İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU ÖĞRENCİ DERS ALMA / KAYIT YENİLEME KILAVUZU

Sevgili Öğrencilerimiz,

2011–2012 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı ders alma / kayıt yenileme işleminiz 22 Ağustos–02 Eylül 2011 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecektir. Online başvuru ve kayıt işlemlerinin hatasız ve süratle gerçekleşmesi için bu kılavuzu dikkatle inceleyerek istenilenleri eksiksiz yapmanız gerekmektedir. Yeni eğitim-öğretim yılında başarılar dileriz.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

Otomasyon programını ilk kez kullanacak olan öğrencilerimizin bu sayfada yer alan Kullanıcı Adı alanına Öğrenci Numaralarını yazmaları, şifre alanına T.C. kimlik numaralarını, yabancı uyruklu öğrencilerin de pasaport numaralarını yazmaları gerekmektedir. Öğrenci İşleri Otomasyonundaki bilgilerindeki eksiklikten dolayı otomasyona giriş yapamayan öğrenciler Fakülte/Yüksekokul/Enstitü öğrenci işlerinden konuyla ilgili yardım talep edebilirler. Sisteme ilk defa giriş yaptıktan sonra şifre değiştirme sayfası gelecektir. Eski şifrenizi, sonra yeni şifrenizi ve yeni şifreniz tekrar yazarak kayıt etmelisiniz. Sistem tekrar açıldığında kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Şifre değiştirme işleminden sonra sisteme giriş yapıldığında aşağıdaki ekran açılacaktır.

Öğrenci Ekranında; 4 ana başlık ve alt menüleri listelenecektir. 1. 2. 3. 4. Kişisel Bilgiler Öğrenim Bilgileri Kayıt İşlemleri İstek ve Yorum

1. Kişisel Bilgiler
Bölüm Bilgileri: Bağlı Bulunduğunuz birimin bilgilerini gösterir. Özlük Bilgileri: Kişisel bilgilerinizin bulunduğu bölümdür. Şifre Değiştirme: Şifrenizi değiştirmek istediğinizde kullanacağınız bölümdür.

2. Öğrenim Bilgileri
Ders Alma ve Düzenleme Program, (İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı öğrencileri hariç) bankanın veri tabanı ile ilişkili bir şekilde çalıştığı için, katkı payını/öğrenim ücretini (harç miktarı) süresi içerisinde ödememiş olmanız halinde ders alma /kayıt yenileme işlemleriniz gerçekleşmeyecek ve bu süre uzatılmayacaktır. Bir yarıyılda, mevcut akademik başarı durumunuza göre alabileceğiniz dersler, ilgili mevzuat hükümlerine göre, otomasyon programı tarafından izlenerek sizlere sunulmaktadır. Otomasyon Programı, alabileceğiniz derslerin kredi toplamının, o yarıyılda alınabilecek kredi üst sınırını aşması durumunda daha fazla ders almanıza izin vermeyecektir.

Alabileceğiniz derslerin sol tarafında bulunan kutucukları işaretlemeniz halinde ders seçme işleminiz yapılmış olacaktır. (1)

NOT: Ders alımı ekranınızda almanız gereken dersler listelenmiyor ya da eksik listeleniyorsa, biriminizin öğrenci işleri bürosundan destek almanız gerekmektedir.

Seçmeli derslerden daha önce aldığınız ve başaramadığınız veya şartlı geçtiğiniz derslerin yerine başka bir seçmeli ders seçme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için seçmeli ders seçtiğinizde karşınıza gelecek ekrandan yeni dersi kaldığınız hangi dersin yerine aldığınızı belirtmeniz yeterli olacaktır.

Yaptığınız seçimler ile ilgili değerlendirme kriterlerini 2-3-4 bölümlerinden görebilirsiniz.

Ders kayıt işlemleri ile ilgili kurallar (2), Kapanan dersler (3) Kontenjanı dolan dersler (4) ile ilgili bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Kaydet butonuna bastığınızda karşınıza o anki ders almanız sonucunda oluşacak borç bilgisi gelecektir. Önemli Hatırlatma 1: Bakanlar Kurulu henüz yeni dönem harç miktarlarını açıklamadığından böyle bir ekranla karşılaşmamanız ya da ekranda borç bilgisi görememeniz borcunuz olmadığı anlamına gelmez. Nihai borç tutarınız danışmanınız derslerinizin onay/red işlemini yaptıktan sonra ortaya çıkacağından ders alma ekranındaki tutar zaten bir ön bilgi niteliğindedir. Ekranda görüntülenen referans numarası, danışman ders alman onayınızı gerçekleştirdikten sonra bankaya ödemenizi yapabilmeniz için gereklidir. Lütfen bu numarayı saklamayı unutmayınız.

Cari hizmet maliyetinin hesaplanması, öğrenci katkı payları ve öğrenim ücretleri ile ilgili 25 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6111 Sayılı Kanunla yeni düzenlemeler getirilmiş olup, öğrencinin ödeyecek olduğu katkı payı/öğrenim ücreti miktarları 6111 sayılı kanundaki düzenlemelere göre hesaplanmaktadır. Katkı Payı/Öğrenim Ücreti hesaplamaları ile ilgili yeni düzenlenen maddeler için TIKLAYINIZ.
Seçtiğiniz dersler danışmanınız tarafından onaylandıktan ve katkı payı/öğrenim ücretinin ilgili bankaya ödenmesinden sonra ders alma/kayıt yenileme işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bu işlemleri sırasıyla gerçekleştirmeyen öğrencilerin kayıt yenileme işlemi başarısız olacaktır. Ders Alımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular: Önemli Hatırlatma 2:Yarıyıl esası uygulamasında herhangi bir yarıyıl, yıl esası uygulamasında ise herhangi bir yıl sonunda AGNO’su 1.80’in altında kalan öğrenciler, sınamalı öğrenci sayılırlar. AGNO’su yarıyıl esası uygulamasında birbirini takip eden iki yarıyıl, yıl esası uygulamasında ise birbirini takip eden iki yıl 1.80’in altında kalan öğrenciler başarısız duruma düşerler.Başarısız öğrenciler yeni zorunlu ders alamaz. Daha önce başarısız ya da koşullu başarılı oldukları derslerden, içinde bulundukları dönemde açılanlardan (FF) ve (FD) harf notu aldıkları dersleri zorunlu olarak, (DD) ve (DC) harf notu aldıkları dersleri isterlerse tekrarlarlar. Bu durumda tekrarlanan dersten alınan son başarı notu, önceki nota bakılmaksızın AGNO hesaplamasında not dökümüne yansır. AGNO’su 1.80’in üstünde olan öğrenciler bir üst dönemden ders alırken yarıyıl esası uygulamasında alt yarıyıllardan, yıl esası uygulamasında ise alt yıllardan başarısız oldukları (FF) ve (FD) harf notu aldığı zorunlu dersleri almakla yükümlü olup, ayrıca yarıyıl esası uygulamasında alt yarıyıllardan, yıl esası uygulamasında ise alt yıllardan koşullu başarılı (DD) ve (DC) harf notu aldığı dersleri tekrar alabilir. Bu durumda tekrarlanan dersten alınan son başarı notu, önceki nota bakılmaksızın AGNO hesaplamasında not dökümüne yansır. Önemli Hatırlatma 3: Eğer ki müfredat dışı ders almak isterseniz bunu danışmanınız vasıtasıyla almanız mümkündür fakat müfredat dışı alınan dersler hiç bir şekilde transkriptinizde görünmez ve ortalamanıza etki etmezler. Önemli Hatırlatma 4: 02/092011-05/09/2011 tarihleri arasında kontejan dolmaması dolayısıyla açılmayacak olan derslerinizin yerine kontejanı olan derslerden birtanesini seçme hakkına sahipsiniz. Bu dönem içerisinde bu seçimi yapmayan öğrenciler danışmanın uygun göreceği dersi almayı yada o dersin yerine hiç ders almamayı kabul etmiş sayılır. Önemli Hatırlatma 5: 05/09/2011 – 09/09/2011 tarihler arasında ilgili fakülte/yüksekokul/enstitü öğrenci bürosu görevlisiyle ve/veya danışmanınızla görüşerek, online olarak seçtiğiniz ders veya dersleri ekleyebilir-bırakabilir ya da alabileceğiniz dersler içinde olmak kaydıyla ders değişikliği yaptırabilirsiniz. İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarımıza kayıtlı öğrencilerimiz; önce ders alma/kayıt yenileme işlemini tamamlayarak, alacakları derslerin kredileri toplamı olan katkı payı/öğretim ücreti bedelini Ziraat Bankası Beyazıt Şubesinin bu kılavuzun katkı payı/öğrenim ücreti ödeme bilgileri kısmında ıban numarası belirtilen hesabına yatırıp, dekontunu ilgili enstitünün öğrenci işleri bürosu görevlisine teslim etmek suretiyle ders kaydını onaylatacaktır.

Ders Programı

:

İçinde bulunulan akademik yılda ders kaydı yaptırılan derslere ait haftalık ders programının görüntülenebildiği menüdür. Ders programında, gün ve saate göre ders ve dersin verildiği derslik adı bulunur. İmleç herhangi bir dersin üzerine getirildiğinde o dersin adı ve ders saati görüntülenebilir. 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı haftalık ders programı henüz tamamlanmamış fakülte/yüksekokul/enstitülerin öğrencileri “Ders Programı” menüsünü boş görecektir. Ders programları tamamlandığında tamamı görüntülenecektir. Dönem Dersleri:

Dönem Dersleri; İçinde bulunulan dönemde ders kaydı yaptırılan derslerin görüntülendiği menüdür. Kayıt yaptırdığınız derslere ait bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

Detaylı olarak bilgi edinmek istediğiniz dersin üzerini tıkladığınızda o dersin amacını, içeriğini, haftalık ders programı ile dersin sınav programı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Geçmiş Notlar :

Geçmiş dönemlerde aldığınız notların görüntülendiği bölümdür. Geçmiş bir akademik takvim içerisinde her hangi bir dersin Arasınav – Bitirme – Telafi v.s. aldığınız notların detaylarını görebilirsiniz.

Not Kartı

:

Daha önceki yarıyıl/yıllarda almış olduğunuz notlara ilişkin bilgilerin görüntülendiği menüdür. Geçmiş dönemlerde almış olduğunuz derslere ait başarı notlarını bu menü aracılığı ile takip edebilirsiniz.

3.KAYIT İŞLEMLERİ
E-Danışman için Randevu Al E-Danışman Ders Onay

E-Danışman için Randevu Al : Danışmanınız ile internet üzerinden görüşüp derslerinizin onaylanması için istediğiniz danışmandan randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak için “Kayıt İşlemleri” menüsünün altından “E-Danışman için Randevu Al” ekranına gitmeniz gerekmektedir. NOT: Ders onay işlemini online olarak yapmak isteyen öğrencilerimiz danışmanlarıyla görüşme sırasında doğabilecek herhangi bir aksaklık sonucu ortaya çıkacak olumsuzlukların tüm sorumluluğunu kabul etmiş sayılırlar.

Sırasıyla Tarih, Danışman, Saat seçtikten sonra ekrana gelen “Seçilen tarih ve saatte randevu almak istiyorum” butonuna tıklayarak randevunuzu onaylayınız. Aksi halde randevunuz sisteme kaydedilmez ve geçerli olmaz. Önemli Hatırlatma: Almış olduğunuz Randevu saatiniz geçmeden yeni bir randevu talebinde bulunamazsınız.

E-Danışman Ders Onay : Randevu günü saatiniz geldiğinde “Kayıt İşlemleri” menüsünün altından “E-Danışman Ders Onay” ekranına giderek danışmanınız ile görüşüp derslerinizi onaylatmanız gerekir. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan Kesin harcınızı bankaya yatırdıktan sonra derslerinizi almış kabul edileceksiniz ve kaydınız yenilenecektir.

Randevu saatiniz geldiğinde ekranda çıkacak olan “Sohbet Penceresi" kısmına öğrenci numaranızla giriş yaparak danışmanınıza orada olduğunuzu bildiriniz.

Ders dönemini tamamlamış lisansüstü eğitim öğrencileri kayıt yenileme işlemini; Öğrenci menüsü altındaki Y.Lisans- Doktora-S.Yeterlilik Kayıt Yenileme (1101) menüsünden gerçekleştirilecektir.
Ders dönemini tamamlamış lisansüstü eğitim öğrencilerinin Öğrenci menüsü altında ki Y.LisansDoktora-S.Yeterlilik Kayıt Yenileme (1101) Linkini tıklamaları gerekmektedir. 2011-2012 eğitim-öğretim yılı Güz yarıyılı öncesinde Ders Dönemini Tamamlamış Lisans Üstü Öğrencilerin Kayıt Yenileme İşlemi ekranında uygun kayıt tür ve durumlarını seçip onaylayarak kayıt yenileme işlemini tamamlanmış olacaktır.

Katkı Payı / Öğrenim Ücreti ödeme
Bakanlar Kurulunca Katkı Payları/Öğrenim Ücretleri Açıklanmazsa. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında yeni kayıt olacak öğrencilerin katkı payları/öğrenim ücretleri, kesin kayıt tarihine kadar Bakanlar Kurulunca açıklanmadığı takdirde, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 1.dönem için belirlenmiş olan katkı payı/öğrenim ücreti miktarları ödenecektir. Bakanlar Kurulu Kararının açıklanmasından sonra oluşacak fark 2011-2012 eğitim-öğretim yılı 2.dönem katkı paylarına yansıtılacaktır. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumundan katkı kredisi almak için müracaat eden 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında Yükseköğretim kurumuna ilk defa kayıt yaptıran 1.öğretim öğrencileri, kayıt sırasında 1.taksit katkı payını yatırmayacak, Kurumca yapılan değerlendirme sonucunda katkı kredisi almaya hak kazanamayan yeni kayıt öğrenciler, 1.dönem katkı paylarını da ikinci dönemle birlikte ödeyecektir. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan katkı kredisi aldığı kesinleşen 20112012 eğitim- öğretim yılında ilk defa kayıt yaptıran 1.öğretim öğrencileri katkı paylarında Üniversite artırım uyguladığı taktirde artırım payı miktarını ikinci dönem katkı payı ödeme tarihinde ödeyecektir. Bakanlar Kurulunca Katkı Payları/Öğrenim Ücretleri Açıklanırsa. Bakanlar Kurulunca 2011-2012 eğitim-öğretim yılı katkı payları/öğrenim ücretleri kesin kayıt tarihine kadar açıklandığı takdirde ise ilgili yılın katkı payı/öğrenim ücreti ödenecektir. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumundan katkı kredisi almak için müracaat eden 20112012 Eğitim-Öğretim yılında Yükseköğretim kurumuna ilk defa kayıt yaptıran 1.öğretim öğrencileri, katkı paylarında Üniversite artırım uyguladığı taktirde artırım payı miktarını kesin kayıt sırasında ödeyecektir.

2010-2011 Öğretim Yılı Katkı Payı/Öğrenim Ücreti Miktarları
FAKÜLTE ADI İSTANBUL TIP FAK. HUKUK FAKÜLTESİ EDEBİYAT FAK. BÖLÜM ADI ÖRGÜN DENKLİK ÖRGÜN 2.ÖĞR. ÖRGÜN 2.ÖĞR. UZAKTAN EĞİTİM. ÖRGÜN 2.ÖĞR. TÜRKÇE İNGİLİZCE 2.ÖĞR. UZAKTAN EĞİTİM. ÖRGÜN ÖRGÜN DENKLİK ÖRGÜN DENKLİK TÜRKÇE DENKLİK DENKLİK-İNG İNGİLİZCE TBB Ç.KALE 18 MART ÜNİV. TÜRKÇE İNGİLİZCE 2.ÖĞR. ÖRGÜN 2.ÖĞR. ÖRGÜN TÜRKÇE İNGİLİZCE 2.ÖĞR. İ.Ö.(İNG) ÖRGÜN 2.ÖĞR. UZAKTAN EĞİTİM. ÖRGÜN 2.ÖĞR. ÖRGÜN İNGİLİZCE 2.ÖĞR. ÖRGÜN ÖRGÜN ÖRGÜN UZAKTAN EĞİTİM. ÖRGÜN ÖRGÜN 2010- 2011 KATKI PAYLARI YILLIK DÖNEMLİK 709,20 354,60 7.772,00 3.886,00 375,60 187,80 1.155,00 577,50 340,80 170,40 1.027,00 513,50 340,80 170,40 340,80 170,40 1.281,00 640,50 375,60 187,80 751,20 375,60 1.155,00 577,50 375,60 187,80 464,40 232,20 592,80 296,40 2.803,50 1.401,75 592,80 296,40 2.803,50 1.401,75 709,20 354,60 7.772,00 3.886,00 11.658,00 5.829,00 1.418,40 709,20 337,20 168,60 709,20 375,60 751,20 1.155,00 463,20 2.134,00 375,60 464,40 928,80 1.529,00 2.293,50 340,80 962,00 340,80 379,20 1.924,00 340,80 681,60 1.027,00 228,00 228,00 228,00 228,00 706,80 228,00 354,60 187,80 375,60 577,50 231,60 1.067,00 187,80 232,20 464,40 764,50 1.146,75 170,40 481,00 170,40 189,60 962,00 170,40 340,80 513,50 114,00 114,00 114,00 114,00 353,40 114,00 KATKI KREDİSİ YILLIK 118,20 0,00 62,60 0,00 56,80 0,00 56,80 56,80 0,00 62,60 125,20 0,00 62,60 77,40 98,80 0,00 98,80 0,00 118,20 0,00 0,00 236,40 56,20 118,20 62,60 125,20 0,00 77,20 0,00 62,60 77,40 154,80 0,00 0,00 56,80 0,00 56,80 63,20 0,00 56,80 113,60 0,00 38,00 38,00 38,00 38,00 117,80 38,00

FEN FAKÜLTESİ İKTİSAT FAKÜLTESİ

ORMAN FAKÜLTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAK. CERRAHPAŞA TIP FAK.

İŞLETME FAKÜLTESİ

VETERİNER FAKÜLTESİ SİYASAL BİL.FAK. MÜHENDİSLİK FAK.

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

SU ÜRÜNLERİ FAK. İLAHİYAT FAKÜLTESİ

FLORENCE NIGH.HYO HEMŞİRELİK FAK. AÇIK VE UZAK.EĞT.FAK. ADALET MESLEK Y.O. DEVLET KONSERVATUARI TEKNİK BİLİMLER MYO

SAĞLIK HİZMET.MYO SOSYAL BİLİMLER MYO H.ALİ YÜCEL EĞT.FAK.

BAKIRKÖY SAĞLIK YO FİZİK TEDAVİ REH.YO SAĞLIK BİLİMLERİ FAK. BEDEN EĞT.SPOR YO ULAŞ.VE LOJ.Y.O. ORMANCILIK MYO SAPANCA SU ÜRÜN.MYO VETERİNER FAK.MYO LİSANSÜSTÜ

2.ÖĞR. ÖRGÜN ÖRGÜN 2.ÖĞR. ÖRGÜN 2.ÖĞR. UZAKTAN EĞİTİM. ÖRGÜN ÖRGÜN ÖRGÜN ÖRGÜN 2.ÖĞR. ÖRGÜN 2.ÖĞR. ÖRGÜN ÖRGÜN ÖRGÜN ÖRGÜN

770,00 228,00 228,00 770,00 340,80 1.027,00 340,80 228,00 228,00 228,00 228,00 1.155,00 228,00 1.155,00 228,00 228,00 228,00 309,60

385,00 114,00 114,00 385,00 170,40 513,50 170,40 114,00 114,00 114,00 114,00 577,50 114,00 577,50 114,00 114,00 114,00 154,80

0,00 38,00 38,00 0,00 56,80 0,00 56,80 38,00 38,00 38,00 38,00 0,00 38,00 0,00 38,00 38,00 38,00 0,00

a) Katkı payı ödemesi Ders alma ve danışman onayı işlemini tamamlamanızdan sonra (İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı öğrencileri hariç); ders alma/kayıt yenileme işleminizin kesinleşmesi için hesaplanan Katkı Payı/Öğrenim Ücreti bedelini süresi içerisinde ödemiş olmalısınız. Ödemenizi bulunduğunuz yere en yakın Halk Bankası şubesinden Öğrenci İşleri Otomasyonunda size verilen Referans Numaranızla yapabilirsiniz. b) Öğrenim Ücreti ödemesi İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Öğrencileri, Ders seçme (alma) işlemini tamamladıktan sonra öğrenim ücreti ödemesini T.C. Ziraat Bankası Beyazıt Şubesinden yapmaları gerekmektedir. Sosyal Bilimler Enstitüsü için IBAN NO: TR97 0001 0006 0648 7794 8850 01 İşletme İktisadı Enstitüsü için IBAN NO: TR27 0001 0006 0644 7822 8550 49 Sağlık Bilimleri Enstitüsü için IBAN NO: TR76 0001 0006 0644 7822 8550 40 Başka Şubelerden para yatırmak isteyen öğrencilerin kayıtlı oldukları Enstitülerin belirtilen IBAN numarasına havale yapmaları gerekmektedir. c) Uzaktan Eğitim Eğitim Gideri Hizmeti Ücreti Ödemesi: Açık ve uzaktan öğretim için Yükseköğretim Kurulu tarafından hesaplanan cari hizmet maliyetlerinin Devlet tarafından karşılanacak kısmı, öğrenciler tarafından karşılanacak katkı payları ve öğrenim ücretleri ile uygulamaya ilişkin usul ve esaslar, her yıl haziran ayı sonuna kadar Maliye Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunun görüşü ve Milli Eğitim Bakanlığının önerisi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir. Öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretinden muaf tutulacaklar ile yabancı uyruklu öğrencilerden alınacak asgari öğrenim ücretlerinin tutarı Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenir.

FAKÜLTELER İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ HUKUK FAKÜLTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ FEN FAKÜLTESİ İKTİSAT FAKÜLTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ HASAN ALİ YÜCEL EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ YÜKSEKOKULLAR BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK YÜKSEKOKULU DEVLET KONSERVATUARI HUKUK FAKÜLTESİ ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU VETERİNER FAKÜLTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU ORMAN FAKÜLTESİ ORMANCILIK MESLEK YÜKSEKOKULU BÖLÜMLER-MERKEZLER YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ENSTİTÜLER

TELEFON 0212 414 20 00 0212 440 01 05 0212 455 57 00 0212 455 57 00 0212 440 00 00 0212 226 11 00 0212 440 02 50 0212 414 20 20 0212 414 30 00 0212 473 70 70 0212 591 21 93 0212 514 03 84 0212 473 70 70 0212 512 52 57 0212 514 03 88 0212 532 60 64 0212 526 22 65 0212 440 01 97 0212 660 11 25 0212 225 49 55 TELEFON 0212 420 03 84 0212 473 71 53 0216 337 62 04 0212 520 93 00 0212 440 03 52 0212 534 58 58 0212 591 38 88 0212 473 70 70 0212 226 11 00 TELEFON

DAHİLİ NUMARALAR SANTRAL: 0212 440 00 00 33253,31388,31574,31384 10857,10858,10859,10860,10861,10865 16002,16003,16004,16005,16007 15058,15055,15060,15296 11520,11529,11442,11437,10445 25210,25207,25006,25074 13415,13534 30214 22546,21869,21273,22968 18209,18210,18211,18366 17015,17016 12230,12232,12233,12234,12235,12236 17511,17512,17513,17522,17560 12612,12613,12628 16421,16423,16420,16424 26732,26743 13193,1318 13103 40134 27060 DAHİLİ NUMARALAR SANTRAL: 0212 440 00 00 17345,18755,18732 19215,19217 27211,27241 14028,14029 14318,14323 21056,21553,21055 18513,18514,18599,18570 17020,17021 25224 DAHİLİ NUMARALAR SANTRAL: 0212 440 00 00

FAKS 0212 635 85 22 0212 512 41 35 0212 511 43 71 0212 519 08 34 0212 520 82 86 0212 226 11 13 0212 440 02 52 0212 531 22 30 0212 632 00 50 0212 590 40 00 0212 591 69 91 0212 511 90 95 0212 473 71 80 0212 513 41 86 0212 514 03 79 0212 532 62 07 0212 513 05 61 0212 440 01 98 0212 570 28 76 0212 224 49 90 FAKS 0212 420 03 84 0212 473 72 48 0216 345 16 79 0212 520 75 87 0212 440 03 51 0212 589 44 50 0212 591 49 53 0212 473 72 31 0212 226 11 13 FAKS 0212 514 03 07 0212 440 00 45

0212 440 20 12 26103,26126,26125,26106 0212 440 00 44

HATIRLATMA:

NOKTA

ÜNİVERSİTE

OTOMASYONU

WEB

TARAYICISI

OLARAK SADECE İNTERNET EXPLORER KULLANMAKTA OLUP, SİSTEM EN İYİ 1024*768 ÇÖZÜNÜRLÜKTE ÇALIŞMAKTADIR.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful