„PRIMAVARA, ANOTIMPUL BUCURIEI”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
TEMA: „CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?” SUBTEMA: „NE PREGATIM SA PRIMIM IEPURASUL DE PASTE!”

PROF. INV. PRESCOLAR: VASILESCU STEFANIA GRADINITA NR.3 BREBU

Biblioteca : “ Ghicitori despre primavera” . analiza. pentru a realiza invatarea reciproca. . joc cu text si cant: “Infloresc gradinile” . Activitati pe domenii experientiale : . • Dezvoltarea simtului practic si estetic.3 BREBU EDUCATOARE : VASILESCU STEFANIA NIVELUL : II TEMA ANUALA DE INVATARE: “CUM ESTE. gustarea.2011 GRADINITA : NR. SCOPUL ACTIVITATII: • Sistematizarea. • Exersarea capacitatii de observatie.Joc de miscare: “Culegem floricele” 3.Tranzitii : Joc cu text si cant: “Vine vine primavara” . a atentiei. sinteza. A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT ?” SUBTEMA: “NE PREGATIM SA PRIMIM IEPURASUL DE PASTE !” TEMA ACTIVITATII INTEGRATE : “PRIMAVARA. insusirea de noi concepte.Constructii : “Colaj de primavara” . • Stimularea curiozitatii pentru cunoasterea si investigarea mediului inconjurator. Activitati de dezvoltare personala : . dezvoltarea gandirii critice.Rutine : Intalnirea de dimineata. OBIECTIVE OPERATIONALE : 2 .Domeniul esthetic creativ (activitate practica “puisorii”) 2. • Formarea si dezvoltarea deprinderii de a coopera in grup.Arta : “ Iepurasul de Paste” .Domeniul limba si comunicare “ Intalnire cu primavera” (intrebari si raspunsuri) . Jocuri si activitati didactice alese : . spalatul pe maini.PROIECT DIDACTIC DATA: 04. ANOTIMPUL BUCURIEI !” TIPUL ACTIVITATII: Verificare si consolidare CATEGORII DE ACTIVITATI ABORDATE : 1. memoriei reproductive. reconstituire. exercitii de inviorare in aer liber. conexiuni prin formularea de intrebari si raspunsuri pe baza metodei interactive de grup “cubul”. consolidarea si evaluarea cunostintelor despre anotimpul primavara.

cubul. descrierea.pe grupuri.Sa desparta corect in silabe cuvintele gasite.Sa realizeze lucrari originate. analizeaza. . Activitati integrate pentru prescolari ». . Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti 2008. multumire in legatura cu activitatea desfasurata. .Sa realizeze lucrari cu aspecte din anotimpul primavara (lipire). . «Ghid pentru proiecte tematice. imagini reprezentand anotimpul primavara.2008 ». problematizarea.Sa identifice in imagini. explicatia. « Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar ». instructajul verbal. Editura Arlequin. analiza.Sa gaseasca cuvinte cu silabele: “ca.Sa foloseasca in mod corespunzator materialele puse la dispozitie.. Editura Didactica Publishing House 2009. lucrul in grup. dialogul.Sa exprime sentimente de bucurie. FORME DE ORGANIZARE : . . la. DURATA: o zi MATERIAL BIBLIOGRAFIC : 1.Sa pastreze oridinea si disciplina pe tot parcursul activitatii. STRATEGII DIDACTICE : Metode si procedee: Conversatia euristica.Sa raspunda la cat mai multe intrebari pe baza celor sase fete ale cubului : “descrie. satisfactie. aspecte si caracteristici ale anotimpului primavara. . Mijloace de invatare : cubul cu sase fete diferit colorate. exercitiul. compara. demonstratia. 4. jetoane cu flori. 2.Sa aranjeze in tablou elemente cerute de text. 3. brainstorming. asociaza. sa. observatia. argumenteaza”. .Sa se organizeze in grupuri si sa relationeze intre ei. aplica. .frontal. «Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor cu varsta cuprinsa intre nastere si 6/7 ani . manifestand creativitate in alegerea modelului si a materialelor de lucru. a si co”. SCENARIUL ZILEI 3 . . ma. . «Revista Invatamantul Prescolar l-2/2010». .

in cadrul intalnirii de dimineata. la centrul « Constructii » vor executa «colajul primaverii». Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE Copiii descopera centrele pregatite si sarcinile de lucru si isi aleg centrul preferat. astazi eu sunt Soarele (voi purta un soare in piept).INTALNIREA DE DIMINEATA SALUTUL : In prima parte a zilei. in termeni accesibili. Buna dimineata. la « Arta » vor desena « Iepurasul de paste ». NOUTATILE ZILEI: Educatoarea prezinta copiilor. A-nceput o noua zi. TRANZITIE: Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale.Buna dimineata. Ii voi saluta pe fiecare. « floricele ». copiii impreuna cu educatoarea vor trece pe la toate centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii. In cerc sa ne adunam Cu toti sa ne salutam : Buna dimineata. soare ! CALENDARUL NATURII: Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi pentru a aseza la « Calendarul naturii »jetoanele corespunzatoare. iar voi. adresandu-ma in functie de ecuson: . activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor. copii!" IMPARTASIREA CU CEILALTI "A venit primavara!" . La centrul «Biblioteca» vor asculta ghicitori despre primavara. 4 . dupa ecusoanele pe care le purtati veti fi: « albinute ».Buna dimineata albinute / floricele. copiii vor interpreta cantecul: „Vine.Copii. Ma bucur ca sunt aici. . pici. Toti copiii au venit. copiii asezati in cerc vor rosti salutul de dimineata sub forma unei poezii: « Dimineata a sosit. vine primavara”.

copiii vor alerga si vor culege florile din iarba. unde fiecare culoare va avea cate o sarcina: culoarea albastru – descrie. aplicand metoda « cubului ». Atentia copiilor va fi indreptata catre cosul plin cu surprize lasat de „Rila Iepurila”. culoarea mov – compara. DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE In continuare se va desfasura jocul "Primavara anotimpul bucuriei”. Joc de miscare: „ Culegem floricle”. Castigatoare va fi echipa care a cules mai multe flori. culoarea portocaliu – aplica. se vor numara florile culese de fiecare echipa. Grupez si indrum copiii. Copiii vor forma doua grupe: grupa „narciselor albe” si grapa „narciselor galbene”. Elementul surpriza al activitatii: Cubul cu cele sase fete diferit colorate. Se explica copiilor ce au de facut si se motiveaza actiunile ce urmeaza a fi derulate prin prezentarea pe intelesul copiilor a obiectivelor. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE . franjurare si lipire o lucrare cu tema «Puisorii».CREATIV . Solicit copiii sa raspunda intrebarilor ce reprezinta fiecare sarcina a cubului. Copiii intuiesc materialele respectand indicatiile primite. DOMENIUL ESTETIC . TRANZITIE : « Infloresc gradinile » joc cu text si cant. 2. Se vor analiza lucrarile realizate evidentiind efortul colectiv si individual. culoarea verde – analizeaza. Se va repeta jocul de mai multe ori. In curte. iar apoi vor manca. culoarea rosu – asociaza. prin iarba vor fi asezate floricele.Activitate practica In cadrul acestei activitati copiii vor realiza prin rupere. culoarea galben – argumenteaza.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE 1. Dupa ce toate florile au fost culese. 5 . surprize care ne vor ajuta la desfasurarea activitatii de astazi. La semnalul educatoarei. RUTINE : Copiii vor merge la baie pentru a se spala pe maini. Jocul se va desfasura in curtea gradinitei. Voi prezenta regulile jocului.

Moment organizatoric ContinutuI instructiv-educativ al activitatii Strategii didactice Conversatia Evaluate instrumente si indicator! Corectitudinea raspunsurilor.DESFASURAREA ACTIVITATII Secventele activitatii 1. fiecare grupa urmand sa analizeze tema aleasa „primavara. calendarul naturii Se va realize prin introducerea elementului surpriza: Cubul colorat si prin prezentarea ghicitorilor: “Ziua se mareste. In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin arunarea „cubului” si prelarea sarcinii corespunzatoare culorii si numarului corespunzator pe care cade cubul. Aranjarea mobilierului. Rutine : salutul. Enuntarea scopului si a obiectivelor Pregatirea materialului. anotimpul bucuriei”. promptitudinea raspunsurilor. Intrarea copiilor in sala de grupa. Zapade se topeste’ Gradina a inverzit. Cine a venit ?” (Primavara) „Coada ca o furculita. La «Constructii» vor construi „colajul primaverii” Tranzitie : Joc cu text si cant .Prezentarea continutului si dirijarea invatarii Instructaj verbal . Rosioara sub barbita. prezenta. La « Arta » vor colora fise individuale «Iepurasul».« Infloresc gradinile » Fiecare grup raspunde pe rand conform 6 Conversati a Explicatia Exercitiul Atentia. Se anunta tema activitatii in termeni accesibili: Vom juca un joc care se numeste „Spune”. La «Biblioteca» vor asculta ghicitori despre primavara si vor memora ghicitoarea care le-a placut cel mai mult. Expunere Exercitiul 4. Iarna plec de aici din tara Primavara ma intorc iara” (Randunica) Va sosi in clasa elementul surpriza al activitatii – cosul plin cu surprize. Se imparte efectivul in doua grupe. 2. Captarea atentiei 3.

5 – aplica. Desfasurarea jocului si reactualizara cunostintelor Fiecare grup arunca cubul catre ceilalti parteneri spunand: „cubul se rostogoleste si la . iar in afara de cuc ele isi fac si cuiburi) 4. se intorc pasarile calatoare) Cine vesteste primavara? (Ghiocelul. 1 DESCRIE: In ce anotimp suntem? (Primavara) Ce se intampla cu natura primavara? (Se incalzeste. 3 – asociaza. sunt 7 Cubul Observatia Explicatia Cele doua grupuri vor fi: 1 Albinute 2 Floricele Relationarea in timpul formarii grupurilor. gat.. Numesc un copil din grupa respectiva care sa raspunda. 5. barza. randunica. 2 – compara. Copiii vor raspunde in functie de cerinta ce corespunde cifrei de pe una din fetele cubului.ANALIZEAZA Partile componente ale pasarilor calatoare: cap.. aripi.. Enumerarea si raspunsurile intrebarilor Exercitiul Expunerea Enumerare a . cocorii) Ce pasari se intorc la noi primavara? Ce vesteste iepurasul? (Pastele) Cand se inrosesc oua? (de Paste) Prin ce se aseamana pasarile calatoare? (toate se intorc primavara la noi. In functie de raspunsurile corecte vom realiza o imagine de primavara. 6 – argumenteaza. infloresc) Ce sarbatoare religioasa se aproprie? (pastele) 2. ASOCIAZA Care sunt pasarile calatoare? (cucul. trunchi. inverzesc gradinile) Cum ne imbracam primavara? (mai subtire) Dar iarna? (mai gros) Care flori sunt mai atragatoare cele de gheata sau cele de primavara?( cele de primavara) 3. cioc. COMPARA Cum este primavara fata de anotimpul iarna? (mai cald. natura se trezeste la viata. 4 – analizeaza. soseste” (se repeta pentru toti copiii din grup. sosirea randunicii) Ce se intampla cu copacii primavara? (inmuguresc.cerintelor primite: 1 – descrie. picioare..

ARGUMENTEAZA De ce este primavara?(pentru ca afara ste mai cald. Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii. in grup si individual. copaci infloriti si verdeata? (la fel ca iarna) Ce fenomene ale naturii intalnim primavara? Ce insecte pot complete un tablou de primavara? Spune ce peisaj s-a realizat in urma raspunsurilor noastre? Initiez jocul 6.acoperite cu pene de diferite culori. iar la final scrieti sub fiecare floare cate petale are. au imugurit copacii) Cum ar fi fost anotimpul primavara fara flori. Copiii vor aseza si lipi corect partile componente ale florilor.APLICA Acum va rog sa va uitati la aceasta imagine si sa-mi spuneti ce vedeti: sunt flori de primavara. au inflorit florile. 6. Valorificarea educativa a continutului prin simulare.cantec La activitatea practica (DEC) vor realiza lucrarea cu tema « Puisorul » Voi purta o scurta discutie cu copiii referitoare la 8 Descrierea Interpretare Analiza Conversatia Problematizarea Invatarea prin descoperire Lucrul in grup Proba orala: raspunsul la intrebari Frontal Pe grupuri Conversatia Dialogul Sinteza si realizarea de conexiuni intre ideile descoperite de copii. Cate petale are floarea? Cate anotimpuri are anul? Cate zile are saptamana? Cate degete avem la o mana? Dar la ambele? 5. Copiii vor da un titlu peisajului care s-a realizat in functie de raspunsurile corecte. Proba orala: observarea comportamentului copiilor. copii raspund la intrebari. Obtinerea performantelor intrebarilor. Tranzitie: „ Infloresc gradinile”. .

mai placut. In timp ce copiii lucreaza. Evidentierea grupului/grupurilor creativitatea copiilor 7. relaxanta. o scuturam. participa la analizarea actiunilor desfasurate in sectoare. Conversatia Brainstorming Inainte de a incepe sa lipeasca. face aprecieri despre activitatile celorlalti si poate exprima predictii desre posibile activitati viitoare. Se va trece apoi la realizarea de catre copii a lucrarilor. noi va trebui sa lipim cat mai corect. copiii vor executa exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai manutelor : inchidem si deschidem pumnii. Proba orala: aprecieri verbale Apreciez activitatea grupurilor. Le voi explica si demonstra copiilor cum sa lucreze. Realizarea feed-backului. foarfeca). Le voi reactualiza copiilor cerinte privind corectitudinea si acurateatea lucrarilor. Pentru a avea un aspect cat mai corect. lipici. o intindem pe sarma si-o prindem cu clema.instrumentele de lucru pe care le vor folosi in realizarea desenului. sa lucratn ingrijit la masute. Aprecierea comportamentului. evidentiind efortul colectiv si individual. stimulandu-le increderea in fortele proprii si incurajandu-i. sa Demon stranu depasim. spalam batistuta. Atmosfera de lucru este desfasurandu-se pe fond muzical. o stoarcem. tia respectand etapele de lucru. cooperarea intre copii. 8. Interpreteaza actiunile de simulare.raportare la rezultatele obtinute de colegii lui. Evaluarea Se realizeaza evaluarea lucrarilor. ne spalam pe maini. educatoarea ii indruma. expunerea stand expozitionzaolcentral tematic 9 . hartie din matase. Aprecieri verbale Dupa expirarea timpului de lucru ‚Rila Iepurila va aprecia lucrarile realizate. Cu ajutorul lor vom realiza lucrarea « Puisorul». Fiecare copil se poate autoevalua prin . Aprecierea raspunsurilor primite. Se realizeaza modelul pe care il au de executat. Se reatizeaza intuirea materialului (pomponi mici si mari.

10 .Incheierea activitatii. Se fac aprecieri verbale individuale si dialogul generale asupra desfasurarii activitatii si se acorda copiilor stimulente.Educatoarea impreuna cu copiii vor realiza expozitie cu lucrarile cele mai frumoase. Se va purta un dialog prin care se apeleaza la spiritul critic si autocritic al copiilor in aprecierea rezultatelor si a participarii lor la intreaga activitate. 9.

11 .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful