You are on page 1of 26

Krejt papritur u bre Shejkh???!!!

Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhamed Abdullahit dhe muridave t tij


http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Me Emrin e Allahut, t Gjithmshirshmit, Mshirplotit. E gjith lavdia i takon Allahut; lavdrimi dhe bekimi qoft mbi t Drguarin e Allahut, si dhe mbi Familjen e dhe Shokt e Tij. E m tej: Nj i ri i cili njihej q kishte dije, e kishte ngritur lart veten e tij dhe fliste e sillej tr fodullk me kt dituri para atyre q ishin m t vjetr se ai. Kjo gj e zemroi Sufjan eth-Theurin i cili i tha: Seleft nuk kan qen kurr kshtu; ata kurr nuk krkonin t ishin udhheqsa apo t uleshin n krye t mexhliseve derisa ta krkonin kt dituri pr tridhjet vjet me rradh, kurse ti sillesh tr fodullk para atyre q jan m t vjetr se ty?! ohu, as mos t t shoh m n mexhlisin tim! Transmetuar nga Bejhakiu n el-Medkhal ila es-Sunenul-Kubra (2/74)

Ka thn Imami dhe Muxhahidi Abdullah Ibnul-Mubarak rahimehullah:

Kalova tridhjet (30) vjet duke msuar sjelljet, pastaj e krkova dijen pr njzet (20) vjet. Dhe ata (Seleft) krkonin t msonin n fillim sjelljet pastaj dijen.

E m tej:

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Ka thn Shejkh Ebu Abdil-Alaa Khalid Ibn Muhamed Ibn Uthman elMisrij hafidhahullah:

Es-Selamu Alejkum ue Rahmetullahi ue Barakatuhu. Me t vrtet lavdia i takon Allahut, At e lvdojm, ndihm dhe falje prej Tij krkojm. Krkojm nga Allahun t na ruaj nga t sherret e veteve tona dhe nga t kqijat e veprave tona. Kush udhzohet nga Allahu ska kush ta humbas, dhe at q Allahu e humb, ska udhzues pr t. Dhe dshmoj se ska t adhuruar tjetr me t drejt prpos Allahut t vetm e t pa ortak; dhe dshmoj se Muhamedi sht rob i Tij dhe i Drguari i Tij (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem).

E m tej:

Po ju drejtohem juve me kto fjal t mira n lidhje me shtjen e cila sht zmadhuar tek shum njerz, e cila sht: A sht me vend prdorimi i titullit Shejkh pr do njeri?! Dije Allahu t dhnt kuptim t drejt se titullin Shejkh si grad diturie nuk e meriton askush, me prjashtim t atij q ka arritur nj grad t caktuar n dituri apo n mosh apo n fisnikri. Dhe kshtu sht pyetur Shejkh Ibn Uthejmini rahimehullah: A sht e sakt t emrtuarit me titullin Shejkh t do personi, sidomos tani q kjo fjal sht prhapur gjithandej. Shpresoj nj sqarim t ksaj shtjeje. Prgjigja: Fjala Shejkh n gjuhn Arabe sprdoret pr njeri tjetr prve se pr at q sht i madh: ose i madh n mosh, ose i madh n dijen e tij ose n pasurin e tij apo n gjra t ksaj natyre, dhe nuk emrtohet me t i vogli. Mirpo, sikurse e thash, kjo tani sht
3

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

prhapur n mas, saq pothuajse edhe xhahili apo ai q ska dije hi po emrtohet me titullin Shejkh. Dhe un mendoj se kjo sht e gabuar, ngase ti nse emrton nj person me fjaln Shejkh ndrkoh q ai sht xhahil dhe ska dije hi, ather njerzit do t mashtrohen nga ai, do t mendojn se ai ka dije, do t krkojn fetva prej tij etj... Dhe kshtu do t ket pasoja t mdha. Dhe shum njerz lusim Allahun t na jap neve dhe juve udhzim nuk e vrasin shum mendjen nse pyeten pr t dhn fetva, edhe nqoftse flasin pa dije, ngase ai mendon se po tha Nuk di!, kjo do t jet si cungim i merits s tij. Mirpo njerzit e kan pjes t tipit t tyre dashurin pr tu dukur (pr fam), me prjashtim t atyre q i ka ruajtur Allahu Azze ue Xhel. Dhe ajo q mendoj un sht se me fjaln Shejkh duhet t emrtohen vetm ata q e meritojn at, ose pr moshn e tij, ose pr fisnikrin dhe udhheqjen q gzon tek populli i tij, ose pr diturin e tij. Kjo sht e njjt me ata q po bjn disa njerz sot, t cilat i emrtojn dijetart n prgjithsi me fjaln Imam, madje edhe nse ky dijetar sht prej mukalidve thon, Ai sht Imam. Edhe kjo gjithashtu sht e gabuar. Nuk duhet t prdoret titulli Imam pr cilindo, prve se pr ata q e meritojn t jen Imam, i cili ka pasues [1] dhe fjala e tij ka pesh mes Muslimanve. [2]

Mirpo fanatikt e verbr n do koh e n do vend sipas gjendjes s tyre msuesin dhe edukuesin e tyre e konsiderojn Shejkh, edhe nqoftse ai sht njeri i bidatit, ose ai sht Shejkhu sipas tradits dominuese, sepse kush msoi nj dije edhe nqoft ajo dije dynjaje - nga duart e nj personi, ather thuhet: ky person sht shejkhu i tij n kt dije, pa marr parasysh gjendjen e ktij Shejkhu se a pajtohet ai me Sunetin dhe far grade ka ai n dije. Madje edhe krerve t tarikateve Sufiste u thon Shujukh, si e prmban tradita e ndjeksve t tyre. Kshtu pra. Madje prej thnieve t tjera t Sufistave sht edhe, do Shejkh ka tarikatin e tij. Fundnot: [1] Mutebiun [Pasues t Argumenteve] e jo Mukalidun [Pasues Qorra]. [2] Lika` el-Bab el-Meftuh [117] nga Shejkhu i Nderuar Muhamed Ibn Salih el-Uthejmin rahimehullahu Teala.

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

E m tej: Me lejen e Allahut do tju flas n kt shkrim pr nj Shejkh. Por prpara se t flas pr at Shejkh, ju ftoj t lexoni disa fjal t arta q ka thn Shejkh Sad el-Husajn n sqarimin e dallimit midis Selefiut, Muridit Sufij dhe Hizbiut: Prsa i prket muridit sufij apo hizbiut t cilt zgjedhin robrimin ndaj njerzve e sa zgjedhje e keqe sht ajo- nuk clirohen dot nga litari me t cilin lidhet gomari apo nga frert q i vihen mushks dhe me t cilat e komandon shejhu i grupacionit apo udhheqsi i partis apo emiri i atij xhemati, n lidhje me cshtjet e e fes dhe davetit, e n mnyr t vecant n cshtjet e davetit. Nprmjet ktyre liderve, shejtani i komandon ata, duke shfytzuar emrtimin shejh sekti apo udhheqs partie apo emir xhemati, si dhe nprmjet bidateve t tyre ideologjike, t cilat padrejtsisht emrtohen si ideologji islame. Selefinjt bashkkohor nuk kan shptuar paq nga kurthet e shejtanit, duke ndodhur q grupe t ndryshme prej tyre vecohen secili m vete me nj shejh t caktuar selefij, duke dashur dhe urryer pr t, specifikisht pr personalitetin e tij.Kjo nuk bn pjes tek mirsia me t ciln Allahu i ka dalluar ata n pasimin e teksteve fetare sipas kuptimit t sahabve, tabiinve dhe pasuesve t tabiinve, pra brezat e dalluar dhe t lavdruar. N kt mnyr ata nga selefinj pasues u shndrruan n fanatik imitues t verbr, pavarsisht nse pretendojn t kundrtn.Ah sikur cshtja t kishte vetm aspektin e taklidit(imitimit t verbr) pavarsisht pretendimit q ata kan se po bjn it-tiba`a ( pasim me njohje t argumentit dhe arsyetimit fetar) por kjo shkoi akoma m tej duke u shndrruar n fanatizm ekstrem n raport me shejhun q ndjekin, duke arritur deri n tebdi`(konsiderim bidatci) apo tefsik(konsiderim gjynahqar) apo ndoshta edhe tekfir(konsiderim kafir) t atij q kundrshton shejhun e tyre, qoft n nj cshtje apo n disa, duke u shndrruar selefiu n murid.

Mandej thot m tej Shejkh Sad el-Husajn: T`i shmangemi prngjasimit me muridat sufinj dhe hizbinjt, t cilt para shejhut t tarikatit apo udhheqsit t grupacionit jan sic sht i vdekuri(i dorzuar, i nnshtruar totalisht) n duart e atij q e lan.

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Kto fragmente jan marr nga prkthimi i servirur nga efendi Shuajb Rrexha. Madje vet efendia ka ofruar edhe disa komente t tijat, si e ka natyra e tij demagoge:

Muridi sht nxnsi dhe shrbtori i shejhut sufij. Muridi sht shembull tipik i bindjes s verbr ndaj prijsit, duke mos guxuar t flas para shejhut apo t dyshoj n fjaln e tij apo aq m pak q ta kundrshtoj at.

Efendia pasiq dha nj prkufizim t termit murid, tenton m pas ta pllakos kt emrtim mbi Selefit Shqiptar duke thn:

Sa shum ngjan kjo cshtje me sjelljen e disa ekstremistve hadadinj t cilt nuk t konsiderojn selefij nse nuk shkon t marrsh msime tek fabrika e fabrikantve.

Madje thot m tej: Pikrisht kt thirrje po bjn cdo dit fabrikantt e fabriks dhe homologt e tyre kudo q ndodhen, duke mos lejuar q t diskutohet pr asnj arsye mendimi i nj shejhu q pasojn, madje akoma m keq pasojn ndonj nxns dije fytyrvrenjtur, me cehre gjakpirsi, q pr fat t keq e kan prdhosur pozicionin e nxnsit t dijes. Efendija shfaqet sikur lufton pasimin e verbr q t shndrron n murid sufist dhe n hizbi. Mirpo ai i jep fjalve t Shejkh Sadit nj kahje tjetr nga ajo q ka pr qllim Shejkhu n t vrtet. Efendija i zbaton kto fjal mbi Selefit Shqiptar paturpsisht dhe kt e bn duke ndrlidhur fjalt e Shejkhut me komentet e tija tinzake. Mirpo si thon Arabt, nuk merren n konsiderat fjalt q thuhen prderisa ato bien ndesh me realitetin.

Efendija nuk sjell asnj dshmi t qart pr t vrtetuar muridizmin apo hizbizmin e Selefive Shqiptar karshi nxnsave fytyrvrenjtur e me ehre gjakpirsi.
http://albanmalaj.multiply.com/ 6

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Mirpo, e vrteta sht se efendija i akuzon Selefit Shqiptar pr smundjet nga t cilat spo gjen derman ai dhe pjestart e tjer t hizbijes s tyre. Dhe, ndryshe nga bn efendija, un po i sjell ktu disa fragmente nga histeria dhe melankolia e muridave t Shejkh Doktor Muhamed Abdullahit personazhi t cilit i dedikohet ky artikull pr t vrtetuar dhe faktuar se fjalt e Shejkh Sad el-Husajn bashk me komentet tinzake t efendi Rrexhs zbatohen kryekput mbi hizbijen e tyre t kryesuar nga udhheqsi shpirtror Muhamed Abdullahi. N to do t dshmoni mendjelehtsin, idiotsin, lajthitjen, marrzin, eksitimin, militantizmin, ekstremizmin, vobektsin dhe natyrisht injorancn e muridave t Doktorit i cili krejt papritur u b Shejkh!!! Dhe fatkeqsia m e madhe sht se ata q mbahen si hoxhallart e nderuar t hizbijes s tyre i lexojn kto fjal t muridave n forumin e tyre Albselefet.net i cili vetm forum Selefij smund t jet kurr apo n faqe t tjera, dhe rrin si shejtan memec e nuk i kritikojn apo ti kshillojn e ti korrigjojn. Fatkeqsi akoma m e madhe sht kur disa prej tyre i inkurajojn m tej muridat duke e madhruar Shejkhhun m tej dhe i falenderojn pr fjalt q thon! Lus Allahun q ky material t jet dobiprurs dhe ndrgjegjsues pr do t sinqert q sht mashtruar nga ky sharlatan aventurier dhe nga vasalt e tij servil e qelepirxhinj.

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

*** Sulejman Kushi:

[Alban Malaj: Kjo sht pamja e kanalit Udhzimi dhe Drita ku publikohen msimet dhe predikimit e Shejkhut n Youtube. T gjith e din se Udhzimi dhe Drita quhet seria e kasetave t Shejkhul-Albanit rahimehullah. Sulejman Kushi, krahu i djatht i Shejkhu paradoksalisht si simbol t Udhzimit dhe Drits q rrezaton kanali i tij ka vendosur pikrisht surratin e Shejkhut, majtas, djathtas, lart posht... kudo shikon surratin e Shejkhut! Pra, e thn shkurt, Udhzimi dhe Drita sht vet Shejkhu! Efektet e Udhzimit dhe Drits s rrezatuar nga Shejkhu lexojini m posht.]

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

*** Tonyss: Disa fjal mbi Hoxhn e nderuar, Muhammed Abdullahi (Tan Kristi). Muhammed Abdullahi sht nj hoxh nga Shqipria, jeton n Durrs, q n moshn 13 vjeare sht kovertuar n Fen Islame, ka dalur n krkim t dijs q nga viti 1993 dhe akoma sht n krkim t dijs. Ka specializuar n vitin 2000 n shum lmi. sht nga hoxhallart m t mir n trojet Shqiptare, ka msuar tek Sheikh Albani (Allahu e mshiroft), Sheikh Ibn Baz (Allahu e mshiroft), Sheikh Ibn Uthejmin (All-llahu e mshiroft), gjithashtu edhe tek disa dijetar t Libanit, Siris e Arabis Saudite.

[Alban Malaj: A e lexuat brrokulln m lart? Ky murid i Muhamed Abdullahit shpif, gnjen, mashtron, trillon... quajeni si t doni, duke thn se shejkhu i tij paska msuar me Shejkh Albanin, me Shejkh Ibn Bazin dhe Shejkh Ibn Uthejminin!!! A ka Selefij q ta haj kt trahana t gatuar nga muridat e Shejkhut? N sa derse t Shejkh Albanit, Shejkh Bin Bazit dhe Shejkh Uthejminit qenka ulur Shejkhu juaj???!!! Nuk harroj t prmend ktu edhe nj tjetr gnjeshtr t muridave t cilt thon se Shejhu i tyre ka msuar tek Abdul-Kadir Arnauti!!! Dgjoje ka thot Abdul-Kadir Arnauti pr Shejhun e tyre, apo pr nxnsin e tij n kt video, [09: 41]: ...i kan shtie fitilat mes hoxhallarve, e kan kap nji hoxh e kan vra vrrrrrr, e kan mbyt nvend, pse ju ka prish fjal, dhe njani prej tyne ishte atje, ka ik prej atje ka ardh ktu tash, nuk guxon me u kthy... http://www.youtube.com/watch?v=lMJNO3H-X1M

Mandej, s fundi muridat e Shejkhut kan prhapur zra jo-publike kinse Shejkhu paska msuar edhe me Shejkh Muhamed Seid Rraslan!!!]

***

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Tonyss kosovo: The brother Muhammed Abdullahi, is a best imam in Balkan [Prkthimi: Vllai Muhammed Abdullahi, sht imami m i mir n Ballkan]

***

Qndrim Ismajli: he's probably the best imam in all albanian lands,he's a islamic preacher ,he's really a follower of sunnah he's wants to disapear bidah in our mosques,he's a imam who in the name of ALL-LLAH heals sick people,and he swore by ALL-LLAH who has the disease of AIDS to go to him, and he will heal with the Kur'an.He's a great imam,even our brothers who studies in medina ,cairo,etc said he's really the best albanian imam.He's indeed a great follower of our beloved Muhammed savs. He is following the steps of the greatest scholar of 20th century Nasirudeen Shaykh al-Albani who also is originally from Albania.What to say else for him. InshaALL-LLAH we'll see our imam Muhammed Abdullahi free soon [Prkthimi: ai sht ndoshta imami m i mir n t gjitha tokat shqiptare, ai sht nj thirrs islamik, ai sht me t vrtet nj ndjeks i sunetit dhe ai krkon t zhduk bidatin n xhamit tona, ai sht nj imam i cili n emr t ALL-LLAHUT i shron njerzit e smur, dhe ai sht betuar n ALL-LLAH se kush ka smundjen e AIDS t shkoj tek ai, dhe ai do ti shroj me Kur'an. Ai sht nj imam i madh, madje edhe vllezrit tan q kan studjuar n medine, kajro, etj kan thn se ai sht me t vrtet imami m i mir shqiptar. Me t vrtet ai sht nj ndjeks i madh i Muhamedit ton t dashur savs. Ai ndjek gjurmt e dijetarit t madh t shekullit t 20-t Nasirudin Shejkh el-Albani i cili sht gjithashtu me origjin nga Shqipria. far t thuash tjetr pr t. InshaALL-LLAH s shpejti do ta shohim t lir imamin ton Muhammed Abdullahi.]

***
10

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Qndrim: Our beloved imam Mudammed Abdullahi is totally innocent [Prkthimi: Imami yn i shtrenjt Muhammed Abdullahi sht totalisht i pafajshm]

***

Selefisti i Tetoves: Hoxha i nderuar eshte nga Durresi.Per 17 vjet ka studiuar ne vende te ndryshme islame.Njihet per menhexhin dhe akiden e tij te paster selefije.? Per mendimin tim ? eshte hoxha me i dijshem poshte qiellit shqiptar.Kjo shihet nga mesimet e tij qe ka mbajtur.Po te degjosh mesimet e tij dallon qarte kuptimin e gjere qe Allahu subhanehu ue teala ia ka dhene atij per fene. Eshte muxhahid i madh ne luften kunder bidatit.Eshte luan i vertete ne mbrojtjen e sunetit te te derguarit sal-Allahu alejhi ue selem. Allahu e ruajt Hoxhen dhe ia shtofte dijen.E lusim Allahun te na e mundesoje te perfitojme sa me shume nga HOXHA JONE I NDERUAR.

***

Idris Sadiku: ndersa ai muhammed Abdullahu eshte hajdut i madh e perfiton nga feja e Allahut rrejshem e nuk e ka piken e ilmi

***

Unejs Idriz Murati: Nuk kam koment se nuk po e njofshe ti vellun Muhamedin fare ... andaj edhe po flet me kete ton... Une personalisht nuk komentoj me ne kete se nuk paske njohuri rreth dituris se Muhamedit
11

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

dhe se ai ka mar dituri tek Dr. me te njohur ne shqiperi prej se eshte kthyer ne Dures ... po ti fatekqesisht nuk paske njohuri fare... [Alban Malaj: Po o hoxh Unejsi, e vrtet, shum e vrtet madje, sepse hoxha juaj ka marr dituri tek doktor me pesh e me karrier t gjat n shqipri, doktor t till si Doktor Profesor Arqile Boti, Doktor Nas Grrdypi, Doktor Petro Qypi dhe Doktor Profesor Zeqo Pilafi. Po tu thuash xhahilave q sia njohin vlerat hoxhs suaj! Jo m kot thon dijetart, njerzit me vlera njihen vetm nga ata q kan vlera. Dhe hoxhs suaj askush nuk ia njeh vlerat m mir sesa hoxhallar t kalibrit tuaj.]

***

Hoxh Othman Haskasa: ...Ne si komunitet i vogl q nuk jemi i vogl elhamdulilah, n kt koh q na kalojm, po kalojm, po na bhet nj padrejtsi, edhe n prgjithsi neve, sikurse sht shprehur m hert, sikur ne gjoja qekemi xhemat, bashksi terroristsh, bashksi q nxisim pr heroizm, bashksi q nxisim pr akte terroriste, imam, njeri, hoxh q thrret pr akte terroriste, ndrkoh q kjo dhe mund t jet, jo mund t jet, nuk di mund t ket ndonj padrejtsi, ndonj fallcitet, ndanj rren m tmadhe q mund ta ket jetuar Shqipria se kaq, njeri q nuk ka prek njeri tjetr me dor me shpull, njeri q sdin sht arma, njeri q ska jetur ndonjher konfliktin, po ske i bn se kto njerzit tan ktu, qoft tmedias, qoft tpolitiks, qoft dhe fshatari m i humbt q sht, jan bombardu nga lajmet, afganistan, irak, palestin... ne jemi n Shqipri mo vlla... [Alban Malaj: Jo o hoxha i Peqinit jo, arrestimi i imamit tnd kurrsesi nuk sht padrejtsia m e madhe q mund t ket jetuar Shqipria, por dija jote e cekt nuk t lejon t shikosh prtej imamit tnd! A nuk e ke lexuar ndonjher Fjaln e Allahut t Lartmadhruar: Inne esh-Shirke leDhulmun Adhijm! Madje ti e di shum mir a ka prekur njeri me dor Shejkhu jot apo jo, ashtu si e di edhe efendi Shuajb Rrexha. E megjithat ti sndalesh nga gnjeshtrat edhe n maj t mimberit o hoxh! Deri dje bnit takime sekrete me efendi Rrexhn, me Bledar Aliun dhe Ahmet Hoxhn pr t rrzuar Tan Kriston, kurse sot t gjith jen shndrruar n opinga t Tan Kristos! A ka selefizm m t pastr e m t ndershm se ky i juaji o Lal!]
12

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

***

Udhzimi dhe Drita.net: Kesaj here ju dha mundesia hoxhes qe te flasi me shume se heret e tjera, duke kerkuar prej prokurorit qe te qartesoj akuzen duke i thene, a akuzohem per shkak te besimit apo se jam terrorist ? Pasi spo meret vesh asnjegje, her ne nje dege e here ne degen tjeter. Gjithashtu i tha. Fillimisht te sqarojme e mbarojme me ceshtjen e terrorizmit e pastaj shkojme ek mashtrimi apo tek disa video qe i kane gjetur ne telefonin e hoxhes, pasi nuk mund te diskutohet per te gjitha njeheresh, fillimisht sqarojme akuzen e pastaj te tjerat. Duke ju drejtuar prokurorit edhe duke i thene: Fillimisht vishen mbathjet e pastaj pantallonat e jo pantallonat e pastaj mbathjet.

***

Ebu Beker el Albani1: Te nderuar vellezer me sa po shohim hoxhes tone po i behen vazhdimisht padrejtesira keshtu qe vellezer mos pushoni se beri dua per vellain tone hoxhen tone mesuesin tone me te sinqerte e me te dashur.

O SHEJKHU JONE O HOXHA JONE O VELLAI JONE MOS U MERZIT SE ALLAHU TY STE HARRONE SEPSE SKA KUSH POS ATIJ QE PER TY MENDONE SEPSE TI NE DOREN E TIJ ESHTJEN E KE LENE. [Alban Malaj: Ky i gjor nga dshprimi i thell pr Shejkhun ka rn n nj gabim serioz n akijde, duke i atribuar Allahut cilsin e t menduarit. Ky sht nj gabim i rnd, pasi asgj nuk mund t thuhet pr Qnien e Allahut pa patur tekst nga Kur'ani apo hadith autentik q e konfirmon at Cilsi apo Emr t Allahut Xhel-le ue Ala. Prandaj kini kujdes!]
13

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

***

Ebu Beker el Albani1: ALLAHU TE RUAJT E TA SHTOFTE SABRIN O MESUESI JON ALLAHU SDOTI LEJE KETA NJEREZ TE VEPROJNE SI TE DUAN ME NJEREZIT E DIJES ME NJERZIT E SINQERTE ME NJEREZIT QE I TREGOJNE DHE I KESHILLOJNE XHEMATET VETE ME FJALET E ALLAHUT DHE TE TEDRUARIT TE TIJ A.S E lus Allahun Suphanehu Ue Teala me cilesit e tij me te mira dhe emrat e tij me te bukur qe te na i beje sa me shpejt te mundshme daljen e Sheikhut tone vellait tone shokut tone qe po na mungon shume saqe dhe zemrat po renkojne per dashurine ndaj mesuesit tone Allahu i ka dhene sukses ne dauen e tij edhe aty ku ndollet SHEIKHU jone i nderuar,dhe e kane falur namazin e Bajranit E LUS ALLAHU SUPHANEHU UE TEAL ME CILESITE E TIJ ME TE MIRA DHE ME EMRAT E TIJ ME TE BUKUR QE TE NA I BEJE SA ME SHPEJT TE MUNDSHME HOXHEN TONE MESUESIN TONE BASHKE ME VELLEZERIT TJERE QE NDOLLEN PRANE HOXHES ALLAHUMME AMIN AMIN AMIN O Allah ty te falenderoj dhe tek ty ndihm kerkojm qe shejkhun ton ato te padrejte ta lirojne,lirojne nga keto padrejtesira qe ato po i bejne vellait tone,te kerkojme ndihme ty o Allah qe sabrin ti ja shtoshe vellait tone dhe nenes se tij qe ter diten renkon per djalin e saje qe i mungone. O Allah lirona mesuesin tone qe rrugen e drejt po na meson. O Allah lirona mesuesin tone se ai nga e kota po na largone. o Allah lirona mesuesin tone se ai shum po na mungone. O Allah lirona mesuesin tone se zemrat per te po renkojne. O Allah lirona mesuesin tone se ai friken ndaj teje po na mesone
14

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

O Allah liroje mesuesin tone se ai sesi ta lexojme librin tend famelart po na mesone. O Allah lirona mesuesin tone ndihme dhe mbrojte vetem tek ty ne kerkojme

***

ebu enes.: Te nderuar vellezer dhe motra ta lusim Allahun me emrat e tij me te bukur dhe me cilesite e tij me te mira qe ta liroje sa me shpejte vellain tone nga ai vend i keq qe si takone te rrije besimtari si takon te rrije nje besimtar i thjesht e jo me nje shejkh i nderuar sic eshte hoxha jone Muhammed Abdullah El Albani,Allahu e ruajt nga sherri Shtetit. Te nderuar besimtare e besimtare sa me shume dua te bejme per mesuesin tone

***

Abdurrahman el Etheri : LIROENI NJERIUN ME TE MIRE QE KAM NJOHUR NE JETEN TIME : MUHAMMED ABDULLAH

***

Durrsaku: o ju **fsha ato ropt juve qe e shani artan kriston...kom per tjua ** ato motrrat mu n****.... RRESPEKT hoxhes

***

ABUALBAN:

http://albanmalaj.multiply.com/

15

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

E lumja ti moj Shqiperi qe ke njerez si ai Zullum kurre kujt nuk I ben per te mire keshillon

***

EbuAbdullah: Uallahi lusim Allahun qe te kete meshire dhe udhezim per ju-se nuk e dini se cfare shpifje keni bere-e keni njollosur figuren me te ndritshme selefite ne Shqiperi, Muhammed Abdullahin

***

EbuMuhammed: Ju lutem, lroni hoxhen e nderum Muhammed Abdullahin, njeriun m t mir ne ballkan

***

Sherbetori i Sunnetit : O Mesuesi im, Allahu te ngrit ne Grada te larta dhe te dhuroft Firdeusin e Tij. O Mesuesi im, per qdo qaste qe je ne burg tu shtofshin shperblimet Amiiin Amiiin Amiiin O hoxha jone, o mesuesi jone shpresojm te kemi pran gjdo here me keshilla dhe me mesime te bukura siq din ti te naj freskosh zemrat tona kur jan ne gaflet Allahu te nderoft ne kete dunja si njeri i ditur dhe njeri i veprav dhe ne xhennetul firdes na bashkoft tanve Allahumme Amin. Le te vdesin zemrat e mllefosura per daljen tende nga burgu ate dite qe hyre te akuzuan dhe shpifen per ty dhe te vn lloj lloj emra te keqij te kesaj dunjaj qe ti ishe i paster po sote elhamdulilah qe dole edhe pse padrejtsit ndaj teje nuk rreshten po prap kemi nje dite ku jepen llogarit e pa dyshim se do dalesh FITIMTAR. Besart Morina
16

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

9 Prdoruesit n vazhdim kan Falnderuar Besart Morina pr postimin me vler: AbdulHakim Hoti (Dje), Administrator (Dje), Arlind Koci (Dje), Bujar Zhdrella (Sot), Durim Kryeziu (Sot), Habib Spahiu Es-Selefij (Dje), Ilir Sahiti (Dje), Mikdad Hajredini (Dje), Moderator (Sot), Moderator_2 (Sot)

[Alban Malaj: U b! Ky murid i zjarrt ia obligoi Xhenetin Shejkhut!!! Shpresoj nga efendi Rrexha t na jap ndonj shpjegim t mundshm pr kt egzemplar t rrall Irrxhaje, ose ndonj nga hoxhallart e qendrs Imam Halebiu tia prcjellin kto fjal Imam Abadit q t na jap ndonj sqarim.]

***

Besart Morina: e nuk e kane me hoxhen por me islamin keto zemra te mellefosura po elhamdulilah LUANI i shkretires ashte liruar dhe aj punen do e vashdoj dhe daveti i tij do triumfoj e islami ne durres e me gjere do lulzoj inshallah ..............

*** Isinqert : shum me knaq mo vella Etherist qe Allahu te knaqet ti kam percjell shum shkrimet tua neper forume dhe sa ti lexoj menyren e te argumetuarit me ngjan shum me Shejkun tone te nderuar Muhamed Abdullahin (Allahu e ruajt)... subhanallah ketu shoh shum qart se disa gjera jan hedhe shejkut tone qe Allahu aze ve xhele ika dhen sukses ne dijen e tij ne punet e tij dhe nje pjes te kohes se tij qe ja kushton te smureve me xhind dhe subhanallah per fat te keq qe nuk e din njerzit qe ajo pjes ashte shum pak ne krahasim me aktivitetin qe ben hoxha ne davetin e tij po hajren ziliqarve nuk mund tua mbyllesh gojat pos tia coptosh zemren me pune te sinqert e pa dyshim se puneve te tilla Allahu u jep bereqet.

***
http://albanmalaj.multiply.com/ 17

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Abualban: Pashe nje fragment nga seanca e gjyqit ose me mire te them disa sekonda kur e tregon Vellane ne ate kafaz te hekurt, shume e dhimbshme Uallahi te shohish nje padrejtsi te tille, dhe ne ate moment Allahu dergon ilacin e na largoj dhimbjen nepermjet buzqeshjes se Muhammed Abdullahit, Allahu Ekber mu kujtua Bilbili qe kengen se ndal kurre qofte i lire apo ne kafaz ai me ate menyren e vet e madheron Allahu fuqiplote. ***

Florian Xhemollari: Umeri i drejte (Zoti qofte razi prej tij) ka urdheruar puthjen e kokes se nje besimtari ne kohen e tij. E kam obligim qe Hoxhes se nderuar Artan Kristo ti puthi doren kur te me jepet mundesi e takimit te tij.

***

Ebuer: kjo fe don burra ; ata qe kan ra neper burgje , vetem pse than zotu jon esht ALLAHU jan te shumt un po i permendi vet nje pakic, 1-IMAM EBU ANIFE 2-IBEN TEJMIJE 3-IBEN KAJIM XHEUXIJE 4-IMAM HAMETI 5- IMAM ALBANI , ALLAHU I MESHIROFT TEGJITH, Kadhe tjer, per mua ketu futet dhe vellau jon 6- MUHAMED ABDULLAHU(ALLAHU E RUAJT)

***

Sulejman Kushi: FROM: sulejmanalbani41@hotmail.com TO: alb-Selefet@yahoogroups.com

http://albanmalaj.multiply.com/

18

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Es-Selamu Alejkum Ue Rahmetull-llahi Ue Berakatuhu. Falenderimi i takon vetem All-llahut s.u.t, paqa dhe bekimet e Tij qofshin mbi te Derguarin e Tij Muhammedin (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue selem), mbi Familjen e Tij te Ndershme mbi Shoket e Tij Besnik dhe mbi te gjithe ata qe e ndoqen po e ndjekin dhe do ta ndjekin rrugen e Tij (salallllahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) deri ne diten e Gjykimit. Kishim nderin t`ju lajmeronim se kane filluar nje varg Ligjeratash ne Paltalk nga vellai jon Muhammed Abdullahi (All-llahu s.u.t. e ruajt). Ligjeratat mbahen cdo dite (pervec dites se Marte) nga Qyteti i Durresit ne oren 19:00 (me oren e Shqiperise). Ligjeratat jane: 1) Shpjegimi i Sahihut te Imam Bukhariut (rahimehull- llah). 2) Shpjegimi i Kur`anit. Ligjeratat mund ti ndegjoni ne: Paltalk/Europ/Other, Dhoma: Udhezimi dhe Drita. All-llahu s.u.t. j`ua shperblefte me te mira. Selamu Alejkum. FROM: sulejmanalbani41@hotmail.com TO: alb-Selefet@yahoogroups.com Selamun Alejkum Ue Rahmetull-llahi Ue Berakatuhu. Falenderimi i takon All-llahut, Ate e falenderojme dhe prej Tij ndihme dhe Falje kerkojm, Paqa dhe Bekimet e Tij qofshin mbi te Derguarin e Tij Muhammed (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), mbi Shoket e Besnik mbi familjen e Tij te Ndershme dhe mbi ata qe e ndoqen po e ndjekin dhe do ta ndjekin rrugen e Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) deri ne diten e Gjykimit. AMIN.

http://albanmalaj.multiply.com/

19

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Kishim nderin t`ju lajmerojme se Orari i Mesimeve ne Dhomen: Udhezimi dhe Drita ka ndryshuar, dhe kjo per shkak te ndryshimit te Ores. Orari i ri eshte: E Hene: Shpjegimi i Sahihut te Imam Bukhariut (rahimehull- llah). ne oren 19:45 E Marte: Shpjegimi i Sahihut te Imam Bukharitu (rahimehull- llah). ne oren 19:45 E Merkur: Shpjegimi i Sahihut te Imam Bukhariut (rahimehullllah). ne oren 19:45 E Premte: Keshilla te Pergjitheshme. (pas namazit te Xhumas, rreth ores 13:45) E Shtune: Lexim nga Libri i Imam Shatibiut (rahimehull- llah) i cili flet per Bidatin. ne oren 19:45 E Diele: Lexim nga Libri i Imam Shatibiut (rahimehull- llah) i cili flet per Bidatin. ne oren19:45 Oraret, jane ne perputhje me oren e Shqiperis. Diten e Enjte nuk ka Mesim ne Paltalk, dhe kjo pershkak se Vellai shkon ne Shkoder dhe mban atje. Ligjeratat mund ti ndegjoni ne: @ Paltalk/Europ/ Other Dhoma: Udhezimi dhe Drita @ Gjithashtu mundet qe Mesimet ti zbrisni ne: www.udhezimidhedrit a.com All-llahu j`ua shperblefte me te mira. Selamun Alejkum. *** Ky ishte edhe orari i msimeve t Shejkhut n internet! Shpjegimi i Sahihut t Bukharit, Shpjegimi i Kuranit, Shpjegimi i librit t Shatibiut... si dhe disa kryevepra t tjera. Ai q sht selefij e di se nj nxns dije kurr
http://albanmalaj.multiply.com/ 20

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

nuk mund dhe nuk lejohet t ulet e t shpjegoj Librin e Allahut apo libra t till si Sahihu, apo el-Ittisam, apo Mearixhul-Kabul. Mirpo, Shejkhu ka kaluar do kufi, e ka mashtruar keqazi Shejtani, a ndoshta Xhint me t cilt ka bashkpunuar deri dje, e ndoshta bashkpunon deri m sot, se ai u b Shejkh, e pr t ska m kufi: sherh, tefsir, ixhtihad, fetva, tebdij... Fateqsia m e madhe sht se pr derset e Shejkh Kristos u pyet Shejkhu i Zejd Hazirit Muhadithi i Tokave t Shamit, i madhi Selim Hilali, dhe ai u prgjigj: N fillim komenton bukhari pastaj jep fetva pastaj bhesh mufti! Bukharin e komentojne dijetaret! Por muridat e Shejkhut e plasn pr muri fjaln e Selimit!

Dhe kshtu fama e Shejkhut kaloi skajet e Shqipris, arriti Maqedonin, Kosovn, Diasporn, madje UAllahi arriti deri n vendet Arabe, deri n Universitetin Islamik t Medines, dhe arabt miskin na pyesin plot dashuri e respekt, Si sht Shejkh Muhammed Abdullahi?

N mbyllje:

Ka thn Shejkh Sulejman Ibn Sahman rahimehullah n Minhaxh EhlilIttibai (fq. 24): udia m e madhe sht me ata q dgjojn dhe marrin fjalt e atyre q sjan dijetar dhe as q kan msuar tek ndonj prej dijetarve. Kshtu, ata kan mendim t mir pr t till njerz n saj t fjalve q ata u thon dhe u transmetojn, ndrsa nga ana tjetr kan mendim t keq pr dijetart dhe ulemat e Muslimanve t cilt jan m t ditur se ata rreth fjalve njerzve t dijes dhe q nuk synojn gj tjetr tek njerzit prve drejtimit dhe udhzimit t tyre tek e Vrteta n t ciln ka qen i Drguari i Allahut (sallAllahu alejhi ue sel-lem), Sahabt, Seleft dhe Imamt e Umetit. Kurse ata pseudo-dijetar injorant, shumica e tyre sidomos ata q nuk kan msuar me ulemat edhe nse i thrrasin njerzit tek e vrteta, ata n t vrtet i thrrasin pr tek vetet e tyre dhe q ti kthejn fytyrat e njerzve tek vetet e tyre, duke krkuar t ngrejn lart vetet e tyre si dhe lavdin e udhheqjen

http://albanmalaj.multiply.com/

21

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

mes njerzve. Dhe nse pyeten, ata japin fetva pa dije. Kshtu i humbn vetet e tyre dhe i humbn t tjert.

Ka thn Shejkh Mukbil bin Hadi rahimehullah: Fatkeqsia me t ciln Muslimant po sprovohen sot sht injoranca e tyre rreth Fes. Kshtu, kur dikush q mson prmendsh disa ajete dhe hadithe dhe fillon t mbaj fjalim rreth tyre, sidomos kur ai sht orator n t folur, njerzit thon: Ky qenka Shejkh! Lavdi Allahut, realiteti i ksaj shtjeje sht br i qart, si edhe kan thn: Nse dgjon dik q flet me oratori, ather mos e lsho veten para tij, sepse kjo e folur e pazakont sht dika artificiale. Knaqu duke marr dije dhe kuptimin e Fes, ndrsa fjalimeve t tij plot oratori do tu vij fundi pa br luft.

Ka thn Shejkh Rabij Ibn Hadij el-Medkhalij hafidhahullah: Prej atyre pengesave q i pengojn njerzit nga dija sht: kur dalin n krye t dituris vocrrakt Allahu na ruajt dhe kjo sht prej shenjave t Ors s Fundit, kur t krkohet dituria nga vocrrakt, nga t rinjt n mosh. Vocrraku mson ik dhe sakaq ai e shikon veten e tij si Alim! Dhe njeriu i vocrr, miskin e sheh veten e tij se ka arritur fundin dhe del n krye. Pastaj i vijn xhahilat dhe ulen rreth tij dhe shkputen nga Ulemat, Allahu na ruajt. Dhe kjo sht tregues i afrimit t Ors s Fundit, sht prej shenjav t Ors s Fundit: njerzit do ti braktisin Ulemat e mdhenj dhe do t shkojn t marrin dije tek xhahilat vocrrak q shtiren sikur kan dije. Dhe kjo sht fatkeqsi e madhe. Thot Abdullah Ibn Mesudi (radij-Allahu anhu): ( ) Njerzit do vazhdojn t jen n mirsi pr sa koh q e marrin dijen nga t mdhenjt, t besuarit dhe ulemat e tyre... medito tek kjo fjal ...dhe nse do ta marrin dijen nga t vegjlit e tyre, ather u shkatrruan.

http://albanmalaj.multiply.com/

22

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Dhe kjo sht prej pengesave dhe barrierave t vshtira n rrugn e dijes. Disa njerz mund ta duan diturin, mirpo ata mashtrohen nga ky vocrrak dhe mendojn se ai sht m i dituri i njerzve. Por sikur ai t shkonte tek t tjert do t shikonte se ai vocrrak e ka detyr q t krkoj dijen bashk me t dhe t ulen para prhrit t Ulemave. Dhe prej fatkeqsive t rnda dhe pengesave t dijes sht dalja n krye e atyre njerzve t cilt jan si kusart e rrugs; i pengojn njerzit nga dija dhe nga dijetart. Dhe kjo sht prej shenjave t Ors s Fundit, prej shenjave t kqija t cilat i paraprijn Ors s Fundit, sikurse ka thn Ibn Mesudi (radij-Allahu anhu): Njerzit do vazhdojn t jen n mirsi... - domethn nse ndryshohet kjo gjendje ata do t jen n sherr ...pr sa koh q e marrin dijen nga t mdhenjt, t besuarit dhe ulemat e tyre... ky vocrrak q ka dal n krye mund t jap fetva pr dika q rreth t cils ska dije, mund t flas pr Allahun pa dije: Thuaj: Me t vrtet, Zoti im ka ndaluar vetm punt e pahijshme, qofshin t hapta ose t fshehta dhe gjynahet, dhunimin pa t drejt, ti shoqrohet Allahut (n adhurim) dika, pr t ciln nuk ju ka dhn kurrfar t drejte dhe t thoni pr Allahun at q nuk e dini. [el-Araf, 33] Krkuesit e dituris duhet t tregohen syelt, duhet t drejtohen kah Ulemat e Mdhenj, Njerzit me Dituri t Madhe, ata t cilt e rropatn jetn e tyre n krkimin e dituris dhe n prhapjen e saj. Dhe ata kan prvoj. Dijetari mund t t jap n nj mexhlis t vetm at q ti nuk e arrin dot pr vite t tra, ai t jep thelbin e dituris. Edhe sikur ti dhe shejkhu yt i vocr t filloni t hulumtoni nuk keni pr ta arritur at q ju jep dijetari. Pra, edhe kto jan prej pengesave t cilat u dalin parakrkuesve t dituris, prandaj kini mendjen.

Ka thn Shejkh Muhamed Seid Rraslan:


23

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Si sht kjo puna jon? Ah sikur t kishte dijetar dhe nxns dije n rrugn q do Allahu, Zoti i Botrave. Si sht kjo puna jon q ne nuk i ndjekim kto shtje? Ah sikur t gjendej n kt Umet dijetar dhe nxns, shejkh dhe pasues, por jo, q t gjith jan ulema! Dhe kushdo q Allahu ia ka ln gjuhn pr t folur, si fmija q ecn taj-taj, dhe kam pr qllim nxnsat e vegjl t dijes t cilt n nj dit prej ditve do t ohen me dhmbt e tyre t mdhenj, por me mendjet e cekta, dhe do ta shpartallojn Umetin dhe do ta ojn n humbje njerzimin. E kjo do t oj n shkeljen e ndereve, formimin e grupacioneve q armiqsojn pr hir t prkatsive dhe do t shahet ajo q sht e ndaluar t shahet, dhe do ta ojn n humbje Umetin. U drejtohem atyre me fjalt e mia: msoni normat e dijes dhe mos i kaloni kufijt tuaj. Ju e keni detyr t msoni edukimin praktik. Ju e keni detyr t msoni normat e sjelljes. Por ama, q t vij dikush e t dal para Shejkhut t vet, njeri gjuh-lshuar, derisa t bhet si fmija i vogl q ecn taj-taj, bn t ohet e bie me kmbt e veta, dhe flet mk-mk, mirpo krejt papritur ai na bhet Shejkh dhe fillon t mbledh nxnsa rreth vetes! far sht kjo mendjelehtsi? A nuk po kuptoni? A kjo na qenka rruga q duhet ndjekur, t ciln po e ndoqe arrite objektivin? far sht kjo kshtu? Ti duhet ta marrsh dijen para kmbve t dijetarve q t bhesh nj Musliman i thjesht, po ta them kt me iltrsi. Nuk mund t jesh nxns dije... nxnsi i dijes i dedikohet trsisht krkimit t dijes, nuk rresht s krkuari dije... at nuk e largon nga krkimi i dituris di nga gjrat e ksaj dynjaje, kurr! Nuk e largon as gruaja, as fmija, as grumbullimi i pasuris, as arritja e ndonj posti e as ndonj gj tjetr nga kjo dynja e poshtr. Po ku ta gjesh nj t till! Mirpo ai ndjek rrugn e fames, q t tjert ti puthin duart aq sa tia pshtymosin... kije frik Allahun! Mos e kalo kufirin! Dhe sikur ne tu testonim ju ashtu si i ka hije dituris, ather asnjri nga ju sdo t kuptonte qoft edhe nj fjal nga ajo q ju thuhet! Po ua them iltrsisht. Por prap se prap ne flasim me nj nivel gjuhsor q konsiderohet ammijeh (gjuh e prdorimit t prditshm) tek ulemat. E megjithkt ata irren e thon Spo marrim vesh far po thot! Po, me t vrtet thon far po thot, porse spo themi ndonj gj, ah mjer! Me t vrtet ne po flasim me gjuhn m t thjesht q prdorin njerzit e dijes e jo me gjuhn e ult t atyre mjeranve. Po flasim me nivelin m t thjesht q prdorin njerzit e dijes dhe ata prapseprap thon Nuk po kuptojm! Po si do t jet shtja sikur ne t flasim me gjuhn e vrtet t dijes, ajo gjuh e cila meriton q t prdoret kur i flet krkuesit t sinqert t dituris. Prandaj, mbaje kt fort n zemrn tnde... mos zhyt n iluzione duke shpresuar e duke u munduar t
24

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

fluturosh me pupla... se ti mund t jesh shqiponj apo skifter. Jo! Lre m pastaj t mund t jesh ndonj sorr! Ske pr t qen! Mos e shpreso kt. Por shpreso t msosh nga Feja at q do t shptoj nga Dnimi i Zotit t Botve. Por ama, q t mendosh se kushdo q v mbi kok nj takije, vesh nj xhelabije dhe mban nn sqetull nj libr, ky na u b dijetar! Si mund t jet dijetar? far sht ky budallallk! Kijeni frik Allahun, se me t vrtet kjo rrug sht rruga e sinqeritetit. Rruga e dijes sht rruga e sinqeritetit pr Umetin. Rruga pr t gjetur udhzimin dhe pr t udhzuar t tjert, si ka thn Zotria i Pejgamberve (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem). Pra, n hadithin e sakt muttefekun alejhi, nga transmetimi i Abdullah Ibn Amr (radij-Allahu anhu): Vrtet Allahu nuk e heq dijen duke ua hequr at njerzve, por e heq dijen duke marr ulemat derisa t mos mbetet m dijetar. Ather njerzit do t marrin pr udhheqsa injorantt. Pastaj ata do t pyeten dhe do t japim fetva pa dije, kshtu q do t humbasin vetet e tyre dhe do t humbasin t tjert. Kshtu sht thn fjal-pr-fjal. Do t marrin pr udhheqsa injorantt. Pastaj ata do t pyeten dhe do t japim fetva pa dije, kshtu q do t humbasin vetet e tyre dhe do t humbasin t tjert. Kshtu q, shkaku i devijimit t vetvetes dhe devijimit t t tjerve sht injoranca. Kshtu sht thn fjal-pr-fjal. Dhe ajo q kuptohet prej tij sht se shkaku i udhzimit t vetvetes dhe udhzimit t t tjerve sht dija. Dhe dija sht rruga e shptimit. Por sikur njerzit e arteve do ti prbuzin t mdhenjt e tyre, do njri t dal kok m vete, ather jeta e njerzimit nuk do t rregullohet. Do ti zhvlersojn artet... dhe do art ka mjeshtrin e vet. Kurse ngadhnjimi vjen nga Allahu, Zoti i Botve. Dituria sht nder dhe krenari. Ajo nuk ta jep ty nj pjes t saj derisa ti t japsh krejt veten tnde. Dhe ti edhe nse i dedikon asaj krejt veten tnde prap se prap je n rrezik: ajo ose mund t t jap dika ose mund t mos jap. Dituria sht nder. Nuk arrihet dija kshtu, thjesht duke zgjatur duart dhe as duke e mbrthyer at. Eh sa larg q sht ajo! Dhe n kt periudh t hidhur t historis s Umetit, duhet patjetr q gjithsecili ti prmbahet takatit t tij e t mos i kaloj kufijt e tij. Sikur ta mbyllte gojn injoranti do t kishin qen i qet dijetari. Dhe kthimi sht tek Allah, Zoti i Botve dhe nuk ka ndryshim e as fuqi prve se nga Allahu i Lartsuar e i Madhruar. Mos e humbni kohn. Dhe mos i kaloni kufijt tuaj o robr t Allahut!
25

http://albanmalaj.multiply.com/

- Krejt papritur u bre Shejkh???!!! Dedikuar Shejkh Doktor Imam Muhammed Abdullahit dhe muridave t tij

Allahu, Zoti i Botve, na udhzoft n Rrugn e Drejt. Lavdrimet dhe bekimet e Allahut qofshin mbi Pejgamberin ton Muhamed; Allahu dhnt lavdrimet dhe bekimet e Tij mbi t dhe mbi Familjen e tij.

Fund

http://albanmalaj.multiply.com/

26