Leucemia

Leucemia eshte semundja e kancerit qe prek rruazat e bardha te gjakut, te cilat, per shkak te uljes se numrit, jane te paafta te kryejne funksionin e tyre. Me shfaqjen e kesaj semundjeje perballemi me ulje te numrit te rruazave te kuqe, te hemoglobines dhe te pllakezave. Semundja fillon me dobesi, lodhje te shpejte, dhembje ne muskuj dhe kocka, humbje oreksi, ngritje te vogla te temperatures. Pas kesaj faze, semundja fillon vrullshem. Shfaqen gjakrrjedhje nga hunda, nga mishrat e dhembeve, nga organet e brendshme. Ekzistojne dy lloje te leucemise, te cilat percaktojne edhe zhvillimin e semundjes. Leucemia akute eshte me e rrezikshme, pasi zhvillimi i saj behet me ritme te shpejta, ndersa leucemia kronike mund te vazhdoje me vite te tera. Shenjat e para Leucemia eshte semundje kanceroze e gjakut. Kjo semundje eshte gjithmone kronike dhe karakterizohet nga prezenca e disa celulave jonormale ose ne shume raste leucemia karakterizohet edhe si pamjaftueshmeri e gjakut dhe e palces kurrizore. Nje shumice e tepruar e rruazave te bardha dhe nje pakice fatale e rruazave te kuqe jane karakteristikat mjekesore te semundjes, nderkohe ajo shkakton ne shumicen e rasteve dhembje te forta koke. Te dhenat mjekesore tregojne se kurimi i saj varet shume nga grada ne te cilen e kap semundjen pacienti. Tri shenja jane karakteristike per te gjithe personat qe kane mungese gjaku. Pjesa me e madhe e tyre kane lodhje fizike, takikardi dhe jane shume te zbehte. Transfuzioni Mjekimi i semundjes behet me transfuzion gjaku dhe me medikamentet qe ndalojne ecurine e semundjes. Studimet e kryera kohet e fundit nga shkencetare amerikane kane treguar se mosha qe preket me shpesh nga semundja vdekjeprurese e shekullit eshte rreth 15 vjeç. Vetem 20 per qind e te semureve nga kjo semundje jane ne moshe te rritur. Leucemia eshte nje nga semundjet qe deri tani nuk ka gjetur sherim. Mjekimi i leucemise mund te kryhet me transfuzion gjaku, ndersa per te ndaluar ecurine e semundjes ekzistojne medikamente perkatese. Megjithate, edhe kurat me bime mjekesore japin nje ndihmese te madhe per te permiresuar semundjen dhe per t¶u falur ketyre te semureve pak me teper kohe per te jetuar. Bimet Lengu i bimes Aloe vera ka dhene rezultate mjaft te mira per te gjithe ata qe jane te semure nga leucemia. Gjithashtu, Aloe vera ka dhene efekt te mire edhe ne infeksionin ne gjak. Per pergatitjen e kures nevojiten 900 gr leng nga kjo bime dhe 100 gr mjalte. Masa e perftuar duhet te pihet tri here ne dite nga 100 gr per çdo vakt. Mjekimi me kete kure duhet te zgjase 2 deri ne 3 muaj. Edhe Aloe vera ne forme xheli sherben per kurimin e semundjes se leucemise. Xheli perzihet me 300 gr vodka. Lihen ne qetesi per pese ore dhe pihet tri here ne dite nga 50 miligrame para buke. Kura vazhdon per 2 muaj me radhe deri ne permiresim te dukshem te shendetit. Lule basani Lule basani eshte nje tjeter bime qe keshillohet nga mjeket popullore per lehtesimin e leucemise. Kura me lule basani pergatitet duke e perzier ate me vere. Kjo kure ka dhene rezultate te mira, por paralel me kete duhet te merrni bri kau, qe duhen djegur derisa te mbetet hiri. Nje luge nga hiri i perftuar shoqerohet me çaj te pergatitur me bime te ndryshme. Kura me lule basani duhet te pihet çdo dite esell ne mengjes. Kjo kure ka dhene

threonine. Choline etj. kalium. Shkenca Nje kure e efektshme per te luftuar semundjet e gjakut eshte edhe ajo e pergatitur nga 250 gr gjethe hithre. i thare dhe i perpunuar ne produkte te ndryshme. hekur. I rendesishem eshte parandalimi i tyre. Carotine. pasi i japin organizmit force dhe nxehtesi.6. alain. te hemoglobines dhe te pllakezave. kalcium.3. Acid folik. embelsohen sipas deshires me mjalte dhe pastaj serish mbyllen dhe qendrojne te mbyllura per 20 minuta. proline. zink. PP. Leucemia e zbeh shume sistemin imunitar te organizmit. magnez. Mineralet: alumin. sepse leucemia akute eshte shume e rende dhe shkon disa jave deri ne disa muaj. mangan fosfor etj. Aminoacide: lysine. Rekomandohet te perdoret nga personat e dobesuar. valine. klor. aspartan glutamine. Kullohen dhe pihen gjate tere dites me lugen e kafese. tyrosine. Kurat Kurat e pergatitura me bime kuruese kane dhene rezultate te mira ne trajtimin e semundjes se leucemise. E. . Te te semuret me leucemi mund te hasen komplikacione shume te veshtira. albumine. Keta persona preken shpejt nga infeksione te ndryshme. ajo mund te shkaktoje vdekjen Semundja duhet te trajtohet qe ne fillim qe te mos perparoje me tej. natrium. pasi edhe mjeket ne bote kane hezituar perpara kesaj semundjeje vdekjeprurese. ka dhe ulje te numrit te rruazave te kuqe. krom. baker. Perdoret i fresket. B1. C. te cilat jane te papjekura dhe te paafta per te kryer funksionet e tyre.12. Fiku eshte nje frut qe permban shume karbohidrate. 10 gr uthull dhe 10 gr gjethe delli. glycine. Semundja karakterizohet me daljen ne gjakun periferik te nje sasie shume te madhe rruazash te bardha. Perveç numrit te madh te rruazave te bardha te gjakut. Te dhena: 15 vjeç eshte mosha e njerezve te te cilet haset me shpesh semundja vdekjeprurese 3 ne 5 te semure te moshave te rritura mund te vdesin nga semundja e leucemise 1 tjeter kure eshte edhe perzierja e nje filxhani çaji me vere me Lule basani 38 deri 40 grade arrin temperatura me e larte qe shoqeron semundjen e shekullit Nese nuk e trajtoni leucemine akute brenda pak muajsh.rezultate te mira ne kete semundje kaq te veshtire dhe lenduese per pacientin. Keto kura ndihmojne ne qetesimin dhe permiresimin e te semurit deri ne nje faze te konsiderueshme. kurse leucemia kronike zgjat deri ne disa vite. Te gjitha keto vendosen ne 1 liter uje te ftohte ku qendrojne 12 ore. yndyre. pasi rrezikon jeten Medikamentet te merren sistematikisht çdo dite per te mos keqesuar shendetin Pini sa me shume çajra te pergatitura me bime te natyres dhe te embelsuara me mjalte Disa nga perberesit e Aloe veres Vitaminat: A. nga anemiket dhe nga ata qe ndiejne shume te ftohte. Pastaj zihen per 10 minuta.2.

. acid chrysofan saponine etj. Enzima oxidase. Perberes te tjere: vajra esenciale. glukoze. Mono dhe polisakaride: acid glukoronik. katalase. acid salicilik. pentonase. cellulase.saline. amylase. fosfatase etj. manoze etj. leucine etj.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful