PROIECT DIDACTIC

Propunători: Cazacu Viorica, Osoianu Maria, Ilaşcu Monica, Cârtiţă Oana, Cutureanu Alina-Maria Tema anuală: Cum este/ a fost si va fi aici pe Pamant? Tema săptămânii: Păsări domestice (in cadrul proiectului tematic: ,,Vietuitoarele Pamantului”) Titlul activitatii: “Punguţa cu doi bani” Domeniul: Limbă şi comunicare Tipul activităţii: predare – învăţare Mod de realizare: povestirea educatoarei Nivel II (grupa mare) Scopul activitatii: familiarizarea copiilor cu structura şi mesajul unui text epic. Obiective operaţionale: O1. Să prezinte titlul şi autorul textului; O2. Să formuleze enunţuri cu expresiile şi cuvintele noi folosite în text; O3. Să enumere personajele identificate în text; O4. Să ordoneze imaginile corespunzătoare firului epic al textului; O5. Să povestească textul pe baza imaginilor prezentate. Strategia didactică: a. Metode, procedee, tehnici: conversaţia, elemente de problematizare, povestirea, explicaţia. b. Mijloace de învăţământ: planşe (imagini cu secvenţe din povestire), siluete de personaje, carte cu ghicitori; jetoane cu imagini reprezentând păsări domestice; c. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală şi pe grupe; d. Resurse: umane –25 de copii, grupa mare temporale – 30 minute e. Bibliografie: • Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Bucureşti, 2008; • Material ajutător pentru aplicarea programei de gradiniţă, Bucureşti, 1980; • Ion Creangă „Povesti, povestiri, amintiri”; • Ghid pentru proiecte tematice, Humanitas, 2005 • Revista „Învăţământul preşcolar”, Coresi, 2010

1

.educativ Metode..). cocosul. In curte mea”de Emil Garleanu. astazi.De ce?(pentru ca sunt frumoase si folositoare omului).la televizor. 2. Am sesizat ca va plac mult pasarile. procedee. crt.in povestea .. 1. Discuţii despre animale şi păsări conversatia domestice: Despre ce invatam noi saptamana aceasta?{despre pasari domestice).Desfăşurarea activităţii: Strategii didactice Nr.rata.curca).Gainusa cea motata” 2 . biblioteca”? (in cartea.. gasca.in enciclopedii. Texte literare la care face trimitere lectia: .Unde au reintalnit toate aceste pasari.in ilustratii. Evaluare Secvenţele activitatii Ob . Conţinutul instructiv. Ce pasari cunoasteti voi?(gaina.Puisorul motat” de Elena Farago . op. copiii de la coltul.in poezia . tehnici - Mijloace de învăţământ - Moment organizatoric Reactualizarea cunoştinţelor Asigurarea celor necesare activităţii Forme de Timp organizar ea activităţii 2min 3 min - 1.. De unde stiti voi asa multe lucruri interesante despre pasarile domestice? (le-am vazut la bunici..pe internet. -2..

3.Cat e vara-cucurigu! Cucurigu-cand da frigul Cine-i .ca din aceasta carte le voi spune o poveste despre o pasare la care se refera ghicitoarea ce urmeaza.Povesti.povestiri amintiri”de Ion Creanga[o arat].dumnealui? Cum il cheama? Poti sa-mi spui?” (Cocosul) 2 min 3 ..(Precizez ca in carti gasim multe curiozitati.frate.ca am descoperit o carte de povesti care se numeste. care face problematiza ghicitori frontală referire la pasarea despre care le voi re spune o poveste: . Captarea atenţiei Legătura cu lecţia nouă se face prin elemente de carte cu activitate prezentarea unei ghicitori..

4. să ordoneze imaginile corespunzătoare firului epic al textului. să enumere personajele identificate în text. în paralel cu prezentarea imaginilor corespunzătoare fiecărui fragment. Copiii sunt solicitaţi să precizeze conversaţia titlul poveştii şi autorul acesteia. 4. Educatoarea povesteşte basmul povestirea „Punguţa cu doi bani”. Pe parcursul activităţii copiii vor fi capabili: să prezinte titlul şi autorul textului. educatoarea se opreşte şi face explicaţiile corespunzătoare. Copiii formulează enunţuri cu expresiile şi cuvintele noi. Dirijarea învăţării O1 O2 1. Educatoarea anunţă copiii ca astăzi vor învăţa o nouă poveste care se numeşte: „Punguţa cu doi bani” şi este scrisă de marele nostru povestitor. de Ion Creangă. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale 5. să povestească textul pe baza imaginilor prezentate. 2. utilizate în contexte diferite. Educatoarea împarte copiii în două grupe: 4 - - 3min - imagini cu activitate secvenţe din frontală poveste 10min evaluarea capacităţii de a preciza titlul si autorul evaluarea capacitatii de a formula enunturi cu expresiile si cuvintele noi folosite in text . 3. 1. Pe măsură ce întâlneşte cuvinte greu de înţeles pentru nivelul vârstei lor. să formuleze enunţuri cu expresiile şi cuvintele folosite în text. 2. Ion Creangă.

Copiii primesc fişe de lucru individual având ca cerinţă gruparea pe două coloane. O5 7. • A doua grupă enumeră personajele identificate asociindu-le cu planşele corespunzătoare. 5 5min povestirea imagini cu activitate secvenţe din pe grupe poveste + siluete de personaje conversaţia exerciţiul fişe de lucru activitate 3min individual individua lă evaluarea capacităţii de a grupa personajele în două categorii - - - 2min . Obţinerea performanţei - 8. a personajelor bune.O4 O3 Prima grupă primeşte imagini conversaţia cu secvenţe din poveste şi trebuie să aşeze imaginile în ordinea logică a desfăşurării evenimentelor. cu care le-ar plăcea să se asemene precum şi a personajelor rele. prin raportarea la imaginile respective. Fixarea cunoştinţelor O3. O4. Asigurarea retenţiei şi a transferului Fiecare grupă prezintă produsele activităţii desfăşurate: • Prima grupă povesteşte desfăşurarea evenimentelor în succesiune logică. • imagini cu activitate secvenţe din pe grupe poveste + siluete de personaje evaluarea capacităţii de a ordona logic evenimentele şi de a asocia personajele cu planşele corespunzătoare evaluarea capacităţii de a povesti derularea evenimentelor în ordinea logică a desfăşurării lor 6. Copiii sunt îndrumaţi să povestească basmul parintilor si fratilor si sa deseneze acasa personajul preferat. • A doua grupă primeşte siluete de personaje şi trebuie să asocieze personajele cu plansa-suport corespunzătoare. cu care nu le-ar plăcea să se asemene.

6 .