You are on page 1of 15

COMENTARIU IN MOD TRADITIONAL PARTILE DE VORBIRE SE IMPART IN 2 CATEGORII

VARIABILE INVARIABILE CONJUGABILE Verb DECLINABILE Substantiv Artikel Pronomen Adjektiv GRADUABILE Adjektiv (Adverb) Partikeln Interjektion Prposition Konjunktion Adverb

III.MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI MACHEN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus Numerus Person ich Singular Prsens Plural du er/sie/es wir ihr sie ich Singular Prterium(Imperfekt) Plural du er/sie/es wir ihr sie ich Singular du er/sie/es Perfekt wir Plural ihr sie ich Indikativ mache machst macht machen macht machen machte machtest machte machten machtet machten habe gemacht hast gemacht hat gemacht haben gemacht habt gemacht haben gemacht werde machen

DAS SUBSTANTIV 1. In functie de forma articolului hotarat der,die, das substantivele pot fi masculine, feminine sau neutre. Genul gramatical difera in multe cazuri de cel natural si nu este mereu acelasi ca in limba romana. De aceea este indicat ca substantivele sa se invete impreuna cu articolul hotarat. Cam la 75% din substantive se poate determina genul, respectiv articolul corect cu ajutorul unui set de reguli pe care le vom enunta mai departe. Primul set de reguli se refera la sensul substantivelor: A. De genul masculin sunt urmatoarele grupe de substantive: 1.DENUMIRILE PENTRU ZILELE SAPTAMANII, PENTRU LUNI SI ANOTIMPURI: der Montag, der Dienstag, der Januar, der Februar,der Sommer, der Winter 2.DENUMIRI PENTTRU PUNCTELE CARDINALE: der Osten, der Sden, der Westen, der Norden 3.DENUMIRI PENTRU AUTOMOBILE der Ford, der Fiat, der Opel, der Mercedes B. De genul feminin sunt: 1.Denumiri pentru vapoare si avioane: die Titanic, die Boeing 2.Denumiri pentru motociclete: die Honda, die Aprilia C. De genul neutru sunt: 1.Substantive care arata rezultatul unei actiuni: das Ergebnis, das Resultat, das Fabrikat Al doilea set de reguli este de natura formala (se au in vedere terminatii, sufixe sau prefixe) Masculine sunt substantivele care: 1.se termina in sufixul ling der Lehrling, der Jngling 2. au terminatia -en si care nu sunt infinitive substantivizate: der Garten, der Hafen, der Laden, der Schaden 3.au o singura silaba: der Hals, der Kopf, der Tag, der Tisch De consemnat: exista multe exceptii de la aceasta regula. Feminine sunt substantivele care: 1. se termina cu sufixele: -heit, -keit, -schaft, -ung die Krankheit, die Freundschaft, die Einheit, die Gerechtigkeit, die Mannschaft 2.se termina cu sufixele:-ei,-ie die Linie, die Konditorei, die Familie, die Lauferei 3.sunt bisilabice (doua silabe) si se termina in -e die Wanne, die Sonne, die Bitte 4.se termina in -enz, -ik, -ion, -tt die Konferenz, die Akademie, die Graphik, die Position, die Realitt Neutre sunt substantivele care: 1.se termina in -chen, -lein das Bchlein, das Mdchen 2.au prefixul Gedas Gebirge 3.se termina in:-(i)um,-ment das Datum, das Argument, das Museum, das Studium Cum se declina substantivele se poate afla la pagina Exercitii pentru determinarea genului substantivelor se pot gasi la pag.der,die,das DAS VERB Verbele sunt parti de vorbire flexibile. Flexiunea verbului se cheama conjugare. Criteriile dupa care se conjuga un verb sunt: persoana numar timp

mod diateza Verbele se impart din ratiuni didactice in doua grupe:verbe slabe (regulate) si verbe tari (neregulate). Din punct de vedere al functiunii avem un grup restrans de verbe auxiliare si modale Verbele tari sau neregulate trebuie invatate ca o poezie cu cele trei forme de baza:infinitiv, imperfect si participiu trecut. Pentru aceasta EXISTA TABELE cu aceste verbe. O astfel de tabela oferim si noi la pagina TABEL CU VERBE TARI I.VERBE AUXILIARE Tempus Infinitiv Singular Person ich Indikativ Prsens du sein bin bist haben habe hast hat hatte werden werde wirst wird wurde Plural Person sein wir ihr sind seid haben haben habt haben werden werden werdet werden

er/sie/es ist ich Indikativ Prterium(Imperfekt) du war

sie/Sie sind wir

waren hatten wurden wart hattet wurdet

warst hattest wurdest ihr hatte wurde

er/sie/es war II.VERBE MODALE Person ich du Indikativ Prsens drfen darf darfst

sie/Sie waren hatten wurden

knnen kann kannst kann knnen knnt knnen konnte

mgen mag magst mag mgen mgt mgen mochte

mssen mu mut mu mssen mt mssen mute

sollen soll sollst soll sollen sollt sollen sollte

wollen will willst will wollen wollt wollen wollte

wissen wei weit wei wissen wisst wissen wusste

er/sie/es darf wir ihr sie/Sie ich du drfen drft drfen durfte

durftest konntest mochtest mutest solltest wolltest wusstest konnte konnten konntet konnten mochte mochten mochtet mochten mute muten mutet muten sollte sollten solltet sollten wollte wollten wolltet wollten wusste wussten wusstet wussten

Indikativ Prterium(Imperfekt)

er/sie/es durfte wir ihr sie/Sie durften durftet durften

IV.MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI SPRECHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I

Tempus

Numerus Person ich Singular du

Indikativ spreche sprichst

Prsens Plural

er/sie/es spricht wir ihr sie ich Singular du sprechen sprecht sprechen sprach sprachst

Prterium(Imperfekt) Plural

er/sie/es sprach wir ihr sie ich Singular du er/sie/es sprachen spracht sprachen habe gesprochen hast gesprochen hat gesprochen haben gesprochen habt gesprochen haben gesprochen werde sprechen wirst sprechen wird sprechen werden sprechen werdet sprechen werden sprechen

Perfekt wir Plural ihr sie ich Singular du er/sie/es Futur I wir Plural ihr sie

V. MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI FAHREN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus Numerus Person ich Singular Prsens Plural du Indikativ fahre fhrst

er/sie/es fhrt wir ihr sie ich Singular du fahren fahrt fahren fuhr fuhrst

Prterium(Imperfekt) Plural

er/sie/es fuhr wir ihr sie ich Singular du er/sie/es fuhren fuhrt fuhren bin gefahren bist gefahren ist gefahren sind gefahren seid gefahren sind gefahren werde fahren wirst fahren wird fahren werden fahren werdet fahren

Perfekt wir Plural ihr sie ich Singular Futur I du er/sie/es wir Plural ihr

sie

werden fahren

VI.MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI CU PARTICULA SEPARABILA AUF/MACHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus Numerus Person ich Singular Prsens Plural du Indikativ mache auf machst auf

er/sie/es macht auf wir ihr sie ich Singular du machen auf macht auf machen auf machte auf machtest auf

er/sie/es machte auf Prterium(Imperfekt) wir Plural ihr sie ich Singular du er/sie/es Perfekt wir Plural ihr sie ich Singular du er/sie/es Futur I wir Plural ihr sie machten auf machtet auf machten auf habe aufgemacht hast aufgemacht hat aufgemacht haben aufgemacht habt aufgemacht haben aufgemacht werde aufmachen wirst aufmachen wird aufmachen werden aufmachen werdet aufmachen werden aufmachen

REGULA PENTRU FORMAREA PERFECTULUI COMPUS CU HABEN SAU SEIN Verbele care arata miscarea cu directie sau trecerea dintr-o stare in alta formeaza perfectul compus cu sein verbe de miscare: gehen, fahren,laufen, kommen, steigen verbe de trecere din o stare in alta:einschlafen, sterben alte verbe (cu sein):sein, bleiben, werden, passieren, gelingen, geschehen

DAS ADJEKTIV Exista trei tipuri de declinare a adjectivului: 1.Adjectiv precedat de articol hotarat 2.Adjectiv precedat de articol nehotarat 3.Adjectiv neprecedat de determinant (articol 0) I.ADJECTIV PRECEDAT DE ARTICOLUL HOTARAT Maskulinum N. A D G der rote Ball (fr) den roten Ball Femininum die alte Stadt (fr) die alte Stadt Neutrum das kleine Kind (fr) das kleine Kind (bei) dem kleinen Kind (wegen) des kleinen Kindes Plural die kleinen Kinder

(fr) die kleine Kinder

(mit) dem roten (aus) der alten Ball Stadt (statt) des roten Balls (inmitten) der alten Stadt

(bei) den kleinen Kindern (wegen) der kleinen Kinder

Dupa acest model se mai declina adjectivele precedate de, derselb-, derjenig-, dies-, jed-, jedwed-, jeglich-, jen-, all; II.ADJECTIV PRECEDAT DE ARTICOLUL NEHOTARAT Maskulinum N. A D ein roter Ball (fr) einen roten Ball (mit) einem roten Ball (statt) eines roten Balls Femininum eine alte Stadt Neutrum ein kleines Kind Plural

kleine Blle/Stdte/Kinde

(fr) eine alte (fr) ein (fr) kleine Stadt kleines Kind Blle/Stdte/Kinder (aus) einer alten Stadt (inmitten) einer alten Stadt (bei) einem (bei) kleinen kleinen Kind Bllen/Stdten/Kindern (wegen) eines kleinen Kindes (wegen) kleiner Blle/Stdte/Kinder

Dupa acest model se mai declina adjectivele precedate de formele de singular ale determinantilor:, kein-, mein-, dein-, sein-, unser-, euer-, ihr-, Ihr-; Adjectivele precedate de: kein-,mein-,dein-,sein-,ihr-,unser-,euer-,Ihr- ,la plural primesc fara exceptie terminatia -en III.ADJECTIV PRECEDAT DE ARTICOLUL 0 (fara articol)

Maskulinum Femininum N. A roter Ball (fr) roten Ball (mit) rotem Ball alte Stadt (fr) alte Stadt (aus) alter Stadt

Neutrum kleines Kind (fr) kleines Kind (bei) kleinem Kind (wegen) kleinen Kindes

Plural

kleine Blle/Stdte/Kind (fr) kleine Blle/Stdte/Kinder (bei) kleinen Bllen/Stdten/Kindern (wegen) kleiner Blle/Stdte/Kinder

(statt) roten (inmitten) Balls alter Stadt

Dupa acest model se mai declina adjectivele precedate de :, dessen, deren,derer, IV.GRADELE DE COMPARATIE ALE ADJECTIVULUI Adjectivul are trei grade de comparatie:pozitiv, comparativ si superlativ. model de comparatie regulata a adjectivelor adjektiv positiv komparativ superlativ schnell leicht schnell schneller leicht leichter der,die,das schnellste/ am schnellsten der, die, das leichteste/ am leichtesten

model de comparatie neregulata a adjectivelor adjectiv positiv comparativ superlativ gut viel nah gut viel nah besser mehr nher der, die, das beste/ am besten der, die, das, meiste/ am meisten/meistens der, die, das nchste/am nchsten

IV.SUBSTANTIVIZAREA ADJECTIVULUI Adjectivele pot deveni substantive. Ele se scriu atunci cu litera mare si pastreaza terminatiile de adjectiv.De exemplu: der Alte, ein Alter, ein Deutscher, der Deutsche, die Deutschen

DAS PRONOMEN Pronumele poate inlocui un substantiv sau poate face o referire, o identificare sau o atribuire. In mod curent se face distinctia intre 7 feluri de pronume: PRONUMELE PERSONAL PRONUMELE DEMONSTRATIV PRONUMELE RELATIV PRONUMELE POSESIV PRONUMELE REFLEXIV PRONUMELE NEHOTARAT PRONUMELE INTEROGATIV 1.PRONUMELE PERSONAL Singular 1.Person N A D G ich mich mir meiner 2.Person du dich dir deiner 3.Person er, es, sie ihn, es, sie ihm, ihm, ihr Plural 1.Person wir uns uns

seiner,seiner,ihrer unser

2. PRONUMELE DEMONSTRATIV Maskulinum N A D G Pronumele demonstrativ de identificare Maskulinum N A D G derselbe denselben demselben desselben Neutrum dasselbe dasselbe demselben desselben Femininum dieselbe dieselbe derselben derselben dieser diesen diesem dieses Neutrum dieses, dies dieses, dies diesem dieses Femininum diese diese dieser dieser

3.PRONUMELE RELATIV Die Relativpronomen der, die, das Singular Maskulin Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv ...., der ...., den ...., dem ...., dessen Feminin ...., die ...., die ...., der ...., deren Neutrum ...., das ...., das ...., dem ...., dessen

Pronumele wer poate fi folosit si cu functie interogativa Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv wer wen wem wessen

4. PRONUMELE POSESIV Singular ich du er sie es mein dein sein ihr sein Plural wir ihr sie Sie unser euer ihr Ihr

5. PRONUMELE REFLEXIV Pronumele reflexiv apare in propozitie ca si complement direct sau indirect si se refera la aceeasi persoana sau obiect ca si subiectul.Acest pronume are forme numai pentru acuzativ si dativ ( ele coincid de multe ori).Pentru a face inteles fenomenul vom da si exemple. ich du A/D mich/mir A/D dich/dir Freust du dich?/Du stellst dir etwas vor.

Ich interessiere mich fr Sport.Ich kann m

er/sie wir ihr sie/Sie

A/D sich/sich A/D uns A/D euch A/D sich

Er/sie freut sich./Er/sie wscht sich die H Wir unterhalten uns/Wir waschen uns die

Ihr freut euch./Ihr wascht euch die Hnde

Sie freuen sich./Sie waschen sich die Hn

6. PRONUMELE NEHOTARAT (NEDEFINIT) amanunte despre fiecare din pronumele de mai jos .... click one; foloseste "Back" sa te intorci in acest punct all ein bichen, ein wenig, ein paar einer, eine, eines jeder jemand, niemand kein man Singular Maskulin Nominativ aller (Stolz) Akkusativ Dativ Genitiv allen (Stolz) allem (Stolz) Feminin alle (Freude) alle (Freude) Neutrum alles (Glck) alles (Glck) Plural M, F, N alle (Freunde) alle (Freunde)

aller (Freude) allem (Glck)

allen (Freunden

allen (Stolzes) aller (Freude) allen (Glcks) aller (Freunde)

Pronumele nehotarate ein bichen, ein wenig, ein paar Aceste pronume au forme fixe. Componentele bichen, wenig, paar raman nedeclinate. Ein bichen, ein wenig = etwas. Ein paar = einige wenige = etliche PRONUMELE einer, eine,ein(e)s Fara plural Maskulinum Femininum Neutrum Nominativ einer Akkusativ Dativ Genitiv einen einem ein[e]s eine eine einer einer ein[e]s ein[e]s einem ein[e]s

PRONUMELE NEHOTARAT jeder nu are forme de plural Maskulinum Femininum Neutrum Nominativ Akkusativ Dativ Genitiv jeder jeden jedem jedes jede jede jeder jeder jedes jedes jedem jedes

PRONUMELE jemand/ niemand Nominativ jemand Dativ Genitiv Jemand wartet hier Akkusativ jemand(en) Ich sehe jemand(en). jemand(em) Er spricht mit jemand(em). jemandes Das liegt in jemandes Interesse.

PRONUMELE keiner,keine,keines SINGULAR Maskulinum Femininum Neutrum Nominativ keiner Akkusativ Dativ Genitiv keinen keinem keine keine keiner keins keins keinem -

Plural

M,F,N

Nominativ keine Akkusativ keine Dativ Genitiv PRONUMELE man Nominativ man Dativ Genitiv Wie kommt man zum Bahnhof? Akkusativ einen Er sieht einen und grt nicht. einem Ich helfe einem gern. keinen keiner

PRONUMELE INTEROGATIV Nominativ wer Akkusativ wen Dativ Genitiv wem Wer ist am Apparat? Wen ruft sie an? mit wem hast du gesprochen? Was ist passiert? was willst du lesen? -

wessen Wessen tasche ist das?

Nominativ was Akkusativ was Dativ Genitiv -

Maskulinum Femininum Neutrum Plural Nominativ welcher Akkusativ welchen Dativ Genitiv welchem welches welche welche welcher welcher welches welches welches welche welche welcher

welchem welchen

DAS ZAHLWORT Numeralele sunt de doua feluri: NUMERALE CARDINALE NUMERALE ORDINALE 1. NUMERALE CARDINALE 0-null 1-eins 2-zwei 3-drei 4-vier 5-fnf 6-sechs 8-acht 9-neun 10-zehn 11-elf 12-zwlf 13-dreizehn 14-vierzehn 15-fnfzehn 20-zwanzig 21-einundzwanzig 22-zweiundzwanzig 23-dreiundzwanzig 24-vierundzwanzig 25-fnfunfdzwanzig 27-siebenundzwanzig

16-sechzehn 26-sechsundzwanzig 18-achtzehn 28-achtundzwanzig 19-neunzehn 29-neunundzwanzig 1000-tausend 1001-tausendeins 1100-tausendeinhundert 1109-tausendeinhundertneun 2000-zweitausend 10 000-zehntausend 20 000-zwanzigtausend 100 000-hunderttausend 1 000 000-eine Million 21.der, die, das einundzwanzigste 22.der, die, das zweiundzwanzigste 30.der, die, das dreiigste 40.der, die, das vierzigste 50.der, die, das fnfzigste 60.der, die, das sechzigste 100.der, die, das hundertste 1000.der, die, das tausendste 1 000 000.der, die, das millionste

7-sieben 17-siebzehn

100-hundert 101-hunderteins 102-hundertzwei 116-hundertsechzehn 142-hundertzweiundvierzig 200-zweihundert 300-dreihundert 400-vierhundert 500-fnfhundert 2. NUMERALE ORDINALE 1.der, die, das erste 2.der, die, das zweite 3.der, die, das dritte 4.der, die, das vierte 5.der, die, das fnfte 7.der, die, das siebte 8. der, die, das achte 9.der, die, das neunte 11.der, die, das elfte 12.der, die, das zwlfte

189-hundertneunundachtzig 3000-dreitausend

13.der, die, das dreizehnte 14.der, die, das vierzehnte 15.der, die, das fnfzehnte 17.der, die, das siebzehnte 18.der, die, das achtzehnte

6.der, die, das sechste 16.der, die, das sechzehnte

19. der, die, das neunzehnte 10 000.der, die, das zehntausendste

10.der, die, das zehnte 20.der, die, das zwanzigste

PRPOSITIONEN

Prepozitiile sunt liantul dintre cuvinte. Exprimarea ar fi imposibila fara aceste cuvinte.Cunoasterea lor asigura corectitudinea in exprimarea scrisa si orala. Ele constitue un fel de tabla a inmultirii, deci trebuie invatate de la bun inceput. Va invit sa acordati maxima atentie acestui capitol. Gramatica germana este ca o matematica frumoasa unde totul este logic si previzibil. Pentru orientare sa spunem ca exista 5 grupe de prepozitii: Prepozitii care cer acuzativul:durch,fr,bis,gegen,ohne,um Prepozitii cu dativul:aus, bei,mit, nach, von, zu, auer Prepozitii cu genitivul: wegen, statt, whrend, trotz, innerhalb, inmitten Prepozitii bicazuale sau alternante cu D sau A:an, auf, hinter, in, neben, ber, unter,vor, zwischen Prepozitii folosite de regula fara articol:ab, als