You are on page 1of 26

DELIKATESY

Z

ITALII

Kiedyś człowiek wychodził na polowanie i połów lub zbierał owoce lasu aby przeżyć. Poświęcał na to większość swojego czasu. Dziś jedzenia na świecie jest bardzo dużo. Teraz wszystko jest dostępne, gotowe i łatwe. Jednak aby jeść zdrowo trzeba poświęcić się poszukiwaniom właściwych produktów.

Mam przyjemność zaoferować dostawę produktów spożywczych z rolniczych rejonów Italii. Produkty, które prezentuję, sam wytypowałem i sprawdziłem producentów - każdego z nich odwiedziłem na miejscu aby wybrać najlepsze delikatesy. Gospodarze są bardzo gościnni a szczególnie wtedy gdy ktoś docenia ich ciężką pracę. Z Veneto i Friuli pochodzą znane na całym świecie prosciutto. Prosciutto di Parma, San Daniele to nazwy mówiące same za siebie. Doskonałe salumi są robione z najlepszych gatunków trzody. W regionie Emilia i Romagna odwiedziłem zrzeszenie producentów Parmigiano Reggiano DOC. To niesamowite w jaki sposób mówią o tych serach, które dojrzewają do trzech latbardzo dbają o nie - codziennie badają, sprawdzają czy nie im jest zbyt zimno lub gorąco. Zrzeszyli się, dbają o tradycję i nawet założyli swój bank serów. Oprócz bardzo dużej wartości każdego kręgu ich właściciele naprawdę kochają te sery. Z drugiej strony rzeki Po pochodzi równie dobry Grana Padano także posiadający oznaczenia DOC. Rejon Puglia to ogród warzywny Italii. Pojechałem tam po doskonałe oliwy, oliwki i przetwory z warzyw. Karczochy to moja słabość więc i tym razem się nie oparłem tym smacznym ostom. Świetne są także wędliny a już rarytasem są wspaniałe wyroby z dziczyzny. W mojej ofercie będą się pojawiać nowe produkty. Z każdej podróży do Italii przywiozę propozycję nowych smaków. Będą pojawiały się produkty codzienne takie jak pasty i oliwy ale także delikatesy rzadkie i niespotykane na naszym stole Skosztuj, a już nigdy nie zapomnisz tych smaków.

Zamówienia przyjmuję do realizacji w ciągu 7 dni roboczych. Zamówienia przyjmowane są do soboty każdego tygodnia. Produkty są odpowiednio zabezpieczone. Te, które tego wymagają, są pakowane próżniowo.

RABATY powyżej 500 zł powyżej 1000 zł 7% 10%

SERY
Parmigiano Reggiano i Grana Padano to twarde sery ziarniste produkowane z mleka k rowiego. Są to ser y podpuszczkowe

PRZECHOWYWANIE
Przechowuj ser y w miejscu chłodnym i ciemnym. Idealnie jest mieć do tego płócienny woreczek. Wystarczy także zwykła

SERWOWANIE
Po prostu odłup ciężkim nożem potrzebny Ci kawałek i na talerz! Możesz zaopatrzyć się w odpowiednie noże do porcjowania sera.

SERY
Parmigiano Reggiano i Grana Padano to twarde sery ziarniste produkowane z mleka k rowiego. Są to ser y podpuszczkowe nie zawierające laktozy. Zdrowe dla każdego. Rygorystyczna kontrola produkcji na każdym etapie, pozwala cieszyć się serem najwyższej jakości. Pecorino spotkasz niemal w każdym rejonie Italii. Najbardziej znany jest Pecorino Romano z Lacjum. To sery twarde robione z mleka owczego. W różnych rejonach różnie smakują. Są wędzone i np. leżakowane w wytłoczynach winogron. W średniowieczu, gospodarze często chowali s wo j e s e r y p e co r i n o p r ze d p o b o rca m i podatkowymi. Gomuły sera chowano m.in. w kopcach w ytłocz yn winogronow ych. Zauważono, że takie pecorino nabiera oryginalnego smaku i aromatu przekazanego właśnie z winogronowych wytłoczyn.

