Gjuha Shqipe(Fishta) Tema:Percillni ndjenjat,emocionet sipas mendimit tuaj qe poezia ngjall ne ditet e sotme.

Sa respektohet gj.shqipe.

Gjuha eshte gjeja me unike qe secili komb duhet te ruaje me fanatizem.Eshte pikerisht ajo me ane te se ciles cdo komb dallohet nga njeri-tjetri.Gjuha jone,gjuha e memes eshte jo vetem shenje dalluese e kombit por dhe simbol i bashkimit te te gjithe shqipetareve. Tregues i te qenit atdhetare ,eshte kjo gjuhe,gjuhe e perendise sic thote dhe Fishta. Sa luftra,e sa gjak eshte derdhu per te mbrojtur kete gjuhe hyjnore? Me qellimin me fisnik e te vetem qe kjo gjuhe te mbijetonte nder shekuj,e qe sot eshte thesari yne,gjeja me e vyer me te cilen ne krenohemi. Po sa vleresohet e respektohet ajo sot e kesaj dite? A mbrohet me fanatizem si nje nder simbolet me te shenjta? Veshtire te japesh nje pergjigje positive.Ne ditet e sotme njerezit e kane me te lehte te flasin nje gjuhe tjeter sesa gjuhen e tyre.Une jam e mendimit se nuk mund te jemi kurrsesi pjesetar te denje te nje shoqerie nese nuk mbrojme identitetin e simbolet tona.Nuk mund te jemi qytetare te botes nese nuk jemi ne rradhe te pare shqipetare.E si mund te pretendojme te flasim nje gjuhe tjeter nese nuk flasim sakte e bukur gjuhen tone..ate pjese te identitet tone me te vyer kombetare? Sic thote dhe Fishta:Pra mallku njai bir shqyptari,qe ket gjuhe te perendis,trashegim si ia la I pari,trashegim sia len femijs.Pra nuk ka mekat me te madh se mohimi e aq me teper te mos lesh nje shembull pas,nje trashegimi kulturore,qe gjuha shqipe te vazhdoje nder breza.Duhet te jete gjuha e memes ajo qe ti mesohet te vegjelve qe ne vogeli,te rriten me ninullat e shprehjet e bukura shqipe,qe neser te ndjehen krenar e te thone me plot gojen:” Po une jam Shqipetar”.Duke ruajtur ne rradhe te pare simbolet,gjuhen,traditen,kulturen atehere ti do te mund te jesh nje qytetar i denje i botes. Dhe atij ju thafte goja,po goja qe e perbuze kete gjuhe hyjnore,qe nvend thuej kur sasht nevoja flet e tveten len pas dore:Keto vargje kane nje peshe shume te madhe emocionale dhe jane shume domethenese.Me te vertete ndodh qe ne vend te fjaleve tona perdorim shprehje e fjale te huaja,shpesh per tu dukur me te zgjuar por harrojne qe keshtu vetem sa po varferojme shume e me shume gjuhen tone.Te gjitheve na ndodh te pershendesim njeri-tjetrin ne gjuhe te huaj ndoshta dhe per inerci apo sepse e kemi degjuar shpesh por prape eshte mekat se humbet vlera e gjuhes sone.Nje gje me ben shume

Koliqi shkruan: Gjuha pasqyron nje kombesi.kane nga ata qe jane mjaft atdhetare e qe mbrojne me krenari cdo simbol tradite e kulture te tyre.pjese e nje kombi dhe e nje kulture… Punoi:Uenda Aruci Kl:4.Dhe eshte kjo pjese e shqipetareve qe do e ruajne vazhdimesine e gjuhes sone te bekuar. Dhe me kete thenie dua te theksoj edhe njehere qe nje njeri qe harron te flase gjuhen e tij.ndersa e kunderta ndodh me ne shqipetaret.ushetima e nje termeti? Por nuk mund te pergjithesoj te gjithe shqipetaret ne nje grup.Po pse ndodh nje gje e tille.ka harruar qe eshte shqipetar.ate qe eshte posi:vala e bregut detit.gjama e rrfese zhgjetare.pse nuk mundemi ne te mbrojme ate cka paraardhesit tane kane mbrojtur me shekuj.ajo eshte pasqyra me e qarte e nje kombesie dhe e kultures se saj.Shkalla e pasurise dhe pastertise se gjuhes eshte tregues i nivelit te kesaj kulture. E.2 .pershtypje shume te huaj nuk pershendesin e huazojne fjale te tjera te huaja por mbrojne me shume dashuri simbolet e gjuhen e tyre.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful