You are on page 1of 8

Gauhati High Court - Judges Page 1 of 8

The Gauhati High Court


( High Court of Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Tripura, Mizoram, and Arunachal
Pradesh )

DISTRICT
HOME PROFILE ADMIN BENCHES JUDGMENTS CAUSELIST STATISTICS CONTACT
COURTS

Judges Profile

R.S. GARG, M.A.(Economics), L.L.B., Chief Justice

Born on June 18, 1948. Enrolled as Advocate on August 27, 1971 .


Practised on Civil, Criminal, Revenue, Constitutional, Taxation, Labour,
Co-operative, Excise & Custom sides in the High Court of Madhya
Pradesh at Indore.

Appointed as Additional Judge of the High Court of Madhya Pradesh on


December 15, 1994 and Permanent Judge on July 19, 1995 . On
bifurcation of the state of M.P. into M.P. and Chhatisgarh, he was sent
as the First Judge & Acting Chief Justice of Chhatisgarh. He worked in
Chhatisgarh for the period between November 1, 2000 to October
31,2001. On his transfer to Bihar, he worked there as a Judge of the
High Court of Patna from November 1,2001 to February 26, 2005.
Joined as a Judge of the High Court of Gujarat on February 28, 2005.
Transferred to High Court of Madhya Pradesh on September 17, 2007.
Appointed as Acting Chief Justice of High court of M.P. from November
16, 2009 to December 19th, 2009. Sworn in as Chief Justice of the
Gauhati High Court on 17th April, 2010.
Ranjan Gogoi

Born on 18th November, 1954. Joined the Bar in 1978. Practiced mainly
in the Gauhati High Court. Appointed as Permanent Judge of Gauhati
High Court on 28th February, 2001.

Amitava Roy

Born on 1.3.1953 at Dibrugarh. Belongs to a family of lawyers. His


father Sri Anandi Bhushan Roy is a practising Senior Advocate. Father-
in-law, Late Salil Kumar Dutta had been a Judge of the Calcutta High
Court. He did his education at Dibrugarh. After completing post
graduation in Physics from the Dibrugarh University did his LL.B. from
the same University in 1976. Was enrolled with the Bar Council of
Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Tripura, Mizoram and Arunachal
Pradesh on 20.02.1976. Had practiced before the District Courts in the
District of Dibrugarh and Tinsukia from 1976 to 1981. Shifted his
practice before the Gauhati High Court in 1981 and since then practiced
before the Gauhati High Court, the Central Administrative Tribunal,
Guwahati and the District Subordinate Courts at Guwahati. Practised
mainly on the Civil, Criminal, Constitutional and Labour Revenue side.
Has a knack in Civil, Criminal and Service matters. Had been the Senior

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010
Gauhati High Court - Judges Page 2 of 8
Govt. Advocate for the Government of Arunachal Pradesh in the
Gauhati High Court from 1991 to 1996. Was a member of Assam Law
Commission till elevation. Was designated Senior Advocate by the High
Court on 03.06.1999. Elevated as the Judge of the High Court on
04.02.2002.
Iqbal Ahmed Ansari

Born on 29th October 1954, at Tezpur (Assam ). Did B.Sc. from


Darrang College, Tezpur. Was a good debator and is awardee of the
trophy for best literary competitor of his college. Did graduation in law
from Tezpur Law College, where his father, a Bar-at-Law himself, was
founder Principal. Handled both civil as well as criminal matters.
Remained deeply involved with the activities of All Assam Lawyers'
Association and many other socio-cultural and educational bodies. Was
the President of Tezpur Lions' Club. Is a life member of Indian Institute
of Public Administration. Joined Grade-I of Assam Judicial Service in
April, 1991. Worked as District & Sessions Judge. Joined Gauhati High
Court Registry in June, 1999. At the time of his elevation, he was
Registrar General of Gauhati High Court and President of Assam Judicial
Service Association. Underwent training on the subject of Gender and
Law, in Warwick University in UK, on being nominated by National
Judicial Academy. Worked as one of the trainers for Judicial Officers, in
India, on the said subject. Has written many articles on various
subjects involving legal and social problems. Has presented papers in
various seminars and delivered lectures in many training Institutes.
Tinlianthang Vaiphei

