Finnish Verbs Verb types

Verbs are a class of words that are to express actions, processes and conditions. In Finnish, there are six types of verbs (V means any vowel): Type 1 (-Va/ -Vä, e.g. lukea, puhua, etc.) Type 2 (-da/-dä, e.g. saada, syödä, etc.) Type 3 (-la/-lä, -na/-nä, -ra/-rä, -sta/-stä, e.g. tulla, mennä, surra, nousta, etc.) Type 4 (-Vta/-Vtä, e.g. haluta, pelätä, pelata etc.) Type 5 (-ita/-itä, e.g. tarvita, mainita, hallita, etc.) Type 6 (-eta/-etä, e.g. paeta, kyetä, etc.)

Type
(-Va/ -Vä, e.g. lukea, puhua, etc.)

1

verbs

These types of verbs end in 2 vowels (-aa, -ea, -eä, -ia, -iä, -oa, -ua, -yä, ää, -öä). To find this type of verb's infinitive stem, remove the -a or -ä, thus lukea's infinitive stem is luke-. Remember that Type 1 verbs undergo consonant gradation if it is possible, which is why it is laajennan and not *laajentan. Examples of some common Type 1 verbs: ajaa 'to drive' alkaa 'to start', 'to begin' antaa 'to give', 'to let' (someone do something), 'to allow' asua 'to live in a place', 'to reside' auttaa 'to help' etsiä 'to look for', 'to seek' herättää 'to wake (someone) up' hoitaa 'to take care of' huutaa 'to shout' katsoa 'to look at' kieltää 'to deny' kiertää 'to go around' kirjoittaa 'to write' kysyä 'to ask' laajentaa 'to expand' laskea 'to count'

lukea 'to read', 'to count' (old form) lähteä 'to leave' maksaa 'to pay', 'to cost' muistaa 'to remember' neuvoa 'to give advice' odottaa 'to wait', 'to expect', 'to be expecting' (in other words, pregnant) ostaa 'to buy' ottaa 'to take' paistaa 'to fry', 'to shine' potea '#' puhua 'to speak' rakastaa 'to love' rakastua 'to fall in love' saartaa 'to shatter' sallia 'to allow' sanoa 'to say' soittaa 'to call' (someone on the phone), 'to play' (an instrument, records, cds) sortaa 'to collapse' tietää 'to know' (something, not someone), 'to forecast' (old form) tuntea 'to feel' unohtaa 'to forget' unohtua 'to forget oneself' vaatia 'to demand' ymmärtää 'to understand'

Lukea - Type 1 verb
Present Indicative Active - Affirmative
Singular 1st person 2nd person 3rd person luen luet lukee Plural luemme luette lukevat

1

Present Indicative Active - Negative
Singular 1st person 2nd person 3rd person en lue et lue ei lue Plural emme lue ette lue eivät lue

Present Perfect Indicative Active - Negative
Singular 1st person 2nd person 3rd person en ole lukenut et ole lukenut ei ole lukenut Plural emme ole lukeneet ette ole lukeneet eivät ole lukeneet

Past Indicative Active - Affirmative
Singular 1st person 2nd person 3rd person luin luit luki Plural luimme luitte lukivat

Past Perfect Indicative Active - Affirmative
Singular 1st person 2nd person 3rd person olin lukenut olit lukenut oli lukenut Plural olimme lukeneet olitte lukeneet olivat lukeneet

Past Indicative Active - Negative
Singular 1st person 2nd person 3rd person en lukenut et lukenut ei lukenut Plural emme lukeneet ette lukeneet eivät lukeneet

Past Perfect Indicative Active - Negative
Singular 1st person 2nd person 3rd person en ollut lukenut et ollut lukenut ei ollut lukenut Plural emme olleet lukeneet ette olleet lukeneet eivät olleet lukeneet

Present Perfect Indicative Active - Affirmative
Singular 1st person 2nd person 3rd person olen lukenut olet lukenut on lukenut Plural olemme lukeneet olette lukeneet ovat lukeneet

2

Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en lukisi et lukisi ei lukisi Plural emme lukisi ette lukisi eivät lukisi Present Potential Active .Present Conditional Active .Affirmative Singular Plural 1st person 2nd person 3rd person olisin olisimme lukeneet lukenut olisit olisitte lukeneet lukenut olisi olisivat lukeneet lukenut Perfect Potential Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en lukene et lukene ei lukene Plural emme lukene ette lukene eivät lukene Perfect Conditional Active .Affirmative Singular 1st person lienen lukenut Plural lienemme lukeneet lienette lukeneet lienevät lukeneet 2nd person lienet lukenut 3rd person lienee lukenut Perfect Conditional Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person lukisin lukisit lukisi Plural lukisimme lukisitte lukisivat Present Potential Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person lukenen lukenet lukenee Plural lukenemme lukenette lukenevat Present Conditional Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person Plural en olisi emme olisi lukeneet lukenut et olisi ette olisi lukeneet lukenut ei olisi eivät olisi lukeneet lukenut Perfect Potential Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person Plural en liene lukenut emme liene lukeneet et liene lukenut ei liene lukenut ette liene lukeneet eivät liene lukeneet 3 .

(NB. I can even read his thoughts. When is lukea used? Imperative Active . This is a joke. He's considered a complete geek. in other words.Affirmative and Negative Affirmative Present Indicative Past Indicative Present Indicative Perfect luetaan luettiin on luettu oli luettu luettaisiin olisi luettu luettaneen lienee luettu luettakoon Negative ei lueta ei luettu ei ole luettu ei ollut luettu ei luettaisi ei olisi luettu ei luettane ei liene luettu älköön luettako Past Perfect Indicative Present Conditional Perfect Conditional Present Potential Perfect Potential Imperative Mitä luet yliopistossa? What are you studying at the university? Luen suomea yliopistossa. a vague amount. Pystytkö lukemaan miestäsi kuin avointa kirjaa? Can you read your husband like an open book? Pystyn. luku Lue ääneen kaikki parittomat luvut. pari doesn't always mean two. Like couple in English. mutta en osaa kirjoittaa sitä. Words with an element in common with lukea luettava readable. Hän luki sanomalehden eilen. Lukea used to mean to count also. pystyn. Eilen luin pari kirjaa. Hänet luetaan perusnörtteihin. but I can't write it. He's a dead man. Yesterday I read a couple of books. His handwriting is easy to read. something that has to be read Hänen käsialansa on helposti luettava. a few. Please read out loud all the odd numbers.Negative Singular 1st person 2nd person --älä lue Plural älkäämme lukeko älkää lukeko älkööt lukeko 3rd person älköön lukeko Passive . Yeah. I read the (whole) newspaper yesterday. One of my hobbies is reading. (NB. It says: go away! on the kilt. His days are numbered. kolme kirjettä ja sanomalehden. 4 .) Hänen päivänsä ovat luetut. Lukea can be both transitive and intransitive. Osaan lukea japania. He read the (whole) newspaper yesterday. I study Finnish in the university. It could be two or three. I can read Japanese. three letters and the newspaper. Mitä siinä lukee? What's that say? Kyltissä lukee "Mee pois!". The sign says: go away! Kiltissä lukee "Mee pois!".) Harrastuksiini kuuluu lukeminen. muutama means between two and five.Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person --lue lukekoon Plural lukekaamme lukekaa lukekoot Things to note with this verb There is a diabolical k in this verb! For instance: Luin sanomalehden eilen. Osaan vaikkapa lukea hänen ajatuksiaan.Imperative Active .

If you do this correctly. lukea jtk kuin avointa kirjaa to read someone like an open book lukea jkn läpi to read something through Tunnilla luimme kirjan läpi. lukea tenttiin to study for exams Minun on luettava tentteihini. -ta/-tä. I read today's newspaper in a couple hours. -a/-ä. Please read the first chapter of the book. We read the (whole) book in class. Finland gained independence in the 1900's. -ra/-rä. Type 6 -a/-ä. #jnk luvulla in the ~ 1900-luvulla Suomi itsenäistyi. I have to read for my exams. We read in the newspaper that the Soviet Union had collapsed. -da/-dä. -na/-nä. for example: Verb type Type 1 Type 2 Type 3 Type 4 Type 5 Dictionary form Infinitive stem lukea saada surra pelata mainita lukesaasurpelatmainit- Phrases with lukea: lukea jnk ajatukset to read someone's mind lukea rivien välistä to read between the lines lukea jstk ääneen to read aloud. lukea uudestaan to reread lukea väärin to misread Type 6 paeta paetThis form is important because it is used in forming the following verb forms: the infinitive the perfect participle the plural 3rd person imperative the potential the passive imperfect the passive conditional the passive perfect participle 5 .Lukekaa kirjan ensimmäinen luku. Luimme lehdestä. I read the letter that came yesterday (sitting) at the kitchen table. to read from something Koulussa luimme kirjoista ääneen luokan edessä. että Neuvostoliitto oli romahtanut. We used to read aloud out of books in front of the class in school. types 1 and 2 will end in a vowel (V) and types 3-6 will end in a consonant (C). to get the Type 1 Type 2 Type 3 Type 4 Type 5 -la/-lä. lukija reader The Infinitive Stem The infinitive stem is formed by removing the following from the end of the verb in its infinitive or dictionary form: Verb type How the cases decline when used with lukea: lukea jkn to read something completely Luin tämän päivän sanomalehden parissa tunnissa. I study translation at the university. Tunnilla luimme kirjan (läpi). What to remove infinitive stem -a/-ä. lukea jtk to partially read something Luin eilen saapunutta kirjettä keittiönpöydän ääressä. We read the (whole) book in class. -a/-ä. lukea jstk to read in something. lukea jtk to study something Yliopistossa luen kääntämistä.

) verbs Present Indicative Active . remove the -da or -dä. nähdä. Nähdä and tehdä follow the same conjugation pattern as lukea Saada . tehdä and arvioida are irregular.Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person sain sait sai Plural saimme saitte saivat Past Indicative Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en saa et saa ei saa Plural emme saa ette saa eivät saa These types of verbs end in -da or -dä. saada.Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en saanut et saanut ei saanut Plural emme saaneet ette saaneet eivät saaneet Present Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 3rd person olen saanut on saanut 2nd person olet saanut Plural olemme saaneet olette saaneet ovat saaneet 6 .g. To find this type of verb's infinitive stem.Type 2 (-da/-dä. e.Type 2 verb Past Indicative Active . Examples of some common Type 2 verbs: juoda 'to drink' jäädä 'to stay' kanavoida 'to channel'? käydä 'to visit' luennoida 'to lecture' myydä 'to sell' pysäköidä 'to park' saada 'to get'. thus saada's infinitive stem is saa-. 'to be allowed' soida 'to ring (out)' syödä 'to eat' terrorisoida 'to terrorize' tuoda 'to bring' tupakoida 'to smoke' uida 'to swim' viedä 'to take' voida 'to be able to' NB. etc. syödä.Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person saan saat saa Plural saamme saatte saavat Present Perfect Indicative Active .

Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en saisi et saisi ei saisi Plural emme saisi ette saisi eivät saisi Past Perfect Indicative Active .Affirmative Singular saanen saanet saanee Plural saanemme saanette saanevat 7 .Negative Singular 1st person en olisi saanut 2nd person 3rd person et olisi saanut ei olisi saanut Plural emme olisi saaneet ette olisi saaneet eivät olisi saaneet et ollut saanut ei ollut saanut Present Conditional Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person saisin saisit saisi Plural saisimme saisitte saisivat 1st person 2nd person 3rd person Present Potential Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en ole saanut et ole saanut ei ole saanut Plural emme ole saaneet ette ole saaneet eivät ole saaneet Present Conditional Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person olisin saanut olisit saanut olisi saanut Plural olisimme saaneet olisitte saaneet olisivat saaneet Past Perfect Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person olin saanut olit saanut oli saanut Plural olimme saaneet olitte saaneet olivat saaneet Perfect Conditional Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en saanut ollut Plural emme olleet saaneet ette olleet saaneet eivät olleet saaneet Perfect Conditional Active .Present Perfect Indicative Active .

Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person --saa saakoon Plural saakaamme saakaa saakoot Saada's meanings get to be allowed may to acquire to receive 8 .Present Potential Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person lienen saanut lienet saanut lienee saanut Plural lienemme saaneet lienette saaneet lienevät saaneet Passive .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person --älä saa älköön saako Plural älkäämme saako älkää saako älkööt saako Perfect Potential Active .Affirmative and Negative Affirmative Present Indicative Past Indicative Present Indicative Past Indicative Perfect Perfect saadaan saatiin on saatu oli saatu Negative ei saada ei saatu ei ole saatu ei ollut saatu ei saataisi ei olisi saatu ei saatane ei liene saatu älköön saatako Perfect Potential Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en liene saanut et liene saanut ei liene saanut Plural emme liene saaneet ette liene saaneet eivät liene saaneet Present Conditional saataisiin Perfect Conditional Present Potential Perfect Potential Imperative olisi saatu saataneen lienee saatu saatakoon Imperative Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en saane et saane ei saane Plural emme saane ette saane eivät saane Imperative Active .

-ra/-rä. -na/-nä.Type 3 verbs ( -la/-lä. with -la and -lä). -sta/-stä. place an -e on the end of the infinitive stem. nousta. mennä. NB.Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person menen menet menee Plural menemme menette menevät Present Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person menin menit meni Plural menimme menitte menivät 9 . but only with -la/-lä! Examples of some common Type 1 verbs:                        suudella 'to kiss' tapella 'to fight' tulla 'to come'. remove the -la or -lä. -ra/-rä. e.Negative Singular 1st person en mene et mene ei mene Plural emme mene ette mene eivät mene ajatella jtk 'to think about something' hymyillä 'to smile' julkaista 'to publish' kiistellä 'to quarrel' kuulla 'to hear' kuunnella 'to listen' kävellä 'to walk' mennä 'to go' nousta 'to rise' olla [slightly irregular] 'to be' ommella 'to sew' opetella 'to learn' opiskella 'to study' panna 'to put' pestä 'to wash' purra 'to bite' ratkaista 'to solve' riidellä 'to fight' surra 'to mourn' 2nd person 3rd person Past Indicative Active . thus tulla's infinitive stem is tul-. In the case of Type 3 verbs. ra or -rä. Consonant gradation does occur in Type 3 verbs. perform consonant gradation. or -sta or -stä. -na or -nä.g. the 3rd person plural present form is the same as the 1st person singular present form. To get the 1st person singular present form. and if necessary (i. etc. tulla. To find this type of verb's infinitive stem. surra.) These types of verbs end in -la/-lä. 'to become' työskennellä 'to work' Mennä . etc. -sta/-stä. -na/-nä.e.Type 3 verb Present Indicative Active .

Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person menisin menisit menisi Plural menisimme menisitte menisivät Present Perfect Indicative Active .Past Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person olin mennyt olit mennyt oli mennyt Plural olimme menneet olitte menneet olivat menneet 1st person 2nd person 3rd person Perfect Conditional Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person olen mennyt olet mennyt on mennyt Plural olemme menneet olette menneet ovat menneet Present Conditional Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en mennyt et mennyt ei mennyt Plural emme menneet ette menneet eivät menneet Past Perfect Indicative Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en menisi et menisi ei menisi Plural emme menisi ette menisi eivät menisi Past Perfect Indicative Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en ole mennyt et ole mennyt ei ole mennyt Plural emme ole menneet ette ole menneet eivät ole menneet Present Conditional Active .Affirmative Singular olisin mennyt olisit mennyt olisi mennyt Plural olisimme menneet olisitte menneet olisivat menneet 10 .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en ollut mennyt et ollut mennyt ei ollut mennyt Plural emme olleet menneet ette olleet menneet eivät olleet menneet Present Perfect Indicative Active .

Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en menne et menne ei menne Plural emme menne ette menne eivät menne 1st person 2nd person 3rd person Singular --älä mene älköön menkö Plural älkäämme menkö älkää menkö älkööt menkö 1st person 2nd person 3rd person Singular --mene menköön Plural menkäämme menkää menkööt 1st person 2nd person 3rd person Singular en liene mennyt et liene mennyt ei liene mennyt Plural emme liene menneet ette liene menneet eivät liene menneet Passive .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person lienen mennyt lienet mennyt lienee mennyt Plural lienemme menneet lienette menneet lienevät menneet Present Indicative Past Indicative Present Indicative Past Indicative Perfect Perfect Affirmative mennään mentiin on menty oli menty mentäisiin Negative ei mennä ei menty ei ole menty ei ollut menty ei mentäisi 11 Present Conditional .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en olisi mennyt et olisi mennyt ei olisi mennyt Plural emme olisi menneet ette olisi menneet eivät olisi menneet Imperative Active .Affirmative and Negative Perfect Potential Active .Negative Present Potential Active .Negative Perfect Conditional Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person mennen mennet mennee Plural menneemme mennette mennevät Imperative Active .Perfect Potential Active .Affirmative Present Potential Active .

For instance: o Mennään jo! Let's go already! o Mentiin eilen Tuijan polttareihin ja dokattiin itsemme känniin. The 2nd person plural imperative mene is usually replaced with mee in speech. he realized he had lost face. Täh? Toi meni minulta ohi. o Mennään kahville. The 3rd person forms don't change though.Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person meen meet menee Plural meemme meette menevät Miten menee? How's it going? How are things? Huomenna meen ostoksille. hän menetti näkönsä. kun hän menetti työpaikkansa. Yesterday we went to Tuija's bachelorette party and drank ourselves into an oblivion. Let's go get some coffee. Upon saying it. Go straight ahead. Huh? I didn't get that. Mee suoraan. What on earth happened to him? Kun mummoni oli 75 vuotta vanha. käänny vasemalle ja mee sillan yli. o Sanottuaan sen hän tajusi. My dress has ripped at the seam. For instance:           Present Indicative Active . Minun mekkoni on mennyt rikki saumasta. o Serkkuni puoliso menetti mielenkiintonsa kaikkeen.Perfect Conditional Present Potential Perfect Potential Imperative olisi menty mentäneen lienee menty mentäköön ei olisi menty ei mentäne ei liene menty älköön mentäkö Present Indicative Active . I'm going shopping tomorrow.Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en mee et mee ei mee Plural emme mee ette mee eivät mee Things to note with this verb When is mennä used?    The 1st person plural imperative menkäämme is usually replaced with mennään in everyday speech. mutta tänään en siedä häntä. My neighbour's husband was killed in a car crash. turn left and then go over the bridge. Words with an element in common with mennä  menettää jkn to lose o Naapurini menetti miehensä kolarissa. My nana lost her eyesight when she was 75. My cousin's husband lost interest in everything when he lost his job. Toissapäivänä hän oli ihan ok. In addition this form changes in this fashion with all verbs. Mee pois! Go away! Mee heittämään roskat pois! Go take the garbage out! Menin hakemaan kirjat kirjastosta. että hän menetti kasvonsa. 12 . For instance: o Mee pois jo ja jätä mut rauhaan! Go away already and leave me alone! The Present Indicative Active forms of mennä often change in speech. häneltä meni näkö. Mikä häneen oikein meni? Two days ago he was just fine. I went to get some books from the library. but today I can't stand him. My nana lost her eyesight when she was 75. o Älä edes yritä tai menetän malttini! Don't even start or I'm going to lose my temper! o Kun mummoni oli 75 vuotta vanha.

He beat me easily.e. jhk mennessä by ~ o Lähetä tämä lomake tiistaihin mennessä. =) o Voi helkkari! Nyt mun maineeni on mennyttä! Damn it! There went my reputation! o Muistelimme menneitä tuopin äärellä. to catch a cab. as Finns will just think you're mispronouncing the above one. 13 . We were remembering the good old times over a pint. o mennä autolla to go by car. without effort o Hän päihitti minut mennen tullen. o mennä bussilla to go by bus. o mennä rautiovaunulla to go by tram. but I put it here so that you know what it is if you run across it at a party. menettää maansa ja mantunsa to lose one's house and home. o Olkoon menneeksi! Yeah. o mennä sporalla (Helsinki slang) to go by tram mennä jstk [rare : more commonly lähteä jstk] o to leave a place mennä jhk o to go somewhere [with noun] o to go do something [with verb]  Äitini käski minun mennä etsimään veljeni. o Olin menossa ulos. whatever! (when you're giving up during a quarrel for instance. He beat me with one hand tied behind his back. kun menetti miehensä kolarissa. My mother told me to go find my brother. Send in this application by Tuesday mennyt o Maksa nyt tai oot mennyttä! Pay up or you're a dead man! o Hän on mennyttä kalua. kun hän soitti. to take a taxi. o mennä laivalla to go by ship. to take a boat. CG means to perform consonant gradation if possible. bridge)   The 1st person singular present The 1st person singular present is derived from the infinitive stem by not adding anything or by adding the following endings according to verb type. mikä on mennyttä. o mennä junalla to go by train. Let bygones be bygones. He creamed me. Jani's always on the go. mennä jnk yli o to cross something (i. (NB. meno o Janilla on aina meno päällä. to take the train. to lose everything you have o Naapurini menetti maansa ja mantunsa. How the cases decline when used with mennä:   mennä jllak o mennä taksilla to take a cab. You're going to ruin your health in the near future if you continue to drink so much.        Menetät terveytesi lähitulevaisuudessa. menot [=tulot] o Hän tuhlasi niin paljon rahaa. mikä on mennyttä. He blew so much money that his income wasn't enough to cover his expenses. a street. o mennä reellä to go by sleigh.) o Maksa nyt tai oot mennyttä! Pay up or you're a dead man! menneisyys menevä menijä o    menekki meneillään mennen tullen easily. I was just leaving when he called. o Se on olutta. o Se on ollutta. I wouldn't suggest trying to use this to be funny. että hänen tulonsa eivät riittäneet kaattamaan hänen menojansa. My neighbour lost everything when her husband was killed in a car crash. [Play on words from above saying] The beer has passed through me. o mennä ratikalla (slang) to go by tram. o Hän puhui viisi tuntia yhteen menoon. He's a goner. He talked non-stop for five hours. jos ryyppäät niin paljon. He beat me without breaking a sweat. o mennä raitsikalla (slang) to go by tram.

-ota. remove the -a or -ä. Remember that Type 4 verbs undergo consonant gradation if at all possible.+CG -seremove -t and replace with -ne. pelata. älytä. Examples of some common Type 4 verbs:                           If you do this correctly. To find this type of verb's infinitive stem. -ytä or -ätä. which is why it is hyppään and not *hypään. Additionally. e. -uta. as new verbs that come into Finnish often come into this category. etc.+CG These types of verbs end in -ata. Ocassionally. all types will end in a vowel (V): Verb type Type 1 Type 2 Type 3 Type 4 Type 5 Type 6 Dictionary form lukea saada surra pelata mainita paeta 1st person singular present luesaasurepelaamainitsepakene- This form is important because it is used in forming the following verb forms:     the 1st person the singular imperative the passive forms for verb type 1 the negative present avata 'to open' erota 'to quit' hakata 'to beat' haluta 'to want' herätä 'to wake up' huomata 'to notice' hypätä 'to jump' hävetä 'to be ashamed' hävitä 'to lose'.) Verb type Type 1 Type 2 Type 3 Type 4 Type 5 Type 6 What to add to get the 1st person singular present form CG -e. you will come across verbs that end in -etä or -itä. otherwise only -eremove -t and replace with -a. -ytä. -ota.g.+ CG (only for -la/-lä).Type 4 verbs (-ata/-ätä. this is an extremely common verb type. 'to disappear' juoruta 'to gossip' kadota 'to disappear' kiivetä 'to climb' lakata 'to stop' luvata 'to promise' maata 'to lie (down)' määrätä 'to determine' osata 'to be able to' peitota 'to thrash'. thus pelata's infinitive stem is pelat-.or -ä. 'to beat up' pelata 'to play' pelätä 'to be scared' piffata 'to treat' pihdata 'to skimp' pudota 'to fall' ruveta 'to start' selvitä 'to become clear' siivota 'to clean' 14 . although these usually belong to types 5 and 6.

Type 4 verb Present Perfect Indicative Active .       tarjota 'to offer'.Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person halusin halusit halusi Plural halusimme halusitte halusivat 1st person 2nd person 3rd person Singular olin halunnut olit halunnut oli halunnut Plural olimme halunneet olitte halunneet olivat halunneet 15 .Affirmative Present Indicative Active . 'to understand' Past Indicative Active .Negative Present Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person haluan haluat haluaa Plural haluamme haluatte haluavat Present Perfect Indicative Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en halunnut et halunnut ei halunnut Plural emme halunneet ette halunneet eivät halunneet Haluta .Affirmative Past Indicative Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en halua et halua ei halua Plural emme halua ette halua eivät halua 1st person 2nd person 3rd person Singular en ole halunnut et ole halunnut ei ole halunnut Plural emme ole halunneet ette ole halunneet eivät ole halunneet 1st person 2nd person 3rd person Singular olen halunnut olet halunnut on halunnut Plural olemme halunneet olette halunneet ovat halunneet Past Perfect Indicative Active . 'to serve' tavata 'to play' tilata 'to order' todeta 'to state' tykätä 'to like' vastata 'to answer' älytä 'to get something'.

Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en olisi halunnut et olisi halunnut ei olisi halunnut Plural emme olisi halunneet ette olisi halunneet eivät olisi halunneet Present Conditional Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en ollut halunnut et ollut halunnut ei ollut halunnut Plural emme olleet halunneet ette olleet halunneet eivät olleet halunneet Perfect Conditional Active .Affirmative Perfect Conditional Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person haluaisin haluaisit haluaisi Plural haluaisimme haluaisitte haluaisivat Present Potential Active .Past Perfect Indicative Active .Negative Present Conditional Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en haluaisi et haluaisi ei haluaisi Plural emme haluaisi ette haluaisi eivät haluaisi 1st person 2nd person 3rd person Singular en halunne et halunne ei halunne Plural emme halunne ette halunne eivät halunne Perfect Potential Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person Plural 1st person 2nd person 3rd person Singular lienen halunnut lienet halunnut lienee halunnut Plural lienemme halunneet lienette halunneet lienevät halunneet olisin halunnut olisimme halunneet olisit halunnut olisi halunnut olisitte halunneet olisivat halunneet 16 .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person halunnen halunnet halunnee Plural halunnemme halunnette halunnevat Present Potential Active .

) verbs Imperative Active . 'to forcibly eject' mainita 'to mention' merkitä 'to mark' palkita 'to reward'. 'to check'.o. merkitä.between the infinitive stem and the personal endings.Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en liene halunnut et liene halunnut ei liene halunnut Plural emme liene halunneet ette liene halunneet eivät liene halunneet Present Potential Perfect Potential Imperative haluttaneen lienee haluttu haluttakoon ei haluttane ei liene haluttu älköön haluttako Things to note with this verb  Imperative Active . these verbs belong to type 4.Perfect Potential Active .g. 'to award' tarvita 'to need' tulkita 'to interpret' tuomita 'to sentence'. so please be careful! This verb also follows the traditional trend of -ti turning to -si in the past tenses. remove the -a or -ä. Type 5 (-ita/-itä. Examples of some common Type 5 verbs:             Passive .from the infinitive stem.Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person --halua halutkoon Plural halutkaamme halutkaa halutkoot  This verb occasionally drops the -t. 'to condemn' valita 'to choose' Verbs that look like they belong to type 5. 'to drive'.Affirmative and Negative Affirmative Present Indicative Past Indicative Present Indicative Perfect halutaan haluttiin on haluttu oli haluttu haluttaisiin olisi haluttu Negative ei haluta ei haluttu ei ole haluttu ei ollut haluttu ei haluttaisi ei olisi haluttu Past Perfect Indicative Present Conditional Perfect Conditional hallita 'to rule'. Ocassionally.Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person --älä halua älköön halutko Plural älkäämme halutko älkää halutko älkööt halutko These types of verbs end in -ita or -itä. thus tarvita's infinitive stem is tarvit-. 'to be able to' havaita 'to perceive' hillitä 'to restrain'. 'to govern'. a lift'. Remember that Type 5 verbs need -se. you will come across verbs that have this ending but do not conjugate this way. which is why it is tarvitsen and not *tarvitan. but actually belong to type 4: 17 . e. etc. To find this type of verb's infinitive stem. 'to control' häiritä 'to disturb' kyyditä 'to give s. tarvita.

Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person tarvitsen tarvitset tarvitsee Plural tarvitsemme tarvitsette tarvitsevat 2nd person 3rd person Present Perfect Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person Plural olen tarvinnut olemme tarvinneet olet tarvinnut on tarvinnut olette tarvinneet ovat tarvinneet Present Indicative Active .Negative Singular 1st person en tarvinnut et tarvinnut ei tarvinnut Plural emme tarvinneet ette tarvinneet eivät tarvinneet Tarvita .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person olin tarvinnut olit tarvinnut oli tarvinnut Plural olimme tarvinneet olitte tarvinneet olivat tarvinneet 18 .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en ole tarvinnut et ole tarvinnut ei ole tarvinnut Plural emme ole tarvinneet ette ole tarvinneet eivät ole tarvinneet Past Indicative Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en tarvitse et tarvitse ei tarvitse Plural emme tarvitse ette tarvitse eivät tarvitse Present Perfect Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person tarvitsin tarvitsit tarvitsi Plural tarvitsimme tarvitsitte tarvitsivat Past Perfect Indicative Active .Type 5 verb Present Indicative Active . 'to disappear' selvitä 'to become clear' Past Indicative Active .  hävitä 'to lose'.

Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person lienen tarvinnut lienet tarvinnut lienee tarvinnut Plural lienemme tarvinneet lienette tarvinneet lienevät tarvinneet 19 .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en tarvinne et tarvinne ei tarvinne Plural emme tarvinne ette tarvinne eivät tarvinne Perfect Conditional Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en olisi tarvinnut et olisi tarvinnut ei olisi tarvinnut Plural emme olisi tarvinneet ette olisi tarvinneet eivät olisi tarvinneet Present Conditional Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person olisin tarvinnut olisit tarvinnut olisi tarvinnut Plural olisimme tarvinneet olisitte tarvinneet olisivat tarvinneet Perfect Potential Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person tarvitsisin tarvitsisit tarvitsisi Plural tarvitsisimme tarvitsisitte tarvitsisivat Present Potential Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en tarvitsisi et tarvitsisi ei tarvitsisi Plural emme tarvitsisi ette tarvitsisi eivät tarvitsisi Present Potential Active .Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person en ollut tarvinnut et ollut tarvinnut ei ollut tarvinnut Plural emme olleet tarvinneet ette olleet tarvinneet eivät olleet tarvinneet Perfect Conditional Active .Past Perfect Indicative Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person tarvinnen tarvinnet tarvinnee Plural tarvinnemme tarvinnette tarvinnevat Present Conditional Active .

) verbs Imperative Active . NB. For the personal suffix stem. change the -t.Perfect Potential Active .Affirmative Singular 1st person 2nd person 3rd person --tarvitse tarvitkoon Plural tarvitkaamme tarvitkaa tarvitkoot Type 6 (-eta/-etä. e. paeta.for the infinitive stem.Negative Singular 1st person 2nd person 3rd person --älä tarvitse älköön tarvitko Plural älkäämme tarvitko älkää tarvitko älkööt tarvitko These types of verbs end in -eta or -etä. remove the -a or -ä. etc. so please be careful! Imperative Active .to -ne.Negative Singular 1st person en liene tarvinnut Plural emme liene tarvinneet ette liene tarvinneet eivät liene tarvinneet Perfect Potential Imperative lienee tarvittu tarvittakoon ei liene tarvittu älköön tarvittako Things to note with this verb  2nd person et liene tarvinnut 3rd person ei liene tarvinnut This verb occasionally has -se. Consonant gradation does occur in Type 6 verbs! Examples of some Type 6 verbs:                  Passive . kyetä.or -si. To find this type of verb's infinitive stem.Affirmative and Negative Affirmative Present Indicative Past Indicative Present Indicative Past Indicative Perfect Perfect tarvitaan tarvittiin on tarvittu oli tarvittu tarvittaisiin olisi tarvittu tarvittaneen Negative ei tarvita ei tarvittu ei ole tarvittu ei ollut tarvittu ei tarvittaisi ei olisi tarvittu ei tarvittane Present Conditional Perfect Conditional Present Potential aleta ehetä = ehjetä enetä erjetä halveta heiketä heletä heljetä herjetä = heretä hiljetä himmetä hoiketa hölletä ilmetä irjetä jylhetä jähmetä 20 .g. thus vaieta's stem for personal suffixes is vaikene.in between the infinitive stem and the personal ending.and remember to do consonant gradation.and vaiet.