PRZECHOWYWANIE
Przechowuj ser y w miejscu chłodnym i ciemnym. Idealnie jest mieć do tego płócienny woreczek. Wystarczy także zwykła folia aluminiowa. Nie wyrzucaj sera suchego. Przyda się utarty w kuchni.

SERWOWANIE
Po prostu odłup ciężkim nożem potrzebny Ci kawałek i na talerz! Możesz zaopatrzyć się w odpowiednie noże do porcjowania sera. Sery twarde nadają się do tarcia. Pasują wyśmienicie np. do pasty.

ZALETY
Parmigiano Reggiano to bogate źródło witamin i minerałów, protein i białka. Całkowicie naturalny i wysokostrawny. Całkowicie bezglutenowy oraz zalecany m.in. w przeciwdziałaniu osteroporozie. Sery owcze w tym Pecorino, to źródło likopenów- substancji o silnych właściwościach przeciwutleniających. Wyroby z mleka owczego mogą chamować mieżdżycę a także rozwój komórek nowotworowych.

Cacicavallo affinato in grotta

Ser z surowego mleka krowiego. Tradycyjnie dojrzewający w krasowych jaskiniach Pugli do 4 miesięcy. Antyczna receptura i głęboki smak. Intensywny zapach.

+/- 1,2 kg

pakowanie +/0,6/1,2 kg

102 zł/kg

Cacicavallo silano D.O.P.

Aromatyczny i delikatny ser z Apulii. Dojrzewa 3 do 4 miesięcy. Doskonały do zrównoważonych win czerwonych.

+/- 1,5 kg

pakowanie +/0,75/1,5 kg

98 zł/kg

Canestrato Pugliese D.O.P.

Ser połtwardy z mleka owiec wypasanych na łąkach Murgia Bari i Foggia. Lekko słony, pikantny i o wyrazistym zapachu. Dojrzewa 5 do 6 miesięcy.

+/- 7,0 kg

pakowanie +/0,7/1,75/3,5/7,0 kg

104zł/kg

Pecorino Gentile Umbriaco

Ser twardy z mleka owiec. Dojrzewający 60 dni w wytłoczynach z winogron Primitivo. Aromatyczny ale delikatny w smaku.

+/- 1,2 kg

pakowanie +/0,6/1,2 kg

148 zł/kg

Pecorino delle Murge

Delikatny ser z mleka owiec wypasanych w Murgia niedaleko Bari i Matera. Aksamitny w smaku, delikatnie rozpływa się w ustach. Dojrzewa do 90 dni.

+/- 2,5 kg

pakowanie +/0,6/1,25/2,5 kg

102zł/kg

Provolone Affinato in Grotta

Ser twardy wyrabiany z surowego mleka krowiego. Tradycyjnie dojrzwający w skalnej jaskinii. Wyrazisty i pikantny w smaku.

+/- 2,0 kg

pakowanie 0,5 /1,0/ 2,0 kg

114zł/kg

Parmigiano Reggiano

Ser twardy wyrabiany z mleka starannie hodowanych krów. Absolutny klasyk. Dojrzewa od 12 do 36 miesięcy. W ofercie, 12
miesięczny.

+/- 40,0 kg

pakowanie +/1,0/5,0/20,0/40 kg

86 zł/kg

Grana Padano

Ser twardy produkowany na Równinie Padańskiej, z mleka tamtejszych krów. Smaczny i wyraźny w smaku.

+/- 40 kg

pakowanie +/1,0/5,0/20,0/40 kg

72 zł/kg

Pecorino Gentile con noci

Owczy ser twardy z dodatkiem orzechów włoskich. Tworzy świetne połączenie lekkiej słodyczy z taninami orzechów. Dojrzewa do 60 dni.

+/- 1,2 kg

pakowanie +/0,6/1,2 kg

149zł/kg

Pecorino Gentile con olive Peranzana

Owczy ser twardy z dodatkiem oliwek Peranzana, ze wzgórza Dauno. Doskonałe połączenie gorzkawego smaku oliwek z lekką słodyczą sera. Dojrzewa do 60 dni.

+/- 1,2 kg

pakowanie +/0,6/1,2 kg

149zł/kg

Pecorino Gentile sotto fieno

Ser twardy z mleka owiec Gentile. Tradycyjna, prastara receptura. W smaku delikatny i zrównoważony. Dojrzewa do 60 dni.

+/- 1,2 kg

pakowanie +/0,6/1,2 kg

149zł/kg

WĘDLINY
Szynki suszone wolno na powietrzu, uchodzą słusznie za najlepsze. Jamón I bér ico z Hiszpanii, portugalska Presunto, czy w końcu Prosciutto di Parma z Italii- to najlepsze delikatesy. Ta sama stara metoda suszenia i świetne mięso- to gwarancja najwyższej jakości. Culatello- królowa włoskich, suszonych szynek. Wytwarza się ją z najlepszego kawałka udźca wieprzowego, nacieranego solą morską- tylko w rejonie Bassa Parmense. Żmudny proces produkcji odzwierciedla się w wysokiej cenie. Wysoko cenione w całej Italii są także: Pancetta, robiona z karku wieprzowego oraz wszelkiego rodzaju salame, Salsiccia Passitarodzaj długich dojrzewających kiełbas. Wołowa bresaola to wyszukana wędlina dla smakoszy. Wędliny te stale goszczą na talerzu affettati antipasti. N i e z a p o m n i a n yc h d oz n a ń k u l i n a r n yc h dostarczają liczne w każdym regionie Italii sklepiki z wędlinami- salumeria. Kupić można: vesurio, montanaro, abruzzese, stramilano, campotosto, salamella, bocconcino modenese. I wielele, wiele inncych.

PRZECHOWYWANIE
Pr ze c h ow u j j a k w s z y s t k i e wę d l i ny, w chłodnym i najlepiej ciemnym miejscu. Gdy chcesz aby proscciuto lub salumi były bardziej suche- znajdź dla nich chłodne i przewiewne mijesce. Zawsze kontroluj ich stan.

SERWOWANIE
Podawanie wędlin to rozległy temat. Cienkie plastry proscciuto zachwycą każdego. Salame lubi cięcia ostrym i ciężkim nożem. Są także dostępne domowe wersje mechanicznych krajalnic do cienkiego krojenia suszonych wędlin. W Apeninach żyje na wolności czarna świnia Dauno. Jej mięso to najwyższy rarytas. Umięśnione i z minimalną zawartością tłuszu. Zwierze rośnie wolno w całkowitej swobodzie i odżywia się naturalnie. Popyt na to doskonałe mięso antycznego gatunku, spowodował, że gatunkowi grozi wyginięcie. Zootechnicy wspierani przez lokalne wspólnoty robią wszystko aby zwiększyć populację tego unikatowego gatunku. Kupując prosciutto rasy Dauno- wspierasz ochronę gatunku.

ZALETY
Suszone wędliny od dobrych producentów są zdrowe i niskokaloryczne. Posiadają niską zawartość tłuszczu i są lekko strawne. Od lat zalecane w zrównoważonej diecie śródziemnomorskiej. Prosciutto di Cinghiale to znany i ceniony przysmak z dzika, serwowany w Toskanii. Mięso naciera się solą i czosnkiem. Poddaje się suszeniu przez 6 miesięcy. Następnie szynka trafia na dalsze pół roku do do kopca popiołu drzewnego. Podczas tych zabiegów nabiera wyrafinowanego smaku i specyficznego aromatu.

Capocollo di Martina Franca

Lekko wędzona kiełbasa z mięsa z karku wieprzowego. Pełny i wyraźny smak zawdzięcza wędzeniu i użytemu przy marynowaniuczerwonemu winu. Marynowana 90 dni. Oznaczenie Slow Food.

+/- 1,5 kg

pakowanie +/0,7 / 1,5 kg

126 zł/kg

Lonza baffa affumicata

Wędlina z grzbietu wieprzowego,ze skórką. Dojrzewająca 75 dni. Lekko wędzona.

+/- 1,2 kg

pakowanie +/-. 0,6 / 1,2 kg

129 zł/kg

Pancetta arrotolata affumicata

Zwijana wędlina z części brzusznej starannie hodowanych świń. Pełny smak zawdzięcza soli morskiej i ziołom. Dojrzewa od 90 do 180 dni.

+/- 1,5 kg

pakowanie +/-. 0,7 / 1,5 kg

114 zł/kg

Prosciutto di cinghiale disossato

Wyśmienita szynka z dzika, z lasów Puglia. Dojrzewająca 12 miesięcy.

+/- 2,0 kg

pakowanie +/-. 0,5 / 1,0 / 2,0 kg

182 zł/kg

Cuore di prosciutto al pepe nero

Prosciutto z dzika. Dojrzewające 90 dni. Doskonała dziczyzna.

+/- 5,0 kg

Wyłącznie cała szynka.

126 zł/kg

Salame d’asino affumicato

Wędzona kiełbasa zawierająca 75% mięsa z osła i 25% wieprzowiny. Dojrzewająca 40 dni.

+/- 0,4 kg

cena za pento 40 zł

102 zł/kg

Salame di cinghiale

Dojrzewajaca kiełbasa z dzika w naturalnym jelicie. Dojrzewa 40 dni.

+/- 0,5 kg

cena za szt. 60 zł

120 zł/kg

Salame a punta di coltello affumicato

Kiełbasa z siekanej grubo szynki i łopatki wieprzowej z dodatkiem przypraw i wina. Wędzona w dymie dębowym.Dojrzewa 40 dni.

+/- 0,7 kg

cena za szt. 84 zł

102 zł/kg

Salame gentile

Kiełbasa ze średnio siekanej szynki, łopatki, krzyżowej i podgardla wieprzowego. Dojrzewa 60 - 90 dni.

+/-0,9 kg

na sztuki

114 zł/kg

Salamini cacciatorini a catenella affumicati

Siekana wieprzowina z przyprawami w naturalnym flaku. Marynowana przez 15 dni.

+/- 0,7 kg

za związany łańcuch

102 zł/kg

Salsiccia sfilzetto dolce e piccante

Kiełbasa z karkówki wieprzowej dojrzewająca 30 dni. Z dodatkiem fenkułu oraz ziół. Do wyboru pikantna bądź słodkawa.

+/- 0,4 kg

cena za szt. 39 zł

96 zł/kg

Salsiccia Pugliese a staffa affumicata

Typowa wędlina dla rejonów południowych Italii, zrobiona z siekanej nogi i szynki wieprzowej. Z dodatkiem zielonego pieprzu, soli morskiej i ziół. Delikatny smak i wyrazisty zapach. Dojrzewa 30- 50 dni.

+/- 0,4 kg

cena za szt. 41 zł

98 zł/kg

Schiacciata piccante con finocchietto

Wędlina z siekanej drobno wieprzowiny z dodatkiem tłuszczu. Dojrzewa 40 dni.

+/- 0,5 kg

cena za szt. 52 zł

104 zł/kg

Soppressata di Martina Franca

Kiełbasa z drobno siekanego, chudego mięsa wieprzowego, z małą zawartością tłuszczu. Przyprawiona pieprzem, ziołami i białym winem. Dojrzewa 40 dni.

+/- 0,3 kg

cena za szt. 35 zł

118 zł/kg

Punta d’anca di manzo affumicata carpaccio

Końcówka polędwicy wołowej, lekko wędzona.

+/- 2,0 kg

cena za szt. 276 zł

138 zł/kg

Prosciutto crudo monti Dauni con osso e senza osso

Szynka produkowana w Feato, w Apeninach.Wytwarzana z czarnych świń Daunia- dziko żyjących (rasa antyczna). Marynowana w beczkach sosnowych w soli morskiej i occie winnym. Suszona przez 14 miesięcy nad rzeką Celone.

+/- 12 kg

cena szynki 2200 zł

212 zł/kg

San Daniele D.O.P.

Wędliniarska klasyka z najlepszej wieprzowiny. Sezonowana do 13 miesięcy.

+/- 6 kg

pakowana +/1,5/3,0/6,0 kg

96 zł/kg

Parma D.O.P.

Wyśmienite prosciutto. Sezonowane do 13 miesięcy.

+/10,0 kg

pakowana +/1,5/3,0/6,0 kg

86 zł/kg

Istria

Typowa dla rejonu północnego Italii szynka z udźca wieprzowego. Sezonowana do 9 miesięcy.

+/- 6 kg

pakowana +/1,5/3,0/6,0 kg

60 zł/kg

Culatello dei Colli Berici

Selekcjonowana szynka z najlepszego kawałka udźca wieprzowego. Sezonowana do 15 miesięcy.

+/- 4,5 kg

sprzedawana w całości

290 zł/kg

Prosciutto di San Daniele D.O.P.

Szynka cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

110 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

30 zł/op.

Prosciutto di Parma D.O.P.

Szynka cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

110 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

26 zł/op.

Prosciutto di Carpegna D.O.P.

Szynka cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

110 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

22 zł/op.

Prosciutto crudo stagionato

Szynka cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

110 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

20 zł/op.

Culatello

Szynka cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

110 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

35 zł/op.

Coppa stagionata

Wędlina cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

130 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

24 zł/op.

Bresaola punta d’anca

Wędlina cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

130 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

27 zł/op.

Salame Felino

Wędlina cięta i paczkowana. Przydatność do spożycia 35 dni.

130 g

Minimalne zamówienie 10 mieszanych opakowań.

23 zł/op.

Salame Felino

Tradycyjna kiełbasa z Parmy, wytwarzana z chudego mięsa wieprzowego z dodatkiem tłuszczu, pieprzu, soli morskiej, czosnku i białego wina. Dojrzewająca 60 dni.

+/- 1,2 kg

pakowanie +/0,6 / 1,2 kg

108 zł/kg

Bresaola punta d’anca

Wędlina z końcowej części polędwicy wołowej. Delikatna i lekko strawna

+/- 1,5 kg

pakowana +/0,75/1,5 kg

144 zł/kg

Salame Milano

Drobno mielona wieprzowina z dodatkiem tłuszczu i przypraw.

+/- 1,5 kg

pakowana +/0,75/1,5 kg

72 zł/kg

OLIWA I OLIWKI
Viva la Puglia! Od wieków znana jest z uprawy najlepszych antycznych odmian oliwek: Ogliarola, Cellina di Nardo, Coratina, Frantoio. Zbiory oliwek trwają od sierpnia do września. Najlepsi producenci stosują antyczne metody pozyskania oleju z oliwek. Nie znajdziesz w nich żadnych konserwantów. Nie można tu nie wspomnieć o wszelkiego rodzaju marynowanych oliwkach. Doskonałe są te w prostych zalewach jak i te nadziewane np. sardelami. Oliwa jest najzdrowszym tłuszczem roślinnym stosowanym od wieków w wielu kulturach basenu Morza Śródziemnego. Dziś wiadomo, że oliwa jest bogata w substancje powodujące obniżenie cholesterolu. Lipoproteiny zaś zmniejszają ryzyko chorób ukladu krążenia.

PRZETWORY
Od dawien dawna znane są przetwory z wa r z y w i gr z y b ów. Z a l e wa n i e o l i wą , marynowanie i kiszenie w soli morskiej karczochów, papryki, fasoli, bakłażanów i całej rzeszy warzyw oraz grzybów- to świetny spoosób zachowania ich właściwości na okres zimowy. Wiele z oferowanych produktów ma swoje antyczne receptury. Dzięki położeniu geograficznemu i świetnym warunkom klimatycznym- Apulia zwana jest ogrodem warzywnym Italii. Świetne confetture i marmelatte są słodką przyjemnością dla podniebienia i wyrafinowanym dodatkiem do serów.

LIKIERY
Po obfitym, najlepiej wieczornym posiłkutradycyjnie sięgamy po doskonałe trunki, które wspomagają nasze trawienie a także zaspokajają wyszukane podniebienia. Orzechy, cytryny, winogrona to tylko nieliczne owoce nadające się na świetne likiery. Nalewki z mirtu i wawrzynu to tradycyjne rosolio południowej Italii.

OCET
Tradycyjną przyprawą kuchni w Italii jest ocet balsamiczny. Wytwarzany prawie we wszystkich prowincjach. Nie tylko ten najbardziej znany, z Modeny- wzbudza uznanie.

Olio extra vergine di oliva aromatizzato al basilico

Najlepszej jakości oliwa aromatyzowana bazylią.

100 ml

27 zł

Olio extra vergine d’Oliva

Najlepszej jakości oliwa. Delikatna w smaku.

100 ml

27 zł

Olio extra vergine d’Oliva aromatizzatio al peperonccino

Oliwa z oliwek hodowanych w okolicy Tavoliere aromatyzowana ostrymi papryczkami

100 ml

27 zł

Olio extra vergine d’Oliva aromatizzatio al peperonccino

Oliwa z oliwek hodowanych w okolicy Tavoliere aromatyzowana ostrymi papryczkami. Spray.

100 ml

39 zł

Olio extra vergine d’Oliva aromatizzatio al rosmarino

Doskonała oliva aromatyzowana świerzym rozmarynem. Doskonała do mięsa, ryb i grillowanych warzyw.

100 ml

27 zł

Extravergine fruttato intenso

Oliwa o intensywnym smaku i głębokim zapachu. Produkowana od pokoleń przez rodzinę Muraglia.

0,25/0,50/0,75

20/24/28 zł

Extravergine fruttato medio

Oliwa o łagodnym smaku i przyjemnym zapachu. Produkowana od pokoleń przez rodzinę Muraglia.

0,25/0,50/0,75

20/24/28 zł

Extravergine Orci „ i tradizionali”

Wyborna oliwa z Pugli. Produkowana od pokoleń przez rodzinę Muraglia. Doskonała na prezent.

0,5 l

112 zł

Tris extravergine in cassetta di legno

Drewniana kaseta z trzema oliwami inajlepszej jakości. Opakowania po 0,25 l i po 0,5 l. Doskonałe na prezent.

0,25 / 0,5 l

240/288 zł

Extravergine Orci „collection”

Wyborna oliwa z Pugli. Produkowana od pokoleń przez rodzinę Muraglia. Doskonałe na prezent.

0,5 l

139 zł

Olio Extravergine di oliva Garganico Superiore

Doskonała oliwa Sacramonte pozyskana metodą mechaniczną. Delikatna w smaku i intensywna w zapachu.

5,0 l

216 zł

Olive bella di Cerignola Gigante

Doskonałe, wielkie zielone oliwki odmiany Cerignola.

1,0/2,0/5,0 kg

25/50/125 zł

Olive Nere Baresane in Salamoia

Czarne oliwki Baresana Bitonto z Apulii. Doskonałe antipasti oraz dodatek do tradycyjnych dań. Pakowane w torby.

z zalewą 720 g/ oliwek 500 g

23 zł

Olive Verde Sant’Agostino in Salamoia

Delikatne oliwki odmiany Sant’Agostino z Puglia, z prowincji Barese. Miąższ to 90% wagi. Doskonałe z pomidorami, do aperitif, oraz sałatek. Pakowane w torby.

z zalewą 720 g/ oliwek 500 g

23 zł

Paté di Lampascioni

Delikatny krem do smarowania otrzymany z małych, delikatnych cebulek, ostrej papryki, soli morskiej, czosnku, pietruszki i octu.

120 g

27 zł

Paté di Olive Nere

Krem do smarowania w/g antycznej receptury otrzymywany z połączenia czarnych oliwek Leccine e Celline z tuńczykiem, sardelami, caparami i ziołami.

120 g

25 zł

Paté di Piccante

Pikantny krem w/g antycznej receptury otrzymany z mieszanki suszonych pomidorów, cebuli, bakłażanów, karczochów, cukinii, grzybów plerotus, peperoni, octu i soli morskiej.

120 g

25 zł

Paté di Pomodori Secchi

Krem do smarowania w/g antycznego przepisu. Zrobiony z pomidorów, octu, soli morskiej i oliwy.

120 g

25 zł

Capperi Pugliesi di roccia

Owoce kaparowca w soli morskiej. Doskonałe do aromatyzowania dań.

340 g

35 zł

Diavoletti in Olio Santo

Pikantne małe papryczki diavoletti w delikatnej, doskonalej, świętejoliwie.

220 g

29 zł

Carciofi in oli extra vergine di oliva

Selekcjonowane serca karczochów ( cynaria scolymus) w doskonałej oliwie. Produkt wykonywany tylko w sezonie zbiorów.

550 g

69 zł

Fave e Cicoria

Pasta z ciecierzycy i fasoli z dodatkiem soli morskiej i oliwy. Świetna do focaccia.

320 g

34 zł

Funghi Cardoncelli della Murgia

Jedne z najlepszych grzybów Italiiplerotus eryngii. Zbierany w obrębie Murgia. W delikatnej oliwie. Nadają się do pasty, ryżu, mięsa, ryb i warzyw.

320 g

59 zł

Lampascioni alla Salentina

Dzikie małe cebule, które występują tylko w rejonie Puglia, w zalewie z oliwy. Nadają się jako dodatek do dań i jako antipasti. Świetne do mięs.

550 g

71 zł

Melanzane

Selekcjonowane ręcznie bakłażany w oliwie extra vergine. Dobre jako antipasti i jako dodatek dań.

320 g

39 zł

Peperoni

Czerwone i żółte papryczki Solanacee w oliwie extra vergine.

320 g

39 zł

Pomodori

Suszone na słońcu i krojone pomidory z Puglia. Doskonałe do serów i dojrzewających wędlin.

320 g

39 zł

Aceto di Vin’Cotto Affinato in Rover Sei Anni

Ocet pozyskany z powolnej redukcji moszczu ze słodkich winogron. Dojrzewa 6 lat w beczkach z drewna dębowego. Idealny do steków z miecznika, do fig, drobiu, steków i sałat.

100 ml

45 zł

Vin’Cotto l’Originale

Ocet uzyskany z moszczu winogron szczepu Negro Amaro i Mavasia Nera. Słodki i aromatyczny. Idealny do serów.

200 ml

52 zł

Confettura Extra di Cipolle Rosse

Konfitura z czerwonych, małych cebul Acquaviva o słodkim smaku doskonale łączącym się ze świerzymi serami.

250 g

29 zł

Confettura Extra di Cotogne con Ifuso di Mirto

Konfitura z pigwy i mirtu bez dodatku cukru. Bardzo słodka, w kolorze czerwonego rubinu.

370 g

37 zł

Confettura Extra di Fichi al Peperoncino

Konfitura smażona z fig i peperoncino. Słodycz ostro kontrastuje z pikantnym smakiem papryki. Idealna do łagodnych serów

250 g

29 zł

Confettura Extra di limoni

Konfitura ze słynnych cytryn pugliese. Z dodatkiem brązowego cukru trzcinowego. Świetny dodatek do dojrzałych serów.

370 g

37 zł

Confettura Extra di Pere

Konfitura z gruszek i brązowego cukru trzcinowego.

370 g

37 zł

Confettura Extra di Pomodori Verdi

Konfitura ze smażonych, zielonych pomidorów z dodatkiem cukru trzcinowego.Idealna do serów Pecorino.

250 g

29 zł

Marmellata di Arance uvetta e noci

Marmolada z pomarańczy Uvetta i orzechów włoskich. Pasuje do serów łagodnych serów i dodatek do serów.

370 g

37 zł

Mostarda di uva Malvasia

Gęsta konfitura z winogron Malvasia. Najlepsza do świerzych serów.

370 g

37 zł

Alloro

Likier z wawrzynu to typowy trunek z Puglia. Wspomaga trawienie. 30 % alkoholu.

500 ml

72 zł

Limoncello

Klasyczny likier z doskonałych cytryn pugliese. Świetny na zakończenie kolacji. 30 % alkoholu.

500 ml

72 zł

Nocino

Orzechkówka w najlepszym wydaniu. Pasuje do Parmigiano Reggiano. 30 % alkoholu.

500 ml

72 zł

Rosolio di Primitivo

Likier na bazie winogron szczepu Primitivo. 27 % alkoholu.

500 ml

72 zł