You are on page 1of 28

20

MAJ MAY

03

QERSHOR JUNE

2012

FESTIVALI NDRKOMBETAR I PRISHTINS / PRISHTINA INTERNATIONAL FESTIVAL

EDITORIAL

Fizionomia e re e REMUSICA-s
REMUSICA fillon dhjetevjetshin e dyt me ndryshime n fizionomin e saj. Ajo sivjet e zgjeron fokusin e interesimit edhe te muzika klasike. Kronistt m t kujdesshm t REMUSICA-s kan vrejtur se n vitet e fundit n koncertet e Festivalit ka pasur vepra edhe t epokave t tjera stilistike (t renesancs, barokut, klasicizmit, romantizmit etj.). Ato kan qen vepra t zgjedhura enkas, me t cilat sht synuar t bhet nj paralele e kuptueshme dhe logjike n mes muziks bashkkohore dhe asaj klasike.Mbi kt tendenc t filluar dytre vite m par mbshtetet dhe fizionomia e re e REMUSICA-s. S kndejmi, Festivali tash ndrtohet mbi tri komponente: a) mbi muzikn bashkkohore; b) muzikn e kompozitorve kosovar dhe c) mbi muzikn e epokave t vjetra stilistike (shekulli XVII-XIX). Karakteristik e programit t sivjetshm sht pjesmarrja e disa instrumentistve virtuoz me renome ndrkombtare. Kshtu, n natn e par, paraqitet bashk me Orkestrn e Filharmonis s Kosovs, trompetistiRomain Leleu, i shpallur m 2009 si instrumentist/virtuoz i vitit n Franc. Nata e dyt i sht besuar violonelistit nga ItaliaRoberto Trainini, programi i t cilit sht prplot me vepra virtuoze, si Suita e Bach-ut, Sonata e Ysae-it, Kapriot e Paganini-t, kurse n pjesn e dyt t programit ky artist do t luaj me atistt tan (B. Grubi dhe M. Kaamaku) Trion e Brahms-it. Koncerti i Korit, i cili do t mbahet n Kishn Shn Ndou, n Prishitn, m 24 maj, risi ka performimin me artisten ton me renome, Sihana Badivuku. T premten (25 maj), paraqitet nj Trio nga Gjermania, n t ciln shquhet sopranoja Sabine Lutzenberger, e perfeksionuar pr muzikn e vjetr (t renesancs dhe barokut). Trioja (Ch. Elin saksofon,W. Oettl, piano dhe S. Lutzenberger) ka n program vepra t kompozitorv eminent bashkkohor, krahas Monteverdi-t dhe Frescobaldi-t. Nata e 26 majit sht e rezervuar pr artistt kosovar (B. Grubi, B. Llugiqi, F. Goranci, D. Gjinolli, P. Gurralumi). 27 maji i sht dedikuar kompozitorit francez Claude Debussy. Pos Tribuns muzikologjike (me muzikologt Manfredo Gambini dhe Dai Lihn Nguyen) q i kushtohet ktij kompozitori, do t mbahet dhe Recitali i pianistes son Yllka Istrefi, e cila sht duke br karier t shquar n Britanin e Madhe. Po at mbrmje (n orn 22), sht parapar koncerti i muziks elektronike (Federico Orsini dhe Donika Rudi). Mbrmja e fundit i kushtohet artistve eminent nga Bullgaria dhe Greqia, flautistes m t njohur bullgareLydia Oshavkovadhe pianistit grek Angelos Tsanakas. Festivali i sivjetshm, q mbahet n shenj t 100 vjetorit t Pavarsis s shtetit shqiptar, me 20 maj, n orn 12 (Swiss Diamond) ka parapar promovimin e CD-ssenzacionale me audio-regjistrimet e para t muziks shqiptare, t bra n vitin 1903 /referues Ardian Ahmedaja, Vien/, e cila vjen te ne pr her t par. Rafet RUDI

REMUSICA
Edicionet
2002
|

Editions, 2002-2011
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011

2003

PROGRAM 2012

20 MAJ MAY
|

20h00

E DiEl / SunDay

Sanije Matoshi mezzosoprano Kosovo TOShIO YANAGISAWA, conductor Japan

KOSOvO PhILhARMONY ORChESTRA / OPENING / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond ROMAIN LELEU trumpet France

In honor of 100 anniversary of Independence 12h00 Musicological Tribune / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond (promotion of the cD with the earliest sound recordings among albanians from 1903 (Mirdit and Shkodr) and from a milestone expedition in 1957 ; referent: ardian ahmedaja,Vienna)

21 MAJ 24 MAJ 25 MAJ 26 MAJ 27 MAJ

MAY

19h30

E Hn / MonDay
|

ROBERTO TRAININI cello / Italy / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond Blerim Grubi, viola Misbah Kaamaku piano KOSOvO PhILhARMONY ChOIR / Catholic Church St-Anthony Sihana Badivuku violin RAFET RUDI conductor SABINE LUTzENBERGER soprano / Germany / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond ChRISTIAN ELIN saxophone, bass clarinet WOLFRAM OETTL piano
Blerim Grubi viola / Pjetr Gurralumi violonel / Besa LLugiqi soprano / Flaka Goranci mezzosoprano / Misbah Kaamaku piano / Dardan Gjinolli, saksofon / Aldi Arza, piano
150Th BIRThDAY OF FRENCh COMPOSER CLAUDE DEBUSSY Musicological Tribune - Claude Debussy / ART CENTER Lecturer: Manfredo Gambino Italy / Debussy et la musique russe Dai-Linh Nguyen Belgium The characteristics of Debussys harmony

MAY

19h30

E EnjtE / tHurSDay
|

MAY

19h30

E prEMtE / FriDay
|

MAY

19h30

KOSOvAR ARTISTS / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond

E SHtunE / SaturDay
|

MAY

12h00

E DiEl / SunDay

19h30 22h00

YLLKA ISTREFI piano Great Britain / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond Acousmatic evening / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond Spatializers: Federico Orsini - Belgium / Donika Rudi - Kosovo FLEx ENSEMBLE
/ piano Quartet / Germany / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond

28 MAJ 29 MAJ

MAY

19h30

E Hn / MonDay
|

MAY

16h00 19:30 19:30

Pedagogic Concert / Philharmony Hall

E Mart / tuESDay

(miniatures for violin and piano based on Albanian folk songs)

OPEN PODIUM / Young Artists & Composers / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond LYDIA OShAvKOvA flute / Bulgaria / Dyar Hall - Hotel Swiss Diamond Angelos Tsanakas piano - Greece

03 QERSHOR

JUNE

E DiEl / SunDay

E DIEL / SUNDAY 20:00 Hotel Swiss Diamond - Dyar Hall

20 2012
MAJ MAY

ORkEStRA E FIlhARMOnIS S kOSOvS kosovo Philharmony Orchestra


ROMAIn lElEU tromb / trumpet / Franc / France
Sanije Matoshi mezzosoprano / Kosov / Kosovo tOShIO YAnAgISAwA Dirigjent / conductor, Japoni / Japan

::::: Claude Debussy Petit Suite

IV Movement Ballet

::::: Georges Delerue Koncertino pr Tromb dhe orkestr harkor


Concertino for Trumpet and string orchestra

::::: Joseph haydn Koncert pr Tromb dhe orkestr, Es Dur


Trumpet concerto in E flat major

Romain Leleu, tromb / trumpet, Franc / France ::::: Manuel De Falla El Amor Brujo

Muzik Baleti pr orkestr simfonik Ballet music for symphonic orchestra

Koncerti sht organizuar n bashkpunim me Filharmonin e Kosovs concert is organized in collaboration with pristina Kosovo philharmony

Orkestra e Filharmonis s Kosovs u themelua pas luftes


se fundit ne Kosove ne vitin 2000 me iniciative te disa muziktareve te dalluar kosovar.Fillimisht si ansambel harkor e me vone orkester kamertale, filharmonia e Kosoves paraqet padyshim vazhdimesine e punes se ish Orkestres Simfonike te Radio-Televizionit te Prishtines veprimtaria e se ciles u shua me dhune nga regjimi serb ne vitin 1990.Pas konsolidimit te institucioneve shteterore Filharmonia e Kosoves kalon ne perkujdesje te Ministrise se Kultures e cila financon projektet koncertale dhe aktivitetin e rregullt te ketij institucioni te rendesishem muzikor. Ne kuader te

Filharmonise ne vitin 2004 Ministria e Kultures ka marr iniciativen per themelimin e Operen se Kosoves.Orkestra e Filharmonise-Operes se Kosoves realizoi nje varg koncertesh simfonike dhe atyre operistike ne kuader te sezoneve koncertale vjetore. Per realizimin e ketyre koncerteve FilharmoniaOpera e Kosoves rregullisht angazhon instrumentiste nga orkestrat simotra ne Shqiperi dhe Maqedoni. Ne programet e orkestres u prezantuan veprat e nje mori kompozitoresh boterore dhe atyre shqiptare te te gjitha orientimeve stilistike.

Romain Leleu
N vitin 2009 Romain Leleu (Lille,1983 ) u votua zbulim i vitit n kategorin instrumentalist solo n French Victoires de la Musique Classique. N moshn pesmbedhjet vje u pranua n Konsevatorin e Parisit (CNSM), pasi ishte trajnuar nga Eric Aubier. U diplomua me dy Premiers Prix, pr tromb e muzik dhome dhe shkoi t punoj me Reinhold Friendrich ne Karlsruhe Hochschule pr muzik n Gjermani. I njohur si muzikant dhome me Kuinetin e tij Feeling Brass, i formuar n vitin 2000, Romain Leleu gzon dhe knaqesine e performimit t reportoarit t koncerteve. N vepra t ndryshme, nga baroku te kontenporania, paraqitet si solist n Franc e jasht vendit si: Ensemble Orchestral de Paris, Orchestre National de Lille de Lorraine, Orchestre de Bretagne, de Cannes PACA, Orchestre de la Garde

Rpublicaine, dAuvergne, Orchestre Philharmonique de lOpra de Marseille etj, n Belgjik pr Musique Festival, Bruksel, n Japoni pr Tokyo Folle Journe, n Kore pr Seoul Spring Festival, n Kosov pr Prishtina ReMusica International Festival, n Rumani, n Bucharet Atheneum Concert Hall, n Rusi, Hermitage Theatre, St. Petersburg, etj. I interesuar pr msimdhnie, Romain Leleu jep or pr master n Kolegjin e Muziks n Tokio, n Universitetin Kombtar n Seul, n Akademin Muzikale e Courchevel dhe n disa konzervator francez. Leleu sht artist me potencial t madh. Ka qene Yamaha Performing Artist nga viti 2002 dhe sht shperblyer nga shum fondacione t mdha (Fondation Groupe Banque Populaire, fondacioni Simone et Cino Del Duca, q ofron mime arti permes Acadmie des Beaux-Arts, fondacioni Meyer pr zhvillim kulturor dhe artistik fondacioni SAFRAN etj.) t Opers dhe Baletit n Novosibirsk t Rusis dhe n Korin eFilharmonis s Kosovs.. Ka koncertuar n: Nju Jork, Paris, Mynster, Salzburg, Stokholm, Novosibirsk, Hag, Vjen etj. Ka interpretuar si soliste n vepra vokaloinstrumentale t kompozitorve: Mozart, Cimaroza, Britten,Vivaldi etj. Shquhet pr interpretimin e roleve operistike si: Carmen n opern Carmen (G.Bizet), Dido n opern Dido dhe Aeneas (H.Purcell) dhe Azucena n opern Il Trovatore (G.Verdi). t Maqedonis n vitet 2005-2007. N mars t vitit 2007 ai ishte dirigjent mysafir me Orkestrn e Filharmonis s Kosovs. Nga tetori i vitit 2007 ai merr pozitn e dirigjentit t prhershm t Filharmonis s Kosovs. N korrik t vitit 2010 realizon nj turne koncertale n Japoni me Orkestrn e Filharmonis s Kosovs. Krahas ksaj ai dirigjon edhe me Orkestrn Simfonike t Shn Petersburgut, Orkestrn Simfonike t Prags, Orkestrn Simfonike West Bohemian, Filharmonin e Sarajevs, Orkestrn Simfonike t RTV Serbis, Orkestrn Simfonike t RTV Shqiptar, Teatrin e Operas s Stambollit etj. Gazeta e njohur Newsweek zgjodhi dirigjentinYanagisawa si njrin nga 100 japonezt e Nderit Botror. Toshio Yanagisawa sht aktualisht Drejtor Artistik i Orkestrs Kamertale Ballkanike dhe dirigjent permanent i Orkestrs FilharmoniketKosovs.

Sanije Matoshi
Mbaroi studimet n Fakultetin e Arteve n Prishtin-Drejtimi i Solokndimit n klasn e Prof. Ahmet Drguti. Tek i njjti pedagog prfundoi edhe studimet pas universitare. Aktualisht punon si asistente n Fakultetin e Arteve n Prishtin. Ka mbajtur master-kurse n Salzburg t Austris n klasn e Prof. A.Orandes dhe Prof. H.Branisteanu dhe n Akademin Vadstena n Stokholm t Suedis. Ka punuar si soliste n Teatrin Shtetror

Toshio Yanagisawa
I lindur m 1971, Toshio Yanagisawa studioi dirigjimin orkestral nEcole Normal de Musiquen Paris. Ai poashtu vijoi studimet e dirigjimit orkestral me Yutaka Sado dhe Kazushi Ono. Me sukses kaloi audicionin n masteklasin e dirigjimit n Festivalin Muzikor Zviceran Verberpr t studiuar me t famshmin James Levine dhe Kurt Mazur. Q nga fitimi i vendit t dyt n Garat Ndrkombtare t Dirigjimit n Tokio n vitin 2000 ai ishte dirigjent mysafir i Filharmonis s Re Japoneze, Filharmonis s Japonis, Orkestrs Filharmonike t Tokios, Orkestrs Metropolitane t Tokios, Orkestrs Simfonike t Tokios, Orkestrs Filharmonike t Qytetit t Tokios, Orkestrs Simfonike Sinsei, t Sapporos, Filharmonis s Sendait, Orkestrs Simfonike t Gunma-s e t tjer. Yanagisawa ishte dirigjent permanent i Teatrit t Operas dhe Baletit

E hN / MONDAY 19:30 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

21 2012
MAJ MAY

RObERtO tRAInInI Violonel / cello, Itali / Italy

::::: Johann Sebastian Bach Suite n.6 in D major BWv 1012


Prelude Allemande Courante Sarabande Gavotte I & II Ggue

::::: Johannes Brahms Trio for viola,violoncelle & piano op.114


Allegro Adagio Andantino grazioso Allegro

::::: Eugene Ysae Sonata pour violoncelle solo op.28


Grave Intermezzo Recitativo & Finale

::::: Blerim Grubi, viola ::::: Misbah Kaamaku, piano

::::: Niccolo Paganini Caprices op.1


n.11 & 13

:::::::::::::::::::: PAUSE ::::::::::::::::::::

Roberto Trainini
II lindur n Bari t Italis n vitin 1975, Trainini aktualisht jeton n Kopenhag. Si muzikant dhome ai sht antar i solistve t Salzburgut, nj grup muzikor q performon nga duo deri n oktet n gjith botn me artist si: David Geringas, Karl Leister, Charles Neidich, Kolija Blacher, Joerg Demus, Jeremy Menuhin, Vladimir Mendelssohn e shum t tjer. Laureat i disa konkurseve ndrkombetare t vilonelit (mimi IV n Konkursin Ndrkombetar Markneukirchen, 2001, mimi I n Elise Meyer Hamburg, 2001, mimi special n Arturo Bonucci, Rom, 2003, finalist dhe vendi IV n Beograd, m 2005), Roberto ka bashkpunuar

dhe me kompozitor rus si Sofia Gubaidulina (duo pr violin e violonel, Himn i shkurtr i Diellit pr violonel e ansambl), dhe me dirigjentin italian Michele Santorsola. Si solist performon n Itali, Poloni, Gjermani, Turqi, Romani, Singapor, Qipro dhe nga sezoni i ardhshem n Meksiko e Brazil. Roberto aktualisht luan C. Marcucci, 1947 S. Agata n Lanterno, Ravenna dhe A. Ciciliati, 2010 violonel, Ferrara dhe sht antar-themelues i Hamburger Streichsextett. Ne vitin 2011 Roberto filloi Trion me Piano Arthur Rubinstein me pianisten Elizaveta Kopelman dhe violinisten Alina Komissarova. t cilin ka dhn shum koncerte n Kosov e jasht saj. sht gjithashtu antar i Trio Harkor Kosova dhe antar I ansamblit Bachus-Shkup. Si solist sht paraqitur me Filarmonin e Maqedonis me Filarmonin e Kosovs, Orkestrn e TOB etj. Ne 20 vjetorin (2009) e kariers artistike luan veprn t njohur pr viol dhe orkestr Haroldi n Itali nga Hektor Berliozi. Aktualisht sht profesor pran dhe Universitetit Shteterore te Tetoves dhe ligjeron dhe Profesor I violes n Fakultetin e Arteve t Prishtins. Haydn-Eisenstadt ne klasn e James McCheseny. N vitin 2010 perfundoi studimet postdiplomike n Fakultetin e Artit Muzikor ne Shkup n klasn e Prof. Jasmina Cakar. Si solist dhe antar ansamblesh ka mbajtur koncerte n Zvicrr, Maqedoni, Slloveni, Spanj, Gjermani etj. Esht bashkpuntor i ngusht i Filharmonise-Opers s Kosovs si dhe antar i Solisteve t Filharmonis s Kosovs.

Blerim Grubi
Studimet e larta pr viol dhe diplomn i kreu pran Fakultetit t Artit Muzikor n Shkup n klasn e Prof. L. Gospodinov n vitin 1989 Pran t njjtit fakultet kryen edhe studimet pasuniversitare pr viol, n vitin 1999 . Merr pjes /1995 dhe 1996/ n Master kursin e Akademis Chigana n Sienna t Italis, n klasn e J. Bashmet. Pas mbarimit t studimeve fillon pun pran Filarmonis s Maqedonis,dhe vendoset si udhheqes I grups s viols . sht nj prej themeluesve t Ansamblit Vivendi me

Misbah Kacamaku
U lind n Mitrovic.Shkolln e ult e kreu ne vendlindje ndrsa te mesmen n Prishtin. Ne vitet 1986-1993 studion per piano ne Akademin e Muzikes Gnjesinih n Mosk ,Rusi n klasn e Prof. Jurij Petrov.Diplomohet n vitin 2002 ne Fakultetin e Arteve ne drejtim e pianos. Me 2004 prfundon me sukses specializimin n drejtimin e klasikve Vjenez ne Konservatorin Josef

E ENJTE / ThURSDAY 19:30 Kisha Katolike Shn Ndou / Chatolic Church St Anthony

24 2012
MAJ MAY

kORI I FIlhARMOnIS S kOSOvS kosovo Philharmony Choir


Sihana Badivuku Violin / Violin

RAFET RUDI Dirigjent / conductor


::::: Claude Debussy Dieu! quil la fait bon,regarder! ::::: Josef Rheinberger Abendlied op.69 ::::: Francis Poulenc O magnum Mysterium ::::: Mendi Mengjiqi Ex Adverso premier / premiere ::::: Kushtrim Gashi Nn,sa m prite! premier / premiere Sanije Matoshi, mezzosoprano Kaltrina Miftari, soprano ::::: Thoma Simaku Dy kng popullore (albanian folk songs) Kori i femrave / Female choir ::::: Petra Liondev Ergen deda Kori i femrave / Female choir Valbona Vitija & Selvije Marteti :::::::::::::::::::: PAUSE :::::::::::::::::::: ::::: Rafet Rudi Fantasia concertante premier / premiere Violin dhe kor / Violin and choir Sihana Badivuku, violin / violin Riad Ymeri, tenor Elbenita Kajtazi, soprano ::::: Eric Whitacre Cloudburst Kor, piano dhe perkusione / choir, piano and percussion lirika pula, piano patris Berisha, perkusione / percussion aurora Spahiu, perkusione / percussion

150 vjetori i lindjes / 150th anniversary

Kori i Filharmonis s Kosovs sht ansambl profesional (me 50 antar profesionist) i cili vazhdon punn e Korit profesional t ish Radio-televizionit t Prishtins, kor i cili veproi me shum sukses q nga viti 1980 pikrisht nn drejtimin e dirigjentit aktual t Korit - Rafet Rudit. Me aktivitetin e tij Kori i Filharmonis gjithashtu vazhdon t kultivoj traditn e kndimit koral q n Kosov ekziston q nga viti 1945. Programi i ktij ansamble prfshin vepra t nj game t gjr stilistike, duke filluar nga veprat e mjeshtrve t vjetr ( Montrverdi, Morley, Arcadelt, Marenzio) e deri te veprat e kompozitorve t rndsishmt literaturs nga literatura moderne korale (B. Britten, O. Messiaen, G. Ligeti,

A. Prt, E. Witacre etj.). Vend t rndsishm ne programet e Korit z krjimtaria e kompozitorve kosovar/shqiptar. Kori, deri m tash ka pasur nj sr prezentime t rndsishme n vend dhe jasht Kosovs me programe a capella - Pula, Pore (Kroaci), Shkup, Tiran, Durrs etj.. N bashkpunim me Orkestrn simfonike t Filharmonis, realizon vepra t mdha vokalo-instrumentale. Bashk me Orkestrn simfonike t Filharmonis s Kosovs me koncertet e tyre (shpeshher n koncerte t parbashkta n realizimi e veprave t mdha), paraqet brthamn e rndsishme t jets muzikore n Kosov.

U lind n Mitrovic m 1949. Studimet i kreu pran Akademis s Muziks n Beograd. Diplomoi n degn e Dirigjimit (1973) dhe n degn e Kompozimit (l974). Studimet pasuniversitare (magjistraturn) i mbaroi n Sarajev, kurse specializoi pr nj vit shkollor n Konservatorin Nacional t Parisit n klasn e kompozitorit Claude Ballif. N periudhn 1980 -1987 ishte dirigjent permanent i Korit profesional t Radiotelevizionit t Prishtins. Merret me publicistik. Ka mbi 300 shkrime t ndryshme (eseistik, reensione, kritik etj.). T botuar ka disa libra shkollor dhe librin teorik Sprova estetike. Aktualisht sht Profesor n Akademin e Muziks n Prishtin, ku ligjron lndn e Formave t muziks dhe Kompozimin. sht udhheqs i Qendrs Kosovare pr Muzikn e Re dhe

Rafet Rudi

Drejtor i Festivalit Ndrkombtar t Muziks s Re -REMUSICA. Rudi sht laureat i shum shprblimeve dhe mirnjohjeve (mimi i Dhjetorit t Kosovs pr krijimtari),1983; mimi i Festivalit Internacional BEMUS, 1974; mimi vjetor i SHKK pr vitin 1982) etj.Veprat kryesore: Simfonia, Koncert pr kitar dhe orkestr harkor, Koh koncertante pr piano dhe orkestr simfonik, Kuartet harkor, The return pr mexosoprano dhe orkestr simfonik, Afresk arbresh III pr sopran, kor, 2 piano, organo, recitator dhe shirit manjetik, Icare ubi es pr mexosoprano, kor, 3 timpani, gong, tr-gl, 2 piano, Dialogues perdu pr flaut, trio harkor dhe shirit manjetik, etj. Veprat i ekzekutohen n Franc, Zvicr, Britani t Madhe, Itali, SHBA, Japoni, Shqipri, Spanj, Suedi, Bullgari, Kroaci, Slloveni etj.

Sihana Badivuku-Hoxha

Studioi n Konservatoriumin Shtetror t Mosks P.I.ajkovski, ku i kreu edhe studimet pasuniversitare n klasn e prof. E.Chugajeva (1983-1991). N vitet 1993/94 studioi n Hochshule fur Musik n Detmold (Gjermani) n klasn e prof. Young Uck Kim. M 1994 mbaroi kursin e perfeksionimit n Siena (Itali) n Academia Chigiana, n klasn e prof. Uto Ughi. Mori pjes n garat ndrkombtare pr violin (Leipzig, Gorizia, Budapest). Gjithashtu mori pjes n festivale ndrkombtare si: Vera e Ohrit, InterFest, (Manastir) Festivali Ditt e Muziks Maqedonase, Festivali i Muziks Kontemporane ISCM-Tiran, Gubbio-Festival-Itali, Festivali Remusica-Prishtin, Festivali i muziks klasike VarnaBullgari, FestivaliMuzina- Sloveni, Java e Bach-ut, Festivali Ndrkombtar i Muziks Kamertale Kamerfest-Prishtin. U prezantua n Festivalin Vera e Ohrit 98, me Orkestrn

Filharmonike t Radiotelevizionit t Vjens (ORF). Koncertoi n Kosov, Maqedoni, Shqipri, Bullgari, Gjermani, Itali, Rusi, Finland, Irland, Spanj, Slloveni dhe SHBA. Ishte antare n Ansamblet Vivendi dhe Trio Harkor Kosova. N festivalin Vera e Ohrit 2003 u prezantua me ansamblin Musica Balcanica. Prej vitit 2000 si drejtoresh artistike angazhohet n bashkorganizimin e ngjarjeve t ndryshme muzikore si:Java e Bachut, Festivali ndrkombtar i muziks kamertale Kamerfest, Garat internacionale muzikorePrishtin, Koncertet e talentve t rinj (SH.A.M.K., Fondacioni ArsKosova). Prej vitit 2000 sht antare e Kshillit t Shoqats s Artistve Muzikor dhe Baletit t Maqedonis, kurse n 2003-2005 ishte antare e Kshillit Artistik t Festivalit Ndrkombtar Vera e Ohrit. Aktualisht sht pedagoge n Fakultetin e Arteve n Prishtin.

E PREMTE / FRIDAY 19:30 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

25 2012
MAJ MAY

SAbInE lUtzEnbERgER soprano, Gjermani / Germany ChRIStIAn ElIn SAxOPhOnE saxophone, bass - clarinet wOlFRAM OEttl piano
::::: Elin, Litzenberger, Oettl Improvisations
Une Sensation de Froide words Michel Houellebecq Erklr mir Liebe words Ingeborg Bachmann

::::: Mendi Mengjiqi Pax for soprano and piano :::::::::::::::::::: PAUSE :::::::::::::::::::: ::::: Christian Elin Reminiscence for Sopransaxophone solo ::::: Christian Elin May for sopransaxophone and piano ::::: Wolfram Oettl I love folia for voice, bass-clarinet and piano ::::: Artur Avanesov Si quelquun veut savoir qui me lie et enflamme for voice, piano and bass-clarinet nach estienne Jodelle premier / premiere ::::: Christian Elin Personal Memories, premier / premiere

::::: Claudio Monteverdi Lamento della Ninfa Ohime chio cado ::::: David Lang Wed from memory pieces for piano solo ::::: Toshio hosokawa II. Arazarumu from Three Love Songs
Voice and trebble - saxophone, words Izumi Shikibu (*976)

::::: Wolfram Oettl Was es ist words erich Fried ::::: Girolamo Frescobaldi Se laura spira

Sabine Lutzenberger
Kngetarja gjermane Sabine Lutzenberger sht pioniere e muziks mesjetare. Pas studimeve n Schola Cantorum Basiliensis, performoi me ansamblet: Fr Frhe Musik, Augsburg, Mala Punica, Itali dhe Huelgas Ensemble, me muzikant si Pedro Memeldorff e Paul Van Nevel, si dhe me ansamblet e veta Per-Sonat dhe Ars Poetica. Reportori i saj prfshin muzikn mesjetare, renesancn,

barokun dhe muzikn romantike. N kontrast me kt, ajo sht veanrisht n krkim t muziks avangarde n kta vitet e fundit dhe ka punuar me Klangforum Wien, me Ensemble REMIX dhe me shume ansamble tjera t njohura t muziks s hershme dhe bashkkohore. Incizimet e saj t shumta n CD, si dhe transmetimet e radiostationeve t ndryshme europiane, dshmojn cilsit e saj t shquara si muzikante. paraqitur n sken me artist si Agnes Baltsa, Lang Lang, Anindo Chatterjee si dhe me Ensemble Modern dhe ka dhn koncerte n festivale t mdha t muziks klasike e bashkkohore n t gjith Europn. Ka marrr shprblime t shumta pr punn e tij artistike prej fondacioneve t ndryshme dhe momentalisht sht msues pr saksofon n Qendrn Leopold Mozart t Universitetit t Augsburgut. n SHBA, q n cilsimet e sotme muzikologjike quhet muzike minimale, por ai gjithashtu ndjek dhe relacionet historike midis muziks avangarde dhe baroke. Nj mbikalese e muziks antike dhe bashkkohore, muzika luan nj rol t rndsishm n frymzimin e tij artistik.

Christian Elin
Saksofonisti Christian Elin ka studiuar pr saksofon dhe ka diplomuar n Akademin e Muziks n Munih dhe Bazel t Zvicrs. M von sht shprblyer me burs nga Akademia e Ansambleve Internacionale n Ensemble Modern n Frankfurt. Ka punuar me muzikant t shumt si Giya Kancheli, Mariss Jansons, Dieter Schnebel, Hans Zender dhe sht

Wolfram Oettl
Wolfram Oettl ka studiuar pr piano n Akademin e Muziks n Munih dhe muzikn mesjetare, renesancn dhe muzikn barok, n instrumente historike tastiere dhe n basso-continuo ne Schola Cantorum Basiliensis n Zvicr. Ka qen i ndikuar nga stili avangard i fundshekullit t 20-t

E ShTUNE / SATURDAY 19:30 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

26 2012
MAJ MAY

ARtIStt kOSOvAR / kosovar Artists


::::: Dardan Gjinolli, saxophone Darius Mihaud, Scaramauche Maurice Ravel, piece en forme de Habanera ::::: Blerim Grubi, viola Krzystof Penderecki, cadenza for viola solo Henri Vieuxtemps, capriccio for Viola solo Ymer Skenderi, Kng / Song for viola & piano ::::: Flaka Goranci, mezzosoprano Kurt Weill, Wie lange noch Modest Mussorgsky, Gopak from The Faire at Sorochinsk ::::: Pjetr Guralumi, violoncello Gaspar Cassado, Lamento de Boabdil requiebros ::::: Besa Llugiqi, soprano Sergei Rachaminoff, ne poi krasavitsa pri mne Giacomo Puccini, Tu che di gel - aria of Liu Turandot

Misbah Kaamaku, piano Artan Krasniqi, piano Aldi Arza, piano

Besa Llugiqi

Dardan Gjinolli

Flaka Goranci

Pjetr Guralumi

Blerim Grubi

E DIEL / SUNDAY 12:00 Tribun Muzikologjike / Musicological Tribune / Art Qendr / Art Center
150 vjetori i lindjes s kompozitorit Francez / 150th anniversary of French Composer ::::: Claude DEBUSSY Ligjerues / Lecturer: Manfredo Gambini Italy / Debussy et la musique russe Dai-Linh Nguyen Belgium / The characteristics of Debussys harmony

27 2012
MAJ MAY

19:30 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

YllkA IStREFI, piano, Britani e Madhe / Great Britain


::::: Bela Bartok Improvizime n tem hungareze, op.20 Improvisations on Hungarian peasant Songs, Op.20 Molto moderato Molto capriccioso Lento,rubato allegretto scherzando allegro molto allegro moderato,molto capriccioso Sostenuto,rubato ( a la memoire de claude DeBUSSY ) allegro ::::: Claude Debussy Prelude Des pas Sur la neige ::::: Mark Kainari Elegy ::::: John Cage Dream ::::: Franz Liszt Annes de Plerinage, Deuxime Anne: Aprs une lecture de Dant

YLLKA ISTREFI
Pas prfundimit t studimeve n Akademin e Arteve t bukura n Shqipri dhe n Fakultetin e Arteve n Kosov, Yllka Istrefi ka vazhduar studimet pasdiplomike n Londr n Guildhall School of Music and Drama, dhe studimet e magjistraturs n Royal College of Music. Istrefi punoj me profesoret:Lejla Pula n Prishtin, Benjamin Kaplan dhe Vanessa Latarche n Londr si dhe me John OConor ne Dublin ne Irland. Yllka Istrefi ka koncertuar n Kosov, Maqedoni, Britani t Madhe Japoni, Danimark, Norvegji, Itali, Izrael dhe n SHBA. Ajo rregullisht merr pjes n Festivalin e Nacionaliteteve t organizuar nga Asociacioni kulturor Tempietto. Pr kto koncerte sht shprblyer me mimin Kathleen & Margery Eliot nga Birmingham, UK. N Janar 2006, Yllka Istrefi ka dhn koncert solistik n Kennedy Center pr Arte Performuese n Washington D.C. i cili sht transmetuar drejtprdrejt n Internet. Ka performuar me Orkestrn Crowndale n Londr, Orkestrn Filharmonike t Maqedonis, dhe rregullisht performon me Helios Chamber Orchestra n Britani t Madhe. Ajo ka performuar n shum festivale njkohsisht ka qen mysafire e shpesht n programin e gjuhs shqipe n BBC. Gjat ktij viti ajo do t performoj n shum koncerte: n Britani t Madhe dhe n Evrop.

E DIEL / SUNDAY 22:00 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

27 2012
MAJ MAY

MbRMjE AkUSMAtIkE / Acousmatic evening


Federico Orsini, spatializer, Belgjik / Belgium Donika Rudi, spatializer, Kosov / Kosovo
::::: Annette vande Gorne Ce qua vu le vent dEst (daprs Debussy) ::::: Federico Orsini viskar ::::: Pierre henry Four Solaire ::::: Denis Dufour Caravaggio ::::: Bernard Parmegiani Etude lastique ::::: Donika Rudi Unspoken ::::: Beatriz Ferreyra Jazz for Miles

Federico Orsini
Kompozitor italiano belg. Pas studimeve ne Filozofi dhe t gjuhve n Rom ai sht duke kompletuar studimet e tij n Master n kompozim: muzikn Elektroakustike, akusmatike dhe Sound Dizajn n Belgjik , n klasn e Annette Vande Gorne. Federico sht muzicient jeton dhe vepron n Bruksel i prfshir n projekte t ndryshme muzikore, bashkpunon me artist n Europ dhe gjithashtu sht I prfshir n projekte t Sound dizajn-it dhe Live Electronics. Aktualisht sht duke e zhvilluar nj Atelie pr fmije: Njohuria mbi Botn e muziks elektroakustike, nj projekt me lojra dhe gjeste pr fmij. Ai vazhdon t kompozoj dhe t jet pjes e studiove: Musique et Recherches n Ohain / Belgjike/ dhe EMS n Stokholm / Suedi/

Donika Rudi
Kompozitore shqiptare e lindur n qershor 1982. Ka mbaruar kompozimin n Konservatorin e Muziks n Gjenev n dy drejtime: muzik instrumentale n klasn eNicolas Bolens,ric Gaudibert,Michal Jarrelldhe drejtimin e elektroakustiks meRainer Boesch,mile Ellberger, Eric Daubresse dheLuis Nan. Te ky i fundit edhe specializoi nConservatoire de Musique de Genve. Disa nga veprat e saja t rndsishme jan: Baleti Kontemporan Life in Slow Motion, e cila u dha premier n Teatrin Nacional t Prishtins, , Sophies World vepr akusmatike, 9 pr trombon t amplifikuar & shirit manjetik, Aura I pr violin, viol, mezosoprano, soprano, perkusione & shirit manjetik, The Echoes of the Crying Earthvepr akusmatike etj Ajo gjithashtu ka kompozuar muzik pr teatr, filma dokumentar. Kompozimet e saja jan performuar n Blegjik, Zvicrr, Itali, Kosov, Shqipri, Franc, Bullgari etj. Aktualisht jeton dhe vepron n Belgjik ku sht duke kompletuar studimet master n kompozim muzikn Elektroakustike, akusmatike dhe Sound dizajnit ne Konzervatorin Mbretror t Muziks n Mons n klasn e Annette Vande Gorne. Ajo sht udhheqse e Qendrs s Muziks Elektronike NOISE si dhe drejtoresh artistike e Festivalit Ndrkombtar -ReMusica.

E hN / MONDAY 19:30 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

28 2012
MAJ MAY

FlEx EnSEMblE / Gjermani / Germany


Kana Sugimura, violin Anna Szule - Kapala, viola Kana Sugimura, violoncello Endri Nini, piano
::::: Wolfgang Amadeus Mozart Piano Quartet in E flat major K.493 allegro Larghetto allegretto ::::: Alfred Schnittke Piano Quartet ::::: Kreshnik Alikaj Trio harkor / String Trio premier / premiere ::::: Robert Schumann Piano Quartet in E flat major op.47

Flex Ensemble
N maj t vitit 2011 Flex Ensemble debutoi n Festivalin e Muziks s Dhoms n Hanover. Disa vite m par, Kana Sugimura (violin), Anna SzulcKapala (viol), Martha Bijlsma (violonel) dhe Endri Nini (piano) u takuan rastsisht pr nj seri provash prgatitore pr evenimente t rndsishme muzikore n Berlin, Hanover dhe Bremen. Nga kjo rastsi lindi ideja e krijimit t nj ansambli t ri t muziks s dhoms. T katr muzikantt, secili prej tyre fitues mimesh n konkurse ndrkombtare dhe solist t suksesshm, u mblodhn pr t themeluar Flex Ensemble. Veantia e ansamblit, q e dallon nga kuartetet tjera, qndron te fleksibilteti n formacion dhe repertor. Artistt paraqiten n koncerte jo vetm si kuartet pr piano e harqe, por edhe si solist, duo ose trio. Flex Ensemble ka koncertuar n serine e koncerteve Mozartiade si dhe n Festivalin e Muziks s Dhoms n Hanover. Ekzekutimi i tyre ne kuadrin e Start-Junge

Knstler Live u transmetua drejtprdrejt nga NDR (Radioja e Gjermanis Veriore). Ne shkurt te vitit 2012 Flex Ensemble fitoi konkursin e shtpis s regjistrimeve Syntonia Musikproduktion dhe n maj u ftua t regjistroj CD-n e par. Ne prill t po ktij viti ansambli fitoi audicionin e Fondacionit te Muziks s Dhoms Villa Musica t landit Rheinland-Pfalz, ndrsa n maj u vleresua me mimin e Fondacionit Georg Solti t Mbreteris s Bashkuar. Aktivitetet e ardhshme prfshijn koncerte pr NDR - Musiktag Hanover, Kunstverein Hanover, PODIUM Festival Esslingen, Festivalin e Vians n Portugali, Festivalin e Muziks n Menton t Francs si dhe n stinn koncertore Pro Nota n Nordhorn. N tetor ansambli do t ekzekutoj veprn Od pr Napoleonin t Arnold Schnberg n kuadr t Stins koncertore New York n Hanover. Flex Ensamble studion me Oliver Wille dhe Markus Becker ne Akademin e Muziks, Drams dhe Mediave n Hanover.

E MART / TUESDAY 16:00 Salla e Filarmonis s Kosovs / Kosovo Philharmony Hall

29 2012
MAJ MAY

koncert Pedagogjik / Pedagogic Concert


literatura e kompozitorve kosovar pr violin dhe Piano

miniatura pr violin dhe piano t bazuara n tema popullore / miniatures for violin and piano based on albanian folk songs
Mendi Mengjiqi, Zeqirja Ballata, Valton Beqiri, Dafina Zeqiri, Kushtrim Gashi, Kreshnik Alikaj, Drinor Zymberi, Ardian Halimi, Hajrullah Syla, Rafet Rudi

19:30 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

POdIUM I hAPUR / Open Podium


Kompozitort dhe interprett e rinj / Young composers and interprets
::::: Muhamed Bislimi Gardh prmbi gardh Fjolla Sadiku, piano Erita Krleshi, piano ::::: hajrullah Syla Dream Duresa Shala, flaut Gzim Latifi, violin Rinor Aliu, piano Patris Berisha, perkusione Lulzim Lushtaku, kontrabas

::::: Ardian halimi Kuartet harkor Visar Kui, violin I Avni Thaqi, violin II Arianit Shehu, viola Amanta Istrefi, violoncello ::::: hajrullah Syla Fantazia Astrit Mustafa, klarinet ::::: Dafina zeqiri Dialog Festim Haxhikadriu, violin Rrita Bejtullahu, piano ::::: Claude Debussy Syrinx flaut solo Marigona Qerkezi, flaut ::::: Kushtrim Gashi Trio frymore Moderato Lento misterioso Quasi tango Marigona Qerkezi, flaut Shkumbin Bajraktari, klarinet Meriton Ferizi, fagot

::::: Lyra Kastrati Ophelia I. His love II. Sunk in the depths of my sorrow III. Will he come again Besa Llugiqi, soprano Misbah Kaamaku, piano ::::: Giovanni Pierluigi Palestrina Super Flumina Babylonis ::::: hajrullah Syla Clapping Music Ansambli ATTACCA / Ensemble ATTACCA ::::: Drinor zymberi Epos Rifat Zymberi, lahut Gzim Latifi, violin Neritan Hysa, piano Patris Berisha, perkusione

E DIEL / SUNDAY 19:30 Swiss Diamond Hotel - Dyar Hall

03

QERSHOR JUNE

2012

lYdIA OShAvkOvA flaut / flute, Bulgari / Bulgaria


Angelos Tsanakas piano, Greqi / Greece
Paraskev hadijev Andante

100vjetori i lindjes / 100th anniversary


::::: Wolfgang Amadeus Mozart Sonata e - mol Kv 304 allegro Menuetto ::::: Paul Taffanel Andante pastoral Scherzettino ::::: Pierre Camus Chanson & Badinera :::::::::::::::::::: PAUSE ::::::::::::::::::::

::::: zeqirija Ballata Fyelli i Martinit ::::: Franz Doppler Fantazia Pastorale hungareze ::::: Astor Piazzola histore de Tango cafe 1930 night club 1960 Oblivion anni di solitudine ::::: Raymond Guiot La Scala

Lydia Oshavkova
sht e njohur pr publikun si flautistja e par n Orkestrn Filharmonike t Sofjes pr shum vite (1966-1994) dhe gjithashtu si soliste n skenn Bullgare e botrore. Si themeluese dhe soliste e Ansamblit New Chamber Ensemble, ajo ka dhn koncerte t shumta koht e fundit n Itali, Spanj, Luksemburg, Gjermani dhe Bullgari. Ajo ka interpretuar n sallat e mdha si jan Bunka Kaikan n Tokio (si soliste e Orkestrs Kamertale Mozart), n salln kamertale t Orkstrs Filharmonike t Berlinit (duke interpretuar Vivaldin Katr stint q gjithashtu sht publikuar n CD ), pastaj nScuola Grande San Rocco n Venecia.Si ndjekse e shkolls s dalluar Frnaceze (msuesit e saj t famshm ishin Jean-Pierre Rampalle dhe Alain Marion) dhe profesoresh e flautit n Akademin e Muziks n Sofje, ajo sht ftuar pr t dhn msim n vende t ndryshme n mbar botn - n Greqi, Turqi, Kore, Japoni, Gjermani, Franc. N vitin 1999 ka qen kryetare e juris s Garave ndrkombtare t flautit Valentino Bucchi n Rom (Itali). Prveksaj, ajo sht antare e Akademis s Flautit Flutissimo dhe pjesmarrse e rregullt n simpoziumet e saj. Oshavkova ka luajtur si soliste nn dirigjim t Sir John Prichard, Mitsuioshi Oikawa, Shunsaku Tsutsumi, Mario Merigo, Dieter Scholer-Mano, Emil Chakarow dhe Konstantin Ilievit veprat e kompozitorve: Mozarti, Bach, Vivaldi, Mercadante, Reinecke, Jolivet, Honneger, Jacques Ibert, Romberg. Lydia Oshavkova ka qen flauti i par n Orkestrn e Festivalit t Sofjes, si dhe n Orkestrn Simfonike t asocuar me akademin Chiggiana t Sienit (Itali). Po kshtu, ka performuar si soliste n nj numr t madh festivalesh ndrkombtare n Venecia dhe Turin, Rouen dhe Honfleur, Tokio dhe Yokohama etj. N vitin 1999 kitaristi Kalli Kastori (Greqi) dhe ajo formuan nj duet me rast incizuan CD dhe morn pjes n shum festivale). Lydia Oshavkova ka publikuar 3 CD nga Gega New, 2 CD nga Divertimento( Vjen) (koncertin pr flaut dhe harp t Mocartit, s bashku me Claudia Antonelli), si dhe incizime t publikuara nga Concord, SHBA. N vitin 1992 ajo mori Zolotaya Muza ( Muza e Art) mim i qendrs s Informacionit rus pr kultur dhe n vitin 2003 - Crystal Lyra nga Unioni i muzikantve bullgar.

Angelos Tsanakas
sht nj ndr pianistt m t njohur t rinj n Greqi, i krkuar shum pr partner n muzikn e dhoms me elo, violin dhe posarisht me flaut. Msuesit e tij ishin shum t njohur si Bernard Ringeisen, Cyprian Catsaris dhe Martino Tirino. Me Lydia Oshavkova kan mbajtur shum koncerte gjat vitit t fundit n Greqi, Bullgari dhe Paris.

Performers / Interprett
KOSOVO PHILHARMONICS ORCHESTRA Is established after the last war in Kosovo in the year 2000 with the initiative of some distinguished Kosovar musicians. Initially it started as a string ensemble and latter as a chamber orchestra but with no doubt it represents the continuation of the ex -Symphonic Orchestra of the Radio and Television of Prishtina whos activity was ceased forcibly in 1990. After the consolidation of the state institutions the Kosovo Philharmony is supported through the Minsitry of Culture by financing its concertos and other regular activities of this important music institution. ROMAIN LELEU In 2009 Romain Leleu (b. Lille, 1983) was voted Revelation of the year in the solo instrumentalist category at the French Victoires de la Musique Classique. At the age of fifteen he entered the Paris Conservatoire (CNSM), after being coached by ric Aubier. He graduated with two Premiers Prix, for trumpet and chamber music. He went on to work with Reinhold Friedrich at the Karlsruhe Hochschule fr Musik in Germany. Well-known as a chamber musician with his Feeling Brass Quintet, formed in 2000, Romain Leleu also enjoys performing the concerto repertoire. In works ranging from Baroque to contemporary, he appears as a soloist both in France and abroad (Ensemble Orchestral de Paris, Orchestre national de Lille de Lorraine, Orchestre de Bretagne, Orchestre Rgional de Cannes PACA, etc. Romain Leleu is an artist of great potential. He has been a Yamaha Performing Artist since 2002, and has received awards from major foundations (Fondation Groupe Banque Populaire, the Simone et Cino Del Duca Foundation, which provides arts prizes through the French Acadmie desBeauxArts, the Fondation Meyer pour le dveloppement culturel et artistique, and the Fondation SAFRAN etc). SANIJE MATOSHI, MEZZOSOPRANO She graduated for solo-singing at the Faculty of Arts of the University of Prishtina in Canto Department, where she as well finished her Master Degree lead by Prof. Ahmet Drguti. Currently she is enrolled as a teaching assistant at the Faculty of Arts - Music Department of the University of Prishtina. She is known for performing well known arias from the world known Operas where the most distinguished ones include: Carmen from the Opera Carmen (G.Bizet), Dido from the Opera Dido and Aenea (H.Purcell), Azucena from the Opera Il Trovatore (G.Verdi). TOSHIO YANAGISAWA Born in 1971, Toshio Yanagisawa studied orchestral conducting at Ecole Normal de Musique de Paris. And He has studied orchestra conducting under Yutaka Sado and Kazushi Ono. He passed the Swiss Verber Music Festivals conducting masterclass audition to study under the famous James Levine and Kurt Mazur. He was principal conductor for Macedonian National Opera from year of 2005 to 2007. In March 2007 he guest-conducted for Kosovo PhilharmonyOrchestra. And he began resident conductor for Kosovo PhilharmonyOrchestra in October 2007, and he began principal conductor in May 2009. In July 2010 Kosovo Philharmony Orchestras Japan concert tour was realized.At the same time he has been conducting Saint Petersburg Symphony Orchestra, Praha Symphony Orchestra (Sep.2012), West Bohemian Symphony Orchestra, etc. Toshio Yanagisawa is currently a music director for The Chamber Orchestra of Balkan and principal conductor for Kosovo Philharmonic Orchestra. ROBERTO TRAININI Born in Bari, Italy in 1975, he currently lives in Copenhagen. As a chamber musician he is a stable member of the Salzburger Solisten, a chamber music group that performs from duo to octet, all around the world with renewed artists as David Geringas, Karl Leister, Charles Neidich, Kolija Blacher, Joerg Demus, Jeremy Menuhin, Vladimir Mendelssohn, and many others. Prizewinner of several international cello competitions (IV prize in Markneukirchen Int. Wettbewerb 2001, I prize Elise Meyer Hamburg 2001, special prize in Arturo Bonucci Rome 2003, finalist and IV place in Belgrade 2005). Roberto currently plays a C.Marcucci 1947 S. Agata in Lanterno ,Ravenna and A.Ciciliati 2010 cello, Ferrara, and , and he is a founding member of the Hamburger Streichsextett. In 2011 Roberto started the Arthur Rubinstein Piano Trio together with pianist Elizaveta Kopelman and violinist Alina Komissarova. BLERIM GRUBI He finished studies for viola and his degree at Faculty of Music Arts in Skopje in class of Professor L. Gospodinov in year 1989. At the same faculty he finishes his postgraduate studies for viola in year 1899. As soloist he has been presented with Philharmonic of Macedonia, Philharmonic of Kosova, and TOB Orchestra etc. In 20th anniversary (2009) of his artistic career he plays very known work for viola and orchestra Harold in Italy from Hector Berlioz. Currently he is professor at the University of Tetovo and he teaches and Professor of Viola at the Faculty of Arts of Pristina. MISBAH KACAMAKU He was born in Mitrovica. He finished the primary music school at his hometown while the high school in Prishtina. In the years 1986-1993 he studied piano at the Music Academy Gnjesinih in Moscow [Rusia], in the class of Prof. Jurij Petrovich Petrov. As a soloist and member of different ensembles Kacamaku performed in many concerts in Switzerland,Macedonia,Slovenia,Germany,Sp ain and more. He collaborates very closely with Kosovo Philharmony-Opera. He is member of Soloist of Kosova Philharmonics. KOSOVA PHILHARMONIC CHOIR Is a proffessional ensemble (with 50 professionalists) that continues the work of the former Professional Choir of the Radio and Television of Prishtina. The former choir has succsesfully operated since 1980 under the leadership of the current conductor Rafet Rudi. With its activity the Choir continues the tradition of Choral singins in Kosovo dating since 1945. The Programme of the ensemble consists of wide ranging stilistic repertoire starting from early music masters (Monteverdi, Morley, Arcadelt, Marenzio) until the works of important composers of the modern choral singing repertoire (B. Britten, A. Prt, G. Ligeti, E. Witacre etj.) An important part of the repertoire is reserved for the Choral works of Albanian/Kosovo composers. The choir has so far had many important presentations with a capella programs in and out of Kosovo such as - Pula, Porec (Croatia), Skopje, Tirana, Durrs etc... In cooperation with the Simphonic Orchestra of the Kosovo Philharmony , the Choir has performed large vocal - instrumental works. The Choir, in cooperation with the Kosovo Philharmony and their joint concerts, presents the important nucleus of the music life in Kosovo. RAFET RUDI Albanian composer and conductor. He graduated in Belgrade, Conducting in 1973 and composition in 1974. He worked as a conductor of the Prishtina Radio Television Professional Choir from 1980/87. Rudi is also known as a writer in the field of music esthetics, author of the recent bookSprova estetike (Esthetic challenges). He is also an author of many music textbooks for schools. Rudi is the chair of Kosovar Center for New Music and Director of its Prishtina International Festival ReMusica. He is presently a Professor of Musical Forms and Composing in the Academy of Music in Prishtina and conductor of Professional Kosova Philharmonic Choir. The following are his most important works: Symphony, Concert for guitar and string orchestra, Concerto time for piano and simfonic orchestra, Afresk arbresh III for vocal soloist, choir, 2 pianos, organo and tape, Dialogues perdu for flute, string trio and tape, Icare ubi es, for mezzosoprano, chorus, 3 timpani, gong, 2 piano, etc. His compositions are performed in France, Swiss, United Kingdom, Italy, USA, Japan, etc.

SIHANA BADIVUKU-HOXHA She has studied at the Moscow State Conservatorium P.I.Tchaikowsky where she graduated with Prof. E.Chugajeva , and completed her M.A.Degree studies in violin (1984 -1991). In 1993/94 studied in Hochshule fur Music in Detmold with Prof.Young Uck Kim. She participated in several International Festivals such as Ohrid Summer Festival, Days of Macedonian Music, etc.She held concerts in Kosova, Macedonia, Albania, Bulgaria, Germany, Italy, Russia, Finland, Ireland, Spain, Slovenia and USA. From 2000 she engaged herself to co-organizing as Artistic Director of different musical events, icluding J.S.Bach Festivity Intenational Chamber Music Festival-Prishtina, International Competition of classical music, Concert-promotions of Young classical music talents. From 2000 she is member of Association of Albanian music and ballet artists of Macedoniaand member of Festival committe board of Ohrid summer Festival. Currently she is a associated professor at the Arts Faculty in Prishtina. Sabine Lutzenberger The German singer Sabine Lutzenberger is a pioneer of medieval music. After her studies at the Schola Cantorum Basiliensis she performs with ensembles like ensemble fr frhe musik augsburg, Mala Punica in Italy or Huelgas Ensemble, with musicians like Pedro Memelsdorff or Paul van Nevel, as well as with her own ensembles Per-Sonat and ars poetica. Her repertoire involves medieval, renaissance, baroque and romantic music. In contrast to that, she especially is in demand for avantgarde music over the last years and worked with the Klangforum Wien, Ensemble REMIX and many others of the most reknown ensembles in early and contemporary music. Christian Elin Studied saxophone and graduated from the Academies of Music in Munich and Basel, Switzerland. Afterwards he was awarded a scholarship at the International Ensemble Academy of Ensemble Modern in Frankfurt. He has worked with such diverse musicians as Giya Kancheli, Mariss Jansons, Dieter Schnebel, Hans Zender and appeared on stage with artists such as Agnes Baltsa, Lang Lang, Anindo Chatterjee as well as with the Ensemble Modern and has been giving concerts at major classical and contemporary music festivals all over Europe. He has received numerous awards for his artistic work from various foundations and currently works as a tutor for saxophone at the Leopold Mozart Centre of Augsburg University. Wolfram Oettl Studied piano at the Acadamy of Music in Munich, and medieval, renaissance and baroque music, historical keyboard instruments and basso-continuo-playing at the Schola Cantorum Basiliensis in Switzerland. In addition to that, he concentrated on contemporary music as a performer, but also as a composer. He was influenced very deeply by the avantgarde-style of the late 20th century in the US, today musicologically called minimal music, but he also follows historical relationships especially between avantgarde and baroque music. YLLKA ISTREFI Yllka Istrefi is a pianist from Kosovo currently living in London. She first came to London to study with the late pianist Benjamin Kaplan, with whom she studied intensively for four years. She is a recipient of a scholarship by Albanian Foundation of Scholarships in Macedonia and of Kathleen & Margery Eliott award.

She has finished Masters Degree in Advanced Piano Performance at the Royal College of Music in London, where she studied with Vanessa Latarche. She has also studied with John OConor in Dublin and Katharina Wolpe in London. Yllka Istrefi has appeared in hundreds of recitals, chamber music and concerto performances in Kosovo, Macedonia, England, Japan, USA, Denmark, Norway, Italy and Israel. In London she was selected to perform at the Pianists of the World Series at St-Martin-in-theFields, has given the opening recital of the Bosendorfer Piano Series and a highly acclaimed performance at Blackheath Halls. This year she is due to perform in many festivals in Europe and recitals in the UK. FEDERICO ORSINI Is an italian - Belgian composer. After his studies in Philosophy and languages in Rome he is now completing his studies in Electro acoustic , acousmatic composition and Sound design in Belgium in the class of Annette VandeGorne. Federico is a Brussel based musician involved in many different music projects, collaborations w ith other artists in Europe and also involved in Sound design projects and Live Electronics music. Currently developing an atelier for kids on introduction to the electroacoustic world, through games and gestures and a written work about the life of the french composer Luc Ferrari. DONIKA RUDI Kosovar composer born on June 1982. She studied composition in Geneva Music Conservatorium. Her most important works are: Contemporary Ballet Life in Slow Motion, which was staged for his premiere in National Theatre in Prishtina, , Sophies World for tape, 9 amplified trombone &tape, Aura I for violin, viola, mezzosoprano, soprano, percussions & electronics, The Echoes of the Crying Earth etc. She also composedmusic fornumerousdrama plays and films, documentaries, shorts and for children books. Her compositions have been performed in Kosovo, Albania, France, Belgium, Switzerland, Italy, Bulgaria, etc. Currently she lives and works in Belgium where she is completing her master degree in composition Electroacoustic music, acousmatic and sound design in Royal Conservatory of Music of Mons, in the class of Annette Vande Gorne. THE FLEX ENSEMBLE Made their debut at the Hannover Chamber Music Festival in May 2011. Since a few years Kana Sugimura (violin), Anna Szulc-Kapala (Viola), Martha Bijlsma (cello), and Endri Nini (piano) had met on several occasions for different concerts in Bremen, Berlin and Hanover. These encounters led to an idea; the four chamber musicians, also active soloists, joined together to form an ensemble. One of the characteristic aspects of the Flex Ensemble is the flexibility of formations, and hence repertoire. Besides piano quartet, they integrate duos and trios to enrich their programs. Past engagements include performances at the Mozartiade Hannover and the Hannover Chamber Music Festival. Their performance during Start - Junge Knstler Live was broadcasted on NDR Kultur (Northern German Radio). Future engagements include performances for Knstlerhaus (Kunstverein Hannover), NDR Musiktag Hannover, PODIUM Festival Esslingen, Festival Viana in Portugal, Menton Chamber Music Festival in France and Pro Nota Nordhorn.

Sponzort / Sponsors
Ministria e Kulturs Kuvendi Komunal Goethe Institut Ambassade de France au Kosovo
Alliance Franaise Embassy of the Republic of Bulgaria SwiSS DiAmonD HotEl Kolegji Universitar VictoRy Hotel SiRiUS Hotel EmERAlD ministria e Diaspors RtK Proreklam Rrota

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BULGARIA IN PRISTINA

MINISTRIA E DIASPORES

Ekipi i Festivalit / Festival Team


Drejtor / Director | Rafet Rudi Koordinator i programit / Program Coordinator | Kushtrim Gashi Drejtoresh artistike / Artistic Director | Donika Rudi Produkcion / Production | Dai-Linh Ngyen Komunikimi me media / Media Communication | Manfredo Gambino Menagjimi i musafirve / Guest Manager | vlora Baruti Publikimet dhe prmbajtja / Publications and content | Donika Rudi, valentina Shyti Administrat & Financa / Administration and Finances | Isuf Dumani Vullnetart / Volounteers | Anila Qehaja, Blerona Cakolli, Rina Demjaha, Artina Qehaja, Dea hoxha Partnert / Parters Filharmonia e Kosovs, Fryma e Re (New Spirit), Kisha katolike Shn Ndou, ECPNM Festivali u themelua nga / Festival was founded by | KCNM (Member of ECPNM European Conference of Promoters of New Music) Incizimi nga / Recorded by | Electronic Music Centre NOISE (Labinot Rudi) Dizajni i katalogut / Design of the Catalogue | RROTA Video and Sound Design of REMUSICAs trailer | haris Pilton (Antoan Kurti)

Festivali REMUSICA 2012 Tel. +386 (0)49 115 302, +386 (0)49 622 260 Adress: Kroi i Bardh D-V/9 1000 Prishtin KOSOVA www.remusicafestival.com