e. the second one is used.g. e. the forms overlap. 21 .                                          kalveta kangeta kehjetä kelmetä kelmetä kiihketä kiretä kyetä kylmetä kähetä köyetä köyhetä laaeta laajeta langeta liieta liketä lyhetä lähetä lämmetä möyhetä niuketa = niukentua noeta nuoreta paeta paheta parata pehmetä pidetä pienetä pimetä seljetä sietäII siletä supeta suureta synketä teljetä tummeta tungeta tyhjetä tyhmetä           vaaleta vaieta vaimeta vanheta viiletä viretä virjetä vähetä väljetä yletä Verbs that look like they belong to type 6. erkaantua is used in the infinitive form. some verbs are slowly changing from Type 6 to Type 4:    aueta raueta ängetä --> ängätä And some have synonyms (not always completely compatible though!) that are Type 1:    aueta ~ avautua kylmetä ~ kylmentyä vanheta ~ vanhentua Occasionally the synonyms combine so that in some cases one form is used. erkaantuvat and erkenevät. but actually belong to type 4:     hävetä 'to be ashamed' kiivetä 'to climb' ruveta 'to start' todeta 'to state' Even though their infinitives stay the same. while in other cases. but erkene.g.(from erjetä) is used as the personal suffix stem! In some cases.

present indicative 3rd person singular . Each grammatical person.imperative vaieta vaikenen vaikenevat vaikeni vaiennut vaiettu vaietkaa Thus. In the first one. although you can. Ostaako hän leipää? Is he buying bread? Is he going to buy bread? o Ei (osta). when answering "no" to a question.Type 6 verbs are usually created from adjectives and have the underlying meaning of become the adjective or become more like the adjective.past indicative Active past participle Passive past participle 2nd person plural . removes the affirmative verb's personal suffix. you don't need to repeat the question's verb. which is why it appears in parentheses. you must use the proper form of the negative verb:  Puhutko suomea? Do you speak Finnish? o En (puhu). has its own form. For instance. which declines according to person and. I don't). The negative verb There is a so-called negative verb in Finnish. Transitive and intransitive verbs When using Finnish.imperative 2nd person singular . proper attention should be paid as to whether and intransitive verb (never takes an object) is needed or a transitive one (may take an object). When declining Type 6 verbs. he isn't). whereas in the second one the infinitive form is erota and he quit (he left on his own). To somewhat facilitate this. and the manager was dismissed (he was asked to leave). in effect. No(. puhun 'I talk' becomes en puhu 'I don't talk'. the sentence Johtajamme erotettiin is completely different in meaning from Johtajamme erosi. Thus: The Negative Verb The negative in Finnish is actually another verb form.present indicative 3rd person plural . although it could just be that their adjectival root has disappeared from the language.  Personal endings for the verbs In Finnish. Singular 1st person en et ei 2nd person 3rd person Plural emme ette eivät Infinitive 1st person singular . although this one doesn't change for tense or mood. No(.g. 22 . there are 6 personal endings for verbs: Singular Plural 1st person 2nd person 3rd person -n -t -V or -ø -mme -tte -vat or -vät When answering "no". the infinitive is erottaa. remember that consonant gradation does occur and that the infinitive always has a weak vowel and that the finite forms have a strong one. singular and plural. e. Some of these verbs do seem to have nouns as their root though. I have put up a chart comparing the two.

perehdyttää Transitive and Intransitive Verbs Transitive aiheuttaa avata erottaa haistaa hävittää jakaa jatkaa järjestää jättää kaataa kadottaa kastaa kasvattaa kehittää kuivata köyhdyttää lopettaa loukata löytää masentaa nostaa nähdä paljastaa parantaa Intransitive aiheutua avautua. aueta erota haista hävitä jakautua jatkua järjestyä jäädä kaatua kadota kastua kasvaa kehittyä kuivua köyhtyä loppua loukkaantua löytyä masentua nousta näkyä paljastua parantua perustaa pudottaa päästää rakastaa rikastuttaa sammuttaa selvittää siirtää soittaa sulattaa suljeta sytyttää tarjota toteuttaa unohtaa vaihtaa valmistaa yleistää perehtyä perustua pudota päästä rakastua rikastua sammua selvitä siirtyä soida sulaa sulkeutua syttyä tarjoutua toteutua unohtua vaihtua valmistua yleistyä 23 .