You are on page 1of 4

Школа:

Наставни предмет: Математика

Разред: Пети

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 125

Наставна тема: Разломци


Наставна јединица: Примена једначина у вези са множењем и дељењем
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Примена једначина на решавање проблемских задатака
Ученици треба да:
 утврде решавање једначина у скупу Q0+;
 умеју да математичке садржаје у текстуалним задацима изразе
једначинама;
Образовни задаци:  умеју да примене знање о рачунским операцијама у
сложенијим изразима;
 утврде правила множења и дељења разломка у децималном
a
запису декадном јединицом и у облику .
b
Ученици треба да:
 усаврше вештину брзог и тачног рачунања;
 развијају способност да закључују по аналогији;
 развијају вештине и способности решавања проблемских
Функционални задатака;
задаци:  развијају логичко, аналитичко и процедурално (алгоритамског)
мишљења;
 применом мисаоних операција, нарочито апстракције и
генерализације, развијају способности за индуктивни облик
закључивања.
Васпитни задаци: Ученици треба да развијају:
 концентрацију;
 способност за упоран и предан рад;
 поступност и систематичност у раду;
 тачност, прецизност и уредност у раду;
 позитиван однос према математици и уважавање математике
као подручја људске делатности;
 самопоуздање и поверење у властите математичке
способности;
 навику самоконтроле и критичког мишљења.
Кључни појмови: -
Образовни
MA2.2.5.
стандарди:
Облици рада: Индивидуални
Наставне методе: Дијалошка
Наставна средства: Уџбеник, Збирка, табла, креда (фломастери)
Место извођења
Кабинет за математику
наставе:
Корелација: Географија
 Н. Икодиновић, С. Димитријевић, С. Милојевић, Н. Вуловић,
Математика 5, уџбеник за пети разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
 Н. Икодиновић, С. Димитријевић, С. Милојевић, Н. Вуловић,
Литература и Математика 5, збирка задатака са решењима за пети разред
додатни материјал основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
за наставнике:  Н. Икодиновић, С. Димитријевић, С. Милојевић, Н. Вуловић,
Приручник за наставнике математике у петом разреду
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
 М. Вајукић, Р. Павлићевић, Знам за више – Математика 5,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
 Н. Икодиновић, С. Димитријевић, С. Милојевић, Н. Вуловић,
Математика 5, уџбеник за пети разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
Литература и
 Н. Икодиновић, С. Димитријевић, С. Милојевић, Н. Вуловић,
додатни материјал
Математика 5, збирка задатака са решењима за пети разред
за ученике:
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
 М. Вајукић, Р. Павлићевић, Знам за више – Математика 5,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.

Напомене:
ТОК ЧАСА
Уводни део часа:
(5 минута) Анализа домаћег задатка.

Главни део часа: 1 2


1. Који број треба додати збиру бројева 2 и 3 да би се добио
(35 минута) 5 3

2 3
број једнак разлици бројева 8 и1 ?
3 5
1 3
2. Који број треба поделити разликом бројева 5 и 4 да се
2 4
добије број реципрочан броју 7,5?
17
3. Ако неког броја износи 136, који је то број?
19
4. У суду је било 33l млека. Када је из тог суда напуњено неколико
боца од по 2l , у суду је остало 7l млека. Колико је таквих боца
напуњено?
5. Када је пешак прешао четвртину свог пута и још 5km , остала му
је трећина пута и још 10km . Колика је дужина целог пута?
6. Аца је замислио један број. Затим га је увећао 4,5 пута, па
добијени број умањио за 12,3 и добио број 5,7. Који је број
замислио Аца?
Завршни део часа: Домаћи задатак:
(5 минута)
1
1. 11 неког броја износи 700. Који је то број?
9
2. Јато гусака наиђе на усамљену гуску. „Здраво, сто гусака“, рече
она. „Да нас је још оволико и половина и четвртина и ти са нама,
било би нас тачно сто“, одговорише гуске. Колико је било гусака?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

.05.2012.
Примена једначина у вези са множењем и дељењем – утврђивање

1 2
1. Који број треба додати збиру бројева 2 и 3 да би се добио број једнак разлици
5 3

2 3
бројева 8 и1 ?
3 5
1 3
2. Који број треба поделити разликом бројева 5 и 4 да се добије број реципрочан
2 4
броју 7,5?
17
3. Ако неког броја износи 136, који је то број?
19
4. У суду је било 33l млека. Када је из тог суда напуњено неколико боца од по 2l , у суду
је остало 7l млека. Колико је таквих боца напуњено?
5. Када је пешак прешао четвртину свог пута и још 5km , остала му је трећина пута и
још 10km . Колика је дужина целог пута?
6. Аца је замислио један број. Затим га је увећао 4,5 пута, па добијени број умањио за
12,3 и добио број 5,7. Који је број замислио Аца?

ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
1
1. 11 неког броја износи 700. Који је то број?
9
2. Јато гусака наиђе на усамљену гуску. „Здраво, сто гусака“, рече
она. „Да нас је још оволико и половина и четвртина и ти са нама,
било би нас тачно сто“, одговорише гуске. Колико је било
гусака?

You might also like