13

najczęściej popełnianych

błędów

przy wyborze

mieszkania

Zakup mieszkania to poważne przedsięwzięcie, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji chcemy wszystko dokładnie sprawdzić. Powszechnie wiadomo, że trzeba zapoznać się ze stanem okien, drzwi, podłóg i instalacji oraz dokładnie prześwietlić sytuację prawną nieruchomości. Pomimo tego zdarza się, że przy wyborze domu lub mieszkania kupującym zdarzają się błędy.

Tworzymy przestrzeń, w której ludzie czują się dobrze. To nasza misja. Realizując ją jesteśmy szczerzy, otwarci, rzetelni, zaangażowani. Uważnie słuchamy i działamy szybko. Sprawiamy, że wymarzony dom przybiera realną postać i przewyższa oczekiwania naszych klientów.

Michał Bacia
prezes zarządu Investimento Sp. z o.o.

Zakup mieszkania to poważne przedsięwzięcie, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji chcemy wszystko dokładnie sprawdzić. Powszechnie wiadomo, że trzeba zapoznać się ze stanem okien, drzwi, podłóg i instalacji oraz dokładnie prześwietlić sytuację prawną nieruchomości. Pomimo tego zdarza się, że przy wyborze domu lub mieszkania kupującym zdarzają się błędy. Poniżej przedstawiamy 13 najczęściej popełnianych: Brak pomysłu. Podstawowym błędem popełnianym przez kupujących jest brak pomysłu. Zanim przystąpimy do przeglądania ofert i oglądania mieszkań lub domów musimy się zastanowić, jak i gdzie chcemy mieszkać. Dobrze jest zrobić listę cech idealnego mieszkania. Pierwszą wersję bez zastanawiania się, czy jest to realne i czy nas na to stać. Po prostu spisać wszystko, czego oczekujemy od mieszkania: optymalną lokalizację, ilość pokoi, otoczenie, piętro, sąsiadów, rodzaj budynku itd. Następnie należy uporządkować ową „listę życzeń” od najważniejszej do najmniej istotnej cechy. Pozwoli to zdać sobie sprawę co jest priorytetem, a z jakich rzeczy możemy zrezygnować. Szukając mieszkania koncentrujmy się więc na 3-5 pierwszych punktach. Pozostałe pomogą nam porównać wybrane nieruchomości między sobą. Kupowanie na teraz. Szukając mieszkania zastanówmy się jak długo zamierzamy w nim mieszkać. Jeśli będzie to okres 5-10 lat, musimy wziąć pod uwagę wymagania jakie będzie musiało spełniać w przyszłości. Jeśli planujemy powiększenie rodziny to będziemy potrzebować dodatkowego

pokoju, jeśli będziemy prowadzić dom otwarty musimy mieć możliwość przenocowania przyjaciół. Warto więc od razu kupić większe mieszkanie, nawet kosztem większego kredytu. Przy rosnących cenach nieruchomości taniej jest zapłacić więcej teraz i płacić odsetki, niż kupić za 5 lat znacznie droższe mieszkanie. Poza tym to o jeden remont i przeprowadzkę mniej! Zapominanie o kosztach. Analizując cenę danej nieruchomości musimy pamiętać o wszystkich kosztach nie sprowadzając ich jedynie do porównania cen zakupu i ewentualnej wysokości rat kredytu. Zwróćmy więc też uwagę na inne wydatki związane z utrzymaniem mieszkania. Czynsz i fundusz remontowy, których wysokość różni się znacznie, w zależności od spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, koszty ogrzewania i sposób ich rozliczania, cena wody. Jeśli posiadamy auto należy pamiętać o kosztach garażu, ewentualnie parkingu. Istotny jest też fakt, że parkując na ulicy płacimy droższą składkę AC a wysokość OC zleży od miejsca zameldowania. Kupowanie najtańszego. Wybierając dom lub mieszkanie spośród kilku porównywalnych ofert nie zawsze najtańsza z niech jest najbardziej atrakcyjną. Z czasem wartość mieszkania będzie się zmieniała. Należy więc wybrać takie, którego wartość będzie rosła najszybciej, nawet, jeśli teraz jest ono najdroższe. Mieszkania w dobrej lokalizacji, w nowym budynku podrożeją na pewno, natomiast te na blokowiskach z wielkiej płyty mogą stracić na wartości.

1

3

4

2

Raport Specjalny 13 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze mieszkania

Kupowanie, bo jest okazja. Trzeba się zastanowić, czy zwrócilibyśmy uwagę na daną nieruchomość, gdyby nie była ona „okazją”. Czy byłaby równie atrakcyjna kosztując np. 15% więcej. Jeśli tak, jeśli mieszkanie spełnia nasze oczekiwania to mamy rzeczywiście okazję! Trzeba je kupić. Nawet wtedy uczciwy sprzedający, zdając sobie sprawę, że decyzja o kupnie mieszkania wymaga czasu, nie powinien zmuszać nas do deklaracji już, natychmiast. Kolejną z „okazji”może być zakup mieszkania od znajomych lub rodziny. Zastanówmy się czy jesteśmy w pełni obiektywni w ocenie nieruchomości. Może bowiem okazać się, że kierujemy się też chęcią zrobienia komuś przysługi, bo go lubimy. Zapominanie o zarządcy. Kupując mieszkanie trzeba z góry wiedzieć, kto będzie zarządzał całym budynkiem. Może to być wspólnota mieszkaniowa albo spółdzielnia. W obu przypadkach warto zapoznać się z dokumentami takimi jak statut czy regulamin, żeby wiedzieć, jakie będą nasze obowiązki i czego możemy wymagać od zarządcy. Nie dajmy się zaskoczyć rozporządzeniu o obowiązku samodzielnego utrzymywania porządku na klatce schodowej lub narzuconemu kolorowi balkonów. Warto też odwiedzić administrację i dopytać o opłaty, plany remontowe itp. Przy okazji zobaczymy z jakimi ludźmi przyjdzie nam obcować i jak traktowani są mieszkańcy. Jeśli posiadamy zwierzaka dowiedzmy czy nie będziemy mieli problemów z wyprowadzaniem pupila na spacer na terenie wspólnoty/spółdzielni.

5

Zapominanie o sąsiadach. Przed kupnem nieruchomości dobrze jest poznać potencjalnych sąsiadów . Podczas oglądania domu czy mieszkania warto poprosić ich o opinie dotyczące okolicy, spółdzielni czy samego sprzedającego. Po pierwsze możemy dowiedzieć się wielu rzeczy, o których właściciel zapomniał, albo nie chciał nam wspomnieć. Po drugie poznamy ludzi, obok których przyjdzie nam mieszkać. Jeśli sąsiedztwo okaże się nietrafione, należy się dobrze zastanowić nad kupnem nawet najbardziej odpowiedniego lokum... Niesprawdzenie stanu technicznego budynku. O ile mieszkanie możemy wyremontować, o tyle na stan budynku jesteśmy skazani i możemy najwyżej próbować skłonić administrację do działania. Trzeba więc z góry mieć świadomość, na co się decydujemy. Warto dowiedzieć się o stan dachu, szczególnie jeśli oglądamy mieszkania na ostatnim piętrze. Koszt remontu jest bardzo wysoki. Podobnie z instalacją wodną – ze starych, zardzewiałych rur płynie brązowa woda. Stan instalacji gazowej i elektrycznej wpływa z kolej na bezpieczeństwo. Zsyp na śmieci usytuowany na klatce schodowej nie zawsze oznacza wygodę. Częściej to zapowiedź hałasu, szczurów i odoru. Zwróćmy też uwagę na wielkość klatki schodowej i windy pod kątem przeprowadzki. Zapominanie o otoczeniu. Mieszkanie to nie tylko budynek, ale też otoczenie w którym się znajduje. Lokalizacja w centrum miasta oznacza bliskość sklepów, szkół, kina i restauracji ale też hałas, kłopoty z parkowaniem, niemożność wyjścia na spacer z dzieckiem i anonimowość. Za miastem jest cisza i spokój, bezpieczne otoczenie, ale...nie jest to centrum!

7

6

8

9

Raport Specjalny 13 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze mieszkania

Nieczytanie planów. Sprawdźmy w urzędzie miasta plany zagospodarowania terenów wokół naszego potencjalnego mieszkania. Może się bowiem okazać, że tuż pod naszym oknem planowana jest budowa obwodnicy, stacji benzynowej lub centrum logistycznego. K upowanie „na zakładkę”. Błędem jest jednoczesne kupowanie nowego i sprzedawanie starego mieszkania. Jeśli zdarzy się, że sprzedamy już stare mieszkanie a termin wyprowadzki sie zbliża, zaczynamy działać pod presją. Kupujemy bo musimy, a nie dlatego, że nam sie podoba. I odwrotnie. Jeśli znajdziemy bardzo ciekawe mieszkanie do kupienia i spieszymy się ze sprzedażą starego to prawdopodobnie uzyskamy za nie gorszą ceną. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest kupno nowego mieszkania nawet w 100% z kredytu, przeprowadzka, spokojna sprzedaż poprze-dniego mieszkania i spłata części zadłużenia. Zazwyczaj lepsza cena za stare mieszkanie rekompensuje dodatkowe koszty finansowe. Odrzucanie mieszkań do remontu. Nie należy z góry odrzucać mieszkań do remontu. Jeśli mieszkanie spełnia wszystkie nasze oczekiwania warto zastanowić się nad wyremontowaniem znalezionego lokalu. Koniecznie uwzględnijmy to w cenie zakupu (musi być odpowiednio niższa). Musimy też pamiętać, że kupując nawet wykończone mieszkanie w przeciągu 5 lat i tak zaadaptujemy je do własnych potrzeb.

Sztywne trzymanie się założeń. Pamiętając o własnych założeniach pozwólmy sobie jednak na elastyczność. Może zdarzyć się tak, że znajdziemy nieruchomość, która od razu nas zachwyci. Jeśli nie pasuje do listy – zastanówmy się nad listą! Jeśli od razu widzimy siebie mieszkających w nim to prawdopodobnie tego szukamy. Najtrudniejsze mamy już za sobą teraz pozostało już tylko sfinalizowanie transakcji...

Raport Specjalny 13 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze mieszkania

Raporty Specjalne Investimento
7 powodów dla których warto inwestować w nieruchomości 5 niezbędnych działań, które pozwalają kupić wymarzone mieszkanie taniej. Dodatkowo raport: Kilka prostych kroków, aby znaleźć dom, o którym marzysz 13 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze mieszkania Najważniejsze pytania, na które trzeba znać odpowiedź przed kupnem nieruchomości

Wszystkie nasze raporty dostępne są w internecie pod adresem: http://www.investimento.pl/gratis.php

Investimento Sp. z o.o. ul. Młyńska 2, 43-300 Bielsko Biała www.investimento.pl biuro@investimento.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi, publikowanie i rozprowadzany raportu możliwe tylko w niezmienionej formie.