Proiect didactic

Activitate integrată (DŞ, DEC) Tema: Tema: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? Subtema: “Cu papucii ei de frunze,toamna a sosit in zbor…” Nivel II grupa mare Educatoare: Murgoci Simona Categoria de activitate: Domeniul Ştiinţă mediu– lectură după imagini „Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit in zbor...” Domeniul estetic şi creativ- pictura „Copacul toamnei” culori principale si secundare (RGAOVVi) Tipul activităţii: predare Scopul activităţii: a. Cognitiv: • fixarea unor reprezentari si cunoştinţe legate de anotimpul toamna; • formarea deprinderii de a descrie imagini referitoare la anotimpul toamna; • formarea deprinderii de a formula întrebări de tipul: CE?, CINE?, UNDE?, CÂND?, DE CE? şi de a da răspunsuri complete; • formarea capacităţii de a stabili conexiuni între evenimentele surprinse; • Aprofundarea noţiunilor de toamna prin reprezentarea grafică b. Psiho – motorii: • fixarea deprinderii de a mânui corect materialele şi adoptarea unei poziţii corecte în timpul activităţii; c. Afectiv – motivaţional: • Manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, în timpul desfăşurării activităţii; • Manifestarea unei conduite cooperante şi stimulative.

1

Obiective operaţionale: 1. Mijloace de realizare: tablouri A3 cu aspecte de toamna. • Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii. Breban. „Unde?”.T. 2 coli de hârtie albă de format A4 împărţite în 4 părţi egale. analiza.Ed. CÂND?. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia. Ed. cu atenţie materialul. S. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”. G. carioci. metoda „explozia stelară”. • Să formuleze întrebări folosind pronumele interogativ: CE?. Arves 2 . „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”. Durata: 40 – 45 min. 5 frunze mai mici.M. bătaie din palme. „De ce?”. aplauze. 2008 2. „Cine?”. Forma de organizare: frontal 15 copii. Afectiv – motivaţional: • Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii. • Să analizeze componentele tablourilor prezentate. • Să execute corect mişcările sugerate de text. 2. 3. • Să accepte opiniile colegilor. 5 jetoane cu întrebările: „Ce?”. braistorming-ul. CINE?. UNDE?. Reiu. • Să coopereze în formularea întrebărilor şi răspunsurilor. E. „Când?”. Elemente de joc: surpriza.C. „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”. 1 frunza mare lipita de un soare (stea-metoda stelara). 3. Material bibliografic: 1. exerciţiul. pe grupuri -5 copii in grup. Locul de desfăşurare: sala de grupă. explicaţia. 5 plicuri. problematizarea. • Să se bucure de reuşita lor. ecusoane. metoda „jurnalul grafic”. 5 săgeţi (toate de culoare galbenă). sinteza. DE CE? • Să realizeze conexiuni referitoare la evenimentele din fiecare tablou. • Să redea aspectul copacului toamnei utilizand ca tehnica pictura-. Psiho – motorii: • Să mânuiască corect.. Gongea. munca în grup. Cognitiv: • Să enumere aspecte specifice anotimpului toamna.

3 . • Copiii vor intra organizat în sala de grupă şi vor ocupa locurile. cad frunzele din copaci. „Cu papucii ei de frunze. 3. toamna a venit in zbor Si-auzim pe orice buze Uite. este frig si ploua. ne jucam mai putin timp afara etc. unele la vedere altele sub formă de surpriză... ne imbracam mai gros. vestejite. se pregatesc conserve. Moment organizatoric Conţinutul activităţii • Sala de grupă va fi aerisită şi mobilierul aranjat sub forma de semicerc.” • Cine a venit la noi? (Vrajitoarea toamnei) Se va realiza printr-o serie de întrebări despre toamna: • Ce ştiţi voi despre anotimpul toamna? ( păsările călătoare pleaca in stoluri in tarile calde. Captarea atenţiei Surpriza Probă orală: Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. mai pleaca un cocor. Asta nu mai e minciuna Mandra vara a plecat! Toamna ca o zana buna se apuca de pictat Frunze moarte. Introducerea în activitate Braistorming-ul Conversaţia Probă orală: Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. adecvat modului de desfăşurare a activităţii.. se culeg fructele si legumele. iarba se vestejeste.) Strategii didactice Conversaţia Evaluare Observarea comportamentului copiilor 2..Desfăşurarea activităţii Evenimentul didactic 1. Va sosi în grupă elementul surpriză al activităţii –O mascota din hartie sub forma de vrajitoare de toamna– care aduce copiilor o imagine în care sunt ilustrate aspecte de toamna. • Materialele didactice vor fi pregătite.

etc) Astăzi. Cele 5 frunze se vor aşeza în jurul soarelui cu frunza. rândunelele.) • Ce sarbatori sunt specifice acestui anotimp? (ziua recoltei. În mijloc este aşezat soarele cu frunza mare. Tema activităţii este „Cu papucii ei de frunze. iar pe ea se aşează imaginea cu „TOAMNA”. toamna a sosit in zbor” iar voi veţi enumera aspecte. Desfac plicurile. aduc turmele de la munte curăţă crengile uscate ale pomilor si frunzele uscate. De ce?. Unde?. ratele salbatice. insectele. Anunţarea temei şi a obiectivelor 5. ceata. Cine?. vom vorbi despre aspecte specifice anotimpului toamna. bruma. ingalbenirea frunzelor. Întrebările sunt: Ce?. culeg recolte. Când?. Copiii sunt aşezaţi în semicerc. care-şi aleg fiecare câte un plic cu întrebări. sarbatoarea vrajitoarelor. soarele nu mai este atat de puternic. în jurul celor 5 frunze. etc) • Cum este vremea in acest anotimp? • Cum este noaptea fata de zi? (se raceste. animalele se pregatesc pentru iernat. veţi formula întrebări şi răspunsuri. Dirijarea învăţării • Ce simboluri de toamna recunoasteti ? (sorteaza imagini si jetoane le denumesc/enumera) • Cum se numesc păsările care pleaca in ţările calde? (berzele. prepelitele. Prezint copiilor modul de lucru. etc) • Care este activitatea oamenilor prin grădini/ parcuri? ( pregatesc conserve.4. cocorii. atenţionând copiii că pe fiecare frunza este scrisă o întrebare. le „citesc” întrebarea de pe cartonaş şi le cer să se Explicaţia Conversaţia Conversaţia Probă orală: Cunoaşterea temei şi a obiectivelor Probă orală: Descrierea materialului pregătit şi a sarcinilor de lucru Surpriza 4 . la activitatea de cunoaştere a mediului. . semicsoreaza ziua si noaptea se mareste-se insereaza devreme ) • Ce fenomene ale naturii sunt specifice numai anotimpului toamna? ( ploaia mocaneasca. Vrajitoarea toamnei alege 5 copii. veţi desena elemente caracteristice toamnei. pelicanii. Sf Dumitru.etc. vant rece.

Realizarea sarcinilor de lucru.aşeze lângă frunza care are o întrebare de acelaşi fel. Obţinerea Toţi copiii privesc tablourile de toamna şi formulează. respectiv cartonaşul extras din plic. Probă practică: Realizarea jurnalului grafic. Probă orală: Formularea de întrebări şi realizarea de conexiuni. de cunoştinţe Copiii vor avea de realizat un „jurnal grafic”. Le explic modul de lucru şi dau fiecărei echipe câte o sugestie. Sunt pregatite materialele necesare picturii pe mese. Fiecare copil ales de Vrajitoarea toamnei(liderul grupei). se stabileşte ordinea adresării întrebărilor: Ce?. cât mai performanţei multe întrebări. Realizarea sarcinilor de lucru. care să cuprindă „Copacul toammei” . Când?. timp de 5 minute. Copiii trebuie să găsească împreună cât mai multe întrebări referitoare la imaginea prezentată. De ce? (vezi anexa 1) Pe rând. se revine în semicerc şi fiecare grup comunică celorlalţi copii întrebările formulate împreună. finalizate prin reprezentare retenţiei şi a transferului grafică. explic copiilor modul de lucru expun modele realizate de alti copii despre acest subiect Si etapele de lucru Explicaţia Demonstraţia Analiza Munca în echipă Exerciţiul Problematizarea Explozia stelară Conversaţia Sinteza Problematizarea Jurnalul grafic Exerciţiul Probă orală: Recunoaşterea anotimpului toamna. Asigurarea Se va realiza printr-o serie de întrebări. în grup. aceştia răspund şi astfel se stimulează activitatea grupurilor. folosind formularea de pe frunza. 6. Cine? Unde?. 5 . fiecare grup vine lângă imagine şi adresează întrebările celorlalte grupuri. a aspectelor caracteristice şi motivarea răspunsurilor. Întrebările formulate de grupurile de copii vor fi notate de educatoare în portofoliul „exploziei stelare” (vezi anexa 2) 7. Pentru a obţine mai multe conexiuni între întrebările descoperite. îşi alege 3 – 4 copii (parteneri) cu care va forma o echipă şi împreună vor formula întrebări. La bătaia din palme.

2. Reamintesc copiilor denumirea metodelor de grup: „explozia stelară” şi „jurnalul grafic”. În încheiere. Încheierea activităţii Observaţii asupra comportamentului copiilor. Evaluarea activităţii Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor la întreaga activitate. 6 . 3 8. activitatea va fi completată în conţinut de un cantecel despre toamna „Galbene si rosii frunze Din copac s-au desfacut Zboara-n aer obosite Aprecierea Analiza produselor grupului.Varianta 1. Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare a activităţii cu un ecuson specific toamnei. Aprecieri verbale 9.

toamna. toamna roditoare” educatoare Murgoci Simona grupa mare anexa 1 7 . toamna. toamna calatoare toamna. toamna. toamna.Pe pamant toate au cazut” R:„toamna.

„EXPLOZIA STELARĂ” Ce?. De ce? CE? CINE? UNDE? CAND? DE CE? 8 . Cine? Unde?. Când?.

bate vantul. frunzele in anotimpul toamna? De ce conservam legumele. cantecel va amintiti despre toamna? Cine pleaca in tarile calde in anotimpul toamna? Cine strange de prin gradini recoltele? Cine sarbatoreste ziua recoltei. cade bruma numai toamna? De ce ziua este mai mica si noaptea este mai lunga in anotimpul toamna si iarna? De ce trebuie sa ne imbracam adecvat in acest anotimp racoros? De ce ingalbenesc si se ofilesc plantele. dar Halloween (sarbatoarea vreajitoarelor)? Cine se pregateste de hibernare? Cine vesteste venirea anotimpului toamna? Unde isi adaposteste omul recolta. dar? Unde ne jucam in anotimpul toamna? Unde se duc pasarile migratoare. cerealele? Cand sarbatorim „Ziua recoltei”. fructele? 9 .educatoare Murgoci Simona grupa mare Anexa 2 PORTOFOLIUL „EXPLOZIEI SOLARE” Ce anotimp este sugerat in imagini? Ce simboluri si culori specifice anotimpului toamna cunoasteti? Ce stim despre anotimpul toamna? Ce activitati specifice toamnei cunoasteti? Ce poezie. „Sarbatoarea Vrajitoarelor”? Cand se intorc turmele de oi in sat de la stana? De ce ploua marunt. legumele. toamna? Unde dispar insectele si gazele in anotimpul toamna? Unde merg copiii in amotimpul toamna? Cand se intorc copiii din vacanta mare la gradinita? Cand cad frunzele din copaci? Cand se culeg fructele.

10 .

11 .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful