You are on page 1of 10

Educatoare: Tocan Monica Grupa: Mica B - Fluturasii

2.Bibliotecă: “ Cifrele” (1. ~ crearea unei atmosfere deconectante şi relaxante OBIECTIV CADRU: .Construcţii: “ Adăposturi pentru prietenii albinuţei” ☺DEC DŞ – Activitate matematică: . 4 Moreni EDUCATOARE : Tocan Monica GRUPA: Mica TEMA ANUALÃ: Cand / cum si de ce se întâmpla ? TEMA PROIECTULUI: “Poveşti din lumea gâzelor” TEMA SÃPTAMÂNII: “Albinuta. 3 noi numărăm. pe-albinuţă s-o-nvăţăm!” TIPUL ACTIVITÃŢII: consolidare FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată CATEGORII DE ACTIVITÃŢI: ☺ADP: Intâlnirea de dimineaţă: . harnicuta” TEMA ZILEI: “1.Artă: “ Albinuţa” – lipire .PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA : 06. calendarul naturii.Joc didactic: “ 1.2011 UNITATEA DE INVAŢÃMÂNT: Gradinita cu program prelungit Nr. -“Povestea Albinuţei Uţa” Rutine: Servirea micului dejun.05. să raporteze corect numărul la cantitate si cantitatea la număr în limitele 1-3 şi să rezolve probleme simple Regulile de joc. 2.2. ne jucăm. prezenţa.cantec ☺ALA I . Toate răspunsurile sunt apreciate prin aplauze si stimulentele aduse de albinuţă ☺ALA II Joc de miscare: "Gâza fără floare" Joc muzical: "A zburat un fluturaş" Joc de atenţie: "Cuiburi de insecte" SCOPUL ACTIVITÃŢII: ~ consolidarea cunostinţelor copiilor referitoare la cifrele şi numaratul în limitele 1-3 ~ exersarea unor abilităţi practice .Salutul.3 )– trasare pe contur . deprinderi de igiena: “Mânecile suflecăm şi pe mâini noi ne spalăm ” Tranziţii: “Hai să numărăm! ” – joc recitativ ritmic “Albinuţa” . pe-albinuţă o-nvăţăm ” Sarcina didactică – copiii trebuie să recunoască şi să denumească cifrele 1. 3. 2 şi 3.copiii răspund doar când sunt atinşi de albinuţa.

Filofteea Grama. CD cu melodii de primăvara. Artă: ~ să îmbine corect parţile componente ale albinuţei selectând elementele cu aceeaşi cifră. . OBIECTIV DE REFERINTA -sǎ numere de la 1 la 10 recunoscǎnd grupele cu 1-3 obiecte si cifrele corespunzatoare. exerciţiul. carioca. . cifrelor. . OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ALA I Bibliotecă: ~ să traseze pe conturul punctat cifrele 1.Deprinderi de scriere. lucrul individual. ELEMENTE DE COMPETENTA: .Angela Sesovici. aracet. explicaţia.Cooperare. MATERIAL BIBLIOGRAFIC : ~ Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar. ~să aplice uniform pasta de lipit. Editura Gheorghe-Cârţu Alexandru. ~ să răspundă motric adecvat la o comandă dată.Deprinderi de lipire. 3 insecte de acelaşi fel DS: Activitate matematică: ~ să numere de la 1 la 3.2009. ~ să formeze grupe cu 1.întrebuinţǎnd un vocabular adecvat. jetoane ilustrate pentru activitatea matematică .2009. .Mioara Pletea. respectând cerinţele educatoarei .Dezvoltarea capacitatii de a întelege şi utiliza numere.-Bucureşti:Didactica Publishing House .3.2. părţile componente ale corpului albinuţei. Construcţii: ~sa construiască prin alăturare si suprapunere adăposturi pentru prietenii albinuţei. 2 şi 3. fişe de lucru.. cifrele 1. 2. ~ Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii. ~ să identifice cifrele 1. beţisoare. 3 elemente. .Cunoştinţe despre înţelegerea si utilizarea numerelor . ~ să rezolve probleme simple ALA II – Program distractiv ~ să respecte regulile jocului. MATERIALE DIDACTICE : ecusoane. problematizarea. ~ să asocieze cifra cu numărul de elemente. 2. STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia. ~ sa aşeze în adăposturi grupe de 1. lucrul în echipă.Cunoştinşe referitoare la insecte.vol I.cifre..Craiova . 2 şi 3.

. jucându-se următoarele jocuri: "A zburat un fluturaş". activităţile pe care le vom desfăşura împreună cu musafira noastră. eu sunt Albinuţa Uţa şi vin din Ţara albinuţelor. 2 3 insecte de acelaşi fel. voi prezenta copiilor povestea Albinutei Uţa: „ Dragi copii.să construiască un adăpost pentru ea si toate prietenele ei .ro SCENARIUL ZILEI Copiii vor intra in sala de grupă şi vor face cunoştinţă cu musafirii sosiţi în vizită. Sunt tare suparată că nu ştiu să desenez. Toţi copiii care au răspuns frumos şi au fost atenţi.2. insectele. Albinuţa . După ce albinuţa a lucrat cu copiii şi a învăţat tot ceea ce şi-a dorit. să colorez.Albinuţa. inainte de a descoperi cum vom putea s-o ajutăm pe albinuţă. să scrie şi să lipească. explicând obiectivele urmărite. trasând pe conturul dat.. "Cuiburi de insecte" . utilizându-se simbolurile specifice aspectului vremii. vom asculta şi vom cânta împreuna cântecelul . Sunt o albinuţă copil si aş dori să merg la grădiniţa de albinuţe. fluturasilor!” Se completează calendarul zilei . vom desfaşura un joc didactic în care o vom învăţa pe albinuţă să numere.~ www. vor merge la centrele de interes dansând pe melodia . sa povestesc.. ziua se va incheia cu un moment distractiv alături de prietenele albinuţei. "Albinuţa fără floare". la Artă o vor învăţa să identifice părţile componente ale corpului unei albinuţe şi să le lipească corect.3 ). deoarece am aflat ca voi aţi învăţat toate aceste lucruri la grădiniţa voastră. În cadrul întâlnirii de dimineaţă. Aş vrea să ma ajutaţi.. Vreţi să mă ajutaţi?” Dar. Salutul va fi iniţiat de către educatoare sub forma: „Bună dimineaţa. nu cunosc cifrele şi nu ştiu să număr. aşezand în fiecare adăpost grupe cu 1.didactic. Voi prezenta pe rând preşcolarilor. iar la Construcţii . în funcţie de cifra care este scrisă pe corpul albinuţei şi pe cosul cu nectar. insectele.să recunoască cifrele şi să aşeze tot atâtea elemente cât arată cifra. pentru a o învăţa să construiască. Mai întâi. La Bibliotecă o vor învăţa pe albinuţă să deseneze cifrele (1.

pregătirea materialului Conversaţia necesar desfăşurării activităţii) Întâlnirea de dimineaţă: Copiii vor intra in sala de grupă. „ Dragi copii. Se discută calendarul zilei si se completează cu simbolurile care marchează ziua si specificul ei din punct de vedere al stării vremii. Sunt o albinuţă copil si aş dori să merg la grădiniţa de albinuţe. nu cunosc cifrele şi nu ştiu să număr. Salutul se va realiza între educatoare si preşcolari: „Bună dimineaţa. în semicerc. să colorez. eu sunt Albinuţa Uţa şi vin din Ţara albinuţelor. vor saluta musafirii şi se vor aseza pe perniţe. fluturaşi drăgălaşi. Aş vrea să ma ajutaţi. În cadrul întâlnirii de dimineaţă va fi prezentată Albinuţa Uţa şi povestea ei. Sunt tare suparată că nu ştiu să desenez. sa povestesc..DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII EVENIMENTUL DIDACTIC CONTINUTUL ŞTIINŢIFIC DIDACTICE METODE SI MIJLOACE DE PROCEDEE Moment organizatoric Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii (aerisirea sălii de grupă. deoarece am aflat ca voi aţi Explicaţia Albinuţa Uţa observarea comportamentului nonverbal INVAŢAMANT EVALUARE (instrumente şi indicatori) CD/ Calculator Participarea activă la discuţii Calendarul naturii Captarea atenţiei .

. Albinuţa va solicita ajutorul copiilor recitând versuri. inainte de a descoperi cum vom putea să o ajutăm pe albinuţă. Voi spune copiilor că m-am gândit să ne jucăm împreună cu prietena noastră un joc prin care să o învăţam sa numere. pe-albinuţă ajutăm!. să formeze grupe cu tot atâtea elemente cât arată cifra şi sa rezolve toate problemele pe care albinuţa le va întâmpina.Albinuţa. stabilitatea atenţiei Explicarea sarcinilor didactice şi a regulilor de joc explicaţia Jetoane cu insecte.i le-au pregătit pentru grădiniţă. flori cu cifre. Anunţarea temei şi a obiectivelor 2. Albinuta Uţa a venit cu toate materialele pe care părinţii ei – Albinuţa mama şi Albinuţa tată . să recunoască cifrele de la 1 la 3 si aşeze tot atâtea elemente cât arată cifra. 2 şi 3. Dar. flori cu cifre. ecusoane sub formă de cifre. zum. Vreţi să mă ajutaţi?” Prezint copiilor tema zilei: “1.” Voi anunţa obiectivele şi modul de desfăşurare al activităţilor. Copiii vor intui şi vor denumi materialele prezentate În cadrul jocului didactic copiii vor avea ca sarcină să identifice şi să denumească cifrele 1.învăţat toate aceste lucruri. ne jucăm. vom cânta împreună cântecelul . 3. Zum. ecusoane sub formă de cifre.. zum mă învârtesc Şi la tine mă opresc Cifra 1 acum noi ştim Şi o dată ne-nvârtim Cifra 2 am învăţat De două ori ne-am aplecat De cifra 3 am aflat De trei ori am aplaudat jocul explicatia conversatia răspunsurile copiilor Prezentarea optimă a conţinutului- explicatia conversatia Jetoane cu insecte. stabilitatea atenţiei îndeplinirea sarcinilor primite conversaţia .

aşteptând din partea copiilor aprecierea răspunsurilor. Copiii au de rezolvat sarcinile următoare: . Sarcinile de joc vor fi anunţate pe rând de către albinuţă care participă alături de copii la desfăşurarea jocului. Fiecare răspuns corect va fi apreciat. . . Copiii vor vea de rezolvat probleme simple .Copiii vor răspunde doar atunci când Albinuţa Uţa îi va atinge pe cap. Albinuţa Uţa va recapitula pe scurt toate sarcinile. Albinuţa Uţa îi recompensează pe copii cu surprize. pentru a mă asigura ca toţi copiii au înţeles modul în care trebuie să se desfăşoare activitatea.intuirea şi denumirea corectă a cifrelor: copiii se grupează în jurul albinuţei în funcţie de cifra pecare aceasta o arată. Voi efectua un joc de probă.“Sunt atâtea elemente pe floare cât arată cifra?” Demonstraţia Explicaţia Exerciţiul Explicaţia Exerciţiul Problematizar ea Jocul de probă Dirijarea Învăţării Îndeplinirea sarcinilor primite Obţinerea performanţei complicarea jocului Evaluarea Conversaţia Problematizar ea Aprecieri verbale Stimulente În încheiere. Drept mulţumire pentru conversaţia ajutorul acordat. -intuirea şi denumirea cifrelor aduse de albinuţă şi denumirea lor aleator -raportarea numărului la cantitate: să aşeze tot atâtea jetoane cât arată cifra.

2. aşezând în aceste adăposturi grupe de 1. Captarea atenţiei Pentru că astăzi i-am promis albinutei ca o vom ajuta sǎ învete cat mai multe lucruri noi o vom invita sǎ ni-se alature în centrele bibliotecǎ. Albinuţa a adus pentru voi materiale noi. Copiii se vor aşeza la masuţe. construcţii unde îi vom arăta cum ştim să construim. pregătirea materialului necesar .DESFAŞURAREA ACTIVITAŢII ALA I. 2 şi 3.II EVENIMENTUL DIDACTIC CONTINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE METODE SI MIJLOACE DE PROCEDEE INVAŢAMANT EVALUARE (instrumente şi indicatori) Moment organizatoric Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii (aerisirea sălii de grupă. precizând temele şi obiectivele urmărite În sectorul Bibliotecă vom scrie pe contur cifrele 1. să lipim şi să scriem frumos. alegând elemente care au aceeaşi cifră În sectorul Construcţii vom construi cu trusa lego adăposturi pentru insecte . respectând conturul punctat În sectorul Artă vom îmbina prin lipire părţile componente ale corpului albinuţei. Voi prezenta pe rând centrele în care vom lucra. 3 insecte de acelaşi fel. artǎ. conversaţia Coşuleţe cu material individual Anunţarea temei şi a obiectivelor Prezentarea optimă a conţinutului Conversaţia Explicaţia explicaţia demonstraţia observaţia Dirijarea . foarte frumoase.

Voi supraveghea fiecare grup de copii pentru a-i ajuta în realizarea sarcinilor. fiecare grup îşi prezintă lucrările. Cartoane colorate Aracet Elmente decupate Fise individuale Trusa lego Insecte jucării Explicaţia Conversatia Exerciţiul Stabilitatea atenţiei îndeplinirea sarcinilor primite Conversaţia Verbalizarea etapelor de lucru Stimulente Evaluarea Conversaţia AL A II . 3 insecte de acelaşi fel.le voi prezenta elementele componente ale corpului albinuţei precizândule modul în care trebuie asamblate. Voi preciza că trebuie să aleagă pentru fiecare albinuţă cosul care are aceeaşi cifră cu cea desenată pe corpul acesteia.învăţării Obţinerea performanţei vor identifica materialele si li se va explica şi demonstra modul de lucru. Construcţii – le explic şi şe demonstrez copiilor cum pot construi prin alaturare şi suprapunere piesele lego. Voi aprecia şi eu lucrarile şi şi modul în care au lucrat copiii. După ce copii au realizat sarcinile. recompensând fiecare copil cu o surpriză.. astfel incât fiecare să obţină o lucrare foarte frumoasă. Precizez că trebuie să aşeze în adăposturi grupe de 1. Drept răsplată copiii se vor juca împreună cu prietena lor jocuri distractive. explicând Albinuţei Uţa modul în care au lucrat. Arta . Le voi atrage atenţia ca trebuie să lucreze ingrijit şi să nu murdărească foaia cu aracet Biblioteca le explic şi demonstrez copiilor cum trebuie să traseze linii pe conturul punctat. 2. Albinuţa Uţa Apreciază modul în care au lucrat copiii. Pentru a obţine adăposturi de insecte.

la…. 2. Unul dintre ei va rămane in picioare. La semnalul educatoarei copii se vor aseza cuiburi. . la . Fluturaşul şi floarea aleasă zâna frumuseţii dansează . Când se cântă „Se-aşeza curtenitor” fluturaşul se opreşte în faţa unei flori făcand o reverenţă. A ZBURAT UN FLUTURAŞ A zburat un fluturaș Vesel prin livadă Florile au tresărit Toate ca să-l vadă.cuiburi ţinându-se de mâini câte 2. la . muzica se va opri. care se trezesc şi tresar. CUIBURI CU INSECTE Copiii vor primi ecusoane cu cifrele 1. Se-aşeza curtenitor Crai al dimineții Și-şi alegea dintre flori Zâna frumuseții! R : La . Copiii stau jos prefăcandu-se că dorm. la..JOCURI DISTRACTIVE ALBINUŢA FÃRÃ FLOARE Preşcolarii care au ecusoane cu imaginea diferitelor insecte. La un moment dat.Se alege apoi alt fluturaş.Un copil ales fluturaşul zboară atingând florile . care încă nu se treziseră dimineaţa. iar ei se vor aşeza pe câte o floare (scăunel). pentru că numarul florilor va fi cu unul mai puţin decât al gâzelor şi va primi o poruncă din partea colegilor.în timp ce copiii bat din palme. Ca recuzită se folosesc o mască de fluture şi ecusoane cu flori.3 si pe o melodie veselă vor dansa. după comanda dată. vor dansa pe melodia “Primavara”. Copiii aşezaţi în cerc reprezintă florile. 3. la .