You are on page 1of 27

UNIVERSITETI DARDANIA INSTITUTI PR STUDIME BASHKKOHORE FAKULTETI EKONOMIK

Lnda: Menaxhimi I Projektit Viti akademik 2011/2012

Plan Biznesi
Mentori: Prof. Sevdije Alshiqi Kandidate: Safate Doberdoli, Doruntina Qeku
Prishtin, Maj, 2012

I.

Prmbledhja e prgjithshme

a) Emri i firms: Training & Consulting b) Slogani: Trajnohu, dhe dshmoju c) Logoja e firms

d) T dhnat e antarve t ekipit: 1. NN themelues dhe instruktor, kualifikimi: Magjistr n menaxhment 2. YY instruktor, kualifikimi: Kontabilist i certifikuar 3. XX as. instruktor, kualifikimi: Baellr n financa dhe kontabilitet 4. MM, - as. instruktor, kualifikimi: Baellr n menaxhment 5. SS asistent i IT-s, kualifikimi: Baellr n informatik II. Prshkrim i shkurtr i biznesit, produkteve ose shrbimeve, dhe prmbushjen e nevojave q kto produkte ose shrbime ju bjn klientve

N rrethanat e pasigurta ekonomike, e n veanti n procesin e krizs ekonomike npr t cilin po kalon vendi yn, sht par si e domosdoshme t ofrohet nj shrbim t cilin ne mendojm t e ofrojm mbshtetur n iden ton kreative. Ideja jon mbshtetet n ofrimin e shrbimeve profesionale shkencore t mbshtetura n teorin dhe praktikn e biznesit. Biznesi yn do t ofroj shrbime si trajnime n fushn e kontabilitetit dhe t menaxhimit t projekteve. Poashtu biznesi yn do t ofroj konsultime profesionale n lidhjen me dhnien e rekomandimeve adekuate q ndikojn n zgjidhjen e problemeve praktike si dhe njkohsisht n rritjen e performancs s bizneseve. Strategjia jon e veprimit do t jet shum efektive pr arsye se do t ofrojm programe trajnimi me standarde bashkkohore, si dhe metodat e prdoruara sidomos pr procesin e trajnimit do t jen shum atraktive dhe njkohsisht shum aplikative, q nnkupton se kandidatt n praktik do t munden shum shpejt t e japin kontributin e tyre. N kt aspekt duhet cekur se edhe kostoja e vijimit t trajnimit do t jet shum e arsyeshme n raport me benefitin e klientit. Antart e ekipit, jan persona t cilt kan nj prapavij t fort shkencore t mbshtetur n rezultatet e tyre akademike, e veanrisht n dhnien e kontributit n trajnimin e kandidatve t disa qendrave dhe organizatave joqeveritare. Mjetet financiare do t jen t kombinuara, ku 2/3 e kapitalit financiar do t jet investim i themeluesit, ndrsa pjesa tjetr do t jet fond q do sigurohet nga banka komerciale. Qllimi i shfrytzimit t kredis sht q t arrihet t mbulohen t gjitha shpenzimet fillestare, prfshir shpenzimet operative dhe kapitale. Mjetet do t shfrytzohen pr sigurimin e lokacionit, pajisjeve t puns si; kompjuter, video-projektor, marker, letr, si dhe t gjitha shpenzimet e tjera qoft pr marketing ose pr aktivitete t tjera. 3

III. -

Deklarimi i misionit dhe i vizionit

a) Misioni i biznesit ton sht: t ofroj shrbime cilsore pr klientt e tij. t jap kontributin real n aspektin e prfitimit t njohurive t nevojshme teorike dhe praktike n lmit n t cilat bhet trajnimi. t merret me hulumtime dhe t krijoj inovacione qoft n aspektin e prmirsimit t metodave t trajnimit, qoft edhe n aspektin e krijimit t inovacioneve q ndikojn n rritjen e produktivitetit t bizneseve q operojn n kuadr t tregut b) Vizioni yn: T bhemi njri nga faktort ky t formimit dhe zhvillimit t resurseve njerzore, dhe t arrijm q ndikimi i tyre t jet shum parsor n rritjen e efektivitetit t firmave IV. Profili i biznesit dhe i industris

N tregun t cilin mendojm t zhvillojm aktivitetin ton shrbyes, mund t theksojm se sht nj treg i cili identifikohet me zhvillimin e industris tregtare, me rast shumica e bizneseve i takojn sektorit tregtar, dhe at kryesisht bizneseve t vogla. Natyrisht pr shkak t situats dhe gjendjes ekonomike, tregu nuk mund t thuhet se ka rritje, pr arsye se fuqia blerse sht e ult si rezultat i t ardhurave t ulta t popullats. Mirpo ka sht me rndsi, sht se ne profilin ton t biznesit eksitojn vetm disa firma t cilat ofrojn shrbimin e llojit ton, dhe nga hulumtimi i br, mund t thuhet se nuk kan ndonj prparsi t theksuar konkurruese ndaj nesh. a) Qllimet tona kryesore jan:

qllimi financiar: t arrijm q t realizojm profit q do ta na siguroj mjetet e nevojshme pr mbulimin e zgjerimit t kapacitetit prodhues qllim operues: t dyfishojm kapacitetin e prodhimit n 3 vitet e ardhshme t ofrojm programe t reja t trajnimit t ofrojm trajnime edhe nprmes Internetit

b) Objektivat tona kryesore jan: objektivat operuese: t arrijm q klientt ton t ofrojn rezultate pozitive n firmat t cilat punsohen ose n t cilat aktualisht punojn n 12-mujorin e par t kemi numr t klientve t njjt sikurse konkurrenca jon

objektiv financiar: t realizojm 20% profit pr muaj nga t hyrat e biznesit

V.

Analiza S.W.O.T

Prparsit: Stafi adekuat dhe i kualifikuar Konkurrenca jo e fort Lokacioni i duhur Programet bashkkohore t trajnimit Kosto jo e lart e fillimit t biznesit

Mangsit: Dshtimi n transmetimin e informatave t duhura Mosarritja efektive e realizimit t fushats s marketingut

Mundsit: Mundsi t zgjerimit Mundsi e prfitimit t fondeve dhe projekteve nga organizata t ndryshme ndrkombtare Mundsi bashkpunimi me OJQ t tjera, institucione shtetrore, shoqata, etj.

Krcnimet: Futja e konkurrentve t rinj Ofrimi i mimeve m t lira nga konkurrenca Prkeqsimi i situats ekonomike

a) -

Strategjia e veprimit do t mbshtetet n dy mnyra ofrimi i programeve dhe metodave unike t trajnimit dhe konsultimit shpejtsia dhe efienca e kompletimit t trajnimeve VI. Shrbimet e firms

kryesore:

Shrbimet kryesore t firms do t jen: a) trajnimi i kandidatve n fushn e kontabilitetit dhe menaxhmentit

b) konsultat pr bizneset dhe menaxhert e ktyre bizneseve a) Shrbimet kryesore (trajnimet): Kurse t kontabilitetit financiar Kurse t kontabilitetit tatimor

Kurse t menaxhimit t projekteve

Kurse t hartimit t planeve t biznesit

b) Shrbimet dytsore (konsultimet): Konsultime rreth Trendve t rritjes

Inovacioneve n treg

Zgjedhjen e problemeve t ndryshme t biznesit Ndikimi n suksesin afarist

Rndsia kryesore sa i prket shrbimeve sht benefitet dhe dobia q e prfitojn klientt nga kto shrbime. Benefitet kryesore t cilat i prfitojn klientt u numrojm si n vijim: arrijn njohurit e nevojshme rreth fushs s caktuar mbi t ciln e kryejn trajnimin nga njohurit e fituara (trajnimet) jan n gjendje q shum shpejt ti aplikojn n tregun e puns me ndikimin e shrbimeve tona, klientt arrijn q ti shmangen pasigurive t ndryshme t tregut, q ndrlidhen me rritjen e shpenzimeve, humbjen e klientve potencial, etj.

c) Prshkrimi i procesit prodhues Lnda e par e nevojshme: a) letr b) marker c) kompjuter d) video-projektor

Organizimi dhe mbajtja e trajnimeve N kt rast sht shum e rndsishme q t prcaktohet edhe kufiri i shpenzimeve dhe i t hyrave, d.m.th. sa njsi t prodhimit (klient) duhet t ket firma n mnyr q s paku t i mbuloj shpenzimet. N teorin shkencore t ekonomis, ky rast, d.m.th. kur shpenzimet jan t barabarta me t hyrat njihet si pik kritike e rentabilitetit. N vijim ne do t shohim se sa do duhej t gjeneroj t hyra firma jon n mnyr q ti mbuloj shpenzimet e saja me t hyrat e realizuara:

N baz t t dhnave tabelore, firma duhet t prcaktoj mimin shits t Lloji i kostos s prodhimit Kostoja e letrs pr nj vit Kostoja e markerve pr nj vit Amortizimi i kompjuterve pr nj vit Amortizimi i videoprojektorit pr nj vit Paga vjetore e nj trajnuesi (x 4 trajnues) Paga vjetore e IT-s Qiraja vjetore Rryma (vjetore) Telefoni Shpenzime t jashtzakonshme Shpenzime t marketingut Inventari Licenca Lloji i shpenzimit variabil variabil fiks fiks fiks fiks fiks variabil variabil variabil variabil fiks fiks Kosto () 350 75 75 200 14. 400 2. 400 3. 600 840 210 100 750 1100 100 Vlera e furnizuese 500 (x15%) Vlera e furnizuese 800 (x25%) Shnime shtes

Totali i kostos s 24. 200 prodhimit pr nj vit shrbimit, natyrisht duke u mbshtetur n mimin m adekuat q i prputh n mnyr sa m t mir ofertn dhe krkesn e tregut. Nse firma vendos q mimi shits pr nj njsi do t jet 110 n muaj, do t shohim n mnyrn tabelore dhe at grafike ndikimin e krkess: a) Mnyra tabelore (raporti ndrmjet, t hyrave, krkess dhe rezultatit

financiar) mimi pr nj njsi Krkesa sipas T hyrat mimit shits Shpenzimet Rezultati totale financiar ()

110 110 110 110

260 250 220 210

28. 600 27. 500 24. 200 23. 100

24. 200 24. 200 24. 200 24. 200

4. 400 3. 300 0 - 1. 100

b)

metoda grafikore (paraqitja e piks kritike t rentabilitetit)

Humbja Pika kritike Shpenzimet totale Fitimi

Shpenzimet fikse

10

N baz t prshkrimit tabelor vrehet qart se firms i nevojitet t ofroj s paku 220 njsi t prodhimit t mnyr q t arrij t ket rezultat financiar 0. Pikrisht n kt rast shfaqet pika kritike e rentabilitetit, me rast:

24. 200 / 260 = 93 , dhe se kjo shum paraqet koston pr nj njsi t prodhimit, ndrkaq na rastin t keq nse firma do t ket 220 klient n vit n baz t mimit t ofruar, ather 24. 200 / 220 = 110 - kosto pr nj njsi t prodhimit SHF + SHV = SHT T hyrat SHT = rezultatin financiar 0, respektivisht PKR. Kosto pr nj njsi N rast se shpenzimet totale do t jen t pandryshueshme, d.m.th. 23.100, ndrkaq n rastin m t mir t parashikuar se numri i klientve do t jet 250 n baz t mimit t prcaktuar, ather shuma totale e shpenzimeve pjestohet m numrin e klientve.

d) -

Parashikimet pr ofrimin e shrbimeve n t ardhmen t ofroj programe trajnimi edhe n fushat e tjera t biznesit (p.sh. n Lidership) t ofroj programe trajnimi edhe nprmes Internetit, d.m.th. programe Online t ofroj realizimin e hulumtimeve rreth krkess dhe oferts na treg pr firmat potenciale

11

VII. Strategjia e marketingut Caku i tregut pr firmn ton do t jen t popullata e grup-moshs 18 35 vje, studentt e fakulteteve q studiojn shkencn ekonomike, si dhe ndrmarrs potencial t cilt dshirojn t zhvillojn aftsit e tyre, por njkohsisht edhe ti zgjidhin problemet e natyrs afariste. a) Reklamimi dhe Promocioni Hapi i par sa i prket promocionit do t jet, shprndarja e broshurave t shtypura, t rinjve, studentve dhe bizneseve, broshura t cilat prmbajn t gjitha aspektet kryesore rreth trajnimeve, instruktorve si dhe rezultateve t pritura pr ta. Hapi i dyt sa i prket reklamimit do t jet, shfrytzimi i mediumeve qe kane shikueshmeri me te larte si RTV 21, KTV dhe permes Radio Kosova e Lire.

b) Kosto e reklamimit

transmetimi i reklams 1 her n jav n RTV 21 pr nj vit .............................. 450 transmetimi i reklams 3 her n jav n Radion Kosova e Lire pr nj vit ......... 200 shtypja e broshurave ...................................................................................... ..... 100

12

c) Kanalet e shfrytzuara t distribuimit Kanali i vetm i distribuimit do t jet lokacioni n t cilin operon firma jon. VIII. Lokacioni Lokacioni do t jet brenda qytetit, n adresn rr. Mbretresha Teuta, p.n., dhe nuk do t karakterizohet me qendrn ose zemrn qytetit, pr arsye se n qendr mimi mesatar i qirave sht m i lart n njrn an dhe n ann tjetr edhe madhsia joadekuate e lokaleve. mimet mesatare t qirave n lokacionin t ciln do t gjendemi sillet rreth 250. Mesatarja e pagave t puntorve sht 250, mirpo firms son do i kushtoj m tepr mimi i pags mesatare pr arsye se na firmn ton kryesisht krkohen punt e dijes dhe jo ato t shrbimit. IX. Analiza e konkurrencs N baz t rezultateve t hulumtimit kemi hasur n nj numr jo t lart ta konkurrentve, t cilt kryesisht kan oferta t ndara, p.sh. disa ofrojn vetm kurse trajnimi, ndrsa disa t tjer konsultime profesionale pr biznese. N vijim mund t vijm n konstatim n prparsive dhe t dobsive t tyre: Prparsit: prvoj n kryerjen e aktivitetit t tyre biznesore njohja m e mir e drejtprdrejt e klientve realizim aktual t profitit lokacioni m i duhur 13 Dobsit: programet dhe metodat m t dobta sesa tonat shkathtsit m t ulta t antarve t ekipit n krahasim me ne kohzgjatje dhe stabilitet financiar m t lart munges t programeve n drejtimet e

N baz t t dhnave empirike, nuk kemi hasur n ndonj hyrje t re, por n do moment duhet t jemi t gatshm t prballohemi me nj situat dhe nj rast t till.

X. Prshkrimi i ekipit menaxhues N vijim do i shnojm t dhnat kye t ekipit menaxhues: N firmn ton rolin dhe funksionin e menaxherit e ka vetm NN nga t gjith antart e antart e ekipit. NN sht i lindur me 01. 01. 1981 n Pej. Ka t kryer drejtimin e ekonomis n menaxhment, si n programin Baellr poashtu n at Master. Ka prvoj menaxhuese n disa kompani t vendit. Ka prvoj akademike, n disa institucione t vendit. Ka organizuar kurse t tilla edhe n t kaluarn e afrt. Ka vijuar disa kurse n nivelit ndrkombtar

Eksperienca e tij profesionale do t jet nj kontribut shum i madh n realizimin e objektivave dhe qllimeve ta organizats.

XI. Plani operativ Forma ligjore e biznesit do t ket formn organizative t biznesit individual. Pronar do t jet NN, i cili njherit do t jet edhe menaxher i firms. 14

a) Struktura organizative

Pronari / Menaxheri i firms (NN)

Merret me menaxhimin e puns dhe stafit

YY dhe XX YY dhe XX

Kursi i kontabilitetit financiar Kursi i kontabilitetit tatimor Kursi i menaxhimit t projekteve Hartimi i planit t biznesit

SS mirmbajtja e programeve dhe IT-s

NN dhe MM

NN dhe MM

15

a) Bilanci i gjendjes Firma jon do t filloj aktivitetin e vet duke shfrytzuar burime t kombinuara t financimit me rast 20.000 do t jen para t gatshme t pronarit dhe 10.000 do t jen kredia e krkuar bankare. N vijim do e paraqesim bilancin e gjendjes s firms me 1 janar t vitit 2011 me rast planifikon t filloj operimin e saj. N r 1 2 3 4 Prshkrimi Pajisjet e puns Parat Inventari Licenca e puns Shuma 1300 28375 1100 100 Nr 1 2 3 4 Prshkrimi Kredia Furnitort Pagat e puntorve Kapitali Shuma 10000 1100 16800 3400

16

Lnda e par

425 31.300

5 31.300

b) Pasqyra e t ardhurave pasqyra e t ardhurave pr nj vit

17

Prshkrimi i llojit t shpenzimit shpenzimet e letrs shpenzimet e markerve shpenzimet e amortizimit shpenzimet e pagave shpenzimet e qiras shpenzimet e rryms shpenzimet e telefonit shpenzime t jashtzakonshme shpenzime t marketingut shpenzimet pr inventar shpenzimet pr licenc totali i shpenzimeve pr 1 vit

Prshkrimi i llojit t t Shuma hyrave t ardhurat nga shitja e 350 shrbimeve 75 275 16800 3600 840 210 100 750 1100 100

Shuma 28600

24200 totali i t ardhurave Bruto fitimi pr nj vit

28600 4400

pasqyra e t ardhurave pr muajin e par Prshkrimi i llojit t shpenzimit shpenzimet e letrs shpenzimet e markerve shpenzimet e amortizimit shpenzimet e pagave shpenzimet e qiras shpenzimet e rryms shpenzimet e telefonit shpenzime t jashtzakonshme shpenzime t marketingut shpenzimet pr inventar shpenzimet pr licenc totali i shpenzimeve pr 1 vit Shuma Prshkrimi i llojit t t hyrave t ardhurat nga shitja e 350 shrbimeve 75 22.91 1400 200 70 17.5 100 750 1100 100 Shuma 2420

4185.41 totali i t ardhurave

-1765.41

18

humbje

pasqyra e t ardhurave pr muajin e dyt Prshkrimi i llojit t shpenzimit shpenzimet shpenzimet shpenzimet shpenzimet shpenzimet e e e e e amortizimit pagave qiras rryms telefonit Prshkrimi i llojit t t Shuma hyrave t ardhurat nga shitja e 22.91 shrbimeve 1400 200 70 17.5

Shuma 2420

totali i shpenzimeve pr muajin II

1710.41 totali i t ardhurave

2420

Bruto fitimi pr muajin II

709.5 9

(Kshtu do t prsritet pr t gjith muajt n vijim. T vetmet shpenzime q nuk jan prfshir, jan shpenzimet e jashtzakonshme t cilat evidentohen n muajin t cilin ndodhin, q do t thot q mund t ndodhin n cilido muaj kalendarik) c) Pasqyra e rrjedhs s parse (kesh-it) Parat e pranuara nga klientt Parat e paguara pr shpenzimet e shrbimit Neto vlera e parave t arktuara nga aktiviteti operues Blerja e pajisjeve Neto vlera e parave t shfrytzuara pr aktivitetin investues Financimet nga pronart Financimet nga kredia e aprovuar Trheqjet nga pronari Neto vlera e parave nga aktiviteti financues
28.600 24.200 4.400 1.100 1.100 20.000 10.000 2.000 28.000

19

Bilanci i parave t gatshme - 1 Janar Bilanci i parave t gatshme - 31 Dhjetor

30.000 31.300

Propozim-Krkesa pr investim ose kredi 1. Krkesa: Me kt krkesa i drejtohemi autoritetit t banks :XY t e merr parasysh krkesn pr miratimin e kredis n vler prej 10.000. 2. Qllimi dhe shfrytzimi i mjeteve: Qllimi kryesor i krkess s mjeteve, sht themelimi dhe fillimi i suksesshm i biznesit t prezantuar n plan t biznesit. Mjetet (parat) do ti mundsojn mbulimin e shpenzimeve t nevojshme, n veanti pr vitin e par afarist. 3. Pagesa e kredis: Pasi q kredia sht afatgjate (3 vjeare), dhe ka nj norm ta interesit prej 6% n vit, q do t thot se shuma totale e kredis sht: 10.000 huaja + 3.000 interesi i pagueshm, kthimin e kredis do e bjm n kta mnyr: Ksti pr nj muaj 361. 11 Pasi q pronari ka prllogaritur edhe nj pag personale, q kap vlern prej 400 n muaj, nga kto 400 do t zbritet pr 3 vite radhazi ksti pr do muaj

20

Shtojca: a) Forma e pyetsorit: 1. A do t ju interesonte hapja e nj qendre ku do t zhvilloheshin trajnimet n programet e kontabilitetit dhe menaxhmentit t projekteve? 2. Cilin program do e vijonit po qe se ofrohej ndonj i till? 3. A mendoni q mimi prej 110 n muaj sht mim i arsyeshm pr muaj? 4. Sa her n jav do dshironit ta vijonit trajnimin? 5. A mendoni q do t ndikonte q t punsoheni ose t rrisni performancn tuaj t puns ose t studimeve? 6. A mendoni se prdorimi i teknologjis informatike do t prmirsonte procesin e trajnimit? 7. A mendoni se kuadri i plotson kushtet pr mbajtjen dhe organizimin e trajnimit (pasi q i njoftojm me kuadrin)? 8. A mendoni se oferta jon sht m atraktive sesa e konkurrencs ton? 21

9. A mendoni se do t ket interesim nga shokt, ose nga familjart tuaj pr nj trajnim t till? 10. A do t dshironit q t ofrojm edhe programe t tjera trajnimi?

b) Rezultatet e hulumtimit: 1. A do t ju interesonte hapja e nj qendre ku do t zhvilloheshin trajnimet n programet e kontabilitetit dhe menaxhmentit t projekteve?

Po do me interesonte shume Ndoshta do me interesonte Jo s'do me interesonte

22

2. Cilin program do e vijonit po qe se ofrohej ndonj i till?

Kontabilitet financiar Kontabilitet tatimor Menaxhment projektesh Hartim biznes planesh

3. A mendoni q mimi prej 110 n muaj sht mim i arsyeshm pr muaj?

Mendoj se po Cmim pak mbi mesatar, por ja vlen Mendoj se pak shume Jo! Teper shume

23

4. Sa her n jav do dshironit ta vijonit trajnimin?

4 here ne jave 3 here ne jave 2 here ne jave 1 here ne jave

5. A mendoni q do t ndikonte q t punsoheni ose t rrisni performancn tuaj t puns ose t studimeve?

Mendoj se do ndikonte shume Mendoj se do te ndikonte sado pak Mendoj qe shume pak do te ndikonte Mendoj qe aspak s'do te ndikonte

24

6. A mendoni se prdorimi i teknologjis informatike do t prmirsonte procesin e trajnimit?

Mendoj se do ndikonte shume Mendoj se do te ndikonte sado pak Mendoj qe shume pak do te ndikonte Mendoj qe aspak s'do te ndikonte

7. A mendoni se kuadri i plotson kushtet pr mbajtjen dhe organizimin e trajnimit (pasi q i njoftojm me kuadrin)?

Mendoj se jane adekuat Mendoj se i plotesojne, por mbetet te shihet Mendoj qe shume pak i plotesojne kriteret S'ja vlen te humbet koha me ta!!

25

8. A mendoni se oferta jon sht m atraktive sesa e konkurrencs ton?

Mendoj se po Mendoj se po por m betet te shihet Nuk i njoh Mendoj se jo

9. A mendoni se do t ket interesim nga shokt, ose nga familjart tuaj pr nj trajnim t till?

Jane disa qe do gezohen shume kur te degjojne Po I njoh disa qe jane shume te interesuar S'jam I sigurt, por mendoj se po Ndoshta, nuk di!

26

10.

A do t dshironit q t ofrojm edhe

programe t tjera trajnimi?

Njehere per njehere te shohim!!! Ndoshta Mendoj qe do te ishin te dobishme Nuk kam interese te tjera Mendoj qe do te me interesonin

27