You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА НАСТАВНОГ ЧАСА

ОШ „Светозар Милетић“ Земун


Зоран M. Тодић
ПРЕЗИМЕ И ИМЕ НАСТАВНИКА:
РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: V ДАТУМ: ЧАС ПО РЕДУ: 1, 2
НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Техничко и информатичко образовање
НАСТАВНА УВОД У ТИО
ТЕМА
НАСТАВНА Природни ресурси на Земљи: материја, енергија, простор, време. Утицај технике на живот на Земљи
ЈЕД.
Да се ученици упознају са природним ресурсима на Земљи: материја, енергија, простор, време. Даље да
ЦИЉ ЧАСА упознају утицај технике на живот на Земљи. Ученици упознају основне појмове и области изучавања у
предмету техничко и информатичко образовање.
Образовни:( да упозна технику и начин производње, материјале, нова техничка достигнућа, уређаје и
апарате које употребљава, основе техничких наука, стекне стваралачке способности, способност
посматрања, техничког мишљења)
ЗАДАЦИ Васпитни: (развија позитиван став о раду, позитивне особине личности, развија смисао за рад у
ЧАСА колективу, развија другарство и пријатељство)
Функционални: (које спознајне способности и форме мисаоног процеса развијамо у конкретним
условима наставног процеса) Разликује, Примењује, Одређује, Графички представља

Уводни час Провера и оцењивање


Обрада новог градива Писмени задатак
ТИП ЧАСА Утврђивање градива Контролни задатак
Систематизација теме Говорна вежба ...

ОБЛИК Фронтални рад Индивидуални рад


НАСТАВНО Групни рад Комбиновани рад
Рад у пару
Г РАДА
1.ВЕРБАЛНЕ методе- МОНОЛОШКА(предавање приповедање, описивање,образлагање, објашњ.),
ДИЈАЛОШКА(разговор,дискусија..)
2.РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА (хеуристички приступ)
3.РАД НА ТЕКСТУ,ПИСАНИ И ГРАФИЧКИ РАДОВИ
НАСТАВНЕ 4.ДЕМОНСТРАТИВНЕ (цртање, шеме, слике)
МЕТОДЕ 5.ПРАКТИЧНИ РАД (лабор. Вежбе)
6.ИГРОВНЕ АКТИВНОСТИ
7.МЕТОДА ИСТРАЖИВАЧКОГ РАДА УЧЕНИКА
8.КОМБИНОВАНА МЕТОДА
1 ТЕКСТУАЛНА (штампани и писани текстови
2.ВИЗУЕЛНА (предмети, фотографије, цртежи, карте, слике..)
НАСТАВНА 3.АУДИТИВНА (звучни ефекти )
СРЕД. 4.АУДИО-ВИЗУЕЛНА (дијафилм, филм, ТВемисија, касете, настава уз помоћ рачунара..)
5.МАНУЕЛНА (разноврсни алати, инструменти, апарати, предмети..)
6.ПОМОЋНО ТЕХНИЧКА (разноврсне табле, апликатори...)
УРЕЂАЈИ И
Присутан алат у кабинету, модели, макете
ПОМАГ.
ИЗВОРИ Уџбеник, нтернет, презентације
КОРЕЛАЦИ
Физика, Математика, Ликовно, Хемија, Историја, Географија,
ЈА
ЕВАЛУАЦИ Процесе праћења, провјеравања и вредновања називамо – евалуацијом (franc. evaluation),
ЈА утврђивању остваривости циљева и задатака наставе и учења
Ученика - посматра; сарађује; примењује; игра се; проналази; истражује; организује; планира;
АКТИВНОС решава проблеме; описује; процењује; уочава; прати; бележи; експериментише;
ТИ сакупља; ствара
Наставника - планира; организује; објашњава; демонстрира; води; коригује; прати; мотивише;
реализује; процењује; вреднује
ТОК ЧАСА: ( навести најбитније моменте уводног, централног и завршног дела часа, вежбе, домаће задатке и
др.)

Уводни део часа: (5-10 мин)...има улогу припреме и ангажовања за извршавање задатака који предстоје, а
може бити:
- садржајна (остварује се понављањем знања која су стечена у школи, анализом искустава ученика, локацијом
наставне јединице ангажовати свест ученика да сами закључују шта треба научити)
- психолошка (дидактички елемент који ангажује интелектуалне снаге и своди се на: 1. мобилизацију пажње
(најавом циља и постављањем проблема) 2. мотивацију (варирају се различите методе, постављају се питања
у току излагања и примењују се очигледна наставна средства), а индиректна мотивација се постиже причом о
могућности запослења и положаја у друштву
- техничка (своди се на припрему алата, прибора, материјала који су неопходни за извођење наставне грађе
или вежбе)
Наставник доводи у везу окружење ученика код куће, на улици, у школи са техником и
технологијама, простором, енергијом и временом. Подстиче ученике да кажу своја размишљања на
тему техничког и информатичког образовања и искажу шта они очекују од овог предмета.
Пореди неко време у којему је наставник радио и живео када је техника и технологија била на
нижем степену развијености (пут Београд – Ниш, фића, застава 101…данас; Радио; Програми на ТВ-
у; Телефони; Ел. струја-лампа, цртани филмови, рачунари…). Ова поређења наставник наводи како би
ученике навео на размишљање о значају развоја технике и технологија. Поменути и објаснити
ученицима реч „хедонизам“ као једну од иницијација развоја технике и информатике.
Главни, централни део часа: (60-70 мин.)...карактерише усвајање новог знања или утврђивања онога што је већ
учено.Усвајање новог знања подразумева примену неке од наставних метода или више њих: (вербалне,
документационе, демонстрационе, методе графичких радова, методе практичног рада, лабораторијско-
експерименталне). Утврђивање раније усвојеног знања се постиже дидактичким поступцима, као што су: 1.
вежбање 2. понављање 3. систематизација.
Наставник упознаје ученике са садржајем уџбеника у електронском издању. Затим, користећи
припремљену презентацију, понавља области и основне појмове које ће изучавати у петом разреду на
часовима ТИО.
Навести шта им је све потребно за час техничког и информатичког образовања, ради
успешног похађања наставе: уџбеник, радна свеска, прибор за цртање, материјал за практичан рад,
алат...
На другом часу, користећи припремљену презентацију, истиче даље кључне појмове које
ученици треба да разумеју: Природни ресурси, Техника, Технологија, Информатика, Комуникација,
хардвер, Софтвер...Задатак који наставник поставља пред ученике је
Завршни део часа: (5-10 мин)...има за функцију да заокружи цео рад на часу кроз: 1.констатовање
непосредног ефекта се може постићи: пропитивањем -″штих″ пробама, препричавањем одређене наставне
грађе од стране ученика, постављањем задатака кроз које се може сагледати како су ученици разумели нову
грађу 2. утврђивање непосредног ефекта се постиже: допунским тумачењима, допунским илустрацијама
(филмови, презентације...), задацима за вежбавање, задавањем домаћих задатака 3. постизање оперативних
знања и вештина се остварује кроз давање и тражење од ученика да сами осмисле задатке и примере.
• 1. Материју, енергију, време и простор сврставамо у ресурсе земље ? (допунити реченицу).
• 2. Енергија је: способност тела да изврши рад. (допунити реченицу)
• 3. Техника је скуп научно заснованих знања и вештина у разним областима делетности.
(допунити реченицу).
• 4. Која три открића можемо сматрети почецима развоја технике?. Ватра, клин, точак, полуга.
(допунити реченицу).
• 5. Технологија у основи речи има знање, вештине и науку. Свеобухватнији је термин од технике
јер поред научно заснованих знања и вештина подразумева: радне процесе, материјале и уређаје
који се користе. (допунити реченицу).
• 6. Поређај хронолошки проналаске и усторијском развоју технике: Водено коло-турбина, точак,
ватра, пароброд, спејс-шатл, дизел-локомотива,
• 7. Како гласи закон о одржању енергије?
Опционо:Ученици су дужни дс се припреме за следећи час, за следећу наставну јединицу) по
упутству које им наставник даје (Објаснити улогу сајта www.tehneinfo,weebly.com. На овом бесплатном
сајту, чији је аутор наставник се налазе све припреме за наставу, инсталације програма који се користе
у настави, видео материјал, цртежи…). Поента је да ученици дођу на час припремљено како би могли
активно да разговарају једни са другима и наставником, да постављају питања о наставној јединици,
да праве презентацију о наставној јединици, раде практичан рад на тему наставне јединице. На
почетку часа биће прозван неко (или неколико) од ученика да одржи предавање по наслову наставне
јединице. Пеипрему за предавања ученици раде у свескама и на (DVD медијуму) или шаљу на
електронску адресу наставника: z.todic@yahoo.com или oraoo777@gmail.com.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ:

• Ресурси Земље су: материја (лат. materia – материјал за обраду)


• енергија (способност неког тела да изврши рад)
• време
• простор
Неки општи појмови:
• Техника је скуп знања и вештина у разним областима делатности људи
(машинској, електротехници, саобраћајној, пољопривредној, грађевинској...).
• Технологија подразумева примену вештина и знања у процесима обраде или
производње уз помоћ машина , материјала и алата.
• Информатика је наука која се бави проблемима прикупљања, обраде, чувања и
коришћења информација
• Рачунарство се бави применом рачунара у решавању разних врста проблема у
свим областима живота
• Податак je носилац информације (из података ми обликујемо информације),
• Информација подразумева знање о некој раније непознатој појави, знање о себи
и окружењу, основ свих интелектуалних акција.

Предвиђена временска артикулација часа: УВОДНИ део (5-10 мин); ГЛАВНИ део (60 мин); ЗАВРШНИ део (15-20 мин).
ДОПУНЕ И ИЗМЕНЕ значајне за будући рад наставника:

Стандарди:
Помоћ наставницима у планирању часа:
ТИП ЧАСА ОБЛИК РАДА НАСТАВНЕ МЕТОДЕ НАСТАВНА СРЕДСТА
Уводни час Фронтални рад 1.ВЕРБАЛНЕ методе- 1 ТЕКСТУАЛНА (штампани и
Обрада новог градива Групни рад МОНОЛОШКА(предавање приповедање, писани текстовиИ
Утврђивање градива Рад у пару описивање,образлагање, објашњ.) 2.ВИЗУЕЛНА (предмети,
Систематизација теме Индивидуални рад ДИЈАЛОШКА(разговор,дискусија..) фотографије, цртежи, карте,
Провера и оцењивање Комбиновани рад 2.РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА слике..)
Писмени задатак (хеуристички приступ) 3.АУДИТИВНА (звучни ефекти )
Контролни задатак 3.РАД НА ТЕКСТУ,ПИСАНИ И 4.АУДИО-ВИЗУЕЛНА (дијафилм,
Говорна вежба ... ГРАФИЧКИ РАДОВИ филм, ТВемисија,касете, настава
4.ДЕМОНСТРАТИВНЕ (цртање, шеме, уз помоћ рачунара..)
слике) 5.МАНУЕЛНА (разноврсни
5.ПРАКТИЧНИ РАД (лабор. вежбе) алати, инструменти, апарати,
6.ИГРОВНЕ АКТИВНОСТИ предмети..)
7.МЕТОДА ИСТРАЖИВАЧКОГ РАДА 6.ПОМОЋНО ТЕХНИЧКА
УЧЕНИКА (разноврсне табле, апликатори...)
8.КОМБИНОВАНА МЕТОДА

Постоје различите класификације наставник метода . Наведене су оне које се најчешће користе у
настави. Из разлога осавремењавања наставе пожељно је користити методе под редним бројем 2,5,6,7.
Наставник може користити и друге које нису овде наведене
ОБРАЗАЦ ЗА ПОСМАТРАЊЕ И ВРЕДНОВАЊЕ ШКОЛСКОГ ЧАСА:

1 Наставник примењује одговарајућа дидактичко-методичка решења на часу:


1.1 Наставник јасно истиче циљеве часа√
1.2 Наставник даје упутства и објашњења која су јасна ученицима√
1.3 Наставник истиче кључне појмове које ученици треба да науче√
1.4 Наставник користи наставне методе које су ефикасне у односу на циљ часа
1.5 Наставник поступно поставља све сложенија питања/задатке/захтеве

2 Наставник учи ученике различитим техникама учења на часу:


2.1 Наставник учи ученике како да користе различите начине за решавање задатка (проблема)
2.2 Наставник учи ученике како да ново градиво повежу са предходно наученим
2.3 Наставник учи ученике како да повежу наставне садржаје са примерима из свакодневног живота√
2.4 Наставник учи ученике како да у процесу учења повезују садржаје из различитих области√
2.5 Наставник учи ученике да постављају себи циљеве у учењу

3 Наставник прилагођава рад на часу образовно-васпитним потребама ученика:


3.1 Наставник прилагођава захтеве могућностима ученика
3.2 Наставник прилагођава темпо рада могућностима ученика
3.3 Наставник прилагођава наставни материјал индивидуалним карактеристикама ученика
3.4 Наставник прилагођава време ученицима у складу са њиховим образовнио-васпитним потребама
3.5 Наставник примењује специфичне задатке и материјале по основу ИОП-а (…ако постоји индикатор ИОП)

2 Ученици стичу знања на часу:


4.1 Ученици су заинтересовани за рад на часу√
4.2 Ученици активно учествују у раду на часу√
4.3 Активности/радови ученика показују да су разумели предмет учења на часу√
4.4 Ученици користе доступне изворе знања√
4.5 Ученици користе повратну информацију да реше задатак/унапреде учење
4.6 Ученици процењују тачност одговора - решења
4.7 Ученици умеју да образложе како су дошли до решења

5 Наставник ефикасно управља процесом учења на часу:


5.1 Наставник ефикасно структуира и повезује делове часа
5.2 Наставник ефикасно користи време на часу
5.3 Наставник одржава дисциплину у скаладу са договореним правилима
5.4 Наставник функционално користи постојећа наставна средства
5.5 Наставник усмерава интеракцију међу ученицима (користи питања, идеје, коментаре ученика за рад на часу)
5.6 Наставник проверава да ли су постигнути циљеви часа√

4 Наставник користи поступке вредновања који су у функцији даљег учења:


6.1 Наставник врши оцењивање у скаладу са правилником о оцењивању ученика
6.2 Наставник прилагођава захтеве могућностима ученика
6.3 Наставник похваљује напредак ученика
6.4 Наставник даје потпуну и разумљиву повратну информацију ученицима о њиховом раду
6.5 Наставник учи ученике како да процењују свој напредак

3 Наставник ствара подстицајну атмосферу за рад на часу:


7.1 Наставник показује поштовање према ученицима
7.2 Наставник показује емпатију према ученицима, гради здраве и конструктивне односе
7.3 Наставник адекватно реагује на међусобно неуважавање ученика
7.4 Наставник користи различите поступке за мотивисање ученика
7.5 Наставник даје ученицима могућност да постављају питања, дискутују и коментаришу садрђај учења на
часу

You might also like