You are on page 1of 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: COLEGIUL NAIONAL OCTAVIAN GOGA MARGHITA Obiectul: Matematic Clasa: a V - a D Data: 11.10.2011 Profesor: Poran Monica Unitatea de nvare: Numere naturale Tema: Ridicarea la putere

Tipul leciei: Lecie de predare nvare


Competene generale: 1. 2. 3. 4. Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcul specifice matematicii Dezvoltarea capacitilor de explorare investigate i rezolvare de probleme Dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate

Competene specifice:
1. S efectueze operaii (adunri, scderi, nmuliri, ridicri la putere ) cu numere naturale 2. S cunoasc proprietile adunrii, nmulirii i ridicrii la putere

3. S cunoasc ordinea efecturii operaiilor i desfacerea parantezelor 4. S efectueze calcule cu operaiile studiate

Obiective operaionale: Obiective cognitive:

Elevul va fi capabil S efectueze corect adunri scderi, nmuliri, ridicri la putere S efectueze corect nmulirea i ridicarea la putere a numerelor naturale
S efectueze corect operaiile nvate cu numere naturale respectnd ordinea efecturii operaiilor

Obiective psihomotorii S scrie lizibil pe caiete i la tabl

S lucreze ordonat

Obiective afective S stimuleze curiozitatea elevilor, dezvoltnd simul critic S dezvolte spiritul de observaie i concentrarea n rezolvare S fie ateni i s participe afectiv i activ la lecie

Strategii didactice:

Principii didactice

principiul participrii i nvrii active; principiul asigurrii progresului gradat al performanei;

principiul conexiunii inverse

conversaia -

Metode i procedee exerciiul activitatea independent

Manual Fie de lucru

Mijloace de realizare

Culegere Ctlin Stnic, Dumitru Svulescu, Matematic pentru clasa a V-a, Editura ART, 2011

Forme de organizare

Frontal i individual

DESFURAREA LECIEI

Strategii didactice Etapele leciei Competene

Coninutul leciei

Metode, procedee

Forme de activitate
frontal

I Moment Organizatoric

Se asigur condiiile optime pentru desfurarea leciei;se face prezena i se noteaz absenii.

conversaia

II Verificarea temei pentru acas III Anunarea temei i a

Se verific tema pentru acas, comentndu-se ideile de rezolvare enunate de elevi. Se clarific eventualele nelmuriri V amintii c, n clasa a treia ai nvat c adunarea repetat a aceluia numr se poate scrie sub form de nmulire. Azi noi vom nva c nmulirea repetat a aceluia numr se

conversaia conversaia

frontal frontal

obiectivelor

poate scrie sub form de Ridicare la putere

Dac avem

a aaaa a ... a = an de n ori a

CS1

nvarea prin descoperire

frontal i

exponentul puterii
CS2 IV Dirijarea nvrii CG3

a n = "a la puterean "


baza puterii
Definiie: A ridica la o putere n un numr natural a nseamn a nmuli repetat baza a cu ea nsi de cte ori ne arat exponentul n.

conversaia

individual

expunerea

Observaii
Orice numr la puterea nti este egal cu acelai numr a1=a Unu la orice putere este 1 1n=1 Zero la orice putere nenul, este zero 0n=0 , n>0 Orice numr la puterea zero este 1 a0=1 , 00 nu se efectueaz , nu are sens

nvarea prin descoperire

CS2

nvare prin descoperire

frontal i individual

CG3

Exemple: 32=9 , 43=64 , 92=81 , 104=10000 , 3210=1 , 4990=1

expunere

Se vor mpri elevilor fiele de lucru anexate Pe rnd , cte un elev rezolv la tabl cte un exerciiu. Ceilali elevi lucreaz n caietele de clas i se corecteaz reciproc. Dac e nevoie profesorul sau elevii pot interveni. Se va reaminti ordinea efecturii operaiilor n cazul n care apar n exerciiu operaii de adunare, scdere i nmulire, eventual paranteze Se impune supravegherea permanent a elevilor pentru desfurarea n condiii optime a leciei. V Asigurarea feedback-ului VI Evaluarea Se repet cu elevii regulile de calcul nvate La sfrit au loc concluziile i aprecierile profesorului. Elevii i exprim prerea n legtur cu activitatea susinut, Sunt notai elevii care s-au remarcat la lecie VII Tema pentru acas O2 Elevii vor primi tem de cas exerciiile de pe fi rmase nerezolvate

conversaie

conversaie conversaie

frontal frontal

conversaie

frontal

O3

profesorul ofer indicaii pentru rezolvarea temei

1) Completai tabelul de mai jos cu baza i exponentul corespunztor fiecrei puteri: Puterea este: Baza este: Exponentul este: 5623 72 19456 340 11234 a6 9n xn 10238

2) Scriei sub form de putere: a) 9 9 9 9 9 9 9 9 9= b)78 78 78 78 78 78= . c)345 345 345 345 345 345= 3) Scriei desfurat , ca produse: a)46= b)614= .. c)77= 4) Completai tabelele urmtoare: Puterea:
Rezultatul dup efectuare:

6780

33

112

23

9991

103

82

12008

n n2

10

11

12

13

14

15

16

20

25

You might also like