PROIECT DE ACTIVITATE

DENUMIREA ACTIVITĂŢII : activitate matematică TEMA : ‘’ Spune unde sunt ? ‘’ poziţii spaţiale EDUCATOARE: Petrean Andreea Nicoleta GRUPA: combinata TIPUL ACTIVITĂŢII : formare şi consolidare de deprinderi şi priceperi FORMA DE ORGANIZARE : activitate pe bază de exerciţii OBIECTIVE GENERALE :
O1 – formarea cunoştinţelor şi deprinderilor de a aşeza in spaţiu diferite obiecte ; O2 – consolidarea deprinderii de a folosi corect limbajul matematic; O3 – dezvoltarea atenţiei voluntare şi a operaţiilor gandirii; O4 – dezvoltarea spiritului de competiţie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
OO1 – să recunoască poziţii spaţiale ale obiectelor aşezate de educatoare ; I 1 – copilul recunoaşte poziţia in care a fost aşezat obiectul ; OO2 – să aşeze obiectele in diferite poziţii spaţiale indicate de educatoare; I 2 – copilul aşează obiectele in poziţii spaţiale indicate de educatoare;

CONDIŢII DE REALIZARE : folosind materialul didactic. explicaţia. maimuţă). fişă de evaluare. METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia. . corectarea. MIJLOACE DE INVĂŢĂMANT : a) Material didactic : .distributiv: jetoane. elefant. exerciţiul. I 3 – copilul corectează poziţii spaţiale ale obiectelor. păpuşă. 2 . căţel.OO3 – să corecteze poziţii spaţiale ale obiectelor in cazul aşezării intenţionat greşit de către educatoare.demonstrativ: diferite jucării (iepuraş.

Anunţarea temei II... educatoarea Expunerea anunţă scopul si obiectivele activităţii: “ Astăzi la activitatea de matematică vom juca un joc pentru a vedea cat de bine Explicatia cunoaşteţi voi poziţiile spaţiale. paturile in spate. masa in faţa clasei.SECVENŢEL E ACTIVITĂŢII 1 I. educatoarea captează atenţia printr-o discuţie despre convorbirea aşezarea in spaţiu.anunţarea temei activităţii “ In concluzie clasa noastră este un spaţiu..Captarea atenţiei CONŢINUTUL INVĂŢĂRII DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII METODE SI PROCEDEE Folosind metoda conversaţiei. “ – In faţa clasei avem .Enunţarea scopului şi a obiectivelor 3 .” Folosind metoda expunerii . voi aveţi o poziţie la masă. “– Cine imi spune unde ne aflăm? ” (in clasă). ” II.( o masă )” “ – Dar in spatele clasei ? ” . deci fiecare ocupăm un loc in spaţiu.

de către cei mai cuminţi copii. Dar acesta ?” (in dreapta mesei ). caţeluş. inapoia mesei). Prezentarea conţinutului .Cum mai putem spune ? ”(dedesuptul Conversatia mesei ). In ce parte se afla scaunul acesta faţă de masă ? (in stanga). caietul in fata mesei.recunoaşterea poziţiilor spaţiale inaintea mesei. ( iepuraş.Exercitiul . “ – Avem maşuţa.in multe tipuri de exerciţii cu privire la stanga. “ . păpuşă. Obţinerea performanţei şi a conexiunii inverse 4 .) “ – Unde se află păpuşa ? ” (pe masă). exercitiu cu deosebirea că jucăriile vor fi asezate in poziţiile indicate de educatoare. “ . iar in mana stangă o IV. ridicată sus.recunoaşterea poziţiilor spaţiale . . Educatoarea ţine o răţuşcă in mana Conversatia dreaptă. in dreapta. (elefantul sub scaun.III. Se va proceda asemănător primului educatoare .recunoaşterea poziţiilor spaţiale : Se evaluează cunostinţele copiilor prin mai pe.Dar iepuraşul ? ” (sub masă).deasupra poziţiile spaţiale.aşezarea obiectelor de către copii Alte tipuri de exerciţii : in poziţiile spaţiale indicate de 1. sub (dedesupt). “ . 2. . caietul in spatele meseiarătate de educatoare .Căţeluşul faţă de masă unde se află ? ” (deasupra mesei). Educatoarea va adresa intrebări legate de poziţia spaţială a mai multor jucarii faţă de masă. etc.

pe. pe langă corp. Educatoarea aşează păpuşa in diferite poziţii spaţiale.aşezarea fişei de evaluare in poziţiile indicate de educatoare altă răţuşcă.Unde sunt aşezate răţuştele ? ” (sus şi jos). Se vor realiza cateva exerciţii in legătură cu poziţiile spaţiale folosind fişa de evaluare. deasupra mesei. (in faţa.. jos. 3. in mana dreaptă. (in mana stangă.aşezarea corectă a jetoanelor in poziţiile spaţiale indicate. in spate. pe masă. Se va distribui material individual fiecărui copil. aceştia fiind solicitaţi să aşeze diferite jetoane faţă de un alt jeton in poziţiile spaţiale indicate de educatoare. 6. 4. dreaptă. la măsuţă .aşezarea corectă a jetoanelor in poziţiile spaţiale indicate la panoul cu buzunare . 5 . 5. Fiind expus la panou iepuraşul. “. sus. pe langă corp: in mana dreaptă şi in mana stăngă). sub masă. la spate. intre. Un alt copil va aşeza o alta veveriţă in partea stangă. deasupra capului. copilul va fi solicitat să aşeze in partea dreaptă a acestuia Conversatia veveriţa. copiii fiind solicitaţi să spună dacă este aşezată corect. sub masă. Folosind panoul cu buzunare copiii vor fi solicitaţi să aşeze jetoane in partea stangă. Se poarta o discuţie legată de poziţia iepuraşului faţă de cele două veveriţe.

V. pe scaunului. Evaluarea performanţelor cap. pe masă).inaintea noastră. dedesuptul Evaluarea se va face prin rezolvarea unei .evaluarea cunoştiţelor despre fişe. Incheierea activitatii 6 . Metode : conversaţia. Evaluarea poziţiile spaţiale prin rezolvarea fişei de evaluare Se fac aprecieri generale şi individuale Conversatia asupra activităţii. VI.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful