You are on page 1of 4

CONTOH RPH PENDIDIKAN MORAL Mata Pelajaran Tarikh Kelas Jumlah Pelajar Masa Tajuk Bidang Nilai Nilai

Sampingan Pengetahuan sedia ada Pendidikan Moral 10 Julai 2007 Tahun 1 Bijak 35 orang 8.00 - 9.00 pagi (60 minit) Hidup Saling Membantu Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri 1.9 Baik Hati Tolong menolong, rajin, kasihan belas Murid pernah membantu rakan yang terjatuh.

Hasil Pembelajaran

Kognitif : 1. Membincangkankan sebab perlu membantu orang yang perlukan bantuan. 2. Menyenaraikan faedah saling membantu Afektif : 1. Menyedari orang yang susah perlu dibantu. Aktif / Tingkahlaku: 1. Membantu orang yang sedang dalam kesusahan. 2. Mengamalkan sikap baik hati setiap masa

Teknik Gabungjalin

Sumbangsaran dan perbincangan Muzik dan Kajian Tempatan Gambar-gambar, pita rakaman lagu Tolong Kami Bantu Kami nyanyian P. Ramli, buku teks, Gambar untuk diwarna Membuat inferens

Sumber P&P

KBKK

ISI LANGKAH PELAJARAN Set Induksi (10 minit)

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID Murid mendengar lagu tersebut dan yang tahu ikut menyanyi bersama.

CATATAN BBM Pita rakaman

Lagu Tolong Kami Guru Bantu Kami memperdengarka Nyanyian P. Ramli n beberapa rangkap lagu tersebut dari pita rakamam. Guru mengaitkan lagu itu dengan isi pelajaran tentang hidup saling membantu

Murid memahami hubungan senikata lagu tersebut dengan tajuk. . Murid mendengar dan mengikut beramai-ramai. BBM Carta

Langkah 1 (15 minit)

Maksud Baik Hati: Peka terhadap perasaan dan kebajikan diri sendiri dan orang lain dengan memberi bantuan dan sikongan moral secara tulus ikhlas

Guru membacakan maksud baik hati dengan cara murid ikut beramai-ramai. Guru meminta seorang murid membaca manakala murid yang lain ikut beramai-ramai. Guru menerangkan maksud baik hati .

Seorang murid membaca dan murid lain ikut beramai-ramai.

Murid medengar penerangan guru

Langkah 2 (15 minit)

Gambar-gambar yang berkaitan dengan baik hati. Gambar murid sekolah membantu guru membuat persediaan menjayakan sukan sekolah mereka. 1. Apakah yang sedang dilakukan oleh murid-murid Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar tersebut. Murid memberikan jawapan berdasarkan

BBM Gambar dari buku teks

dalam gambar itu? 2. Apakah bantuan yang boleh kamu berikan untuk menjayakan sekolah kamu? Langkah 3 (15 minit) Kebaikan saling membantu: 1. Dapat merengankan kerja. 2. Mengeratkan persahabatan 3. Disukai orang 4. Lain-lain jawapan Guru menerangkan kebaikan saling membantu .

gambar

Murid diminta Penerangan memberikan lainlain jawapan yang Bersoal sesuai. jawab

Penutup (5 minit)

Rumusan.

Guru membuat rumusan tentang perlunya membantu keluarga, guru, dan juga orang lain. Guru mengajak murid menyanyikan lagi lagu tersebut. Guru mengedarkan gambar gotong royong dan meminta murid mewarnakan dan menyiapkan di rumah.

Murid mendengar rumusan.

Bersoal jawab

BBM Pita Rakaman Murid menyanyikan lagi lagu tersebut. Murid mula mewarnakan gambar tersebut dan menyiapkannya di rumah. BBM Edaran

Lagu Tolong Kami Bantu Kami

Aktiviti mewarna.

Refleksi kendiri:

Ulasan Guru Pembimbing:

Ulasan Pensyarah Pembimbing:

You might also like