PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRATA “URSUL PACALIT DE VULPE” Ed.

Paraschiv Emanuela

Data: Nivelul: Tema de studiu anuala:CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA? Tema proiectului: “Fascinanta lume a animalelor” Subtema: “Locuitorii padurii” Domenii experientiale: DLC+DS Denumirea activitatii: Educarea limbajului Forma de realizare: Activitate integrata Tema activitatii: “Ursul pacalit de vulpe”, Ion Creanga Tipul de activitate: mixt (predare, sintetizare)

Scopul: Dezvoltarea capacitatii de a sintetiza informatiile unui text citit, dezvoltandu-si atentia,creativitatea limbajului si a increderii in posibilitatile de relationare si asumarea responsabilitatilor. Formarea capacitatii de explorare si descriere verbala a elementelor din mediul inconjurator.

-

Obiective operationale: • • • • • Sa asculte activ textul citit de educatoare; Sa sintetizeze textul, elaborand un rezumat de idei; Sa formuleze, sa adreseze intrebari legate de text; Sa explice/clarifice notiuni, cuvinte, situatii din text; Sa faca predictii,exprimand opinii, idei, concluzii;

povestirea. I. Sa interpreteze un cantecel despre personajele din text. C. Material didactic: planse cu imagini din poveste. P. Desfasurarea activitatii EVENIMENT DIDACTIC CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE 1. metoda “Bula dubla”. palete cu intrebarile “Ce? Cine? Cum? De ce? Din ce cauza?”. Cei care au aceeasi culoare de bulina de vor aseza la masuta la care gasesc bulina reprezentativa si placute cu initialele : R. Sa colaboreze in grupuri mici. Corectarea tinutei. verde-intrebatorii. albastru-prezicatorii). Sa manipuleze rapid materialele. frontal Locul de desfasurare: sala de clasa Durata: 70 min. Observarea comportamentului. Captarea atentiei se realizeaza printr-o Surpriza ghicitoare: “La cotete da tarcoale. demonstratia. dupa culoarea bulinei pe care au ales-o (galbenrezumatorii. recompense. explicatia. Strategii didactice: Metode si procedee: lectura.Captarea atentiei Voi aseza mobilierul si voi pregati toate cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii: • Aranjarea masutelor pentru cele 4 grupe • Pregatirea materialelor didactice • Aerisirea salii de grupa • Intrarea ordonata a copiilor in sala de clasa Copiii vor fi repartizati in patru grupe. buline colorate pentru diferentierea copiilor pe echipe. Forma de organizare: pe grupe. conversatia. Interesul pentru continutul surprzei . coronite pentru lideri.• • • • Sa gaseasca asemanari si diferente intre cele doua animale din padure. observatia. La blana e roscovana. dar si coronite pentru lideri. rosucalificatorii. metoda interactiva de grup “invatarea reciproca”.Moment organizatoric 2.

Pe parcursul citirii se vor explica cuvintele noi prin sinonime ( tufa. Voi trebuie sa ascultati si sa tineti minte cele citite. Activitatea in grupuri: Le voi cere copiilor sa precizeze care esre titlul si autorul povestii si sa priveasca cu atentie imaginile pe care le-am afisat simultan cu citirea. Se va spune continutul povestii cat mai expresiv.” Explicarea regulilor de desfasurare a activitatii pe grupe: Grupa 1. vizuina. vicleana. Grupul rezumatorilor va prezenta pe scurt continutul povestii (copiii vor fi ajutati de imaginile prezentate in timpul lecturarii). Rezumatul povestii. Relationarea in timpul formarii echipelor. pentru ca fiecare grup sa-si rezolve sarcina data.Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite 4.rezumatorii:vor povesti pe scurt continutul povestii in mod clar si concis (vor fi ajutati de imaginile sugestive prezentate in timpul lecturii). Metoda invatarii reciproce.prezicatorii: gases un alt final textului prezentat. le analizeaza daca este cazul ( se vor ajuta de paletele de intrebari). Activitatea. Constituie grupurile dupa cerintele educatoarei. deoarece la sfarsit trebuie sa povestiti. Continutul povestii va fi expus urmarindu-se succesiunea evenimentelor. Conversatia. folosind mimica si gestica corespunzatoare. DLC “Astazi. Grupa 2-intrebatorii: vor formula intrebari despre continutul textului citit. sa puneti intrebari si sa dati raspunsuri din continutul povestii. implicarea copiilor in cadrul grupurilor. pe care o vor pedepsi. Explicatia.3. Observatia.Obtinerea performantei Si mai este si vicleana Ghici ce e? “ (Vulpea) Le voi arata o imagine cu o vulpe. prezentandu-se simultan imagini sugestive. Grupa 4. vor clarifica situatia ursului judecand faptele vulpitei. Grupa 3. pe care le adreseaza colegilor. cataveica).va voi citi povestea “Ursul pacalit de vulpe” de Ion Creanga.clarificatorii:explica cuvintele si expresiile noi din text. Explicatia. Observarea comportamentului Explicatia. . Ei analizeaza raspunsurile primite. la activitatea de educare a limbajului. Dirijarea invatarii 5.

6. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense ( ecuson cu imaginea unui urs). Fise de evaluare. Grupul prezicatorilor va gasi un alt final povestii. copiii vor interpreta cantecul “Ursul pacalit”. Tranzitie: cantec “Vulpea. “-Cine mana carul?” “-Cine s-a asezat in mijlocul drumului?” “-Cine a venit in vizuina vulpii?” “-Ce a facut taranul cu vulpea?” “-Ce l-a invatat vulpea pe urs sa faca pentru a prinde si el peste?” “-Cum era noaptea in padure?” “-Cum era ursul?” “-Unde l-a trimis vulpea pe urs?” “-De ce s-a prefacut vulpea moarta in mijlocul drumului?” Grupul clarificatorilor va expune argumentand:-comportamentul inselator al vulpii (viclenie) -comportamentul naiv al ursului (naivitate) De asemenea. Formularea rapida a intrebarilor. hrana. judecand faptele vulpii pot sugera posibile pedepse.Incheiera activitatii Grupul intrebatorilor analizeaza imaginile si vor pune intrebari. infatisare. Recompense. Invatarea reciproca. adapost Copiii vor rezolva o fisa de evaluare: “Incercuieste numai imaginile care fac parte din poveste”. Interpretarea cantecului. La final.Evaluare 8. activitate frontala Exercitiul individual. cu ajutorul paletelor cu intrebari (posibile intrebari). cat e de sireata!” DS. Explicarea cuvintelor noi si a situatiei ursului. unul mai fericit pentru urs. Formularea unui final al povestii Convorbire.Cunoasterea mediului: “Bula dubla” Se vor analiza urmatoarele aspecte: comportamente.Asigurarea retentiei si a transferului 7. Povestirea. Comunicarea ideilor. .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful