You are on page 1of 8

Historia zhvillohet ne nje qytet te Hungarise

dhe tregon per aventurat e nje bande te


formuar nga disa shoke . Banda e tyre u quajt
“ Djemte e Rruges Pal ” Ne lagjen e tyre kishte
nje shesh plot me kollona druri dhe shtigje qe
percaktonin nje labirint te vertete . Ne qender
te sheshit kishte nje shtepi te vogel . Djemte e
kishin kthyer ate shesh ne boten e tyre te
vogel ku ata luanin gjithmone. Secili prej
djemve kishte grada ushtarake pervec te voglit
Nemecek i cili ishte ushtari i vetem qe i bindej
urdherave te komandanteve te tij por
asnjehere me merzi. Por keta djem kishin nje
armik shume te forte i cili quhej Ceko Aci por
dhe banda e tij e keqe. Keta ishin disa djem
trupmedhenj dhe me te medhenj ne moshe.
Ceko Aci dhe banda e tij kerkonin fushen e
djemve te rruges Pal per ta bere te tyren. Por
per djemte e vegjel ajo fushe e bukur me
shume peme ishte “atdheu” i tyre. Per te
mbrojtur fushen djemte e vegjel te rruges Pal
kaluan shume aventura . Per keto arsye i vogli
Nemecek u semur shume keq nga nje
semundje shume e rende e cila i rrezikonte
vdekjen. Djemte e Rruges Pal dhe Ceko Aci
me banden e tij bene nje lufte ne te cilen ai qe
do ta fitonte do te mbate atr fushe . Djemte e
Rruges Pal luftuan me shume mundim dhe me
zemer dhe keshtu ata arriten ta fitonin ate
beteje te lodhshme. Ne fund i gjori Nemecek i
vogel vdiq nga ajo semundje e rende dhe
sheshi per te cilen ai u semur kishte kaluar
caste te veshtira , do te prishej dhe do te
ndertohej nje pallat.
Pjesa ime e preferuar eshte kur Nemeceku i vogel
bente xhiro neper park kur papritur ate fillon ta ndjek
Hektori i cili ishte nje qen dhe ai pa Ceko Acin ne
maje te keshtjelles qe Nemeceku me shoket e tij e
kishin ndertuar . Kjo pjese mua me pelqen shume
sepse aty Nemeceku tregohet nje djale mjaft trim
dhe i zgjuar por gjithashtu edhe i shkathet.
Nemeceku ne kete pjese tregohet i ndershem sepse
i tregon ato qe pa por pa krijuar ndonje gje tjeter te
cuditshme.
Femijeria eshte koha me e bukur e jetes
, prandaj duhet ta jetosh sa me bukur qe
te jete e mundur.

Une mendoj se “Djemte e Rruges Pal ”


eshte nje liber shume i bukur dhe me
shume domethenie .
Nemeceku, i sjellshem, i guximshem,i vogel.
Ceko Aci, i pa edukuar,me i madh.
Banda qe u quajt djemt e rruges pale,te sjellsheme,
te guximshem,te forte,te medhenj.
Banda e Ceko Acit,e lige,te medhenj, te forte,te pa
edukuar sic duhet.
Ngjarja zhvillohet nne rrjedhe kronologjike.

Autori te jep shume emocion kur flet .Ai flet me


shume fjali te gjata por edhe fjali te shkurtra.

Mua ky autor me ka lene shume pershtypje te mira


sepse ai kur flet te jep shume emocion.Ai perdor
edhe fjali te gjata dhe fjali te shkurtra per ta kuptuar
me mire lexuesi.
Cili – Cila eshte? C‘ndien?
Meneceku eshte me i Ai ndjen gezim per ato
vogli nga djemte.Ai eshte veprime qe ben.
12 vjec .Ai ishte me i Meneceku ndihet shume
shkurteri dhe me i dobeti. krenar per veprimet e
tyre.
Si vepron? Mendimi im per te?
Ai i bindet cdo urdheri qe i Une mendoj se
jepet.Ai cdo urdher qe i meneceku ka vepruar
jepnin ai i bente te gjitha shume mire.Ai kia bere
pa pertese. shume veprime te mira.

Pikat e dobeta? Pikat e forta?


Meneceku ishte shume i Meneceku ishte shume i
dobet fizikisht.Ai ishte i pa guximshem.Ai ishte i
kujdesshem.Ai ishte sjellshem.Ai i bente gjerat
shume i shkurter. pa pertese.

Mua ky autor me ka lene shume pershtypje te mira


sepse ai kur flet te jep shume emocion.Ai perdor
edhe fjali te gjata dhe fjali te shkurtra per ta kuptuar
me mire lexuesi.