PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA “CORPUL OMENESC DIN FIGURI GEOMETRICE”

NIVEL :II (grupa pregatitoare) TEMA DE STUDIU: “Cine sunt / suntem?” TEMA ACTIVITATII : “Corpul omenesc din figure geometrice’ TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare , sistematizare cunostinte , priceperi si deprinderi CATEGORIA DE ACTIVITATE : Integrata ( DS – Activitate matematica , DOS – Activitate practica) FORMA DE ORGANIZARE : frontala , pe grupe SCOPUL : - Consolidarea si sistematizarea cunostintelor cu privire la atributele pieselor din trusa Logi II ; compararea a doua piese , stabilindu-se atributele commune si cele distincte; -Valorificarea deprinderilor de lucru insusite prin realizarea unei lucrari practice in grup. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 - sa recunoasca si sa denumeasca figure geometrice; O2 – sa enumere cele patru atribute ale pieselor din trusa Logi II; O3 – sa compare piesa urmatoare , fata de cea anterioara , spunand ce are la fel si ce are diferit; O4 – sa descopere piese din trusa Logi II care sa aibe trei atribute diferite una fata de cealalta; O5 – sa foloseasca un limbaj mathematic , specific jocurlor logice; O6 – sa construiasca “omuletul” din figure geometrice decupate , respectand diferentele de atribute. O7 – sa manuiasca corect materialele pentru realizarea lucrarii; O8 – sa-si exprime parerea fata de lucraile realizate prin votarea lucrarilor favorite; O9 – saparticipe afectiv la joc , manifestandu-se liber , creative; O10 – sa-si ajute coechipierii , fara a incalca regulile de joc. STRATEGII DIDACTICE • Metode si procedee : conversatia , explicatia , observatia , demonstartie , jocul logic , metoda prin descoperire , problematizarea , Turul Galerie , munca in echipa. • Mijloace de invatamant : trusa Logi II , coli A3 , support pentru Turul Galeriei , plansa reprezentand corpul uman din figure geometrice , figure geometrice din hartie glasata , lipici cosulete , buline cu mutrite vesele pentru evaluare , biletele cu figure geometrice. BIBLIOGRAFIE: - Curriculum pentru invatamantul prescolar; - Revista “Invatamantul prescolar” - Silvia Breben , Elena Gongea , Georgeta Puiu , Mihaela Fulga “Metode interactive de grup” – ghid metodic; - “Ghid pentru proiecte tematice” – Gradinita Humanitas – 2005

Masutele vor fi grupate pentru patru echipe. conversatia -evaluare orala : recunoasterea figurilor geometrice si a atributelor lor culoare si marime IV. -Aseaza pies ape foaia de flipchart si primeste aplauze. demonstratia Observarea curenta . -Copilul allege piesa. coala de flipchart -exercitiul Evaluare orala -aprecieri stimulative -analiza raspunsurilor . se aseaza rand pe rand “parti ale corpului omenesc” Jocul desfasurat frontal: -Educatoarea allege copilul cel mai cuminte sau cu ochi albastri. -Motiveaza alegerea facuta :”Nu are aceeasi culoare(aceasta este…) si nu are aceeasi grosime (aceasta este…)”. Exemplu:corp-cerc trunchi:patrat sau dreptunghi mana:dreptunghi .problematizarea .Anuntarea temei V.jocul logic Materiale : -trusa logi II . etc. sau cu parul blond . Partile corpulu sa fie asezate intr-o forma mai hazlie.Captarea atentiei CONTINUT STIINTIFIC Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasurarii ativitatii.Le spune copiilor ca le-a pregatit o surpriza.Reactualizarea cunostintelor -metoda prin descoperire Materiale:plansa cu figuri geometrice in forma de corp .Dirijarea invatarii “Astazi va propun sa ne jucam cu figurile geometrice sis a construim corpul omenesc folosind piesele din trusa Logi”. etc. Educatoarea explica copiilor regulile jocului. Pe o coala de flipchart asezata pe jos in fata copiilor .Moment organizatoric II. -explicatia . marime si forma . STRATEGII DIDACTICE EVALUARE (instrumente si indicatori) -conversatia . Educatoarea afiseaza in fata copiilor o plansa acoperita. -Ceilalti copii aproba sau dezaproba alegerea facuta. problematizarea III. Complicarea jocului -Educatoarea explica copiilor ca de data aceasta “partile corpului omenesc” trebuie sa aibe trei diferente : culoare .La inceput copii sunt asezati in semicerc ca la “Intalnirea de dimineata” Educatoarea ii provoaca pe copii sa gaseasca figure geometrice care sa corespunda partilor corpului omenesc.Ei trebuie sa descopere ce contine plansa daca educatoarea le va arata doar cate putin din plansa prin taierea unor ferestruici. Pe masura ce copiii descopera “corpul omenesc” din figure geometrice copiii au sarcina de adenumi figurile geometrice precum si de a recunoate doua dintre atributele lor: culoarea si marimea. La inceput trebuie sa construiasca corpul omenesc folosind piese care sa difere una de cealalta prin doua atribute : culoare si grosime.observatia .EVENIMENT DIDACTIC I.

.VI. explicatia Materiale: -figuri geometrice din hartie glasata . -daca au lipit correct si frumos. La semnul “Cucurigu!” ei descopera materialele si le intuiesc. educatoarea distribuie pe masute cosuletele cu materiale pentru activitatea practica. La sfarsitul cantecului “copilasii au adormit’. Se felicta echipa castigatoare .Lucrarea care a obtinut cele mai multe voturi (buline cu mutrite vesele) va fi desemnata castigatoare.Educatoarea le explica etapele realizarii lucrarii practice: -Impreuna stabilesc ce figure geometrice folosesc pentru cap . maini . Fiecare copil voteaza lucrarea care ii place cel mai mult . -grupa patratelor. -grupa dreptunghiurilor. trunchi . 3 se stabileste (prin aruncarea cubului) cate diferente trebuie sa existe intre figurile geometrice care alcatuiesc “omuletul”. -grupa triunghiurilor.Incheierea activitatii -conversatia . se apreciaza activitatea tuturor echipelor sip e figurile geometrice din piept se fac mutrite vesele drept recompense pentru activitatea desfasurata. gura.metoda “Turul Galeriei” Materiale: -lucrarile practice -buline cu mutrite vesele -conversatia Evaluare formative prin votul copiilor Evaluare frontala VIII. -coala A3. desenandu-i cu carioca ochi .munca in echipa . -Lipesc pe rand fiecare figura in parte. copii se impart in patru grupe : -grupa cerculetelor. 2. bineinteles fara a vota lucrarea proprie.Evaluarea performantei . Folosin un cub pe fetele caruia sunt scrise cifrele 1 . -La sfarsit pot sa personalizeze omuletul . Evaluarea lucrarilor se face prin metoda “Turul Galeriei”. -lipic. -daca e mai hazlie figura umana. -un cub din material textile -aprecieri stimulative -metoda cubului Lucrarea practica VII.Obtinerea performantei si realizarea feedback-ului Jocul desfasurat pe echipe: Prin extragerea unui biletel dintr-un cos . nas . -Le aseaza pe coala mare fara a le lipi pentru a vedea daca e bine si daca sunt multumiti de figura rezultata. In timp ce ei sunt cu ochii inchisi . Educatoarea prezinta criterile de apreciere a lucrarilor: -daca au respectat numarul de diferente intre figurile geometrice.observatia . etc. Tranzitie-Pe “Cantecul degetelor” se aseaza fiecare la masuta care are insemnul grupei din care face parte. recompensa .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful