splice moment connection column to column
splice plates.

REFERENCES:
Ref [1] : AISC Steel Construction Manual, AISC, 9th Edition bpw A1
-

Ref [2] : AWS D1.1/D1.1 M:2010, Structural Welding Code- Steel epw
pw pw pw pw pw pw pw
epw
Ref [3] : ASTM A572-GR50

ew
ef
Ref [4] : AISC Vol. I I , ( ASD ) Connections

ew gw gw gw
2.0 INPUTS

gf
gf
gf
ef
2.1 LOADING

dpw
tsp
dpf

gf ef
Consider full flange tension capacity

gf
Px = 0.6FyxAfng = 0.6 x 0.345 x 21600

gf
= 4471.2 kN Axial Load

ef
n2 n1 n2
Consider full web shear capacity
Py = 0.4FyxAweb = 0.4 x 0.345 x 17632
= 2433.22 kN Shear
Consider full moment capacity
Mz = 0.6Fy x zxc = 0.6 x 0.345 x 12571795 / 1000
= 2602.36 kN'm Bending tpf2
epf

tpw
2.2 MEMBERS
bpf2
pf2

Column Size = H 1000 X 300 X 19 X 36


pf1
bpf

pf2

2.3 MATERIAL SPECIFICATION


epf

tpf1

Beam / Col = ASTM A572-GR50


Plate = ASTM A572-GR50
Bolts = A490M
Electrode = E70XX

2.4 MATERIAL STRENGTH

Fy = 50 ksi Specified minimum yield stress of connecting plt.


= 0.345 Kn/mm2 Table 3, Ref[3]
Fu = 65 ksi Specified minimum tensile strength of connecting plt.
= 0.449 Kn/mm2 Table 3, Ref[3]
Fye = 50 ksi Specified minimum yield stress of connecting elements
= 0.345 Kn/mm2 Table 3, Ref[3]
Fue = 65 ksi Specified minimum tensile strength of connecting elements
= 0.449 Kn/mm2 Table 3, Ref[3]
Fexx = 70 ksi Minimum tensile strength of weld metal
= 0.483 Kn/mm 2

Fvb = 40 ksi Allowable stress for A325M bolts in shear Table I-D, Ref[1]
= 0.276 Kn/mm2
Ftb = 54 ksi Allowable stress for A325M bolts in tension Table I-A, Ref[1]
= 0.373 Kn/mm2

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 1 OF 14


Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 2 OF 14
2.5 DIMENSIONS (see Fig.-01)

hc = 1000 mm Column height


bfc = 300 mm Column Flange width
twc = 19 mm Column Web thickness
tfc = 36 mm Column Flange thickness
hwc = 928 mm Column Web height
sxc = 628590 cm4 Sec. moment of inertia
= 6285897557 mm4
zxc = 12572 cm3 Sec. modulu
= 12571795 mm3
bpw = 750 mm Plate width Assumed as per bolt arrangement ok IF(bp<(hwc-50),"ok","check"
dpw = 510 mm Plate height Assumed as per bolt arrangement
bpf = 300 mm Plate length Assumed as per bolt arrangement ok IF(bp2<=(bfc),"ok","check")
dpf = 1110 mm Plate height Assumed as per bolt arrangement
bpf2 = 110 mm Plate width Assumed as per bolt arrangement ok IF(G72<=(0.5*bfc-twc-30),ok,check)
tpw = 25 mm Assumed web plate thickness
tpf1 = 30 mm Assumed outer flange plate thickness
tpf2 = 30 mm Assumed inner flange plate thickness

2.6 BOLT & WELD DETAIL


db1 = 24 mm Nominal diameter of web bolts
dh1 = 26 mm Hole diameter
db2 = 30 mm Nominal diameter of flange bolts
dh2 = 32 mm Hole diameter
pw gw

n1 = 16 Nos. 8 X 2 Ww X LW No of bolts in web each side


pf gf

n2 = 10 Nos. 2 X 5 Wf X Lf No of bolts in one flange each side


ef = 75 mm See Fig.-01
gf = 100 mm See Fig.-01
gf Nos. = 4 Nos. See Fig.-01
ew = 75 mm See Fig.-01
gw = 100 mm See Fig.-01
gw Nos. = 1 Nos. See Fig.-01
epw = 60 mm See Fig.-01
pw = 90 mm See Fig.-01
pw Nos. = 7 Nos. See Fig.-01
epf = 55 mm See Fig.-01
pf1 = 190 mm See Fig.-01
pf1 Nos. = 1 Nos. See Fig.-01
pf2 = 0 mm See Fig.-01
pf2 Nos. = 0 Nos. See Fig.-01
tsp = 10 mm See Fig.-01
E = 200000 Pa Modulus of Elasticity of steel
Bolt Type = X (N, X, or SC) This program assumes the following bolt type:
N = Bearing bolt with threads included in shear plane
X = Bearing bolt with threads excluded from shear plane
SC = Slip-Critical bolt

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 3 OF 14


END OF INPU T

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 4 OF 14


3.0 OUTPUTS

CALCULATIONS
3.1 CHECK FOR BOLTS IN SHEAR
3.1.1 CHECK FOR FLANGE BOLTS IN SHEAR
Ff1 = (Mz / (hc-tfc) Flange force
= 2602 x 1000 / ( 1000 - 36 ) = 2699.5 kn
Ff2 = Px / 2 = 4471.2 / 2 = 2235.6 kn
Ff = MAX(Fft1,Fft2) = 2699.5 kn
n sh = 2n 10 Nos Bolt number in shear area
Vs F
= f sh /n 2699.5 / 10 = 270.0 or 135.0 Kn Single/Double Shear in each bolt
Ab2 = Pixdb1^2 / 4 = 1.096 in 2

Vallowable = Fvb x Ab = 40 x 1.096 = 43.825 kips Table I-D, Ref[1]


= 194.9 kn
Check = IF(V s
< V allowable
,"Ok","Not ok") = Ok

3.1.2 CHECK FOR WEB BOLTS IN SHEAR

Ab2 = Pixdb1^2 / 4 = 0.701 in2


Vs = 0.5 Py/n1 0.5 x 2433.2 / 16 = 76.0 Kn Double Shear in each bolt
Vallowable = Fvb x Ab1 = 40 x 0.701 = 28.048 kips Table I-D, Ref[1]
= 124.8 kn
Check = IF(V s
< V allowable
,"Ok","Not ok") = Ok

3.2 CHECK FOR PLATE THICKNESS


3.2.1 CHECK FLANGE PLATE THICKNESS
Ft = 0.6 Fy x Anet flang plates = 0.6 x 0.345 x 15472 = 3203 kn

Check = IF(Ff < Ft,"Ok","Not ok") = Ok

3.2.2 CHECK WEB PLATE THICKNESS

Fv = 0.4 Fy x Anet web plates = 0.4 x 0.345 x 27100 = 3739.8 kn

Check = IF(Py< Fv ,"Ok","Not ok") = Ok

3.3 CHECK FOR BEARING STRENGTH


3.3.1 FLANGE PLATES BOLT HOLES
Pf = 135.0 Kn Shear in each bolt
Pfp = 1.2 F u
xd b
xtp2 = 322.92 kn J3-1, Ref[1]

Check : if ( Pf < Pfp ) "OK","Not OK" = OK

3.3.2 WEB PLATES BOLT HOLES

Pwb = Py / n1 = 304.2 Kn Shear in each bolt


Pwp = 1.2 Fuxdbxtp1 = 322.92 kn J3-1, Ref[1]

Check : if ( Pwb < Pwp ) "OK","Not OK" = OK

3.3.3 COLUMN FLANGE BOLT HOLES

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 5 OF 14


Pf = 135.0 Kn Shear in each bolt
Pf = 40.0 kips = 177.92 kn Table I-E, Ref[1]

Check : if ( Pf < Pf ) "OK","Not OK" = OK

3.4 BLOCK SHEAR STRENGTH


3.4.1 WEB TEAR-OUT
RBS = 0.30 AvFu + 0.50 AtFu Sect. J4, Ref[1]
Av = 2 (twc)x(gw nos*gw+(2*(ef-0.5dh1) Net shear area
= 2 x 19 x 224 = 8512 mm2
At = (twc)x(nw-1*pw-nw*dh1) = 19 x 422 Net tension area
= = 8018 mm 2

RBS = 0.3 x 8512 x 0.449 + 0.5 x 8018 x 0.449 = 2943.3 kn

Check = IF(Py< RBS ,"Ok","Not OK") = Ok

END OF OUTPU T
4.0 DESIGN SUMMARY
(See Fig-01)
H1000X300X19X36
bpw = 750 mm bpw A1
-
dpw = 300 mm pw pw pw pw pw pw pw
epw epw
bpf = 1110 mm
dpf = 110 mm

ew
ef

bpf2 25
ew gw gw gw
gf

tpw = 25 mm
gf

tpf1 = 30 mm
ef gf

tpf2 = 30 mm dpw
tsp
dpf

db1 = 24 mm
gf ef

dh1 = 26 mm
db2 30 mm
gf

dh2 32 mm
gf

n1 = 16 Nos.
ef

nwc = 8 Nos. column n2 n1 n2


nwr = 2 Nos. rows
n2 = 10 Nos.
nfc = 2 Nos. column
nfr = 5 Nos. rows
Bolt Type = X (N, X, or SC)
ef = 75 mm
gf = 100 mm tpf2
epf

gf Nos. = 4 Nos.
ew = 75 mm tpw
bpf2
pf2

gw = 100 mm
gw Nos. = 1 Nos.
pf1
bpf

epw = 60 mm
pf2
epf

tpf1
Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 6 OF 14
tpw

bpf2
pf2
pf1
bpf

pf2
pw = 90 mm
pw Nos. = 7 Nos.

epf
tpf1
epf = 55 mm
pf1 = 190 mm
pf1 Nos. 1 Nos.
pf2 0 mm
pf2 Nos. 0 Nos.
tsp = 10 mm END OF DESIGN

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 7 OF 14


A1
-

pw
epw
ew
ew gw gw gw

dpw

n1 n2

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 8 OF 14


Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 9 OF 14
ok","check"

-twc-30),ok,check)

each side

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 10 OF 14


Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 11 OF 14
n shear area
e Shear in each bolt

in each bolt

Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 12 OF 14


Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 13 OF 14
Per AISC 9th Edition Manual (ASD) 14 OF 14