Born on 01.03.1956. Passed B.A. in 1976 from Nowrosjee Wadia


College, University of Poona. Obtained LLB Degree from Campus Law
Centre, University of Delhi in 1979. Enrolled in the Bar Council of
Assam on 22nd August 1980. Started law practice in the Courts of the
Chief Judicial Magistrate, Munsiff and Deputy Commissioner/District
Magistrate in the Churachandpur District of Manipur in the year 1980.
Started appearance in the Court of District & Sessions Judge, Manipur
in Criminal and Civil cases both in the Original and Civil sides in the
year 1983 and also before Revenue Tribunal and Motor Accident Claim
Tribunal, Manipur. Specialized in Constitutional Law, Public Law and
Service Matter. Started practicing in the Imphal Bench of the Gauhati
High Court in 1990. Acted as Concilator in the State as well as District
level Lok Adalats in Manipur in 1989, 1992 and 1994. Shifted place of
practice to Mizoram in 1997. Empanelled as Defence Pleader in Mizoram
on 16th October, 1998. Appointed as Asstt. Advocate General of
Mizoram on 12th February, 1999 and as Public prosecutor for High
Court on 8th March, 1999. Further, appointed as Public Prosecutor for
Aizawl District and Essential Commodities Act on 8th April 1999 & 14th
June 1999 respectively. Appointed as Addl. Advocate General, Mizoram
on 15th September, 2000. Designated as Senior Advocate on 22nd
February, 2001. Appointed Legal Adviser of the Mizoram Co-operative
Apex Bank on 9th February, 2001. Elevated to the Bench as Additional
Judge, Gauhati High Court on 17.7.2003 and was made Permanent
Judge on 28.2.2005.
Biplab Kumar Sharma

Born on February 1, 1954 at Guwahati, Assam. His father late


Surendranath Sharma was a thinker, prolific writer and was known for
his philanthropic activities and philosophic articulation. Shri Sharma
obtained his B.Sc., M.A. and LLM. degrees from Gauhati University.

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010
Gauhati High Court - Judges Page 3 of 8
He joined the Bar in September, 1977 and practiced in the Gauhati High
Court and its subordinate courts. He also practiced in the Guwahati
Bench of the Central Administrative Tribunal since its inception in 1985.
Specialised in Service, Constitutional and Contractual matters, he was
the Standing Counsel of the Indian Railways since 1987 both in the
Gauhati High Court and Central Administrative Tribunal, Guwahati
Bench. He conducted cases for State Bank of India (SBI) and
Bongaigaon Refinery & Petrochemicals Ltd. (BRPL) as Special Counsel.
He also conducted cases of Labour Department, Government of Assam
as its Special Counsel. He was also engaged as Special Counsel for
Revenue Department, Government of Assam and was a Standing
Counsel of Director of Land Records, Government of Assam. Earlier he
represented the Government of Assam in the Forest Department as its
Special Counsel.

He was designated as Senior Advocate in June, 1999. He has been


associated with the Gauhati Law Times, a monthly Law Journal , as its
sole Adviser since 1995 and was also a visiting faculty in the Assam
Administrative Staff College. Since 1984 he was involved in law
teaching in the Department of Law, Gauhati University. Elevated as the
Judge of the Gauhati High Court on 2.12.2003.
H. N. Sarma

Born on 1s of February 1949. Graduated in Science from M C College,


Barpeta, and Graduated in Law from J B Law College, Guwahati. Was
President of the Law College Student Union. Enrolled as an Advocate
with the Bar Council of Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Tripura,
Mizoram and Arunachal Pradesh on 2nd February, 1976. Attended the
Chamber of Mr. K. M. Lahiri, Senior Advocate ( As he then was, later on
retired as Chief Justice of the Gauhati High Court) while was a student
in the Law College. Had practices in the original Civil, Criminal,
Revenue, Labour and Service Courts/Tribunal and in the High Court in
Constitutional, Civil, Criminal, Labour and Service matters. Was
Government Advocate for Assam Government since 1979 for about
fifteen(15) years intermittently, both in civil and criminal side.
Appointed as Additional Senior Government Advocate, As sam in the
year 1996 and continued in that position till July 1999. Defended the
State Government in various complicated civil, constitutional and tax
matters. Thereafter also was engaged by Government of Assam as a
Special Counsel to defend important tax and other matters. Was the
legal advisor of the Assam Co-operative Apex Bank Ltd., a state level
Co-operative Bank from 1984 to 1996. Was also the legal advisor of the
Co-operative City Bank Ltd., Guwahati since 1983 for about 21 years,
till elevation to the Bench. Was the legal advisor of Tata (Elxsi) Ltd., a
Company of Tata Group, for Assam. Was Guest Lecturer of J B Law
College and the College of Professional Studies, Guwahati. Was
examiner for LL.B. Course under the Gauhati University. Was Legal
Advisor of the Assam Cricket Association, a Company of the Board of
Control for Cricket in India. Had extensive practice in all branches of
law in original/appellate side as well as in the Assa m Board of Revenue
and High Court Designated as Senior Advocate on 3rd June 1999.
Elevated as Additional Judge of the High Court on 1st November 2004.
Became permanent Judge w.e.f. 27.02.2006.
Brojendra Prasad Katakey

Born on 28th June, 1952. Obtained B.Sc. degree from Darrang College,
Tezpur, and LL.B. degree from university Law College, under Guwahati
university. Enrolled as an Advocate on 20th September, 1977. Started
practice in Gauhati High Court. Was the Govt. Advocate and Additional

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010
Gauhati High Court - Judges Page 4 of 8
Public Prosecutor, Govt. of Assam from 1986 to 1990, Counsel of
Election Commission of India since 1999. Appointed as Standing
Counsel for Govt. Of Tripura since 1993 in Gauhati High Court and
Central Administrative Tribunal, Guwahati Bench. Appointed as Senior
Counsel, National Insurance Corporation and Central Bank of india for
last few years. Appointed as Senior Counsel in the Commission of
inquiry, appointed under the Commission of Inquiry Act, enquiring
about the about the 'Tehelka Tapes'. Was the Legal Advisor of Assam
Cricket Association, a unit of Board of Control for Cricket in India. Had
intensive practice in Constitutional matters, civil matters, labour and
service matters, company matters etc. Invited and admitted as life
associate member of IndianRed Cross Society. Was a co-opted member
of diciplinary Committee of Bar Council Of Assam,Nagaland, etc.
Designated as Senior Advocate on 3rd June, 1999. Sworn in as
Additional Judge of the Gauhati High Court on 1st November 2004.
Became permanent Judge w.e.f. 27.02.2006.
Smti A. Hazarika

Born on 1st January 1952. Enrolled as an Advocate on 21st February,


1978. Practised for 26 years at the Gauhati High Court in civil, criminal
and constitutional matters. Also having experience of practicing in
original Court. Was panel Advocate, Junior Govt. Advocate and
Additional Senior Govt. Advocate, Assam from September, 1991 to
May, 1996. Joined as Additional Senior Govt. Advocate, Assam, in June
2001 and continued till October, 2004. Was Legal Advisor, Panel
Advocate and Principal Standing Counsel of Food Corporation of India
from November, 1997 to January, 2001. Was Legal Advisor and
Standing Counsel of Assam Fisheries Development Corporation Ltd.,
Standing Counsel of North Eastern Regional Institute of Science and
Technology (NERIST), Legal Adviser of Assam State Development
Corporation for Schedule Castes Ltd. (SCDC) and Ex-Standing Counsel
of ASCARD Bank Ltd. Was Panel Advocate of Gauhati University,
Dibrugarh University, Hindustan Fertilizer Corporation Ltd. and Assam
Livestock and Poultry Corporation etc. in the Gauhati High Court. Sworn
in as Additional Judge of the Gauhati High Court on 1st November,
2004. Became permanent Judge w.e.f. 27.02.2006.
Maibam Binoy Kumar Singh

Born on 1st September, 1948 in Imphal. Passed Matriculation


Examination of Gauhati University in 1963. Passed the Certificate C
Examination of N.N.C. Senior Division, Army Wing held in March, 1966
under the Authority of the Ministry of Defence, Govt. of India.Obtained
B.Sc. degree from Gauhati University in 1967. Passed LL.B. (Hons.)
Examination (VI Semesters) of Aligarh Muslim University, Aligarh in
1972 standing Second in order of merit. Passed LL. M. Examination of
Aligarh Muslim University, Aligarh in 1974. Enrolled as an Advocate of
the Bar Council of Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur & Tripura on
the 20th Feb, 1976. Stood First in order of merit in the competitive
Examinaiton held by the MPSC in 1976 for recruitment to the MJS
Grade III. Appointed in Grade III of MJS on 26/02/1977. Conferred the
power of Judicial Magistrate 1st Class on 21/06/1977. Confirmed in MJS
Grade III with effect from 01/03/1979. Promoted to Grade II of MJS on
01/10/1980. Confirmed in MJS Grade II with effect from 19/11/1982.
Served as CJM / North District (Senapati). CJM / Central District, CJM /
Chandel, CJM / Imphal. Served as Deputy Registrar, Gauhati High
Court, Imphal Bench while in Grade II of the MJS. Promoted to Grade I
of the MJS on 11/02/1992 and confirmed on 1994. As a Grade I Officer
of the MJS, already served as Presiding Officer MACT, Manipur,
Presiding Officer, Co-operative Tribunal, Manipur, Registrar, Gauhati

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010
Gauhati High Court - Judges Page 5 of 8
High Court, Imphal Bench during the Period from February. 1992 to
13/03/1996. Also functioned as the Member Secretary, Manipur Legal
Services Authority, Judge, Designated Court under TDA Act, & Judge,
Special Court under P.C. Act. Served as District & Sessions Judge, at
Imphal since 14/03/1996 till elevation to the Gauhati High Court on
01/11/2004 as an Addl. Judge. Became permanent Judge w.e.f.
27.02.2006.
T. Nandakumar Singh

Born on 01.02.1954 in a lawer's family. Graduated in Science from


Utkal University, Bhubaneswar, in the year 1974 and obtained LL.B.
Degree from Lucknow university in the year 1977.Enrolled as an
Advocate in 1978 and started practice in the Gauhati High Court as well
as Sub-ordinate Courts.Practices sucessfully in Civil, Criminal, Service
and Constitutional matters in the Gauhati high Court and Supreme
Court of India. Was one of the yongest Advocate, designated as "Senior
Advocate", in the history of the Gauhati High Court. Was the Consel of
Manipur University for a period of six years. Served as Legal Advisor of
the Central Agricultural University, Imphal. Participated sucesfully in
different Enquiry Commissions for the Ministry of Home Affairs, Govt. of
India and the Police Deptt., Govt. of Manipur. Was a Senior Member of
the Supreme Court Bar Association, New Delhi. Served as Advocate
General of Manipur ( Cabinet Status) from 14.01.1998 to 27.03.2001.
Elevated as an Additional Judge of the Gauhati High Court on
25.11.2004. Became permanent Judge w.e.f. 27.02.2006.
Utpalendu Bikas Saha

Born on 25th August, 1954 in a middle class family of Udaipur, South


Tripura. Did his schooling from K.B.Institution, Udaipur, passed B.A.
from Bir Bikram Evening College, Agartala and completed MA
(Journalism), LL.B., from Calcutta University. Enrolled as an Advocate
on 6th June, 1978. Had practice specially Constitutional, Service,
Administrative, Civil and Criminal matters in the Gauhati High Court at
Agartala Bench, Subordinate Courts in Tripura as well as at Principal
Seat at Guwahati. In the year 1983-84 elected, as, Assistant Secretary
of Tripura Bar Association, Agartala and in the year 1986 and 1993
elected as Member of the Executive Committee of the said Bar
Association. Since 2004, he was Secretary, High Court Bar Association,
Agartala, Tripura, was the Joint Secretary of All India Lawyers Union.
Associated with Ram Thakur Law College, Agartala and Tripura Govt.
Law College, as Part-Time Lecturer. Held the Office of the Government
Advocate, Tripura since 1993 till his elevation and also held office of the
Public Prosecutor of Tripura, Gauhati High Court, Agartala Bench, in the
year 1993 for 6(six) months and then resigned. Designated as Senior
Advocate in the year 1999 and since then functioned as Senior
Government Advocate. Delivered Lectures in number of Seminars on
important subjects and topics of National Interest. Elevated as
Additional Judge of the Gauhati High Court on 12.10.2006. Became
permanent Judge w.e.f. 15.07.2008.
Ketulhou Meruno

Born on 11th March, 1951. Enrolled as an Advocate on 28th August,


1979. Practiced about 26 years in the Kohima Bench of the Gauhati
High Court and other Sub-ordinate Courts in the North Eastern States.
Held the post of President, Nagaland Bar Association for three
consecutive terms of three years each. Served as Junior Govt. Advocate
of Nagaland during 1980-1983. Also held the Office of the Central
Government Standing Counsel since 1994 and thereafter appointed as
Senior Central Government Standing Counsel in 1997 till elevation,

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010
Gauhati High Court - Judges Page 6 of 8
which is now re-designated as Assistant Solicitor General of India.
Elevated as Additional Judge of the Gauhati High Court on 12th
October, 2006. Became permanent Judge w.e.f. 15.07.2008.

Hrishikesh Roy

Born on 1st February, 1960. After passing out from Delhi Public School,
New Delhi, he obtained his LL.B. Degree from Campus Law Centre,
University of Delhi in 1982. First enrolled as an Advocate under the Bar
Council of Delhi and eventually on shifting of practice to Guwahati, got
the enrollment transferred to the Bar Council of Assam, etc. On
21.12.2004, he was designated as a Senior Advocate by the Gauhati
High Court. He was the Senior Government Advocate for the Arunachal
Pradesh Government and was also appointed as the Standing Counsel
of the Assam State Electricity Board in respect of the Gauhati High
Court. He was also Standing Counsel of the Karbi Anglong Autonomous
Council in the High Court for a number of years. He was the founder
secretary of the Assam State Unit of the Indian Law Institute (ILI), New
Delhi. As a member of the North Eastern Judicial Officers Training
Institute (NEJOTI), he was also involved with training of Judicial
Officers. As the elected Secretary of the Gauhati High Court Bar
Association he has successfully conducted the year long Golden Jubilee
Celebrations of the Advocates Association. He was sworn in as an
additional Judge of the Gauhati High Court on 12.10.2006. Became
permanent Judge w.e.f. 15.07.2008.
B. D. Agarwal

Born on 17th June, 1952 at village Chaparmukh, District Nagaon


(Assam). Practiced in the Gauhati High Court since September, 1977 to
April, 1991. Thereafter, joined the Judicial Service of Assam in the
month of May, 1991 in the rank of Additional District Judge. On 1st of
March, 1992, appointed as the principal District and Sessions Judge.
Worked in the same capacity at different stations. During these 29
years of judicial career, he had the occasion to attend various training
courses, which includes 6 weeks training at University of Warwick,
Coventry, United Kingdom on the subject Gender & Law. He has also
attended many Seminars and work-shops and has also participated in
different Training and Orientation courses as resource person on
different subjects, like Gender & Law, Domestic Violence, Court
Management, Human Rights and Child Rights etc. He has written many
articles relating to criminal justice system and on other subjects, which
have been published in journals like AIR, Criminal Law Journal, Bi-
annual journal published by National Police Academy, Hyderabad etc.
He has been appointed as Additional Judge of the Gauhati High Court
on 12TH October, 2006. Became permanent Judge w.e.f. 15.07.2008.
Mutum Binoy Kumar Singh

Born on 27th January, 1950. Enrolled as an Advocate on 20th


September, 1977. Practiced for about 17 years before entering into
service before Subordinate Courts in Manipur and High Court. Was
Standing Counsel of the Food Corporation of India, Manipur Spinning

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010
Gauhati High Court - Judges Page 7 of 8
Mill before entering into Judicial Service.[I ]Worked as Addl. District &
Sessions Judge and Designated Judge(TADA) Manipur East w.e.f.18-11-
94 to 6-4-1997; Judge, Family Court, Manipur and Presiding Officer,
Election Tribunal (Panchayati Raj) Manipur, w.e.f. 7-4-1997 to 22-3-
1999.While serving as Registrar, Gauhati High Court at Imphal Bench
elevated as Additional Judge of the Gauhati High Court on 12.10.2006.
Became permanent Judge w.e.f. 15.07.2008.

Hareswar Barua

Born on 01.11.1949. Passed HSLC Examination in the year 1965 from


Hawajan High School, Dist - Sonitpur and graduated in Science from
Darrang College, Tezpur in the year 1969. Did LL.B. from University
Law College, Guwahati, in the year 1973. Enrolled as an Advocate of
the Guwahati Lawyers Association in the year 1974 and thereafter
became the member of North Lakhimpur Bar Association in the same
year. Later, appointed as Assistant Public Prosecutor. Joined Assam
Judicial Service on 23.05.1978. Held verious posts. Became Registrar
General of the Gauhati High Court on 07.11.2005. Became the
President of Assam Judicial Service Association in the year 2004 and
has been continuing as such. Elevated as Additional Judge of the
Gauhati High Court on 04.07.2007. Became permanent Judge w.e.f.
03.07.2009.
Ashok Potsangbam

Born on 21st April, 1949, in Imphal, Manipur. Obtained B. A. Degree


from Calcutta University and LL.B. from Delhi University in the year
1974. Was the Secretary of the North East Unit of All India Bar
Association, New Delhi. Held the Office of the Advocate General of the
State of Manipur during the periods from 09-06-1995 to 16-12-1997,
02-04-2001 to 22-05-2001, 01-06-2001 to 11-03-2002 and from 10-
12-2004 till his elevation as an Additional Judge of the Gauhati High
Court on 26-09-2007.

Pranay Kumar Musahary

Born on 31st May, 1951 at Alokjhar, Gossaigaon in Kokrajhar District,


Assam. Did his B.A. (Hons) from Saint Anthony's College, Shillong in
1973. Obtained his M.A. and LL.B. Degrees from Gauhati University in
1975 and 1976, respectively. Enrolled himself with the Bar Council of
Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Tripura, Mizoram and Arunachal
Pradesh in 1977 and started practice as an Advocate in the Gauhati
High Court since 1977. Practised mainly on Civil,
Criminal,Constitutional, Revenue and Arbitration matters. He dealt with
a large number of cases in TADA Court at Guwahati. Served as
Standing Counsel of the Bodoland Autonomous Council from
19.11.1999 to 01.10.2001 and the Assam Plains Tribes Development
Corporation Ltd. Served as Addl. Senior Govt. Advocate of Assam from
12.06.2001 to 13.09.2001. Thereafter he served as Senior Govt.
Advocate and Public Prosecutor of the State of Arunachal Pradesh from
14.09.2001 to 18.02.2003 and also of the State of Assam from
19.02.2003 till his resignation on 24.09.2007. Worked as a member of
the Assam State Law Commission till elevation. Ably represented before
the Hon'ble Justice K. N. Saikia Commission of Inquiry as the Senior
Counsel for the Govt. of Assam. Earlier also represented Private Parties

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010
Gauhati High Court - Judges Page 8 of 8
in the Hon'ble Mr. Justice S. N. Phukan Commission of Inquiry
( Bhumka Gang Rape Case), Hon'ble Justice Manisena Inquiry
Commission (Gohpur Riot) and Hon'ble Justice Haque Inquiry
Commission (Kokrajhar Ethnic Clash). Elevated as an Additional Judge
of the Gauhati High Court on 26.09.2007. He is the first person from
the ethnic Bodo Community to get elevated to the Bench of the Gauhati
High Court.
Arun Chandra Upadhyay

Born on 27th July, 1951. Belongs to a family of freedom fighter.


Grandfather late Chabilal Upadhayay was a distinguished freedom
fighter of Assam. Graduated in Science and obtained LL.B Degree from
the University of Law College under the Gauhati University. Joined the
Bar in 1976. Practiced mainly in the Gauhati High Court and the District
Courts in Kamrup. Appointed in the Assam Judicial Service on
10.09.1980. Attended various training programmes, seminars and
workshops as Judicial Officer and also participated as resource person
in different training and orientation programmes such as
Computerization in Judiciary, Court Management, etc. On promotion to
Grade-I of Assam Judicial Service, appointed as Registrar (Inspection &
Enquiry), thereafter as Registrar General of the Gauhati High Court and
also as District & Sessions Judge in different Districts of Assam. He was
holding the post of Legal Remembrancer and Secretary, Judicial
Department, Government of Assam at the time of his elevation as
Additional Judge of the Gauhati High Court on 28.12.2008.
Chitta Ranjan Sarma

Born on 1st of March, 1954, Graduated in Science and obtained LL.B


Degree from the University of Law College under the Gauhati
University. Enrolled as an Advocate in 1977 and started practice in the
Gauhati High Court. Appointed as Munsiff in the Assam Judicial Service
in 1980. Promoted and appointed as Grade I officer of the Assam
Judicial Service in 2001. Served in various capabilities in the Assam
Judicial Service and as Registrar General of the Gauhati High Court till
the date of elevation to the Bench. Sworn in as Additional Judge of the
Gauhati High Court on 28th December, 2008.

Designed and published by The Gauhati High Court, Guwahati


Hosted by National Informatics Centre, Assam State Unit, Guwahati

http://ghconline.gov.in/judges.html 5/17/2010