6 views

Uploaded by Brandon Lopez

- The Circle
- Form 4 Additional Mathematics Chapter 8 Circular Measure
- Chapter 8- Circular Measure
- 11th Science Mht Cet Triumph Mathematics Mcqs
- 2015 Circular Measure Notes
- ROTI
- S is Equal to R Theta _ Theta Equals S Over R _ S R Theta Formula _ Radian
- 6. Radian Measure Arcs Sectors and Segments
- M52 Spinning Wheel 1 - EkBikeWheels1
- Microsoft-word-f4 c8 Circular Measures New
- (10) Study Guide Angles
- Angles and Radian Measure
- All Chapter 6
- MCQ Ch 9 FSC Part1 Nauman
- feb extra credit
- Graph Functions
- Angles.notes
- 4.2 Degrees to Radians
- kuiz1 210114
- Lecture10 Angles and Arcs

You are on page 1of 23

3d

DESIGN CONTROLS AND CRITERIA

HORIZONTAL ALIGNMENT

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED 1

Highway Positioning

Highway positioning and length is defined as the

actual distance along the highway (usually measured along the centerline of the highway, on a

DR. AYMAN MOHAMED 2

TYPES OF CURVES

PI PC PT PC PCC PSC

PI PCS

R2

PS

PC

R1 R

R2

PT

R1

R3

Circular Curve

Compound Curve

R2

PT

R2

PT PT PC

PRC

R1

TTE 3810 FALL 2011

PC

PC

R1

DR. AYMAN MOHAMED 4

Curve Description

Curve can be describer by: 1. Radius or 2. degree of curvature Degree of curvature is the central angle D subtended by an arc of 100 unit length (D/360=100/2R) The radian measure of the angle is the ratio of the length of the subtended arc to the radius of the circle

(a) Degree

(b) Radian

100 100

100 100

100 100

DDD D D

DDD D D

100 100

TTE 3810 FALL 2011

Chord definition

Dr. AYMAN MOHAMED 6

PI /2 PT

T = R tan ( / 2)

C = 2 R sin ( / 2) = 2 T cos ( / 2)

Lc PC

M Long Chord C

Lc = 100 / D = R /180 Degree of Curve, D = 5729.6 / R M = R ( 1 - cos ( / 2)) E = R [(1/cos(/2) -1] = R tan(/2) tan (/4) Deflection angle = (Arc Length / 100) (D/2)

O R R

/2 /2

EXAMPLE

A 4 degree circular curve is to connect two tangent lines with a 52.5 degree external angle. The PI station is 28+42.83. Determine R, LC, T, E, PC station, and PT station.

R = 5729.6 / D = 5729.6 / 4 = 1,432.4 ft LC = 100 / D = 100 * 52.5 / 4 = 1,312.5 ft T = R tan / 2 = 1432.4 tan (52.5 / 2) = 1432.4 * 0.4931 = 706.3 ft E = R tan /2 tan /4= 1432.4 (tan 52.5 / 2)(tan 52.5 / 4) = 1432.4 * 0.4932 * 0.2332 = 164.7 ft PC station = (PI station) - T = (28+42.83) - 706.3 = (21+36.53) PT station = (PC station) + LC = (21+36.53) + 1312.5 = (34+49.03)

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED 8

28+42.83 52o 30

l1 C1 Lc = R /180 l1 = 1 R /180

C2

C3 C

C4 C 5

C6

C = 2 R sin ( / 2) C1 = 2 R sin (1 / 2) C2 = 2 R sin ((D+ 1))/ 2) C3 = 2 R sin ((2D+ 1))/ 2) C4 = 2 R sin ((3D+ 1))/ 2) C5 = 2 R sin ((4D+ 1))/ 2) C6 = 2 R sin ((5D+ 1))/ 2)

Dr. AYMAN MOHAMED 9

2 1 D D D D D

l1 / 1 = Lc/ = l2/ 2 1 / = l1 / Lc

TTE 3810 FALL 2011

EXAMPLE

A circular curve is to be constructed with a 225 ft radius and an interior angle of 51 degrees. If stakes are to be placed every 50 ft along the curve, determine the chord length and deflection angle for every stake.

Deflection angle = half of interior angle D = 5729.6 / R = 5729.6 / 225 = 25.5 degree LC = 100 /D = 100 * 51 /25.5 = 200 ft # of stakes = LC / 50' = 200 / 50 = 4 interior angle for every 50' along the curve, a = 51 degree / 4 = 12.75 degree chord length = 2 R sin (deflection angle) stake 1 2 3 4 interior angle a=12.75 2a = 25.5 3a = 38.25 4a=51 deflection angle 12.75/2 = 6.375 25.5/2 = 12.75 38.25/2 = 19.125 51/2 = 25.5

10

DR. AYMAN MOHAMED

Compound Curve

2 PC

PI PCC 1 PT

R1 R2 1

R1

= 1+ 2

TS = (R2 - R1Cos + (R1-R2) Cos 2) / Sin TL = (R1 - R2Cos - (R1-R2) Cos 1) / Sin

2 R2-R1 O

11

L1 =

1 R1 57.296

L2 =

2 R2 57.296

PI

T2 = R2 tan (2/2)

T2

PC

PCC1 T1

L1

1

T1

PCC2

Te = [R2 Sin(/2) - (R2 - R1) sin (1/2) ] Sec (/2) = (T1+T2 ) Cos (1/2) Sec (/2) + T2 Lc = 2 Te Cos(/2) = 2 [R2 Sin(/2) - (R2 - R1) sin (1/2)] Offset P = (R2 - R1) (1-Cos (2)] If L1 = L2 then

TTE 3810 FALL 2011

P L2 R2

R1

L2 R2

T2

PT

Lc

1 =

R2 2R1+R2

2 =

R1 2R1+R2

DR. AYMAN MOHAMED

12

EXAMPLE

A symmetrical 3-centered compound curve is to be designed for the following conditions:

1 = 91 2 = 22 R2= 1200 ft

R1= 300 ft PI station = 185+00 1. Compute all remaining curve design components. 2. Determine stations for PC, PCC1, PCC2 and PT 3. Calculate the offset distance P

= 1+2 2 = 91 + 2 (22 ) = 135

L1 = L2 =

1 R1 = 57.296 2 R2 = 57.296

DR. AYMAN MOHAMED 13

T1 = R1 tan (1/2) = 300 tan (91/2) = 305.28 ft T2 = R2 tan (2/2) = 1200 tan (22/2) = 233.36 ft Te = [R2 Sin(/2) - (R2 - R1) sin (1/2) ] Sec (/2) = [1200 Sin(135/2) - (1200 - 300) sin (91/2) ] Sec (135/2) = (1108.66 641.93 )(2.61) =1219.6 ft Lc = 2 Te Cos(/2) = 2 (1219.6) Cos (135/2) = 932.98 ft PC station = (PI station) - Te = (185+00) 1219.6 = (172+80.40) PCC1 station = (PC station) + L2 = (172+80.40) + 460.77= (177+41.17) PCC2 station = (PCC1 station) + L1 = (177+41.17) + 476.47 = (182+17.64) PT station = (PCC2 station) + L2 = (182+17.64) + 460.77 = (186+78.41) Offset P = (R2 - R1) (1-Cos (2)] = (1200-300)(1-Cos 22) = 65.53 ft

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED 14

Reverse Curve

Reverse curves are circular curves back to back.

15

Reverse Curve

Reverse curves are circular curves back to back. EXAMPLE

A rural highway is designed with the following reverse curves. Both curves have the same degree of curvature and radius, i.e., D1=D2 & R1=R2. Calculate: Station of PC, PRC and PT Deflection at midpoint for the first curve

= 60.5

PRC

T1+T2 = 2150 ft T1 = R1 tan 60.5/2 T2 = R2 tan 42/2 R1 (0.583) + R2 (0.384) = 2150 R = 2150/0.967 = 2223.26 ft T1 = 1296.57 T2= 853.43 R=5279.58/D D = D1= D2= 5729.58/2223.26 = 2.6 Station of PI = (20+00)+ (25+00) = (45+00) Station of PC = Sta PI T1 = (45+00) (12+96.57) = (32+03.43) Lc1 = 100 I / D = 100 * 60.5/2.6 =2326.92 ft Station of PRC = Sta PC + Lc1 = (32+03.43) + (23+26.92) = (55+30.35) Lc2 = 100 I / D = 100 * 42/2.6 =1615.38 ft Station of PT = Sta PRC + Lc2 = (55+30.35)+ (16+15.38) = (71+45.73) Deflection of midpoint for first curve = 0.5 x 60.5/2 = 15.125

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED

17

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED

18

M

Highway CL Line of Sight Sight Obstruction

Rv

Where

S = Stopping sight distance, ft Rv = Radius of curve for the inside lane, ft M= Middle Ordinate or Horizontal Sightline Offset (HSO), ft D = Degree of curve

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED

19

Alternatives where there is insufficient SSD due to railing or a longitudinal barrier constitutes a sight obstruction: Increase the offset to the obstruction, however no shoulder more than 12 ft Increase the radius Reduce the design speed The method presented in the graph is exact when both the vehicle and the sight obstruction are located within the limits of a simple horizontal curve. If this method is not applicable, the design should be checked either by utilizing graphical procedure or other computational method.

DR. AYMAN MOHAMED 20

A two-lane roadway provides a 10' travel lane and a 4' shoulder in each direction. Determine the speed limit on the circular curve that the sight distance is restricted by an obstruction 6' from the shoulder. Assume f = 0.40 S Level grade Reaction time = 2.5 seconds 6 M=15

CL

EXAMPLE

Rv = R - (lane width) / 2 = 132 - 10 / 2 = 127' R=132 M= (lane width) / 2 + (shoulder width) + (clearance) = 5+4 + 6=15' M = Rv ( 1 - cos (28.65 S) / Rv ) cos (28.65 S) / Rv = 1 - M / Rv = 1 - 15 /127 = 0.882 (28.65 S) / Rv = cos -1 0.882 = 28.12 28.65 S = 28.12 Rv = 28.12 * 127 = 3571.24 S - 3571.24 / 28.65 = 124.7 = 125' S = stopping sight distance - 1.47 V * 2.5 + V2 / (30 f) Set the speed limit to 20 mph 125 = 3.675 V + 0.0833 V2 V = 22.4 mph

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED 21

Rv

EXAMPLE

A two-lane undivided roadway provides a 14' travel lane has a horizontal curve with a Degree of curvature of 7.1 has a speed limit of 35 mph. If the highway is flat at this section, determine the minimum distance a building can be placed from the center line of the inside lane of the curve, without reducing the required SSD. Assume perception-reaction time of 2.5 sec, and a = 11.2 ft/sec2. The city is planning to increase the speed to 45 mph. Assume no shoulders . What improvements are needed for the horizontal curve? Determine the required SSD before improvement. S = 1.47 V *T + V2/ 30 (f+G) f = = a/32.2 = 11.2/32.2 = 0.35 S = (1.47 * 35 * 2.5) + (35) 2 / 30 (0.35+0) = 245.29 ft Determine M M = Rv[1-cos (28.65 S/Rv)] M = 800 [1 Cos (28.65* 245.29/800) ] = 800(1-0.988) = 9.4 ft Determine the required SSD after improvement. S = (1.47 * 45 * 2.5) + (45) 2 / 30 (0.35+0) = 358.23 ft 9.4 = Rv [1 Cos (28.65* 358.23/Rv) ] = Rv = 1710 ft Minimum Curve Radius = 1710 +7.5 = 1717.5 = 1720 ft 22

DR. AYMAN MOHAMED

A two-lane undivided roadway provides a 14' travel lane has a horizontal curve with a Degree of curvature of 7.1 has a speed limit of 35 mph. Determine the minimum distance a building can be placed from the center line of the inside lane of the curve. Assume SSD= 245.Rv= 800 Assume no shoulders The city is planning to increase the speed to 45 mph. What improvements are needed for the horizontal curve?

Increase Rv to be 1710

TTE 3810 FALL 2011 DR. AYMAN MOHAMED 23

- The CircleUploaded byM J Rhoades
- Form 4 Additional Mathematics Chapter 8 Circular MeasureUploaded byManisha Sekaran Muniandy
- Chapter 8- Circular MeasureUploaded byLee Li Lian
- 11th Science Mht Cet Triumph Mathematics McqsUploaded byashok Pradhan
- 2015 Circular Measure NotesUploaded bykarpeo
- ROTIUploaded bycaptyashpal
- S is Equal to R Theta _ Theta Equals S Over R _ S R Theta Formula _ RadianUploaded byمحمدزیب شیرپاؤ
- 6. Radian Measure Arcs Sectors and SegmentsUploaded byTitser Laarni
- M52 Spinning Wheel 1 - EkBikeWheels1Uploaded byNora
- Microsoft-word-f4 c8 Circular Measures NewUploaded byuzai88
- (10) Study Guide AnglesUploaded byEmily Todd
- Angles and Radian MeasureUploaded bylpuelearning
- All Chapter 6Uploaded bykmoiz
- MCQ Ch 9 FSC Part1 NaumanUploaded byAngelic Shine
- feb extra creditUploaded byapi-169066583
- Graph FunctionsUploaded byAteef Hatifa
- Angles.notesUploaded bydoomman
- 4.2 Degrees to RadiansUploaded byAnonymous KNe9klkw
- kuiz1 210114Uploaded byVincent Ho
- Lecture10 Angles and ArcsUploaded bymarchelo_chelo
- SPM F5 C8 : Circular MeasureUploaded byAzfarina Jaafar
- Angle Measure.pdfUploaded byAnnerlynn Solano
- Radian sUploaded byNurul Diyanah
- wk1 u1concept1a spr18 days1-3 pre-calUploaded byapi-276566085
- precUploaded bykunichiwa
- SPM Circular Measure F4Uploaded byChrystal Brown
- 6 3 for classUploaded byapi-234934912
- 10_angles and Their MeasurementUploaded byFrederick Patriarca Omalza
- Trigo Graphical & RadianUploaded byPeter Villanueva
- Circular Measure Notes 2012Uploaded bykarpeo

- Bicycle Design GuidelinesUploaded byActiveUrbes
- Swa Classifieds 090514Uploaded byDigital Media
- Widening of Road at CurvesUploaded byMuhammad Tahir
- STAN J. CATERBONE GEICO CLAIM NUMBER – 055746172-0101-030 - AFFIDAVIT February 24, 2017Uploaded byStan J. Caterbone
- 2. Design Controls and CriteriaUploaded byShita Alemie
- Reference PointsUploaded byabhi701
- AASHTooo.....Uploaded byde_bong89
- impact of edge lines on safety of rural two-lane highwaysUploaded bywalaywan
- GuidelinesOnTheEstimationProceduresForTrafficManageme(3).pdfUploaded byNajmi Ishak
- BusStopGuidelines_10-04-06Uploaded byHaimanti Banerji
- Design Principles of a Traffic SignalUploaded bysirsa11
- Decree 19 2007 3993 for Traffic LawUploaded bysuhailalmallah
- Guide to Traffic Signing - Copy.pdfUploaded byRemigi Cosmas
- Balanced Cantilever Bridge Analysis Day 3Uploaded byIsidro Buquiron
- NCAA Track and Field Rules 2014Uploaded byatpicker
- Chap-8-Initial Social Assesment and Resettlement PlanUploaded byRohit Bali
- DOTD - Traffic Engineering Manual 5-1-2007Uploaded bydjerolleman
- Modeling to Traffic Flow on Indian Expressway and Urban Mid-Block Section using Simulation TechniqueUploaded byIRJET Journal
- 01 Modification of a Highway Capacity Manual Model for Evaluation of Capacity and LOS at an Signalized Intersection in IndiaUploaded byAynup Irahtak
- 美国驾照笔试题目答案Uploaded byTimm Sun
- Traffic Validation study GadagUploaded byBhuidhar Verma
- NYC DOT Park Row Centre Street Bike Lane Redesign PresentationUploaded byNathan
- Transportation.pdfUploaded byaidil
- Guidance Notes on Road TestingUploaded by0508261884
- Planning Comission Work Session Packet 101717Uploaded byFauquier Now
- Road Rules Refresher Guide WebUploaded byAdam
- UDPFI GuidelinesUploaded byvenu1588
- 1963 Rapid Tranist a RealityUploaded byJason Bentley
- Description DATNUploaded byNguyễn Nam
- AFD-100329-005Uploaded byNARUHODO