Jak powstają chętnie kupowane produkty?

W czasach coraz szybciej rozwijającej się masowej produkcji, coraz większej konkurencji i powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii to pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca i... każdy projektant wzornictwa przemysłowego. Sukces rynkowy zależy od wielu czynników. Obok potencjału firmy, dobrze sformułowanej strategii marketingowej i rozwiniętej sieci dystrybucji, kluczowa jest współpraca z kompetentnym zespołem projektantów i znajomość procesu rozwoju nowego produktu. Świadome nim zarządzanie na każdym etapie – od momentu formułowania założeń, przez koncepcję, projekt wzorniczy, wdrożenie, aż po wsparcie w miejscu sprzedaży – ułatwia osiąganie celów rynkowych.

Ergo Design
1996

(1994) powstało z chęci tworzenia produktów,

2002

Duemme, turbochef
Opracowany wspólnie z włoską firmą Duemme i firmą Hybres produkt wniósł

2003

Zakład Silników, odkurzacze Profi
Zastosowanie gotowych podzespołów w projekcie linii odkurzaczy Profi, pozwoliło na

które znajdą miejsce na rynku. Przez 16 lat działania zespół Ergo Design zaprojektował ponad 500 wdrożonych produktów. Poniżej prezentujemy kilka wybranych i podkreślamy wartości dodane, jakie ze sobą niosą.

innowacyjne rozwiązania do procesu przyrządzania posiłków. Posiada

obniżenie kosztów wdrożenia produktu o 35% w sto-

Deltim, fotelik Mały Podróżnik

zaawansowany system sterowania wyposażony w 16 programów, precyzyjną wagę, wielofunkcyjne narzędzia robocze i zestaw wewnętrznych grzałek, który umożliwia przygotowywanie posiłków na bazie produktów naturalnych.

sunku do tradycyjnie projektowanych odkurzaczy. Główny, zazwyczaj najdroższy element korpusu to zaadaptowany metalowy garnek.

Pierwszy na rynku fotelik „rosnący razem z dzieckiem”.
Bezpieczna konstrukcja oparta na stalowej ramie, wielostopniowa regulacja, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i dobra ergonomia sprawiły, że produkt otrzymał wysokie oceny użytkowników. Dodatkowym unikatowym walorem rynkowym było dostosowanie fotelika do trzech grup wiekowych dzieci, co eliminowało konieczność zmiany fotelika w miarę rośnięcia dziecka.

2007 2001
Lotos Oil, linia opakowań na oleje silnikowe LOTOS
Wyróżniająca się dynamicznym designem,

Deltim, wózek CAT
Projektując wózek CAT, skupiono się na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa dziecka i komfortu rodziców. Dzięki odpowiednim rozprojektowano najmniejszy po złożeniu wózek wielofunkcyjny, co ułatwia przechowywanie i transport. Siłowniki gazowe ukryte we wspornikach ramy umożliwiają rozkładanie wózka jedną ręką. wiązaniom konstrukcyjnym ramy nośnej za-

WYSTAWA
Dobór prezentowanych na wystawie produktów nie jest przypadkowy. Wynika z kierunków, w jakich Ergo Design rozwijało swoją działalność i odzwierciedla sumę doświadczeń wyniesionych ze współpracy z producentami w ciągu niemal dwóch dekad upływających pod znakiem dynamicznie zmieniającej się polskiej gospodarki. Celem wystawy jest podkreślenie rynkowej funkcji wzornictwa przemysłowego oraz zwrócenie uwagi na współczesną rolę zespołu projektowego w budowaniu przewagi konkurencyjnej i tworzeniu pożądanej wartości dodanej. Podział wystawy na trzy obszary: „Ludzie”, „Produkty” i „Podróż po procesie rozwoju nowego produktu” odzwierciedla zakres kompetencji interdyscyplinarnego zespołu projektowego, wartości, które wyznaczają kierunek działań prowadzonych przez Ergo Design i ich najważniejszy cel, jakim jest poszukiwanie idei dla produktów i marek, by zaspokajały one potrzeby odbiorcy oraz oczekiwania producenta.

1997

Elzab, kasa fiskalna Delta

czytelną i nowoczesną grafiką linia opakowań sprawiła, że oleje Lotos po 10 miesiącach od premiery rynkowej osiągnęły pozycję produktowej.

DESIGNER ROKU 2009
Andrzej Śmiałek

pełen proces rozwoju nowego produktu, począwszy od koncepcji aż po nadzór
Zakres projektu obejmował nad wykonaniem narzędzi i serię próbną. Kasa Delta nadal należy do liderów sprzedaży w swojej kategorii.

lidera w swojej kategorii

1998

Zelmer, krajalnica Alexis
Jedyna krajalnica wykonana z tworzywa posiadająca sztywność korpusu zbliżoną do profesjonalnych krajalnic metalowych. Modelując obudowę inspirowano się organicznymi kształtami, dzięki czemu produkt uzyskał dużą wytrzymałość korpusu, funkcjonalność i unikatową estetykę. Zmniejszono liczbę detali w stosunku do poprzednich modeli, co obniżyło koszty produkcji. Krajalnica jest nadal produkowana i

2000

Nivea, ekspozytor przenośny
Regał do szybkiego montażu w sklepie,

umożliwia stworzenie przestrzeni ekspozycyjnej w 7 minut. Odpowiednio zaprojektowane profile
nośne wykonane z ekstrudowanego aluminium wyposażono w system szybkiego montażu półek i nośników grafiki. Zestaw pokrowców z Cordury i pianki PU ułatwia pakowanie elementów mebla i zabezpiecza je w trakcie transportu.

2009

& & DESIGN

Zelmer, odkurzacz Clarris
Odkurzacz dwusystemowy, może pracować

odzwierciedla najnowsze trendy
adresowany do ludzi młodych, w światowym wzornictwie.

w trybie cyklonowym i workowym. Produkt

Jak powstają chętnie kupowane produkty
wystawa 12 – 20 czerwca 2010 Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98

od 11 lat utrzymuje pozycję lidera sprzedaży.

Designer Roku, człowiek i zespół
Zawód projektanta przeżywa dziś prawdziwy renesans, a jednocześnie dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości. Przechodzi transformację od projektanta przedmiotu, bazującego na fachowej wiedzy z zakresu inżynierii czy architektury, z domieszką estetyki, do zawodu multidyscyplinarnego, obejmującego również takie obszary jak socjologia, psychologia zachowań, konsulting i tworzenie marek, zarządzanie ludźmi. Dzisiaj projektant to właściwie szef zespołu projektowego, wizjoner i stylista zarazem. W przyszłości z pewnością modyfikacje pójdą w kierunku podziału na projektantów produktów czy marek i tzw. potentializerów, którzy będą wskazywać możliwości rozwoju. Designer Roku to nagroda, którą przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego najlepszemu polskiemu projektantowi w ramach konkursu Dobry Wzór. „Jest to wyróżnienie szczególne – nie za jeden wyjątkowy pomysł lub produkt, ale za oryginalność w jakiejś dziedzinie projektowania. Andrzej Śmiałek i prowadzone przez niego studio Ergo Design otrzymali je po pierwsze za konsekwentne, wieloletnie projektowanie innowacyjnych produktów. Po drugie, za uwzględnianie w rozwiązaniach projektowych zarówno badań rynkowych, jak i ergonomicznych oraz dopasowanie produktów do przyszłych potrzeb klientów. I po trzecie, za profesjonalne zarządzanie procesem projektowania z pełnym zrozumieniem łańcucha życia produktu na rynku” – uzasadniała Beata Bochińska, prezes IWP, wręczając nagrodę Designerowi Roku 2009. Na monograficznej wystawie projektanta i jego zespołu możemy zobaczyć najciekawsze produkty zaprojektowane dla takich firm jak Zelmer, Lotos czy Deltim oraz – co naszym zdaniem jest wartością szczególną – prześledzić pełny proces powstawania nowego produktu. Naczelnym hasłem studia i jego filozofią jest angielskie ‘brand indulging’, co wskazuje na specjalizację we wzmacnianiu i pozycjonowaniu marki poprzez wdrażanie dobrze zaprojektowanych, innowacyjnych produktów. Ponieważ dobry produkt jest największym aktywem marki.
Krzysztof Bielski, przewodniczący komisji ekspertów i przewodniczący jury konkursu Dobry Wzór

Ergo Design to przede wszystkim ludzie
Potencjał zespołu składającego się z projektantów, inżynierów i konstruktorów wynika z wartości uznawanych od początku istnienia firmy. Skuteczność, rzetelność i zrozumienie potrzeb klienta nadały kształt działaniom prowadzonym przez Ergo Design. Wiara, że wzajemne zaufanie, profesjonalizm, odwaga i determinacja w poszukiwaniu najbardziej adekwatnych rozwiązań są równie ważne jak szerokie zaplecze technologiczne oraz zdobyta przez lata specjalistyczna wiedza, sprawiają, że podejście do klienta nie jest standardowe. Wykracza poza projektowanie produktów i budowanie marek. Brand indulging oznacza nie tylko tworzenie, ale także przyjemność płynącą z nadawania ideom realnego kształtu.

Powstawanie nowego produktu to proces,
który rządzi się rygorystycznymi procedurami.

Produkty

Ergo Design realizują prostą zasadę: są rozwiązaniami, które zaspo-

kajają potrzeby użytkowników, a przedsiębiorcy przynoszą oczekiwany zysk. Celem projektu realizowanego na zamówienie klienta nie jest danie upustu własnej wizji artystycznej pozostającej w oderwaniu od wymogów funkcjonalności i określonej estetyki, przyjętych założeń finansowych i technicznej wykonalności. Stworzenie rynkowego produktu, poza talentem, wymaga od projektanta wiedzy o stylu życia użytkowników, ich upodobaniach, przyzwyczajeniach i ograniczeniach, a także, a może przede wszystkim, uwzględnienia kryteriów ekonomicznej opłacalności projektu. wdrożenie

design

konstrukcja

idea

wsparcie rynkowe

W zaprojektowanej w 1996 roku kawiarce Aroma zastosowano

mechanizm regulacji

innowacyjny

mocy zaparzanego napoju. Wykorzystanie technologii

Od poszukiwania idei i sposobności rynkowej, poprzez formułowanie założeń, koncepcję, projekt wzorniczy, wdrożenie, produkcję, aż po wsparcie rynkowe i budowanie marki. Każdy z tych etapów ma swój cel i kierunek. Sprawne i konsekwentne zarządzanie całym procesem powstawania nowego produktu ułatwia porozumienie między zespołem projektantów a przedsiębiorcą. Wyznacza drogę do sukcesu produktu w rynkowej walce z konkurencją.

metalizacji powierzchni zewnętrznych oraz użycie stali szlachetnej do wykończenia niektórych detali sprawiło, że kawiarka skutecznie konkurowała z produktami ekskluzywnymi. Główne elementy korpusu wykonano z tworzywa, co pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie jej opłacalności.

Wystawa „Designer Roku 2009: Andrzej Śmiałek i Ergo Design”l
powstała w ramach prowadzonego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego kluczowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa”. Więcej informacji na www.zsz.com.pl Komisarz Ewa Siemieńska Scenografia i opracowanie graficzne Ergo Design Wystawa prezentowana w ramach Gdynia Design Days 2010 Organizatorzy

X-lander jest marką wózków, fotelików i akcesoriów dla dzieci. Jej idea powstała po przeanalizowaniu rynku artykułów dziecięcych. Brak produktów stworzonych z myślą o rodzicach aktywnych wyznaczył kierunek poszukiwań. Współpraca między zespołem projektowym a przedsiębiorcą obejmowała

Dobry Wzór
To konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku. Jego organizatorem jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a patronatu honorowego udziela minister gospodarki. Co roku (w tym roku po raz siedemnasty) eksperci Instytutu przeprowadzają audyt wzorniczy polskiego rynku i przyznają swoje rekomendacje kilkuset produktom. Nagrodę główną w trzech kategoriach (od 2010 w czterech) zdobywa kilka produktów, nagrodę ministra gospodarki – jeden.
A. Śmiałek > M. Śledziński > M. Setkowicz > P. Pochopień > M. Maszke M. Pigoń > A. Szenfeld > A. Adamczyk > K. Adamaszek 2002 - 2006 > A. Bizerska M. Własnowolski > K. Janczewska > A. Bętkowski 1997 - 1999 > G. Hop > M. Kiełbowicz K. Wieczorek > P. Mathias > Z. Łazarewicz 2006 - 2008 > B. Frączek 1996 - 1999 > A. Paradowski A. Grzegorczyk 2003 - 2008 > R. Poniedziałek > H. Pryłowska 2007 - 2008 > P. Balon > O. Baścik

pełen zakres prac nad projektem i wdrożeniem, od wymyślenia nazwy, przez opracowanie identyfikacji wizualnej, elementów poligraficznych i reklamowych, aż po projekty całej kolekcji. Wózek X-lander XQ otrzymał nagrodę Super Produkt 2009 przyznawaną przez czytelników miesięcznika Mam Dziecko. www.gdyniadesigndays.eu www.iwp.com.pl

www.iwp.com.pl/program_dobry_wzor – na tej stronie znajdują się wszystkie informacje o Dobrym Wzorze 2010.

Zespoły projektowe składają się nie tylko z projektantów, inżynierów czy konstruktorów, ale także ze specjalistów z innych dziedzin wiedzy o rynku. Dlatego Ergo Design nie sygnuje projektów nazwiskiem jednego autora. Powstają dzięki pracy i doświadczeniu całego zespołu.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful