You are on page 1of 11

UNIVERSITETI I TIRANES FAKULTETI EKONOMIK DEGA: ADMINISTRIM-BIZNES GRUPI:B303

DETYRE KURSI MENAXHIM OPERACIONESH

TEMA: MANAXHIMI DHE SKEDULIMI I REZERVES (MARKETING & DISTRIBUTION)


PUNOI: JUNA GJATA MARTENA TERVOLI PRANOI: Prof.Dr. SUZANA PANARITI

PERMBAJTJA 1.MARKETING & DISTRIBUTION- HYRJE 2.MISION,VIZION,QELLIM 3.PSE MARKETING&DISTRIBUTION? 4.SHERBIMET DHE PRODUKTET QE OFRON 5.MANAXHIMI I REZERVES 6.FUNKSIONET DHE KOSTOT QE LIDHEN ME REZERVEN

MARKETING E DISTRIBUTION

E themeluar ne vitin 1991 marketing e distribution eshte nje kompani e specializuar per importin, shperndarjen dhe tregetimin e nje shumellojshmeri produktesh ku perfshihen : Produkte per perdorim vetjak dhe shtepiak Ushqime dhe pije Alkol dhe cigare Zyra dhe kancelari Telefoni celulare MISIONI : FURNITOREVE TANE NE IU OFROJME : 1)Shitjen dhe shperndarjen e produkteve te tyre

2)informacionet dhe te dhenat me te fundit te tregut 3)menaxhere te perkushtuar me qellim te vetem rritjen e tregut dhe biznesit te furnitorit perkates KLIENTEVE TANE NE IU OFROJME: 1)Produktet nga me te njohurat ne treg 2)strategji e cilesise se larte te tregetimit te produkteve tona, ne varesi te nevojave te tyre 3)reklama dhe promovime te produkteve ne perputhje me politikat e secilit product SE FUNDMI KONSUMATOREVE TANE NE IU OFROJME : Stenda terheqese,te rregulluara me kujdes te cilesise se larte dhe me cmim konkuruaes Promovime terheqese PERSE MARKETING E DISTRIBUTION? Prej shume vitesh shoqeria jone radhitet nder 10 shoqerite ne shqiperi per sa I perket xhiros vjetore te realizuar nga inporti dhe shperndarja neper kliente te ndryshem (si supermarket ,dyqane te vogla , dhe te mesme,farmaci zyra ,hotele,kafene dhe restorante)te produkteve nga me te njohurat ne treg. Ne kemi mbi 6000 kliente dhe prodhojme mbi 550 fatura cdo dite,duke mbuluar 100% te territorit dhe te popullsise se shqiperise.Klientet jane te ndare ne segmente ne baze te kerkesave qe kane,duke vene klientin ne qender te asaj qe blejme ,dhe njekohesisht na lejon te rrisim shkallen e kthimit te investimeve te bera. VIZIONI DHE QELLIMET TONA : Qellimi yne eshte arritja dhe mbajtja e te qenit te paret ne treg,per te gjithe produktet e portofolit tone. Ne jemi te angazhuar plotesisht per te bere nje pune te shkelqyer ne permbushjen e kerkesave te furnitoreve si edhe klienteve tane, ne menyre qe at ate shperblehen per besimin qe na kane dhene. Synimi yne eshte krijimi dhe ngulitja e imazhit te produkteve tona ne mendjen e konsumatoreve : 1)Produkti I duhur

2Ne venduin e duhur 3)Me cmimin e duhur 4)Me marketingun e duhur

SHERBIMET : M&D aktualisht ka mbi 300 te punesuar nga te cilet rreth 50 % jane drejtperdrejt te perfshire ne procesin e shitjes (ne terrren ).Sistemi yne I manaxhimit eshte celesi I I punes sone me nej grup te gjere produktesh ne fusha mge me te drryshmet.Cdo furnitori te rendesishem I eshte percaktuar nje manaxher I vecante,I cili eshte pergjegjes per cdo aspect. FUQIA SHITESE: Objektivat tona kryesore te shitjes jane: ~shperndarja e mallrave ~vendosja e cmimeve ~rregullimi I rafteve ~reklamimi dhe shitja FUQIJA JONE SHITESE PERFSHIN : -Persona te dedikuar qe jane vazhdimisht ne kontakt me 120 klientet tane me te medhenj -Menaxhera per kliente kryesore qe jane pergjegjes per marjen e porosive dhe maredheniet me klientet tane me te fuqishem. -Shitesa psr te cilet marin pososi sipas klienteit,ia dergojne departamentit te logjistikes,I cili rezulton porosine Brenda 24 oreve . -Shites vsr te cilet I kane produktet ne mjetin e tyre,dhe kryejne ne cast shitjen tek klientet sipas kerkeses se tyre -Transportuesa te cilet meren me poriosite qe vijne nepermjet psr ve dhe drejtperdrejte nga kliente te tjere, nepermjet teleforit ose emailit. LOGJISTIKA : Departamenti yne I logjistikes mbulon sherbimet doganore dhe tatimore si :tranzitim,cdoganim,eksport per mallra dhe akcize. Kur nje furnizim arrin ne magazinat tona ,perpunohet nga ky department,I cili manaxhon nje volum vjetor prej me shume se 84 000 palata.Kur nje porosi arrin ne qender te logjistikes,nga klientet ose shitesat psr,ekipi mundeson ekzekutimin e saj Brenda nje afati prej 24 oresh.

Ekipi I logjistikes gjithashtu mundeson manaxhimin sa me te mire te produktit perms: Rrotacionit te shpeshte te stokut,mbi 10 here ne vit -Reduktimit te gjendjes se stokut ne nivel optimal ,te llogaaritur ne baze te sasise se shitur gjate kohes se levrimit -Shmangjien e situatave pa gjendje malli ne magazine -Shmangjen e situatave pa gjendje malli ne magazine me gjithe numrin e madhe te sku ve dhe furnitoreve -Hyrjes dhe daljes se mallit ne baze te afatit te skadimit -Levizjes me mjete te motorizuara (piruna dhe transpaleta elektrike) te te gjithe mallrave Brenda teritorit te magazines -Ndarjes se siperfaqes se magazines ne kordinata qe gjithashtu lehteson punen e ekipi te magazines.

SHPERNDARJA Flota jone e automjeteve e cila eshte gjithmone ne rritje ,na lejon te sigurojme shperndarjen e shpejte te mallave ne cdo pjese te shqiperise. Ajo aktualisht perfshin : -7 kamione per shperndarje me peshembajtje te rende (mbi 10 ton ) -36 automjete te transportit te perzjere (2-3 ton) -56 automjete te transportit te perzjere(0.5-2 ton) -27 automjete me peshembajtje(0.5 ton)

MARKETINGU Ekipi yne I marketingut perfshine: -Manaxhere marketing qe krijojne dhe kordinojne planet e marketingut dhe aktivitetet -Drejtues marketing te cilet ekzekutojne keto projekte -Ekip me pervoje ne promocione qe perfshin trajnues ,supervisor, qe punojne perhere si anetare te perhershem te stafit tone. Ne gjithashtu kemi nje agjensi te brendshme promovimi qe meret me detyra te ndryshme duke nisur nga promovimet neper dyqane,deri ne sponsorizimin e aktiviteteve dhe shperndarjen e mostrave. PRODUKTET TONA JANE :

VENDODHJA: Magazinat dhe zyrat tona jane bashkarisht te vendosura ne ane te autostrades Tirane Durres ,10 km larg tiranes,30 km nga poti I durresit dhe 7 km nga aeropoti I rinasit Kjo qender shperndarje ka qene baza e operracioneve tona dhe zyra qendrore qe ne korrik 2005 dhe ka nje sip prej 30, 000 m 2. Qendra ofron : -1.500 m 2 hapesire zyra -magazine e mbuluar me siperfaqe prej 7000m2, -zone ngarkimi prej 2.500 sku - 18 porta qe perdoren cdo dite per ngarkim shkarkim -118 hapesira parkimi NE GJITHASHTU OFROJME : -Pike tranzitimi mallrash ne fier dhe korce per shperndaresit tone ne rrethe -Nen-shperndares ne Sarande ,Kukes ,P eshkopi ,Burrel, Lezhe,Fier ,Tropoje,Himare dhe Durres 1-Manaxhimi I rezervave Objektivi primar n manaxhimin e rezerves sht q t sigurohet niveli I deshiruar I shrbimit ndaj klientit, t mundsohet kryerja e operacioneve eficiente ne lidhje me koston dhe t minimizohet investimi pr rezervn. Pr t realizuar objektivat e manaxhimit t operacioneve kompania duhet t prcaktoje s pari se cfar sasie artikulli duhet t porositet. 2-Funksionet e rezervs pr ndrmarrjen Marketing & Distribution a. Plotsimi I krkeses s parashikuar t klientit - Kto rezerva quhen shpesh si rezerva t parashikuara pr shkak se ato mbahen pr t knaqur krkesn e parashikuar b. Pr t prfituar nga porosit periodike - Ruajtja e rezervs i mundson firms q t blej n sasi ekonomike pa qn e nevojshme q t prpiqet pr t prshtatur blerjen me krkesat pr periudha afatshkurtra.

c.Pr tu mbrojtur ndaj rritjes s cmimeve - Shpesh parashikimet dhe trendi i cmimeve jan prcaktuese pr t bler n sasi m t mdha se sa normale. Aftsia pr t ruajtur produkte ekstra lejon firmn q t prfitoj nga uljet e cmimeve pr sasi m t mdha blerjeje d. Pr t prfituar nga diskauntet pr sasi m t medha blerjeje N prgjithsi furnitort bejn ulje t cmimeve pr porosi n sasi m t mdha. 3-KOSTOT Q LIDHEN ME REZERVEN a. Kosto e artikullit i cili prfshin cmimin q paguhet pr artikullin dhe cdo kosto tjetr direkte q lidhet me marrjen e artikullit e till si at t transportit,t siguracionit t mallit dhe taksat. b. Kosto e mbajtjes. Me rritjen e sasis s rezervs do t rritet edhe kosto e mbajtjes c.Kosto e magazinimit i cili prfshin koston e hapsirs s magazinimit. d. Kosto e riskut q perfshin rreziqet e vjedhjes,demtimit si dhe taksat q lidhen me volumin e rezervs q mbahet. e.Kosto e mbarimit e cila ndodh ather kur krkesa e klientit esht m e madhe se rezerva n dispozicion. N rastin e produkteve BIC ku prfshihen: kancelari,brisqe cakmak etj rreziku i prishjes ose i skadimit eshte shum i ult. Hapsirat pr magazinim jan mjaft t mdha dhe kushtet e saj jan t favorshme duke menjanuar rreziqe si lageshtira etj. Gjithashtu ambjentet jan t survejuara me kamera kshtu q rreziku i vjedhjes reduktohet njeshm. Cila sht alternativa m e mir: kosto t larta magazinimi apo kosto out of stock(t mungess s mallit n magazin)? Pr produktet e marra n shqyrtim alternativa m e mir sht kosto e magazinimit t lart sepse: Mund t prfitojm nga ofertat speciale t cilat mund t jen mjat t leverdisshme pr kompanin. Edhe pse magazina do t jet e mbushur me mall dhe do t ket kosto magazinimi, pergjegjsit e porosis kan bindje t lart se ky mall nuk do t qndroj stok n magazin por do t shitet pr nj periudh 3 -6 mujore. Kushtet e magazins jan t prshtatshme dhe hapsirat jan mjaft t mdha Nse zgjedhim alternativn e dyt pr t reduktuar kostot e magazinimit dhe t mbajtjes athere ne mund t humbim shum klient n rastin e rritjes s papritur t krkess, gj q do t conte n humbjen e klientve t cilt do t ken lidhur kontrata me konkurrentt ton. N kt moment sht e veshtir ta fitojme prsri si klient dhe kredibiliteti i kompanis do t ulet.

4-Mnyrat e llogaritjes s sasis s porosis ne M&D Ndermarrja ofron nj trsi produktesh po un jam prqndruar dhe kam studiuar m me kujdes produktet BIC. Tabela tregon nj shembull t shitjetve ne tremujorin korrik-gusht-shtator te ketyre produkteve pikerisht ne pikun e shitjeve. Pr kt arsye sht e rndsishme q ti kushtohet nj rndsi e madhe porosis. SHITJET 2010-X 23 koli 12koli 2 koli GJENDJE STOK 2011-Y 80 koli 5 koli 0 POROSI 2011-Z 0 12 koli 50 koli

PRODUKTI A PRODUKTI B PRODUKTI C

Pr t llogaritur sasin e porosis punonjsi prgjegjs pr kt vepronte n kt mnyr: Nse (STOK-SHITJE)>SHITJE ather POROSIA=0 Nse (STOK-SHITJE)<SHITJE ather POROSIA=SHITJE*5% Megjithat nuk veprohet gjimnon n t njjtn mnyr pasi ka raste q shitjet n vitin e kaluar kan qn t ulta pr arsye t ndryshme. Personi prgjegjs me argumentoi se ne vitin 2010 shitjet pr produktin B50 Blu ka qn 2 koli si rezultat i mungess s mallit t prodhuar nga kompania Bic, megjithat porosia do te jet 50 koli sepse sht nj produkt q plqehet mjaft nga konsumatort dhe sht e sigurt q ky produkt do t shitet brenda 3 muajve. N momentin e porositjes s mallit punonjsi duhet t jet I kujdesshm q t porosis portofolin e plot dhe jo vetm produktet q kan prirje t shiten m shpejt. Nga t dhnat q morra nga kompania rezultonte se Kompania BIC caktonte nj target vjetor q duhej t arrihej dhe pr kt arsy ishte e nevojshme q te prfshihej nj portofol I pasur produktesh. Nj rast q duhet ti kushtojm vemendje sht brja e porosis pr produktet e reja t cilat nuk njihen n tregun shiptar. N kt rast prpara se t bhet porosia pr kto produkt t reja sht e rndsishm q konsumatort e klientt t njihen me t, sa atraktiv mund ti duket ky product e m pas t vendoset se sa njsi produktesh do t porositen.

REFERENCAT: NDERMARRJA MARKETING & DISTRIBUTION http://www.markdist.com/index_sq.html